|Mcuiuc £ditsrl|e ÖTmtrmil HAILE SELASSIE Commentaar kan op grote steun rekenen NIEUWS in één oogopslag- Veertig ambtenaren in Algerije de laan uit Belgisch vorstenpaar op huwelijksreis in Spanje Indruk maken BON Strijd in Laos eist 100 doden Generaal Salan wordt gestraft Vermiste jongen bij Monster gevonden LOPER. BULTHUIS Veiligheidsofficier (zeventien doden) krijgt berisping ZWEEDSE PRINSES VERLOOFD NAVO-ministers vergaderen in Parijs VRIJDAG 16 DECEMBER 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling TeL 31441 ABONNEMENTEN 7,50 per kwartaal; 235 per maand; 0,59 per week ADVERTENTIES: ƒ0.20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Directie: T. DIEMER Hoofdredacteur: Dr> E. DIEMER CHRIST ELI] K-N A T10NAAL DAGBLAD Eenenveertigsle jaargang no. 12050 „Stantvastlcfi i« ghtbleotti tngn bert ia tcgfjenspotT Koning zet zijn regering in 't gevang Zie pagina 5 Vandaag de laatste reportages over het feest in Brussel, waar van wordt gezegd, dat het mag worden beschouwd als een nieuw begin van de dynastie, na een tijd, waarin de positie van het vorstenhuis tot zulk een felle verdeeldheid onder het Belgische volk leidde. Prinses Birgitta van Zweden heeft zich verloofd met Prins Johann Georg van Hohenzollern. De prinses is gymnastiek- lerares en schermkampioene van Zweden, de prins is bijna klaar met zijn studie aardrijkskunde. Volgens radio Addis Abeba is er een felle strijd aan de gang tussen voor- en tegenstanders van keizer Haile Selassie. Aan de keizer trouwgebleven troepen staan gereed voor de aan- \'al op de hoofdstad. Men verwacht, dat Haile Selassie naar een van de hem trouwgebleven provincies zal gaan. President Nkroemah van Ghana heeft gedreigd stappen te zullen ondernemen om in Kongo Loemoemba weer aan de macht te brengen als de V. N. zijn voorstellen inzake Kongo niet accepteren. President De Gaulle zal drastische maatregelen doen nemen tegen de aanstichters van de jongste ongeregeldheden in Al gerije. De politieke commissie van de V. N. heeft met ruim tweederde meerderheid een resolutie aanvaard, waarin een referendum onder V.N.-toezicht wordt geëist. Het is volgens minister Van Aartsen verantwoord in 1961 min der woningwetwoningen te bouwen, omdat voor de bouw van volkswoningen ruim gebruik wordt gemaakt van de subsidie regeling voor de particuliere woningbouw. TARIE grote vliegdek- schepen van de Britse Royal Navy zijn op het ogenblik op oefen tocht, ergens in de Mid dellandse Zee. Begeleid door van de dekken op gestegen vliegtuigen, stoomden de schepen ma jestueus naar hun doel achter de kim. Van boven naar beneden zien we op deze luchtfoto: de Victorious (30.530 ton), de Ark Royal (43-340 ton) en de Hermes (23.000 ton). Zij moeten de landen rond om het Middellandse Zee gebied duidelijk maken, dat Groort-Bnitanniië, hoe zeer hot ook aan macht mag hebben ingeboet in de laatste decennia, toch nog altijd wenst te blijven meetellen en dit vlagver toon op de blauwe wate ren van de Mediterramée zal zeker niet nagelaten hebben indruk te maken op hen, die de vloot heb ben zien passeren. U kunt het zo langza merhand wel dromen: ook wij hebben een parade, waarmee wij zeker indruk kunnen maken. nL ons nuttige boek Tip-Parade, boordevol wenken, die in iedere huishouding dag in, dag uit te pas zullen ko men. En evenzeer weet u reeds, dat u dart boek al leen dan kunt bezitten, als u voor ons blad een nieu we abonnee aanbrengt. Hert is immers in geen en kele winkel te koop. Wij hopen, dat u vandaag nog zulrt cpstomen naar uw familielid, vriend of kennis, die nog geen lezer van onze krant is. Door met hem te praten, door hem op ons blad te wij zen, zulrt u ongetwijfeld een goede indfuk op hem maken over deze uw eigen krant. D kunt noteren als nlenwe abonnee: (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/pet