Uw probleem is het onze 1 V.U. benoemt drie: hoogleraren 1 KRONIEK Prins wenst: voorspoed, maar niet te veel Vele christenen passeren christelijke sanatoria Een kanttekening Acte-studie moet meer worden gestimuleerd Kerstfeest op Soestdijk Beroepinsswerk kOSRAM 2 ONZERZIJDS PRIJSNIVEAU BLIJFT STABIEL DE INDEXCIJFERS van de groothandelsprijzen van eind oktobe: deze week door bet Centraal Bureau voor de Statistiek zijn gepubli ceerd, hebben geen verandering gebracht in de nagenoeg horizontale lijn van de prijscurvc. Het algemene indexcijfer stond op 31 oktober op 137, maar het gemiddelde voor 1959 was 142. Er Is dus sprake van een lichte daling, zij het dan, dat die zich in augustus, september en oktober niet meer heeft voorgedaan. Deze daling is praktisch te danken aan de voedingsmiddelen. Het gemid delde Indexcijfer van 1959 voor de plantaardige voedingsmiddelen was 147, maar voor eind oktober 1960 kon 126 worden berekend, een daling dus van goed 14 procent. Bij de dierlijke voedingsmiddelen was er ook een prijs daling, maar deze was niet zo sprekend: van 113 in 1959 tot 106 eind okto ber, dus 6Vi procent. Voor de voedingsmiddelen zijn wij op eigen land en ten dele op het bui tenland aangewezen. Daarentegen zijn wij voor de grond- en hulpstoffen nagenoeg geheel op dat buitenland aangewezen. Daarom is de prijsontwikkeling op de wereldmarkten van zo grote beteke nis. Zit hier een stijgende lijn in, dan werkt dat onherroepelijk door op on ze groothandelsprijzen, met alle gevolgen van dien voor onze economie. Wij kunnen echter tot nu toe gerust zijn. De wereldmarkten laten over het algemeen geen prijsverhoging zien. Het best wordt dit geïllus treerd door de indexcijfers van Moody, Dow Jones en Reuter. Zij geven, als wij ze van tijd tot tijd bekijken, de ontwikkeling der prijzen voor een heel pakket goederen weer. Zo slaat bijv. het indexcijfer van Moody op een pakket, bestaande uit tar we, katoen, varkens, staalschroot, suiker, wol, koper, huiden, maïs, rub ber, zijde, koffie, lood, zilver en cacao. De cijfers van Dow Jdncs en Reu ter zijn weer enigszins anders samengesteld, waarbij Moody en Dow Jones het zwaartepunt laten vallen op de in New York en Chicago verhandelde grondstof/en en Reuter op de in Londen verhandelde grondstoffen. Als wij nu de cijfers van het begin van deze week stellen tegenover die van een jaar geleden, dan zien wij het volgende uit de bus komen: 18 12/59 19/12 60 Moody 372.70 354,90 Dow Jones 151,91 141,04 Reuter 430,50 405,40 Globaal genomen zien wij dus een prijsdaling van 5 a 6 procent Opval lend is alleen, dat deze daling zich, voor wat de op Amerika georiënteer de grondstoffen betreft, in de tweede helft van dit jaar heeft voltrokken. Maar al is het indexcijfer van Reuter ook vóór juli gaan dalen, nadien heeft deze daling zich toch voortgezet. In dit verband kunnen wij alleen vaststellen, dat de daling op de wereldmarkten in de tweede helft van dit jaar weinig of geen effect op onze groothandelsprijzen heeft uitgeoefend, met uitzondering dan van de voedingsmiddelen, voor zover die uit het bui tenland komen. Overigens had men in kringen van insiders verwacht, dat de verkiezing van Kennedy tot president en de verlaging van het disconto in West-Duits- land en Engeland in het najaar tot een prijsstijging zouden leiden. Dit is echter niet gebeurd: de kopers zijn terughoudend gebleven, hetgeen weer prijsdrukkend werkte. Ter illustratie nog even enkele afzonderlijke artikelen. Cacao, rubber, oliën en vetten, koper, lood en katoen om maar wat voorbeelden te noe men zijn in de loop van het jaar goedkoper geworden, maar koffie is in prijs gelijk gebleven, terwijl tin zelfs Iets duurder is geworden. De wereldmarktprijzen werken via de groothandelsprijzen op tweeërlei wij ze op onze economie in. In de eerste plaats op de kleinhandelsprijzen en de kosten van levensonderhoud. Zo kon de stijging van deze kosten door de huurverhoging en enkele andere prijsstijgingen goeddeels opgevangen worden door de daling van enkele voedingsmiddelenprijzen, w.o. oliën en vetten. Maar de prijs van de ingevoerde grond- en hulpstoffen is ook van het grootste belang voor onze exportindustrie, voor zover zij de ingevoerde pro- dukten