Kerst eeri eetfeest? Open briel Ideetjes, wenken en tips voor Kerst Van het samen tafelen kan wat uitgaan TAFELEN „een kunst apart' j HET BAD-BED IN 6 KERSTBIJLAGE 1960 ,,Weet u wat we nou tegen Kerst hebben? 't Is zo n eet-feest. Het lijkt wel of je pas goed het Kerstfeest kunt vieren als je niet z'n allen rond de tafel zit. Ha fijn Kerst lekker eten Ze meenden het echt. die paar jonge mensen met wie ik het een tijdje geleden overigens zonder enige aanleiding zo maar over die twee decemberse hoogtijdagen had. En daar sta je dan als huisvrouw met je zakjes hazelnoten, je paar flessen wijn en je blikjes vruchten al in gelid in de kast, omdat het anders die zaterdag vóór de 25e zo'n hoge rekening wordt. Een eet-feest zo'n opmerking komt op ons huisvrouwen neer. omdat wij het immers zijn, die ons juist met de Kerst vaak extra inspannen om man en kroost en eventuele gasten iets anders dan anders voor te zetten. Ik heb me met m'n hazelnoten en m'n wijn na die kritiek toch niet al te schuldig gevoeld. Dit temeer, toen ik dezer dagen eens over die Kerstmaaltijd sprak. Als je dan hoort hoeveel vreugde en vooral hoeveel wederzijds begrip en het elkaar wat beter leren kennen aan een gezamenlijke maaltijd verbonden kunnen zijn. ga je je bijna nóg meer inspan nen om die aparte sfeer ook in eigen huis accent te geven. Allen, en dus vooral de jongere mensen, die maar kritisch kijken naar een Kerstdis, zou ik vandaag wil len zeggen: u had eens in Wasse naar of in Rotterdam moeten zijn. U had eens in het Wassenaarse Deylerhuis temidden van die bij na tweehonderd anderen plaats moeten nemen op een stoel aan een stemmig gedekte tafel of u had in dat Rotterdamse clubhuis van de Jeugdhaven aan de Ma- thenesserlaan die groep van onge veer twintig vrouwen in haar meest feestelijke japon eens aan de soep moeten zien zitten. Nu weet ik wel: er is een heel ver schil tussen die maaltijden daar en de vetgemeste kalkoen met de in kristallen glazen fonkelende wijn aan menige Kersttafel, om van de keurig in het zwart gesto ken en geruisloos bedienende o- bers in de vele restaurants met hun speciale Kerstmenu maar niet te spreken. Daar gaat het me echter vandaag op deze spe ciale vrouwenpagina in ons Kerst nummer niet om. Wat ik zo graag zou willen beklemtonen is. dat er van dit samentafelen iets kan uitgaan, thuis, maar ook buiten de deur. als tenminste de geest, waarin je op dat moment bij el kaar bent, maar goed is. Los zand De Wassenaarse predikant, die drie jaar geleden mede het ini tiatief nam om in zijn wijkge- meente Kerst voor te bereiden, met o.m. een gezamenlijke dis. zei het zo: ..We leven in deze tijd vaak als los zand naast elkaar, 't Schijnt zelfs mode te zijn te kun nen zeggen: „Mijn buurman? Ik zou zelfs niet weten hoe zijn naam is". O. wat zijn we toch tegenwoordig gesteld op onze ..privacy", hét woord dat het op het ogenblik overal uitstekend doet. Nu weet ik wel. dat in ons overbevolkte land die privacy ont zettend belangrijk kan zijn. Maar aan de andere kant kan het zo bijzonder veel waarde hebben dat bepaalde, vaak onbewust verbro ken verhoudingen, weer worden hersteld. Kerst is daar een mooie tijd voor. Alleen heb ik en dat wil ik u eerlijk zeggen wat te gen èl die Kerstfeestvieringen. Die vereniging houdt een Kerst avond. die club ook. hier komt men bij elkaar en daar zie je ze ook bij de kaars zitten. De dus reeds bestaande groepen en groepjes komen op zo'n manier toch niet nader tot elkaar. En juist daarom vind ik het zo bij zonder fijn. dat we een enkele dag voor Kerst ons s&men in een goede sfeer kunnen bepalen bij