't smaakt fantastisch Moskou's ruzie met Peking Aderlating voor de VN-macht in Kongo Opvolger van Herter is rustige persoonlij kheid 7ü een, Éumfce Ky, Slechts een speldeprik ff *pGfftd Gescheiden eten is verplicht TOCH IS HET ZO! VEEL GELD VOOR SCHOLEN Het onderwijs mag het komende jaar voor een bedrag van 275 miljoen gulden bouwen. Dit is vijftien miljoen meer dan voor dit jaar is toegestaan. Minister Cals schrijft dit in zijn bouwprogramma voor 1961, dat hij de Tweede Kamer heeft gezonden. Van het hogere be drag profiteren het u.l.o. en het nijverheidsonderwijs het meest. Ook het wetenschappelijk onderwijs komt goed aan zijn trekken. In ver band met zeer grote in uitvoering zijnde werken is voor deze sector honderd miljoen uitgetrokken. Hierin is dertig miljoen gulden voor academische ziekenhuizen begrepen. Voor het kleuteronderwijs zullen ongeveer 360 lokalen kunnen wor den gebouwd. Voor een bedrag van vijf miljoen gulden zullen gym nastiekzalen worden opgetrokken. Het lager onderwijs krijgt 28 mil joen, het u.l.o. 23 (dit jaar 18), het b.l.o. zes, de kweekscholeneven- eens zes, het v.h.m.o. 45 en het nijverheidsonderwijs 71 miljoen gul den (dit jaar 67). De systeembouw heeft, gezien zijn arbeidsbesparend effect, grote belangstelling. Deze is nog toegenomen door het Rotterdams initia tief om een groot deel van het over een reeks van jaren nodige aan tal scholen in series van een bepaald type te bouwen. Met de ver wezenlijking van dit initiatief is al een begin gemaakt. Deze bouw wijze zal de produktie belangrijk opvoeren, zonder dat dit het aantal benodigde bouwvakarbeiders doet toenemen. ONS LAND STEUNT Van alle N.A.V.O.-landen staat ons land als nummer drie op de lijst, die de hulp aan de minder ontwikkelde gebieden tot uitdruk king brengt. Het aandeel van onze bijstand bedroeg in 1959 0.42 pro cent van óns gehele nationaal inkomen. Hierbij is inbegrepen de hulp aan Nieuw-Guinea, Suriname en de Nederlandse Antillen. Slechts Frankrijk en de Verenigde Staten haalden een hoger percentage. To taal bedroeg onze hulp 39.3 miljoen dollar. Dit schrijft minister Luns de Tweede Kamer op verzoek van prof. Romme (kath.v.). In Kongo wordt de situatie er voor de Verenigde Naties niet ge makkelijker op, nu verscheidene landen hebben besloten hun troe pencontingent terug te trekken. Gisteren maakte koning Moham med V bekend, dat het Marok kaanse leger, bestaande uit 3100 man, zal worden teruggeroepen, terwijl de presidenten Nasser en Soekarno een beroep op alle Afro-Aziatische landen hebben gedaan om de V. N. te vragen onmiddellijk „de toestand in Kon go te corrigeren". Beide landen zullen hun aandeel in de V.N.-r strijdmacht voor de V.A.R. 519 man en voor Indonesië 1150 man terugroepen. Ook Guinee heeft een zelfde besluit genomen. De Sowjet-gedelegeerde bij de Ver enigde Naties, Roschin, heeft gisteren gedreigd alle betalingen aan de be groting van de V.N. stop te zetten, in dien de leden er hun goedkeuring aan hechten, dat de kosten van de opera ties in Kongo voor rekening van alle le den komen. Hij koppelde aan dit drei gement nieuwe beschuldigingen aan het adres van de Verenigde Staten. Zijn verklaring werd onmiddellijk beantwoord door de Amerikaanse senator George Aiken, die de Sowjetunie er van be schuldigde ,,de V.N. aan de rand van een bankroet te brengen". In het communiqué van de V.A.R. eD Indonesië, dat gelijktijdig werd uitgege ven, wordt de V.N. verweten zich niet op