Tekort aan Nederlandse onderwij skrachten Radiolessen voor Papoea's op Nieuw-Guinea Onderwijs in talen sehenkt internationaal begrip WERKTIJDVERKORTING NIEUW GUINEA: Wedloop met de tijd Geen paniek ondanks de problemen EN HAAR GEVOLGEN DE POSITIEVE KANT Een woord voor vandaag NeJÜDAMPO kOSRAM Christelijke vakbeweging" blijft gestadig groeien BOEKENHOEK d 2 JN sociaal-economisch opzicht lijkt ons de stelling niet te gewaagd, dat 1961 voor Nederland het jaar wordt van de werktijdverkorting, liet is nog maar enkele jaren geleden, dat men zowel in de kring van regering als bedrijfsleven de werktijdverkorting een zaak achtte, waar Nederland eigenlijk nog niet aan toe was. Er stonden zovele verlangens op het lijstje van de Nederlandse werknemer, dat velen het maar be ter oordeelden, de werktijdverkorting wat naar de achtergrond te drin gen. De toegenomen welvaart, het gebrek aan arbeidskrachten en het steeds sterker wordende streven van de arbeiders naar een vijfdaagse werkweek hebben de situatie echter in korte tijd aanzienlijk gewijzigd. De welvaart bleek, tengevolge van de produktiviteitsverhoging, veel ster ker en sneller toe te nemen dan verwacht was. Een zeer groot deel der handarbeiders bleek bovendien de voorkeur te geven aan een verkorting van de werktijd tot vijf dagen boven een loonsverhoging. Van de zijde der werkgevers was er de bereidheid om zoveel mogelijk aan de verlangens der arbeiders tegemoet te komen. In de eerste plaats om de eigen arbeidskrachten te behouden en in de tweede plaats om nog nieuwe arbeidskrachten te kunnen aantrekken ter bezetting van de open plaatsen. Het is dan ook geen wonder, dat zeeT snel de ene na de andere bedrijfs tak bij het College van Rijksbemiddelaars is gekomen met voorstellen tot werktijdverkorting en invoering van de vijfdaagse werkweek. Stelde een bedrijfstak voor haar ondernemingen op bepaalde voorwaarden de mogelijkheid open tot werktijdverkorting, dan was dit voor nabijgelegen bedrijven uit andere bedrijfstakken een sterke prikkel om ook tot werk tijdverkorting over te gaan indien de economische situatie het hier ook maar even toeliet. Bij de huidige, krappe arbeidsmarkt is het voor een werkgever nu eenmaal een onverteerbare zaak, zijn mensen te zien weglopen naar werktijdverkortende collega's in andere bedrijfstakken. Dit alles gaat nu betekenen, dat met ingang van 1 januari van het vol gend jaar wellicht een kleine miljoen werknemers in Nederland zullen gaan profiteren van de werktijdverkorting. Voor een groot aantal van hen zal dit een vrije zaterdag betekenen. De belangrijkste bedrijfstakken, wel ke in dit verband genoemd worden zijn de textiel- en de metaalindustrie. Het bouwbedrijf overweegt voor invoering van de vijfdaagse werkweek de datum van 1 juli van het volgend jaar. JYJET het bereiken van de vijfdaagse werkweek voor de Nederlandse werknemers is de kwestie maatschappelijk echter nog lang niet af. We zouden bijna zeggen: dan beginnen de moeilijkheden pas goed. Er zijn namelijk groepen van werknemers voor wie de vrije zaterdag be slist niet te verwerkelijken is. We denken aan de dienstverlenende secto- i gestage vooruitgang, ren zoals horecabedrijven en vervoerbedrijven. Hier zal op zaterdag eer- SEROEI, advent 1960. Er is geen reden om pessimis tisch te zgn over de toekomst van de kerk op Nieuw-Guinea, on danks de talloze geweldige pro blemen die de Papoea-gelovigen onder ogen moeten zien. We heb ben dan nu toch maar in deze kerk enige tientallen stevig opge leide Papoea-predikanten die blijk geven grote verantwoordelijkheid te kunnen dragen en leiding te kunnen geven. We hebben dan nu toch maar op tal van posten Papoea-predikanten staan, dl het werk doen, dat vroeger door Nederlandse predikanten gedaan werd. De financiële prestaties der Papoea-christenen vertonen een Door ds. H. J. Teutscher der sprake zijn van verlenging van de werktijden dan van verkorting. Het personeel in deze bedrijven zal op andere dagen genoegen moeten nemen met meer vrije tijd. Het winkelpersoneel vormt een probleem op zichzelf. Hiervoor willen de beambtenorganisatles naar de vrije zaterdagmiddag, maar dit zal toch niet kunnen, vóórdat