na veredeling weer uitvoert. Hoe meer de grond- en hulpstoffen in prijs dalen, hoe meer armslag onze industrie krijgt en zij-andere kosten stijgingen (zoals bijv. de lonen) kan opvangen. Uit de cijfers blijkt echter, dat de groothandelsprijzen van grond- en hulpstoffen maar heel weinig zijn gedaald: het gemiddelde voor 1959 was 168 en het indexcijfer van eind ok tober was 166. Hoewel onze exporteurs hieruit dus niet al te veel moed kunnen putten, slagen zij er toch in, de uitvoer op een hoger peil te houden dan een jaar geleden. In november lag onze export procent hoger dan in november 1959. En nemen wij de eerste elf maanden bij elkaar, dan kunnen wij een stijging van 12 procent vaststellen. Deze prestaties wisten onze onderne mers te bereiken zonder dat zij enkele uitzonderingen daargelaten van prijsdalingen van betekenis op de grondstoffenmarkten konden profi teren. Tot slot nog een uitlating van de minister van economische zaken. Hij zegt in zijn memorie van antwoord op zijn begroting, dat het gevaar van een betallngsbalanstckort, voortvloeiende uit een overbesteding, kleiner is dan het gevaar voor een verhoging van het binnenlandse prijspeil en het ge vaar voor een toenemende spanning op de arbeidsmarkt. Hij ziet dus krachten die ons prijspeil kunnen opvijzelen. In dit opzicht is het alleen maar te wensen, dat de prijsdaling op de wereldmarkten wat meer op ons binnenlandse prijsniveau zal doorwerken. Christelijke ulo in Leeuwarden In Leeuwarden hield de Vereni ging voor Christelijk Mulo van daag haar algemene vergadering. In zijn openingsrede besprak de voorzitter van de vereniging, de heer J. Tigchelaar uit Den Haag, vanmiddag verschillende actuele problemen met betrekking tot het mulo. Hij signaleerde in de eerste plaats het zorgwekkend tekort aan acten on der het lerarenkorps, dat meer dan 4500 bedraagt. Met het oog op dit ac- tentekort is het nodig de stimulering van de acte-studie ook in de toekomst voort te zetten. Deze stimulering zal tevens gepaard moeten gaan met het openen van nieuwe wegen om deze studie te realiseren, aldus de heer Ti- -chelaar. Hij was tevens van oordeel, lat de stimulering van de acte-studie niet alleen aan de overheid dient te worden overgelaten. ig 1 de probleem ook in de eigen kring van het mulo noodzakelijk. Er ligt een taak voor de besturende organen om de middelen voor de acte-studie te vergro ten. De getroffen noodmaatregelen bie den wel enige soelaas, maar hebben de grens van het mogelijke en toelaatba re bereikt. We moeten niet verder op deze weg, aldus de heer Tigchelaar. De beloning voor overwerk vormt slechts een pleis ter op de wonde en is bepaald geen af doende remedie Bovendien de hoofden der scholen profiteren hier niet hetgeen de heer Tigchelaar een manco noemde. Hij achtte bezinning op dit klemmen- Toeloop De voortdurende enorme toeloop van leerlingen bij het mulo, ook dit jaar weer meer dan 82.000, heeft het neven verschijnsel van de zwakbegaafden on der de ulo-leerlingen opgeroepen. Deze kwestie vraagt volgens de heer Tigche laar ernstige bestudering en het mulo zal hier zelfstandig tot een oplossing moeten komen. Er worden reeds inci dentele oplossingen nagestreefd, maar er zal een coördinatie moeten plaats- Advertentie) Uw zoete wijn moet SAMOS zijn Dc koninklijke familie heeft gis termiddag, met uitzondering van prinses Margriet die ziek is, in de garage van de Koninklijke Ma rechaussee in Soestdijk samen met het personeel het Kerstfeest gevierd. De garage was stemmig versierd met dennegroen, hulst takken en rode kerstklokken. Er proevingen en ons telkens weer falen in de strijd daartegen, zijn nodig om ons te doen beseffen, dat wat ook on ze positie onder mensen is en hoe groot ook onze prestaties zij- geweest, wij hopeloze, verdwaalde kinderen blijven, die zonder Gods hulp niet ver mogen de weg te vinden naar het aardse en naar het hemelse heil'' Prins Bernhard besloot zijn kerstbood- schap met de aanwezigen allen de vre- prijkte een grote kerstboom, die de van kerstfeest te wensen, die hij in dc bossen van het koninklijk formuleerde in de woorden, waarmee Thomas Kempis destijds bad, wiens gebed hij citeerde. Hierna werd dooi een aantal kinderen, waaronder