Stil V.N. treden op in Stanleystad ^pijn Schuld Minas Gerais 200.000 dollar? Socialistische kritiek op iiietaalbeleicF' Vliegt de mens al sneller? ht een, hij, Aanzienlijk meer dan nu VERHOGING KINDERBIJSLAG PIETER STUYVESANTPRIJZEN INVESTERING IN NIEUW-GUINEA Geldzendingen uit Brazilië zouden stagneren POTTERS ..UN IA" n TOCH IS HET ZO! RDTERDDN t De regering heeft thans bij de Tweede Kamer het reeds aangekondigde wets ontwerp tot verhoging van de kinderbijslag ingediend. De bijslagen zullen als het ontwerp door de Kamers wordt aanvaard worden verhoogd tot 75 ct per dag voor het eerste kind, 82 cent per dag voor tweede en derde kinderen. 1.11 per dag voor vierde en vijfde kinderen en 1.25 per dag voor zesde en volgende kinderen. De aan deze verhogingen verbonden kosten kunnen worden geraamd od ca. 23 miljoen per jaar. In hetzelfde wetsontwerp stelt de regering overeenkomstige verhogingen voor de kinderbijslagen van rente trekkers, kleine zelfstandigen en gepensioneerden voor. Voor wat betreft de rentetrekkers kunnen de aan de verhoging verbonden kosten worden geraamd op ca. ƒ1,3 miljoen, waarvan ca. ƒ585.000 komt ten laste van het algemeen weduwen- en wezenfonds, ca. 115.000 ten laste van het algemeen ouderdoms- fonds en ca. 600.000 ten laste van het rijk. De aan de kinderbijslagverhoging voor kleine zelfstandigen en gepensioneerden verbonden kosten die ten jaste van het rijk komen kunnen worden geschat op resp. 240.000 en Drie Nederlandse „captains of industry" ontvingen gisteren zilveren bokalen uit handen van de Amerikaanse ambassadeur te Den Haag, de heer Philip Young. De ambassadeur reikte deze trofeeën uit aan de heer A. J. Engel, president-directeur van de A.K.U., dr. H. Alberda als vooraanstaand man in diverse Nederlandse ondernemingen en voorzitter van de Centrale raad voor buitenlandse economische betrekkingen en aan de heer W. J. Hupkes, directeur van de Kon. werf De Schelde. De ambassadeur reikte na een vriendelijke toespraak, waarin hij hoog opgaf van de prestaties van de ontvangers van de prijzen op het gebied van de economische betrekkingen tussen de Verenigde Staten en Nederland, de zilveren bokalen de Pieter Stuyvesantprijzen uit. Deze siervoorwerpen zijn vervaardigd naar een ontwerp van een der beroemde „Zonen van de vrijheid" van de Verenigde Staten, Paul Revère. Op 5 december heeft de commissie van de Europese economische gemeen schap de bouw van een agrarisch topografisch opleidingscentrum te Mano- kwari (Nederlands Nieuw-Guinea) voor een bedrag van ongeveer 2.581.000 gulden, als voorlopig aangegane betalingsverplichting, goedgekeurd. Het project zal door het Europese fonds voor ontwikkeling van landen over zee worden gefinancierd. (Advertentie) Muziek maakt Uw leven rijker Ongekende mogelijkheden met het eleetronliche eme- rlkunse Bildwln orgel. Door productie wn 275 stuki per dag duizenden guldens goedkoper Baldwin 2 klavieren met pedaal vanaf f 489S,- Emlnent, electr.. I klavier, f 49S.-. f 79S.-. f I29J.