Jlicuwe geihsctfeGTmiranl Kabinet valt over motie van AR en CH Commentaar achter regering Alleen KVP-VVD NIEUWS in één oogopslag STRUIKELBLOK: BOUW VAN 2500 GOEDKOPE HUIZEN MEER Kerstbijlage De Quay vanmiddag naar Koningin; Tilanus verwacht reconstructie m enegouwen VRIJDAG 23 DECEMBER 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441 ABONNEMENTEN 7.50 por kwantaal; 2,55 per maand; 0,59 per week ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Directie: F. DIEMXB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-ISA TIONAAL DAGBLAD „Stantvastici) is «hfbltotn myn bert ia tcgtfeaspatl" Eenenveertigste jaargang no. 12056 Kabinet valt in puin onder 2500 woningen Zie pag. 1-2-7 (Van onze parlementsredactie) A AN HET BESTAAN van het ruim anderhalf jaar oude kabinet-De Quay is een abrupt einde geko men. Nederland bevindt zich midden in een kabi netscrisis. Die ontstond gisteravond toen de Tweede Kamer, na een bewogen debat, tegen de wil van de regering met 70 stemmen vóór en 59 tegen een door A.R. en C.H. ingediende motie-Van Eibergen aan vaardde, waarin werd gevraagd het bouwprogram ma voor 1961 (80.000 buizen) met 5000 gesubsi dieerde woningen uit te breiden. De directe aan leiding tot de crisis was echter de botsing tussen de anti-revolutionaire minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, mr. J. van Aartsen, en de A.R.- Tweede-Kamerf ractie. Vandaag of, morgen zal bij u onze Kersbbijlage 1960 I worden bezorgd, een extra, nummer van twaalf pagi na's, waaraan, onze redac tie en enkele medewerkers hun uiterste zorg hebben besteed. Van die medewer kers noemen wij in de al lereerste plaats de Dondtsa illustrator Otto Dicke, die met ware virtuositeit tal van fraaie tekeningen voor deze bijlage heeft gemaakt. De heer C. H. Sonneveld uit Pijnacker, secretaris van de Ned. Chr. Reisver- eniging, stelde ons de ge gevens ter beschikking voor een boeiend artikel over Bethlehem en Nazareth, twee plaatsen, die de heer Sonneveld uit eigen aan schouwing kent. Voor korte verhalen zorg den H. J. Waalwijk en Herm. Steggenda, die daar mee een traditie voortzet te, nl. de Sproke van de Soldaat, een volgend ver haal dus in deze veelgele zen serie. Onze redacteur Ton Zee- lenberg schreef onder de titel Stenen of Brood" een reportage over de cultuur schatten van Egypte, die door de Nijl verzwolgen dreigen te wonden. Link an Bruggen romantiseer, de een historische gebeur tenis van enkele jaren ge leden tot het verhaal over „De Drie Bijouteriekistjes" en de kunst kreeg de' aan dacht in de „Vreemde Pel grimage rondom een stam tafel" door een onzer kunst redacteuren, Ton Hydra. Jan J. van Capelleveen verzorgde een extra-pagina „Geestelijk Leven" en Ank Hovimgh deed dit voor wat betreft „Blad Zij" een pagina, die ditmaal ook in het teken van Kerst staat. En naast een reeks kortere bijdragen is er dan ten slotte nog de grote puzzle, die u na het lezen, zeker nog enige aangename uren zal bezorgen. Ten slotte nog dit: Ook vandaag kunt u onder staande bon invullen, ge achte lezer(es). 0 kunt ooleren als nieuwe abonnee: (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/k wartaal/pe> giro. (Doorbalen wat oiet van toepassing tsl. Als new(js van dankbaar heid uwerzijds ontvang Ik graag net boek ,f°lp Parade' op onderstaand adres: Even vóór de stemming over de motie-Van Eibergen verklaarde de minister een dergelijke uitspraak, mocht die worden aanvaard, niet te kunnen uitvoeren, maar naast zich neer te zullen leggen. Veelbeteke nend voegde hij daaraan toe: „Ge zien het feit, dat de motie mede is ingediend door mijn politieke geest verwanten, zal aanneming van de" motie tot gevolg hebben, dat ik mijn portefeuille ter beschikking stel. Zelfs al zou de motie worden ver worpen, maar verkrijgt ze de steun van een belangrijke meerderheid van de A.R.-fractie, dan zal het mij poli tiek onmogelijk zijn de verantwoor- delijkheid verder te dragen. Dit laat ste geldt ook voor de andere A.R.