Agenda voor Leiden Anatomie is niet voltooid en zal dit nooit worden Vereniging „De zanger" hield vogeltentoonstelling Engeland, gezien vanaf scooter een van het draaiboek Gouden Bergen is de Deense Fanfare (niet jazz) Op Leidse veemarkt grote aanvoer van biggen en lichte varkens NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 10 DECEMBER 1960 Zaterdag Gebouw St. Leonardus. Haagweg 14, tot 10 uur: Vogelshow Avibus. Zondag Luxortheater, 10.30 u.; Bijzonder kerke- werk Herv. Gemeente, postdirecteur over postvervoer. Maandag De Doelen, 8 uur: Amateurfotografen, algemene vergadering en kleurendia's Innsbruck-Karinthië. Het Gulden Vlies. 2.30 uur: Ledenver gadering Ned. veren, van huisvrouwen. Gefoouw Groene Kruis, 8 uur; Leden vergadering Groene Kruis. Oegstgeest, Het Witte Huis. 8 u.: Veren. Gemeentebelang, mr. G. S. Suer- mondt over ervaringen als Unesco-des- kundige in Afghanistan. Dinsdag Schouwburg, 8 uur; De Sleutelspelers met Het boek van de maand, door Basil Thomas. Rijksmuseum van Oudheden, 8 uur: Dr. W. C. Braat over Griekse terracotta's in dit museum. Filmzaal academie, 8 uur: Filmstudie- kring K. en O, Het zout der aarde, van J. Biberman. Leiderdorp, Irene, 8 uur: A.r.- kiesvereniging, beantwoording vragen ge meentepolitiek. Oegstgeest. Zomerlust 8 uur: IJs club „Oegstgeest". Woensdag Restaurant Van der Heyden, 8-10 uur n.m Receptie t.g.v. veertigjarig bestaan afd. Leiden Bond van Chr. politie-ambte- naren. Bouwterrein Diepenbrooklaan, 3 uur: Eerste steenlegging Geref. uloschool. Schouwburg, 8 uur; Hoofdstad-operette met Wiener Blut. Prytaneumzolder, 12 25 uur: Pauzecon cert LAK. Antonius clubhuis, 8 uur: Feestavond De Natuurvriend, toneelstuk Het Wespen nest. Academisch ziekenhuis, 1250-1.20 uur: Middagpauzebijeenkomst. Oegstgeest, Raadhuis. 7.30 uur Gemeenteraad. Leiderdorp, Irene, 8 uur: Jaar feest Chr. Bedrijfsgroepen Centrale, Sem- pre Avanti met Herrie en Harrie. Donderdag Gulden Vlies, 8 uur: Leidse assuran tieclub, spreker P. C. Sanders, secreta ris permanent comité ter bestrijding van begunstlgingscontracten. Zomerzorg. 8 uur: Vola, Amerikaanse kleurenfilm The story of concrete ma sonry. De Harmonie, 8 uur; Toneelforum Natu en WKA. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Chr. oratorium- vereniging Con Amore met Weihnachts- oratorium, van J. S. Bach. Antoniusclubhuis, 8 uur: Feestavond t.g.v. 40-jarig bestaan Bond van Ohr. po- litie-ambtenaren in Leiden. Schouwburg, 8 uur; ABC-cabaret van Wim Kan^voor K. en O. Rijnsfiurg, Flora, 3-6 u.: Afscheids receptie T. Kralt. Vrijdag Rehoboth, 8 uur: Kerstviering Ver. tot Bevordering der Belangen van Slecht horenden. Filmzaal academie, 1230 uur- Pauze film LAK. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Residentie- Orkest voor K. en O., solist: Theo Olof, viool. Het Gulden Vlies, 8 uur: Vereniging voor Pedagpgiek, discussie-avond n.a.v film Het Gerucht. De Doelen, 8 uur: Genootschap Ne- derland-Engeland, R. L. Drain uit Gro ningen over de auteur D. H. Lawrence. Academie, 4.15 uur: Ambtsaanvaarding A. H. Kuipers, gewoon hoogleraar in faculteit der Letteren en Wijsbegeerte. Zaterdag Antoniusclubhuis, 8 uur: Concert en jaarfeest accordeonvereniging DW. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): La Chatte (18 jaar); donderdag: Brandend verlan gen (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Mein Kampf (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur) Katja (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): vrijdag tot en met maandag: Opmars der Tar taren (14 jaar): dinsdag tot en met don derdag: De vallei der zon (14 jaar). Studio <2.30, 7 en 9.15 uur): Gouden bergen (alle leeftijden). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uuri: Het vlees en de boze geesten (18 jaar). Tentoonstellingen Rijksmuseum van Oudheden, Panorama der prehistorie (tot 15 januari). Hal academie, schilderijententoonstel ling uit Britse Gemenebest (tot 10 jan.) Mnsea. Instituten, leeszalen e.ö. Inlichtingen kantoor V.V.V., Steeoati lb: elke dag geopend van 9 bot 5 uur, op zaterdag tot 1 uur. Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 2 tot 4 u Archeologisch instituut, Rapenburg 26 elke dag algemene studiezaal en uitleen bibliotheek tot 5 uur (behalve zaterdag middag) Academisch-Hlstonsch museum Rapen burg 72, elke dag geopend vam half 10 tol half l, uitgezonderd op dinsdag en vrij dag van 2 tot 5 uur Legermuseum „Generaal Hoefer", Pest- huislaan 7: elke dag geopend van 10—6 u P'.Lgnmfathers-h lusje, Boisotkade 2, el kt dag geopend van half 10 tot 12 eD van J tot 4 uur Rijksherbarium. Nonnensteeg l elke dag geopend van 8 30 tot 12 30 en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag) Contactbureau voor afgestudeerder Ra Denburg op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tol 12 30 en van 2 tot 4 uur Jeugdbiblitheek leeszalen en biblio theek Reu veris, Plantage 6: maandag dinsdag en donderdag van 4 tot 5 30 u woensdag en zaterdag van 12 tot 4 30 u en vrijdag (speciaal voor de grotere Jeugd) van 6 30 tot 8.30 uur 's avonds Geologisch en min era logisch museum Garenmarkt lb: elke dag geopend van 10 bot 12 en van 2 tot 4 uur Gravensteen Pieterskerkhof 6 juridisch studiecentrum elke das te bezichtigen tussen 9 en 12 30 en van 2 tot 5 uur (liefsi 'n de vakanties), concierge: Koli- makersteeg 16a. Tweede leerstoel anatomie Prof. Landsmeer aanvaardde zijn ambt aan academie T^EN DER OUDSTE VAKKEN, dat aan de Rijksuniversiteit gedoceerd -"-J wordt, is de anatomie, Reeds vier jaar na de stichting der Hogeschool, in 1589 dus, werd Pieter Pauw (Petrus Pavius) belast met deze leer opdracht. Hij gaf zijn aanschouwelijk onderwijs in de tegenover de uni versiteit gelegen Faliede Bagijnkerk thans Universiteitsbibliotheek waarin in die dagen eveneens de nog kleine bibliotheek was ondergebracht en het Rariteitenkabinet en de schermschool waren gevestigd. Tot 1960 heeft de anatomie het met één leerstoel moeten doen, doch sinds gister middag is officieel een tweede (buitengewone) bezet, en wel door prof. dr. J. M. F. Landsmeer, die zijn ambt aanvaardde met het uitspreken van een oratie over „Noodzaak en vrijheid" Zoals bekend, valt in Leiden de leer stoel voor de anatomie samen met die der embryologie, de leer van de ont wikkelingsgeschiedenis van dierlijke or ganismen vóór de geboorte. Ook vielen de fysiologie, histologie (weefselleer) en microscopische anatomie voordien der de competentie van de hoogleraar die de ontleedkunde doceerde. In Lei den is de situatie thans zo dat de ana tomie en de embryologie twee weten schappen die nauw met elkaar verband houden, gedoceerd worden door prof. dr. J. Dankmeijer (sinds 1947) en prof. Landsmeer die, zoals wij gisteren reeds in een levensbeschrijving deden uitko men, zijn medische studiën grotendeels in Leiden heeft verricht en aldaar ook zijn werkzaamheden naderhand heeft ge had. Vier zaken Prof. Landsmeer begon zijn rede met erop te wijzen dat noodzaak, vrijheid, objectivering en verantwoording vier zaken zijn, die nauw zijn verbonden met waarneming van de mens. vooral als het gaat om de meest fundamentele objectivering omtrent de mens: zijn wording, groei en vergaan. In het mei lijk organisme zijn processen gaande en er is geen beschrijfbare begin- of eind toestand Slechts een dergelijk organis me kan bij een graad van differentiatie, als kenmerkend voor de mens is, het verschijnsel vrijheid vertonen, indien de processen een zodanige loop nemen, dat zij als waarnemend dat is: ionder verwikkelingen, zonder storingen - kunnen worden 'gekenschetst. Vervolgens belichtte de nieuwe hoog leraar enige theoretische facetten van de embryologische-ontleedkundige analyse, met name de theoretische embryologisohe vraagstelling van de verhouding tussen centraal zenuwstelsel en wat hij noemt het gearticuleerd substraat: het stelsel, waarin de gewrichten, spieren e.d. kun nen worden onderscheiden. Hij onderwierp hierbij allereerst het begrip functionele localisatie-analyse aan een uitvoerig onderzoek, waarbij hij er vooral het accent op legde dat de functie geen vooropgezet