Mt Ontploffing op Noorse tanker in Amsterdam Bok - na lichting Sch. 21 bij de Hoek gezonken Bemanning in veiligheid Krachtproef in België Helikopters halen 29 man van Pine Ridge Vrouwenhandelaars in vrijheid Politie-alarcn voor gasdruk Trekt Maria Callas zich terug? Hoorspelkern weet van wanten OLIFANT N.C.R.V. was er bij 9 VRIJDAG 23 DECEMBER 1960 Dam-vraag 37 Probleem van J. J. van Tol te Rot terdam. Van dit probleem zegt de auteur zelf: het is een partij fragment met problematische inslag. Het voldoet niet ten volle aan de Scherpe Regel maar is toch mooi wegens gedwongen slaan en slagkeuze. Zwart: 2, 4, 7, 8, 9, 13, 14, 16, 18, 19, [20, 23. Wit: 21, 25, 27, 28, 30, 31, 32, 35, 39, '40, 42, 47. Schaak-vraag 37 I De diagramstand van het probleem [van de heer Mann was: wit: Kg3, Dhl. [Zwart: Kg5, pi g4, g6 en f6. Wit geeft lals volgt mat in vier zetten: 1. Dhl a8, Kg5h5 (h6); 2. Da8—h8f, Kh5 j(6)g5; 3. Dh8hl. De beginstelling is teruggekeerd maar met zwart aan zet. 3Kg5—f5: 4. Dhl—<15 mat of 3f6—f5, 4. Dhl—h4 mat. (Op 1f5 was gevolgd 2. Dd8f, Kh5 1(6). 3. (Dh8f, Kg5, 4. Dh4 mat). Bridge Het 4 hartenspel, dat U gisteren ter pplossing werd voorgelegd, zag er als [volgt uit: 4 A C? HV3 O 108 7 2 A 8 65 4 k 7 43 V B 10 5 H V B 3 B 102 Na een uitkomst met klaverenboer de cross-ruff het aangewezen speel- an. Zuid komt tot 10 slagen,- indien lij met over en weer aftroeven ten- linste 6 slagen in troef kan maken, ffa het aftroeven van de 3e klaveren Jnoet Zuid echter een overstapje naar tuiten nemen, daar West slechts 3 kla teren heeft en de 4e trek overtroeft. De juiste speelwijze is nu als volgt: I Zuid neemt in slag 1 met klaver-, leer, maakt schoppenaas, klaveraas aarop een ruiten verdwijnt en roeft een klaveren af met harten 2. (u éérst ruitenaas en ruiten na. West an slag speelt troef terug. In Noord wordt genomen met hartenvrouw en uiten nagespeeld. Troeft Oost vóór iet harten 9, dan overtroeven met tartenaas. Troeft Oost niet of laag dan troeft Zuid met harten 8, troeft en schoppen met harten 3, waarna de tste 2 troeven nog apart kunnen 'orden gemaakt en de 10 slagen bin- len zijn! Jack Diamond. Kruiswoordpuzzel Horizontaal: 1. vis, 3. raamscherm, eikenschors, 6. gebod, 7. uitroep, 9. amilielid, 11. godsdienst (afk.), 12. [oegwoord, 14. waterstand (afk.), 15. foorzetsel, 17. meisjesnaam, 19. munt p Turkije (afk.), 20. voorzetsel, 22. «rs. voornaamw., 23. jong varken, 6. buitenhaven. 27. bundel, 29. maand on het jaar, 30. puistje, 31. papegaai |i N.-Zeeland. Verticaal: 1. dorp in Frankrijk, 2. leisjesnaam, 3. bijwoord, 5. horizon, koning van Basan, 8. dat is (afk. at.), 9. voorzetsel, 10. meisjesnaam, hoofddeksel, 13. bedrog (bar- >ens), 14. voorvoegsel, 16. vaartuig, I. rivier in Siberië, 19. afkorting van ngens, 21. bijwoord, 22. dat is (afk. at.), 24. zijtak Saaie, 26. ieder, 27. 'val van steen, 28. plaats in België. arizontaal: Giethoorn. orde-a leer. ree-rail-es. Sn-lor-eest. semi-los-Tr. ent-ren-Leo. lat-A.M.-dorp. para-beo-i.e. ara-karper. tlossiug vorige puzzel Verticaal: 1. Gorssel-pa. 2. Irene-naar. 3. edel-mt-tra. 4. ter-oir-aak. 5. Haarlem-ba. 6. olie-onder. 7. oele-sloop. 8. Reest-Erie. 9. Nr.