- bewindslieden in het kabinet (minis ter Zijlstra en staatssecretaris Rool- vink)". Hierop aansluitend verklaarde mi nister-president De Quay, dat „wan neer de door minister Van Aartsen gestelde situatie intreedt, daarmee de grondslag aan het kabinet is ont vallen. Dat zal met zioh meebrengen, dat alle bewindslieden hun porte feuilles ter beschikking zullen stel len". Toen hierna de motie-Van Eibergen door de Kamer werd aan vaard (PvdA, AR, CH, SGP, CPN en PSP stemden vóór, KVP eh WD tegen) was de crisis een feit. Van morgen om tien uur is het kabinet in de Trèveszaal op het Binnenhof bijeengekomen om zich over de toe stand te beraden. Het overwegende bezwaar van minis ter Van Aartsen tegen de motie-Van Eibergen was, dat het opnemen van 5000 woningen extra in het bouwprogramma tot overspanning van de bouwmarkt zou kunnen leiden met als gevolg: hogere huren en slechtere huizen. De motie spreekt uit, dat het voor een snelle op lossing van het woningvraagstuk nood zakelijk is om het aantal in 1961 te sub sidiëren woningen te brengen van 65.000 op 70.000, waardoor het bouwprogramma 1961 tot 85.000 zou worden uitgebreid. De toe te voegen 5000 goedkope woningen zouden gelijkelijk over de premie-sector de extra-gesubsidieerde woningwetsector moeten worden verdeeld. Moest de minister zich tegen dit voor stel verzetten, wel kon hij ten slotte ak koord gaan met een K.V.P.-motie-An- driessen, die medeondertekend was door de V.V.D. en waarin werd gevraagd het bouwprogramma op te voeren van 80.00U tot 82.500 woningen (1250 in de woning wet- en 1250 in de premiesector). Deze motie verzocht de regering voorts het aantal w.w.-woningen. waarvoor een ex tra toeslag van f 100 per jaar wordt ge geven. binnen het contingent van de 33.750 w.w.-woningen voor het jaar 1961 te bepalen op 10.000 mplaats van op 5000 zoals de regering aanvankelijk wilde. Daarnaast stelde de motie-Andriessen de regering voor om in het eerste halfjaar van 1961 met de Kamer in overleg te treden over een mogelijke afronding van (Van onze parlementsredactie) "DROF DE QUAY heeft vanmiddag op het paleis Soestdijk aan ko ningin Juliana het ontslag van zijn kabinet aangeboden. Hij deed dit na een vergadering van de minister raad, die vanmorgen om tien uur in de Trèveszaal aan het Binnenhof begon. Om half twaalf vertrok hij uit Den Haag. Om half drie zou de ministerraad worden voortgezet. „Dacht U, dat dit de laatste vergade ring was?" Prof. De Quay, als steeds optimistisch lachend, zei dit, toen hy het ministerie van verkeer en water staat binnenging, om daar in de Trè veszaal de ministerraad te presideren. De fotografen vroegen hem, opnamen van deze laatste bijeenkomst te mogen maken. Een Iakoniek antwoord volgde. Minister De Pous, die achter de pre mier staat, trok diens optimisme in twij fel. Wat werkelijk gaat gebeuren was op dat moment niet zeker. Prof. De Quay beloofde een verklaring, nadat hij de Koningin zou hebben bezocht. Hij zou dat vanmiddag om één uur doen. Niet alle ministers begaven zich van morgen opgewekt naar de Trèveszaal. De bewindslieden Zijlstra en van Aart sen keken bepaald bedrukt. Hun par tijgenoot staatssecretaris Roolvink daar entegen was één grijns. Dit zegt echter niets over zijn innerlijk. Staatssecretaris: Schemlzer was de enige, die een kort commentaar gaf. „Ik heb zoveel indruk ken moeten opdoen, dat ik ze niet in één n onder woorden kan brengen. Minister Cals kwam lang na tien uur. Hij heeft al vaker een kabinets crisis meegemaakt en weet dus wel, wat hem te wachten staat. Minister Luns bleef helemaal weg. Van morgen vertrok hij met zijn echtgenote met vakantie naar Las Palmas op de Canarische eilanden. Ook hij heeft al vier maal eerder het aftreden van een kabinet meegemaakt. „Ik ben officieel nog tot middernacht in functie", zei hij. want vandaag gaat de minister-president pas naar de Koningin om zijn ontslag aan te bieden". TTET ONTBRAK vanmorgen niet aan commentaren over