Opheffing tramlijn in Haarlemmerstraat Agenda voor Leiden Agenda voor Leidse gemeenteraad Verpleegtarief van Endegeest moet worden verhoogd Koeien vrolijk aan de wandel tussen de gladiolen Gemeente Leiden koopt aantal panden VERGADERING BRACHT VEEL IDEEËN NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DINSDAG 13 DECEMBER I960 Dinsdag Schouwburg, 8 uur: De Sleutelspelers met Het boek van de maand, door Basil Thomas. Rijksmuseum van Oudheden, 8 uur: Dr W. C. Braat over Griekse terracotta's in dit museum. Filmzaal academie, 8 uur: Filmstudie- kring K. en Het zout der aarde, van J. Biberman. Gebouw C.S.B., Oude Singel 236, 8 uur: Draagt Elkanders Lasten, kleurendia's nieuw herstellingsoord. Leiderdorp, Irene, 8 uur: A.r- kiesvereniging, beantwoording vragen ge meentepolitiek. Oegstgeest, Zomerlust 8 uur: IJs club „Oegstgeest". Marekerk, 8 uur: adventsdienst, voorg ds. C. M. Koole te Den Haag, medewer. king Ex Animo, Fr. v. d. Reijden, orgel en A. Plompe, trombone. Woensdag Restaurant Van der Heyden, 8-10 uur n.m.: Receptie t.g.v. veertigjarig bestaan aid. Leiden Bond van Chr. Dolitie-ambte- naren. Bouwterrein Diepenbrocklaan, 3 uur: Eerste steenlegging Gerei, uloschool. Schouwburg, 8 uur; Hoofdstad-operette met Wiener Blut. Prytaneumzolder. 12-25 uur: Pauzecon cert LAK. Antonius clubhuis, 8 uur: Feestavond De Natuurvriend, toneelstuk Het Wespen- nest. Academisch ziekenhuis, 12.50-1.20 uur Middagpauzebijeenkomst. Oegstgeest, Raadhuis. 7.30 uur: Gemeenteraad. Leiderdorp, Irene, 8 uur: Jaar- leest Chr. Bedrijlsgroepen Centrale, Sem- pre Avanti met Herrie om Harrie. Donderdag Gulden Vlies, 8 uur: Leidse assuran tieclub, spreker P. C. Sanders, secreta ris permanent comité ter bestrijding van begunstigingscontracten. Zomerzorg, 8 uur: Vola, Amerikaanse kleurenfilm The story of concrete ma sonry. De Harmonie, 8 uur: Toneelforum Natu en WKA. Stadsgehoorzaal; 8 uur: Chr. oratorium vereniging Con Amore met Weihnachts- oratorium, van J. S. Bach. Antoniusclubhuis, 8 uur: Feestavond t.g.v. 40-jarig bestaan Bond van Chr. po- litie-ambtenaren in Leiden. Schouwburg, 8 uur: ABC-cabaret van Wim Kan voor K. en O. R ij n s b u r g. Flora, 3-6 u.: Afscheids receptie T. Kralt. Vrijdag Rehoboth, 8 uur: Kerstviering Ver. tot Bevordering der Belangen van Slecht horenden. Filmzaal academie, 12.30 uur: Pauze film LAK. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Residentie- Orkest voor K. en O., solist: Theo Olof, viool. Het Gulden Vlies, 8 uur: Vereniging voor Pedagogiek, discussie-avond n.a.v. film Het Gerucht. De Doelen, 8 uur: Genootschap Ne- derland-Engeland, R. L. Drain uit Gro ningen over de auteur D. H. Lawrence. Academie, 4.15 uur: Ambtsaanvaarding A. H. Kuipers, gewoon hoogleraar in faculteit der Letteren en Wijsbegeerte. Oegstgeest: Patronaatsgebouw, 8.30 uur n.m.: Speeltuinver. „Oegstgeest" Zaterdag Antoniusclubhuis, 8 uur: Concert en Jaarfeest accordeonvereniging DW. Leiderdorp: Hervormde kerk, 8 uur: Adventsconcert Addie de Jong, orgel en Henny Ravenstein, viool. Apotheken Geopend apotheek Herding en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): La Chatte (18 jaar): donderdag: Brandend verlan gen (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Mein Kampf (18 jaar). Luxor (2.30. 7 en 9.15 uur) Katja (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): vrijdag tot en met maandag: Opmars der Tar taren (14 jaar): dinsdag tot en met don derdag: De vallei der zon (14 jaar) Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Gouden bergen (alle leeftijden). Trianon (2.30. 