prinses Marijke een kerst spel opgevoerd, onder leiding van me vrouw I. van Driel van Wageningen- Blaissc. Het was een toneeltje van kin derlijke eenvoud, dat de aanwezigen diep ontroerde Na afloop werd in do kazerne door de Koningin, de prinses sen en enkele hofdames warme chocola demelk geschonken en kreeg ieder een krentebroodje. domein gekapt was. Twee wachtmeesters van de konink lijke marechaussee ontstaken de tien tallen kaarsjes toen koningin Juliana, samen met prins Bernhard en de prin sessen Beatrix en Irene binnenkwamen. Prinses Marijke bad zich reeds tevoren bij haar vriendinnetjes opgesteld om met hen het kerstspel .,De herdertjes lagen bij nachte" op te voeren. Doodstil was het toen Juliana, ge kleed m een lila middagjapon, het kerst evangelie voorlas. In een bijzondere warme, evangell Koningin Juliana bewoog velen tot scht kerstboodschap, die ook bij de extra kopje chocolademelk, tienduizenden voor de radio crote in- Bijzonder charmant mos het tcjreeltje an de acht-jarxge Hedwig van Kem- tiendulzenden voor de radio grote druk maakte, ging prins Bernard in op de betekenis van de vele goede wensen die telkens worden uitgespro ken in de kerstdagen. Het vrolijk kerstfeest dient, aldus de prins, In de eerste plaats de vreugde te zijn van het besef dat Christus tot ons is ge komen met Zijn blijde boodsehap. De prins wenste de aanwezigen ook voorspoed in het nieuwe Jaar. maar. zo zei hij. niet te veel. „Ik wens u genoeg tegenspred om u te dwingen tot strij den. Want alleen strijdend zullen wij werkelijk leven Door dc beproevingen, die op crze weg worden gesteld, worden wij gedwongen te tonen wat wij werke lijk waard zijn. moeten wij ons bewust worden van onze zwakheden en wordt ons geloof aan de praktijk getoetst Bij grote rampen, zoals oorlog en waters nood. maar ook bij normale tegenslagen in het leven van mensen om ons heen. hebben wij met verbazing en bewonde ring mogen zien. wat de strijdende mens vermsg. tot welke daden van moed. van zelfopoffering en naastenlief de hij m staat blijkt. „Het gedwongen zijn tot een voort durende strijd", zo zei prins Bern hard, „is voor ons nodig om ons te le ren. dat wij alleen niets kunnen. Dat de schatten hier op aarde, door ons verzameld, vergankelijk zijn en ons uiteindelijk tot niets dienen. Onze be-lmeurs' pen en Corry Moot/, beiden uit Baarn, die steeds voor de Koningin bleven staan en onophoudelijk om meer vroe gen. Ze zagen een kwartier lang kans voor de tafel te blijven staan en de weg te blokkeren van de vele gasten, die langs de dampende koppen choco lademelk trokken. Een ieder was op dit feest: Daar was de tuinier van he» paleis Soestdijk, de heer Brink, en de groot-officier in spe ciale dienst, mr. J. O. baron Baud, maai ook de houthakkers van het Loo. de be manning van de Piet Hein en van de iendhship kon men oi de gasten aantreffen. Na afloop van het intieme kerstfeest ontvingen alle leden van het personeel een exemplaar van de Pro Juventute-kalender. die door de Ko ningin. prins Bernhard en de beide prinsessen werd aargeboden. Ambtsaanvaarding Prof. dr. ir. A. J. Wildschut, die be noemd is aan de Technische Hogeschool tc Delft, tot buitengewoon hoogleraar in de afdeling der weg- en waterbouwkun de voor het vak kennis en onderzoek van bouwstoffen, heeft vanmiddag met het uitspreken van een rede over het onderwerp ..Kunststoffen voor de inge- zijn ambt aanvaard. FAMILIEBENOEMING Dit is een commentaar uit het F r i e s' c h Dagblad „Minister Ruys de Beerenbrouek was een onzelfzuchtig man. Hij was pas Com missaris der Koningin in Limburg gewor den, de provincie, waar zijn geslacht een gevestigde naam had, toen er een beroep op hem werd gedaan om als minister-pre sident op te treden in een kabinet, dat in feite door dc heer Nolens was gevormd. En hij dcéd het. Hij heeft zijn hoge ambt bekleed op waardige wijze. Maar één geval willen wij uit zijn tijd releveren. De heer Ruys was niet alleen minister-president, maar ook minister van binnenlandse za ken. En dus'moest hij alle koninklijke he sluiten voorbereiden, die een benoeming tot burgemeester inhielden. De sollicitan ten gingen soms op audiëntie. Zo kwam er ook een jongeman, meester in de rech ten, zich presenteren. Maar