GA NIET ONVOORBEREID naar WINTERSPORT T Kris-kras door (en over) de Zwitserse Alpen Skigebied begint bij het eindpunt van de autobus Zo kan het ook: met tent of caravan zegt instructeur B. Hemmes Zo is dat in Noord-Italië: Trein en sweefbaan naar hoogste plaatsen WINTERSPORT Met Arlberg-expres naar Oostenrijkse bergen Vele namen hebben er een goede klank voor Nederlanders Geen meewarige blikken meer.... WINTERSPORT WOUT BERGERS, Haarlemmerstraat 232, Tel. 24681 FRANKRIJK, steeds betere accommodatie 7 ZATERDAG 10 DECEMBER 1960 Een goede uilrusting behoeft met duur te zijn, maar is wel noodzakelijk. Als men zich voorts aan de instructies van de skileraar houdt is het actief deel nemen aan de wintersport een buiten gewoon genoegen „Wie ten volle van de wintersport wil genieten en honderd procent pro fijt van het skiën wil hebben, mag niet onvoorbereid vertrekken." Deze woorden zijn van de heer B Hemmes uit Den Haag, die wintersport-reis leiders van de Ned. Chr. Reisvereni- King instrueert. Als instructeur wijst hij er de reisleiders steeds op, dat deze de deelnemers vooral op het hart moet binden gedegen voorbe reidingen te maken. Die behoeven echter niemand af te schrikken eens in de winter op reis te gaan. Een der belangrijkste onderdelen van de voorbereiding noemt de heer Hemmes gymnastische oefeningen. 7org ervoor, niet stijf Mn te komen Bij het skiën komt het hoofdzake lijk aan op het doorveren van de knieën en het draalen van de heu pen. Begin daarom geruime tijd voor het vertrek reeds Iedere avond knie buigingen te maken. Belangrijk vindt de heer Hemmes ook. dat zij die In het wintersportcentrum op de skilat ten komen te staan, in Nederland reeds oefenen. Niet op ski's natuur lijk, maar op de trap. Met het voorste deel van de voet op een traptrede gaan staan, is een voortreffelijke oe fening. Staat men op de ski's, dan zitten de tenen van de voet vast. doch de hiel kan op en neer worden bewogen. Vandaar dat een oefening op de trap van groot belane Is. Het Is in het kader van de voor bereidingen niet nodig ski's of ski schoenen te kopen. Ski's kan men overal in de wintersportgebieden hu ren en schoenen ook. al is het ten aanzien van de schoenen wellicht bc- ter deze reeds in Nederland te buren Men Is dan niet duurder uit. doch heeft wel het voordeel rustig te kun nen zoeken naar een paar. dat goed past. Goed passen wil echter zeggen: een maat groter dan normaal met het oog op de dikke wollen aokken. dia de skiër draagt. Wat de kleding betreft adviseert de heer Hemmes een warme, wlnddlchte en waterafstotende skibroek, die soe pel zit, juist omdat de benen en de heupen dikwijls en frequent worden bewogen Verder een winddlcht. niet dik-gevoerd, windjack, liefst met ca puchon en met ritssluitingen. Daar onder voor de heren een trui en voor de dames een blouse met wollen vest, dat niet over het hoofd behoeft te worden uitgetrokken. Wordt het warm, dan gaan truien en vesten spoedig uit. Moet een dame een trui over het hoofd uittrekken, dan komt het haar op een minder elegante wijze te zitten. B(j heren is dat minder be «waarlijk Een ijsmuts, die om de oren sluit ls zeer nuttig, terwijl wollen wanten of handschoenen onontbeerlijk zijn Enkele paren Is gewenst, doordat de wanten dikwijls nat worden en dan tijd moeten hebben om te drogen Dikke wollen sokken zijn eveneens niet te missen Lang ondergoed, zowel voor dames als heren. Is zeer aanbe velenswaardig. Sneeuwbril Verder is een goedkope sneeuwbril beter dan een dure of zelfs goedkope zonnebril. Zonnebrandcreme Is nodig, doch evenzeer lippenzalf In het bijzonder wijst de heer Hem mes erop nimmer te gaan skiën als men erg koud of erg moe