- Credlet-iervlce 49 maandelijkse termijnen VRAAGT BROCHURE VAN NEDERLANDS GROOTSTE ORGELCOLLECTIE Bodegraven, Tel. 01726-2188 In kringen van Rotterdamse scheeps- leveranciers is men van mening, dat de schulden, welke aan boord van de Mi- nas Gerais zijn gemaakt, de totale som van tweehonderdduizend dollar (ruim 725.000 gulden.!) belopen. Ook beweert men, dat dit de voornaamste reden is, waarom het Braziliaanse vliegkamp schip gisteren niet is weggevaren, zo als nog aan het begin van deze week was gepland. „Men wil wel betalen", zo vertrouw de een zegsman ons toe, „maar men kan niet, omdat de geldzendingen uit Rio stagneren. Ook moet er achterstand in het uitbetalen van salarissen zijn". Zoals wij gisteren reeds in een deel van onze edities meldden, blijft de dins dag j.l. in dienst gestelde Minas Gerais voorlopig jiog aan de kade van de Ro- zenburgse" werf van Verolme liggen. De oorlogsbodem, waaraan in een periode van drieëneenhalf jaar voor honderd miljoen gulden werd verbouwd, zou gis teren definitief vertrokken zijn, terwijl de feestelijke aankomst in Rio vlak voor de Kerst zou plaats vinden. Onze kerheid bestaat op 't ogenblik zelfs over de vraag, of de met zevenhonderd kop pen bemande Braziliaan voor Kerstmis Nederland zal kunnen verlaten. Als oorzaken van het uitstel werden van Braziliaanse zijde in de eerste plaats opgegeven, dat men. nog op de levering van enkele vliegtuigen uit Engeland wacht. Ook zou het aanvankelijke plaü om reserve-onderdelen, gereedschappen en wat dies meer zij, per koopvaardij schip te laten nakomen, opgegeven zijn. Deze voorraden, waaraan, nog een deel ontbreekt, zouden op last van de chef staf van de Braziliaanse marine door de Minas Gerais moeten worden mee genomen. Zoals de zaken thans liggen, lijken de schuldeisers een voorname, zo niet de voornaamste rol bij het uitstel van ver trek te spelen. In Rotterdam wordt ge sproken van een aan de commandant overgebracht dreigement, waarin gedu peerde binnen- en buitenlandse handela ren tot uiting zouden, hebben gebracht, dat getracht zou worden beslag op de geleverde goederen te laten leggen, als niet, vóór het lichten van de ankers, aan de verplichtingen werd voldaan. Het aan de ketting leggen van het schip zou als een andere mogelijkheid zijn over wogen. Aannemelijk is dan ook. dat de Bra ziliaanse marine zich voor het leeuwen deel der vorderingen aansprakelijk stelt. Schulden, welke door bemanningsleden van schepen worden gemaakt, behoeven immers voor geen kapitein aanleiding tc zijn het vertrek uit te stellen. Boven dien is het nauwelijks te geloven, dat de gemiddelde, in Nederland gemaakte schuld van elk der zevenhonderd be- manr.ingsleden een slordige duizend gulden zou bedragen. „Er zijn hier vreemde zaken aan de gang geweest", vertelde een handelaar, die veel ervaring met scheepsleveran- ties heeft. „Wasmachines, radio's, ijs kasten en televisie-toestellen zijn bijna met vrachtauto's vol aan boord gegaan, in. transito vaak. dat wil zeggen: belas tingvrij geleverd. Het lijkt wel of de Braziliaanse staat bij import-firma's is geïnteresseerd. In ieder geval tolereert hij handeltjes, die op een Nederlandse oorlogsbodem als bijvoorbeeld de Karei Doorman de grootste schandalen te weeg zouden brengen. Enfin, laten we ons troosten met de gedachte, dat het in Zuid-Amerika ook Zuidamerikaans „Dat de Minas Gerais nog niet ge zonken is, is me een raadsel. Hij moet van de kiel tot het dek boordevol met luxe huishoudelijke goederen zitten". Dtny Kommerkamp uit Klaren- beek bij Zutphen liet in 1949 bi} een feest met nog tal van andere kinderen een ballontje op. Van daag ging Diny trouwen in XJrs- hult in de Zweedse provincie Smaland met de daar wonende Calle Hakansson, die het ballon netje met het adres van Diny elf jaar geleden heeft gevonden en een briefwisseling begon, waar uit een wederzijdse liefde ont stond. De secretaris-generaal van de Ver. Naties, Dag Hammars- kjoeld, heeft de V.N.