m BOEKENHOEK GRIEP! WWHUWiKI Een groeiende geest van eenheid in Johannesburg Meningen van anderen VehkcJk Amerikaan wil superkerk door fusie van 4 kerken BEVORDERINGEN BIJ DEFENSIE INTERPELLATIE WERKENDE JEUGD Aantal leerlingen bij ulo begint te dalen ChefarineA Mr. J. van der Hoeven aanvaardde ambt Kerk en Wereld BESCHUIT Contact conferentie van a.r. leraren OSRAM Een woord voor vandaag DENTOFIX Dr. L. Praamsma ernstig gewond bij auto-ongeluk 2 ONZERZIJDS DE laatste tijd hebben bij Defensie meer bevorderingen van beroepsmili tairen plaatsgevonden dan voorheen. Wy hebben hier waardering voor, wyi velen te lang het werk voor een hogere rang in een lagere rang hebben moeten verrichten. Dit kwam neer op onderbetaling. Uit de bevorderingen bUjkt, dat eindeiyk een iets frissere wind door de oade departementsgebouwen gaat waaien. Defensie moet sorgen een goede naam als werkgeefster te krijgen, wil zy de achterstand van Nederland ten opzichte van andere landen enigszins inhalen. Hlerby ware er slechts op te wijzen, dat België met een ongeveer even groot leger als het onze over ruim 50.000 beroepsmilitairen beschikt, waartegenover wy goed 20.000. Hiermede verband houdt de lange diensttyd in Nederland, van nameUjk achttien maanden tegenover ln België twaalf. Onze indruk is, dat de bevorderingen, ook door de selectie, een reëel karakter vertonen. Wil men dit beleid volhouden en zulks is wenseiyk om de leiding voldoende Jong te houden dan dient meer aandacht te worden geschonken (zoals b.v. in Engeland geschiedt) aan vervroegde verlating van de dienst. Dit laatste zo mogelijk in overleg met de betrokkenen, zodat dezen weten waaraan zy toe zyn. Zulks voorkomt een eindeloze reeks processen voor het ambtenarengerecht, waardoor een slechte Indruk wordt gewekt. Voor de personeelsleiding op het departement is het zaak, de commandanten aan te moedigen en te helpen, wanneer zy pleiten voor hun personeel. Volgens officieel communiqué De Wereldraad van Kerken in Genève heeft het eerste officiële communiqué gepubliceerd van de conferentie van acht Zuidafri- kaanse kerken met vertegen woordigers van de Wereldraad die in Johannesburg wordt ge- ANDERZIJDS Na de regering uitdrukkelijk heeft ver klaard tegen openbreken van de cao's te zijn voelen vericheidene kranten zich ge roepen commentaar te geven. De Tijd-Do M a a ab o d e schrijft: „De Partij van de Arbeid heeft geen tijd verspild. Zij heeft de fakkel van het NVV overgenomen om in de politieke arena liet vuur van de sociale onrust de moge lijkheid tot voortplanting te geven. Woens dag gaat oud-minister Suurhoff interpelle ren over de lonen in de metaalsector. Hij heeft de eerste en Jammerlijk mislukte poging tot een gedifferentieerde loonpoli tiek op sijn naam staan. Naar een terug keer in ongewijzigde vorm van het sys teem van loonronden, waarvan hij de kam pioen was, verlangt niemand. En als hij straks op de katheder beschuldigende woor den spreekt tot het kabinet-De Quay zal rijn besige figuur het vette loonkonijn niet kannen verhullen, dat niet meer van zijn zijde wil wijken, sinds hij het bij een vroe gere interpellatie als een verdrukt schar minkel de Kamer binnenleidde. Waar zal deze interpellatie toe leiden? Dat hangt bijvoorbeeld af van de vraag of de CNV- bestuurders in de Tweede Kamer, die de» tijds de motie-Burger over de metaalkwes tie gesteund hebben, voor de tweede maal uit de pas willen lopen. Het hangt verder af van de zienswijze van de WD. Bij de motie-Burger heeft prof. Oud zieh duid» lijk op de vlakte willen houden. Het is ech ter de vraag of de WD na de aannemers ook de werkgevers in de metaalsector de Zwitserse Alpen op wil jagen." Do Nieuwe Rotterdamse Courant is ook boos, maar dan op minister Zijlstra. Het blad schrijft: „De mededelingen die minister Zijlstrs zo tus sen neus en lippen op Schiphol heeft ge daan over het plnn-Wageningen in Surina me sijn