is. Men heeft dan weinig gevoel, beheerst het gebruik van de ledematen niet meer. hetgeen ongelukken kan veroorza ken. Overigens behoeft er geen angst voor ongelukken te bestaan, mits men zich aan de instructies van de ski leraar houdt. Het verkeer in de grote steden van ons land vindt de heer Hemmes altijd nog veel gevaarlijker dan het skiën. Als het enigszins mogelijk ts. raadt hij ski's met veiligheidsbindingen aan. Deze hebben een zodanige construc tie, dat de ski's losschieten, zodra de voet een incorrecte beweging maakt, die de spanning te groot doet worden. De ski's schieten dan van de voet af. waardoor het gevaar voor beenbreuk tot een minimum wordt beperkt. Gaat men naar de wintersport, doch wenst men niet te skiën, dan zijn hoge wandelschoenen toch noodzake lijk. Vooral oudere mensen doen. al wandelende, veel gezondheid in de winter op. Ten slotte wil de heer Hemmes er op wijzen, dat In iedere boekwinkel uitstekende boekjes van nog geen f2 zijn te verkrijgen, die veel wetens waardigheden vertellen over het skiën en dus nuttig zijn bU de voorberei dingen. Want dat deze getroffen moe ten worden, ls zo zeker als een win tersportvakantie zal bevallen. TN de hooggelegen gebieden van Alpen en Dolomieten in Noord-ItaliS wordt eveneens wintersport beoefend. De trein brengt u meestal niet op de plaatsen waar u de ski's kunt aantrekken. De autobus echter wèl en het opmerkelijke is, dat de mooiste Italiaanse wintersportgebieden daar beginnen, waar de autobussen hun eindpunt hebben. VOOR UW WINTERVAKANTIE NEERLANDS EERSTE REISBUREAU Breestraat 36 Leiden Telefoon 303451 De trein bijvoorbeeld is een onbe kende verschijning in Sestrière, geheel in het Westen bij de Franse grens Maar vanaf Ulzio. Susa of Pinerola rijden bussen naar dit op 2000 meter hoogte gelegen toeristenoord, dat niet alleen een der bekendste, maar ook een der hoogst gelegen wintersportcen tra van Italië is Aanbevelenswaard is ook Sulden of Solda in het Ortlergebied. niet ver van het drielandenpunt Italië, Zwitserland en Oostenrijk Voor dit op 1900 meter hoogte gelegen wintersportcentrum moet u per trein via Merano naar Spondinig Daar vindt u de autobus gereed, die naar dit heerlijke oord rijdt Gaat u liever naar Breuil iCervinia» aan de Italiaanse kant van de Matter- horn die op de Zwitserse grens ligt welnu, stap dan uit de trein in ChS- tillon en neem daar de autobus, want dat is in Noord-Italië hét vervoermid del naar de wintersportgebieden WELLICHT het allermooiste skige bied van Noord-Italië vindt u aan beide zijden van het Val Gardena, dat ook uitsluitend per autobus is te be reiken In de afgelopen zomer is de trein door dit dal opgeheven Deze winter voor het eerst zullen de auto bussen vanuit Klausen (Chiusa) aan de spoorlijn van de Brenner naar Bol zano de toeristen bij duizenden naar ZWITSERLAND - ALPENLAND bij uitstek. Afge- zien van de Jura en de hoogvlakte in het noorden wordt het gehele Zwitserse grondgebied door hoog gebergte ingenomen. En waar in Zwitserland hoog gebergte is, is ook wintersport Dat is niet altijd zo geweest. In het begin van deze eeuw nog bleven de prachtigste skigebieden ongerept liggen, doordat ze eenvoudig onbereikbaar waren. Dat is thans voorbij. Zwitserse openbare vervoermiddelen brengen de win tersportliefhebber thans naar elk gewenst dorpje, on geacht hoe hoog het ligt. Het verkeer heeft er dan ook in niet geringe mate toe bijgedragen, dat prak- Waar openbaar vervoer is, is winter sport Kijk naar Zermatt aan de voet van de Matterhorn of naar Wengen in het Berner Oberland. Het zijn winter sportplaatsen met een grote reputatie Per auto zijn ze evenwel (nog) niet bereikbaar De