-troepen in Stanleystad opdracht gegeven ,,zich te verzetten tegen geweld dadig optreden tegen individuele personen die de Ver. Naties om bescherming verzoeken". In een nota, die zijn persoonlijke verte genwoordiger in Stanleystad aan de plaatselijke autoriteiten heeft overhandigd, wordt krachtig ge protesteerd tegen ,,de dreigemen ten met represailles tegen per sonen die normale bescherming van alle inwoners van het land zouden behoren te genieten". Zoals bekend heeft o'e provinciale gou verneur van Stanleystad gedreigd, alle Europeanen te zullen gevangennemen en een aantal Belgische gijzelaars terecht te stellen wanneer Loemoemba niet op vrije voeten komt. Hammarskjoeld heeft de Veiligheids raad in kennis gesteld van zijn optreden inzake Stanleystad. De secretaris-gene raal heeft 'bij ö'e autoriteiten in Stanley stad eveneens geprotesteerd tegen de wijze waarop de Ver. Naties werden in gelicht over de voorgenomen represailles gekoppeld aan de vrijlating van Loe moemba die de vorm had van een ultimatum. Waar mogelijk zullen troepen van de Verenigde Naties Europear-en uit de di verse delen van de Oost-provincie naar de hoofdstad Stanleystad begeleiden. De volkerenorganisatie heeft reeds contact opgenomen met de betrokken diploma tieke missies cn voorzieningen getrof fen voor evacuatie per vliegtuig voor hen die dit willen. Het aantal Europeanen in Stanleystad wordt geraamd op 500 a 1.000 en even veel in de rest van de provincie. Intussen hebben de Verenigde Staten volledig ingestemd met de arrestatie van ex-premieir Loemoemba en alle leden van de Ver. Naties gevraagd steun te verlenen aan president Kasavoeboe. Advertentie Ook in Duitsland ondervindt men grote overlast van de hevi ge regenval van de laatste we ken. Het water van de rivier de Hase is in de buurt van Osna- brück zo opgestuwd, dat een dijk i* bezweken. De Hollager-sluis werd volkomen weggespoeld en ook het huis van de sluiswachter en de pompkelder werden vernield. De Kongolese regering is gisteren be gonnen met de blokkade van VN-trans- porten. Een blokkade waarmee reeds eni ge dagen was gedreigd. Vier zendingen militaire voertuigen in verschillende de len van het land werden door het over- heidstransportbedrijf geweigerd. Het hoofd van de militaire VN-missle, brig.- gen. Rikye, bestempelde de blokkade als de ernstigste tegenslag die het VN-optrc- den tot dusver ten deel is gevallen. Hij zei dat het niet kon worden getolereerd. „De afwijzing door de regering van de loonvoorstellen voor de me taalindustrie is het resultaat van een geschipper in de loonpolitiek zonder weerga", zei gisteravond N.V.V.-se cretaris W. F. van Tilburg in een korte radiotoespraak (voor de VARA) over de situatie in deze be drijfstak. „De regering vond het blijkbaar niet nodig om over haar verbod tot tussentijdse herziening van lopende collectieve overeenkomsten verder overleg te plegen met de Stichting van de Arbeid. Het past blijkbaar in het denkschema van de loonpolitieke staatssecretaris het be drijfsleven te dirigeren en het auto nome College van rijksbemiddelaars aan handen en voeten te binden. Dit college dat zich bij een vroegerë gelegenheid nog wel eens op zijn auto nomie beriep is thans blijkbaar vol ledig door de regering terzijde ge schoven", aldus de heer Van Tilburg. „Waarom is de regering zo halsstar rig?" zo vroeg spreker. „In de eer ste plaats heeft zij economische motie ven. Minister De Pous ziet zwarte on weerswolken aan een blauwe hemel, waaraan wij alleen maar wat witte schapenwolkjes ontwaren. Wij, en niet wij alleen hebben zo het idee dat hij de zaken al te somber inziet. Natuurlijk