7 en 9.15 uur): Het vlees en de boze geesten (18 jaar). Tentoonstellingen Rijksmuseum van Oudheden, Panorama der prehistorie (tot 15 januari). Hal academie, schilderijententoonstel ling uit Britse Gemenebest (tot 10 jan.). Musea, Instituten, leeszalen e.d. Inlichtingen kantoor VVV, Steenetr lb: elke dag geopend van 9 tot 5 uur. op zaterdag tot 1 uur Rijksmuseum voor Oudheden. Rapen burg 28: elke dag geopend van 2 tot 4 u Archeologisch instituut Rapenburg 26 elke dag algemene studiezaal en uitleen- bibliotheek tot 5 uur (behalve zaterdag middag) Academisch-Historisch museum Rapen burg 72. elke dag geopend van half 10 tot half l. uitgezonderd op dinsdag en vrij dag van 2 tot 5 uur. Legermuseum „Generaal Hoef er". Pest huislaan 7 elke dag geopend van 10—6 u Ptlgnmfathers-huisje. Boisotkade 2. elke dag geopend van half 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8 30 tot 12 30 en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag) Contactbureau voor afgestudeerde! Ra nen burg op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en van t tot 4 uur Jeugdbiblitheek leeszalen en biblio theek Reuvens Plantage 6: maandag dinsdag en donderdag van 4 tot 5 30 u woensdag en zaterdag van 12 tot 4 30 u en vrijdag (speciaal voor de groter* Jeugd) van 6 30 tot 8.30 uur 's avond® Geologisch en minera logisch museum Garenmarkt lb- elke dag geopend van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur Gravensteen Pieterskerkhof 6. Juridisch studiecentrum. elke dag te bezichtigen tussen 9 en 12.30 en van 2 tot 5 uur (liefst lm de vakanties), concierge: Kolf- makersteeg 18a Rijksmuseum voor Volkenkunde, tot 15 oktober expositie over Ruanda Urundi (dagelijks geopend van 10 tot 5 uur). In 1955 hebben B. en W. de onderhan delingen met de N.V. Gemengd Bedrijf Haagsche Tramweg-Mij. (H.T.M.) om te geraken tot opheffing van de tramlijn Haven-Station, die enige jaren daarvóór tvaren vastgelopen, hervat. Bjj schrijven van 14 mei 1956 berichtte de directie van de H.T.M. de gemeente onder welke voorwaarden de H.T.M. be reid was tot inkorting van haar tramlün Leiden-Den Haag tot het Stationsplein Aangezien met dit probleem nauw samen hing dat van het gehele collectieve open bare personenvervoer cn het B. en W. nuttig voorkwam hierover geen beslis singen te nemen zonder kennisneming van een deskundigenrapport inzake he: collectieve openbare personenvervoer iu Leiden, zijn de onderhandelingen met de H.TJVI. in afwachting van dit rapport op geschort. Vorig jaar zijn de onderhan delingen met de H.T.M. hervat, waarbij bleek, dat de H.T.M. met dc N.Z.H.V.M. contact had over de eventuele overneming door laatstgenoemde van het vervoer op het traject Leiden-Wassenaar-Den Haag De H.T.M. heeft bij dit overleg gesteld, dat een van de elementen voor deze over neming was, dat de gemeente Leiden zich bereid zou verklaren voor haar reke ning te nemen: a. alle her- en bestratingskosten, die het gevolg zijn van het opbreken van de H.T.M. in eigendom toebehorende sporen en bovenleidingsmasten van de Biauw- poortsbrug af tot het eind van de Haar lemmerstraat; b. de kosten van het demonteren van sporen en bovenleiding over het onder a genoemde traject. De met deze voorzieningen gemoeide kos ten bedragen resp. f 35.000 en f 15.000. De H.T.M. liet hierbij vallen haar voor waarde, in 1956 gesteld, dat de gemeente een schadevergoeding zou betalen van f 300.000 zijnde de contante waarde van de jaarlijkse schade, die de H.T.M. door het zich terugtrekken uit de Haarlemmer straat zou ljjden. Aangezien het college van B. en W. het uit verkeersoogpunt van het allergroot ste belang acht, dat de tramlijn uit de Haarlemmerstraat verdwijnt, hebben B. en W. de H.T.M. doen weten, dat zij, uiteraard behoudens de instemming van de gemeenteraad, bereid zijn te bevor deren, dat bedoelde kosten voor reke- Onbewoonbaarverklaring in Nieuwe Brugsteeg Blijkens de rapporten is ten aanziei van de woningen Nieuwe Brugsteeg 11, 13, 15, 17 19, 21, 23 en 25 