trein brengt er niette min jaarlijks duizenden toeristen, ook en vooral in de winter. Op de noordelijke helling van de be roemde Pilatus aan het Vierwoudste- denmeer de berg van Luzern is wintersport eveneens mogelijk. Een zweefbaan en een tandradbaan onder houden de dienst naar de 2132 meter hoge top. waar hotel Bellevue ook des winters open was Was, want het is eind oktober geheel afgebrand. Ten einde de wintersportliefhebbers niet teleur te stellen, zal hotel Pilatus-Kulm de functie van Bellevue overnemen. Waar treinen komen is wintersport en dan zorgt het land. dat het de toerist aan niets ontbreekt. tisch heel Zwitserland wintersportgebied is geworden. Neem bijvoorbeeld Mürren. Dit aardige dorpje in het Berner Oberland viert deze winter een slechts zelden gevierd jubileum: „een halve eeuw winter sport". Precies 50 jaar? Zeker, want op 15 december 1910 ging de bergbaan LauterbrunnenMürren ook des winters rijden. Voor Mürren was het een avon tuur Studenten uit Oxford speelden er de eerste ij«- hockeywedstrijd tegen studenten uit Cambridge en twee jaar later bestonden daar in alle takken van wintersport bloeiende verenigingen, die voor de no dige accommodatie zorgden. Nog slechts enkele weken en overal in het hooggebergte Ls het wintersportseizoen weer in volle gang. Het blijkt, dat steeds meer Nederlanders hun vakantie benutten om aan de winter sport deel te nemen. Op deze pagina daarom en kele tips ter voorbereiding, alsmede een uiteraard niet volledige greep uit aanbeve lenswaardige wintersportge bieden. Goede accommodatie Een goede wintersportaccommodatie is een sterke Zwitserse troef. De Eggli- berg bijvoorbeeld, een der grote ski gebieden bij Gstaad. krijgt deze winter zijn vijfde stoeltjeslift. waardoor bij Gsta:id 19 bergbanen en skiliftjes ter beschikking komen. Zelfs is voor het wintcrtoensme daar een helikopter be schikbaar In Zwitserland met ongeveer 5 mil joen Inwoners gaan deze winter voor het eerst 37 kunstijsbanen open, waar door het land in verhouding aan de top van alle schaatsenrijdende landen 6taat. (In Nederland met 11 miljoen in- i maar één) TTET DORPJE Lech am Arlberg verenigt in zijn naam twee woorden, tl die in het bijzonder bij Nederlandse winter toeristen prettig aandoen en dikwijls ook goede herinneringen oproepen. Lech is het riviertje, dat op de bergen niet ver van het dorp ontspringt en dan door het Lechtal via Holzgau aan de Oostenrijkse kant van het Madelejoch tegenover het Zuidduitse Oberstdorf naar Reutte loopt. Reutte, bekend door de Engelkinder en ook door zijn protestantse kerk, voor de bouw waarvan ook in ons land actie is gevoerd. Vooral de bouw van kunstijsbanen heeft een grote vlucht genomen: acht jaar geleden hadden Ztirieh Bern. Bazel Neuchatel en Lausanne samen zes ba nen In 1955 begonnen La Chaux de Fonds en Martigny met de inrichting en sindsdien zijn 29 banen aangelegd. Adelboden opent deze maand. Op deze banen wordt ook steeds meer curling gespeeld, hetgeen Grindelwald op de gedachte heeft gebracht dit win terseizoen een Curllngschool te openen, terwijl er deze winter ook schaatsexa- mens kunnen worden afgelegd. Airoio in Tessin, aan de zuidzijde van de Gotthardpas en -tunnel, wil een moderne wintersportplaats worden. Het begint deze winter met de bouw van een skischool, ijsstadions en sporthotels, waarvoor een terrein van liefst 20.000 m2 is gereserveerd. Een ten slotte: van de 21 kuurbad plaatsen in Zwitserland, bieden Leu- kerbad 'Wallis), Rietbad (Toggen- burg" en Scuol (Beneden Engadin) deze winter de mogelijkheid een genees krachtige badkuur te combineren met w intersportgen oegens! Is het wonder, dat op het Zwitserse winterspor'programma een record aan tal wedstrijden en gebeurtenissen staat? Wilt u een cijfer? Ruim 900...! 