giro. (Doorbalen wat niet van toepassing la). Als bewys van dankbaar heid owerzijda ontvang Ik graag bet boek „Tip Parade" op onderstaand adres: (straat) (woonplaats) Donderdag werd voor de derde achter eenvolgende dag hevig gevochten in de straten van Vientiane tussen troi f n van generaal Nosovan en militairen van kapi tein Kong. Volgens de ambassade van Laos In Saigon zou het aantal doden in Vientane meer dan handerd bedragen en het aantal gewonden enkele honderden. Het grootste deel van de troepen van kapitein Kong Le heeft jich in westelijke richting teruggetrokken naar het vlieg veld van Wattay. In Vientiane zouden zij nog slechts op enkele punten tegenstand bieden. Generaal Pathamvong, de opper bevelhebber van het Laotische leger, zou naar Bangkok zijn gevlucht Gisteravond hingen er boven Vientiane dichte rookwolken afkomstig van de vele branden die in de stad woeden door het mortiervuur van de troepen van Kong Le. Het gebouw van de Amerikaanse ambas sade is volkomen verwoest Volgens Tass heeft Kong Le verklaard, dat hij de „vre delievende landen" om militaire hulp zal vragen als de .Amerikaanse imperialisten en de kliek van Phoemi Nosovan" hun aanvallen op Vientiane staken. T7 thiopië bevindt zich gevaarlijk dicht aan de rand van een burgeroorlog, daar een grote strijdmacht, die trouw is aan de afgezette keizer Haile Selassie, zich gereedmaakt voor een poging hem weer op zijn oude troon te plaatsen. In de nauwe straten van Addis Abeba hebben gisteren verwoede vuur gevechten gewoed en radio-Ethdopië maakte bekend, dat vele burgers ge dood of gewond werden in een „onmenselijke massaslachting". Ook in grote steden als Asmara en Harar is gevochten. Buiten de hoofdstad concentreert generaal Merid, opperbevelhebber van de keizerlijke troepen, zijn man schappen voor een actie tegen de Dpstandelingenregering. De strijd te Addis Abeba volgde op een proclamatie van generaal Merid Mengesha, waarin gezegd werd dat de strijdkrachten van Ethiopië trouw zullen blijven aan Haile Selassie. Generaal Megesha is Haile Selassie's minister van staat voor defensie. Volgens hem hebben „enkele ontrouwe manschappen" van de keizerlijke lijf wacht de oudste zoon van de keizer, kroonprins Asfa Wassen, gedwongen een radiorede te houden en de indruk te ■geven, dat alle strijdkrachten hem steu nen. pit is absoluut onjuist, aldus de pro clamatie, die daaraan toevoegt; „Het le ger, de luchtmacht en de marine staan tezamen gereed om deze misdadigers te vernietigen." Radio Addis Abeba heeft de generaal daarop een verrader genoemd. Verklaard werd, dat de 44 jaar oude kroonprins Wassen uitgeroepen is tot koning en dat TTET FRANSE KABINET heeft zijn goedkeuring gehecht aan plan nen van president De Gaulle inzake maatregelen tegen mensen die open lijk verzet plegen tegen zijn beleid van zelfbeschikking voor Algerije. Onmiddellijk na de kabinetszitting maakte minister van voorlichting Terre- noire bekend dat veertig ambtenaren in Algerije zijn ontslagen wegens deelne- Don Juan op Soestdijk Koningin Juliana, prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene zijn gister avond, vergezeld van de Spaanse troon pretendent Don Juan naar Nederland te ruggekeerd. De koninklijke familie werd uitgeleide gedaan door prins Albert. Prins Bernhard bestuurde zelf de Fokker Friendship. Don §Juan zal de gast zijn van prins Bernhard bij een jachtpartij in Nederland. Op het strand bij Monster is gistermid dag het stoffelijk overschot gevonden van de 17-jarige reepschieter Evert Spaans van de vergane logger Sch. 21 uit Sche- venlngen. De jongen werd al sinds zon dagnacht vermist. Het stoffelijk overschot is in overleg met de officier van justitie ter beschikking gesteld van de nabestaan den. Zoals wij meldden heeft men eerder een onderzoek