Jlieuuu» tTriitsclic Gfounml Grote legermacht Commentaar houdt Algiers in bedwang Spaanse recepten van radio-Brussel NIEUWS in één oogopslag- BON KNZHRM-onderzoek naar ramp Sch. 21 Sneeuwstorm teisterde de Verenigde Staten Vandaag nog! Afrikaanse leiders eisen recht van afscheiding RAPPORT UITGEBRACHT DE Inval in speelhol te Amsterdam Poging tot moord: 2 jaar geëist DINSDAG 13 DECEMBER 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling TeL 31441 ABONNEMENTEN 7,50 per kwartaal; 2,56 per maand: 0,59 per week ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter (By contract belangrijke korting) Postrekening 58938. Eenenveertigste jaargang no. 12047 Directie: F. DIEMES Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMEB CHRIST ELI] K-IS A TIONAAL DAGBLAD „Stantvasttcti Is abfbltteo myn hert ia Ugfjcospott" Moskou's ruzie met Peking Zie pagina 5 In Algiers vrezen de Franse autoriteiten, dat de Moslims zich zullen wreken na de bloedige onlusten, waarbij tenminste 84 Moslims om het leven zijn gekomen. De Gaulle is meer dan ooit vastbesloten zijn Algerijnse plannen door te zetten. Een enorme sneeuwstorm heeft de oostkust van de Ver. Staten geteisterd. Hij heeft zeker achttien mensen het leven gekost. Het verkeer in New York lag praktisch stil. Scholen en kan toren zijn gesloten, omdat leerlingen en employés de gebou wen toch niet konden bereiken. Met bijzondere belangstelling volgt men bij Krupp in Essen de jongste ontwikkelingen rondom het tweede Nederlandse hoogovenbedrijf. Over de inhoud van het rapportvan Bek- kum (dat ten aanzien van Rozenburg negatief luidde) toonde men zich niet verwonderd. Naar het oordeel van prof. dr. L. H. Klaassen en de water staats-econoom E. H. van de Poll zal de komende tien jaar 3450 a 4200 miljoen gulden dienen te worden geïnvesteerd, wil het rijkswegennet in 1970 het verkeer kunnen verwerken. Volgens het eerste officiële communique is de geest in de ver gadering van de aoht Zuidafrikaanse kerken in Johannesburg, die de apartheid bespreken, uitstekend. De bittere verschil len worden broederlijk besproken. De stranding van de logger Sch. 21 op het zuiderhavenhoofd is voor enkele instanties aanleiding geweest, opnieuw regering en de Tweede Kamer te arlarmeren voor de zo dringend nood zakelijke verbetering van de Scheveningse buitenhaven. AN de ene kant van dit plaatje zien we de Verenigde Staten, compleet met een brie venbus en een wolken krabber en daarop een radarachtig scherm, en aan de overkant van de zee ligt Europa met een soortgelijke apparatuur, schetsmatig daarop aan gebracht, en boven dit alles zweeft een geteken de aardsatelliet Dit zijn dé telecommuni- catiemiddelen van de toe komst. Hierdoor zal een briefwisseling tussen conti nenten mogelijk worden. In de Verenigde Staten zijn de voorbereidingen om het zo ver te laten komen al in volle gang. En op het plaat je is de correspondentie aanschouwelijk voorgesteld. De brieven worden in een (gewone) brievenbus ge stopt en van daaruit elek tronisch naar de controle overgebracht. Dus via een telex-apparaat bijvoorbeeld. In de centrale wordt het ichrijven overgebracht naar een aardsatelliet, die er spe ciaal op ingericht is de sei nen op te vangen en te weerkaatsen naar het ont vangstation aan de overzijde van de Atlantische Oceaan. En vandaar gaat het linea recta naar de geadresseerde. De hele operatie heeft niet meer dan een paar seconden in beslag genomen. Het is nu alleen nog maar zaak om de satelliet op de juiste plaats in de lucht te krijgen, want de mogelijkheden op de grond heeft men al. Het ziet er evenwel naar uit, dat uw krant nog dage lijks gewoon via de brieven bus bij u zal binnenvallen, maar als die Amerikaanse visie op nieuwstransport ooit werkelijk wordt, dan kunt u