1VOG maar weinige jaren geleden had men slechts medelijdende blikken voor hen, die met tent of ca ravan naar de wintersport trokken. Vooral tn Duitsland zijn echter ge durende de laatste twee winters in vele oorden tenten en caravans ver schenen. De bewoners ervan trekken op ski's de natuur in en hebben ver der maar weinig pretenties. rjiOCH heeft men in Duitsland ge meend deze wintertoeristen te gemoet te moeten treden. In de ko mende winter zijn dan ook als gevola hiervan in de gehele bondsrepubliek ongeveer negentig kampeerterreinen geopend ten behoeve van hen, die met tent of caravan naar de winter sport in Duitsland trekken. INMIDDELS zijn ook allerlei sjjste- men voor verwarming van tenten up de markt gekomen en wie een ca ravan bezit, heeft bovendien een Advertentie maximum aan isolatie tegen de kou de, zodat het te verwachten is, dat het wintertoerisme met tent of ca ravan zich sterk zal gaan uitbreiden Duitsland is gereed deze winterkam- peerders te ontvanaen. T\E HARZ is een wintersportpara dijs met een uiterst mild kli maat. Op haar hoogten is het lang niet zo vochtig en nauwelijks zo koud als in het omliggende vlakke land. Men vindt er springschansen. bobbanen en tkibanen. Het camping- NEGENTIG kampeerterreinen in Duitsland GEOPEND Vakkundige voorlichting bij aanschaffing van uw WINTERSPORTUITRUSTING Verhuur van skischoenen Reserveer tijdig terrein Braunlage (650 m) i* 'swin- 'ers geopend. VJET Zwarte Woud bezit reeds ver scheidene kampeerterreinen, die het gehele taar geopend zijn. Daar is het kamp van Freiburg Het ligt weliswaar op een hoogte van slechts Men kan ook zonder te skiën van een vakantie ln de winter genieten. De sneeuw zorgt in de wintermaanden voor een betoverend landschap, dat tot wandelen noodt. 265 meter, maar de liefhebbers van de wintersport kunnen gemakkelijk met de nabijgelegen Schauinsland- bahn een hoogte van meer dan dui zend meter bereiken. In het kam peerterrein aan de SchLuchsee (950 m) kan men schaatsenrijden. Het hoogst gelegen is het kampeerterrein te Linach (1000 m). In dit model kamp kunnen de caravans ook in loodsen worden ondergebracht. IN DE Duitse Alpen zijn alle wegen des winters berijdbaar. In Opper Beieren duurt het wintersportsei zoen op sommige hoogten zelfs tol in de lente. Krün bij het oioolbou- wersdorp Mittenwald, waar elk jaar de door de Deutsche Campingclub georganiseerde winterrally wordt gehouden, is eigenlijk een centrum van de Duitse winterkampen Het ts uitstekend ingericht en beschikt over een motel, waar de oudere generatie een echt bed kunnen vinden. J-JET is intussen geenszins noodza kelijk over een georganiseerd kampeerterrein te beschikken. Een ietwat beschermde plaats met in de nabijheid elektrische stroom, water en toiletten is natuurlijk ook vol doende Talrijke restaurants stellen zelfs kampeerterreinen kosteloos ter beschikking van de toeristen Door gaans is hel voldoende aan de bur gemeester of de V.V.V. te schrijven, met het verzoek, een plekje voor hel kamperen met een caravan aan te wijzen. f\M ten slotte enkele voorbeelden te noemen het gehele jaar zijn leopend de vooral voor Nederlandse 'oeristen gemakkelijk bereikbare kampeerterreinen van Kleve-Bres- serberg, Haldern. Keulen-Bruch en Keulen-Rodenkirchen, F rankfurt- Heddernheim en Wolfenheiher bij Freiburg. De Arlberg ligt pre cies op de grens van Vorarlberg en TiroL Aan de zuidzijde ligt SL Anton, waar het koninklijk gezin dik wijls zijn vakantie heeft doorgebracht Aan de noordzijde ligt Lech am Arl berg. dat zeer bin nenkort koninklijk bezoek uit ons land