moet de nodige voorzichtigheid worden betracht, maar ik durf voorspellen dat minister De Pous met zijn verbodswet geving elke greep op de werkelijke ont wikkeling verliest. Dat zal weieens als een boemerang kunnen werken." „Als staatssecretaris Roolvink zegt, dat anders binnen vijf maanden voor negentig procent van de werknemers openbreekvoorstellen op tafel liggen, ja, dan moet men vooral met verboden werken. Maar waar haalt de staatsse cretaris die wetenschap vandaan? Die moet bepaald afkomstig zijn van een werkgever". Spreker zeide het meer dan naïef te vinden dat de staatssecre taris zich door zo'n opmerking laat lei den. ,In talloze bedrijven hebben zich spontane wilde acties voorgedaan. Daar waar het rustig is gebleven of rustig wordt, zullen ondershands, dus buiten het college en de regering om, wel oplossingen zijn gevonden. Zoals men trouwens in een aantal andere secto ren poogt de zaak in de hand te hou den. Dit wordt dan het resultaat van het ontijdig ingrijpen door de regering, waardoor de bonafide vakbeweging dit succes niet mag boeken. Reeds zijn er van werkgeverszijde allerfti toezeggin gen gedaan oni de rust te doen weer keren. maar het legale optreden van de bonafide vakbeweging wordt ernstig ondermijnd". Spreker zeide geen be hoefte te hebben om dit tc wijten aan de nieuwe loonpolitiek. „Ondanks alle bezwaren, die daaraan vastzitten had ons deze moeilijkheid kunnen worden bespaard, indien de regering met meer soepelheid en vooral met meer tact zou zijn opgetreden en niet zoveel weer stand had opgeroepen door het be drijfsleven maar steeds opnieuw in een nauwer keurslijf te persen". De basis van vertrouwen is zoek, zo wel tussen de vakcentralen onderling als tussen de regering en het bedrijfs leven. Men wantrouwt eikaars opvattin gen. De verhouding in de bedrijven tussen werkgevers en werknemers wor den kapot gemaakt, er ontstaat een wil de ontwikkeling op het loongebied, die op een chaos moet uitlopen. Dit is een uiterst ernstige zaak. Levensgevaarlijk voor alle partijen, die hiermee te ma ken hebben. Het loongebouw, dat door de jaren heen met zoveel zorg is opge bouwd, wankelt. Dat is dan het resul taat van het eigenzinnig optreden van deze regering", zo besloot de heer Van Tilburg zijn toespraak. Advertentie GORDIJNSPIRAAL met de originele onderdelen ]-[ET belangrijkste kenmerk van het vliegtuig is wel de grote snelheid die kan worden bereikt. Een modern passagiersschip vaart met een snelheid van 45 km per uur over de wereldzeeën, het ver keer te land met auto en trein bereikt snelheden tot maximaal 150 km per uur. Een modern straalvliegtuig daarentegen, zoals de door de K.L.M. gebruikte Dou glas DC-8, kruist met een snelheid van 850 km per uur en legt de af stand AmsterdamNew York in ongeveer 8 uur af. Rekening hou dend met het plaatselijk tijdsver schil staat men des zomers 2 uur na vertrek reeds aan de overzijde van de Oceaan! Militaire vliegtuigen als de Lock heed F-104 „Starfighter" vliegen op het ogenblik met snelheden van meer dan 2000 km per uur. d.w.z. meer dan tweemaal sneller dan het geluid. Men schat dat deze vliegtuigen in de Westelijke wereld ca. 1500 uur per dag supersoon (d.w.z. sneller dan het geluid) vliegen. De wedijver op het gebied van de wapens is de voor naamste drijfveer voor de bouw van steeds snellere mi litaire vliegtuigen. Het civiele lucht verkeer heeft tot nog toe de militai re ontwikkelingen echter op de voet gevolgd, omdat ge bleken is dat snel ler luchtvervoer ook goedkoper ver voer betekent. DE