-stroper. Opgehangen. In de Barline gevangenis jlasgow i is vanmorgen de Ï9-jarige An- lony Miller opgehangen wegens moord P de bejaarde man, John Cremia, in pril van dit jaar. Het dodencijfer ten gevolge van de iegramp in München is tot 51 gestegen, en van de gewonden is in een ziekenhuis ezwckcn. - Gistermiddag heeft zich aan boord van het Noorse tankschip Abu, dat bij de Amsterdamse droogdok maatschappij gemeerd ligt, een ontploffing voorge daan. die een dode en enige ge wonden eiste. De foto geeft een beeld van de ravage aan dek na de explosie Van de acht personen die in Maastricht zijn gearresteerd op beschuldiging van handel in vrouwen zijn er vandaag zeven in vrijheid gesteld. Volgens de Belgische politie hadden zij zich slechts aan kleine overtredingen schuldig gemaakt. Alleen de leider van de groep, R. V een 31-jarige Italiaan, werd in bewa ring gehouden. De andere gearresteer den waren vier Italianen en drie Bel gische vrouwen. T^LE 51-jarige lasser J. v. d. Berg uit Amsterdam kwam om het leven en een andere dokwerker werd lich't gewond bij een hevige ontplof fing in een ladingtank van 't Noorse tankschip Abu. Het schip ligt voor een reparatiebeurt in een dok van de Amsterdamsche Droogdok Maat schappij in Amsterdam-noord. Omstreeks kwart voor vier gistermid dag explodeerde de geheel gesloten, midscheeps gelegen tank met een hevi ge knal. Het dek scheurde over een lengte van circa 25 meter open. Hevig geschrokken renden tientallen arbeiders door de enorme ravage aan boord naar de loopplank. De heer Van den Berg werd dodelijk (Van onze speciale verslaggever) DE DRIJVENDE BOK Adelaar van Van den Tak's bergingsbedrijf is gisteravond anderhalve mijl ten noordoosten van Hoek van Holland in moeilijkheden geraakt en van morgen vroeg gezonken. De schipper en drie dekknechts kenden juist op tijd van de ernstig -h.aven.de pon ton worden gehaald, dank zij de on middellijke assistentie van de red dingboot President Jan Leis. De eerste werd door een losschieten de kabel aan het oog gewond en moest zich onder doktersbehandeling stellen. De Adelaar, die een hefvermogen heeft van tweehonder vijftig ton, werd met de Arend, een andere drijvende bok van Van den Tak, van Scheveningen naar Hoek van Holland gesleept, 's Mor gens om zeven uur was men b|j goed weer vertrokken, nadat de logger Sch. 21, die veertien dagen geleden op een van de Scheveningse havenhoofden strandde, was gelicht cn geborgen. Aan boord bevonden zich schipper W. Sig- mond en de dekknechts A. Maas, J. van Elk en K. Zwets, allen uit Rotterdam. Alles ging goed, tot de Adelaar, die gesleept werd door de Mars 2 en het bergingsvaartuig Dolfijn, gisteravond om zeven uur in het zicht van Hoek van Holland kwam. Anderhalve mijl ging door een zware zee de top van de bok werken, waardoor het zware bo venstuk ten slotte achterover sloeg. Door het beuken van de top op de hefinstal- latie ging deze door haar poten heen. De betonblokken sloegen midscheeps door de ponton heen, terwijl de vijftig meter hoge kraan met donderend weid voorover in zee sloeg. De paniek was even zo groot, dat Zwets pardoes overboord sprong. Hij kon even later door de Dolfijn worden opgepikt, stijf van de kou en in de vaste veron derstelling, dat de bok gezonken was. De andere drie opvarenden bleven op de ponton staan, doch doordat het even wicht verbroken was, helde deze zwaar achterover. Hierdoor werd een deel van het dek voortdurend overspoeld, ter wijl in de machinekamer en in de gaten, welke door de betonnen steunen van de kraan geslagen waren, water stroomde. Er werd dan ook groot alarm gegeven, en binnen twintig minuten konden schip per Sigmund en de dekknechts Maas en Van Eik aan boord van president Jan Leis overstappen. De eerste was door een losschietende kabel aan het hoofd geraakt, waardoor hij bij het rechteroog een bloedende wonde opliep. Droge kleren Geheel overstuur zaten de schipbreu kelingen gisteravond even in hotel Amerika. Zwets was aan boord van de Dolfijn van droge kleren voorzien. De anderen door het Rode Kruis in Hoek