wat toch voor ons allemaal het belangrijkste in dit leven is: de geboren Christus. En wist u dat dit gevoel van saamhorigheid door het met z'n allen om de Kerstmaaltijd zitten een aparte bekoring heeft?" Zó gezellig De leden van de Rotterdamse moederkringen, met wie wij ook wat praatten, drukten zich wat anders uit. Dat is logisch, omdat voor menigeen van haar. die sa men met mannen en kinderen, de grote Jeugdhaven-familie vormen, het Kerstfeest pas weer inhoud is gaan krijgen, toen zij, juist dóór die Jeugdhaven in contact werden gebracht met Hem. die zij een beetje uit het oog waren verloren. ..'t Is zó gezellig. Verleden jaar hebben we het ontzettend fijn ge had. Ik zei nog tegen de domi nee. die toen de soep opschepte: hé. denkt u een beetje om a'ie ge haktballen. allemaal even veel hoor. En laat ik er nou een paar extra krijgen, zo maar voor de grap natuurlijk. Maar 't mooiste uren bezig met het klaar maken van de broodjes, terwijl er intus sen voor werd gezorgd, dat het gehuurde bestek een plaatsje kreeg. Als men met zo'n groepje dames de gastvrouw is voor zo'n kleine tweehonderd gasten, wordt het begrijpelijk dat er heel wat aan vast zit eer het openingsge bed kan worden uitgesproken. Liturgie van de hele avond vond ik toch de vertelling, daar kan ik nou wel uren naar luisteren. Dat de Hei land ook voor jou is opgestaan en zo geleden heeft". Ze haalde ze een beetje door elkaar, de erkend christelijke feestdagen, maar het uitgangspunt van de Wassenaarse predikant én deze mevrouw uit een van Rotterdams zijstraten was hetzelfde: samen blij én bij elkaar zijn in een goede harmo nie. omdat er reden is ons alle maal oprecht te verheugen. Wat er aan vast zit Dat, om weer praktisch te wor den. er wel heel wat komt kijken bij maaltijden, laat zich raden. Maar de ongeveer twintig dames, die samen in Wassenaar een kring vormen en die de organi satie van deze Kerstvoorberei dingsbijeenkomst voor haar re kening nemen, doen dit werk met bijzonder veel plezier. Drie da mes zorgden er voor de soep. die kokend heet in grote gamellen naar het Deylerhuis werd ge bracht. Anderen dekten weer de tafel, waar zij veel zorg aan be steedden. Zo is men b.v. vorig jaar afgeweken van het bekende rood-groen met de klokjes om eens een andere kersttafel te kunnen brengen. Op een onder grond van wit waren donkerge- tmte dekservetten neergelegd, die het bij de kandelabers uit stekend deden. Dan was men ook UIT de brief die Ik de vorige maal aanhaalde. Is nog één vraag onbeantwoord gebleven, en dat Is eigenlijk een heel mooie vraag co vlak voor Kerst. Het gaat over kinderen aannemen en ik laat de briefschrijfster even aan het woord: „Het viel mij op toen u een tijdje geleden over aangenomen kinderen schreef, dat het kind In kwestie bijna al tijd van jezelf moet zijn. Ik be doel: door adoptie, voor altijd bij je. Kunnen wij dan zo weinig waarachtige liefde opbrengen dat wij niet in staat zijn een kind voor een kortere of langere tijd goed te doen. te verzorgen, aan dacht en liefde te geven die het om een of andere reden thuis moet missen, en het dan later weer af te staan? Moeten wij als het ware altijd „waar voor ons geld" hebben? Zien wat er van terecht komt? IS het niet bekrompen als wij wel een kind willen aannemen als het helemaal van onszelf kan zijn net of wij ooit een wezen lijk bezit hebben, zelfs niet onze bloed-eigen kinderen' maar niet wanneer er maar een kansje is dat het ons weer ontnomen wordt?" Tot zover de schrijfster. Er zit veel waars in die ge dachte, al moet vóór alles wél worden gezegd dat men de vraag nooit algemeen