men eerst heel goed heeft nagegaan in welke mate men hierdoor inbreuk maakt op de koopgewoonten van het publiek, en op welke wijze aan dringende wensen van het kopend publiek tegemoet ga- komen kan worden. De handelsbanken kwamen overeen, één zaterdag per maand te sluiten en het personeel vrijaf te geven. Of deze regeling bevredigend zal wer ken, zowel voor de banken als voor het publiek, wagen we te betwijfelen. In de sector van de vrije beroepen verdienen dc artsen bijzondere aan dacht. Zij kunnen immers verwachten, dat voor hen de zaterdag meer nog dan voorheen een werkdag zal worden. Moeten zij ook hun zaterdagse spreekuren afschaffen, of dienen zij zich juist op de zaterdag te concen treren, om zo het ziekteverzuim in de bedrijven zoveel mogelijk tegen te gaan? En ten slotte zal niet het minst nagegaan moeten worden, wat dit alles voor de werktijdverkortende bedrijven zelf gaat betekenen. Hier dreigt namelijk ook een gevaar. Indien invoering van werktijdverkorting en even tueel de vijfdaagse werkweek bij sommige bedrijven zou leiden tot in voering van (nieuwe) ploegenstelsels, waardoor meer beslag gelegd wordt op de zondag, dan achten wij de werktijdverkorting eerder een sociaal kwaad dan een eociaal goed. Zo is ons bekend, dat één van de grootste ondernemingen in ons land voornemens is op korte termijn voor een deel van zijn personeel een ploegenstelsel in te voeren, waarvoor per maand op drie van de vier zon dagen van het personeel beslag gelegd wordt. Voorts zal men dienen te verstaan, dat de werktijdverkorting lang niet overal geheel uit extra produktivlteitbevorderende maatregelen en een gro tere prestatie van het personeel zal kunnen worden betaald. In vele ge vallen zal in de toekomst bij het vragen door de werknemersorganisaties van nieuwe loonsverbeteringen rekening gehouden inoelen worden met de ze werktijdverkorting, welke immers voor het bedrijfsleven althans ten dele het zelfde effect heeft als een loonsverhoging. De gevolgen van de werktijdverkorting en de vijfdaagse werkweek blij ken dus moeilijk genoeg te zijn, ook al laten we nog maar de vraagstuk ken welke samenhangen met de besteding van de extra vrije tijd, bui ten beschouwing. pjEBBEN we hier in grote lijnen een opsomming gegeven van de moei lijkheden, waarmee de verkortiug van de werktijd gepaard gaat, wij willen niet nalaten ook op de positieve kant van deze zaak te wijzen. Het zou ondankbaar zijn geen waardering uit te spreken voor de verwerving van dit sociale goed. Behalve vrije tijd om de verbruikte lichamelijke en geestelijke krachten te herstellen, zal de werknemer ook gelegenheid moeten hebben, zich aan zijn gezin en aan het werk van godsdienstige, culturele, politieke en maat schappelijke aard te wijden. Vele moderne produktiemethoden vormen op het ogenblik bij handhaving van de 48-urige werkweek een bedreiging voor de geestelijke en licha melijke gezondheid van de arbeiders, en daardoor kunnen zij ook een gevaar zijn voor het gezin en dc gehele maatschappij. De zeer snelle ont wikkeling van de techniek in de richting van de automatisering heeft dit vraagstuk een bijzonder urgent karakter gegeven. Daarom kunnen we er dankbaar voor zijn, dat in Nederland de mogelijk heid bestaat zij het met moeilijkheden omgeven, de arbeidsduur aan te passen bij deze moderne ontwikkeling. In 1950 moesten we heel wat praten en argumenteren om in de ressorts synode van Seroei de jaarlijkse bijdra ge per gedoopte christen verhoogd te krijgen van 0.60 tot 0.90. De bedra gen. waarvoor de gemeenten aangesla gen werden, kwamen lang niet altijd binnen. Nu levert ditzelfde ressort reeds 1.50 per gedoopte christen per jaar op. Een vooruitgang van 250 pet. in tien jaar tijd. De Papoea-kerk brengt voor de eigen arbeid thans on geveer 400.000 per jaar bijeen. Dat is nog lang niet voldoende. En °r kón ook veel meer geofferd worden. Maar er zit toch groei in! En een verblijdende groei! In het volk Hoezeer deze kerk midden in het le- ?n van volk en samenleving staat, blijkt wel uit de agenda der laatstge houden synode. Zeker, de interne kerkelijke zaken en de interne geestelijke problemen zijn in den brede