ontstellend. Het plan is te be schouwen als een van de belangrijkste projecten die van Nederlandse zijde dl de oorlog in een minder ontwikkeld gebied on dernomen zijn; een machinale wijze van rijstbouw, die zo uniek was, dat zij inmid dels in verscheidene delen van Azië en Afri ka navolging heeft gevonden. Onze minis ter beroept zich nu op het argument, dat hij geen direct Nederlands belong ziet om ronder nadere doelstelling gelden ten be hoeve van dit vooralsnog onrendabele pro ject ter beschikking te stellen. Afgezien van bet feit, dat de minister op dit be grip „nadere doelstelling" pas na de rea» ties in de Tweede Kamer de nadruk legde en hij op Schiphol heel wat verder leek te gaan in sijn akepsi*, klinkt dfcae medede ling nogal wonderlijk. De grootscheepse vestiging van Nederlandse boeren in dit ge bied is namelijk al jarenlang van het pro gramma afgevoerd. Om die reden sou mi nister Zijlstra verstandiger hebben gedaan zich tot de rentabilitritskweatie te beper ken en hieromtrent nieuwe gezichtspunten aan te dragen." Vijf jaar geleden is de christe- lijk-sociale jeugdorganisatie Wer kende Jeugd opgericht. Het or gaan van het Christelijk Natio naal Vakverbond in Nederland, De Gids. heeft hierover in een hoofdartikel het volgende ge schreven: Schrijver dezes was er vijf Jaar geleden bij, toen onder leiding van Ruppert in ons onvolprezen vakan tieoord te Putten besloten werd tot oprichting van de christelijk-socia- le jeugdorganisatie „Werkende Jeugd". Dat besluit werd daar genomen door een stel oudere mensen praktisch allen van het mannelijk geslacht Mannen, wier haar al be gon te grijzen bij de slapen, voor zover zij dan nog hoofdhaar had den. De jeugd zelf was er nauwe lijks bij. „W. J." is niet door de jongelui zelf in het leven geroepen, maar door een groep mensen, die in 1955 leiding gaven aan de chris telijke vakbeweging op nationaal of plaatselijk niveau. Tjeerdsma was er bij, vader van een gezin van respectabele omvang. Kosten uit Eindhoven, ook al boven ..'n wilde jaren en Breider uit Stadskanaal, een man die zelf al grote kinderen had. Zij en vele anderen van hun generatie hebben „Werkende Jeugd" gesticht Twee weken geleden vierde „Wer kende Jeugd" zijn eers'e lustrum in een jeugdgebouw te Hilversum. Over wat er op die algemene ver gadering behandeld is, hebt u in de dagbladen het één en ander kunnen lezen, terwijl er elders in dit num mer nog een overzicht van te le zen is. Daarover schrijven we hier niet. One interesseert de vraag. of het initiatief van vijf Jaar geleden geslaagd is. Om te beginnen was er een op vallend verschil met de bijeenkomst wan 1955. Nu was er Jeugd in de zaaL O zeker, er waren ook oude ren, waaronder de veteraan J. Schipper, die zo'n 30 jaar geleden al gepoogd heeft, gestalte te geven aan het jeugdwerk van de christelij ke vakbeweging. Hij mocht ln elk geval zien. dat zijn pionierswerk vruchten heeft gedragen. Maar de jeugd had veruit de meerderheid. Ook al zou men dat uit de manier van de discussies En het warer. nu niet alleen man nen of bijna-mannen: er waren ook zo'n dertig meisjes. „W.J." heeft z'n plaatsje veroverd in onze beweging, daarover behoeft geen twijfel meer te bestaan. Maar nu verder. In die Hilver- sumse zaal zat het C.N.V. van morgen. Kan men nu. uitgaande van deze lustrum-vergadering van ,,W. J.", voorspellen hoe onze be weging er over tien of vijftien Jaar zal uitzien? Want men mag toch redelijkerwijs verwachten, dat het niet opmaken: men merkte het on middellijk als er gezongen v Het verschil met Putten-1955 kader van onze bonden en de lei ders van onze besturenbonden hoe langer hoe meer gerecruteerd zul len worder uit de gelederen van onze eigen jeugdbeweging. Zijn de trekken al zichtbaar van het C.N.V. van morgen? Eén ding valt ieder op, die ln aanraking komt met het werk van W.J. Deze jeugd heeft belangstel ling voor de grondvragen, voor de beginselen. En dan