het politieke ge- der van de chrlstelijk-historlsche Tweede- Kamerfractie, mede verantwoordelijk voor de val van dit kabinet, sprak het vermoeden uit, dat een oplossing gevon den zal worden met behoud van de hui dige samenwerking. Dat betekent een re constructie van dit kabinet en een ver dere uitsluiting van de socialisten van de regeringsverantwoordelijkheid. Dr.' Tilanus zei, deze kabinetscrisis hoge mate te betreuren. Hij vond haar zeer overbodig. Wat van de regering werd gevraagd was niet onredelijk. Het ver schil tussen de moties-Van Eibergen en -Andriessen was gering. Waarom mi nister Van Aartsen dit zo hoog heeft op genomen is nauwelijks te begrijpen. Het ging erom, aldus de heer Tilanus, een einde te maken aan de woningn-ood, nog steeds volksvijand nummer één. Deze nood is niet krachtig genoeg bestreden. Overal hoort men van hinderlijke ambte lijke remmingen. Het dagelijks bestuur van de CHU zal woensdag de kabinetscrisis besproken. De ze bestuursvergadering was al uitgeschre- ven, voordat van de politieke moeilijk heden sprake was. De voorzitter van de Antirevolutionaire Party, dr. W. P. Berghuis in Kampen, wenste, zeer onder de indruk van het ge- j beurde, zich vanmorgen nog van elk com mentaar te onthouden. ningoontiagent als in de motie van de heer Van Eibengen werd gevraagd In K.VP.-kringen (de voorzitter, mr. H. W. van Doorn, komt van avond om tien over zeven voor de radio met een verklaring) betreurt men de crisis zeer. Men vermag niet in te zien, dat de uiteindelijke hou ding der regering voldoende motief vond, gegeven vooral het feat dat en- met deze regering een samenwerking was bereikt die de K.V.P. en naar zij aanneemt, ook de beide protes tantse partijen als voorstandster» van een christelijk-soriale politiek, waardeerde. Het leek haar bepaald een kabinet dat goede dingen deed en nog goede dingen zou hebben kun nen doen. Zie je nu ilel Aan socialistische zijde overheerste de stemming van: „Zie je nu welMr. J. A. W. Burger, voorzitter van de so cialistische Tweede-Kamerfractie zei vanmorgen voor de VARA-microfoon on der meer: De politieke karakteristiek van het ka binet-De Quay is deze, dat dit kabinet Dr. Bruins Slot beuren. Toekomstwensen bleven niet on QVoor vervolg zae pagina 7uitgesproken. Dr. H. W. Tilanus, lei- DE anti-revolutionaire fractievoorzit- r, dr. J. A. H. J. S. B r u i n s Slot, legde vanmorgen een verklaring af. Hij zei: Als er tengevolge van over spanning beperkt moet worden in do bouw, dan moet dat in beide sectoren (de vrije sector voor de mensen met rui mere beurzen en de gesubsidieerde sec tor voor de minder-draagkrachitigen) op evenwichtige wijze gebeuren. Wij hebben in de verkiezingsstrijd de woningnood een hoge prioriteit gegeven De hoge prioriteat kwam in net kabinets beleid naar onze mening thans onvol doende tot uitdrukking. Om dde reden achtten wij ons in ons geweten verplicht te handelen gelijk wij deden, teneinde ons woord, gegeven tegenover de kie zers, waar te maken. En wat de algemeen conjuncturele overwegingen betreft: wij menen dat deze niet doorslaggevend kunnen zijn, althans niet wanneer het gaat om zulk een besdheiden verhoging van het wo- Als een bominslag kwam gisteravond het bericht, dat het kabinet-De Quay gevallen is en wel over een door de heer Van Eiber gen namens A. R. en C. H. ingediende mo tie tegen het woningbeledd van de A.R.- minister Van Aartsen Als een olievlek breiden de stakingen in België zioh uit. Het ziet ernaar uit, dat er een krachtproef op komst is. die veel lijkt op de „Volksopstand", welke tot het aftre den van koning Leopold leidde. Het open bare verkeer in vele steden is praktisch ont wricht. President Soekamo heeft generaal Nasoe- tion opdracht gegeven in Moskou aan te dringen op versnelling en uitbreiding van de militaire hulp. In het conflict om Nieuw- Guinea dient macht tegenover macht te worden gesteld, zo meent hij. Elke dag sterven in de Kongolese provincie Kasai tweehonderd vrouwen en kinderen van de honger. Op een oproep tot hulp van de V.N.