en Voldersgracht 53 geconstateerd, dat zij in een zodanige toestand verkeren, dat zij niet door het aanbrengen van verbeteringen in be woonbare staat kunnen worden gebracht. B. en W. zijn daarom van oordeel, dat deze woningen onbewoonbaar dienen te worden verklaard, in overeenstemming met het advies van de Hoofdingenieur- directeur van de Volkshuisvesting en Bouwnijverheid in Zuid-Holland. De termijn van ontruiming is voor de woningen Nieuwe Brugsteeg 11, 13, en 17 en Voldersgracht 53 te stellen op zes maanden. Aangezien de woningen Nieuwe Brugsteeg 19, 21, 23 en 25 reeds zijn ontruimd kan voor deze woningen de termijn worden gesteld op één maand. Wijziging verordening slachthuisrechten Reeds thans zijn er aanwijzingen, dat het tekort van het Openbaar Slachthuis r 1961 belangrijk hoger zal zijn dan het bedrag van 13.500, dat in de ge meentebegroting voor 1961 is opgenomen. B. en W. zijn daarom van mening, dat er aanleiding is de slachthuisrechten aan herziening te onderwerpen. Het komt het college voor, dat de tarieven zodanig dienen te worden bepaald, dat de baten en lasten met elkaar in e\ wicht zijn. De tegenwoordige tarieven gelden, be houdens enige wijzigingen van geringe betekenis, van 1 januari 1956 af. Het be hoeft daarom geen betoog, dat de thans voorgestelde verhoging, die gemiddeld 12V- pet bedraagt, van bescheiden om vang is, aldus B. en W. Het verdient aanbeveling de verhoging van de tarie ven in werking te doen treden met in-| gang van 1 januari 1961. Ingevolge artikel 6 van de gemeen schappelijke regeling inzake de keurings dienst slachtdieren en vlees in de vlees keuringskring Leiden zijn de kringge meenten verplicht rechten te heffen, ge lijk aan die, welke te Leiden aan het Openbaar Slachthuis gelden. In verband daarmede is omtrent de verhoging van de tarieven vooraf het gevoelen van de Kringcommissie ingewonnen. Deze com missie heeft zich met de voorgestelde verhoging kunnen verenigen. Ten slotte merkten B. en W. nog op, dat de uit deze verhoging voortvloeiende hogere opbrengst wordt geraamd op ƒ45.000 per jaar. Verkoop industrieterrein aan Rooseveltstraat In verband met de vestiging van haar bedrijf ter plaatse heeft de N.V. Foto litho-inrichting Koningsveld en Zoon al hier de gemeente verzocht aan haar en/of aan haar zustermaatschappij Ko ningsveld en Zoon N.V., te 's-Graven- hage, percelen industrieterrein te ver kopen, gelegen aan de Rooseveltstraat, hoek Jacob van Campenlaan, groot on geveer 3850 m2. Er is overeenstemming bereikt omtrent de verkoopprijs van 30 resp. 20 per m2. Bibliotheek universiteit. Rapenburg 74 ■Mke dag algemene studiezaal tn uitleen- afdeling geopend van half tien tot half 8 op zaterdag tot 8 uur. Leeszaal en bibliotheek Reu ven®, Br®«- stra at 27 maandag en woensdag van l •,ot 5 30 en van 7 tot 9 uur: dinsdag en londerdag van 1 tot 5 30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur. ning van de gemeente worden genome indien daardoor het verdwijnen van tram uit de Haarlemmerstraat bespoed wordt en de N.Z.H.V.M. in overleg m het college de vervangende route zoi vaststellen. Op deze basis is overeenstemming b reikt en het is de bedoeling, dat ulterR met ingang van 1 januari 1962 de tran exploitatie van de H.T.M. op de lijn Lc den-Wasscnaar-Den Haag zal worden g< staakt. B. en W. merken nog op, dat het he- raadzaam voorkomt om tegelijk met hc opbreken van de tramlijn in de Haa lemmerstraat deze straat met aanbren ging van eventueel nodige profielcorrec ties opnieuw te bestraten, waardoor dc genoemde her- en bestratingskosten kun nen worden bespaard. Volgende week maandag om 2 uur komt de -gemeenteraad bijeen. De agenda is: "Benoeming van een vijftal tijdelijke leerkrachten aan de hogere burgerschool voor meisjes met 6-jarige cursus en