KRONIEK DS. LANDSMAN: KERKEN MOETEN SPREKEN Kerken weigeren steun aan Graliam-campagne riiJf BlISil "^rssrsr2 Maak brugklas tot voorklas CHRISTELIJK APPÈL VOOR ONTWIKKELINGSLANDEN teïaOig^ ONTMOETIMG^BRIIE Een kanttekening ONS NATIONALE VERMOGEN ABASI kOSRAM Een woord voor vandaag Suriname wil de oudste synagoge De hevigste ASTHMA-AANVAL WITTE KRUIS 2 IJET Centraal Bureau voor de Statistiek heeft zo is dezer dagen bekend gemaakt het nationale vermogen in 1958 op rond 158 miljard be rekend, een onvoorstelbaar groot bedrag. Willen wij het wat huiselijker zeggen, dan komen wij óók aan dit bedrag als wij 31,6 miljoen mensen een salaris van 5000 per jaar geven. Met andere woorden, drie maal de gehele Nederlandse bevolking. In de pers is nog een andere vergelijking gemaakt: die 158 miljard komt neer op eirca 14.000 per hoofd der bevolking aan vermogen. Menigeen zal bij bet lezen van dit getal met zijn ogen geknipperd hebben; 14.000 toch is voor het merendeel onzer een ongrijpbaar hoog bezit. Het gemid delde spaartegoed per spaarder bij de rijkspostspaarbank was in 1958 niet hoger dan 435 en bij de algemene spaarbanken 674. Desondanks geeft die veertien mille wel een aardige indruk van het enor me nationale vermogen in ons land in 1958. Nu, twee jaar later, zal het verder zijn gegroeid, maar naar de mate van die groei kunnen wij slechts gissen. Deze groei is na de oorlog overigens wel heel opmerkelijk geweest. De oor log met zijn rampen en vernietigingen had ons land zó uitgeput, dat het vermogen in 1948 toen wij al een paar jaar wederopbouw achter de rug hadden slechts op 63 miljard gesteld kon worden. In tien jaar tijds is het nationale vermogen, uitgedrukt in guldens, dus 2Vs maal zo groot ge worden, Voorwaar een prestatie. Waar is dit aan te danken? In de eerste plaats natuurlijk aan het feit. dat Nederland door hard te werken rijker is geworden. Wij hebben met zijn allen niet stil gezeten, wij hebben gewerkt en gespaard, en daardoor kun nen wij nu prat gaan op veel meer fabrieken, machines, voorraden bij in dustrie en handel, gebouwen, woningen, vruchtbaar land, vee, wegen, brug gen, vervoermiddelen en wat al niet meer voor de produktie dient. Maar onder het nationale vermogen valt ook het saldo aan vorderingen boven schulden op het buitenland. Kortom, onder vermogen wordt alles verstaan wat inkomen geeft. Buiten beschouwing zijn dus gelaten alle consumptiemiddelen, ook dus duurzame consumptiegoederen zoals ijskasten, televisietoestellen, stofzuigers enz. enz. Voor de particulier moge dit een vorm van bezit zijn, het C.B.S. telt de waarde hiervan niet mee. De spectaculaire groei van ons nationale vermogen is echter niet louter een kwestie van meer kapitaalgoederen. Ook de prijsstijging speelt een rol, een heel belangrijke zelfs. Uit de cijfers van het C.B.S. blijkt namelijk, dat de kapitaalgoederenvoor raad in Nederland van 1948 tot 1958 is gegroeid van 58,8 miljard tot 139,7 miljard; ook hier dus weer een bedrag, dat 2Vi maal zo groot is geworden. Voor de cijferaars zij opgemerkt, dat het verschil met de bo vengenoemde bedragen 63 miljard en 158 miljard) bestaat uit het sal do aan vorderingen op het buitenland. Berekenen wij nu de kapitaalgoederenvoorraad van 1948 en 1958 tegen dc prijzen van 1952, dan krijgen wij dus een vermogen waar de prijsstijging is uitgehaald. Maar dan zien wij ook een groei tevoorschijn komen, die loopt van 79,3 miljard in 1948 tot 116,6 miljard in 1958. In hoeveelheden uit gedrukt is het vermogen dus niet 2l-> maal zo groot, doch slechts 1V> maal zo groot geworden. In werkelijkheid geeft het bedrag van 158 miljard in 1958, als dit vergeleken wordt met vroegere jaren, dan ook een te mooi beeld. Een feit blijft natuurlijk wel, dat ons nationale vermogen in 10 jaar 50 pet. is gegroeid. Men zal zich afvragen, of het vermogen na 1958 niet ernstig is gedaald door het enorme' verlies, dat wij geleden hebben door de Indonesische ca tastrofe. Het antwoord is statistisch gesproken neen. Het vermogen