behoorlijke wijze te kwijten van het mandaat, dat haar door de Veiligheids raad is gegeven. ,,De UNO heeft niet eerlijk geprobeerd om de centrale rege ring van Loemoemba of het parlement dat grondwettig de gekozen wetgeven de macht is, in stand te houden". In de verklaring wordt België er van beschul digd niet op eerlijke wijze de macht aan de Kongolezen te hebben overgedra gen. Nasser heeft ook met andere staatslieden onder wie Tito, Nehroe, Nkroemah en Touré boodschappen ge- Neg' en samenzweerders veroordeeld Een krijgsraad heeft negen officieren en een sergeant wegens hun aandeel in een recente peronistische samenzwering veroordeeld tot gevangenisstraffen, va riërend van acht jaar tot zes maanden. De negen mannen stonden terecht in verband met de poging van enkele groe pen gepensioneerde officieren en bur gers om een kazerne in de stad Rosa- rio, een vliegveld en een politiebureau in de provincie Salta te bezetten. De actie vond in november plaats. Lufthansa vergroot zijn kapitaal De Westduitse luchtvaartmaatschap- - pij Lufthansa zal haar kapitaal in de periode tot eind 1962 vergroten van 180 miljoen DM tot ongeveer 250 miljoen Dm. De algemene vergadering van aan deelhouders heeft gisteren in Keulen haar toestemming daarvoor verleend. Het directielid G. Höltje drong aan op „autonome maatregelen" om aan ..de uitbuiting van het Duitse luchtver keer door de Scandinavische luchtvaart maatschappij S.A.S." grenzen te stellen. Dit is nodig, om zich niet bloot te stel len aan een verwijt van discriminatie van alle andere buitenlandse deelne- nemers aan het luchtverkeer en in ver band met de Air-Union, die zich integra tie van het Europese luchtverkeer ten doel stelt. De overeenkomst voor de Air- Union zal zo mogelijk in 1961 gesloten worden, zo verluidde in de vergadering. De Air-Union zal een belangengemeen schap zijn, waarin de vier deelnemende maatschappijen, de Sabena, de Air France, de Al Italia en de Lufthansa hun zelfstandigheid behouden. Advertenties special (Modern etrljken. 800 gram* „streamline" atrljkautomaat Instelbaar voor elke etof. Strljkautomaten v.a. 23.OO Rowenta-perfectie! wisseld. Men vermoedt dat het doel er van is te proberen „Kongo te redden uit de greep van de imperialistische samen zweringen". De Pool Lewandofski heeft er maandag in de Veiligheidsraad op aangedrongen dat de troepen van de V.N. in Kongo de strijdmacht van Moboetoe ontwapenen en dat de vol kerenorganisatie er voor zorgt dat de Kongolese regering van Loemoem ba haar werk weer zal kunnen ver richten. Minister Bintoe van Zuid- Kasai heeft het Rode Kruis hulp ge vraagd voor zijn land, dat door ziekte en honger wordt geteisterd. De Zuidslavische minister van bui tenlandse zaken, Popovic, heeft in de Veiligheidsraad verzocht om een spoedbijeenkomst van de algemene vergadering over Kongo. De burgemeester van Kaapstad me vrouw J. Newton Thompson heeft ver klaard dat B. en W. van Kaapstad er niet mee kunnen instemmen dat niet- blanken in de gemeentelijke restaurants eten „aangezien het samengaan van ras sen in eetgelegenheden bij de wet is verboden". Mevrouw Thompson gaf commentaar op een demonstratie van blanken en niet-blanken die in het weekeinde de restaurants zijn binnengegaan als on derdeel van de anti-apartheidscampag- ne die de laatste weken wordt gevoerd. In een van de restaurants werd voor een „gemengde" groep eten opgediend, maar in het volgende restaurant werd dit geweigerd. Mevrouw