aan boord van het wrak ingesteld, maar het zoeken bleef toen zonder succes. Het stoffelijk overschot zal maandag middag kwart over een op de Algemene begraafplaats aan de Kerkhoflaan in Den Haag, worden bijgezet in het familiegraf. (Advertentie. voor TRAP en GANG Pracht kwaliteit Kleur Koningsblauw 57 cm breed 27-50 70 cm breed 32.50 WONINGINRICHTING Botermarkt 23 ming aan de staking die door de Euro pese extremisten was georganiseerd. Deze staking leidde tot de demonstraties van moslims die het afgelopen weekeinde zo'n zware tol aan doden hebben geëist Minister van defensie Pierre Messmer deelde het kabinet mee dat disciplinaire sancties zijn uitgevaardigd tegen de oud- opperbevelhebber in Algerije generaal Raoul Salan. HU zei niet wat voor sanc ties dat zijn of hoe ze zullen worden toe gepast (Frankrijk heeft geen uitleverings verdrag met Spanje). Het kabinet keurde voorts de maatre gelen goed die getroffen zijn om de orde in Algiers te herstellen. Minister Terrenoire deelde verder mee dat in Algerije onder Europeanen en mos lims tot dusver 1000 arrestaties zijn ver richt Referendum De politieke commissie van de V.N. heeft gisteravond aanbevolen, dat het Al- gerUnse volk toegestaan wordt over zyn eigen toekomst te beslissen ln een refe rendum georganiseerd, gecontroleerd cn onder toezicht staand van de volkenor ganisatie. De uitslag der stemming over dit Afro- Aziatische voorstel was 47-20 met 28 ont houdingen. Dit is iets meer dan de twee derde meerderheid die vereist wordt voor goedkeuring door de Algemene Vergade ring, maar het lot van de resolutie is niet zeker. In elk geval wordt verwacht, dat de aanbeveling verworpen zal worden door Frankrijk. De Franse delegatie heeft het gehele V.N.-debat geboycot op grond van het feit dat Algerije een Frans binnenlands vraagstuk is en daarom valt buiten de jurisdictie van de V.N. Amerika stemde tegen het voorstel De onderminister van buitenlandse zaken Francis O. Wilcox zei, dat Amerika voor stander is van een referendum onder neu traal toezicht en van mening is dat onder de huidige omstandigheden de Afro-Azia- tische resolutie alleen maar de extremis ten aan beide zUden zal aanmoedigen. de 68 jaar oude Ras Imru, een neef des keizers en ambassadeur ln de Sowjetunie, tot minister-president benoemd is. Een groep bandieten, die onder invloed staan van generaal Mengesha, aldus de radio, heeft het vuur geopend op vreed zame burgers, die voor de nieuwe rege- -ing demonstreerden. In een later bulletin werd verklaard, dat de beide partijen hun geschillen bij gelegd hadden en dat gehoopt werd, dat een einde aan de strUd zou komen. De bevolking van Addis Abeba werd echter gewaarschuwd niet op straat te komen. Volgens berichten uit Londen geniet keizer Haile Selassie nog steeds de sym pathie van grote delen van zijn volk. i Generaal Abiye Abebe, de gouverneur van Eritrea, heeft de Ethiopische ambas sade te Londen telegrafisch medege- deeld, dat zijn provincie trouw is ge- bleven aan de Keizer. De opstand, zo betoogt hij, beperkt zich tot Addis Abeba. Volgens sommige berichten verblijft de keizer thans in Eritrea. Een bataljon infanterie en een eskader vliegtuigen staan te Asmara gereetj om voor Haile Selassie in actie te komen, aldus generaal Abebe. Dit zou ook in an dere plaatsen het geval zijn. De opstandelingenzender betoogt ech ter, dat de kadetten van de militaire academie van Harar hun -officieren ge vangen gezet hebben, omdat deze „het oude corrupte regime" steunden. De Amerikaanse 24-jarige tweede lui- tenant Mark Kempf is door een krijgs raad te Frankfort veroordeeld wegens dood door schuld. Hij was veiligheids- officier bij schietoefeningen bij Grafen- wöhr in Zuid-Duitsland, waarbij een houwitser over zijn doel schoot, hetgeen aan zeventien Amerikaanse militairen het