dat in Indonesië was belegd is opgenomen in het saldo aan vorderingen op het buitenland. Hierbij is uitgegaan van dc beurskoersen, en deze waren in 1958 reeds dusdanig gedaald, dat 1959 uit dien hoofde geen ernstige te rugslag voor het nationale vermogen meer kan geven. Wij kennen in Nederland nog een andere telling van de vermogens. Wij doelen op de vermogens die bij de fiscus worden aangegeven. Voor 1958 zijn hier echter nog geen cijfers van gepubliceerd, maar het staat als een paal boven water, dat die een stuk lager zijn dan de eerder genoemde 158 miljard. Groeiend onbehagen over atoombetvapening Italiaan mocht de preek onderbreken Een rechtbank te Trecastagni nabij Catania op Sicilië heeft bepaald dat een Italiaan niet in strijd met de wet handelt door een rooms-katholieke geestelijke tijdens een preek in de re de te vallen en vragen te stellen, in dien de priester het over politiek heeft. Wij hopen, dat de kerken in Ne-Id°°ir internationale samenwerking ge- Volgens het Italiaanse wetboek van derland, binnen niet al te lange ?K,rïï.T" e«," ZT'ol pees verband onlangs nog in de Euro-1 katholieke pr,ester tijdens een mis of pese kcrkenconferentie te Nyborg. Wij ^'Hne0rea„emirevênTefaetn„„m E2SÜ5ÏÏÏ&'7? nVJwU -dere" ptachttoMS gen de toeneming van het atoom- ^open dat dc kerken in Nederland bin- wapenbezit van de landen van West-Europa, een spreken, gericht op het verscheuren van het net van wanen waarin het politieke leven gevangen dreigt te raken, en dat zowel nationaal als internatio naal op zal roepen tot gelovig rea lisme. Aldus schrijft ds. F. H. Landsman in een hoofdartikel van Hervormd Nederland, het week blad van de Nederlandse Hervorm de Kerk, waarin hij het groeiend onbehagen in kerkelijke kringen, over de toenemende atoombewa pening in West-Europa, onder woorden brengt. Eigenlijk, zo gaat hij verder, is het woord onbehagen veel te zwak om de gevoelens weer te geven van velen, die de berichten over de jongste ontwikke lingen op militair gebied in West-Euro pa lezen: In augustus hebben de Duit se generaals, met instemming van de regering Adenauer, beschikbaarstelling van de „modernste (kern)wapenen" geëist. In september eiste De Gaulle een ei gen kernwapen voor Frankrijk. orr hiermee van zich af te kunnen slaan en daardoor niet langer afhankelijk te zijn van Amerika en de N.A.V.O. Hier op kwam als tegenzet van de N.A.V.O. de eis vierde kernmacht van de we reld te worden. Hiermee verviel de ou de theorie, dat alleen Amerika, bij ui terste noodzaak, het kernzwaard zal mogen hanteren, en Europa slechts een schild mag vormen, dat naast conven tionele uit kleinere, tactische kernwa penen bestaat. In ons eigen land hield de B.B. een vreemde oefening in Berg en Dal en verder blijkt er een opslagplaats van atoomwapenen te zijn in Volkel. Verantwoord? Nog dezer dagen verklaarde generaal Norstad, in Parijs, dat zo lang moge lijk van conventionele wapenen gebruik moet worden gemaakt en dat atoom wapenen pas gebruikt mogen worden, na een weloverwogen beslissing van de politieke autoriteiten van de Noordat- lantische verdragsorganisatie. Maar intussen dringen zich steeds meer vragen op, vervolgt ds. Lands man. Hebben de politieke autoriteiten I nog in voldoende mate het heft in han den om te verhinderen, dat op een on- nen niet te lange tijd, In de sindsdien nog weer hachelijker geworden situa tie, nogmaals zullen spreken, ingevol ge haar opdracht Gods geboden en be loften voor alle mensen en machten te betuigen. Hieraan voegt ds. Landsman toe: De Kerken of één van haar waarom niet de Hervormde Kerk? Ds. Landsman besluit zijn artikel met te zeggen dat een bijzondere taak rust op de christenen, die als dragers van het overheidsgezag, politieke verant woordelijkheid hebben ontvangen. Zij kunnen in de internationale conflicten situaties. trachten de waarschuwende stem. die de kerk doet horen, om te zetten in een beleid dat getuigt van minder behoefte aan zelfrechtvaardiging en van meer werkelijkheidszin, dan wij tot nu toe