aan de orde geweest. Men is diep onder de indruk van de gees telijke nood, die allerwege heerst. Er Advertentie SAMOS. de edelste der zoete wijnen Naast Nederlands nu ook Engels DE NAVO Er bestaan plannen om voor de radio-omroep op Nederlands Nieuw-Guinea, de Rong, behalve lessen in het Nederlands ook les sen in de Engelse taal te geven die speciaal bestemd zijn voor de autochtonen. Dit heeft mr. Chr. Lijesen, directeur van de dienst culturele zaken, medegedeeld na zijn terugkeer van een reis naar Australisch Nieuw-Guinea. Binnen de samenwerking en uitwisse ling van bezoeken tussen beide delen van Nieuw-Guinea heeft mr. Lijesen een 14-daags bezoek gebracht aan de Highlands en Port Moresby otn zich te oriënteren op onderwijsgebied. Bij zijn bezoeken aan vele scholen in het bergland is hem in het bijzonder opgevallen het grote aantal autochtone onderwijzers die bij hun lessen .gebruik maken vat» de Engelse taal. Mr. Lijesen heeft voorts de scholen bezocht waar zes Papoea-leerlingen uit Nederlands Nieuw-Guinea een medische opleiding krijgen en zes anderen een technische opleiding ontvangen voor een functie bij de P T T De directeur van culturele zaken woonde enige lessen bij en toonde zich erg tevreden over de vorderingen van dc jongens in deze taal. .Zij voelen zich goed thuis doen hun werk met veel animo" zei dc heer Lijesen. Bij een bezoek aan de Australische radio in Port Moresby 'ABC) kreeg rhr. Lijesen inlichtingen over het geven van Engelse lesser, voor de radio waar mede men in Australisch N.euw-Guinea op korte termijn hoopt te beginnen. De kennis die de heer Lijesen over dit on derwerp heeft opgedaan wil hij gebrui ken voor dc verdere uitwerking van plannen om ook in het Nederlandse deel van Nieuw-Guinea onderwijs in de En gelse taal voor de radio te geven dat speciaal bestemd zal zijn voor de au tochtonen. Benoeming Bij beschikking van de staatssecreta- ris van O.K. en W is voor de periode van 1 januari 1961 tot 1 Januari 1966. benoemd tot lid van de Commissie van Advies voor het Rijksmuseum voor de Advertentie SAMOS. uw wijn voor de feestdagen De Navo-conferenlie in Parijs (en de consequentie* voor Nederland i zijn door enkele bladen aan een beschouwing onder worpen. Uit het Algemeen Han- Is b 1 ad knipten wij het volgende commentaar: „De Amerikaanse „hulp" voor de financiering van het luchtmacht plan is een ernstige tegenvaller voor on ze al te optimistische minister van defen sie. Volgens de berichten zal Nederland de financiering van 95 Slarfighters voor zijn rekening nemen en Amerika 25. In totaal krijgt men dus de beschikking over 120 toestellen. Nederland financiert er kenne lijk 5 minder dan op de begroting is uit getrokken. Daar wordt een bedrag van 620 miljoen geïnvesteerd, terwijl aangegeven wordt dat de Starfigliter per stuk 6,2 mil joen kost. Dat zijn dus 100 vliegtuigen. Welbewust is dus liet aantal thans op to taal 120 gebracht met nog een bedrag van 5 toestellen achter de hand. Is dat omdat ook een andere speculatie niet is opge gaan, n.l. dot men evenmin voor de twee- zitter opleidingstoestelleu hulp krijgt? Hoe dan ook, volgens het plan zouden er 5 squadrons voor de defensieve taak moe ten komen, 1 voor taktische verkenning en 4 voor de offensieve taak, in totaal dui 10 «quadrons. Op normale sterkte bere kend zouden daarvoor 250 toestellen nodig zijn. Stelt men echter de sterkte van een squadron op 12 toestellen, dan heeft men slechts 120 vliegtuigen nodig, precies het aantal waarom het thans is gegaan. Moe ten we hieruit de conclusie trekken, dat het luchtmachtplau wordt ten uitvoer ge legd niet het uit onze defensiegeschiede nis zo beruchte halve minimum? De vraag stellen schijnt tevens haar beantwoorden Het is althans weinig denkbaar, dat de minister zal voorstellen het plan integraal uit le voeren en alsnog in de komende ja- ren 125 toestellen extra tot een bedrag var ruim 1500 miljoen voor onze rekening te nemen. Het eindresultaat zal dus wel xijn, dat onze nationale veiligheid in de lucht en onze bijdrage aan de Navo ernstig zul len worden aangetast. Tevens zouden wij gaarne opgehelderd willen zien hoe de mi nister afspraken kon