minder als voor werp voor een intellectueel spel, maar als een wezenlijk houvast in dit verwarrende leven. In die vergadering ln Hilversum laten wij dat maar even vast stellen bleek dat nauwelijks. On ze jongens cn meisjes moeten nog leren, het beleid van bun eigen, zelfgekozen hoofdbestuur kritisch te begeleiden. Ze waren op hun al gemene vergadering veel te tam. Maar ln het plaatselijk clubwerk en ln de kaderscholing wordt ge worsteld met de vraag naar het wezen van een christelijke levens houding in de moderne samenle ving. Het ls de telkens weerkeren de vraag: „wat is dat nu eigenlijk, christelijk-sociaal?" Op die vraag kunnen wij, oude ren, geen antwoord geven, hoog stens een richting wijzen. De nieu we generatie zal zelf het eigentijd se antwoord moeten vinden Waar schijnlijk zal dat antwoord in be langrijke mate de nadruk leggen op het apostolaat van de christen- arbeider in de onderneming. Het is de jeugd te doen om een levenshou ding. een wijze-van-leven. meer dan om een sociaal program met hoofdstukken over arbeidsvoor waarden en bezitsvorming. En daarom zal „Werkende Jeugd" nog sterker dan nu al het geval ls moeten worden de bewe ging van de Jeugd zelf. Dan zal deze vernieuwing straks de hele christelijke vakbeweging doordrin gen. tot zegen van de samenleving, waarin wij onze dienst mogen ver vullen. houden. In tegenstelling tot be richten in Zuidafrikaanse kran ten, die de nadruk leggen op grote tegenstellingen, spreekt dit bericht van ,,een eerlijk gesprek en een groeiende geest van een heid". Het rapport geeft de besprekingen van de eerste dagen weer. De conferentie zal naar alle waarschijnlijkheid morgen worden beëindigd. Volgens het communiqué van de Wereld raad is „de dominerende sfeer er een van een gemeenschappelijk zoeken naar nieuw licht in een situatie die om een onmiddellijke oplossing roept en zeer complex is". De eerste besprekingen kenmerkten zich door een „echte een heid van de Geest, de wil om de lei ding te zoeken van het Woord van God. en het zoeken naar een beter be grip tussen hen die de situatie zo ver schillend interpreteren". De gedelegeerden „gaven krachtig uiting aan heel uiteenlopende inzichten, maar vonden punten van overeenkomst" tij dens de discussie van de eerste dagen, die zich bepaalde tot een begrip van de feiten die de grondslag vormen van de verhouding van de rassen in Zuid- Afrika. Op het ogenblik wordt gesproken over het tweede agendapunt dat zich bezig houdt met de christelijke boodschap van de bijbel over de verhouding van de. rassen. De conferentie wordt bijgewoond door ongeveer -tachtig predikanten en gees telijke leiders. Iedere morgen komen zij bijeen voor een uur bijbelstudie. Afgewezen Inmiddels heeft echter het mode- ramen van de generale synode van de Nederduits Gereformeerde Kerk van Zuid-Afrika zich scherp uitgela ten over het boek dat elf predikanten uit deze kerk onlangs hebben gepu bliceerd. Onder de titel „Delayed Action" (vertraagde actie) hebben zij een standpunt over de apartheid open baar gemaakt dat sterk afwijkt van Inzichten van hun Zuidafrikaanse kerk en de regering. Zij veroordelen daarin de huidige apartheidspolitiek. Het moderamen schrijft dat het beseft dat een aantal leiders van de kerk zich achter de schrijvers van aït Advertentie SIERAAD en WELDAAD_ Waar niet verkrijgbaar: f2.85 Giro 51.74.00 Amsterdam Het mirakel, door Harry Mulisch. Uit gave N V. De Arbeiderspers, Amster dam. Van dit boekje is hiermede de vierde druk verschenen. Terugblik met vergezicht Uitgave We reldbibliotheek-Vereniging. Amsterdam. Een interessante verzameling fragmen ten uit boeken van de vorige eeuw. die destijds veel opgang hebben gemaakt cn de kennismaking nog alleszins waard zijn. Feesten in Israël ten tijde van het Oude Testament door dr. K. Roubos. Jitgave Bosch Keuning N.V„ Baarn. tadur ijdage_- boek]e opgenomen in de serie Blbllo- Onder het volk Israël namen de hoog tijdagen een belangrijke plaats in. Dit theek van boeken bij de bijbel, geeft op verantwoorde wijze een inzicht in zin en betekenis. De weggooier. door Heinrich BÖ1L Uit gave Wereldbibliotheek-Vereniging, Am sterdam. Dit kort verhaal van Böll. in vertaling van dr. Victor E. van Vries land en met gravures van Jan Batter- ma nn, ls bedoeld als de Nieuwjaarsgroet 1961 voor de leden van de W.B.