gegeven is, waar de localisatie kan worden getoetst. BR functie wordt tegelijkertijd met de ana lyse van de localisatie opgespoord en gaandeweg begrensd en gespeoificeerd, zodat ten slotte een identificatie van functie en substraat verantwoord kan worden benaderd. Men kan vervolgens ten aanzien van het gearticuleerd substraat vaststellen dat dit in de functionering van het zenuwstelsel betrokken is en dat dit ver band in een bepaald tijdspatroon tot stand komt. Het onderzoek naar tijdsver houdingen bussen de ontwikkeling van het centrale zenuwstelsel, met de daarin optredende localisaties en de ontwikke ling van het gehele substraat, is nog te weinig geëxploreerd. Prof. Landsmeer merkte daarbij op dat in het gearticu leerd substraat niet sleohts een motorisch doch ook een perceptie! stelsel kan wor den onderscheiden. W etenschappelijke waarden Het laatste deel van z(jn oratie wijdde spreker aan de betekenis van de theore tische ontwikkeling der wetenschap voor de communicatie in het eigen terrein der retenschap, alsook voor de' communica tie met andere wetenschappen, waarbü hij enige storingen in de ontwikkeling der ontleedkunde aan de orde stelde. Hij eindigde zijn betoog met een schets van de betekenis, die naar zijn inzien ge neeskunde en ontleedkunde in hun dif- fasie naar buiten voor het eigentijdse denken kunnen hebben. Reeds eerder had prof. Landsmeer woorden van lof gewijd aan de klassieke ontleedkunde, die in wezen zich bezighield met een descriptieve topografie Hij bestreed de gedachte als zou de anatomie voltooid zijn of maar ooit kun nen worden. „Wie een anatomische col lectie van enige importantie heeft aan schouwd", zo zei hij, „of zelfs maar op pervlakkig heeft kennis gemaakt met ontleedkundige werken of atlassen, zal doordrongen zijn van de waarden, die hier aan kennis en inzicht zijn vergaard, en hij zal er niet aan twijfelen dat deze wetenschappelijke schabten te onderhou den en te bewaren een voortdurende verrijking betekent. Bovendien opent de descriptieve topografie met terreinver kenningen de weg naar meer analytisch ngestelde onderzoekingen." De mens Zich bepalend tot de beoefening van de hedendaagse anatomie, eindigde prof. Landsmeer met deze ernstige woorden ,De ontleedkunde van de mens bevrijdt Rijksmuseum voor Volkenkunde, tot 15 oktober: expositie over Ruanda Urun dl, ..agelijks geopend van 10 tot 5 uur) Bibliotheek universiteit Rapenburg T4 elke dag algemene studiezaal en uitleen- afdeling geopend van hall tier toi half -i op zaterdag tot uur Leeszaal en bibliotheek Reu vera. Bres -iraai 27 maandag en woensdag van I tot 130 en van 7 tot 9 uur: dinsdag et) donderdag van 1 tot 5 30 uur. vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur. de mens van de beklemmende waan, dat hij heelal, aarde, maatschappij of mede mens met vrije hand zou kunnen bestu ren. Hij is in zijn volle ontplooiing van handelen en dit kan bovenmenselijk genoemd worden, immaterieel, vergees telijkt wil menselijk zijn, waarne mend. Dit kan in een situatie „ten volle", maar in een andere situatie als een tra gisch sleohts" waarnemend worden ondervonden. In een tijd dat de mens op aarde meer en meer een vraagstuk gaat worden, in zijn verschijnen, zijn gedra gingen, zijn doen en laten, aangezien de gedragingen van de een zo ingrijpend zijn voor de ander, tot schending en ver nietiging van de ander toe, zal de mens meer en meer in het waarnemingsveld moeten worden betrokken Onder in vloed der ontleedkunde en der genees kunde zal de objectivering omtrent de mens moeten worden ontdaan van idea liserende, vervormende invloeden. Zal de mens als het wezen herkend worden, dat waarnemend kan zijn. doch ook ge stoord, tot in het misdadige" Onze DECEMBER-VOORDEEL-VERKOOP wordt gehouden van 7 DECEMBER TOT EN MET 31 DECEMBER UM ZZMC (Utu-i'tLUZy^. Haarlemmerstraat 175 Zoals de ouden zongen, piepen de jongen, maar zo was het zeker niet op de ten toonstelling van de Leidse vereniging van vogelliefhebbers en vogelbeschermcrs „De Zanger", gehouden In de bovenzaal van Café-Restaurant Royal aan de Doeza- straat. Want de jongen zongen al prima, vooral die van eigen kweek 1960. Een inzending van 300 vogels was zeer bevredigend en betekende voor de keur meesters een moeilijke taak. Keurmeesters waren de heren: J. Soer, Den Haag. A. Stoel, Culemborg, \V. Vie- gen, Utrecht en A. v. Dorp, Rijswijk, allen zang, en R. G. Pieper, Utrecht en J. J. Erikhuizen, Ede, kleur en exoten. De hoofdprijzen werden als volgt toe gekend: medaille N L. Courant. 