af deling middelbare meisjesschool; benoeming van een hoofd van de open bare Mytylschool benoeming van een hoofdleidster van de openbare kleuterschool aan de Su- matrastraat; benoeming van een lid van de Raad van Beheer van de Sportstichting; voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan mr. dr. N. G. Geelkerken uit zijn functie van ambtenaar van de bur gerlijke stand; tot het verlenen van eervol ontslag aan mevrouw F. L. Raimond-Bouwman uit haar betrekking van tijdelijk lerares aan de hogere burgerschool voor meisjes met 6-jarige cursus en afdeling middelbare meisjesschool; tot het verlenen van eervol ontslag aan mejuffrouw S. Kamstra uit haar betrek king van onderwijzeres aan de openbare Mytylschool; inzake het beschikbaar stellen van gel den voor het aanschaffen van zes spring- matten en een mattenwagen voor het gymnastieklokaal van het Stedelijk Gym- nasium; inzake het verlenen van aanvullende voorschotten op de exploitatievergoeding ten behoeve van het bijzonder lager on derwijs voor 1960; inzake het verbeteren van de gym nastieklokalen bij de scholen aan het Noordeinde 40. de Pasteurstraat, de Mun- nikenstraat en de Hoge Morsweg, uit gaande van de Vereeniging voor Chris telijk Onderwijs; inizake het verlenen van een krediet vor de aanschaffing van meubilair voor de sohool voor gewoon lager onderwijs de Lusthoflaan 2, uitgaande van de Stichting Roomsch-Katholieke Scholen te Leiden; inzake het verlenen van aanvullende kredieiten voor de uitvoering van artikel 3 van het Besluit Stichtingslkosten buiten gewoon lager onderwijs voor I960 en 1961; inzake het verlenen van een aanvul lend voorschot op de exploitatievergoe ding voor 1960 aan het bestuur van de Stichting Roomsch-Katholieke Scholen, ten behoeve van zijn school voor buiten gewoon lager onderwijs aan kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden, de St Janschool; inzake het beschikbaar stellen van gel- den ten béhoeve van de eerste inrichting van de kleuterscholen aan de Boshuizer- kade en aan de Pasteurstraat, uitgaande van de Vereeniging voor Christelijk Onderwijs; inzake het beschikbaar stellen van gel. den voor het verhogen van de afrastering het vergroten van de bergruimte van de speeltuin van de speeltuinvereniging „Om de Doorbraak"; inzake het beschikbaar stellen van gel den voor het nader uitwerken en aanbe steding gereed maken van een plan voor de bouw van een rioolwaterzuiverings inrichting In het zuidwestelijk deel der gemeente, nabü de Vliet; inzake het aankopen van de percelen Waardgracht 7, 23, 49 en 125; inzake het aankopen van de percelen Orangegraoht 121 en Waardgracht 84; inzake het aankopen van de percelen Waldeck Pyrmontstraat 4, 6, 8, 10. en 14; inzake het verkopen van industrie terrein gelegen aan de Rooseveltstraat, hoek Jacob van Campenlaan; inzake het onbewoonbaar verklaren van de woningen Nieuwe Brugsteeg ll, 13, 15, 17, 19, 21, 23 en 25 en Voldersgracht 53; inzake het vaststellen van een verorde ning, tot wijziging der Verordening Slachthuisrechten; inzake het nader vaststellen van de ta rieven voor de verpleging in de psychia trische inrichtingen „Endegeest" c.a., met ingang van 1 januari i960; inzake het vaststellen van de tarieven voor de verpleging in de psychiatrische inrichtingen „Endegeest" c.a. met ingang van 1 januari 1961; Voorstel met betrekking tot het op heffen van de tramlijn in dc Haarlemmer straat. Bij besluit van de raad van 23 mei I960 werd het tarief voor de verpleging in de psychiatrische inrichtingen „Endegeest" en „Voorgeest" met ingang van januari 1960 vastgesteld op 9,10 per dag, ver- minderd met 0,25 per dag voor dc pa tiënten, die eigen kleding dragen. In hun voorstel wezen B. en W. er op dit tarief als voorlopig moest worden be schouwd, aangezien nog