hij moest oom zeggen tegen de minister-president. En toen hij zijn verhaal had gedaan, zei de nister op zijn gemoedelijke manier: mijn jongen, jij zult best op den duur voor het burgemeestersambt in aanmerking komen, maar je begrijpt wel, zolang ik minister van binnenlandse zaken ben, komt daar niets van in. Ik kan niet meewerken aan dc benoeming van een van mijn familie leden. Dit verhaal doet ons denken aan een geval, dat zich heeft voorgedaan tij dens het ministerschap van minister Dr Wilde. De Commissaris der Koningin had een voordracht van drie personen inge diend voor een burgemeestersbenoeming in een provinciestad. Nummer drie werd be noemd. En minister De Wilde beeft dat veel later eens aan zijn vrienden uitgelegd. Nummer één was voor hem onaanvaard baar, omdat die in een echtscheidingspro cedure was betrokken. Nummer twee was een heel geschikte kandidaat, maar aan getrouwde familie van de minister. Dus die viel automatisch uit, vooral omdat hij op nummer twee stond. Men zou immers kun nen denken, dat nummer één was gepas seerd, omdat nummer twee met een nicht je van de minister was getrouwd. En toen werd bet nummer drie. Dc toekomstige president van Amerika heeft reeds hoge functionarissen aangewe zen. Want een nieuwe president betekent een hele verandering op allerlei gebied. De Amerikaanse ambassadeur in ons land, die ons land zéér genegen was en veel heeft ge daan bij moeilijke besprekingen om tot een ook voor ons land goede oplossing te ko men, is al naar Amerika vertrokken en hij komt niet meer terng. Er komt nu een partijgenoot van Kennedy in de plaats. Dal is voor Amerikaanse verhoudingen heel ge woon. Maar opmerkelijk ia wel, dat Ken nedy zijn broer heeft aangewezen voor een zeer hoge post: attorney-general en te gelijk secretaris, dat wil zeggen: minis ter van justitie. En de lieer John Kenne dy heeft voor de televisie zijn broer aan liet Amerikaanse volk voorgesteld en diens bekwaamheid ten zeerste geprezen. En de bladen zeggen ronduit, dat de heer Ken nedy zijn overwinning voor een belangrijk deel te danken heeft aan zijn broer. Di> heeft allerlei politici bewerkt, zodat zij be reid waren stenn te geven aan Kennedy bij de kandidaatstelling op het congres van dc democratische partij. Hij heeft veel van de verkiezingsstrijd georganiseerd. Hij was de beste «npporter. En nu krijgt hij dit hoge ambt Sommige Amerikaanse bla den vinden, dat hij het dubbel rn dwars verdiend heeft na wat hij voor zijn broer heeft gepresteerd. Meer behoeven niet van tc zeggen. Het is duidelijk, dal de Amerikaanse democratie andere is dan dc onie." vinden. Hier is ruimte voor een breed- opgezette studiecommissie, voor een na der onderzoek van deze materie. Een dergelijke commissie is reeds in de maak. Tenslotte schonk de heer Tigchelaar nog aandacht aan het wezen en de functie van het mulo. De wettelijke beslissingen zijn op komst, maar het mulo is nog steeds onderwerp van be schouwingen, die wijzen op een mis kenning van de plaats van dit school type. De heer Tigchelaar herinnerde er in dit verband aan, dat het ulo destijds is ontstaan als reactie op de tekorten van het middelbaar onder wijs. Een ulo bleek beter de opvoed kundige behoeften van de jonge men sen en de roep uit de maatschappij te verstaan. Deze kenmerken vormen nog altijd de richtsnoer van het be leid. Mammoet De leerstof bestaat niet uit starre onveranderlijke grootheden, maar wordt voortdurend aangepast aan de behoeften van de maatschappij. Wat de „mammoetwet" betreft, merkte de heer Tigchelaar op, dat er nu eindelijk volgend jaar een beslissing schijnt te zullen vallen. Hij waagde zich niet aan een voorspelling van de uitslag der stemming, maar hoe de beslissing ook zal uitvallen, hij twijfelde er niet aan, dat het mulo zou blijven voortbestaan. Al zou het alleen reeds zijn, omdat dit schooltype met zijn 268.000 leerlingen nominaal het sterkst is en vast veran kerd is in ons Nederlandse volksleven. Bij de behandeling van het jaarver slag gaf de heer Hoekstra uit Middel- stirm namens de afdeling Groningen ui ting aan zijn teleurstelling over de af wijzende houding, die de commissie ty pen in ulo-verband, aannam tegenover een voorstel van de Groningers naast