2e mees terzanger W. Blankestein; Leidsch Dag blad-plaquette, W. Blankestein; medaille Leidse Courant. J. Dijkstra; B en W.- prijs, A. L. v. Rossum (2e kamp. kleur». Eerste meesterzanger: S. Collee. Tweede r. eesterzanger: B. Blankestein. De overige uitslagen zijn: klas I, 4 vo gels, eigen kweek 1960: 1 en 2 B. Blanke stein, met wisselzuil; 3 R. Drumpt. Klas 2, 2 vogels eigen kweek 1960: 1 B. Blankestein, met wisselzuil; 2 M. J. Verhagen; 3 P. G. de Graaf. Klas 31 vogel eigen kweek 1960: 1 R. Drumpt, met wisselbeker: 2 P. G. de Graaf; 3 P. G. de Graaf. Bijeenkomst Expogé, Leiden „Engeland, vanaf een scooter gezien", was het motto, waaronder kapelaan H. J. M. Stoelinga, hoofdbestuurslid, tjjdens de bijeenkomst van het district Leiden der „Nederlandse vereniging van ex- politieke gevangenen uit de bezettings tijd" belevenissen verhaalde en dia's vertoonde van de vakantiereis, die hij in augustus van dit jaar heeft gemaakt. Op zijn toernee heeft kapelaan Stoe linga getracht de eigen kenmerken van het land aan de overzijde der Noordzee te onderkennen en fotograferen. Goed verteller als hij is, boeide kapelaan Stoelinga de aanwezigen, onder wie mevrouw P Kaats-van Doorn, lid van het hoofdbestuur der N.V.E.P.G., de heer J. A. Kaats, bestuurslid van de afde ling Den Haag, en de heer C. G. van Dorp, voorzitter der afdeling Delft, al spoedig. Aan zijn vertelkunst paart hij bovendien de opmerkingsgave van een goed fotograaf, waarvan zijn kleuren dia's getuigden. Zowel grotere steden, zoals Birming ham (met zijn 3Vi miljoen inwoners" en Oxford (met zijn beroemde universi teit) als de typisch Engelse dorpjes en de „vrije natuur" hadden de aandacht van deze toerist. Het Stratford-on-Avon met zijn Shakespeare-huis, de rustieke plantsoentjes midden in de steden, de goed onderhouden gazons en het enig overgebleven jachtgebied van de En gelse koninklijke familie met zijn wil- dernis-achtige varens en dicht opeen gedrongen bomen dit alles bracht ka pelaan Stoelinga over naar een der za len van „De Harmonie", waar deze bij eenkomst was geopend door de voor zitter, de heer L. Questroo. Ook vele oude kastelen, kerken en torens waren te zien, waarbij vooral de speciale Engelse bouwstijl opviel. Een merkwaardig bouwwerk is een groot ingangs-huis („gate-house"), dat toegang verschaft tot uitgestrekte terreinen van (vaak reeds verdwenen) kastelen. Op bloemen en planten is de inwoner van Groot-Britannië erg gesteld. Men ziet ze dan ook in vele tuintjes, rondom standbeelden en gedenkplaatsen. Weihnachtsoratorium door Con Amore Donderdag hoopt „Con Amore" in de Stadsgehoorzaal traditiegetrouw een uit voering te geven van het Weihnachts oratorium van Joh. Seb. Bach. Uitge voerd worden de cantates 1, 2, 5 en 6- Het geheel zal onder leiding staan van Jan Pasveer, terwijl als solist zullen meewerken Annette de la Bije, sopraan, Annie Hermes. alt, Gerard Honig, tenor, er» Max van Egmond, bas De cembalo- partij wordt gespeeld door Hans Philips de orkestbegeleiding berust bij het Bachorkest te Amsterdam. Moest verleden jaar wegens jubilea van andere koorverenigingen deze jaar lijkse uitvoering van het Weihnachtsora torium vervallen, thans zullen de ko mende kerstfeestvieringen worden inge leid door dit wijdingsvolle werk. Burgerlijke stand van Leiden Gijsbertus Jacobus, zn v J Rigter en D de Graaf: Hester Cornelia, dr v P W de Mooij en A M Bleeker; Johan nes Willem, zn v J W Marks en W C de Roo; Olga Wilhelmina Alida. dr v J B Smit cn B M Kolbcr. Ondertrouwd: W van Koldam en M T J van Dongen; G Wortman en L P Linger; L