maken over deze Stnrfighters zonder over voldoende zeker heid te beschikken omtrent de Amerikaan se hulp." Trouw schreef o.m. het volgende: Navo-lram heeft de Parijse remise weer verlaten zonder gerevideerd te xijn, zelfs zonder een goede schoonmaakbeurt. Het wagenstrl is gewoon de stad weer inge gaan voor een ritje, het is alleen maar even bekeken door de bedrijfsleiding en er zijn voorstellen gedaan voor een opknap beurt, als het nu over een half jaar weer ter remise wordt ver* acht. Dat zal de re nt i-e van Oslo zijn. Men verwacht, dal het dan een stevige revisie zal worden. Mis»rhien is bet, gezien de ervaringen met de Navo, beter te zeggen: men hóópt. De Navo drijft thans nog steeds op de af spraken. die in 1952 zijn gemaakt. Wat to*n afgesproken ia is voor minder dan de helft wordt gewerkt aan een georganiseerde campagne voor gemeente-opbouw; de vragen van herderlijke zorg en tucht zijn grondig besproken. Maar daarnaast spraken we over de ontwikkeling van het jeugdwerk, de noodzaak van en de vormgeving aan het diakonaat der kerk, de ontplooiing van het zondagsschoolwerk, de film, de van de overheid te vragen huwelijks wetgeving (waaraan werkelijk nog al les ontbreekt!), de radio. Op allerlei terreinen der zich zo snel wijzigende samenleving spreekt de kerk haar woord mee. probeert ze het evangelie in te brengen als een levenwekkend be ginsel en een richtsnoer. Rassengelijkheid Het is bfj dit alles diep te betreu ren, dat er zo weinig terecht komt van de eenheid der kerk. Zeker, de Evan gelisch Christelijke Kerk op Nieuw- Guinea wil de ene kerk van Jezus Christus zijn voor allen op Nleuw-Gui- nea. En het stemt tot dankbaarheid, dat ook de Nederlanders hier hun plaats gevonden hebben in deze kerk; ze vormen slechts een eigen classicaal erband in het geheel dezer kerk; en le afzonderlijke kerkdiensten zijn niet op basis van rasverschil of dog matische onderscheidingen, maar en kel en alleen vanwege het taalverschil. Nederlands sprekenc"; Papoea's kunnen zich dus net zo goed bij de Nederlands sprekende gemeente als bij de Maleis sprekende gemeente aansluiten. En het is wel bijzonder verblijdend, dat de Nederlanders, afkomstig uit de verschillende kerken en richtingen in Nederland hier hun eenheid in Christus hervinden in deze ene kerk van Nieuw- Guinea. In de weinige maanden, dat ik hier nu weer werkzaam ben, heb ik in doopdiensten zeker net zo veel kin deren van gereformeerde- als van her vormde ouders gedoopt. Dat kan hier. hoewel ik zoals men weet van huis uit hervormd ben. En op de dag, waarop ik dit schrijf, hebben we weer onze eenheid in onze Heer Jezus Chris tus beleefd rondom de tafel des Heren, mensen vanuit verschillende kerken in Nederland. Dat is een feestelijk gebeu ren! Verdeeldheid Maar we weten van de chaotische si tuaties, die de rooms-katholieke missie op tal van plaatsen schept door haar ageren in protestantse gebieden. Al leen al over de onderwijsstrijd is, wat dat betreft, reeds zoveel gepubliceerd in Nederland, dat ik er niets meer aan heb toe te voegen. Gode zij dank. dat we juist ten op zichte van de kerk zo rustig kunnen zijn. Niet omdat we alles zo goed voor bereid hebben, niet omdat onze zen- dingstaak op Nieuw-Guinea vrijwel vol tooid zou zijn. niet omdat we in de Papoea-kerk geestelijk de schaapjes op het droge zouden hebben! Maar alleen, omdat de kerk nu een maal de kerk van Christus is, omdat Hij zijn gemeente verzamelt, omdat Hij de zijnen kent en niemand zijn schapen uit zijn hand zal kunnen ruk ken. Aan He slag En intussen...? Aldus gerustgesteld en verzekerd door de rust van het geloof, aan de slag, de handen uit de mouwen, werken zo lang het nog dag is! Mensen opleiden, kaders vor men, leiders toerusten, gemeente-op bouw. In dit verband is het één van de meest ontstellende feiten, dat vanuit de kerken in Nederland niet voldoen de onderwijskrachten zich melden, om hier mee te helpen. Het is hier overal een voortdurend getob, om al le scholen volledig te bezetten met leerkrachten en dat, terwijl speciaal bij het onderwijs zulk belangrijk zen dingswerk gebeurt. Wat een smaad voor het christelijk deel van Neder land, dat zo gruwelijk