niet volledig re kening was gehouden met de dit jaar ge nomen salarismaatregelen. Op grond van de exploitatiecijfers over liet tijdvak van 1 januari tot 1 oktober 1960, waarin de gevolgen van deze salaris maatregelen ui/teraard zijn verwerkt, mag worden verwacht, dat verhoging van de verpleegprijs tot 9,40 per dag voldoen de zal zijn om over 1960 een sluitende exploitatie van de inrichtingen mogelijk te maken. Uit het overleg, dat terzake met Gede puteerde Staten van Zuid-Holland "s ge voerd, is gebleken, dat vaststelling van het tarief op 9,40 per dag bij dit college geen bezwaar zal ontmoeten. Voor 1961 kan met deze verpleegprijs evenwel niet worden volstaan. De begro ting van de inrichtingen voor dat jaar waarin de verpleeggeldcn nog op basis van het voor 1959 geldende tarief ad 8,65 per dag zijn geraamd, wijst voor „Ende geest" en „Voorgecst" een tekort aan van f 313.170. Ter dekking van dit tekort zal verho ging van het verpleegtarief tot f 9,85 per dag voor de patiënten die eigen kleding dragen, noodzakelijk zijn. Het komt B. en W. gewenst voor, dat thans reeds tot vaststelling van de ver pleegprijs met ingang van 1 januari 1961 wordt overgegaan. Inrichting Ilcrv. kleuterscholen Boshuizcrkadc en Pasteurstraat Bij besluit van 11 februari 1957 ver leende de Leidse raad aan het bestuur van de Vereeniging voor Christelijk On derwijs, medewerking voor de stichting van een kleuterschool in de omgeving van de Haagweg. Bij besluit van 18 januari 1960 werd aan hetzelfde bestuur mede werking verleend voor de stichting van een kleuterschool in het noordelijke stadsdeel. De kleuterscholen zijn voor lopig ondergebracht in de scholen voor g.l.o. respectievelijk aan de Boshuizer- kade 119 on de Pasteurstraat 2. Het schoolbestuur heeft verzocht de no dige gelden beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van meubilair en speel-, ontwikkelings- en buitenmateriaal ten behoeve van de eerste inrichting van bei de kleuterscholen. In totaal is voor deze aanschaffing nodig een bedrag van f 22.042,50. Aangezien voor wat de huis vesting van de scholen betreft hier sprake is van een voorlopige voorziening, is het schoolbestuur voorshands nog geen waar borgsom verschuldigd. Kantongerecht Leiden HET LEIDSE kantongerecht had giste ren geen bijzondere zaken te behan delen. Op het matje kwamen weer ve len die een aanslag hadden gepleegd op de verkeersveiligheid. Een 22-jarige bol- lenhandelaar uit Noordwükerhout was met een door hem bestuurde auto langs de Herenweg in die gemeente de rechts van de weg gelegen berm opgereden cn hy had daar een voetganger geraakt. Ter zitting verklaarde hy achter een au- tobus te hebben gereden cn daar deze remde, moest ook hu inhouden. Door de natte weg gleed zijn auto echter door. Daar hy de bus niet links kon passeren met het oog op het tegemoetkomend verkeer, had hy getracht rechts over de berm te passeren, met het bekende ge volg. Door de aanrijding was de voetgan ger zodanig geraakt, dat hij twee weken het bed moest houden en later enige tijd nog slechts halve dagen zijn werk kon doen. De eis luidde f 30 of 6 dagen hechtenis, de uitspraak was f 25 of 10 dagen. Twee leerlingen van de Rijkswerk plaatsen te Leiden stonden tegelijk te recht. De eerste was ten laste gelegd dal hij te Leiden met een motorfiets door de Rooseveltstraat had gereden, terwijl hij niet in het bezit was van een geldig rijbewüs. De ander dat hy daar rijdende per bromfiets, plotseling naar links wil de gaan en daardoor de achter hem komende motorrijder in moeilijkheden had gebracht. Aan de gemeente zijn voor een bedrag van 16.250 in totaal te koop aangeboden de huizen met erven staande en gelegen aan de Waardgracht nrs. 7, 23, 49 en 125. Het bezit van de percelen is voor de gemeente van belang. Het