van Holland. Schipper Sigmund had zich reeds onder doktersbehandeling gesteld. De mannen waren van de plotselinge ramp nogal geschrokken, en veel praten deden ze dan ook niet. Na aan verte genwoordigers van hun maatschappij verslag te hebben uitgebracht, werden ze per auto naar huis gebracht. Dc Adelaar, die steeds meer water maakte, was inmiddels door het ber gingsvaartuig D» lf|jn aan de wrakboel Indus vastgemaakt. De overboord ge slagen kraan, die tientallen tonnen weegt, lag op de bodem van de zee, nog slechts met enkele kabels aan de ponton ver bonden. Vannacht om kwart over drie is ook de ponton naar de diepte verdwenen. De vaargeul wordt niet belemmerd, doch het wrak vormt wel een gevaar voor de scheepvaart naar en van Hoek van Holland. getroffen door rondvliegende -stukken staal. Z|jn maat, de heer G. Ladru uit Amsterdam, werd licht gewond en is opgenomen In het Binnengasthuis. Een begin van brand werd snel geblust. De schade ln aanzienlijk. De tanker meet 12.296 brt. en is eigen dom van de rederij M. Konow en Co. te Oslo. Volgens de directie was het ge hele schip, dat deze week gereed zou zijn, door de brandweer vrij van gas verklaard. Naar de oorzaak van de mysterieuze ontploffing in de tien meter lange en 15 meter hoge centertank hebben deskun digen terstond na de ramp een onder zoek ingesteld. De ravage midscheeps aan boord van de in 1953 gebouwde tan ker is zeer groot. De loopbrug over het dek was geheel weggeslagen. Tengevol ge van de luchtdruk waren vele ruiten gebroken van een loods op de waL Gro te stukken van het dek lagen her en der versDreid. soms op vele meters van het schip. De ontploffing ging gepaard met een hevige vuurkolom, waardoor olie- en verfresten vlam vatten. De bedrijfs brandweer was het vuur snel meester. De officier van justitie, mr. W. Ton- ckens en een aantal politiedeskundigen hebben terstond 'na de explosie aan boord een eerste voorlopige onderzoek ingesteld. Wagens van de radio-auto-dienst van de Amsterdamse politie zijn gistermid dag ingesahakeld om in de tuinsteden Osdorp en Slotervaart in het we9tel|jk stadsdeel de bevolking te verzoeken onmiddellijk de gaskranen te sluiten om ongelukken te voorkomen. Door nog onopgehelderde oorzaak bloek er ir dit stadsdeel 's mdddags een zeer grote druk op de gasleiding te staan. De mededeling, die tegen half vier door het hoofdbureau van politie aan de wagens van de radio-auto-dienst werd gegeven dat de storing zou zijn opgeheven, wend onmiddellijk weer in getrokken. Gevreesd werd dat hier en daar lekken in de gasleiding zouden zijn ontstaan. De storing in het onderstation Osdorp moet circa half drie zijn ontstaan. Waar deze precies uit heeft bestaan wordt nog onderzocht. Het gevolg is geweest dat de naar de stadsdelen Osdorp en Slotervaart doorgegeven gasstromen niet meer binnen de noodzakelijke druk- grens konden wonden gehouden. Omstreeks tien over drie was deze storing opgeheven. Niettemin handhaaf de de politie de waarschuwing: de kra nen goed gesloten te houden. De dienst van het gemeentelijk energiebedrijf wil zioh eerst vergewissen of lekkages aijn cpgetreden. Dc bewoners kregen indi vidueel toestemming weer van hun gas- gebruik te maken. De Zweedse generaal Carl von Horn zal 1 januari door de Ierse generaal- majoor Sean McKeown wonden opge volgd als opperbevelhebber van de V.N.