verstek laat gaan! Bij al onze arbeid hier in zijn ve lerlei vormen en facetten is de eigen lijke inzet voortdurend: de verkondi ging van het levende woord. Elke dag, waarop ik samen met Papoea's, met dit woord bezig mag zijn, heb ik het gevoel, dat nu het wezenlij ke aan de orde is. Er moet telkens weer ruimte gemaakt worden voor de scheppende kracht van het levende woord. En daar is haast bij. Want als het gaat om de uitzaaiing van dat woord, dan wordt het eerst recht een wedloop met de tijd, niet alleen op Nieuw-Guinea, maar overal ter wereld. Want de tijd is immers voor ons christenen de wachtenstijd, de genadetijd, de eindtijd! We hebben immers een Heer, die komt! Daarom is het voor heel de christenheid een haastige zaak geworden! Christenen in Neder land en christenen op Nieuw-Gui nea, samen in de renbaan, samen deelnemers aan de wedloop met de tijd. Laten de kerken in Neder land alle zeilen bijzetten. Het is nog dag! En wij hier ook wij willen werken, zo lang het nog dag is! Want de Heer is nabij en zijn Rijk komt! Als om ons er aan te herinneren dat Christus toch niet al leen maar is gekomen voor de mensen die in hun leven alle morele wetten opzij hebben geschoven, komt in het lijstje van vijf vrouwen in het geslachtsregister van Jezus ook de i naam Ruth voor. Dat is opmerkelijk want zij was een Moabitische, die zelfs tot in hun tiende geslacht niet in de gemeente des Heren moch- t ten komen volgens Deuteronomium 23 3. Wie op haar leven let, is geneigd te zeggen: Dat meisje hoort er bij. Zelden heeft iemand zoveel liefde opgebracht voor een oude en verbitterde vrouw als Naomi. Maar wie op haar afstamming let, weet dat zij volgens de Joodse eisen er buiten hoort te staan. Zelfs al is ons leven nog zo mooi en nog zo rein, we hebben onze afstamming tegen. Wij gaan niet verloren om onze i daden; wij zijn verloren. Maar Christus kwam om het ver lorene te zoeken. Ruth kwam in de gemeente des Heren, omdat zij zei: „Uw God is mijn God". Zij aanvaardde het nieuwe leven en God nam haar aan in haar achterklein-Kind, in Christus. Dp let iv de moderne taal kan staan. Een bijdrage tot dit uitdrukken ue les m ae mvaeme mui a^ht het congres de schoolcorresponden- een belangrijke bijdrage leveren tot internationaal begrip. Een zekere algemene kennis omtrent het land en de gebruiken van de taal waar in onderwezen wordt, is daarbij on misbaar, mits alles gehouden wordt binnen de beperkte moge lijkheden die de schooltijd biedt. Hoewel ook de lessen in aardrijks kunde en geschiedenis belangrijk kunnen bijdragen tot dit interna tionaal begrip, biedt de kennis van de taal de grootste mogelijk heid om door te dringen in het wezen van het land en de bevol king. Dit is een van de conclusies waartoe de aanwezige leden van de sgetie Ne derland van de ..Fraternité mondiale", de internationale organisatie van lera ren in de moderne talen, hebben beslo ten aan het einde van een in Amster dam gehouden tweedaags congres over het onderwerp „Moderne talen onder wijs en internationaal begrip". Op voorstel van de werkgroep Engels sprak het congres uit, van oordeel te zijn a'at zowel een overdreven kritische houding als een blinde verering voor het land van het taalonderwijs schade kan doen. Men dient bij het onderwijs niet alleen gebruik te maken van tek sten van 20 of meer jaar geleden, maar ook van up-to-date materiaal. Wat het produktieve taalgebruik be treft verdient het aanbeveling ae leer ling geregeld te oefenen in het zich uit drukken met behulp van eenvoudige zinspatronen en een even eenvoudig vo cabularium. Veel leerlingen willen graag een taal leren, doch schrikken ervan te rug als na verloop van enige maanden onderwijs blijkt, dat ze de r/idio of een bewoner van dat land niet kunnen ver- tie en het persoonlijk bezoek aan het u betrokken lana'. De Duitse werkgroep pleitte voor uitwisseling van schoolleerlingen en zei te betreuren dat de onderscheidene re- geringen dit streven niet of onvoldoen- de ondersteunen. De Franse studiegroep vond een internationaal contact tussen I taalleraren met financiële steun van de i overheid zeer gewenst. I Tenslotte sprak men zich uit voor een d