er wel van verzekerd zijn, dat de nieuwsbureaus daarvan een dankbaar ge bruik zullen gaan maken, een feit, waarvan u en wij zullen profiteren. Het zou echter onverstandig zijn voor uw buurman om nog tot zolang te wachten met abonnee worden van onze krant. Hij kan dit beter vandaag nog doen! U kont noteren «Is nieuwe abonnee: (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal 'uer giro. (Doorhalen wm- niet van toepassing Is). Als bewijs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang Ik graag bet boek „Tip Parade' op onderstaand adres: Drie nationalistische negerleiders heb ben gisteren de conferentie over de Cen traal Afrikaanse federatie in Londen ver laten. Zij hebben verklaard niet langer te zullen deelnemen aan de besprekin gen, die de Engelse regering heeft belegd ter vaststelling van een nieuwe grondwet voor de Federatie van Nyasaland en Noord- en Zuid-Rhodesië. De conferentie kwam opnieuw op een dood spoor, toen de Afrikaanse leiders het recht van afscheiding van de fede ratie eisten een eis waartegen de blanke leiders zich krachtig verzetten. Kenneth Kaunda van Noord-Rhodesië verklaarde: „Wij zijn van plan de federa tie van Rhodesië en Nyasaland te ver breken. De kolonisten kunnen niet ver hinderen dat wij in Nyasaland, Noord- en Zuid-Rhodesië zelfbestuur en een meer derheidsbewind krijgen. Wij hebben niets tegen de Britse regering, maar alles tegen een bewind van Europese kolonis ten in Zuid-Rhodesië." MILITAIREN en politiemannen hebben een stevig cordon gelegd om de Kasjbah, de Arabische wijk van Algiers, om te voorkomen dat wraakzuchtige Moslims ook vandaag naar de Europese wijken zouden trekken en het opnieuw tot een schietpartij zou komen. Sinds zondag hebben reeds negentig personen het leven verloren, van wie zes Euro peanen. President De Gaulle laat vandaag hij reist zoals bekend een dag eerder naar Parijs terug dan aanvankelijk de bedoeling was dus een zeer gespan nen Algerije achter. Hij heeft zijn mi nister van voorlichting gister enlaten verklaren, vastbesloten te zijn lering te trekken uit hetgeen hij in Algerije heeft meegemaakt. De aanvallen van de rechtse Frans eextremisten op de president zijn zeer fel geweest. Gister avond werden in Algiers pamfletten verspreid, waarin De Gaulle werd be schuldigd van samenspanning met de F.L.N. In datzelfde pamflet werd ver klaard dat het leger de macht in Frankrijk binnen 24 uur zou moeten overnemen, omdat alleen het leger de eenheid en integriteit van het land kan garanderen. Een ihedewerker van De Gaulle ver klaarde gisteren in Parijs dat de presi dent bij zijn terugkeer in Frankrijk meer dan ooit vastbesloten zal zijn, zijn plan nen voor zelfbestuur in Algerije door te voeren en te bespoedigen. Men is het er in Parijs over eens dat de extremisten met hun houding tegen het staatshoofd voorgoed een eind hebben gemaakt aan de mogelijkheid van een „Frans Algerije". Zoals bekend is namelijk het optreden van deze rechtse extremisten de oorzaak geweest van het bloedbad in Algiers. Het moslims openden. De wraakgevoelens van deze laatsten zouden zover gaan, dat zelfs een aantal Frans-gezinde moslims zou zijn vermoord. Het zag er vanochtend niet naar uit dat het vandaag tot een uit braak uit de Kasjba zou komen. Gisteren zijn ter versterking van de militaire een heden namelijk veertig vrachtwagens met manschappen van het vreemdelingen legioen in Algiers aangekomen. Er zijn mi ongeveer 25.000 militairen in de stad. In het Franse moederland zyn de po- Utietroepen in een staat van grote waak zaamheid gebracht en reeds zijn 300 per sonen, van wie bekend is dat zij een be langrijke rol spelen in anti-Gaullistische kringen, tydelijk in hechtenis genomen. Deze kringen zouden de laatste dagen ge tracht hebben vooraanstaande