Jlicume Cciiisrljc (üimront KONINGIN FABIOLA Commentaar STRALENDE BRUID Ontroerende plechtigheid in Brusselse kathedraal Haile Selassie door zijn zoon onttroond NIEUWS in één oogopslag 130,- Dat lioeft zo niet.... Terwijl keizer in Brazilië verbleef DONDERDAG 15 DECEMBER 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel 31441 ABONNEMENTEN 7,50 per kwartaal; 2,55 per maand: 0.59 per week ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58935. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJKEA TIONAAL DAGBLAD Eenenveertigste jaargang no. 12049 „Stant»a4ttch Is Qhrbleorn mgn hert ia tcgfjenspotf Barrière voor Bethlehem. Zie pagina 2 Hoofitrial - Leiden Gisteren ontving het bruidspaar geschenken o.m. een boek en een pop van een Madrileense uni versiteit. Een boven de Middellandse Zee gele gen depressie werd vanochtend eveneens minder diep. Een klein deel ervan be weegt naar het noorden. Een geringe toe neming van de oostelijke wind kan er morgen een gevolg van zijn. Op de tem peratuur heeft dif echter geen enkele uitwerking, want boven midden en Oost- Europa is geen kou aanwezig. De tem peratuur blijft dicht bü het vriespunt. Enige lichte neerslag Is mogelijk. Barometerstand gisteren 758 mm. Overwegend maar bewolkt met hier en daar enige lichte neerslag en plaat selijk mist. Zwakke tot matige oostelijke wind. Temperatuur om het vriespunt. ZON EN MAAN 16 december: zon op 8.43, onder 16 29; maan op 5.44, onder 15.29. 18 dec. N.M. p^EN DEPRESSIE, die over de Balkan naar het noordwesten trok, is minder diep geworden. Daardoor nam de ooste lijke wind boven West-Europa in kracht af, ondanks het feit dat het hogedrukge- bied boven Scandinavië nop wat groter werd. Het bij de storing behorende neer- slaggebled, dat woensdag in Duitsland plaatselijk 10 tot 15 centimeter sneeuw bracht en in het oosten van ons land on geveer 5 centimeter, nam sterk in be tekenis af en was vanochtend vrijwel verdwenen. Tendens stijgend. (straat) (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing Is). Als bewtys van dankbaar heid uwerzijds, ontvang tk graag bet boek „rtp-Parade" op onderstaand adres: Prijs u gelukkig met f 130,- Als u dit blad uit de brievenbus haalt, is het huwelijksfeest in Brussel al geschiedenis: in dit nummer is van de plechtigheden reeds een volledig en uitgebreid verslag opgenomen. Als een volkomen verrassing heeft het nieuws over de staatsgreep in Ethiopië de wereld overvallen De achtergronden zijn nog niet volledig duidelijk, maar wel mag worden aangenomen, dat de ge beurtenissen zonder buitenlandse invloeden hebben plaats gehad In de situatie in Laos schijnt iets meer tekening te komen. De pro- westerse troepen van generaal Phoumi Nosavan zouden thans de hoofdstad Vientiane stevig in handen hebben. Nadat Ferhat Abbas, de leider der Algerijnse opstandelingen, op de Sowjetunie een dringend beroep had gedaan een einde te maken aan de „massamoord op het Algerijnse volk", heeft Moskou de Fransen gewaarschuwd op tc houden met gëweld van wapenen hun wil op te leggen aan Algerije. Deze week betekent I 130,- voor u méér. U kunt er - alleen deze week - een meesterlijk costuum voor kopen: modieus von snit, voor treffelijk van afwerking. Een goede koop: 'n speciole aanbieding TOP-VOORDEEL VAN-DE-WEEK COSTUUM Oergeant Rodger Hale, behorend bij de 101ste Airborne Divisie van het Amerikaanse leger, heeft deze week officieel de dienst verlaten. Op een hoogte van drieduizend meter kreeg hij zijn ont slagpapieren uitgereikt. Met korporaal Lee Meyers, die de paperassen bij zich droeg, sprong Rudger Hale uit een vliegtuig en terwijl het drieste tweetal aan een sterk-bollende parachute naar de aardbodem dwar relde, overhandigde