het door de commissie voorgestelde examen machineschrijven een tweede eenvou diger examen in te stellen, omdat voor een deel der leerlingen nu de eisen en de kosten te hoog zullen blijken te zijn. De heer Tigchelaar vroeg iets meer begrip voor het werk van de commissie die naar zijn oordeel eerst de gelegen heid moet krijgen om met het voorge stelde examen te laten zien wat zij kan. Erelid De heer J. Jac. Janse te Zeist moest n gezondheidsredenen bedanken als penningmeester in het bestuur. In zijn plaats werd gekozen de heer J. Soete- kouw te Vlaardingen. De heer Tigche laar memoreerde de uitzonderlijke verdiensten, die de heer Janse heeft ge had voor de vereniging, waarvan bij bij na 40 jaar de penningen heeft beheerd. De voorzitter prees de heer Janse voor zijn bestuurskracht, zijn wijsheid en haast legendarische trouw. Besloten werd de heer Janse te benoemen erelid van het bestuur en hem hiervan telegrafisch in kennis te stellen. De af deling Friesland had een actie georgani seerd om de heer Janse éen afscheids cadeau te kunnen aanbieden. Besloten werd de scheidende penningmeester de opbrengst van deze actie (een kleine duizend gulden) onder couvert te doen toekomen. NED. HERV. KERK Beroepen te Warns, tweede pred.plaats (toez.): P. H. Borgers te Etrdaard, die bedankte voor Hemelum. Aangenomen naar Buurse (toez.): M. A. Westerbeek van Eerten, vic. te Apel doorn. Bedankt voor Harkema-Opeinde: A. P. Pesehar te Hollum. GEREFORMEERDE KERKEN GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Tiel-Zaltbommel: T. Keegstra te Waardhuizen. Ds. W. G. Boon. emeritus predikant van de Hervormde Gemeente te Almelo, hoopt op Tweede Kerstdag zijn 75ste verjaardag te vieren te Vaassen. Ds. Boon werd geboren in 1885. Zijn eerste gemeente was Berkenwoude waar hij dominee werd in 1912. Hij bleef hier twee jaar, toen ging hij naar Grost- huizen. Zes jaar later werd hij predi kant in Almelo, waar hij heeft gewerkt tot hem in 1952 zijn emeritaat werd verleend. Piëteitsvol verzwijgt Mattheus in het geslachtsregister de naam van Bathseba. Toch is zij een van de vijf vrouwen die genoemd worden in de rij van moeders waaruit Christus is 1 geboren. Hollywood heeft dit bijbelse voorbeeld van overspel tot in de verste uithoeken van de aarde gepubliceerd door de film „David en Bathseba". Het is een van de donkere bladzijden uit de geschiedenis van Gods volk. Een kind van God is niet immuun voor de zonde. Hij kan zich even goed als niet-christenen laten verleiden door zelf- zuchtdoor jalouzie, door begeerte, door eigenwaan. Niets menselijks is hem vreemd. Christus is niet slechts gekomen voor de zonden van de Z wereld, maar ook van de christelijke wereld. Hetwoordbe- kering klinkt in de bijbel veel vaker binnen de kring van? Gods volk dan daarbuiten en dat woord moet ook vandaag - met hernieuwde kracht klinken binnen de muren van onze - kerken. Vergeet niet dat Gods oordeel begint bij Gods huis maar ook dat Christus is gekomen in de eerste plaats tot de 1 Zijnen. Hij komt tot de Zijnen prediken: Bekeert u, want het; koninkrijk Gods is nabij. We doen er goed aan nog in deze dagen voor het kerstfeest ons te bezinnen op de vraag: Wat zijn de drijfveren voor onze daden van de afgelopen dagen geweest? I (Advertentie) SAMOS, uw wijn voor de feestdagen Ds. W. L. Milo overleden In het rusthuis voor bejaarden „Reho- both" te Ermelo is overleden de bekende emeritus predikant der Gereformeerde Kerken, ds. W. L. Milo. Deze in Davos geboren predikant werd 82 jaar oud. Ds. Milo studeerde aan de Vrije Uni versiteit en werd in 1903 bevestigd tot predikant te Bedum. Hij stond voorts in Warns en Staveren, Vianen en Kollum en van 1922 tot aan zijn emeritaat in 1944 in Almelo. Vooral in Overijssel is ds. Milo op de voorgrond getreden. Hij was verschillende malen lid van de particu liere synode en van de generale synode en was assessor van de synode van Sneek-1939. Na zijn emeritaat was ds. Milo in Almelo nog enige malen ambtenaar van de burgerlijke stand, omdat daar vijf oudsten van de stad worden uitgenodigd om in die functie te dienen. In de laatste jaren woonde ds. Milo in Nunspeet en sedert enige tijd in Ermelo. Hij wr~ ridder in de orde van Oranje Nassau. Congres Nederlands sprekende studenten Het jaarlijks Congres der Nederlan den, dat wordt gehouden door Neder landse. Belgische en Zuidafrikaanse stu denten, zal dit jaar plaatsvinden in Ant werpen op 1, 2. 