goede documentatie van de leraren en n voor meer moderne hulpmiddelen, zoals I tape-recorders en projectie-apparaat, k Men achtte de gelden voor het aan- s schaffen van hulpmida'elen ten behoeve van het onderwijs in de moderne talen d ten ene male onvoldoende. De conclu- sies zullen nader worden uitgewerkt in een rapport. d Daarnaast doen de pinkster groepen en de adventisten er nog een schep je boven op, door systematisch doelbewust in de bestaande gemeen ten te infiltreren en verdeeldheid te zaaien. In kleine dorpen worden twee kerkgebouwen gevonden en de strijd tussen de beide groepen wordt in zo'n beperkte dorpsgemeenschap vaak met een onheilige felheid ge voerd, dat je er bang van wordt. Als de leerlingen van ons Opleidings centrum in een aantal dorpen rondom Seroei de kinderen op zondag verza melen om zondagsschool met ze te houden, begint prompt een paar we ken later de pinkstergroep op al die plaatsen óók met een zondagsschool, als brachten ze een ander evangelie en vertelden zij de kinderen uit een andere bijbel. Dit geharrewar en geïntrigeer vormt een smaadheid voor de naam van onze Heiland en een hinderpaal voor de uitbreiding van Zijn Kerk. Geen paniek Waartoe worden we door dit alles ge bracht? Gaat de bezorgdheid de over hand krijgen? Worden we onrustig in de arbeid en krampachtig, als zouden we de zaken der kerk in de ons nog toegemeten tijd nog even willen red den? Advertentie Uw zoete wijn moet SAMOS zijn R"ropmn<wvprk GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Coevorden: G. Sinia te Spijk 'Gr); te Hijum-Finkum: M. van Harmeien, kand. te 's-Gravenhage. Examens: aan de Theologische Hoge school te Kampen zijn geslaagd voor het kand. ex.; A. Bakker te Kielwindewecr en B. Wielenga te Hilversum; voor het propaedeutisch ex. H. Procee te Sneek en R. E. van der Wal te Utrecht. Advertentie Prins Bernhardfontls kreeg en gaf 2 ton O O Het Prins Bernhard Fonds ontvangt als algemene subsidiërende instelling Noor het gehele culturele leven één vijfde deel van de aan de Charitas toegewezen 25 van de opbrengst der voetbalpool. Het fonds zal in be ginsel de gelden uit de voetbalpool niet voor kapitaalvorming gebruiken, maar deze steeds in zijn geheel uit keren. Gedurende het laatste half jaar hebben het fonds en de regionale Anjerfondsen ruim twee ton toege wezen voor een reeks van culturele activiteiten van grote verscheiden- heid. Zulk een bedrag is nog nimmer tot Mand gekomen. De westelijke politiek- in het 15-jarig bestaan van het fonds I militaire samenwerking lijdt aan een per- bereikt. nicieuxe bloedarmoede. Wij kunnen niet De regionale Anjerfondsen, waar- dankbaar genoeg zijn, dat desondanks wat aan door het Prins Bernhard Fonds gedaan is voldoende we» om een groot mi- een niet onaanzienlijk deel van de litair ronfliet te voorkomen. Allerminst totogelden wordt doorgegeven, kon- mag dit leiden tot eeti zich behaaglijk den bovendien hun financiële steun ontspannen, want men mag zich niet onl- aan het plaatselijk jeugdwerk, de veinzen, dat het zo dikwijls „on the brink", amateuristische kunstbeoefening, aan op het randje is geweest en zeker heeft de bibliotheken, jeugd- en dorpshuizen Navo geen reden zich op de borst te klop e.d. versterken. geschiedernis der natuur wetenschappen amateuristische kunstbeoefening aan op he, randje te Leiden: prof. dr G. A J. /an Os te bibliotheken^ jeugd- en dorpshuizen j Navo geen reden Het ledental van de 24 bij het C.N.V. aangesloten organisaties, dat in het eer ste kwartaal van dit jaar groeide met 815, en In het tweede door een groei met 1498 boven de 221.000 kwam, is in het derde kwartaal opnieuw gestegen, nu met 234 leden. In totaal is het ledental der christe lijke vakbeweging in deze 3 kwartalen omhooggegaan met 2547 leden. Het be droeg per 1 oktober; 221-539. De groei in het derde kwartaal moge klein zijn. ze is opmerkelijk omdat het derde kwartaal vanouds een „ongunstig" kwartaal is; sinds 1956 is het een ver- lies-kwartaal geweest. Ook nu nog zijn er tien organisaties, (onder andere landarbeiders '314), over heidspersoneel (95), kledingarbeiders (103); en voedings- en genotmiddelen arbeiders (113) die een