-vereni- ging- Rubalyat door Omar Khayyam. Uit gave Wereldbibliotheek-Vereniging, Am sterdam. In dit kostelijke boekje leidt F. P. Huygens ons in de schoonheid van de oud-Perzische dichtkunst. Advertentie Vlmr w#rlr«///k b«trouwbmr* middelen helpen eikeer en doen wonderen I 4 geneesmiddelen, elk afzonderlijk al wereldberoemd. Tezamen in één tablei verenigd, ondersteunen zij bovendien el- kaars werking, waardoor dezo nég krach tiger is dan kon worden verwacht. Do combinatie Cheferine „4" doet werkelijk wonderen en brengt vaak baat waar andera middelen lalenl m m Mwm!ïi'ili ITML to ML 10.80. HZMMVpaUMf 100 UM. 13.60 Gezusters Mansvelt. door Rie van Rossum. Uitgave Bosch A Keuning NIV Baarn. Men vindt hier de familietrilo gie Koosje Mansvelt, Cri no li entje en De erven Hasselaar voor een aantrekkelijke prijs in één band samengevoegd. Onze honden, door P. M. C. ToepoeL Uitgave N.V. Kosmos, Amsterdam. Dit is reeds de vijfde druk van dit werk, dat de dierenvriend een rasbeschrijving met foto's biedt van niet minder dan tweehonderdvUftig rassen. De spion met de honderd gezichten, door Henri Vernes. Uitgave Meulenhoff, Amsterdam. Deze Maraboe-pocket, in vertaling van T. de By, houdt de span ning er wel weer in. Sylvia en de Commissaris, door René Philippe. Uitgave Meulenhoff, Amster dam. Spannende Maraboe-pocket, ln vertaling van Margot Bakker. Het kwartet, door Henk Romijn Meij er. Uitgave N.V. De Arbeiderspers Am sterdam. Een bock over een strijkkwar tet, maar over nog vele andere zaken, van een strekking dat we lezing moei lijk kunnen aanbevelen. De feesten zijn voorbij, door Willem van Toorn. Uitgave N.V. De Arbeiders pers, Amsterdam. Een nieuwe publika- tie van deze Jonge schrijver, wederom opgenomen in de Boekenvink-eerie. Voor jezelf en anderen, door Fanny Kelk. Uitgave H. ten Brink N.V., Am- sterdam/Meppel. Een aardig knutsel- boek. met tekeningen van Constantijn Kelk. in de serie Kern-pockets voor de Jeugd. De Leentjeburen, door Mary Norton. Uitgave H. ten Brink N.V., Amsterdam Meppel. Een Kern-pocket voor de jeugd, ln vertaling van Nini Brunt, waarin een oude dame op onderhoudende wijze ver telt. Black, de zwarte hengst, en De terug keer van Black, de zwarte hengst, door Walter Farley. Uitgave H. ten Brink N.V., Amsterdam/Meppel. Dit zijn de meest gelezen jongensboeken in Ameri ka. Het laat zich bij lezing begrijpen, zodat het prettig is, dat ze nu ook in Nederlandse vertaling van Nini Brunt zijn uitgekomen. De tekeningen zijn van Friso Henstra. Galileo Galilei en de wondergevallen, door Sidney Rosen. Uitgave H. ten Brink N.V.. Amsterdam/Meppel. Van de grote GalOei mogen onze longeren best iets weten. Deze Kern-pocket, in vertaling van ir. P. Telder, stelt hen daartoe in de gelegenheid. Het circus komt, door Noel Streat- feild Uitgave H. ten Brink N.V., Am sterdam Meppel Een boek. dat be- AMSTERDAM, 12 dec. Mr. J. van der Hoeven, die benoemd is tot ge woon hoogleraar in het Nederlands staatsrecht aan de Gemeente Universi teit van Amsterdam, heeft vanmiddag in de aula van deze universiteit dit ambt aanvaard, door het uitspreken van een rede, getiteld „Regelmaat en norm". Na zyn kandidaatsexamen rechten in december 1937 en zijn doctoraal examen in april 1941, romoveerde mr. Van der Hoeven op 18 februari van dit Jaar aan de Gemeente Universiteit van Amster dam. op het proefschrift „De plaats van de grondwet in het constitutionele recht". Van 27 tot 29 januari 1961 houdt Kerk en Wereld, in het Eijkmanhuis in Drie