Meyers de papieren aan de onder officier, die.veilig en wel op de grond aangekomen, zich direct naar de plaats begaf, waar men zich op nieuw voor dienstneming kon melden. Neen, geachte lezer, u hoeft niet op dezelfde manier abonnees voor ons blad te gaan werven. Blijft u maar rustig met uw beide benen op de grond als u met vrien den of kennissen spreekt over de Christelijke krant, die ook met beide benen op de grond blijft staan. U kunt dat „tekenen" door een nieuwe lezer gezellig bij de kachtel doen. (Van onze speciale verslaggevers) Zij verkreeg een echtgenoot, zij werd koningin; zij kreeg een nieuw vaderland, een nieuwe taal, onderdanen. Het stekje van een onbekend Spaans adellijk geslacht werd met alle luister, die bij een vorstelijke bruiloft hoort, naar het koningshuis van Saksen-Coburg overgeplant. Honderdduizenden Brusselaren, miljoenen televisie-kijkers en radio luisteraars, zowel binnen als buiten België, alsmede tientallen koningen, koninginnen, prinsen, prinsessen, hertogen, graven en ministers, zijn hier vandaag getuige van geweest. Van seconde tot seconde werd de voltrek king van het burgerlijk huwelijk in de Gouden Troonzaal van het Brus selse paleis gevolgd. Hetzelfde gebeurde met de kerkelijke inzegening in het eeuwenoude godshuis van St.-Michiel en St.-Goedele, waarvan het interieur als uit het verleden leek op te gloeien. Tere toiletten, glanzende rokkos- tuums en kleurige uniformen, overal. Het gejuich: „Vive le roi", maar nu ook „Vive la reine", leek als een echo van naderende donderslagen door de straten te rollen. Vlaggen, guirlandes, portretten, kronen en verstrengelde ringen als feestversieringen. Mannen, vrouwen en kinderen met verkleumde, doch verheugde gezichten. Dat was Brussel vandaag tijdens de huwelijks plechtigheid en het bruilotsfeest van de koning en de koningin van België Meer dan zestig koninklijke en prin selijke genodigden zorgden voor een om lijsting, die zelden na de oorlog is ge zien. De gehele Belgische koninklijke fa milie was aanwezig: Koning Leopold en prinses Liliane, koningin Elisabeth, de prins en de prinses van Luik, prins Alexander en de prinsessen Maria- Christine en Maria-Esmeralda. Ook de Luxemburgse groothertogelijke familie was bijna voltallig, want niet alleen erf- groothertogin Josephine-Charlotte (zus ster van de koning) en haar man. erf- groothertogin Jan, maakten deel uit van de cortèges, maar ook de Groothertogin en de prins van Luxemburg, prinses Ma- rie-Astrid en prins Henri, prins Charles en de prins en de prinses De Ligne. Koningin Juliana, die een japon van donkerbruin satijn droeg en een wijde mantel van velours chiffon van dezelfde kleur, werd geëscorteerd door koning Olov V v. Noorwegen, Prins Bernhard liep naast gravin Alejandro de Mora, een schoonzuster van de bruid. Escorte van prinses Beatrix toilet van groen flu weel was de prins van Luxemburg, terwijl prinses Irene toilet van zand kleurige wollen stof naast prins Is- kander Westa, de kroonprins van Ethio pië, schreed. De lange rij koninklijke en prinselijke gasten kende bijna geen eind. Ex-koning Michael van Roemenië was er, ex-ko- ning Siméon van Bulgarije en ex-koning Umberto van Italië. Anthony Armstrong- Jones escorteerde prinses Elisabeth van Hesse, terwijl prins Bertil van Zweden naast prinses-Margaret van Engeland was geplaatst We zagen de prinsen George en Axel van Denemarken, prins Carl Bernadotte. prins Henri van Liechtenstein, de in fante Juan-Carlos van het verbannen Spaanse koningshuis en prins Moulay- Ali van Marokko. Ex-koningin Marie- José van Italië kwam naast de broer van de sjah, prins Golamreza Pahlevi. de St Goedele binnen. Prins Louis de Polignac. broer van prins