personen voor hun campagne tegen de president te winnen. Onder andere zonden zij zich tot De Gaulles voorganger, René Coty, heb ben gewend, echter zonder succes. Verenigde Naties Intussen ziet het ernaar uit dat de Verenigde Naties zich met de gebeurte nissen in Algerije gaan bezighouden. Ferhat Abbas, leider van de opstandelin genregering, heeft secretaris-generaal Hammarskjöld dringende maatregelen IN VERBAND met de ramp met de Sch. 21 Arie van der Zwan heeft de de K.N.Z.H.R.M. in Amsterdam meegedeeld, dat donderdagmorgen in Scheveningen een bespreking zal worden gehouden met de plaatselijke commissie Scheveningen van de reddingmaatschappij. Hierbij zal onder meer worden nagegaan of en in hoeverre de Scheveningse reddingsploeg in gebreke is gebleven bij de hulpverlening en voorts welke verbeteringen in de organisatie van het Scheveningse reddingswezen eventueel tot stand kunnen worden gebracht. waren de extremisten die het vuur op de j gevraagd om een eind te maken „aan de uitroeiing van de Algerijnse bevolking". Tunesië heeft om een bijeenkomst van de Veiligheidsraad gevraagd omdat „wat zich In Algerije afspeelt ernstiger is, dan het geen in Kongo gebeurt". Een vertegenwoordiger van de opstan delingenregering bij de V.N. heeft be weerd dat bij de onlusten van de laatste dagen enkele honderden slachtoffers on der de mohammedaanse bevolking zijn gevallen. (Hoewel dit zeer overdreven zal zijn, is het volgens betrouwbare bron wel zo, dat het aantal doden veel hoger zal liggen dan officieel is bekendgemaakt. Een groot aantal gewonden zou namelijk zijn gestorven.) Ten slotte heeft de Afrikaans-Aziati sche groep in de volkerenorganisatie een resolutie ingediend, waarin wordt aan gedrongen op het houden van een refe rendum in Algerije onder toezicht van de V.N. en waarin zou moeten worden be slist over de toekomst van het land. Basis voor deze besprekingen zal het rapport zijn dat de secretaris van de plaatselijke commissie, havenmeester J. van Willigenburg, naar aanleiding van de ramp heeft opgemaakt. In dit rapport wordt o.m. opgemerkt dat de schipper van de Sch. 21 bij het binnenlopen te sterk zuidelijk heeft ge varen en waarschijnlijk door een ach- teroplopende zee uit de koers is geraakt. Onmiddellyk na de stranding, die om vijf over een plaats had, zijn de schip per van de reddingboot en drie opstap pers gewaarschuwd, aldus het rapport. Hun echtgenotes waarschuwden de an dere opvarenden. Even na half twee voer de Dorus Rijkers uit en om 1.40 uur was de boot bij de plaats van de ramp. Tweemaal is geprobeerd om door het anker uit te gooien tot langszij en achter de logger af te zakken, maar de hoge deining en het feit dat de logger zwaar slingerde maakte dit onmogelijk, aldus het rapport. Toen bleek dat de Dorus Rijkers geen diensten zou kunnen verlenen werd terug gekeerd; om kwart voor vier legde de boot aan. Schipper Simon den Heyer en opstapper Jac. Pronk zijn toen per brom mer naar het zuiderhavenhoofd gereden, de anderen werden per politiejeep naar de plaats van de ramp gebracht. Toen zij daar aankwamen waren alle drenkelingen al van boord, aldus het rapport De heer Th. de Booy, directeur van de K.N.Z.H.R.M., heeft naar aanleiding van de ramp vanmorgen meegedeeld, dat de redding met een lijn zoals die ook is verricht in dit geval de enige mogelijk heid is geweest om de schipbreukelingen van boord te halen. Dit contact is, zoals wy reeds meldden, tot stand gebracht door de drie vletterlieden Roos (vader en twee zoons), die eveneens tot de red dingsploeg behoren. Hulp met het whippertoestel zou, vol gens de heer De Booy onmogelijk zijn ge weest, omdat dit apparaat alleen gebruikt had kunnen worden als het schip verder van het havenhoofd had gelegen. Wél was de heer