konden bespeuren. Protest De „Erkende gewetens bezwaarden", principiële dienstweigeraars, die te werk gesteld zijn in het kamp Vled- der, hebben aan verschillende kerken en aan de Nederlandse politieke partij en, een schrijven gericht, waarin zij hun verontwaardiging uiten over het feit dat er in Nederland atoomwapens zijn gestationeerd, wat zij ln strijd ach ten met hun streven naar de wereld vrede. en ook dat de volksvertegenwoor diging hiermee niet op de hoogte bleek te zijn, wat zij in strijd achten met hun begrip van een werkelijke demo cratie. I aen om ie verninaeren, aai op een uu- Verschlllendc oorzaken kunnen hiervoor genoemd worden: de kleine ver-1 voorzien ogenblik de verantwoordelijk- mogensbezitters zijn bij de belastingadministratie onbekend, de fiscus kanjheid hiervan toch door de beroepsmili- allecn uitgaan van de bedragen die de belastingplichtigen zelf opgeven, het ta're,?..?aJ worden genomen? Raken de- nationale vermogen van dc overheid blijft hier buiten beschouwing, het geen eveneens geldt voor de vermogens van ondernemingen en andere li chamen. Niettegenstaande wij dus met een veel kleiner totaal vermogen te doen hebben, slechts de optelsom van de vermogens van de natuurlijke perso nen, komen er bij dc splitsing in groepen toch frappante cijfers naar vo ren. Zo blijken er in 1956 (van een later jaar zijn nog geen cijfers bekend) niet minder dan 66.491 mensen een vermogen van 100.000 of meer gehad te hebben; ln 1951 waren dat er nog maar 37.209. En van die 66.491 kon den zich in 1956 liefst 2243 miljonair noemen; gemiddeld genomen bezaten zij namelijk circa 2 miljoen. Onder vermogen wordt verstaan alles wat inkomen geeft. Hoe groter dus het nationale vermogen wordt, hoe groter ook zal het nationale inkomen kunnen worden, hoe meer kan de welstand toenemen. Daaruit vloeit dus logisch voort, dat een stijging van het nationale vermogen voor ons allen uiteindelijk van belang is. stoort, veroordeeld worden tot een ge vangenisstraf van ten hoogste twee jaar. De Italiaan Giuseppe di Bella werd op grond van dit artikel voor de rech ter geleid, omdat hij tijdens een preek had geroepen: „Maak er geen poli tieke vergadering van. Ga door met de mis." De rechtbank verklaarde Di Bella echter onschuldig, omdat bewezen werd dat de geestelijk sprak over een oproep van de kerk niet te stem men voor politieke partijen die voor de communisten zijn. kalmeert zonder slaap te verwekken Wel „ora" geen „labora" in Manchester De gelovigen van Manchester willen luisteren als hen getoond wordt P - -6 - dat het evangelie betrokken kan worden op het sociale, industriële en economi sche leven." In zijn antwoord schreef Graham: „Er zijn grote tekortkomingen en eenzijdig heden in de massa-evangelisatie, maar ik ben overtuigd van het feit da» een derge lijke kruistocht de gemeenschap zeer kan helpen. Ik vraag u daarom ook om de medewerking van kerken, maar het is onmogelijk om andere predikanten mee te laten spreken." ze militaire autoriteiten niet zo gewend aan de oefening met deze wapenen, dat zij niet meer voldoende beseffen, dat de werkelijke hantering hiervan het le ven op aarde zo goed als zeker onmo gelijk zal maken? Misleiden de politie ke autoriteiten niet zichzelf en de vol keren, waaraan zij leiding moeten ge ven, door afweeroefeningen te orga niseren. die de bevolking in de waan brengen dat het nog wel wat mee zal vallen, en er verder wat al te vanzelf sprekend vanuit te gaan dat het toch wel niet zover zal komen? De Duitse atoomfysicus, C. F. von Weiszacker, die vooraan staat in delator* van strijd tegen de gevaren van een oor- Walter Smith WINKELSLUITING Na de vijfdaagse werkweek op gang be gint te komen, wordt de vraag actueel hoe het met de middenstand en de winkelslui ting tal gaan. Trouw tegt hierover: „Het i» duidelijk, dat ook de midden- Prot. orgelhouwers waarschuwen tegen adviseurs Het bestuur van de Bond van Protes tantse Orgelbouwers in Zaandam heeft op een ledenvergadering in Utrecht de leden dringend