SCHRIJVER Ir. H. Wittenberg werd gebo ren op 11 december 1925 te 's-Gravenhage. In 1948 behaalde bij het diploma voor Vliegtuig- bouwkundig ingenieur ann de Technische Hogeschool te Delft. In 1950 trad bij in dienst als wetenschappelijk ambtenaar bij de onderafdeling der Vliegtuig- bouwkunde aan genoemde Hoge school. In 1954 werd hij benoemd tot lector aan deze onderafdeling, waar zijn werkzaamheden in bet bijzonder betrekking hebben op het onderwijl en onderzoek be treffende de prestatie* en voort stuwing van vliegtuigen en ra ketten. Een passagiers schip, ingericht voor 1400 passa giers, brengt per jaar b.v 39.000 per sonen over de At lantische Oceaan. Een vliegl Douglas gericht voor slechts 140 npssagiers, vcr- voefi per jaar op zelfde traject het dubbele aantal men sen 78000. Een nog grotere produktie zal mo gelijk worden met de supersone ver keersvliegtuigen, waarvan de ontwik keling thans wordt voorbereid. Deze vliegtuigen zullen met een snelheid van 2000 3000 km per uur door het luchtruim kruisen en een vlucht over de Atlantische Oceaan zal met deze vliegtuigen slechts 2& uur ver gen! Ondanks de hoge aanschaffings- en exploitatiekosten van deze zeer snelle vliegtuigen, die men over 10 a 15 jaar op de luchtlijnen verwacht, zal dank zij de veel grotere productie toch een vermindering van de kosten per ver voerde passagier worden bereikt. Moet de tot nu toe genoemde snel heid van 2000 a 3000 km per uur wor den beschouwd als de hoogste snel heid, waarmede de mens zich zal ver plaatsen? Het antwoord op deze vraag luidt ontkennend, omdat reeds op dil ogenblik wordt gewerkt aan projec ten, die belangrijk hogere snelheden mogelijk zullen maken. Een zeer belangrijk probleem bij d' ontwikkeling van deze zeer snelle luchtvaartuigen is het optreden van de aërodynamische verhitting. Indien een lichaam zich met grote snelheid door de lucht bewéegt. ontstaat vóór het lichaam een opstuwing van de lucht. Deze stuwing gaat gepaard met een verhoging van de temperatuur van de lucht. Verkrijgt de lucht bij een snelheid van 3000 km per uur door de stuwing reeds een temperatuur van 300° C, bij 15000 km per uur is de ze temperatuur zelfs 4000° C. Tegen dergelijke hoge temperaturen is geen enkel thans bekend constructiemateri aal bestand. Voor het vliegen in de dichte onderste lagen van de atmos feer, waarin de huidige vliegtuigen zich voortbewegen, kan dan ook wor- Teden hoest cn Ko^zlpir Uitwerking frappant De maharadja van Sikkim, een Indiaas protectoraat in het Himalaya gebergte, heeft meegedeeld dat India heeft toegestemd een strijdmacht voor Sikkim te vormen. Deze strijdmacht zal worden ingeschakeld bij de verdediging van de grens tussen Sikkim en Tibet. De heer en mevrouw Dobma (76 en 73 jaar) uit Uithuizen zijn gistermiddag met de Maasdam naar Amerika vertrokken voor een bezoek aan hun zeven jaar geleden geëmigreerde dochter. Jarenlang hebben zij voor die reis gespaard, maar kort geleden werd het hun duidelijk dat er nooit voldoende geld zou komen. Mevrouw Dobma schreef aan de stichting „Wij komen," dat ze er mee ophield en zich neer legden bij het feit dat haar man en zij hun dochter nooit meer zouden zien. De stichting dacht daar anders I over en bood het bejaarde echtpaar een retourtje Amerika aan. De heer Dobma had tot dusver de grootste reis gemaakt van hen beiden: naar Utrecht, toen hij onder de wapenen moest Het K.L.M.