mag stellen. Want een kind in je huis en in je nart opnemen, of dat hart nu leeg is en dat huis stil. of allebei even vol en rijk. eist altijd waarachti ge liefde. Het is niet zo dat de liefde „die niet kan afstaan" een mindere is dan die die het tijde lijke van dit alles ziet. En dat komt omdat je nooit het ene ge val met het andere kunt vergelij ken. Ik ken genoeg mensen die eens een tijd een kindje in hun gezin verzorgden, b.v. als de moe der ziek was en de kinderen el ders ondergebracht moesten wor den. Zij gaven dan meestal de stoot aan deze hulp in de gemeen te. namen de meest bewerkelijke de baby. en dan volgden vanzelf andere hulpvaardigen voor de rest van het gezin. Was de moe der in kwestie dan weer tegen haar taak opgewassen, dan gaven al deze pleegouders met het ge lukkigste gezicht van de wereld hun tijdelijk kind terug. MAAR ik ken door deze ..Opcr Brier* ook ouders wier hart breken sou als zij hun aangeno men dochtertje zouden moeten af staan. Hebben zij daardoor een lelijke, bezitterige houding aangc- In de Jeugdhaven had men ook de handen vol. In tegenstelling tot vorig jaar. toen èlle moeder- kringen tijdens een Kerstfeestvie ring bij elkaar kwamen, vierde men nu de Kerst per groep. Ook hier vormden soep en broodjes het menu. en evenals in Wasse naar. stond na afloop van de maaltijd ook een Kerstliturgie op het programma. Verder kon men in het Deylerhuis Otto Sterman beluisteren. Kerstfeest vieren met de na druk op vieren. Misschien zijn in andere plaatsen van ons land de afgelopen dagen eveneens men sen bijeen gekomen om dit mede door middel van een maaltijd te doen. Ook in ons éigen huls kan die maaltijd een hoogtepunt vor men als we er maar voor waken, dat wat er op tafel komt ons niet op een bepaald moment belang rijker voorkomt dan het feit, waarom we Kerst kunnen vieren. Wij als huisvrouwen hebben daar bij een soms tijdrovende, maar dankbare taak. Alleen al het klaar maken van de tafel kan een heel charmant werkje wor den, maar daarover leest u op deze pagina meer. Als we er maar ln slagen van Kerst geen éét-feest te maken, r"iar wél een feest, dat ook ons -t verwarmt, dan kunnen wc er binnen alleen maar blij om zijn, dat ons de gelegenheid wordt geschonken Kerstfeest te vieren. Ik wens u van harte góede dagen. Van het samen aan tafel zit ten kan zoals wij hiernaast vertelden iets uitgaan. In de ze sfeer van kaarslicht en den- negeur. witbepoederde tulband en geurige koffie speelt de huis vrouw een belangrijke rol. Zij is het immers, die er voor zorgt dat het uiterlijk van de tafel een bepaald cachet krijgt. De kunst van het tafelen is om het maar eens populair te zeggen „een kunst apart". Een Ingewij de op dit gebied, de heer J. H. Reichardt te Den Haag, heeft ons een klein beetje ln die kunst in gevoerd en tal van kleine en gro tere ideetjes aan de hand ge daan over het gezellig en fees telijk maken van de tafel. Traditioneel, maar altijd weer smaakvol is het smetteloos wit damasten tafelkleed, waarover een rood lint wordt gespannen met hier en daar een strik. Over de lengte van de tafel komt een lijn van dennegroen en hulst, die de vouw accentueert en te gelijkertijd verbergt. De kande laars worden met zorg in een hoekje of in het midden van de tafel geplaatst en vooral als de kaarsen worden gekozen in een kleur, die met het servies har monieert, zullen ze zorgen voor een goede decoratie. Inplaats van groen kan men ook een fraaie pièce de milieu maken, waar voor bijvoorbeeld een kerststuk je kan dienen. Niet in elke linnenkast ligt echter een damasten tafelkleed. Bedenk dan dat met