Thompson zei dat het stads bestuur geen politiek kan volgen die niet strookt met de landswetten. EEN NIEUW GELUID! EEN NIEUW GENOT! wees fris en vrolijk Erkend bolleloar von „Fonto" en „Coca-Cola" Boftelo N.V. Schiedam - Van Deventerstraot 2 Procentuele daling van werkloosheid - toch een record Amerika had in de maand november vier miljoen werklozen: het hoogste cij fer voor deze maand sinds de depres sie in de jaren dertig. De stijging van de werkloosheid sinds oktober is vooral te wijten aan seizoen invloeden. met uitzondering van het aantal werklozen in de industrie (dat met 150.000 toenam). De vraag naar arbeiders daalde van 67.490.000 in oktober tot 67.182.000 maar is toch hoger dan ooit te voren in no vember. De werkloosheid steeg van 3.579.000 in oktober tot 4.031.000. Het percentage werklozen onderging een kleine daling, van 6,4 percent in ok tober tot 6.3 percent in november. Een Volkswagen werd in de Amerikaanse stad Tuscaloosa (Alabama) getroffen door een reusachtig wiel van een katoen- oogstmachine. Het wiel drong door de achterzijde naar binnen en bleef daar (gigantisch) ste ken. Twee vrouwelijke studen ten. die in de personenauto zaten, kwamen er af met lichte verwondingen. Kennedy heeft inderdaad Dean Rusk, hoofd van de Rockefeller- stichting en voormalig onderminis ter van buitenlandse zaken, be noemd tot zqn minister van buiten landse zaken. Ook maakte de aanstaande pre sident der V.S. de benoeming van Adlai Stevenson tot ambassadeur bij de Verenigde Naties bekend. Chester Bowles is benoemd tot on derminister van buitenlandse zaken. Aan Stevenson was zijn post de vo rige week reeds aangeboden, doch hij zei de benoeming in overweging te willen nemen en maakte later dui delijk dat hij alvorens haar te aan vaarden, wilde weten wie minister van buitenlandse zaken zou worden. De bekendmaking door Kennedy van gisteren betekent, dat Stevenson bereid is onder Rusk te werken. Dc nieuwe Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, is sinds 1952 voorzitter van de Rockefellerstichting, een van de grootste filantropische in stellingen van de V.S. Rusk een gro te, zware man is een specialist in aangelegenheden betreffende het Verre Oosten en een geschoold jurist. Hij heeft gestudeerd aan de universiteit van Oxford en aan de universiteit van Ber lijn. Hij heeft gediend in het Amerikaan se leger. Tussen 1925 en 1940. 15 jaar lang dus. heeft Rusk gestudeerd en colleges ge geven aan verschillende universiteiten. Hij heeft zich speciaal toegelegd op de studie van de politieke wetenschappen en wordt op dit gebied dan ook be schouwd als een man van gezag. Rusk is een kalme en weinig op de voorgrond tredende persoonlijkheid. Hij heeft zijn diplomatieke opdrachten voor het grootste deel achter de schermen als het ware „geruisloos" uitgevoerd. Hij vindt zichzelf meer leraar en opvoe der dan diplomaat. De nieuwe minister, die in februari 52 wordt, is in Georgia geboren. Voor hij in 1933 naar Oxford ging, studeer de hij in Atlanta en aan het Davison- college in Noord Carolina. In '34 volgde hij colleges aan de universiteit van Ber lijn. Ruck is getrouwd en heeft twee zoons en een dochter. JOSEPH ALS0P machten" zijn. Dit hebben de Chine zen bepaald niet leuk gevonden. Maar ook De Gaulle, MacMillan en Adenau er zullen geen enthousiasme kunnen opbrengen voor een onderonsje van Chroesjtsjef met Kennedy. De twee onderwerpen waarover Chroesjtsjef het liefst wil onderhande