groter of kleiner verlies van 66 leden in totaal boekten. Twee apothekers-assisten ten en bedrijfsgroepencentrale ble ven op hetzelfde peil. De overige twaalf bonden groeiden met 900 leden; metaal- bedrijfsbond '4-*6> en hout- en bouw- bedrijfsbond 7TÏÏ?) stonden hierbij aan de top. Opmerkelijk is de sterke groei van de bond van kapperspersoneel met 97 leden. In de eerste drie kwartalen van 1 zijn zeven organisaties: huispersoneel, landarbeiders (579). mijnwerkers, over heidspersoneel (317), politieambtenaren sigarenmakers en voedings- en genot middelenarbeiders (101) in ledental ge daald met 1070 leden in totaal. De jour nalistenkring ging noch voor-, noch achteruit. Zestien organisaties groeiden met tezamen 3.617 leden, waarbij hout en bouwbedrijfsbond '1731) en metaal- bedrijfsbond (752) bovenaan stonden. LIEVE PETER, De wind zweept'de regen op, vanmiddag Uk had nog veel boodschappen te doen) heb ik in alle winkels sporen nagela ten, eigenlijk wel leuk. Nu ik weer helemaal droog ben, voel ik me een beetje als Noach, het regende veertig dagen, stel je voor. dat is ruim een maand, en toen zat hij nog honderdvijf tig dagen in de ark, maar die zal wel warm van binnen ge weest zijn, een beetje als een stal of de dierenverblijven van een circus met net zo'n lucht en zulke geluiden. Ik weet niet of je Green Pastures hebt gezien, ik uond het een fijne film. vooral de stem van die hoofdengel, Gabriël heette hij, geloof ik, is me bijgebleven met z'n zangerig: Yes, Lord. En voorin zat een oude dame met haar dochter of schoondochter, die al maar hardop zei dat ze het godslasterlijk vond en dat ze weg wou; daar heb ik wel lang over na moeten denken, weet je Pe ter, toen ik klein was dacht ik altijd: in de hemel komen alle sommen uit en krijg ik nooit meer slechte cijfers voor schrijven. Ik had (maar dat was in de tweede klas) een bank vlak bij 't raam en elke morgen met bijbelles lag ik met m'n hoofd op m'n armen te kijken naar de heel vage weerspiegeling van 't raam op m'n bank en van de schaduwen van de wolken en de vogels maakte ik van alles, Saul verstopte zich tussen de vrachtauto's er de verloren zoon was als de bedelaars, die toen nog in de stad voor de etalages zaten. Ik heb heel lang gedacht (en dat is natuurlijk helemaal oneerbiedig maar ik was nog heel klein) dat wij een portret van God hadden (maar dat was mijn grootvader, die ik nooit gekend heb, en hij was helemaal niet zo streng als op die foto) en van de Here Je zus (maar dat was de dominee die mijn ouders getrouwd heeft). M'n haar is geknipt, zo vreemd, een heel nieuw gezicht. Maar het duurt wel twaalf maanden, voor je haar zolang is dat je je gezicht er in kunt verstoppen, ik zal proberen me te onthouden van kapperszaken, maar ik beloof niets, want tus sen lang en kort in zie je er afschuwelijk uit. Zal ik je op de hoogte houden van de stand van het gewas? Als ik een jongen was zou ik vast mijn baard laten staan en een pijp roken (maar daar moet je wel een gezicht voor hebben). Ik benijd jongens altijd om hun zakken, altijd een vaste halte voor je handen, en alles bij je dragen zonder tasjes in tasjes in tasjes (in 't Duits is Tasche zak, grappig hé). 't Zal vast niet moeilijk zijn een omroeper om te kopen, ze zeggen zo opgelucht: welterusten en de nieuwslezer is nog on verschilliger dan anders, het is ook wel vervelend: een woord voerder van de Ruziënde Naties heeft verklaard dat er geen reden bestaat tot. Herhaling van enkele punten uit het nieuws. Overdrijvende wolkenvelden.Het zou wel leuk zijn je eigen signalement te laten uitzenden, misschien komt er dan wel een dubbelganger van je voor de dag. Of mijn signale ment, zoals je denkt dat ik eruit zie. Staat er de volgende dag een heel regiment kortharige Marja's op de stoep, 't lijkt wel een grap. Sybille zal wel blijven, ze is immers teruggekomen? Har ry Belafonte zingt heel duidelijk: Once in the little town of Bethlehem, het klinkt heel anders allemaal. Maria is Mary, de engelen worden angels. Ik voel me een beetje sentimenteel worden, en dat past niet bij Kerst, alles is heel gewoon en ongecompliceerd: de herders komen zó van hun kudden, en de dieren