Lensveldt cn H M Neukircl J G W Neuteboom cn G J J Nieuw kerk; L Tisseur on E C Cottenbo.' W van Rijn en M Hijman; A van dei Bos cn M Leugering; A Ou werker cn J van der Mee; P Chaudron en D H Wehrens; J Bervoets en H C va der Tuuk; C Visser en M D de Vrie. J J den Oos cn C G Tijsterman; Bink cn P H Ovetdijk; F J M va Oudenhoven en R M A Bernsen; 1 E H Slangen en J P van Houten; G IV Tollenaar en W F H Vermont; M E van der Klugt en A M Fit; T J Tisseui en I C J Pagels; W F Laman en O var, der Schaaf; J W Bruning en R B di Bruijn: C van den Oever en M van der Maas. Overleden: C de Greef, 85 jr, echge v C Ooyendijk; C van Hemcrt, 59 jr, echtgen v A van Haaftcn; G A IJper- laan. 77 jr. man; J Baarda. 57 jr. man; L Visser, 87 jr, wed van J Benning: F J Schreuder, 46 jr, man. Van deze laatste bijeenkomst in het winterprogramma van dit jaar hebben de leden der N.V.E.P.G. der afdeling Leiden erg genoten. Sinterklaasavond bij de Leidse Friezen De Leidse Friezen hielden hun Sinter klaasavond in „De Kleine Burcht" aan de Nieuwe Rijn. Niet alleen de Frie zen uit Leiden waren opgekomen, maar ook velen uit de omtrek Deze avond heeft in de loop der jaren een zekere vermaardheid gekregen en behoort tot de vaste punten van het jaarprogramma. Om ruim 8 uur opende de voorzitter, prof. dr. J. Keuning deze avond en heette allen hartelijk welkom Inzon derheid de toneelgroep van het Selskip „Sljucht en Rjucht" uit Den Haag Deze groep speelde de éénacter ..Keisbureau Exodus", een genoeglijk blijspel. Vlot werd het stuk over het voetlicht ge bracht en de zaal leefde spontaan mee. De voorzitter deed nog enkele mede delingen over de verdere plannen Zo zal op vrijdag 16 december in de „Stads schouwburg" te Haarlem door de Leidse toneelgroep nogmaals het toneelspel „Nora", ook wel „Het Poppenhuis" ge noemd, worden opgevoerd. Zij. die het nogmaals willen zien. konden zich daar voor opgeven en bij genoegzame deelne ming zou de gehele groep liefhebbers per bus naar Haarlem gaan. Tevens zal Tetman de Vries met zijn gezelschap op 21 maart in Concordia in Den Haag een nieuw spel brengen en wel: „Minsken. minsken. hwat in minsken" (Mensen, mensen, wat een mensen) Nadere me dedelingen volgen nog. De avond werd verder doorgebracht met het spelen van allerlei tafelspelen en ieder werd ge- tracteerd op koffie met speculaas. Velen bleven nog lang bij elkaar en zo heeft ook deze avond bevestigd, dat Sinteklaes Joun voor de Leidse Frie zen een aangename traditie is gewor den. Natuurlijk werd het Fries Volks lied gezongen. Van de heer J. J. Impeta, Prins Bernhardstraat 39 Noordwijk aan Zee, kregen wij deze foto die wij graag een „gast"-plaatsje geven in onze nog een week durende rubriek oud-Leiden. Een vele jaren oude opname van het punt op de grens van Oegst geest en Rijnsburg, bij de bloe menveiling Flora, waar de tram baan naar Katwijk en Noord- wijk zich splitste. De tram die u hier ziet is de voorganger van de ons bekende blauwe. Op de achtergrond de toren van Rijns- burg. Het plaatje zal vooral de Rijnsburgers aanspreken, omdat deze omgeving er nu wel wat anders uitziet! Sluis Klas 4. 1 vogel overjarig: 1 R. Drumpt; 2 B Blankestein. Klas 5. vrije klasse: 1 L. v. d (Nieuw Vennep); 2 F. Nieuwkerk. ICIcurklasse: ie kampioen kleur: A. L. v. Rossum (wisselzuil); 2e kampioen kleur: A. L. v. Rossum. Klas 6, 1 vogel eigen kweek 1960 (vet stof): 1 F. Nieuwkerk. wisselzuil: 2 F. Nieuwkerk: 3 F. Sander (Voorschoten) K/as 7. 1 vogel, eigen kweek I960, (pig ment): 1 A. L. van Rossum. wisselbeker: '2 A. L. van Rossum; 3 A. A. v. Bergen (Oegstgeest). Klas s. 2 vogels, eigen kweek 1960: 1 J. B. v. d Wijngaard, wisselzuil. Lei derdorp; 2 P. G. de Graaf; 3 J. Pasma Klas 9. 4 i'ooels, eipen kweek I960: 1 P. G. de Graaf, wisselzuil: 2 A. L. v. Ro«um; 3 J. Pasma. Klas 10. 1 voael, eigen kweek, overjarig: 1 P G. de Graaf: 2 F. Sander (Voor schoten). Klas 11. I vogel, vrije klasse: 1 mevr. Betcke—Man in 't Veld; 2 F. Sander (Voorschoten). Klas 12, vluchten poppen, eigen kweek 1969/1960 (zang): 1 R. Drumpt; 2 S. Collee. Klas 13, vluchten poppen, kleur 1959/ 1960: 1 J. Dijkstra. Leiderdorp: 2 M. v d Maat. Voorschoten. Klas 14e.roten, eigen kweek 1960: 1 .1. Diikstra, Leiderdorp; 2. 