eenvoudig graslinnen ook heel mooie resul taten te bereiken zijn. Boven elk bord hecht men een uitgeknipte roos of een ander motiefje, die eventueel uit een paar mooie lapjes uit de lappenkist geknipt kunnen worden. Langs de afhan gende randen van het graslin nen kan men dan kleinere mo tiefjes hechten. Zomen wordt dan overbodig. Ook hierbij zijn genoeg variaties mogelijk. Met jute Wordt het geen echt kerstdi ner. maar meer een gezellige kerstlunch. dan kan men voor de afwisseling eens een gekleurd juten tafelkleed gebruiken. Het is geen bezwaar als het jute van een wat grovere soort is. Ook nu wordt er evenals bij het graslinnen niet gezoomd. De randen uitrafelen gaat niet al leen vaak sneller, maar *t staat nog aardiger ook. Eventueel kan men nog vanuit elke hoek van het kleed twee diagonale draden trekken. Lijkt het u niets dat rafelen, dan houdt u mis schien wél van een kanten en- tredeux. die overigens steeds meer in de mode komen. Een klein kandelaartje met een kaars naast ieder bord geeft een leuk effect. 's Ochtends, nu men voor het ontbijt meer tijd heeft dan op de vaak door een hol-en-vliegpar- tij gekenmerkte „gewone" da gen. geeft u het Kerstontbijt een ander tintje door in plaats van een tafelkleed voor ieder bord kleine kleedjes, zogenaam de place-mats te gebruiken. Dien de ochtendihee dan eens op in een long-drink glas met een schijfje citroen en eet het be schuitje dit keer uit een glazen, schaaltje. Het servet Zo zijn er nog tal van kleinig heden. die men bij elke tafel kan gebruiken. En niet alleen op de Kerstdagen. Het servet is een goed hulpmiddeltje daarbij. Het kan op een leuke manier wor den gevouwen en bij het bord neergezet. Een waaier, een boekje, een zakje zijn er voor beelden van en met een beetje fantasie zijn de servetten vrij eenvoudig in zo'n vorm te vou wen. Met Kerst kan men bij voorbeeld een takje groen of een andere op deze dagen afgestem-, de kleine versiering in het ser vet steken. Feestelijk is het ook bij elk bord een menutje neer te leggen. Kinderen zullen dit menu maar al te graag tekenen en als u het vlak voor Kerst druk hebt. kan deze „eervolle" opdracht de kinderen een behoor lijk tijdje „zoet" houden. Blijf zitten Ten slotte nog één tip. Het is voor de vrouw des huizes niet leuk als ze bij het wisselen van de gangen elke keer naar de keuken moet lopen. Zet u daar om een tafeltje, een theewagen of, zo u die heeft, een serveer box vlak naast u met de vol gende gerechten, die warm ge houden worden op waxinelicht jes. Het is veel gezelliger als de gastvrouw, i.e. de moeder óók kan blijven zitten. nomen, zo van: hier zorgen wij nu voor, en nu is dit ook van ons. blijf er met je vingers af o nee. Als je liefde inbrengt, waar achtige. christelijke liefde, dan breng je je leven in. En als je dat uit handen moet geven, dan geef je een stukje van jezelf weg. Dat is niet na te meten voor ie mand die het niet aangaat. Ik kan er ook niets van voelen Maar als ik de ontroerende woorden lees van een moeder van zo n aange nomen kind. ga ik er iets van ver moeden. Evenmin kan ik voe len hoe het is een kind weer af te staan, bewust, als je het als kin derloos echtpaar een paar jaar hebt verzorgd. Ik ken ook zulke mensen. Een moeder sterft bij de geboorte van haar vijfde baby. De man blijft met vier peuters van zeven jaar en jonger, plus de pasgeborene, achter. Hij kan hulp krijgen, maar de verzorging van de jongste laat te wensen over Zij. deze mensen. nemen dit kindje op in hun huis. Het is vier weken oud als het komt en vijf jaar als ze het teruggeven aan het gezin waarin het thuishoort, cn