De Booy van mening dat het nuttig zou zyn als aan de kop van de hoofden reddingsmiddelen zouden wor den aangebracht, waardoor een onmid dellijke hulpverlening zou worden bevor derd. (Zie ook pagina 7) Eerste huizenverkoop van Socrates te Amsterdam Dertien Amsterdamse etagewoningen van de failliet verklaarde bouw- en han delsonderneming N.V. Socrates zijn gis teravond onder grote belangstelling in Frascati geveild. Ze brachten 178.506 op. De totale huuropbrengst bedraagt ruim 23.300 per jaar. Het Brabantse Prinsenbeek haalt verlicht adem, zoals dat heet: de beruchte overweg aan de Grintweg is voor altijd ge sloten. Er waren al zoveel ern stige ongelukken gebeurd dat ouders hun schoolgaande kinde ren thuis hielden. Dat hoeft nu niet meer: de heren J. Hissink van de Spoorwegen en A. Quack van Rijkswaterstaat sjouwden ton en verbodsbord naar de overgang, want er is nu een pa rallelweg aangelegd Dit is een van de eerste winterse plaatjes van deze winter, en het is al meteen goed raak. Het is in Elizabeth, New Jersey, niet zó gemakkelijk in de auto te stappen en dan ook nog weg te rijden. Heel het verkeer in het oosten van de Verenigde Staten wordt door sneeuwstormen stilgelegd, zoals men op deze pagina kan lezen. (Telefoto) ,E STATEN aan de oostkust van de V.S. zijn gisteren door een zwajne sneeuwstorm geteisterd, waar door alle lucht-, weg- en spoorweg verkeer werd verlamd. Vanuit het zuidwesten komend, trok de sneeuw storm over Pennsylvania, New Yer- sey, New York en Nieuw-Engeland. Vooral de steden Baltimore, Boston, Philadelphia cn New York werden zwaar getroffen. In New York lag de sneeuw meer dan dertig centimeter hoog. Een ochtendzitting van de Alge mene Vergadering van de Verenigde Na ties moest in verband met de sneeuw storm worden afgezegd. Op de Ncwyork- se vliegvelden is het vliegverkeer ont wricht. Wegen zijn door de sneeuw ver sperd en in het hartje van de stad zijn honderden automobilisten gestrand, bovengrondse vervoersdiensten staan volkomen stil. Alleen enkele lijnen van de ondergrondse spoorweg functioneren nog. De scholen zijn dicht en de han delskantoren werken met een minimum aan personeel. In Washington ligt 25 centimeter sneeuw. Het Witte Huis heeft meege deeld, dat alle regeringsbureaus van daag in verband hiermee zuilen zijn ge sloten. Ook de scholen sluiten. De auto busdiensten moesten gisteren worden gestaakt. Als gevolg van de sneeuwstorm zUn MEER RUSSISCHE STEUN IN LAOS Twintig Russische vliegtuigen zijn gisteren op het vliegveld van Vientiane (Laos) geland. De meesten voerden wa- Beteren minstens achttien personen In pens en munitie aan. de oostelyke staten van de Verenigde Er dreigt een artillerieduel om de Staten omgekomen, stad. De rechtse troepen van generaal Senator Kennedy, de nieuwe president, heeft zijn terugkeer uit zijn vakantie oord Palm Springs in Florida naar Washington uitgesteld tot de storm ge luwd is. Minister van buitenlandse zaken Herter, kon niet op tyd naar Parijs ver trekken, waar hy de N.A.V.O.-conferen- tie zal bijwonen. De effectenbeurzen konden eerst la ter openen, omdat de makelaars niet naar Wallstreet konden komen. Ook het werk in de havens van New York en Boston lag praktisch stiL Het paar meter. Phoemd Nosavan, die naar Vientiane op %veg zijn, zijn gedeeltelijk terugge slagen. Op enkele westelijke ambassades te Vientiane zou men voorbereidingen tref fen voor de evacuatie van de vrouwen en kinderen van het ambassadeperso- naaL De Amerikaanse vrouwen en kin deren zijn twee weken geleden al ver trokken. De stad wordt thans beheersd door de troepen van -kapitein Kong Le. Eeerder is gemeld, dat Russische vliegtuigen |zichl bedroeg slecht, hem van geschut hebben voorzien. I. De Amsterdamse politie heeft gister avond een inval