leven kostte. Kempf wordt geduren de een jaar in zijn rang geschorst, zes maanden zal 50 dollar van zijn soldij worden ingehouden en hij krijgt een be risping. T7~ONING Boudewijn en koningin commandant van het vliegveld bewaakte IV Fabiola hebben oieteravönd „nor detachement de ultgng van het Fabiola hebben gisteravond voor „enige weken" België verlaten. De Koning had dit zelf aangekondigd in een televisietoespraak, waarin hij tevens het Belgische vólk bedankte voor de warme belangstelling die het had getoond. De toespraak van de Koning werd uitgesproken in het Frans en in het Nederlands. Ook de Koningin, die hierna een kort woord sprak, deed dit in beide talen. Het koningspaar heeft zich naar Spanje begeven, 's Avonds om vijf over half elf (Nederlandse tijd) landde het vliegtuig op het vliegveld van Sevilla. De Koning en de Koningin stapten pas uit, toen de bagage gelost was en de leden van het j gevolg het toestel verlaten hadden. De Geheel onverwacht kwam gisteren het be- van Zweden zich verloofd richt dat prinses Birgitta heeft met prins Johann Georg von Hohenzollern. De prins en de prinses leerden elkaar vorig jaar kennen tijdens een festi val in München, waar prins Johann Georg aard rijkskunde studeert. Prin ses Birgitta is de klein dochter van de Zweedse koning Gustaf Adolf, prins Johann Georg is de kleinzoon van de laatste koning van Saksen. vliegveld. Volgens onbevestigde berichten zou het paar op weg zyn naar het landgoed van de markies de Merito. Dit huis heeft voor de jonggehuwden het voordeel dat er geen telefoon is; het is vroeger een kloos ter geweest Op enkele kilometers af stand van het landhuis ligt een kordon soldaten en niemand mag het naderen. Later werd echter meegedeeld dat Bou- dewyn en Fabiola erin geslaagd zyn de pers op een dwaalspoor te brengen, thans is onzekerheid over de naam van het landgoed. Volgens sommigen zou het Los Jeronimos zyn, volgens anderen zjjn z(j op het kasteel van San Callxto dat eigen dom is van de markies van Salinas, een zwager van de Koningin der Belgen. Een ding is zeker, aldus de berichten, het landgoed is uitgestrekt en ligt afgelegen. Het bevindt zich op 50 kilometer ten zuid-westen van Cordoba. Het Is niet be kend hoe lang het vorstenpaar er zal blijven. Het Brusselse huwelijk is ook vandaag nog in het fotonieuws: boven: de traditionele „balkon scène" na de trouwplechtigheden tienduizenden wuifden de Koning der Belgen en koningin Fabiola toe. Het was een bewo gen dag vooral voor de bruid, die in de kerk haar ontroering met moeite kon bedwingen. WIE DENKT, bij de berichten die uit Ethiopië tot ons komen, niet aan de oude geschiedenis van David en Absalom? In beide gevallen staat een zoon de vader naar de troon. In belde gevallen is de tragiek van gelijke aard. „Ik ga drie duizend jaar onrecht her stellen", heeft de Ethiopische kroonprins verzekerd. „Och, dat men mij tot rechter stelde over dit land", heeft eens die an dere prins, Absalom, gezegd. Ethiopië neemt in de Afrikaanse wereld een eigen plaats in. De christelijke tradi ties zijn er sterk, gaan zij, naar oude overlevering, niet terug naar de dagen van de koningin van Scheba? Maar het land maakt van diezelfde Afrikaanse wereld een deel uit, cn nu heel Afrika in beweging schijnt te komen, het overal gist en overal het jonge nationalisme zich baanbreekt, nu blijft kennelijk ook het oude Ethiopië niet onberoerd. Men kan moeilijk staande houden, dat de Keizer zelf niet veel voor het rijk heeft gedaan. In het donkere Afrika ver toonde hij de trekken van de verlichte vorst. Maar is de tragiek van onze snel levende eeuw niet, dat men alles wenst en alles wil binnen het verloop van nau welijks een generatie? Hoe men zich ook beijvert, het gaat de haastigen nog altijd te langzaam. Waarbij men zich ook geen