waar een jonge, flinke, lieve vrouw de taak van vrouw en moeder op zich wil nemen. Moei lijk? Vast. Christelijker dan die andere ouders Dat durf ik niet te zeggen. Vergelijken is eenvou dig onmogelijk. \OG een geval. Een vriendin van mij. enige jaren ge trouwd. nog geen kinderen, hielp, doordat zij in de buurt wandelde, bij een woonwagenbrand. Ouders, een kind van tien dagen, nog wat klein grut, dakloos. Zij vroeg aan de nog jonge moeder of zij de ba by mocht verzorgen O. maar al te graag. Het was koud, het ge zin moest voorlopig her en der worden ondergebracht. Het kind kreeg de fles en was. alles bij el kaar. zei de moeder, haar toch tot last in deze omstandigheden. Een en ander werd geregeld, en achttien maanden lang verzorgde mijn vriendin het jochie. Hij zag er minnetjes en wat groezelig uit toen hij kwam. maar als altijd de den orde en regel, reinheid en so- oerheid wonderen, en hij werd ten plaatje' Donkere krullen en een paar ogen! En toen stond op een avond de moeder aan de deur. Ze verwachtte weer een kindje, en of nu de herinnering haar te machtig geworden was0 Ze wilde het terug. Zomaar, zei ze En nu. Mijn vriendin pakte de kleertjes, de eerste dappere schoentjes van de kleine vent in. De vitamine-druppels. De cadeau tjes van zijn eerste verjaardag. En daar ging hij. Na vier jaar zag ze hem weer toen men haar erop attendeerde dat de woonwagen in de buurt was. Een schichtige, wat gore. magere jongen van bijna zes zat in een hoek toen zij binnefikwam. Wel niet met een homp rogge brood. zoals in alle schreierige verhalen, maar toch wel zo pot dicht dal ze geen hand of blik kreeg lk kan me voorstellen dat er iets in je breekt. Dat NOOIT. NOOIT weer, zei ze. En mogen wij dat beoordelen als on-christe- ijk? Maar dit alles zeg ik niet om mijn briefschrijfster haar vraag uit de hand te stoten. Als of u het fout ziet. Integendeel, u ziet het goed. Natuurlijk moeten wij kunnen geven zonder vooruit te zien. Maar onderschat het niet! Vrienden van mij namen zier jaar geleden een Hongaarse jongen in hun gezin van zeven kinderen op onderschat het niet! Anderen verzorgden twee jo denkindertjes m de oorlog en ga ven ze dankbaar aan een weerge keerde. overgelukkige moeder te rug onderschat het niet. Oor deel niet. Kijk niet naar wat een ander volgens u wel eens zou kun nen doen Kijk niet naar links en rechts. Maar kijk vooruit. naar wat er op uw weg komt. en DOE dat dan. Dat is eigenlijk alles wat je bij mogelijkheid kunt weten, wat je zélf moet doen, wat God van jóu persoonlijk vraagt. DAT is zó gezegd: wat God van jóu persoonlijk vraagt .Maar kóm er eens om", zeggen mijn briefschrijfsters. als je avond aan avond alleen zit. aan huis gebonden met vier kleintjes en je man loopt vergaderingen af voor kerk en maatschappij, óók al. naar hij zegt: omdat God het van hem vraagt is zo'n huis- mussenbestaan nu werkelijk wat je móet doen° en als je ande ren man en kinderen en een druk. rijk leven ziet hebben en je zit zelf bij een oude dame die het niet zonder je kan stellen maar bij wie je ondertussen zit te ver suffen. is dat dan heus wat God van jc vraagt? En als je. Weet u wat wij allen doen? Wij roman tiseren altijd eens anders bestaan. Hoe vaak heb ik in deze rubriek al niet moeten horen dat ik. Christine, dat wel zou kunnen in 1. dat wat de briefschrijfster niet kon), dat ik wel vlot zou zijn, vast' Nu, dat is aardig van u. maar heus. ik fiets net als u in dezelfde regen. Wij romantise ren eikaars bestaan: die zal het wel beter hebben dan wij. en die daar leeft veel intenser, en daar gaat het interessant toe. Kom. kom, er worden overal aardappe len gekookt. 