gedaan in een speelhol. Zij trof daar twaalf, waarvan enkele niet onbekende, personen aan bezig met een kaartspel genaamd „mijn en dijn". Twee hunner zijn in arrest gesteld, namelijk de 61-jarige kamerverhuurster E. B. en de 54-jarige G. H. L„ die als bankhouder optrad. De overigen, 7 mannen en 3 vrou wen, werden na verhoor in de loop van de nacht vrijgelaten. In het genoemde pand werden voorts een roulette met al wal daarbij behoort en ander gokspelmateriaal gevonden en in beslag genomen. TTET KABINET van de nieuwe Amerl- kaanse president Kennedy begint zijn contouren te krijgen. Bekendgemaakt is thans de naam van de minister van bui tenlandse zaken. Het is Dean Rusk gewor den. Daarmede is de groeiende veronder stelling bevestigd, dat de keuze toch niet vallen zou op Stevenson. Er is onzeker heid over de motieven, die tot deze af wijzing hebben geleid. Lag het aan de politieke inzichten van Stevenson? Was Kennedy beducht voor te grote invloed? Hoe het zij, men mag er zich over ver heugen, dat Kennedy er in geslaagd Is Stevenson niettemin op een andere be langrijke post aan zijn regering te ver binden. Want dat Stevenson een grote figuur is, van wie men voor de Ame rikaanse buitenlandse politiek ook gro te dingen verwachten mag, is buiten kijf. Minister is dan Dean Rusk geworden een naam waaraan we nog wennen moeten, hetgeen overigens snel lukken zal. Want een Amerikaans minister van buitenlandse zaken pleegt wel „in het nieuws" te staan. Wat ons aan infor matie over de nieuwe minister bereikt, stemt hoopvol en maakt een vertrou wenwekkende indruk. Rusk wordt ons getekend als een man met een voortreffelijke staat van dienst Hij is rustig, maar weet wat hij wil. Zijn streven is er steeds op gericht ge weest om internationale conflicten zoveel mogelijk tc Iocaliseren, om ze vervol gens te helpen oplossen. Localisercn van een conflict is in de tegenwoordige politieke verhoudingen niet gemakkelijk. Heel vlot immers kan een vlam van de ene brandhaard naar de andere overslaan. Moedgevend is in dit verband dat de nieuwe minister een groot kenner is van de locale situaties iets wat niet van iedere Amerikaan, ook niet op hoge posten, kan worden gezegd. We zijn getroffen door de mededeling, dat de nieuwe minister lid is van een der Amerikaanse protestantse kerken, te weten die der presbyterianen. Als chris ten zal hij beseffen, dat bij alle betrek kelijkheid van het menselijk kunnen de overtuiging van het geloof in een hogere leiding van onmisbare waarde is. Na de vervulling van deze hoge minis terspost wacht Kennedy de bezetting van het ministersambt van defensie. Dit zal zo mogelijk nog moeilijker cn belang rijker zijn. Immers is het een publiek geheim, dat de toporganisatie van de Amerikaanse defensie te wensen over laat. En zelfs een Eisenhower heeft geaar zeld in te grijpen. Toch is zulks noodza kelijk. Er is reden, met enige spanning uit te zien. hoe de nieuwe, jeugdige president zijn keuze bepaalt. Wie komt niet reeds onder de «J11»™ van de enorme verantwoordelijkheid welke op zijn schouders rust? I In Eindhoven is gister een aantal brand jes gesticht, ten gevolge waarvan acht auto's en enkele schuurtjes werden be schadigd. Van de daders ontbreekt elk spoor. l Brand in de boerderij „Waterschlevnhof" van P. Bosch in Sittard heeft gisteren ruim 100.000 schade aangericht. Een groot deel van de oogst ging verloren. De Engelse onderminister van buiten landse zaken, J. B. Godber, heeft m het Lagerhuis medegedeeld, dat de toelating van communistisch China tot de Ver enigde Naties zal worden besproken met de toekomstige regering vaar Amerika. vanmorgen de luchtdruk boven de Golf van Biscaye sneller dalen dan boven Schotland. Waarschijnlijk zal daardoor een afzonderlijke stonng ontstaan, die