tijd gunt voor de vraag, of haastige spoed ook goed kan zijn. Zo is dan deze nieuwe pijnlijke erva ring.in het leven van de Ethiopische kei zer gekomen. Wie herinnert zich immers niet de bittere dagen uit de jaren dertig, toen, onder allerhand drogredenen, Mus solini het vreedzame land wreed over viel? Toen reeds was het duidelijk, dat hel land geen eenheid vertoonde. Wij, die van grote afstand deze tonelen zien, spie gelen ons deze Afrikaanse staten zo ge makkelijk als een eenheid voor. In feite houdt de staatsmacht met moeite een veelheid aan stammen bijeen, zoals ook in het Europa der Middeleeuwen de een heid voor de staten nog een ding was dat groeien moest. Wie herinnert zich, als hij nog eens denkt aan die wrede overval van Mus solini, het profijt dat de Italiaan van dat gebrek aan eenheid wist te trekken? Ook thans vernemen wij van verdeeldheid, van Iandsgroten die de zijde van de om hoog strevende prins gekozen hebben, maar evengoed van Iandsgroten die aan vader trouw blijven. Als eens, onder David en Absalom, Joab cn Asmasa. Is het dan wonder, dat wij deze nieuwe verwikkelingen in het oude land van Ethiopië met bewogenheid volgen, begaan met het lot van de Keizer, en met de hoop, dat, hoe ook, land cn volk iets goeds te wachten staat? JUIN ALS GETUIGE IN BARRICADENPROCES Maarschalk Alphonse Juin is gisteren als getuige a décharge opgetreden in het barricadenproces in Parijs, waar 19 mannen, van wie er acht afwezig zijn, beschuldigd worden van samenzwering tegen De Gaulle. De 72-jarige maarschalk verklaarde slechts twee verdachten persoonlijk te kennen: Alain de Serigny, de vroegere uitgever van de Echo d'Alger „die nog steeds mijn vriend is" cn kolonel Jean Gardes ,,een uitstekend officier met een eervol verleden, die een briljante toe komst belooft te hebben". „Ik ken de anderen niet, maar zij zijn allen Europese Algerijnen en dus mijn landgenoten", aldus Juin. Na de moed geroemd te hebben van de Europese Algerijnen die in de oorlog onder hem hebben gediend in Tunesië. Italië, Frankrijk en Duitsland, zei Juin: „Ik voel mij alsof ik een broer van hen ben. Ik voel wat zij nu voelen in hun wan hoop, hun doodsstrijd en hun onzeker- heid". CINDS GISTEREN is er een verande- ring in de algemene circulatie ge komen. In de wateren ten zuiden van IJsland kwam namelijk een actieve de pressie tot ontwikkeling, die zich snel In oostelijke richting verplaatste. Samen hangend daarmee werd ook de lucht druk in Scandinavië aanzienlek lager. Tegelijkertijd steeg de luchtdruk hoven het vasteland van West-Europa, zodat er nu een langgerekt hogedrukgebied aan wezig is, dat zich uitstrekt van Rusland vla onze omgeving naar de Azoren. De nieuwe luchtdrukverdeling is er oor- taak van dat met zuidwestelijke winden Vandaag zijn in Parijs de ministers van buitenlandse zakendefensie en financiën plus de militaire leiders van dc NA.V.O..landen bijeengekomen om zich te beraden over het plan om het Atlantisch bondgenootschap een eigen, onafhankelijke atoomstrijdmacht te ge ven. Tendens stijgend. Barometerstand gisteren 760 mm. zachte lucht over de Britse eilanden naar de Noordzee stroomt. Vermoedeiyk komt Nederland morgen niet in de zachte lucht, aangezien de stroming in onze omgeving tamelijk zwak blijft. Wel kan er nog op de nadering van de zachte lucht plaatse lijk wat regen of motregen vallen. De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Overwegend zwaarbewolkt met hier en daar wat regen of motregen en plaat selijk mist. Vannacht temperatuur om het vriespunt, morgen temperatuur en kele graden boven nul. Zwakke tot ma tige wind tussen zuid en zuidwest. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zaterdag: zon op 8.43, onder 16.29 uur; maan op 7.00, onder 16.18 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1