krijgt en waar begin volgend jaar boven dien de Nederlandse skikampioenschap pen zullen worden gehouden. Maar de Arlberg ls in ons land vooral ook bekend door de Arlberg-expres. de trein die tussen Bre- genz en Innsbrück dwars door de pro vincies Vorarlberg en Tirol rijdt Deze trein brengt jaarlijks duizenden Nederlan ders naar de winter sportgebieden in de beide westelijke Oostenrijkse provin cies. Men kan bijvoor beeld de Arlberg- expres in Bludenz verlaten en dan bet Montafondal intrek ken. Diir vindt men Schrans en Tschag- guns, tweelingstad jes bij de meest wes telijke Oostenrijkse wintersportgebieden Dieper het da) in intdekt men Parthe- oen aan de voet van de bekende Silvret- ta-hoogalpenstraat De blauwe Silvretta is er immers bekend om. dat hier tot diep in het voorjaar alle geneugten van de wintersport kun nen worden genoten. Maar rijdt men Bludenz voorbij, dan volgi Dalaas. een plaats voor geoefende skiërs. Steile hellingen met veel sneeuw, zoveel, dat een tiental Jaren geleden het spoorwegstation door een lawine geheel werd verwoest Vervolgens komt men ln Langen, hel spoorwegstation voor Lech am Arlberg, dat dan over de beroemde Flexenpas is te bereiken. Waar wordt tn deze om geving, vlak voor de spoorwegtunnel door de Arlberg geen wintersport ge vonden? Door de tunnel St Anton am Arlberg Goede wijn behoeft immers geen krans"' Bij Landeck begint het Paznauntal dat evenwijdig met de Zwitserse grens loopt en waar vooral de beginners aan hun trekken komen En wil men naar dat heerlijke oord Nauders bij de grens met Italië, welnu, men stapt ook al bij Landeck uit en volgt vandaar de loop van de Inn. Bent u vergeten in Laudeck uit dt stappen' Geen nood De Arlberg-exprc stopt even verder ook bij Imst, waar in noordelijke richting het Gurgltal loopt dat naar het ook al bekende Nassereith gaat en verder naar de Fernpaa. die mei de Flexenpas en de Arlbergpas tijdens de Oostenrijkse drie-passen tocht wordt aangedaan Gaat u nog verder, welnu de trein stopt ook nog ergens in een dal. waat u tevergeefs oaar een dorp zoekt Het sla tion heel Bahnhof Otztal Een dorp i? er due niet, maar vanaf he» station schiet u zo het Otztal in en dat staat Een winters kijkje in de dorpsstraat van Lech am Arlberg. De sneeuw ls aan de kant meters hoog opgetast, de zon schijnt heerlijk en alles ziet er vrolijk en opgewekt uit. bekend als een der mooiste, zo niet hét mooiste Oostenrijkse dal De bus brengt u naar Sölden, waar alom wintersport wordt beoefend en aangezien het dorp niet alle toeristen kon herbergen, is tegen de berghelling een nieuw dorp gebouwd, dat met een bergbaantje is te bereiken: Hochsölden Hier verblijft men temidden van de ski- weiden. Dieper het dal in vindt u Zwieselstein. heerlijk ruim gelegen bij een dalsplit sing Het ene dal gaat naar Obergurgl. het hoogste Oostenrijkse kerkdorp op 1930 meter Naar men zegt ook het goed koopste Oostenrijkse dorp In de winter even druk bezocht als in de zomer Het andere dal heet het Ventertal en eindigt in Vent Men kan daar zelfs per bue niet komen Een jeep brengt de toeristen vanaf Zwieselstein naar dit 1900 meter hoog gelegen toeristencentrum waar wintersport en zomertoarisme om de voorrang strijden. En wilt u per se de Arlberg-spoorweg tot het eindstation berijden, dan bent u in Innsbrück, de stad waar in 1964 de Olympische Winterspelen zullen worden gehouden. Keus genoeg dus aan de Arlberg spoorweg En achter Innsbnick' Ook laar is wintersport doch ten slotte m<>et er obk nog iets ongenoemd en onbezochi blijven. Voor een volgend jaar die aardige stadjes in dit prachtige dal brengen. Het begin van het Val Garden» is tamelijk smal. Wintersport