- troepen in Kongo. Generaal von Horn die momenteel met verlof in Zweden verblijft zal 1 januari zijn werkzaamheden als hoofd van de wapenstilatandsoommissie in Pa lestina hervatten. Alles w|jst er op, dat er in België een zeer ernstige krachtproef Is begon nen, die in sommige opzichten herinnert aan het volksoproer, dat koning Leopold III tot troonsafstand heeft gedwongen. D schade, veroorzaakt door de zich uit breidende stakingen in België tegen de „eenheidswet", is reeds aanzienlijk op ecenomlsch gebied en de actie dreigt zich de komende dagen nog uit te breiden. De gewapende leden van de rijkswacht bewaken de regeringsgebouwen in Brus- se L De stad lijkt op een vesting, terwijl de staking tegen het bezuinigingspro gramma van de regering het gehele land dreigt lam te leggen. Het aantal stakers is gestegen tot ongeveer 100.000. De bij de mijnwerkers, dokwerkers, spoor wegpersoneel en andere stakers. Er rijden in België nog slechts enkele treinen. In Charleroi, het grootste indus triecentrum van het zuiden, wordt er volledig gestaakt bij de spoorwegen, trams, bussen, grote industrieën, scholen, gemeentelijke instellingen en kolen mijnen. Bij de PTT was nog een hand vol mensen aan het werk. In Namen staakten alle openbare vervoersdiensten en lag de industrie geheel plat. In het zuiden en oosten van het land reden de weinige treinen, die nog niet door de staking zijn getroffen, met grote vertraging. De haven van Antwerpen lag de hele dag plat Bij een botsing tussen communisten en politie werden gister avond zes politiemannen gewond. Er werden 13 communisten gearresteerd, die inmiddels zijn vrijgelaten. Tengevolge van de staking in België verloopt het treinverkeer aldaar onge regeld, zo delen de Nederlandse spoor wegen mede. De meeste moeilijkheden ondervinden de D- en TEE-treinen. Deze worden in Nederland doorgevoerd tot Roosendaal. Wanneer blijkt, dat 't moei lijk is, de reizigers door België te bren gen. wordt overwogen hen op andere wijze, bijvoorbeeld over Venlo en door Duitsland, naar Frankrijk of naar Bazel te vervoeren. De TEE-trein (Edelweiss) loopt nameliik via België en Luxemburg naar Bazel. Reizigers doen er goed aan, zich voor hun vertrek op de stations te laten voorlichten. Maria Callas heeft gisteravond afscheid genomen van de Scala van Milaan, waar zij viermaal in Donizetti's „Poliuto" is opgetreden. Natuurlijk gingen daarna hartnekkige geruchten over een volledig terugtrekken uit de opera. Maria Callas zal evenwel ln 1961 in Griekenland en elders optreden en verder tal van gram mofoonplaten maken. JT/'ANNEER u het televisiespel „Een avond uit" van Harold Pinter, dat de VARA gisteravond uitzond, een naar stuk hebt gevonden, kunnen we u geen ongelijk geven, mits u er direct tegenover stelt dat het uitstekend werd gespeeld. Een naar onderwerp, en zeker sterk overtrokken tegen de achtergrond van deze tijd. De nog zeer jonge Albert Stokes komt in verbeten opstand tegen zijn doorzeurderigheid tyrannieke moeder. Zo zelfs, dat hij ook op kantoor en onder vrienden een onmogelijke figuur wordt. Een psy. chologisch nauwelijks aanvaardbare situatie, die wel gesteld, maar in we. zen niet verklaard wordt. De moeder wil hem klein houden, zegt de auteur, maar wat we van haar horen is voor namelijk bekrompen gedrein, dat toch geen aanleiding kan zijn tot zulk een verwrongen toestanddat de jongen na een kantoorfeestje waarop hij door zijn vreemdsoortig gedrag getreiterd wordt zijn moeder, die weer in het wilde weg zanikt, een klap met een wekker geeft en dan het huis uit. loopt, menende dat hij haar in zijn dronken haat heeft vermoord. Dc scène in de kamer van een meisje van de straat dat hem mee neemtis opvallend knap uitgewerkt, maar de thuiskomst daarentegen, b|j de al weer opgeknapte moeder, is hoogst onbevredigend. Het tikken van wekkers bepaalt het ritme van dit spel, dat niettemin in verscheiden