in de stal schikken een beetje in maar ik word weer oneerbiedig, geloof ik. Dus: dit is het einde van deze nieuws uitzending. Dag, je MAR JA PJS. Laten wij maar nooit omroepers worden, lieve Peter! c Van de firma Ad. M. C. Stok-Zuidr Hollandsche Uitgeversmaatschappij, a Den Haag. ontvingen we de volgende b uitgaven, alle voortreffelijk in uitvoe ring: Vrouwen van Fairoaks, door Frank Yerby. Van de door anderd boeken reeds bekende schrijver is dit, in ver taling van M. L. Ohl, roman van actie en avontuur, vooral spelend in de ka toenstreken der Verenigde Staten. Intiem portret, door J. H. Steele. Dit n is een rijk geïllustreerde biografie van sr de filmster Ingrid Bergman. Vertaling C. van Eijsden. P Het uur der wrake, door Ph. Gordon Demarest. Deze roman vertaling M. h' L. Ohl speelt in de woelige jaren van de Amerikaanse burgeroorlog. v, Eldorado Jane, door Phyllis Bottome. C( Deze schrijfster, die bekendheid ver worven heeft door haar doktersromans, j heeft hier een wel geheel ander onder-!n werp gekozen: het leven van een jeug dige zakkenrolster in Londen. De ver-I111 taling van dit boek is van H. J. A. Hou- ben-Groeneveld. Sheila, niet gewenst door Dilys Kirk. Het onderwerp laat zich raden: ,sc een kind dat, mee door de tweespalt tussen de ouders, niet gewenst is. Een tragische levensgeschiedenis van een i vrouw die haar eigen weg moet weten di te vinden. Ook van dit boek heeft M. L. Ohl He vertaling op zich genomen. li; De geheime naam, door Lin Yutang. Een hartstochtelijk beschuldigend boek over het communisme, waarvan de le zing voor velen nuttig kan zijn. In ver- taling van Hans de Vries. Janine, heldin van het verzet, door II- I se Langner. Een van de betere boeken Z over het Franse ondergrondse verzet, met scherpe karaktertekening. Van dit t boek is de vertaling van F. J. A. Schö- Z nau. De verkeerde diagnose, door Arthur Hailey. Een dokters- of ziekenhuisro- man in het betere genre, die ons weet J te bepalen bij de grote verantwoorde,- lijkheid van de medicus. Vertaling Hans de Vries. Zomer op Hellestra, door Margit Sö- derholm. Een nieuw boek van de beken- L de en ook in ons land terecht gewaar- 'D deerde Zweedse schrijfster. Haar bewon- ,a deraars zullen zich ook over de verschij-| ning van dit boek vertaling J. E. Gorter-Keyser verheugen. Ai In de serie Dit is ons land, de beken- el] de uitgaven met fraaie kleurenfoto's, zijn bij Stok als nieuwe deeltjes ver- m schenen: José en Pedro in Portugal, en' Kinderen van de Schotse Hooglanden. In vrijheid geboren, door Joy Adam-wk son. Dit is het merkwaardige verhaald van de vriendschap met een leeuwin."® Bijzonder mooie foto's. De vertaling van. dit boek is van Eibert H. Bunte. hu Het vijfde jaargetijde, door Karl Es- I ka. Een opmerkelijk boek van een op-da merkelijk Tsjechisch schrijver, spelend tol achter het geheimzinnige IJzeren Gor-, dijn. Metterdaad een aangrijpende ge-da schiedenis. De vertaling is van J. Wimg Crom, de illustraties zijn van Karei Links, onze lezers bekend. p Uit de soepele pols door A. vanf™ Onck en C. J van Beurden. Een boek F over het hanteren van de werphengel,F®1 ofwel een boek waaraan de vissers on- der ons plezier kunnen beleven. Een to deeltje, ruim geïllustreerd, uit de seriepi De hengelsport in de praktijk. fcc Zilver en goud uit plas en polder, en door A. van Onck en C. J. van Beur-Jei den. Een deeltje, ditmaal over het vis-] sen op voorn, in de serie De hengel-q3 sport in de praktijk Weer breed ge-K. Ulustreerd. Admiraals in de dop. door John Win- 1 ton. Over dc zee en zee-officieren kan**1 men op allerlei Wijzen schrijven. Hierp is het gebeurd op een prettige en vlot-p te manier, zodat het de Nederlandse le-ku zer zal toespreken. Kapt. luit. ter zee 1 E H. van Rees heeft het vertaald. ok Peugeot 403 en 404. Een boekje, inij. opdracht van de A.N.W.B. geschreven door dc autotechnicus Han Bouvy. Tal.,, van tekeningen maken de reeds helde-fj, re tekst nog duidelijker. Voor berijdersP van dit merk zeer waardevol. Dit alles waren uitgaven van Ad. M.K- C. Stok-Zuid-Hollandsche Uitgeversmaat schappij, Den Haag. Aavertentie

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2