is er niet goed mogelijk, doch is men eenmaal in de hoofdplaats. Ortisei. welnu, dan begint ook een wintersportgebied dat zijn weerga niet kent. Ortisei ligt op 1236 meter en heeft baantjes naar de Raschötz-hoogten en naar de beroemde Seiser-Alm, de D1 dl Hotel Miramonti, waar de bus door het Val Gardena zijn eindpunt heeft en het onbetwistbare gebied voor wintersportliefhebbers eerst recht begint: skiën en wandelen naar hartelust zonder door het verkeer te worden gehinderd. grootste bergweide van Europa met een oppervlakte van 60 km2. Daar vindt men weer talrijke skiliftjes. De gehele Seiser-Alm wordt benut voor de win tersport. Even verder ligt St. Christina op 1400 meter in het breedste gedeelte van het dal Overal wintersport, overal skiliftjes. overal skiweiden. En wanneer men nog even verder rijdt, dan komt men in Plan op 1606 meter aan de voet van de 3181 meter hoge Langkofel en de iets lagere Sella- groep. Ook hier is het in de winter even druk met toeristen als in de zomer. E AUTOBUS rijdt nog verder, in de richting van de Sellapas en de Grödnerpas. Op het punt waar de weg zich splitst, één tak naar de Sellapas en een andere tak naar de Grödner pas gaat, vindt men het eindpunt van de autobus bij Hotel Miramonti. Hier is men in het hart van het Dolomieten- wintersportgebied gekomen. En wat voor gebied. Heerlijk beschut door de Sellagroep liggen in een breed hoogtedal. dat tot de Langkofel reikt, de skiweiden op een hoogte tussen 1900 en 2200 meter. Zij worden steeds meer bezocht, om dat ze steeds meer gewaardeerd wor den. Het is er ruim. zodat de skiërs er ook de ruimte hebben. Het is er tevens groots." De skigebieden liggen voor de deur van Miramonti, dat berg- zicht betekent Er zijn zware, maar ook gemakkelijke afdalingen Talrijke skischolcn zijn hier te vinden Begin ners en geocfenden kunnen er terecht. Skiliftjes zijn er te kust en te keur. Een heerlijker gebied met een voor treffelijke accommodatie is nauwelijks denkbaar. Heus, Noord-Italië en ln het blon der de Dolomieten hebben de water sportliefhebber veel te bieden. Ga er per trein heen. maar stap ergens uit en neem dan de autobus. Waar dit vervoermiddel eindigt, begint het on betwistbare gebied voor hen, die de skilatten willen onderdoen, of te voet van de warme wlnterpracht willen genieten, of de arreslede laten voor rijden om een tocht te maken door het berglandschap, dat ook ln de win ter van een bekoorlijke schoonheid Is In Frankrijk, hoewel geen winter- sportland zoals enkele Alpenlanden, wordt de wintersport toch ook druk beoefend. Vooral in de omgeving van de 4810 meter hoge Mont Blanc is het des winters alles wintersport, wat de klok slaat. Daar ligt bijvoor beeld Chamonix, een der grootste, zo niet hét grootste wintersportcen trum van Europa. Frankrijk begrijpt, dat het zijn wintersport-accommodatie moet aan passen aan de eisen, die de moderne tijd stelt, wil het niet achterreken bij landen, waar verhoudingsgewijze veel meer wintersport Is te vinden en die uit economische noodzaak wel voor een goede accommodatie moeten zorgen. Op vele plaatsen tn de Haute Savoie zijn dan ook nieuwe skiliften gebouwd en springschansen gemoderniseerd. In Chamonix worden ln het komende wtntersportseizoen een nieuwe stoel tjeslift, twee nieuwe pistes, en een nieuwe, uit plastic opgebouwde spring- schans In gebruik genomen. Ook ls het tantal aan skischolcn verbonden kin- terinatractrtces uitgebreid Voor de toekomst staan nog meer uit leidingen en verbeteringen op het Togramma. zodat ook in de enkele ■•'ranse wintersportgebieden de winter sport van alle gemakken wordt voor zien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7