len zijn de ontwapening en het stop zetten van de kernproeven. Tijdens voorgaande besprekingen hebben de Sowjets steeds beweerd, dat zij er ze ker van waren, dat de Chinezen hun fiat zouden geven aan elke overeen stemming. die daarvan zou worden bereikt. Dit was nodig, omdat het geen zin zou hebben, een akkoord te ondertekenen, wanneer de Chinezen zich daaraan niet gebonden zouden achtten. Het simpele feit echter, dat de Chi nese communistische leiders blijven weigeren, het heropenen van de on derhandelingen goed te keuren, doet vermoeden, dat zij ook niet bereid zullen zijn, een akkoord te aanvaar den, dat tussen de Sowjetunie en de Ver. Staten gesloten wordt. Daarme de wordt de waarde van verdere on derhandelingen zeer twijfelachtig. Het komt dus in het kort hier op neer, dat I In Atlanta in de Ame rikaanse staat Georgia, is een lagere school voor negerkinderen be schadigd, door een aan slag met dynamiet. Door de ontploffing moesten ook dc ruiten van tal van woningen in de om geving, die voornamelijk I door negers worden be woond, het ontgelden. I Volgens een markton derzoek, dat door een maatschappij in Chicago is ingesteld, verwacht men dat het gemiddelde Amerikaanse gezin dit jaar een bedrag van 147 dollar (ongeveer 550 gulden) aan kerstcadeau tjes zal besteden. I In een der straten van Mannheim werden voor bijgangers gistermorgen opmerkzaam gemaakt op een geklop vanuit de I bagageruimte van een geparkeerde auto. De po litie kwafn er bij en even later ook de eigenaresse van de auto. Toen de- kofferruimte geopend was, stapte daar tot ie ders verrassing de echt genoot van de autobe zitster uit, die waar schijnlijk na een echte lijke ruzie daar zijn slaapkwartier had opge slagen. Dit een voorlopig on derzoek blijkt, dat de menselijke cellen in de I ruimtecabine van ont- dekker-18 een ongewoon sterke straling, veroor zaakt door gasezplosies op de zon, hebben door staan. Op grond van de ze proef zou men kun nen concluderen dat een zware loden bescher ming voor ruimtevaar ders bij vluchten, die korter dan vijftig uur duren, niet noodzakelijk is. i Volgende week dins dag zal op de werf van I de Arnhemse scheeps bouwmaatschappij N.V., de zevende van een se rie van zestien oadiep- watermijnenvegers, door de aangewezen comman dant, luitenant ter zee II H. A. J. Nijenhuis in dienst worden gesteld. Het schip krijgt de naam I Van Straelen. De plech tigheid zal worden opge luisterd door de Marine- kapel van het marine vliegkamp Valkenburg. I David A. Morse, secre taris-generaal van de eerste Afrikaanse regio nale conferentie van het internationale arbeidsbu reau (I.L.O.), die op het ogenblik in Lagos wordt gehouden, heeft het voor- I stel van dc hand gewe zen, dat Zuid-Afrika in verband met zijn rassen- beleid uitgesloten zal worden van de I.L.O. Op de conferentie is Zuid- Afrika niet vertegen woordigd. I Het officiële Hongaar se bureau voor vreemde lingenverkeer, heeft me degedeeld dat m.i.v. 15 maart toeristen onmid dellijk visa zullen wor den verstrekt indien zij dit in het land zelf of bij baitenlandse reisbureaus aanvragen. I Op Cuba zijn zes leden van de militie omgeko men en 60 anderen ge wond, toen hun vracht auto in het Excambray gebergte in een ravijn stortte. De vrachtwagen maakte deel uit van een konvooi, waarin patrouil les werden vervoerd in een gebied waar de laatste tijd de opstande lingen zeer actief zijn. I Op het Nederlandse vrachtschip Sigll zijn zes