scènes irriterend lang wordt gerekt. Toch kregen we van Henk van Ulsen in de hoofdrol frap- pant spel te zien: een uiterst moeilijke rol hanteerde hy bewonderenswaar. dig. Wiesje Bouwmeester was op en top de lastige moeder, Phe Sciarone speelde voortreffelijk het meisje van de straat en ook de overige leden van de hoorspelkern li eten zien dat zij, ul of niet met camera-ervaring, het spe len voor de televisie best aan kunnen. Kees van Iersel heeft artistiek zeker een nieuw succes geboekt met dit experiment, zij het dan dat hij een op vele punten aanvechtbaar stuk hier. voor koos. Na afloop van het stuk had de N.T.S. nog een korte reportage van de kerstfeestviering op Soestdijk, hetgeen zeker zeer veel kijkers een groot ge noegen heeft gedaan. Vooral te zien en te horen hoe ook de jongste Prinses een allerliefste rol speelde in het kinderkerstspcl was hartverwarmend. oude en jonge jenever T TELIKOPTERS van de Ameri- Ai. kaanse marine hadden gisteren voor het invallep van de duisternis 27 opvarenden van de Pine Ridge, een Amerikaanse tanker die woens dag ter hoogte van Kaap Hatteras in tweeën brak, in veiligheid ge bracht. Alleen de eerste machinist, John Richard, bleef op eigen ver zoek op het achterschip om de aanspraken van de maatschappij van 70 Daarop vertelde ik de passagiers alles wat ik wist en had meegemaakt en ik bemerkte al gauw dat ze er heel erg van onder de indruk waren, vooral wat betrof het verknoeien van de benzine en het feit dat Hillcrest korte tijd maar enkele uren achter ons had gelegen. Toen ik uitgespro ken was, viel me duidelijk op dat ze even over tuigd van de schuld van Zagero waren als ik. Twee uur later waren we met de afdaling van de helling van de Vindeby Nunataks al flink ge vorderd en stelde ik de zender op. We moesten nu nog een honderdvijftig kilometer van de kust verwijderd zijn en een half uur lang probeerde ik onze basis in Uplavnik op te roepen. Ik slaag de er niet in en had het ook eigenlijk niet ver wacht. De radiohut was namelijk altijd maar door één radiotelegrafist bezet en ik kon na tuurlijk niet verwachten dat de man elk uur van de dag op zijn post zou zijn Om precies vier uur krèeg ik Hillcrest door. Ditmaal bekommerde ik me er niet om afgeluisterd te worden onder het praten leunde ik tegen de zijkant van de tractor en dat elk woord door de anderen ver staan werd. Het deed er niets meer toe. Ik vertelde Hillcrest dat we de moordenaars eindelijk ontmaskerd hadden en hoorde dat mijn stem dof en erg vlak klonk. Eigenlijk had ik op gewonden en blij moeten zijn, maar de fysieke en psychologische spanningen waren te veel ge weest. Ik voelde me doodmoe en de reactie be gon zich bij me in te zetten. Bovendien besefte ik dat ik nog lang niet het einde van de moei lijkheden in zicht had. Het waren nu Marie Le- Garde en Mahler die mijn gedachten volledig in beslag namen. Eerlijk gezegd voelde ik me ook ergens wat teleurgesteld ik was Johnny Za gero sympathiek gaan vinden en de onthulling van zijn ware karakter was werkelijk een soort schok voor me geweest, meer zelfs dan ik tegen over iemand wilde bekennen. Hillcrest wenste me geluk, maar toen ik nein vroeg hw""l k:' hij was verdween zijn geestdrift als sneeuw voor de zon. De tractor was nauwelijks in beweging te krij gen en ze vorderden slechts heel langzaam. Geen nieuws verder over de passagierslijst of het ant- zonder einde door ALLISTAIR MACLEAN woord op de vraag waarom het vliegtuig zo be langrijk was geweest. De Triton, het vliegdek- schip, had insuline aan boord en het geneesmid del zou onmiddellijk naar Uplavnik gevlogen worden. Verder stoomde er