Rainier van Monaco, liep naast de hertogin van Bavièra, koning Leopold naast de markiezin douairière de Casa Riera (moeder van de bruid), de markies van Casa Riera (broer van de bruid) naast koningin Elisabeth en de graaf van Barcelona naast prinse Liliane. (Zie vervolg op pagina 5) TAE KALENDER VERMELDT, dat het vandaag „koninkrijksdag" is. Het is dit en in bijzondere zin voor de Belgen. Het Is dit in andere zin eveneens voor ons. Want het is vandaag 15 december, en op deze dag mogen wij eraan denken, hoe, thans zes jaren gele den, de rijksregeling tot stand kwam, ook statuut geheten, tussen Nederland, de Nederlandse Antillen en Suriname. Weinig is het, dat wij horen van het samengaan van deze drie rijksdelen. Dat is op zichzelf geen reden tot klachf. Wat „in het nieuws" komt, is meestal ongun stig. Een samengaan van rijksdelen Is iets, dat verwerkelijkt moet worden zon der al te veel gerucht. Veeleer is het iets, dat gedragen moet worden door een geest van wijsheid en Inschikkelijkheid, en vooral ook door een wederzijdse en onderlinge genegenheid. Al is er dus geen reden tot klacht om het weinige nieuws over dit samengaan, zulks betekent niet, dat we dit samen gaan juist op een dag als vandaag niet In dankbaarheid zouden mogen memo reren. Het blijft toch een opmerkelijk ding, dat, terwijl allerwege veelszins te vergeefs gezocht wordt naar nieuwe vorm gevingen in het leven der volken, hier een aaneensluiting in vrijheid en vrijwil ligheid bereikt is tussen drie rijksdelen, geheel ongelijk in geest en in grootte, een aaneensluiting niettemin op de basis van principiële gelijkwaardigheid. Zeker, wij hebben geen reden om aan tè nemen, dat met het statuut dat de rijksdelen tot een koninkrijk verbindt, in de bewoordingen waarin het thans luidt het laatste woord zal zijn gesproken. Nieuwe omstandigheden kunnen wijzi ging wenselijk gaan maken, en onze in druk is, dat niet name In de West de noodzaak van enige wijziging hier cn daar wordt aangevoeld. Maar het statuut, en vooral ook de geest die het ademt, laat alle ruimte om dit te doen in de zelfde gezindheid als waarin het, thans zes jaren geleden, tot stand kwam. Niet voor niets blijft voor ons allen aan dit werkstuk de naam van de wijze en be dachtzame Kernkamp verbonden. Wij weten het: de grote afstanden vor men een handicap voor een intenser op elkaar inspelen tussen het oude Neder land cn de rijksdelen ginds. Overigens leren ons in deze dagen Frankrijk en Algerije wel, dat onderlinge nabijheid nog geenszins een waarborg inhoudt voor samengaan. Men zou zeggen: integendeel. Afstand kan ook de distantie scheppen, die bevorderlijk is voor de wederzijdse waardering. Hoe het zij, op de aardbol gemeten mo gen zij ver van elkander verwijderd zijn, het Koninkrijk der Nederlanden houdt vandaag in zijn samenstellende delen aan een roezige en roerige wereld voor, dat er niettemin mogelijkheden zijn om in onderlinge vriendschap cn wederzijdse waardering de oceaan te overbruggen. Drie notarissen hebben gisteren in opdracht van de curator van het faillissement-Socra- tos, het woonhuis aan de Jacob Catalaan 2 in Bussum geveild. Het pand, dat 2,43 are groot is, ging voor ƒ20.600 in handen van particulieren over. domineerden, en waar een uitge lezen gezelschap van vorsten en staatshoofden bijeen was, maar ver der was de dona het stralende mid delpunt van de koninklijke plech tigheid. Haar Balenciaga-bruids- japon - tot het laatste moment zorg vuldig geheimgehouden - was ver vaardigd uit zware dubbel witte sa tijn. De bootlials was afgezet met een brede garnering van wit bont, die op de rug achter de zware sleep verborgen ging. Op deze pagina publiceren wij de eerste foto's die ons