bemanningsleden overboord gesprongen in de rivier de Brisbane en naar de kant gezwom men. Enkele Chinese be manningsleden, die ge wapend waren met koe voeten en scheppen, had den ze aangevallen. Bij de vechtpartij raakten twee officieren en twee matrozen gewond. l^INDELIJK is er tamelijk betrouw- baar materiaal beschikbaar geko men over de werkelijke oorzaak van de (nog niet geëindigde) ruzie tus sen de Sowjet-Unie en de Chinese communisten. De oorzaak van die herrie ligt in het verlangen van Nikita Chroesjtsjef, met de regering van de Ver. Staten serieuze onderhandelingen te begin nen, die tot een topconferentie kun nen leiden. Vele andere oorzaken zijn genoemd, sinds de ruzie openbaar werd na de ontmoeting van commu nistische bonzen in Boekarest, welke de afgelopen zomer werd gehouden. Chroesjtsjef zou toen zelfs zijn veto hebben uitgesproken over de militai re operaties, die rood-China in de Straat van Formosa wilde uitvoeren. Alle Westerse deskundigen wilden graag de juiste oorsprong van de Chi nees-Russische ruzie weten, al was het alleen maar vanwege het feit, dat zij zo'n geweldige betekenis kan krij gen. Dat er moeilijkheden zijn, bewees de monsterachtige bijeenkomst van bijna alle communistische leiders in Moskou- Ondanks de geheimzinnigheid, waar mede de meningsverschillen worden omgeven, is er reden om aan te nemen, dat de bron van de moeilijk heden ligt in de wens van Chroesjtsjef, opnieuw onderhandelingen te gaan een uitleg van de Chinees-Russische voeren. Dit wordt duidelijker, als ruzie meer problemen oproept dan men ziet, wie de Chinezen in Moskou z\j fcan oplossen, hebben gesteund. Behalve de Albane- zen (die partij gekozen hebben voor China vanwege binnenlandse partij- moeilijkheden) en misschien de Noord-Xoreanen, waren de enige „aanhangers" van China de Cubanen, Venezulanen, Columbianen en enige andere Latijns-Amerikaanse communis ten geweest. Maar deze mensen lie ten zich leiden door hun anti-Ameri kaanse gevoelens. Nu we de oorzaak van de ruzie we ten, wordt de ontwikkeling er van ook duidelijker. De bijeenkomst in Boeka rest werd gehouden om de wereldsi tuatie onder de loupe te nemen, na de mislukte topconferentie, die in Pa rijs moest worden gehouden. Klaar blijkelijk ging Chroesjtsjef naar Boe karest met het vaste voornemen, te rug te keren naar de situatie vóór de mislukte topconferentie, zodra de atmosfeer weer wat gezuiverd zou zijn. De Chinese delegatie noemde toen Chroesjtsjef's politiek een gevaarlijke dwaasheid en eiste de hervatting van een totale koude oorlog in de Stalin- trant. Het is tenslotte duidelijk, dat beide partijen hun opvattingen y,iet hebben prijsgegeven. Chroesjtsjef zal heel waarschijnlijk z\jn eigen weg gaan, ondanks de Chi nese protesten. Dat betekent dat hij opnieuw zal proberen de onderhande lingen te hervatten over de onderwer pen, die hem interesseren. Wellicht zal hij streven naar een persoonlijk gesprek met de nieuwgekozen Ame rikaanse president, John. F. Kennedy. De problemen, waarvoor de Wes terse politici geplaatst zullen worden, zijn groot, maar niet zonder uitzicht. Het is duidelijk dat als Chroesjtsjef per se onderhandelen wil, men een gesprek niet kan vermijden. Na de mislukte topconferentie heeft Chroesj tsjef de Oostduitse communisten dui delijk gemaakt, dat hij geen afzon derlijk vredesverdrag met hen zal te kenen, omdat hij Berlijn als een hef boom wil gebruiken om de Westelij ke mogendheden te dwingen aan de