door het drijfijs een landingsvaartuig op naar Uplavnik en aan boord bevond zich een tractor die ons tegemoet zou komen. De volgende dag werd de boot al in Up lavnik verwacht. Twee bommenwerpers waren op zoek naar ons geweest, maar moesten zonder succes weer terugkeren. Als plotseling van heel ver drong de stem van Hillcrest tot me door, want ineens had ik me iets herinnerd dat ik me allang had moeten herinneren. „Een ogenblikje," verzocht ik. „Ik bedenk me opeens wat." Ik klom in de tractor en schudde Mahler heen en weer. Gelukkig sliep hij alleen maar een uur of twee geleiden had ik aan zijn uiterlijk vrijwel kunnen voorspellen dat hij elk ogenblik een coma kon krijgen. „Mijnheer Mahler," vroeg ik vlug, ,u vertelde me toch dat u voor een oliemaatschappij had ge werkt?" „Inderdaad." antwoordde hij wat verbaasd. „Als wat?" Hij had wel honderden dingen ge daan kunnen hebben die niet van het min^e nut voor me geweest zouden zijn. „Chemicus. Waarom?" Ik slaakte een zucht van opluchting en ver klaarde hem wat er met de benzine aan de hand en dat Hillcrest het probleem trf.jhtte op te door <Ie brandstof te distiller?* i. pleas n," .Een mooie manier zei Mahler. „Wil hij de hele santenkraam de lucht in heb ben? Als er een zwakke plek in een van die te verhitten vaten zit, is het afgelopen. Bovendien schiet hij er veel te langzaam mee op en per dag krijgt hij misschien niet eens zuivere benzine genoeg om een paar aanstekers te vullen." „Daar gaat het juist om, wat kunnen we doen?" „Wassen! Hoe groot zijn die benzinevaten!" „Ongeveer vijfenveertig liter." „Laat hem dan uit zo'n vat bijvoorbeeld tien liter gieten en die vervangen door water. Flink roeren. Tien minuten laten staan en dan van bovenaf een dertig liter overhevelen. Die ben zine is dan zo goed als zuiver." „Is het zo gemakkelijk?' verbaasde ik me „Weet u dat zeker? Hillcrest distilleerde na een half uur nauwelijks een kop vol.' „Het moet suces hebben", verzekerde Mahler me. Zelfs de inspanning om een minuut achter elkaar te kunnen spreken, had zijn stem tot een schor gefluister doen dalen. „Suiker is onoplos baar in benzine en het lost alleen maar op in de in benzine aanwezige kleine hoeveelheden water die in de brandstof blijven zweven. Als er echter genoeg water in zit, zinkt het naar de bodem en neemt het de suiker mee.' „U verdient de Nobelprijs, mijnheer Mahler," zei ik dankbaar. „Heeft u misschien nog meer voorstellen in die richting te doen? Dan houd ik mij aanbevolen." „Jawel', zei hij moeilijk hijgend, maar toch glimlachend. „Ik heb zo'n idee dat het uw vriend heel wat tijd zal kosten om de sneeuw te smel ten die nodig is voor het water waarmee de ben zine gewassen moet worden." Hij duidde met het hoofd op de transportslee die door de spleet in het achterzeil zichtbaar was. .We hebben vast en zeker veel te veel benzine bij ons. Waarom laat u hier niet wat achter voor kapitein Hillcrest waarom deed u dat niet toen u voor het eerst over zijn pech hoorde?" Een ogenblik staarde ik hem strak aan, dan draaide ik me om. „Omdat ik de grootste stom me idioot ben," zei ik onder het weggaan, „die er op twee benen hier op aarde rondwandelt!" Toen sprong ik uit de tractor om H'lJkyest W vertellen hoe stom en idioot ik wel was geweest (Wordt vervolgd) de maatschappij van de Pine Ridge te kunnen handhaven. Sleepboten zijn in de buurt van de twee delen van het schip. Vastgesteld ls nu, dat 65 mensen aan boord van de tanker waren. Zeven men sen worden dus nog vermist- De aan land gebrachte opvarenden hebben verteld, dat de kapitein, enkele matrozen, dc kwar tiermeester, de marconist en een