bergen, een conferentie over „Het bit tere raadsel van de goede schepping". Inleiders zullen zijn dr. J. Segaar over „Al wat de natuur biedt, is volmaakt?" en prof. dr. A. de Froe met „Het lijden van de mensen". De theologen dr. H. J. Heering, ds. W. P. ten Kate en dr. J. Sperna Weiland leiden het gesprek in over het thema van de conferentie. het beste kinderboek van het Jaar dat nu in de serie Kern-pockets voor de jeugd een plaats kreeg. Vertaling Wij mie Fijn van Draat. Magellan, door Stefan Zwelg. Uitgave Broekman De Meris N.V., Amster dam. Een van de meesterwerken van deze grote schrijver. Gelukkig dat het nu door de voortreffelijke vertaling van Johan Winkler die reeds vele be langrijke buitenlandse boeken in ons land heeft geïntroduceerd voor velen toegankelijk is geworden, voor wie de taal wellicht een belemmering zou zijn. Overijssel, jaarboek voor cultuur Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Hall: G. P. Post, vic. te Terneuzen. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Nijkerk, vac. H. Tien, C. L. Pleysant te Leeuwarden; te Sidde- buren: M. N. de Wolf te Klazienaveen. Bedankt voor Lemmer: E. Baerends te Anjum; voor Rijsoord: J. Goumare te Hilversum. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Urk: T. Boersma te Drogeham. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Apeldoorn-Z.: A. C. Noort te Groningen en W. van 't Spijke te Drogeham. Bedankt voor Oud-Beijerland: P. N. Rubbers te Noordsche Schut. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Poortugaal: A. Vergunst te Rotterdam-C. Bedankt voor Benthuizen: Chr. van Dam te Rotterdam-Z. Advertentie 'Zacht-bros' verrukkelijk boek hebben geplaatst, maar dat het „met nadruk de actie van de groep verwerpt". „De commissie is er van overtuigd dat de activiteiten van deze groep uitein delijk moeten leiden tot het aanvaar den van rassenvermenging. De kerk heeft van vroege tijden af aan de rassenvermenging afgewezen en zich gesteld op het standpunt van het naast elkaar bestaan, daarom ver klaart het moderamen dat rassen vermenging immoreel is en onchris telijk. Uiteindelijk leidt zij tot de vernietiging van de menselijke waar digheid van de Bantoerassen. Met cy nische onverschilligheid brengt zij ook de geestelijke erfenis van ons volk gevaar." Maar werving van leerkrachten blijft nodig De bevolking van de Neder landse ulo-scholen gaat in de ko mende jaren verminderen. De te ruggang van het totaal aantal ulo-leerlingen heeft zich dit jaar reeds aangekondigd. De redactie van „Het Schoolblad", het or gaan van de Nederlandse Onder wijzers Vereniging, heeft evenwel becijferd dat de daling van het totaal aantal ulo-leerlingen niet voor 1963 van enige betekenis zal zijn. Bij deze veronderstelling heeft men rekening gehouden met een teruggang van de toe lating van ongeveer tien procent. De teruggang komt overigens niet onverwacht, omdat de stroom naar het ulo de laatste jaren werd beïnvloed door de grote geboortegeneraties van 1947 en 1948. Deze generaties leverden dit jaar in hoofdzaak de nieuwe ulo leerlingen. Vergeleken met 1959 boekte alleen het rooms-katholieke ulo dit jaar nog voor uitgang: Van 124 tot 135 procent, waarbij het aantal in 1956 voor het eerst tot de eerste klassen toegelatenen werd gesteld op 100 procent. Het openbare Advertentie Erven J. J. Tijl N.V.. Zwolle, voortreffelijke jaarboek is nu reeds de vijftiende jaargang 1961 uitgeko men. Voor verscheidene andere provin cies een reden tot jaloersheid enna volging. Het dagboek van Jacob Bicker Raije Uitgave H. J. Paris, Amsterdam. Van dit Interessante dagboek uit de Jaren 1732'72 is hiermede, in de bewerking van Fr. Beijerinck en dr. M. G. de Boer en met illustraties van Anton, r. - Pieck, reeds de tweede druk verschenen, onder de titel „Versterking Tim's herinneringen, door Aegidius christelijk politiek besef" W. Timmerman. Uitgave H J. Paris, De drie a.r. bewindslieden en de le- Amsterdam. Van dit nog altijd lezens- den der beide a.r.