-commissaris voor de vluchtelingen heeft de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland reeds gereageerd. Wat te verwachten was is gebeurd: een Tweede-Kamerlid heeft minister Visser vra gen gesteld over het verloren gaan van een vliegtuig tijdens de reis van de Karei Doorman. Gevraagd wordt ook waarom hiervan opzettelijk geen mededeling is ge daan. Na dramatische reddingspogingen hebben helikopters 29 man gehaald van de op de Atlantische oceaan doormidden gebroken Amerikaanse tanker Pine Ridge. Zeven mannen worden nog vermist. Opnieuw zijn er enkele scheepsongelukken gebeurd, ditmaal in eigen land; op een tan ker in Amsterdam was een explosie en een drijvende bok is vanmorgen bij Hook van Holland gezonken. J GEVALLEN! Minister Van Aartsen heeft schorsing van de beraadslagingen" gevraagd. De bewindslieden achter de groene tafel in de Tweede Kamer kno pen hun jasje dicht, gereed om heen te gaan: v.l.n.rnice- premier Korthals, premier De Quay, mr. Van Aartsen en mr. Beerman. Achter hen de aan stichter van deze kabinetscrisis, de heer Van Eibergen, op weg om prof. De Quay goede kerst dagen toe te wensen. met nadruk is opgetreden onder het mo tief, geen binding te hebben met poli tieke fracties in de Tweede Kamer. Daar om kon de PvdA uitgeschakeld worden. Ondanks dat gebrek aan binding hebben de politieke partijen, die geestverwanten hebben in het kabinet-De Quay, meer dan loyaal diit kabinet gesteund, zelfs on der niet onbedenkelijke omstandigheden. Zonderling was intussen de slotverkla ring van d.- minis ter-president, dat in geval van aftreden van de a.r. bewindslie den de politieke grondslag aan zijn ka- t net zou zijn ontvallen. Een kabinet no- tabene, dat waaraan het ook zijn grond slag ontleende, zich juist op de borst sloeg geen partij politieke binding te ken nen. Die slotverklaring was al even zon- Voor vervolg zie pagina 4 TAE TWEEDE KAMER is harde noten gaan kraken over de woningbouw, zo luidde onze aanhef gisteren op deze plaats. Inmiddels is het er hard tegen hard gegaan, cn vandaag zitten land en volk dan met een kabinetscrisis. Een wel zeer te betreuren zaak. De datum in december kan al nauwelijks toevallig meer heten. Twee jaar geleden viel in dezelfde maand het kabinet-Drees. In december plegen regering en volksvertegenwoordiging zich door het grootste deel van de begroting te hebben gewerkt. Dat is een moeilijke tijd, waarbij de volksvertegenwoordiging allicht het ac cent legt op het wenselijke, de regering op het mogelijke. Dit roept spanningen op, te groter naarmate de behandeling van de rijksbegroting vordert. Hoe meer het eind in zicht, hoe sterker de kans op breukpunten. Evenals in 1958 dan is het in december op zulk 'n breukpunt uit gelopen. Ook ditmaal waren er andere spanningen aan voorafgegaan, die de re gering echter had overleefd. Wij betreuren deze crisis in hoge mate. Niet dat het kabinet-De Quay als zoda nig bijzonder goed was. Het vertoonde, zeker aanvankelijk, zwakke plekken. Maar het raakte steeds beter in het rege ringsbeleid ingeschoten. Bovendien telde het op de belangrijkste posten bewinds mannen van bekwaamheid die men iedere minister-president zou toewensen. Trou wens, de combinatie van dit kabinet was voor dit moment de best denkbare. Toch een crisis, cn wel om een oorzaak waarvan men moet vermoeden dat ze bij velen in den lande tot enige verwonde ring aanleiding zal geven. Het valt voor wie niet rechtstreeks bij de politieke za ken betrokken zijn niet gemakkelijk, hier over een bevredigend oordeel te geven. De indruk moet wel overwegen, dat de betrekkingen tussen één of meer fracties in de Tweede Kamer enerzijds en de be windslieden uit die kring in bepaalde opzichten te wensen overlaten. Er wordt gerept van wat men wel pleegt aan te duiden als „human relations". Toch zijn deze uiterst belangrijk, vooral in de po litiek, waar redelijke