steward in het voorste gedeelte waren toen het schip doormidden brak. Gevreesd wordt, dat deze mensen omgekomen zijn. Er zijn twee lege reddingboten gesignaleerd. De eerste man die gisteren van boord werd gehaald, ls vrij ernstig gewond. Hij lag reeds in het vangnet van de helikop ter toen het schip zo plotseling omhoog kwam dat de piloot niet snel genoeg kon uitwijken. Ook later op dc dag werden de reddingspogingen bemoeilijkt door de vrees van de piloten, dat hun toestel als gevolg van de heftige golfbewegingen door het scheepswrak zou worden ge raakt. De Pine Ridge is een tanker van het type T-2. Tijdens de tweede wereldoor log werden 500 van dergelijke schepen in recordtempo gebouwd. De Pine Ridge is de elfde T-2 die op volle zee in tweeën brak. Verdachten huiswaarts slachtoffer in arrest De rechtbank in Haarlem heeft giste ren, na behandeling Ln een zaak tegen de 39-jarlge koopman J. H. P. uit Zaandam en diens 18-jarige zoon. onmiddellijk uit spraak gedaan en belden wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken van de hen ten laste gelegde zware mishandeling van de 45-jarige caféhouder J. K. De caféhouder is in arrest gesteld wegens meineed. Op 13 september is een vechtpartij ont staan, waarbij de caféhouder mishandeld werd. De vader ontkende geslagen te heb ben. De zoon gaf de feiten toe. Het slachtoffer veranderde enige malen zijn verklaringen. Dit was voor do officier van justitie, die tegen de vader zes ra tanden en tegen de zoon drie maanden gevangenisstraf had geëist, belde straffen met aftrek van voor'""0'), anntet-'j^g (fa tp arrest te stellen wegens meineed. De belde verdachten konden huiswaarts ke ren. De NCRV heeft gisteravond prachtig gebruik gemaakt van de mogelijkheden tot actuele berichtgeving, waartoe de radio in staat is, door de opzienbarende gebeurtenissen in het parlement vrijwel rechtstreeks in de huiskamer te bren gen. Programmaleider Gerard Hoek was zelf op het Binnenhof aanwezig en plotse ling werd de genoegelijke amusememts- avond onderbroken door zijn reportage van de emotionele ontwikkelingen in de vergadering van de Tweede Kamer. Een bewijs temeer dat in zulke gevadlen de radio toch sneller is en meer kan dan de televisie. De luisteraars kregen een kersvers en bewogen verslag van hetgeen zich in de vergaderzaal afspeel de rondom de motie Eibergen en de NCRV hoeft zioh mot deze actualiteit in aittente ijver uitstekend onderschei den. Autostrada bekeken door televisie In de buurt van Detroit (V.S.) wordt op een baanvak van 6 km waar dagelijks 165.000 auto's passeren, een televisie installatie met 14 camera's gebouwd. Hiermee zullen experts het verkeer controleren teneinde een regeling voor te stellen waardoor het aantal ongeval len op deze weg en de telkens voorko mende verkeersopstoppingen geredu ceerd kunnen worden. Belgisch tienjarenplan voor radio en t.v. Wij vernemen uit Brussel, dat de Bel gische ministers Van Houtte. Van Els- lande en De Clercq, resp. van financiën, culturele zaken en begroting, bespre kingen voeren om te komen tot een tienjarenplan voor radio cn televisie. Over de inhoud van het plan zijn nog geen gegevens te krijgen. ZATERDAGMIDDAG-TV VAN BELGIË WAALS De Waalse televisie maakt plannen om te komen tot het uitzenden van vaste programma's op de zaterdagmid dag. Gedacht wordt aan sport en ont spanning. Men acht het een leemte dat, vooral nu de vrije zaterdagen toe nemen, er op deze middagen niets te zien is dan incidentele Eurovlsle-bU- dragen en de herhaling van het Vlaam se jeugduur. De uitzendingen van de Waalse tv zouden dan van 3 tot 6 uur duren. Komt er zulk een