-kamerfracties, zijn Woensdag 4 januari zal het Centraal Comité van Anti-Revolutionaire Kies verenigingen een contact conferentie houden met a.r. leraren uit de sector van het middelbaar-, voorbereidend ho ger- en kweekschoolonderwijs, in Es planade te Utrecht. De conferentie zal worden geopend door de voorzitter van het Centraal Co mité, dr. W. P. Berghuis. Hierna zal mr. J. J. Hangelbroek ter inleiding van de discussies, een kort referaat houden van het loond is met de Carnegie Medal voor waardig boek is dit de tweede druk. Ivoor deze conferentie uitgenodigd. ulo, dat in september jl. 32.5 procent van alle ulo-leerlingen omvatte, daalde van 133 tot 125 en het prot.-christelijke ulo van 131 tot 128. Het landelijke toe- latingscijfer daalde van 130 tot 128. De daling van het totaal aantal leer lingen zal volgens de redactie van Het Schoolblad op zijn vroegst in 1962 te constateren zijn. Aangezien de leerlin- genschaal voor het ulo noodzakelijk moet worden verlaagd en gezien het ernstige tekort aan bevoegde leerkrach ten, meent de redactie van Het School blad dat er voorlopig geen reden is eni ge rem te zetten op de werving van ulo-leerkrachten. Advertentie Aan het einde van zijn leven zegt Jozua tegen het volk Israël: „Kiest dan heden, wien gij dienen zult." Hij spreekt tot de nieuwe generatie. Hij brengt hen in herinnering wat God voor j hun ouders heeft gedaan. Jozua sluit een nieuw verbond met het volk en richt een steen op als herinnering dat het volk gezegd heeft dat het God zal dienen. Deze mensen zeggen niet: God heeft het verbond met vader Abram gesloten en nu zijn wij veilig. Zij beseffen dat zij opnieuw moeten kiezen. Iedere generatie van Israël heeft steeds weer opnieuw de volle keus voor God moeten maken. Een verbond heeft altijd twee kanten. Het moet door God gesloten worden, maar door ons worden bevestigd. Wij horen er niet bij, omdat vader en moeder christen waren. Iedere generatie moet steeds weer opnieuw Gods zegen aanvaarden. Israël heeft gemeend te kunnen rusten op de lauweren van het voorvaderlijk geloof, maar dat is een onmogelijkheid ge bleken. Maar ook voor ons is het onmogelijk. Daarom moest eerst Johannes de Doper komen om Israël tot God terug te roepen. En nu wij opnieuw kerstfeest gaan vieren komt ook tot ons die vraag: Kiest u heden, wien gij dienen zult. „Hoe zal ik u ontvangen?" Als mijn Heer en Heiland. Pas dan kan ik waarlijk kerstfeest vieren. Gereformeerde en de katholieke traditie in een kerk De hoogste uitvoerende functio naris van de United Presbyterian Church heeft begin december voorgesteld, dat vier grote pro testantse kerken in de Ver. Sta ten een fusie zullen aangaan en aldus één, zéér grote, nieuwe kerk zullen vormen. Kerkelijke voormannen die die dag te San Francisco bijeen waren op de zes daagse algemene assemblee van de Nationale Raad van Kerken, die eens in de drie jaar wordt ge houden, beschouwen het voorstel als een van de belangrijkste ont wikkelingen in het Protestantis me van de moderne tijd. Het voorstel werd naar voren ge bracht door de predikant dr. Eugene Carson Blake, in een preek in Grace Protestant Epis copal Cathedral te San Francis co en kreeg onmiddellijk de aan dacht van de Amerikaanse pers. Volgens het plan van dr. Blake zou den de volgende vier kerken in de sa mensmelting worden betrokken: de Me- thodistèn Kerk, met 10 miljoen leden; de Protestants Episcopaalse Kerk, 3 miljoen leden; de United Presbyterian Church, 3 miljoen leden: en de United Church of Christ, 2.225.000 leden. Laatst genoemde kerk werd in 1957 gesticht door de samensmelting van de General Council of the Congregational Chris tian Churches cn de Evangelical and Reformed Church. De vier kerken sa men hebber 18.225.000 leden. Bijval Onmiddellijk na het einde van de preek van dr. Blake, heeft ds. James A. Pike, bisschop