geadviseerd niet met orgel deskundigen samen te werken die finan ciële betrekkingen hebben met orgelma kers De bond heeft hiertoe besloten, omdat een van de bekende orgelbouwadviseurs in Nederland opdrachten aan bepaalde bouwers bezorgde, en hierdoor zowel in komsten van zijn advies als voor de orders verkreeg. H-erd'-or worden zekere transacties be vorderd. die niet log met kernwapenen, verklaarde nog onlangs, dat hij begint te vrezen, dat alleen de verschrikkelijke schok van gebruik van kleinere atoomwape- in een lokaal conflict ergens in de wereld, door een van de steeds in aan tal groeiende atoomwachten, een be reidheid tot onderhandelen zal teweeg brengen, die tot nu toe ontbreekt. Zal het inderdaad zover moeten komen en zal het dan niet te laat zijn? zo vraagt ds. Landsman zich af. Dc kerken hebben een en andermaal krachtig voor het behoud van dc vrede Advertentie mentele natuurkunde. (tand tijdig de bakens («1 dienen te ver- worden geacht met zetten, wil men o a. met het personeels- j bonafide adviseur vraagstuk niet vastlopen. Het grootbedrijf! kan desiken aan de invoering van roulc- ringssystemrn, de kleine winkelier heeft die mogelijkheid als regel niet. De ge dachten gaan in de richting van hel slui ten op zaterdagmiddag. Een wijziging van de winkeMuitingtdag zal daartoe noodza kelijk ziju. Reeds heeft de regering dc S E.R. om advic« gevraagd. Is een vrije zaterdag tc realiseren? Op een te Utrecht gehouden kaderdag van de Federatie van Nederlandse Slagers- patroonsbonden i* het probleem ook aan de orde geweest. Er werd o.a. op de ont wikkeling in de Westduitse bondsrepubliek de aandacht gevestigd. In W esl-Duilsland blijven de winkels éénmaal in de maand de hele zaterdag open en drie zaterdagen wordt des middags gesloten. Of dat voor ons land aan Ie bevelen is is zeer dc vraag. Men denkt hier namelijk veel meer aan een winkelsluiting op zaterdagmiddag met een koopavond op vrijdag. Daarbij j sou dan de mogelijkheid worden gescha-1 pen van plaatselijke afwijking gedurende het zomerseizoen voor toeristencentra e.d Consumenten en ondernemers In est- Duitsland blijken zich intu»sen gord tc hebben aangepast. Vóór de saterdagslui ting vond de omzet in de levensmiddelen sector voor 55 a 60 prnrent plaat» op vrij dag en zaterdag. Het percentage bleef vrij wel onveranderd toen de saterdagsluiting een feit werd. Men wil in Duitsland thans niet meer naar de oude toestand terug. Op grond hiervan trekken deskundigen de conclusie, dat men ook hier te lande voor omzetverlies in de levensmiddelenbranche niet so bevreesd behoeft te gijn. Uiteraard ligt het wel iets moeilijker met de omzet in de «ector der duurzame gebruiksgoede ren. die in tegenstelling tot de levens middelen als regel in gezinsverband worden aangeschaft. De hier liggende problematiek zal o.i. het best branchegewljs kunnen worden be keken. Aangezien de ontwikkeling snel gaat. is het zaak inet dit beraad niet langer te wachten. Op de Utrechtse kaderdag is er Brief over mammoet oKere transacties De_ -s -g -aw Prof. C. T. J. Alkemade De mammoetwet van minister Cals 1 houdt nog steeds de gemoederen bezig ilOOglCraar en zet steeds weer nieuwe pressie groepen aan het werk. In de afgelopen Prof IrCTl Alkrm.d. t. Utr,ch< is benoemd tot buitengewoon hoogleraar verschillende middelbare scholen in in dc faculteit der wis- en natuurkundeons 'and *«ch tot de minister gewend aan de R K. universiteit te Nijmegen voorj in een schrijven, waarin zij zich sterk het geven van onderwijs in de experi- keren tegen het zogenaamde brugjaar, zijn al druk bezig aan de voor bereidingen voor de grote evan gelisatiecampagne van Billy Graham die volgend voorjaar zal plaatsvinden. De medewerking van kerkelijke zijde is echter heel wat minder dan de evangelist over het algemeen gewend is. De oecumenische raad van kerken heeft besloten de campagne niet officieel te steunen. Ook de Ang licaanse Kerk heeft directe me dewerking afgewezen, maar de bisschop heeft wel aan twee ge beden, die speciaal