college acht de prijs van 16.250 in totaal aan nemelijk. De gemeente heeft in openbare veiling de hand kunnen leggen op de percelen, Oranjegracht 121 en Waardgracht 84, voor de prijs van resp. 2375 en 2675. De in de naaste omgeving gelegen pan den zijn reeds eigendom van de gemeen te. Aan de gemeente zijn ten slotte voor een bedrag van 6000 in totaal te koop aangeboden de huizen, staande aan de Waldeck Pyrmontstraat nrs. 4, 6, 8, 10, 12 en 14. De woningen zyn ingevolge besluit van de raad van 27 juni 1955 on bewoonbaar verklaard. Ook deze prys acht het college aannemelijk. Tegen de eerste luidde de eis f 30 of 6 dagen hechtenis en tegen de tweede f 20 of 4 dagen. In verband met het feit, dat eerstgenoemde verklaarde wel ln het bezit te zyn geweest van een rijbe wüs voor auto's en dat hü inmiddels was geslaagd voor het andere rijbewüs, werd het vonnis tegen hem f 20 of 8 dagen hechtenis. De tweede werd. in verband met het feit dat het naar links afgaan niet bewezen werd geacht, vrij gesproken. Een 47-jarige landbouwer uit Noord wükerhout had niet voorkomen, dat hem toebehorende koeien hadden gelopen op een met gladiolen beplant stuk land van een bollenkweker. Degevraagd verklaar de de benadeelde, dat hy de koeien niet op zijn land had gezien, maar de indrukken van de poten waren wel aan wezig. Bovendien waren de koeien twee achtereenvolgende dagen op zün land geweest. Hij weet de oorzaak aan het feit, dat de koeien zelf met hun kop het hek konden openen. Later was hel hek door hemzelf met een stuk touw dichtgebonden en nadien had hy geen last meer gehad van buurmans vee. De eigenaar van de koeien was het met deze redenering lang niet eens en zocht de oorzaak in het personeel, van de bollenkweker, dat het hek niet goed zou hebben gesloten. De officier van justitie was van me ning, dat de eigenaar zelf verantwoor- deiyk blijft voor de gedragingep van zün vee en hü eiste f 10 of 2 dagen hechtenis. Het vonnis luidde f 5 of 1 dag, met een te betalen schadeloosstel ling van f 40. Een 35-jarige chauffeur uit Rijnsburg maakte bü het invullen van zün aan- giftekaart voor zün televisietoestel een vergissing. Inplaats van 22 jan. 1059 vul de hij in 8 september 1959, als datum van aanschaffing. De kantonrechter vond dat mensen slechts zelden foutieve ver schrijvingen maken, wanneer deze in hun nadeel zün. Na een eis van f 50 of 10 dagen hechtenis, werd het vonnis f 40 of 8 dagen. In het centrum van deze K.L.M.- Aerocarto-foto ziet u de sterflat van de studenten aan de Haagweg, op do hoek van de schuin omlaag lopende Churchill-laan. Rechts van deze laan, ter hoogte van de sterflat, staat de nieuwe christelijke huishoudschool in het verlengde van dc Toussaintkadc. Het huizenconglomeraat rechts op de foto is het oude gedeelte van het Haagwegkwartier. De speeltuin aan de Ten Katestraat is duidelijk zicht baar. Rechts van de Churchill-laan het complex sportvelden, links terreinen die nog bebouwd moeten worden. Van links naar rechts wordt de foto doorsneden door dc Rijm U ziet nu ook goed, waar de nieuwe brug over de Rijn moet ko men om Leiden-zuidwest met het Morskwartier te verbinden. Het tracé van de Churchill-laan trekt u gewoon door; u komt dan uit bü het spoorwegviaduct Gordelweg (Hoge Morsweg) dat nu alleen nog wordt gebruikt voor de verbinding van de Hoge Morsweg met het Lage-Mors- kwartier. Links boven strekt zich dc Lage Mors uit, in het centrum waarvan u wellicht de Maranathakerk en de openbare en rooms-katholieke scho len aan de Damlaan ontwaart. Rechts boven in dc hoek dc vele gebouwen van het academisch zie kenhuis. Tussen de Mors en het ziekenhuiscomplex onder meer het terrein van het legermuseum, «imiinniiiiiniinninnniiiiinmmiii'imiiiiiimiinrnnnnii Benoeming hoofd Mytylschool In de