van het episcopaalse bisdom Californië, het plan met bijval begroet. Hij noemde het „het meest gezonde en inspirerende voorstel tot eenheid van de kerk in ons land dat ooit in zijn ge schiedenis is gedaan". „Ik hoop en bid", aldus de bisschop, „dat dit plan door de vier kerken en door andere kerken. zal worden ont vangen in de christelijke geest waarin het is aangeboden en dat vastbesloten actie om het te vervullen weldra zal volgen". Het plan zal worden voorgelegd aan de Algemene Presbyteriaanse Assemblee in Buffalo in mei en ln het volgende najaar aan de driejaar lijkse conventie van de Protestant Episcopal Church in Detroit. Twee tradities Dr. Blake wil kerken van zowel ..katholieke" als van de „gereformeer de" traditie bijeen brengen. Hij maakte duidelijk, dat het door hem gebruikte woord „katholiek" geen verband hield met de Rooms-Katholieke Kerk. Hij zei dat hij veeleer dacht aan de anglo-Ka- tholieke hoogkerkelükheid van de Pro testant Episcopal Church. Een van de obstakels voor een unie met de Episcopaalse Kerk is steeds ge weest de door die kerk gestelde eis, dat geestelijken van andere kerken door episcopaalse bisschoppen opnieuw moe ten worden geordineerd in de histori sche lijn van de apostolische successie. Onderhandelingen over een samengaan van de episcopalen en de Dresbvteria- nen werden in 1946 voornamelijk we gens dit geschilrunt afgebroken. Als een mogelijke naam voor de nieu we kerk heeft dr. Blake later voorge steld „Reformed and Chatholic Church of the U.S.A.", volgens de New York Times. HU deed een beroep op de Episcopalen om te „erkennen dat presbyterianen en congregationalisten met zeer gemengde gevoelens bisschoppen in de structuur van de kerk zullen aanvaarden". „Niet temin", aldus dr. Blake, „zijn er vele aspecten van het episcopale stelsel, waarvan Amerikaanse presbyterianen andere niet-episcopale kerken de waarde en de noodzakelijkheid erken nen". „Presbyterianen zo zei hij „heb ben geen behoefte aan een aristokrati- sche en autoritaire hiërarchie, en een herenigde kerk, naar wij geloven, al even min". Dr. Blake zei, dat congre gationalisten en presbyterianen dienen te erkennen „hoe veel democratie thans in Amerikaanse Episcopale kerken in praktijk wordt gebracht". Inmiddels zUn er ook andere minder enthousiaste reacties gekomen op deze wens van dr. Blake. Hij werd reeds een wensdroom genoemd, die vooral snruit uit het verlangen naar een grote kerk en de aanbidding van de statistiek. Lteve Marja, En het regent geweldig. Een morgen in de regen, zonder wind, zouder kou. Vijf begrafenisauto's rijden voorbij, lang, zwart en glimmend. Uit de radio komt muziek van een piano, die alleen maar lage tonen lijkt te hebben, grommende, opstandige bas sen. Mijn raam staat open, de regen begeleidt met een eento nig geruis alle andere geluiden. Zo is de toestand op dit ogen blik, een beetje somber, dat begrijp je wel. „De pick-up ging kapot, we hebben niet gedanst", schreef je, en het klinkt als „de pan viel om, de koeken waren krom", je weet wel, dat kinderliedje. Ik heb wel nooit op een kabouter gewacht, maar ik weet precies hoe het is. Mijn moeder heeft me eens een verhaaltje voorgelezen over een jongetje, dat heel slordig was op de boekjes die hij had en op een nacht werden alle dieren en mensen uit die boekjes levend, ze begonnen gewoon te le ven, kropen uit de bladzijden tevoorschijn en kwamen op zijn bed zitten om hem een standje te geven voor de slechte be handeling. Nu was ik zelf een zuinig jongetje (nog steeds, trouwens) maar het leek me zo spannend, allemaal, dat ik nog diezelfde avond een boekje uit de band heb getrokken, het kat tenboek, want dat was het leukste, in de hoop dat ik de kat jes (het waren er zeker veertig, stel je voor) op mijn bed zou krijgen. Maar de volgende morgen was er nog niets ge beurd, het kapotte boek lag nog steeds, demonstratief slordig op de grond voor