conferentietafel plaats te nemen. Maar voor alles wil hij éérst een gesprek onder vier ogen met John Kennedy. Dat hij daar op uit is, kwam reeds tot uitdrukking in zijn opmerking in de algemene vergade ring van de Ver. Naties, dat de V.S. en de Sowjetunie de enige „grote da voordelig beautyllacon öj. (e^WTVOOVn. inkt I) \65ctJ 470) Aan de hand van sprekende voorbeelden moeten we ons zelf steeds weer voorhouden, dat de aarde toch wel een zeer grote bol Is, zó groot, dat een volkomen natuur getrouwe globe ter grootte van een appel ons een volkomen glad opper vlak zou laten zier». Zelfs de hoogste bergtoppen en de f ïilloze diepten der oceanen vallen volkomen in het niet ln vergelijking met de afmetingen van de aardbol en zij zouden op de appelschil dan ook op geen enkele wijze weergegeven kunnen worden. Ook van Nederland ware op deze schil weinig te bespeuren, want ons land omvat ternauwernood het één- veertiendulzendste deel van die schil. Een plekje, dat hoogstens met een speld valt aan te wijzen want de punt van het vruchtenmesje te er reeds te grof voor. Bekijken we die speldeprik, dan kun nen we ons waar- lijk niet voorstellen dat dit stipje op merkbare wijze zou mee-welven met de kromming van de schil en, indien dit tóch het geval mocht zijn, dan zon die welving o.l. toch hoogstens ln onder delen van millimeters zijn uit te drukken. BU de appel te dat inder daad het geval, maar op het aard oppervlak krijgen we werkelijk ver bazingwekkende getallen Tot goed begrip van een en ander dienen we voor ogen te houden dat landoppervlakten sterk aan hoogte verschillen onderhevig zijn, zodat daarbU van een welving moeilijk kan worden gesproken. We dienen ons dus te houden aan oppervlakten die vrijwel waterpas liggen en dat zijn dan de zeeën en oceanen. Weina, op een stukje zee ter lengte van 1 km te de kromming van de waterspiegel nog maar zeer ge ring, t.w. niet meer dan 2 cm. Maar bij 4 km. bedraagt de welving reeds 31 cm., bU 6 km. 71 cm. en bij 10 km. 2 m. U ziet, dat de waarden hier sterk oplopen. Zouden we met het oog vlak langs de waterspiegel kun nen kijken, dan te door de kromming van het wateroppervlak een tor na 1 km. achter de horizon verdwenen, een mens na bijna 10 km. Het zal u dan ook niet verbazen te vernemen dat bij grote afstanden van bijvoor beeld ruim 110 km. reeds een welving wordt berekend van ongeveer 1 km. Zou Nederland volkomen vlak zijn (waarbij we afzien van de afplatting van de aarde) dan zou het midden van ons land een welving vertonen die ongeveer 1000 meter verschilt met de uiterste N. en Z. grenzen, waar door bjjv. een toren van 1 km. hoogte tn Den Helder aan het oog der Maas trichtenaren zou worden onttrokken. Op nog veel gro ter schaal ls deze welving gemeten op het grootste meer op aarde, t.w. de Kaspische Zee. In het midden van dit meer (of binnenzee, net wat n wilt) bedraagt de welving ten opzichte van de uiterste oevers niet minder dan 28 km! Dat wij zulke grote waarden vin den te niet een bewijs van de geringe afmetingen van de aarde, maar van de kleine meeteenheden welke wU gebruiken. Ja, over die maten en gewichten zouden we nog wel Iets willen zeg gen, want de meter te eigenlijk de standaard niet meer, het kilogram te te zwaar en wie een liter ultschenkt geeft te veel. Daarover een volgende keer. Russische Kerk stelt interkerkelijke commissie in De Russisch Orthodoxe Kerk heeft naast dc commissie voor buitenlandse aangelegenheden een