3 M. v. d. Maat. Voorhout. K/as 15, exoten, vrije klasse: W. van Loon. 1 en GEMEENTE LEIDEN Officialpublicattm Winkelsluiting Bij besluit van 16 november 1960 heeft de Gemeenteraad enige wijzigingen aan gebracht in de Verordening op de Win kelsluiting 1953 I. Deze wijzigingen komen hierop neer, dat van de verplichte halve- dagsluiting voor de winkels vrijstelling is verleend: 1. voor de tijdvakken van 29 novem ber lot en met 5 december en van 20 tot en met 24 december en op 31 december; 2. op de dag voor een nationale feest dag; 3. op de dagen, waarvoor met toepas sing van artikel 11, lid 1. van de Winkel sluitingswet 1951, het sluitingsuur voor de winkels is verlengd. Tussen de bladzijden STUDIO. Temidden van al de zwarte ernst en would be-ernst die het witte doek vaak overspoelen, is zo'n filmpje als Gouden Bergen van de Deense regisseur Gabriel Axel een echte verademing. Men heeft deze film wel de Deense Fanfare genoemd en niet ten onrechte. Een opgewekte sfeer, die eigen landelijke „eenvoud1 een beetje in de maling neemt, ken merkt beide films en wat het verhaal betreft, is Gouden Bergen zijn Ne derlandse soortgenoot zelfs vooruit. Denemarken heeft 497 eilandjes en daaronder zeer kleine. amper ruimte biedend voor een paard en een geit Dat de onderlinge wede tussen dergelijke af gezonderde gemeenschappen wel eens ver te zoeken is, val', te begrijpen, vooral als de concurrentie ook een woord ;e mee gaat spreken. De eilanden Birko en Veno liggen ge neraties lang al met elkaar overhoop en dat wordt er niet beter op, als op Birko olie wordt gevonden. Een Amerikaan ge worden Deen komt met zijn oilteum d< zaak exploiteren. Wat zij zoeken wordt Dc Kat CASINO. Henri Decoin heeft mei zijn film De Kat (La Chatte) de aangrij pende geschiedenis willen vertellen van de Franse verzetsheldin, die verdacht van verraad van haar groep in 1943 ge liquideerd werd, maar van wie na de oorlog kwam vast te staan, dat zij zich aan geen verraad had schuldig gemaakt, zodat zij postuum geridderd is. Een aangrijpend verhaal, des te tra gischer omdat alles berustte op een mis verstand en deze vrouw onschuldig de man is gaan liefhebben, die haar ondergang werd. hoewel deze man (een Duitse of ficier) van zijn kant het leven van de groep opofferde om het leven van deze vrouw te redden. Jacques Remi heeft dit verhaal in een roman vastgelegd. De film van Decoin doet vooral na dc bijzonder goede inzet veel verwachten, maar in het verloop wordt men toch enigszins teleurgesteld, omdat hij wel het thrillerelement, dat deze zaak ongetwij feld bevat, weet waar te maken, maar niet de tragiek, die deze mensen innerlijk hebben moeten ondergaan. Tczeer is op deze wijze de buitenkant verfilmd en te weinig ondergaat men de ontroering van het tragische mensenlot. Voor het overige een film, waarin voor al Frnneoise Arnoul (La Chatte). Bernard Wieki. de Duitse offitier en Bernard Blier, de leider van de verzetsgroep, uit stekend werk laten zien. Blicr laat z.Ich hier kennen als een van de beste Franse acteurs van het ogenblik. De Gestapo- officier van Kurt Meisel vertoont het gebruikelijke karikaturale type en brengt daardoor de film op een lager niveau, want niet de karikatuur, maar de tra gische onontkoombaarheid is het thema, dat in dit verhaal aan de orde is. (Aangrijpende geschiedenis oppervlak kig verfilmd. Geveilde percelen Ten overstaan van notaris J Fuhrl Snethlage te Leiden zijn geveild: huis en erf met afz. bovenwoning Ilanscn- straat 2/2a in bod: f 7.200. koper: H. D van Weizen te Oegstgeest q.q. voor: f 8.200; huis en erf Verlengde Nassau- straat 8, in bod: f 4.300, koper: P. J Eikerbout te Leiden, q.q. voor: f 4.500 Ten overstaan van notaris M. P. Kap- tein te Leiden is geveild: huis met tuin te Oegs'geest. Grunerielaan 9. in bod: f 26.200. is uit de hand verkocht. De varkensmarkt was in hoofdzaak goed en prijshoudend daar