'T'OEN de oorlóg in Kprea ons verschrikte dal deed zij toch?», vertelde ik altijd een ver haaltje voor het naar bed gaan aan de kinderen, en in dat ver haal namen ouders van andere kleintjes een Koreaans meisje tot zich. We noemden haar Keh-loh. cn alle genegenheid, alle ontfer ming. stroomde naar dat eenza me kind. Weet u wat dat was? Romantiek. Zulke dingen lijken in je gedachten zo mooi Vandaag is het een Chineesje waarmee we begaan zijn, dan een kind uit Vietnam, uit Thibet, morgen uit Kongo, uit Algerije misschien Kinderen genoeg. Maar als je zusje een baby ver wacht, en je wéét dat ze erover |lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll||||||||||llllllllllllllllllllllllllllllll| piekert hoe het met de twee jong ste snaken moet als zij naar de kliniek gaat, Vader en de oud sten zullen zich wel redden! ben je dan zo spontaan om te zeggen: geef ze mij maar een paar weken. nee, want dat is niet romantisch. Maar misschien is het wèl wat God van je vraagt. Dat kun je alleen voor jezelf we ten. En dat weet je het best wan neer je niet naar al de gebeur- lijkheden, al dit menselijk gemier en gewroet kijkt, naar wie wèl wat heeft en naar Wie weer méér heeft, maar wanneer je ziet hoe heel je bestaan bij God een kwes tie is van leven of dood. Of niet soms. Vindt u het opdringen van communistisch China, de span ningen in Afrika, de stroeve inter nationale verhoudingen belangrij ker dan de strijd tussen God en Satan. DENKT u meer aan wat hier beneden dan aan wat daarbó ven plaats heeft. Maar dan is Kerstfeest voor u romantiek. Dan is het alleen maar verheven, en even vergeten dat er zoveel na righeid is, en allemaal gezellig thuis, en een paar dagen uit de sleur. Dan is het voor u niet in de eerste plaats vreeslijk dat het Kerstfeest moest worden. Want dat is het. We zaten hier nu wel te praten over kinderen aanne men en kinderen afstaan, maar eens heeft Eén Zijn Eniggeboren Zoon afgestaan, voor ons, om ons als kinaeren aan te nemen. En waren wij vriendelijk en stroom de onze liefde naar dat Kind uit? Nee. Hij werd ons gegeven om onze nagels in Hem te slaan, om Hem in Zijn gezicht te honen. Wij zouden er wel twee keer over denken om zó ons kind af te staan voor anderen. nietwaar? Nee. dat ligt ons niet. Het is ook niet merselijk het is Goddelij ke liefde. ALZO LIEF had God de wereld En dat om die huis moeder achter de naaimachine, om die lieve vriendin die op die oude dame past. om al die mop- peraarsters. om al die ijdeltuiten, om allen die pijn hebben en zich soms alvragen waarom ze hier nog anderen tot last zijn, om dat hele armzalige troepje mensen dat wij met elkaar vormen? Ja. om ons allen Mens geworden, na bije Heiland, tastbare Heer. Mens om ons achter te verschuilen. Mens tot onze troost. Hoe kan je bestaan dan leeg zijn als een le vende Heer daarin woning zoekt? CHRISTINE yiNDT u ook, dat in deze laatste week van het jaar alles in huis een beetje anders is dan normaal? 't Huishouden loopt niet op dezelfde rolletjes als al die voor gaande weken en we wijken af van heel wat vaste ge woontes. Om ons dan in januari weer met enige pijn en moeite in het gebruikelijke gareel te persen. U zult het intussen al wel gezien hebben, dat ook uw Blad-Zij een wat ander karakter heeft, een Kerst-karakter zogezegd, omdat wij in deze speciale uitgave van 'de krant (in ver trouwen: elk jaar weer een nummer, waaraan véél zorg wordt besteed) zo graag willen weten dat het weer Kerst feest is. Vandaar ook. dat wij geen tips voor het huishoudelijke leven van alledag willen