nieuwe commissie ingesteld voor interkerkelijke contacten. Hoofd van dit nieuwe orgaan is metro poliet Pitirim van Leningrad. Een van de leden is de voorzitter van de buitenlandse commissie, de jonge bisschop Nikodim. Ook de exarch voor midden-Europa, bis schop Johannes, maakt deel uit van deze nieuwe commissie. Het is nog niet duidelijk wat de taak zal zijn van dit orgaan. Zeer waarschijn lijk zal het de leiding op zich nemen van de contacten met de andere Orthodoxe Kerken. De vraag is reeds gesteld of dit een nieuwe Russische stap is in de poging om de leiding van de Oosters-Orthodoxe Kerken, die nu berust bij het geestelijk hoofd van deze kerken de patriarch Athc- nagoras van Is tan boel, aan zich te trekken. Een andere gedachte is dat de Russische Kerk de betrekkingen tussen de Ortho doxe Kerken in communistische landen wil versterken. In ieder geval is het wel opmerkelijk dat deze commissie wordt in gesteld nu men in oosters-orthodoxe kringen bezig is een algemene synode voor te bereiden waar alle Oosterse Kerken zullen zyn vertegenwoordigd. Pershing-projectiel maakt oceaanvlucht Een pershing-projectiel van het Amerikaanse" leger heeft maandag een geslaagde vlucht over de Atlantische Oceaan gemaakt. Het was de tweede geslaagde proef met beide trappen van dit wapen, dat op vaste brandstof werkt. Voor de eerste maal nam de raket op zjjn vlucht een besturingsinstallatie mee. Volgens welingelichte woord voerders werkte deze installatie echter niet. Instrumenten aan boord seinden hoe de installatie zich hield. Een autopiloot bestuurde de raket in werkelijkheid. Tienduizend mark voor aanhouding van Bar Voor het grijpen van de laatste com mandant van het voormalige nazi-con centratiekamp Auschwitz. Richard Bar uit Floss in de Palts, is een beloning van tienduizend mark uitgeloofd. De openbare aanklager verklaarde in Fra"£*ori dat de voormalige SS-sturm- banhführer zeer waarschijnlijk nog in leven is en zich verborgen houdt. Op 21 oktober is een arrestatiebevel tegen de 'ó-jarige Bar uitgevaardigd. Wat Auschwitz betreft zijn tot nog toe 37 arrestatiebevelen wegens moord uitgegeven. Zestien der beschuldigden zijn in verzekerde bewaring genomen. Vervolg „Mein Kampf' Volgende maand komt in West-Duits- land een vervolg op „Mein Kampf' uit met een voorwoord van een Amerikaan se geschiedkundige. Het vervolg getiteld „Hitiers tweede boek is de onverkorte uitgave van een manuscript van 324 pagina's dat Hitler in 1928 schreef, vijf jaar voordat Ki4 de macht greep. et boek gaat voornamelijk over bui tenlandse politiek. Een van de redenen waarom de nazi's het nooit hebben uit gegeven. is het feit dat het een deel van Hitler's plannen voor de „Blitz krieg" vermeldt. Het manuscript werd in 1945 ontdekt in de kelder van de nazi-uitgeverij Eher en werd sindsdien bewaard in archie ven in Washington. Prof. Gerhard Weinberg van de uni versiteit van Michigan heeft het voor woord geschreven. Het boek komt uit bij de Deutsche Vcrlagsanstalt in Stutt gart Advertentie modern toiletpapier Het vijfjarig dochtertje van de fa milie Doll uit Veend am is gisteren ern stig gewond, doordat een wiel van een uit de richting Veendam komende vrachtauto liep en tegen het hoofdje van het kind terechtkwam. Kort na aan komst in het ziekenhuis is het meisje overleden. De auto is door de politie in beslag genomen om aan een nader 'onderzoek te worden onderworpen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5