programma, dan zal de Vlaamse tv waarschijnlijk niet achterblijven. Geheel in de sfeer van het nade rende Kerstfeest is het televisiepro- grama van de KRO gehouden. Na bet weekoverzicht van de journaaldicnst van de NTS begint de KRO om 8.30 uur met een film „Waar Gods wieg op zolder staat". Daarna is er een pro- grama over de kraamverpleging cn om 9.15 uur begint dan een uitzending met Georgette Hagedoorn „Cham pagne en vodden in de Heilige Nacht". Om 9.50 uur kunt u (via telerecor- ding) nog eens luisteren naar een voordracht door Albert van Dalsum van „De Kerstpreek" van Elliot en ten slotte spreekt pater Leopold Ver hagen de epiloog. vanavond 0 Na een uurtje grammofoonplaten voor de militairen komt de KRO om half negen in de ether met 't college over Europa. Om 9 u. volgt dan een luisterspel „De kerstkaart" van Philip Levene. Om 9.55 uur begint een con cert, te geven door het Filharmonia- orkest o.l.v. Thomas Schippers. Eileen Farrell zingt. Op het programma staan werken van Gluck, Tschai- kowsky en Debussy. 0 Dc VPRO viert van 7.35 tot 8 35 Kerstfeest met de kinderen van het Zondagshalfuur cn zendt dan tot 9 uur de cantate „Efrata" van Geraedts uit U hoort het Nederlands Kamer koor o.l.v. Felix de NobeL 0 Om 9 uur komt de VARA ln de lucht met nieuwe specimen van de „gouden sternen dezer eeuw", waarna om 9.50 uur het spelletje „Wie is het" wordt gespeeld. Om 11.10 uur: mu- ziekrevue. Programma voor morgen ZATERDAG 24 DECEMBER 1960 Hilversum I, 401 m. 746 kc/s. KRO: 7 00 Nws 7 15 Gewijde muz 7-30 V <1 Jeugd 7.40 Gram 7.45 Morgengebed en overweging 8.00 Nws 8.18 Gram 3 50 V d vrouw 10 00 V d kleuters 10 15 Kerst concert 10.35 Lichte muz 1U 00 V d zie ken 11.45 Gram 12 00 MlddagHdok-rtood- klok 12.(Lj Metropole ork en bariton 12.30 Land- cn tulnbouwmeded 12.33 LdCh. te muz 12.50 Act 13.00 Nws 13.15 Zonne wijzer 13.20 Lichte muz 13.45 Rep Mtltl Kerstbljecnkomst 14. Oo Mandoltno-orkc.'i 14.20 Kunatikron 14 50 Lichte muz 15 1( Proeper van Langendondk. klankbeeld 15 40 Dameskoor 16 00 Gregorlaanae zang 16 30 KereUlederen met gltaarbegoleldlni 16.50 Sporbpenacoop 17 00 V Jeugd. 13 00 Meisjeskoor 16 15 JournnllatleV weekoverz 18 25 Lichte muz 18 45 En ni mtjn geval, vragenbeanbw 19 00 Nws 19 WU komen te zanten rep v d vo!k*ccrst- zang-bijeenkomst !<T35 Chanson* 19 54 Lichtbaken, lezing 20 00 Radio Fllharm or. ket en sol 21 05 Kerwtprogr door Vlaanvx artisten 21 55 Kerstliederen 22.10 Voord- 22 30 N-ws 22 40 Er Is altijd plaat*, vlueh- tollngervprogr 23 20 Klnveclmbelrecita 23 55 Inleiding Nachtmis 00 00—01 30 Pleeh. tige NaehtmLs. Hilversum 17, 298 m. 1007 kc/«. VARA 7 00 Nws 7 10 Gym 7 20 Gram 3 00 Nw 8 18 Gram 8 50 Voor u en uw gezin, prn.v Je 9 00 Gytn v d vrouw 9 !0 Gram VPRO 10 00 Samen thuis, praatje 10 05 Morg.-n wijding VARA: 10 20 Gevir progr 12 k Lichte muz 12 30 Land- cn tuln-bouwmed- 12 3a Nieuwe gram met eotnm 13 00 Nw 13.15 VARA-Varia 13 20 Sportultz 13 i Lichte muz 14 00 V d Jeugd 14 35 Dame koor 14 45 "Op hoop van zegen, hoorsp- 17 00 Jazzmuz 17 36 Wcr-kjourn 18 00 Nws en comm 18 2o Jazzmuz 18.3! Zigeuncrmuz 19 00 Kunstact VPRO: 19 Actie Toltën 19 55 Deze week, lezing VARA' 20 00 Nw» 20 05 Promenade-orkcw cn aoilst 20 40 De kokken lulden luid luider, documentaire 2l 00 Cltherspel ji.u 8"c comm 2' 3o Dan*muz JC 00 Sraramo# che, hoorspel 22 30 Nws 22.40 Gram 22 5. Kamerork 23 56—24 00 Nws. Tclevlsleprogr. AVRO -7.00-47 30 V kf- TT." ««00 L ui 11 ei. wt r, verzicht AVRO 20.20 Kersliederen 12.05 Film 21.21 Het lar-ge Kerstdiner. TV-spe:. Eurovisie 23.55 Nachtmis uit VolendPm.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9