3 en 4 februari. Het on derwerp van dit congres is „Het wezen van de universitaire vorming". Het programma bevat onder meer een concert van het Nederlands Studenten Orkest, dat waarschijnlijk over de Bel gische radio en televisie uitgezonden zal worden, een optreden van het Gronings Studenten Cabaret o.Lv. Seth Gaaikema en een voorstelling van de experimentele werkgrc>:p Toneel met werk van ~"':hel de Gelderode. 'rof. dr. Geyl, oud-hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, zal de ope ningsrede houden. Belgische en Neder landse professoren houden lezingen. Studenten van Nederlandse, Belgische er Zuidafrikaanse universiteiten en hoge scholen nemen aan dit congres deeL Directeuren van de Vrjje Uni versiteit hebben dr. J. van den Berg, dr. H. Bianchi en dr. J. F. Folkerts benoemd tot gewoon hoogleraar in respectievelijk de ethiek, dc criminologie en de neurologie. Dr. Van den Berg werd in 1922 te Rotterdam geboren. Hij legde in 1947 aan de Theologische Hogeschool der Gereformeerde Kerken te Kampen het kandidaatsexamen af en zette daarna zijn studie in de theologie voort aan de Johannes Calvijn Academie te Kampen, waar hij in 1952 het doctoraal examen aflegde en in 1953 promoveerde op het proefschrift „Constrained by Jesus' love", een onderzoek naar het ontstaan van de zendingsgedachte in Groot-Brit- tannië in de periode tussen 1698 en 1815. De promotie geschiedde cum laude. Pro motor was prof. dr. J. H. Bavinck. Dr. Van den Berg diende als predi kant de Gereformeerde Kerk van Otto- land en van Zutphen. In april 1959 ving hij aan de Vrije Universiteit het ambt van lector aan. sinaasappel citroen vruchtenlimonade Vreugden en zorgen van Sonnevanck (Van een onzer verslaggevers) „Het lijkt mij gevaarlijk om van de overwinning der tuberculose te spreken, al is he,t aantal gevallen verminderd. Ook zijn er onder de kinderen minder t.b.c.-patiënten. Daarin ligt een grote zegen. Maar al is de kinder-t.b.c. wel afgenomen, zij is nog niet afgelopen. Er blijft dus verzorging nodig." Dit zei ds C. J. Sikkel te Amsterdam op de in die stad gehouden algemene vergadering van de Vereniging tot christelijk hulpbetoon aan tuberculose- en anaëre patiënten, van welke vereni ging het sanatorium Sonnevanck en het Boerhaave-ziekenhuis, beide te Harder wijk, uitgaan. Ds. Sikkel, voorzitter van deze vere niging, liet in zijn openingswoord goede klanken horen. Men is bijzonder dank baar voor het contact tussen de vereni ging en zeer velen in den lande. Di» komt op indrukwekkende wijze tot uiting op de Sonnevanckdag, die jaarlijks wordt gehouden. Moeilijk zal men een tweede vereni ging kunnen vinden voor een soortgelijk doel die op een toogdag zoveel bijeen weet te krijgen. Teleurstellend is echter, dat talrijke christenen het christelijk sanatorium voorbijgaan, wanneer zij verpleging zoe ken voor de tbc. Met name in het noor den zijn er heel wat, die in een neutra le inrichting worden verpleegd. Dat moest hun consciëntie niet kunnen ver dragen, meende ds. Sikkel. Voor de verpleging van kinderen geldt hetzelfde. Sonnevanck beschikt over een voortreffelijke school, zodat de kinderen ook christelijk onderwijs kunnen ont vangen. Financieel heeft de vereniging het zwaar te verantwoorden. (Het financi eel verslag wijst over 1959 een nadelig saldo van 129.210,63 aan). Zodat men de steun behoeft van allen, die het met de christelijke verpleging ernstig len nemen. Gelukkig biedt het suppletiefonds nog al eens uitkomst. In aanbouw is einde lijk de eigen kerk en recreatiezaal voor Sonnevanck. Maar als deze projecten afgewerkt zijn, moet nodig aan een centrum voor behandeling van asthma- patiënten en asthmatische kinderen wor den begonnen, tenminste als het geld er is. De exploitatie van het sanatorium ver toonde een tekort van 57.211,26; dit houdt verband met de afname van het patiëntental. De exploitatierekening van het ziekenhuis prijkt met een nadelig saldo van 76.557,59 omdat het zie kenhuis nog te klein is. Het startte pas in 1959. Ds. Sikkel maakte