persoonlijke betrek kingen immers kunnen dienen om van zakelijke verschillen de scherpe kanten, die anders gemakkelijk tot conflicten lei den. af te zwakken. Ons gevoelen Is. dat er wel eens behoefte zou kunnen bestaan aan een of meer voor allen aanvaardbare figuren, die, zonder enige eigen ambitie, in staat zouden zijn tot een bemiddeling ter schepping cn onderhouding van de juiste sfeer. Hoe het zij, de crisis is er thans levens groot. Voor mogelijke bemiddelaars ligt er nu wel een dringende en actuele taak. Hoe uit deze impasse te geraken? Een nieuw kabinet? Maar van welke samen stelling? Dan een reconstructie van het zittende kabinet? Doch naar onze indruk is de solidariteit binnen het thans demis sionaire kabinet wel zo groot, dat het daarin niet bewilligen zal. Dc oplossing lijkt ons, dat nadat eerst intern in ruime mate is bemiddeld het ontslag van dit kabinet doodgewoon zal worden geweigerd- Een botsing nu en dan is niet erg, ook politiek is een zaak van en door mensen. En het is nu eenmaal gebruikelijk, dat een politicus een nogal intens politiek leven leidt. Maar op een crisis behoeft het niet uit te lopen. Nu zij er niettemin is, herleide men haar tot misverstanden die verdienen uit de we reld te worden geholpen. Zo ze enige waarde heeft, dan zij het die van een les voor regering en volksvertegenwoordiging beide. J?EN diepe depressie op het noordelijk deel van de oceaan, die zich de af gelopen 24 uur in de richting van Schot land verplaatste, deed boven de Britse eilanden de luchtdruk sterk dalen. Als gevolg hiervan werd in onze omgeving de naar zuidwest gekrompen wind al in de afgelopen nacht voldoende sterk om een sterke uitstraling tegen te gaan. Alleen op enkele plaatsen in het oosten van het land daalde de temperatuur nog tot beneden het vriespunt. Aan de zuidflank van de depressie kwam een actieoe randstoring tot ont wikkeling die in de richting van ons et tcmperatuurverloop komen geen land beweegt. Ze zal morgen het weer grote veranderingen. hier te lande beïnvloedenin verband Veel bewolking cn plaatselUk enige Tendens: ongewijzigd Stand gisteren: 752 waarmede buien zijn tc verwachten. In Koningin Juliana heeft gisteren tijdens de kerstfeestviering met het paleispersoneel uit 't Lucas- evangelie gelezen. De Prins hield een rede zie pagina 2. Franse geleerden zullen in februari in de Sahara een proef met een raket nemen waarbij men een witte rat een hoogte van 200 km wil laten bereiken. Doel van de proef is te onderzoeken hoe levende wezens reageren op een toestand was gewichtloosheid. Het dier krijgt een ruimtepak aan en zijn reac ties zullen worden geregistreerd. neerslag. Matige, aan de kust tUdeiyk krachtige tot harde zuldelUke wind. Wel. nig verandering In temperatuur. ZON EN MAAN 24 december: zon op 8.47, onder 16.32 HOOGWATER SCHEVENINGEN 22 december: 5 45 uur v.m.: 6.06 uur n.m. 24 december: 7.26 v.m., 7.54 n.m. MORGEN kunt U ook kijken naar Uw eigen PHILIPS TELEVISIE-APPARAAT dank zij de kredietservice, die VAN BERGE HENEGOUWEN U zelf verleent. AALMARKT 12 Centraal teL voor t.v.-avondservlce 21782 Iedere avond geopend tot 9.30 uur De Italiaanse premier Fanfani heeft een uitnodiging van bondskanseler Adenauer aanvaard begin volgend jaar oen officieel bezoek aan Bonn te brengen. Gunther Seigewasser, dc 27-jarige zoon van de Oostduitse onderminister van bin nenlandse zaken, is naar het Wostcn ge vlucht. In Oost-Siberië zou een nieuwe vindplaats van diamant zijn ontdekt, die onmetelijk rijker is dan de beroemde vindplaatsen van de Sowjetunie. Dc westelijke rand van Oak Ridge is be dekt met atoomsneeuw. die zou zijn ont staan door het ontsnappen van stoom van een atoomenengieccntralc. In de Perzische Golf is een motorschip in brand geraakt en gezonken, hetgeen 50 opvarenden het leven heeft gekost. De noordelijke en centrale provincie van Chili zijn gisteren getroffen door een Lichte aardschok.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1