-toestel naar Turkije heeft gisteren een extra landing moeten ma ken in Bazel om 25 ampul len konakion. een synthe tisch vitamine (K-één), op te halen, welk geneesmid del dc doktoren dringend hebben voorgeschreven aan het Turkse staatshoofd ge neraal Gurscl. De generaal Is na een beroerte aan de linkerzijde van het lichaam gedeeltelijk verlamd. I De „Ernstige cavalier" van Frans Hals, die woens dag bij de verkoping in Londen ruim 1,9 miljoen opbracht, blijkt te zijn ge kocht door Alfred Allnatt. eigenaar van een Londense bouwonderneming. Hij was tevens dc koper van Ru bens' „Aanbidding der Wij zen uit het Oosten," waar voor hij 2,75 miljoen gulden neertelde, het hoogste be drag dat ooit op een vei ling voor een schilderij be taald werd. I Het verplegend perso neel in 150 Japanse zieken huizen heeft gisteren het werk neergelegd om kracht bij te zetten aan eisen voor loonsverhoging cn be tere arbeidsvoorwaarden. Alleen voor noodgevallen is personeel in de zieken huizen achtergebleven. De Deense premier, Kampmann, Is door de „Ombudsmand" (parle mentair commissaris op dc vingers getikt omdat hij tijdens dc verkiezings campagne een persoonlijk schrijven tot de kiezers heeft gericht op papier dat de officiële merken van zijn bureau droeg en waar onder ook zijn handteke ning stond. Een kiezer heeft zich daarover be klaagd en het was de taak van de Ombudsmand de premier daarover te onder houden. Het Oostduitse commu nistische blad Das Volk schrijft dat het spelen met oorlogsspeelgoed moet wor den aangemoedigd. AI het speelgoed, waardoor het le ger een plaats krijgt In de harten van kinderen, is een bijdrage voor de verdedi ging van de vrede, aldus Das Volk. Aan het Amerikaanse raketgenootschap is een ontwerp voorgelegd voor een vliegtuig dat met der tig passagiers in één uur en dertig minuten van New York naar Melbourne in Australië vliegt tegen gerin gere kosten dan nu het ge val is. Het Amerikaanse ontwerp is gebaseerd op vroegere ontwerpen van dr. Walter Dornberger, die In de oorlog directeur van het Duitse raketteninstituut was. Onder de West-zeeuws- vlaamse bevolking bestaat ongerustheid over een reeks inbraken die de afgelopen nachten op verschillende plaatsen zijn gepleegd en waarbij soms flinke bedra gen zijn verdwenen. De po litie heeft verklaard dat dc mensen niet de nodige maatregelen nemen om binnendringen te voorko men en heeft erop aange drongen die maatregelen voortaan te treffen. I Amerlka's toekomstige „first lady", mevrouw Ken nedy, heeft gisteren een be zoek van ruim een uur ge bracht aan mevrouw Eisen hower In het Witte Huis. Mevrouw Elsenhower liet haar gast de presidentiële woning zien, waar deze de twintigste januari In zal trekken. Mevrouw Kennedy had juist de kraamkliniek verlaten. I Met een rrote receptie in het koninklijk paleis te Brussel zijn vandaag de feestelijkheden ter gelegen heid van het huwelijk van koning BoudewIJn en dona Fablola begonnen, dat don derdag zal worden voltrok ken. Meer dan 3.000 gas ten, van diplomaten tot be kende sportflguren, zouden vanmiddag In de grote za len van het palels door de Belgische vorst en zijn verloofde worden ontvan gen. 468) We hebben gezien, dat ons oog gevoelig is voor golflengten, welke variëren van 400 tot 800 milliocnste millimeter en dat zich daartussen alle door ons waargenomen kleuren en kleurschakeringen bewegen. Maar gesteld nu eens, dat ons gezichts vermogen in staat zou zijn ook golf lengten van een paar duizendste millimeter méér of minder waar te nemen? Om het eens uit te drukken in het radiojargon van onze dagen, zou in dat geval gesproken kunnen worden van een verbreding van onze „kortegolf