ook gewag van de gunstige resultaten der verpleegsters examens. Maar hij stelde tevens de vraag of de opleiding tot christen-ver pleegster wel zo gericht is. dat de meis jes toegerust worden zoals het behoort Dit achtte hij een punt van beraad tussen de stichtingen onderling. Want naast behoorlijke bijbelkennis en ken nis der waarheid moet de meisjes ook bijgebracht worden hoe zij zich in de omgang met anderen, vooral buitenker kelijken. hebben te gedragen als getui gen van Jezus Christus. Daarvoor is o.a. nodig een goede gesprekstechniek. Van den Berg is secretaris het zendingswetenschappelijk werl band. Dr. Bianchi Dr. Blanchl werd ln 1924 te Rotterdam geboren. Hij studeerde rechten aan de Vrije Universiteit. In 1953 legde hij het doctoraal examen af, ln 1956 promo-, veerde hij cum laude tot doctor in de rechtsgeleerdheid op het proefschrift „Position and Subject-matter of Crimi nology". Sinds 1957 is dr. Bianchi als lector in de Vrije Universiteit verbonden. Dr. Bianchi is een der oprichters van hel Nederlands Tijdschrift voor Criminoloï gie. Dr. Folkerts Dr. Folkerts werd in 1911 te Nieuw*. Buinen geboren. Hij studeerde medicij' nen aan de Rijksuniversiteit te Gronin*,. gen, waar hij in 1939 het artsexameif" aflegde. Na enige tijd assistent te zijf1- geweest aan de interne afdeling van he: I Gemeenteziekenhuis aan de Bergweg tik Rotterdam, werd hij in 1940 assisten$b de Valeriuskliniek te Amsterdam 1 en in 1943 tevens aan de neurologisch^ afdeling van het Wilhelmina-gasthuis t%g Amsterdam. In 1946 vond zijn promotiU' tot doctor in de geneeskunde plaats aai^' de Universiteit van Amsterdam op her proefschrift „Spina bifida, diplomyeliFï en eneuresis nocturna". 1 In 1952 en 1953 werkte dr. FolkertA1 eriige tijd aan het Institute of NeurcH- logy te Londen en aan het departmer^ of experimental neurology van Templt University School of Medicine, te PhilaL delphia. In 1955 werd dr. Folkerts tot lectof aan de Vrije Universiteit benoemd. C Advertentie) i i SAMOS. de edelste der zoete wijnei I Uniecollecte Lijst 8 van de 82st« unlecollecte bevatte volgende bedragen: Doezum 259,-; Opent 166.50; 't Zandt 352.-; Beetgumermolt 514,50; Bozum 175.75; Hallum 373.73; Hijui 52.50; Luinjeberd 255,75; Murwerwoude 404.lt Schiermonnikoog 351,-; De Ticke 215.85; Wi dum 663,75; Geesbrug 226.-; Gramsbergi 280,50; Ossenzijl 106,24; Geldermalsen 4" De Valk 576,50; IJsselstein 833,25; H Zaandijk 326.40; Het- en Boeicop 216.70; Mi r lenaarsgraaf 269.50; Voorschoten 317 Zwammerdam 721.15; Breda 385.15; Rijst., 514,25. Totaal van 200 lokaio comité) 122628,61. Vorig jaar 109.597.57. f p let 15e lustrum S.S.R. I® De lustrumcommissie van de Socl tas Studiosorum Reformatorum, die i viering van het 15e lustrum van SS op 14, 15. 16 en 17 februari 1961 mo voorbereiden, wordt gevormd door: M., Karssen (praeses); mej. G. M. Sli drecht (abactis) H. S. Wieringa tfi cus); C. P. Engel (vice praeses); J. J. Lamorc (assessor) cn dc leden A. J. B (Utrecht); J. N. Pronk (Amsterdam): Schipper (Leiden); H. G. van der Vli (Utrecht); G. van Muiswinkel (Delft W. B. Wester (Groningen); H. Plas (Rotterdam). W. G. J. Knibbe (Wag ningen) en A. Herweyder (Eindhoven Advertentie »p»oi»i Modern strijken. 800 grams „streamline" etrijkautomaat Instelbaar voor elke stof. StrIJkautomaten v.a. 23.BO Rowenta-perfectle Vraag: De naam van mijn dochter ke de plant op de grond wat af met is Gerarda. Wat is de betekenis van ruige mest of blad en bij strenge deze naam. Komt hij overeen met de vorst of snijdende wind moet men ook Engelse naam George? Antwoord: De naam Gerarda Ls de vrouwelijke vorm van. Gerard of Ger hard. Hij komt overeen met de naam Geertruida. Beide namen stammen af van dc Germaanse namen Ger-hart of Ger-trut, de krijgshaftige moedige sterke. De Engelse naam George is van Griekse oorsprong en betekent land bouwer. of iemand van het land. Vraag: Mijn hamster is ziek. De oogjes zijn dichtgegaan en hij loopt alsof hij duizelig is. Wat moet ik doen? Antwoord: Als men een dergelijk kwetsbaar dier genezen wil, is -het zaak zich met de meeste spoed tot de dierenarts te wenden, omdat het an ders wellicht te laat is. Van het groot ste belang is de dieren de juiste en door de