vacature van hoofd van de Mytyl school zouden B. en W. willen voorzien door de benoeming van mej. J. M. Hila- rius, onderwijzeres in vaste dienst aan de Loren-tzschool en van 16 augustus 1960 af als tijdelijk hoofd werkzaam aan eerstgenoemde school. Leidse huisvrouwen bijeen De presidente der afdeling Leiden van de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen, mevrouw C. Hageman-Verha- gen, merkte in de openingsrede van de ledenvergadering van gistermiddag Ir het „Gulden Vlies" o.m. op, dat steeds meer leden van hun belangstelling voor de vereniging biyk geven. Tot mevrouw G. Douman-Herberts sprak zü woorden van dank voor de vele werkzaamheden, die zij ook na haar aftreden als bestuurslid, drie jaar geleden, heeft verricht cn bood haar een prachtige witte cyclamen aan. De verschillende agenda-punten wer den vervolgens snel afgehandeld, waar bij het onderwerp „contact van het be stuur met de leden" nog even werd aangestpt en uitgewerkt. Veel van de aanwezige leden hadden suggesties voor activiteiten in het vol gende seizoen, waarvan vooral enthou siaste büval kregen de ideeën voor een excursie naar het Planetarium in Den Haag, herhaling van excursies naar een levensmiddelenfabriek cn een biscuit fabriek, de vorming van een „crèche" om ook jongere huisvrouwen gelegenheid te schenken dc vergaderingen van de af deling bü te wonen, het maken van een herfsttocht en het beleggen van een koffie-uurtje in het voorjaar. Positief Zo gaf Leiden in 1939 reliëf aan het eeuwfeest van de Spoorwegen. Van het pruttelende locomotiefje, dat overigens bij zijn entree oud en jorug de hardnekkigste rillingen be zorgde, naar de gestroomlijnde Die sel. Deze twee uitdagend tegenover elkaar boven de uitgang van ons vroegere station. Ingezonden door de heer G. W. Buytendorp, De Sit- terlaan 24a, Leiden. (Gisteren bracht de post ons weer enkele oude foto's Mogen wij er nog eens op wijzen, dat u ons daarmee nu geen plezier meer doet, want zaterdag stoppen wij met oud-Lei den redactie N.L.C.) Op vragen van het Hoofdbestuur werd overwegend positief geantwoord cn ook hier waren er veel dames, die zich opgaven voor de verschillende ac tiviteiten die georganiseerd worden. I Twee leden van de Commissie van Büstand moesten worden vervangen: mevrouw H. van der Zeeuw-Delmeer en de penningmeesteresse, mevrouw G. Lem-Gunning. Dc dames H. van der Linden-Van der Schaft en J. Rotteveel- Casteleyn werden geïnstalleerd. Over het aanbiyven van mevrouw Lcm als penningmeesteresse, waarvoor veel da mes stemmen deden opgaan, zal in sa menwerking met het Hoofdbestuur in verband met de reglementen van d® vereniging worden beslist. Voor de studie-onderwerpen, die na de 15e januari zullen worden behan deld, heeft zich een derde groep ge vormd, die t.z.t. haar resultaten zal over leggen. In verband met de Kerstmiddag, die 20 december in het Antonius Clubhuis zal worden gehouden werden veel op gaven van baklustige dames ontvangen, zodat wat dit onderdeel betreft succes van de middag bü voorbaat verzekerd lükt te zün. Na de pauze vertoonde mevrouw A. Lubbers-Timmer enige prachtige dia's over de Hautes Alpes, waar zü in juli van dit jaar voettochten heeft ge maakt. Afscheid en kennismaking hijkantoor Leiden Ned. Middcnstandshank Deze maand zal de heer M. Eek Jr. wegens zijn benoeming tot directeur van hot ka-nitoor Haarlerr. afscheid nemen van het kantoor Leiden van de Ned. Middenstandsbank N.V. Tot zijn opvol ger in Ledden is benoemd de heer H. II. Westtoof. Op woensdag 28 december is er van 3 uur tot half 5 gelegenheid in restaurant Van der Heijden aan de Brce. straatstraat afscheid te nemen van de heer Eek en kennis te maken met de heer Westhof. Zie voor stadsnieuws ook pagina 4

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3