band", waardoor aanzien lijk méér verschijnselen in de natuur binnen de kring van onze directe waarneming zouden komen te liggen. Zo vreselijk boud is deze veronder stelling niet. omdat Inderdaad bij dieren is geconstateerd dat zij verschijnselen waarnemen die Voor ónze zintuigen on toegankelijk zijn. Maar goed. laten we dus eens pro beren aan te nemen dat onze ogen gevoelig zjjn voor het ultraviolette licht, dat stralen heeft met een nog kleinere golflengte dan het zichtbare violet, en dat we ook het ultrarode licht zouden kunnen zien, waarvan de golflengte wat groter is dan het zichtbare rood. Wat zouden we dan waarnemen? Om te beginnen zouden we des nachts, zonder hulp van maanlicht of kunstmatige lichtbronnen, kunnen zien, zoals het thans ook mogelijk is in het donker met voor ultrarood ge voelige platen te fotograferen. Maar dat Is nog niet eens het wonderlijk ste. We zouden ook In staat zijn dwars door sommige vaste stoffen heen te kijken, bjjv. door een ebonle- ten plaat, want deze laat de ultra rode stralen door. Voorts zouden verschillende stof fen, die ons thans gekleurd toeschij nen, totaal kleurloos worden, terwijl andere stoffen die naar onze mening momenteel geen kleur bezitten, fraaie kleuren zouden krijgen zoals bijvoor beeld het thans helder schijnende benzol of de witte naphtallne. Maar onze mogelijkheden met het ultraviolet gaan nog verder. Staven zwarte lak van verschillende samen stelling zouden zich aan ons vertonen als even zovele verschillende ge kleurde laksoorten. En vervalsingen in brieven of kwitanties, „geheim schrift" in onzichtbare inkt, knoeie rijen in schilderijen van oude meesters, niets van dit alles zou voor onze ogen verborgen blijven, wijl wjj er, bU wjjze van spreken, dwars doorheen zouden kijken. Thans moe ten al deze geheim zinnigheden door de ultraviolet-lamp aan het licht worden gebracht. We zouden op dit terrein nog ver der kunnen fantaseren, doch wanneer u uit deze eenvoudige voorbeelden de overtuiging hebt gekregen dat de mens met zijn zintuigen slechts een déél van de hem omringende wereld kan waarnemen en dat er buiten dit waargenomene nog aanzienlijk méér bestaat, bent u tot dezelfde conclusie gekomen ala de moderne wetenschap en dus moeten we het daar voorlopig maar bU laten, opdat we ons weer eens op een andere strijdvraag kun nen werpen, nl. wie de lucifer heeft uitgevonden. Daarover een volgende keer! den gesproken van een warmtebarriè- re, die het bereiken van snelheden groter dan b.v. 5000 km per uur zeer moeilijk zal maken. De warmtebarrière kan echter wor den vermeden door zeer hoog te gaan vliegen. De lucht is daar zo ijl dat warmteontwikkeling niet langer in ernstige mate optreedt. De lucht be zit dan echter ook niet voldoende dichtheid om een vleugel de draag kracht te doen leveren, die nodig is om het vliegtuiggewicht te dragen. Op deze grote hoogten beschrijft het luchtvaartuig daarom een beweging overeenkomend met die van een ra ket. De luchtvaart gaat daarbij over in de ruimtevaart. Het bekende Amerikaanse experi mentele vliegtuig North American X- 15 zal een snelheid kunnen bereiken van 7000 km per uur op vlieghoogten tot 200 km. Dit bemande vliegtuig wordt vanaf een moedervliegtuig ge lanceerd; de raketmotoren versnellen het in korte tijd tot grote snelheid. Daarna beschrijft het vliegtuig in de zeer ijle atmosfeer een boogvormige baan op dezelfde wijze als een weg geworpen steen. Met een nog grotere snelheid zal worden gevlogen door de inzittende van de bemande satelliet, die de