verkoper voorgeschreven voe ding te geven en daarvan niet af te wijken. Vraag: Ik heb een wilde brem van de hei in mijn tuin gepoot. Wat moet ik doen om de plan-t in het leven te houden? Antwoord: Brem is een plant, die zich zeer moeilijk laat verpoten. Daar om worden gekweekte bremsoorten na genoeg altijd in de p*>t of met een flin ke kluit afgeleverd. Het beste is wat verteerde mest of turfmolm door de grond te mengen. Vooral de laatste Dood" en „Verliezers' bevordert de wortelvorming. Men dek- cn tegen welke prijs? het bovengrondse gedeelte wat schermen b.v. met wat los stro of bremtakken, daar de takken gemak kelijk invriezen en verdrogen- Men verwachte in het voorjaar geen bloe men, doch snijde de plant liever wat in zodat er nieuw schot gevormd kan worden en de plant niet kaal wordt. Slaagt u erin de plant in het leven te houden, dan kan u deze be handelen als andere heesters en vas te ^planten. Vooral gebruike men geen Vraag: Kunt u mij enkele goede boeken over orgels noemen? Antwoord: Enkele goede boeken zijn o.a. van W. H. C. Knapp ,,Het Or gel", (Amsterdam 1952) en A. P. Oos terhof en A. Bouman „Orgels in Ne derland" (Heemschutserie, Amsterdam. 1949). Vraag: Hoe kan ik een zijden da- mesparapluie schoonmaken? Kan dit in dreft-sop? Antwoord: U kunt inderdaad dreft- sop gebruiken. Maar u moet het zeer voorzichtig doen in open stand. Het verdient aanbeveling het eerst eens met een klein stukje te proberen om na te gaan hoe de stof zich houdt. Vraag: Kunt u ook zeggen wie de werken van Anna Blaman heeft uitgegeven? Zijn de werken „Een zaam Avontuur" en „Op Leven en nog te krijgen Antwoord: De boeken van Anna Blaman worden uitgegeven door de uitgeverij J. Meulenhof te Amsterdam. De pocketuitcave „Eenzaam Avon- kost ƒ3,90. „Op Leven en Dood" kost 6.90 ui gewone uitgave en op. Bij het uitwrijven kwam ik tot ontdekking, dat de witte vlekken strepen ruet te verwijderen waren, er een mida'el om de vlekken en pen te doen verdwijnen? AntwoordMen probere (het et door de mantel goed na te wast) met "'ater en zeep en vervolgens g af te spoelen. Tenslotte als het n mer goed droog is, moet men het behandelen met zwarte was en wrijven. Vervolgens wrijve men op met een flanellen doek. tuur" „Ver liezers" 990 in gewone uitgave. De ze boeken kunnen bij de boekhandel nog wel worden besteld. Vraag: Wij hebben enkele pakken vet wat te lang laten staan. Nu zijn zij „gastig" of „sterk" geworden. Is er nog wat tegen te doen of zijn zij onbruikbaar? Antwoord: Wij raden u aan het vet te smelten en er enige broodkorsten in te leggen. Of het vet nog bruikbaar is, valt, ongezien en ongeroken, niet te beoordelen. Wij weten ook niet hoe oud het vet is cn hoe de reuk is. Voorzichtigheid verdient aanbeve ling. Als het vet sterk ruikt, gebrui ke men het vooral niet voor consump tie. Is het een grote hoeveelheid, dan wende men zich tot de keuringsdienst voor waren. Vraag: Op het gezicht van een vinyl schildpadpop is met ballpointinkt leschreven. Tevergeefs heb ik getracht met groene zeep. vim, benzine en an dere stoffen de inkt te verwijderen. Welk middel moet ik gebruiken? Antwoord: Tegen inkt van een ko gelpen op '>en vinylpop is niets te doen. Het schrift zal er in de loop van de tijd af moeten slijten. Vraag: Mijn zwart marmeren schoorsteenmantel heb ik flink inge- wreven met glaapol. Dit droogde wit van de grootte der nalatenschap. Vraag: Als van een kinderlt echtpaar een overlijdt, wat moet t dan doen ten aanzien van de suci sierechten en hoeveel moet er dan taald worden? Antwoord: Wij nemen aan. dat i echtpaar in gemeenschap van goee' ren is gehuwd en dat het een eet huwelijk is. In dit geval is de boedel van de beide echtgenoten nalatenschap van dc overledene, overlevende behoudt haar eigen ht l van de boedel en erft de andere h< (mits er geen testament is, dat zaak anders regelt). Over dezt moet de overlevende eventueel cessierechten betalen daarvan aangifte doen bij de insp _j tie voor successierechten. Voor t echtgenoot is een groot bedrag vrij steld van successierechten met gevolg, dat in de meeste geval 'e niets verschuldigd is. Of en wat m<»P tenslotte zal moeten betalen, hangt ur inl

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2