Frankrijk tijdelijk? i weer afneemt. Op alle mark ten was dit merkbaar. Dinsdag j.l. liepen de prijzen van slagervarkens op de Leidse markt op tot f 1.81 met de aan tekening, dat enkele priina varkens bo ven notering waren verkocht. Dc aan voer was iets minder dan vorige week en de handel goed. Maandag te Rotterdam een vlugge handel met hogere prijzen Groningen redelijk vlug Gisteren op de beurs te Leiden ec-n ietwat voorzichtiger handel met een niet hogere bodprijs dan maan dag en dinsdag. Biggen en schrammen waren er gis teren ongekend veel nl. 1400 stuks met een redelijke handel en weer even stij vere prijzen. Notering: biggen f 38—42— 45: vorige week f 38—42—44; lichte var kens: f 70—90: vorige week f 70—90 YVolvce Dc aanvoer was heel goed nl. onge veer hetzelfde aantal als vorige week Er heerste een goede stemming cn een redelijke handel met hogere prijzen. De 100 vette schapen brachten f 85120 per stuk op en de 2100 vette lammeren f 7090. Dat is meer dan vorige week toen de resp. noteringen waren: f 80 115 en f 75—102.50 Purmerend had deze week ruim 1400, stuks met eveneens een vlugge handel Sneek wolvee duur en Utrecht een vlot te handel en stijf prijshoudend. Rundvee Totaal gezien was de aanvoer bedui dend gToter dan vorige week, en wel hoofdzakelijk op de slachtvee-afdeling Daar werden redelijke zaken gedaan cn een goed beest, waarvan er maar wei nig zijn, brengt een hoge prijs op. De mindere soorten zijn moeilijk voor de oude prijs te handhaven Op dc ge- bruiksveeafdeling is het aanbod iets tc groot voor de vraag, doch desondanks was de stemming onveranderd kalm waarbij het beste vee wel op het prijs peil bleef, doch de rest zwak was. Pinken en graskalvercn onveranderd cn een rustige handel Vette kalveren Dachten wij. dat zo langzamerhand de hoogste prijzen wel zouden zijn be reikt. werd gisteren deze gedachte ge logenstraft. De aanvoer was niet groot cn de handel zeer vlug met wederom f 0.20 hogere notering, nl. vorige weck f 2,40—3— en thans f 2.50—3.20 Hel vlees van deze kalveren moet zo lang zamerhand wel erg duur zijn en tot dc luxe artikelen gaan behoren. Kaasmarkt De aanvoer was minder, nl. 11 par tijen en een kalme handel. er niet gevonden, wel veel pret en levens vreugde. Alles leidt ertoe, dat drie zonen van Birko hart en hand van drie dochters van Veno weten te winnen. Ondanks het ge krakeel der ouderen, vinden deze jonge ren elkaar en zo wordt de vrede tussen Birko en Veno door de jongeren her wonnen. Verwacht geen daverend filmwerk maar wel een hart veroverende romance in vro lijke. opgewekte kleuren, het geheel over goten met openhartige Deense humor. (Hart veroverend). Kat ja LUXOR Met de film Katja kunnen de liefhebbers van romantiek, ruisende kledij en stoere mannelijkheid deze week hun hart ophalen. Romy Schneider dar telt als een schone, kleurige vlinder van het Internaat voor Adellijke Meisjes met haar tsaar naar het hofbal in diens paleis, zonder hem naar Parijs en twee jaar later via een herenhuis in St. Pe tersburg naar de kathedraal om tot kei zerin aller Russen gekroond te worden. Echter, voor het zover komt wordt de heerser (die inmiddels haar echtgenoot geworden is) vermoord tijdens een rit, die hij vlak voor de plechtigheid moet maken. Midden in de laatste repetities, die de jonge toekomstige tsarina moet onder gaan. komt het bericht van de aanslag op de keizer en brengt men hem zwaar gewond binnen. Katja heeft nog slechts gelegenheid om hem te bewenen, het geen zij dan ook rijkelijk doet. Het verhaal speelt zich af in de jaren rond 1865 in St. Petersburg. waar de goedwillende tsaar Alexander (Curd Jürgens) een nieuwe grondwet voorbe reidt. die voor het volk vele verbete ringen belooft. Helaas wordt het feit, dat hij de proclamatie ervan tot de kroningsdag van zijn gemalin uitstelt, hem noodlottig. De onruststokers verlie zen hun geduld en brengen hun moord dadige plannen ten uitvoer, zodat de arme Katja zich haar geliefde keizer ziet ontvallen. Hoewel angst, onrust en tranen meer malen in deze rolprent voorkomen, zul