vanochtend en aan het begin van de middag radiografisch bereikten, dank zij speciale voorzieningen die ANP-Foto getroffen had. Men ziet hoe de koning der Belgen en dona Fabiola in de troonzaal van het paleis plaats genomen hebben voor de burgerlijke voltrekking van het huwelijk. R'ondom en achter het bruidspaar vele vorstelijke personen. Voorts hoe de bruid op aanwijzen van de ambtenares, mej. v. d. Heuvel, de huwelijksakte tekent, terwijl de koning toeziet en hoe Koning en Koningin na de huwelijksplechtigheid de troonzaal verlaten. Ook nog een foto van gisteren: de Koning en dona Fabiola bekijken één der vele geschenken. SINDS VANOCHTEND negen minuten over tien heeft België weer een koningin de vijfde Ko ningin der Belgen heet Fabiola. Zij werd koningin op het moment, dat zij haar „ja" uitsprak bij de huwe lijksplechtigheid in het koninklijk paleis te Brussel. Na het forse „ja" van koning Boudewijn volgde de ietwat schuchter uitgesproken beves tiging van dona Fabiola. Schuchter klonk haar stem in de zaal, waar de kleuren goud en rood Voorts gaf de prins als toelichting bij zijn optreden, dat het volk van Ethiopië altijd arm en achterlijk is gehouden. „De wetten van het land zijn misbruikt om het gewone volk van zijn rechten te be roven, ten einde de rijkdom van de wei nige bevoorrechten te vergroten. Het volk van Ethiopië heeft lange tijd geduldig gewacht op de dag dat het bevrijd zou worden van armoede, onderdrukking en onwetendheid." De -68-jarige keizer Haile Selassie liet de berichten over wanordelijkheden gis teren door de secretaris als „kwaadaar dige praatjes" bestempelen en de keizer was dan ook niet van plan zijn reisplan nen te wijzigen. Later op de dag ver klaarde hij echter Brazilië dezelfde avond nog te zullen verlaten Toen de keizer echter van Brazilië naar zijn land terugvloog, verbood de nieuwe regering alle luchtverkeer met Ethiopië. Kennelijk betrof het hier een poging om de terugkeer van de keizer te verijdelen. Het bericht van de machtsoverneming kwam nadat het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken gewag maakte van ontoevestibde berichten, dat de kei zerlijke garde, bestaande uit 5 000 man, een staatsgreep had uitgevoerd. Eerder hadden radio-amateur* in Nederland en HPERWIJL keizer Haile Selassie een bezoek bracht aan Brazilië, heeft zijn zoon, kroonprins Asfa Wassen, met de steun van het leger de macht in het land overgenomen. Hij heeft een nieuwe regering ge vormd en de keizerlijke garde ont bonden. De nieuwe regering is inge steld om een eind te maken aan „3000 jaar van onrecht", verklaarde prins Asfa Wassen gisteren voor de radio. Hij deelde mee dat het over nemen van de macht zonder bloed vergieten is verlopen. Engeland berichten van dergelijke strek king opgevangen. In de radio-uitzending uit Addis Abeba werd ook gezegd, dat het volk van Ethiopië daden wil zien die de levens standaard zullen verhogen. „Er is nooit een ontwikkelingsplan ten uitvoer ge bracht -De grote vooruitgang in de sinds kort onafhankelijke staten van Afrika, doet het Ethiopische volk beseffen dat het achter is gebleven." Het parlement, dat uit een senaat en een kamer van afgevaardigden bestaat, ls voor onbepaalde tUd naar huls gestuurd. Het land werd tot dusver geregeerd door een ministerraad, die verantwoording aan de keizer moest afleggen. In een „re geringscommuniqué" werd gezegd dat keizer Halle Selassie geen zitting zal heb ben In de nieuwe regering. Men stelt zlcb in de regering van de Asfa Wassen ten doel de levensstandaard te verhogen, de cultuur te bevorderen, de kennis op In dustrieel gebied uit te breiden en het op- Voor vervolg zie pagina IJ

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1