meenemen. Op het vertrouwde plaatsje, waar wij dus elke week van het jaar nu al weer sinds ge ruime tijd met elkaar anderen de helpende hand toesteken door het geven van allerlei nieuwtjes en ideetjes, deze keer een Kerst-hoek. waarin u zo het een en ander tegenkomt, waar van u misschien juist deze dagen plezier kunt hebben. KAARSVET Zullen we eens héél praktisch beginnen en het even over kaarsvet hebben? Ik wil het genoegen, dat u ongetwijfeld aan brandende kaarsen kunt hebben, zeker niet bederven. Ze ge ven vaak zo'n aparte sfeer in huis, die stil brandende en donkere hoekjes latende kaarsen. We zouden, zo vind ik 'volkomen in de ban van deze decemberdageneens wat meer een paar kaarsen moeten aanste ken. 't Is toch al zo'n nuchtere tijd met al die neon en die vaak koel metalen en wat zakelijke schemerlampen. Maar goed. na deze wat Kerstgevoelige op merkingen, maar weer over naar de eventuele gevolgen van dit intieme licht: gemorst kaarsvet. Is er ergens zo'n warme en al gauw hard wordende drup pel of desnoods complete plek. stollend kaarsvet op terecht ge komen. laat het dan eerst helemaal hard worden. Met een niet al te scherp voorwerp brokkelt u het vervolgens zo voor- zichtig mogelijk van vloer- of tafelkleed, dan wel van uw echt- S genoots goede pak of de zondagse pakjes en jurkjes van uw kinderen af. Daarna zult u de strijkplank tevoorschijn moeten halen om de plek tussen grauw papier met een goed warm ijzer te strijken. Blijven er dan nog restjes over, dan hoop ik dat u tri of ether in huis hebt. Met deze vloeistof kunt u het er vrij gemakkelijk afhalen. Vooral als er gekleurd kaarsvet is gemorst, helpen tri en ether prima. Als het feest voorbij is en u wilt uw vuil geworden kandelaars en kaarse- houders weer netjes hebben vóór oud-en-nieuw, leg ze dan even in goed heet water, 't Vet smelt dan vanzelf wel. Niet schrappen met een mesje als uw kandelaars aan de dure kant zijn, want dan kunt u lelijke krassen overhouden. ADVOCAAT Nu we toch piet vlekken bezig zijn: wat zegt u van een advo- caatvlek? 't Schijnt een burgerlijk drankje te zijn, advocaat en je kunt het in een restaurant beter niet bestellen, zegt menMaar tijdens Kerst en Oud cn Nieuw doen die eieren met brandewijn en wat er nog meer in zo'n fles zit het altijd nog uitstekend. We trekken ons dus niets van kriti sche blikken aan en kloppen er nog slagroom bij ook! Maar wat te doen, als u een ongelukje met het glas hebt. Wanhoop niet en laat het gele goedje gewoon goed opdrogen. Daarna borstelt u het meeste er af om wat nog blijft zitten met warm water, waarin u een scheut ammonia hebt gedaan, weg te halen. Ziet u dan nog een vlekje, pro- jECKjMH beert het dan met alcohol. Zeep raden wij u voor een advocaatvlek niet aan. 1= Hoe u slagroom moet weghalen? Eerst met glycerine, dat u een poosje laat intrekken om het daarna met een mesje of zoiets er af te krabben. Tetra doet dan de rest. Dit alles over vlekken 'en nog meer) komt u trouwens in Tip-Parade tegen U ziet het. zelfs vandaag komt die parade onze pagina nog op marcheren. OP DAT MOOIE LAKEN Bent u bang, dat er op uw mooiste witte tafellaken ook nog 5 een paar druppels rode wijn terecht komen of dat er zelfs een H glas vol met deze drank wordt omgesto- ten met een „zoiets overkomt ons nou altijd"? Keer dan gauw het zoutvat over de rode vlek om en zorg dat de wijn volkomen met het fijne zout wordt be- strooid. Na het eten de plek even door- gieten met warm water. Zo'n wijnvlek in kleding kunt u het beste zo spoedig S mogelijk met warm water behandelen. Daarna betten met alcohol. Bij de grote wasbeurt