len diegenen, die van de Sissy-films ge noten hebben, ook dit produkt van Ro bert Siodmak kunnen waarderen En of schoon men enigszins triest door het ein de van het verhaal weer buiten staat, zal men zich de lieftallige verschijning van Romy in wijd-uitwaaierende rokken en de grijzende, imponerende tsaar blij ven herinneren. (Romantiek, liefde en een traan) Mein Kampf LIDO, De film MeJn Kampf ie ge prolongeerd Hij geeft authentieke foto- en filmmateriaal uit de tweede wereld oorlog. Deze huiveringwekkende rolpren» toont de gevolgen van de waanzin, di leidde tot de afschuwelijkste catastrofe die zich ooit over het mensdom voltrok. Er waren geen studio's of acteurs nodig, omdat de handeling zich in het leven zelf afspeelde. Slechts het commentaar van dr. L. de Jong onderstreept de gru welijke moord op negen miljoen gevan- geneh, onder wie zes miljoen Joden. (Huiveringwekkend). Opmars der Tartaren REX. (Tot en met maandag). Een horde barbaren doet een wilde poging de "tad Samarkand te veroveren, waardoor zij in staat zal zijn Perzië binnen te drin gen. De stedelingen rillen, maar geluk kig is er een troep Engelse kruisridders, die de Tartaren en Kalmukken in het /.and laat happen. De ridders worden bij hun gevecht ge ïnspireerd door de beeldschone prinses Shalimar, van wie hot zonde zou zijn in de harde handen der barbaren te vallen. Gelukkig komt alles op de spreekwoor delijke pootjes terecht. (Dappere mannen beschermen een mooi meisje). Vallei der zon HEK (Dinsdag tot en met donderdag). De vallei der eon. speelt zien af onder wijnbouwers in Califomië, of liever: druivenkwekers, want in de jaren dertig was Amerika nog drooggelegd. De wijn bouw inspireert filmmakers altijd tot ro mantische produkten en dat is deze film ook; maar niet van het lieve soort roman tiek. dat Oostenrijk rondom de wijnrank weeft. Neen, de Amerikanen houden er van zuur cn bitter door het zoet te men gen. Niet dat het geheel daardoor op knapt. Integendeel. Iedere charme ent- breekt. Er m gewoon een zoveelste Amerikaan se familieroman aan de beurt in plaat jes te worden omgezet. Het ongetwijfeld heel dikke boek bevat veel narigheid, de film ook. Te veel om na te vertellen. De enige verademing wordt geleverd door de Italianen, die zich in deze streken ge vestigd hebben Alles speelt zich af rondom een .»ude opa. die zijn wijngaardenbezit voortdu rend door huwelijken heeft uitgebreid. Als een kleindochter uit Engeland over komt om ook te worden uitgehuwelijkt, ontmoet zij een achterneefje, dat zij toch liever vindt dan de voor haar uitgekozen huwelijkskandidaat, al is hij een deugniet. Deze man harer keuze word', ook haar echtgenoot. Hrj betert zijn leven en een gulden toekomst wenkt in het verschiet, want de drooglegging ls opgeheven. De film loopt goed af, maar daarom is het nog geen goede film. Liefgekleurde draak). I lees en boze geesten TRIANON Er is een tijd geweest, dat sectie op stoffelijke resten van men den was verboden cn dit verbod heeft de vooruitgang van de medische weten- schap belemmerd. Men zou zich kunnen voorstellen, dat toen bepaalde artsen met de betrokken wettelijke voorschrif ten wat de hand hebben gelicht en in hun ijver om aan geschikt onderzoe- kingsmateriaal te komen wellicht iets ver zijn gegaan. Het zou niet aantrekkelijk zijn daar over een film te maken. En als het dan nog gebeurt op een manier zoals Univer sal International hel met medewerking an Peter Cushing heeft gedaan, dan •ordt het helemaal een onkies gedoe. Men moet deze film niet serieus ne- ïen. Het als authentiek voorgestelde verhaal en alle mooie woorden zijn slechts een aanleiding om een aantal afzichtelijke moordpartijen aanschouwe lijk te maken en om op walgelijke ma nier met lijken te sollen Wij veroor delen heslist niet alle griezelfilms Maar Het vlees en de boze geesten, heeft een luidclijk sadistische inslag, is gewoon- weg te vies om naar te kijken Jammer, dat op zichzelf goed filmwerk aan zulke narigheid is verspild. Onsmakelijk)

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3