het bed. Sommige verhaaltjes zijn niet echt ge beurd, zelfs niet als je moeder ze voorleest, dat moet je wel even verwerken. Dit is een heel drukke week geweest, een week vol redevoe ringen en lezingen. Ik heb veel beroemde mannen handen mo gen geven, mannen met grote zwarte brillen, en zelfs één met een gouden bril zonder randen, en juist diè kwam uit Amerika, dat had ik nooit gedacht. Nee, ik zou er ook niet willen wonen, midden tussen de te grote huizen, auto's, bergen en woestijnen, de Amerikaanse films en de popcorn, chewing- gum, de harde stemmen, de harde kleuren, de harde kinderen zelfs (maar niet allemaal, natuurlijk). Er zijn trouwens maar drie landen waar ik wél in zou willen wonen: Frankrijk aller eerst, en daarna Engeland en Italië, niet eens België en zeker niet Zwitserland, maar dit zijn gevoelskwesties, ik kan niet uit leggen waarom niet. Het begint in te regenen, ik doe het raam dicht. Straks door dc regen, zonder paraplu, 's Zomers is het fijn, in de regen te lopen, nat te worden, omdat je weet dat het voorbijgaat, in de herfst is alles anders, de regen is vijandiger, de wereld be staat alleen maar uit regen, er is niets anders. Je kunt het beste maar denken aan dat liedje „every time it rains pennies from heaven, be sure that your umbrella is upside-down vooral als je geen paraplu hebt, het is heel troostrijk. (Het re gent wel geld, denk je, maar ik ben rijk genoeg, daarom heb ik geen paraplu meegenomen, het valt zo op als je, als enige, met je paraplu opgestoken loopt, terwijl iedereen hem onge- keerd draagt: ik zal wel nat worden). Dit is intussen een heel regenachtige brief geworden, lieve Marja, helemaal niet praktisch. Maar dat is de regen zelf ook niet Het is half twaalf, ik moet weg. Dag, je PETER Wensdroom? Advertentie Gevoel! U zich onzeker mei Uw KUNSTGEBIT? Met behulp von Dentofix kunt U weer olies kauwen!. Bevestig Uw kunstgebit voor de gehele dag door het "s morgens eerst even met het spe ciale Dentofix-poeder te bestrooien. Dit on- schadeliike, smaakloze hechtmiddel ver leent Uw tandprothese gedurende de ge hele dag' een stevig en betrouwbaar hou vast. U kunt nu weer eten wat U wenst, U kunt lochen, spreken of hoesten zonder in moeilijkheden te geraken. Als U iedere och tend wat Dentofix op de gebitsplaat strooit, kunt U verder vergeten, dat Ueen kunstgebit draagt. Probeert U het eensj U zult meteen het verschil constateren! Meer dan 40.000 landartsen In de gehele wereld roden hun patiënten oan Dentofix te gebruiken. Hef is verkrijg- aar in alle apotheken en drogisterijen a f. 2,35 per plastic strooiflacon. Dr. L. Praamsma, predikant van de Christian Reformed Church te Toronto, Ontario, Canada, is tijdens een auto-ongeluk zeer ernstig gewond. Dr. Praamsma, die voorjaar 1958 uit Groningen naar Canada vertrok, was tezamen met een collega, dr. Paul G. Schrotenboer, te Sint Ca therines, Ont., per auto op weg naar Grand Rapids, Michigan, Ver. Sta ten, ter bijwoning van een werkver gadering van een synodale commis sie van de Christian Reformed Church, die zich bezig houdt met de opstelling van een rapport over de onfeilbaarheid van de Heilige Schrift. De wagen, waarin de beide predikan ten reisden en die werd bestuurd door dr. Praamsma, slipte en reed vervol gens onder een gro'.e tankwagen. Bei de inzittenden werden uit de wagen ge slingerd. Dr. Praamsma bleek er he! ergst aan toe te zijn. Hij had een ge broken been. een gebroken arm. een verbrijzelde knieschijf ec drie gebro ken ribben. Dr. Schrotenboer's onder- en boven kaak zijn gebroken. Hij heeft boven dien ernstige verwondingen aan het ge laat. Vermoedelijk zal hij binnen eni ge dagen het ziekenhuis mogen verla ten. Dr. Schrotenboer is in 1955 gepromo veerd aan de Vrije Unive-siteit te Am sterdam. werkte van 1955 tot mei 1960 te Ottawa. Ont., en ls thans te St. Ca therines, Out.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2