Amerikanen in het komende jaar hopen te lanceren (project „Mer cury"). Een dergelijke satelliet vliegt met een snelheid van 28000 km per uur in 1 Vi uur één maal de gehele aardbol rond. Bij de terugkeer naar de aarde dringt de satelliet met grote snelheid de lagere, dichte luchtlagen van de atmosfeer binnen. Het optreden van ae/odynamische verhitting, zij het gedurende een kor te tijd, is dan on vermijdelijk. Voor de genoemde „Mer- cury"-satelliet is een oplosing tegen een te grote ver hitting gevonden door aan de voor zijde van het vaar tuig een bescher mend schild aan te brengen, dat bij de terugkeer gedeelte lijk wegsmelt. Een belangrijk deel van het moderne lucht vaartkundig onder zoek is thans gericht op het vinden van een betere oplossing voor de veilige terugkeer naar de aarde. De moderne rakettechniek maakt het ook mogelijk snelheden te berei ken, die voldoende zijn om aan de aantrekking van de aarde te ontsnap pen en de ruimte in te vliegen, b.v. naar de maan en de dichtbijzinde planeten. Hiervoor is een snelheid van 40.000 km per uur of hoger noodza kelijk. Thans zijn de ruimteverkenners nog onbemand en slechts volgepakt met instrumenten. Het genoemde pro ject „Mercury" van dc Amerikanen is er echter vooral op gericht om na te gaan in hoeverre de mens ge schikt is om als bestuurder van een toekomstig ruimtevaartuig op te tre den. Onwillekeurig rijst de vraag of de mens wel bestand is tegen de enor me snelheden, die bij lucht- en ruimtevaart binnen het bereik van de technische mogelijkheden komen. Indien de mens zich bevindt in een omgeving met een voor hem passen de luchtdruk en temperatuur die op kunstmatige wijze in het lucht- of ruimtevaartuig moet worden gescha pen wordt geen enkele hinder van extreem hoge snelheden ondervonden, mits deze snelheid constant is. Groeit de snelheid echter met de tijd aan of neemt zij af, zodat een versnelling of vertraging optreedt, dan onstaan t.g. v. de traagheidskrachten verstoringen in de bloedsomloop en de ademhaling, die in extreme omstandigheden tot de dood kunnen leiden. Bemande ruimte vaartuigen zullen daarom steeds relatief langzaam moeten worden ver sneld in de start en vertraagd in de landing. Ook indien de aarde door de steeds toenemend vliegsnelheden zo klein is geworden dat de afstanden tussen de grote steden in enkele -reisuren kun nen worden overbrugd, zal 3e ruim tevaart het streven naar hogere reis- snelheden blijven bestendigen. Bij de huidige stand van de techniek zal een toekomstige retourreis naar de dichtstbijzijnde planeten Mars of Ve nus verscheidende jaren duren, ter wijl de afstand tot de dichtstbijzijnde sterren zplfs zodanig groot is dat de ze thans nog als geheel onbereikbaar moeten worden beschouwd. Slechts reissnelheden zo groot als de licht snelheid 300.000 km of wel 7 maal rond de evenaar per seconde zullen de reisduur tot de naaste buren van ons zonnestelsel van vele eeuwen tot enkele jaren kunnen doen verkleinen. Wij kunnen niet voorspellen waar de technische mogelijke grens voor de snelheid van ruimtevaartuigen zal lig gen. Is de mens gebonden aan dit planetenstelsel, of zullen nu nog voor ons verborgen mogelijkheden in de natuur worden ontdekt, die ook ande re zonnestelsels bereikbaar maken? Een ieder die dit laatste voor een on mogelijkheid houdt, doet er wellicht goed aan te bedenken dat nog in de vorige eeuw de geleerden op toen maals wetenschappelijke gronden be wezen, dat het vliegen onmogelijk was! ■iT\

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5