in de richting van Zuid-Frankrijk trekt. In verband met deze ontwikkelingen zal een zuidoostelijke wind gaan waaien waar mee koude lucht uit Duitsland wordt teruggevoerd naar ons land met in de nacht op de meeste plaatsen lichte vorst en overdag temperaturen om het vries punt. De neerslag zal over het algemeen gering en plaatselijk zijn- Overwegend zwaar bewolkt met hier en daar enige sneeuw. Temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. Aanvanke lijk zwakke, later matige tot vrij krach tige wind tussen zuid en oost. De officier van justitie bh de recht bank in Breda heeft gisteren tegen de 63-jarige Tilburger C. E. wegens poging tot moord een gevangenisstraf van twee jaair geëist. De man had op 3 oktober een bij hem inwonende schoondochter tot viermaal toe met een bijl geslagen, overigens zon der ernstige gevolgen. Verdachte be weerde, de vrouw niet te hebben willen doden. „Ik vnlde aLleen een einde maken aan het judassen", zo zei hij. De officier achtte poging tot moord be wezen. De verdediger, mr. Van Llempt uit Tilburg meende, dat alleen mishan deling bewezen was. RUEVI 6.500 militairen en een politiemacht van 3.000 man zullen donderdag de afzetting verzorgen langs de zeven kilo meter lange route waarlangs koning Boudewyn zijn verloof de naar het altaar in de Slnt- Goedelekerk zal voeren. De ar tillerie zal op deze dag 201 sa- Belgische vorst en zijn uit de kerk vertrekken. bruid dagen gereed ln de garage van gische journalisten, is gisteren Belgische hulsvrouwen een In het palels en ln de kerk het paleis. Zondagavond en gisteren zUn een begin gemaakt met de uit reiking van toegangsbewijzen z(jn gisteren ook de repetities ook d® eerste officiële gasten en legitlmatiekaarten. voor de grote gebeurtenis be- ul* het buitenland per trein en gonnen. Met figuranten wordt vliegtuig In Brussel aangeko- tot op de seconde nagegaan of men. Onder hen zijn de markies het op papier uitgestippelde markiezin De Villaverdc, programma in de praktijk vol- schoonzoon en dochter van ge- 'uutschoten lossen: 101 op het gens het vastgestelde schema neraal Franco, moment waarop de koninklijke kan worden gevolgd. De spe- In het perscentrum, dat zich bruidstoet h-t palels In Brussel ciale hofauto met een dak van voorbereidt op de ontvangst zal verlaten en 100 wanneer de plexiglas staat sinds enkele van 1200 buitenlandse en Bei- De Belgische omroep zal op de dag van bet huwelijk be- nalve de rechtstreekse repor tages een groot deel zendtijd aan Spanje drietal Spaanse recepten voor schotelen. Donderdag zal ln België geen algemene vrije dag zijn. De grote magazijnen hebben mede gedeeld, dat ook op de huwe- van de lijksdag van de Koning de deu- wijden. ren niet worden gesloten. Een Langzaam dalend. Barometerstand gisteren 760 mm. Zon cn maan Woensdag 14 december: zon op 8.41 uur, onder 16.29 uur; maand op 3.15 uur, onder 14.23 uur. 18 dec. Nieuwe maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Zelfs het dagelykse praatje van altzondering wordt gemaaki de kok zal ln het teken van voor de warenhuizen In Brus het huwelijk staan: ter ere van iel. die echter s middags weei da Belgische koningin zal hij de open zullen gaan. D Helder Ypenburg VU ss. Eeldc Do Bilt Twen tb e Elndh id -Limb Helsinki itockh Os.o K. >penh Aberdeen Londen Adam Brussel Luxemb Parys Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort MUoehen «tUHch Genëve Locarno Wenen Innsbruck 'lelgrado Uherve lome \Jaeclo viadrld Vlallore* Lissabon gh bew regen regen gh bew gh bew onbew mist regen gh bew 1. bew bw bew gh bew h. bew I. bew onbew sneeuw poolen zw bew sneeuw sneeuw regen regen windstil windstil windsti. windstil wrtw 2 raw 6 www nnw 4 windstil U 3 M -

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1