kunt u tenslotte ook nog het tafelgoed met zachte zeep insmeren en het eventueel bleken met 3 procent waterstofperoxyde. En hierbij wil ik het wat vlekken en morspartijen betreft maar laten. We zouden nog van alles over koffie, vruchten en sappen, gezichtspoeder op uw mooiste japonnetje enz. enz. kun- nen vertellen, maar we willen u niet langer ontmoedigen met de gedachte wat er allemaal gebeuren kan SAMEN BEZIG ZIJN Daarom liever een gezellig overstapje naar „met de kinde- len bezig zijn op b.v. Tweede Kerstdag of op een regenach tige middag in de Kerstvakantie. Ouderen vermaken zich meest al wel maar het zijn vaak de kleinere én schoolgaande kin deren. die graag met vader en moeder of de tante waar ze logeren, iets willen ondernemen. Twee spelletjes geveii we even door, eentje voor een grotere groep meisjes en jongens en een tje voor een kleiner clubje. Eerst maar de grotere groep, waarbij het aankomt op een „niet leageren wat voor heel wat kinderen een behoorlijke opgave kan betekenen. U verstopt een of ander niet al te groot voorwerp (b.v. een vingerhoed, een ring of een lepeltje) op een niet al te opvallende, maar wel zichtbare plaats. Alle kinderen zijn dan de kamer uit 'en wachten in de gang of hal op het seintje „Kom maar binnen' Als de kinderen weer in de kamer zijn moeten ze de vingerhoed zoeken, zonder iets overhoop te halen. Ze mogen dus alleen maar lopen en na tuurlijk goed kijken. Wie het voorwerp ziet mag niets zeggen en ook niet laten blijken, dat hij of zij weet, wóar die ingerhoed of dat lepeltje zich bevin den. Het kind mag alleen gaan zitten. Het zal u opvallen, dat het vrij moeilijk is voor de kinderen na de ontdekking hun mond te houden, 't Leukste is als ze proberen na hun ontdekking nog eventjes zoekend rond te lopen om dan pas ongemerkt te gaan zitten. Wie het laatste zit is de verliezer. EN MAAR ZOEKEN Voor een wat kleiner groepje fanders wordt het zo'n drukte in huis» kunt u het volgende spelletje kiezen. Meestal zijn er wel wat oude prentbriefkaarten in huis. die u voor dit spel nodig hebt. Anders neemt u een paar gekleurde platen uit een of ander tijdschrift. Per speler wordt één kaart of één plaat gekozen Deze worden in vier gelijke stukken ge knipt Een van de vier stukjes houdt men achter en de andere strooit men door het huis op zichtbare plaatsen, zo als trap. gangen en kamers, kortom, waar u maar wilt. Eén persoon fungeert als de verzamelaar. Hij (of zij) blijft op een vaste plaats zitten of staan en geeft alle kinderen een stukje briefkaart or plaat. De bedoeling is, dat de kinderen de drie overige stukjes, die bij dat éne gekregen stukje passen, opzoeken. Wie het eerste de briefkaart of de plaat bij elkaar heeft, is de gelukkige Weet u tenslotte waar u vooral meisjes uren mee bezig kunt houden? Met de nieuwste „ketting-mode". U heeft er een stel gekleurde plastic llmonaderietjes voor nodig, die de kralenrijg- ster eerst In kleine, gelijke stukjes moet knippen om ze daarna aan een draad te rijgen. Ze zijn vaak zo trots als pauwen met zo'n „Indianen-slinger". j| We besluiten met nog eén ideetje voor een onverwachts lo- geetje Blijft er een kind slapen bij oma of tante en is er geen bed voor dat logeetje, denk dan eens aan het bad (zo u er een heeft). Flink wat dekens er in en als het kind „naar bed toegaat" erop. de kraan goed met een doek omwikkelen (voor eventuele stootpartijen) en u hebt een behoorlijke slaapplaats voor de kleine logee, die vast verguld zal zijn met zó'n „bed". kilhuiliinnuliuiininminimiliiiiiiiiiini^

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 20