voor de cam pagne geschreven werden, zijn goedkeuring gehecht, zodat ze in de anglicaanse erediensten gebe den kunnen worden. Het wordt dus wel ,,ora" maar geen „la bora". Tevens heeft de bisschop de pastoors gemeenten toegestaan om de organi- evangelisatiekruistocht, hun kerken uit te nodi gen om de campagne in te leiden en de Dersoonlijke medewerking van de ge lovigen te vragen. De oecumenische raad van kerken van Manchester heeft zijn medewerking ge weigerd. omdat er een sterk verschil in nzicht is over evangelisatiemethoden tus sen de meeste leden van de raad en Billy Graham. Men vindt de prediking van Graham te orthodox en te eenzijdig. Andere sprekers Om toch nog tot samenwerking te ko men heeft de raad enige maanden ge leden voorgesteld om naast Graham ook iedere avond een Engels predikant te laten spreken, die de inzichten van de raad zou moeten vertegenwoordigen. Onder de voorgestelde sprekers was on der meer de vurige anti-apartheid gees telijke van de Anglicaanse Kerk, Hudd- leston. Ook de namen van een aantal vrijzinnige predikanten werden genoemd. Billy Graham heeft dit voorstel even wel afgewezen, omdat hij van mening is dat er een werkelijke geestelijke eenheid moet zijn op het podium. Het program ma van koorzang, soli en samenzang is geheel gericht op de prediking van Billy Graham, die een zeer eenvoudige uiteen zetting van het evangelie, met de ver lossing van Christus aan het kruis als hoogtepunt, is. Ervaring De raad heeft Graham geschreven „Onze streek is een van dt meest ge- industrialiseerde centra ter wereld, met eigen, typische zendingsproblemen. Zon der met u te willen strijden over een definitie van evangelisatie, heeft onze ervaring geleerd dat, hoe groot de massa ook is die samen komt voor een massa- evangelisatiebijeenkomst, de meeste ty pische industriële werknemers er hele maal niet van onder de indruk komen en blijven volharden bij hun traditionele Inzicht dat religie niets te maken heeft met het dagelijks leven." „Het is onze ervaring dat zij echter wel „De scepter zal van Juda niet wijken.... totdat Silo komt en Hem zullen de volken gehoorzaam zijn", beloofde Jacob aan zijn vierde zoon en van de zondagsschool weten we nog wel, dat we in deze woorden te maken hebben met een mes- siaanse profetie. De „Silo" is het hoogtepunt van de scepter van Juda, maar tevens het einde. Juda zal regeren, tot Hij komt, maar als Hij komt zal Hij de macht overnemen. Hij komt voort uit Juda en dus uit de joden, maar Hij is niet alleen voor Juda en voor de jodenmaar voor de gehele wereld. En toch ook weer niet. In deze profetie is een woord, dat een nieuwe scheiding brengt in de wereld, nu niet meer een scheiding tussen jood en heiden, maar tussen gehoorzamen en ongehoorzamen. „Gehoorzaam" is een kernwoord van het evangelie, het komt in de Bijbel telkens weer terug. De eerste mens ivas ongehoor zaam en verspeelde daarom zijn bevoorrechte positie in Gods paradijs. Christus eist gehoorzaamheid, eist dus luisteren naar wat Hij ons te zeggen heeft. Hij kwam op aarde om het evangelie te prediken. Daarom gaat het uiteindelijk om de gehoorzaamheid aan Zijn evangelie. Gehoorzaamheid is beter dan kerkgang. Advertentiën Arjos-voorzitter in Utrecht: (Van onze parlementsredactie) „Het zou van grote betekenis zijn als de christelijke politieke partijen in Europa gezamenlijk zouden komen tot een duidelijk evangelisch appèl, zo mogelijk tot een gemeenschappelijk concreet project. Mr. Biesheuvel heeft op het jongste convent van de A R.-Partij een appèl op de partij gedaan met betrekking tot de onderontwikkelde gebieden. Zou dit appèl niet winnen aan kracht, indien het in Europees verband werd herhaald door de gezamenlijke christelijke partijen, in de vorm van een program van prioriteiten voor deze gebieden?" van de activiteiten van de kiesvereni gingen, zo ging de voorzitter verder. Met deze opmerking bedoelde hij niet, de kiesverenigingen in gebreke te stel- of het eigen Arjos-straatje schoon praten. Integendeel. „Geen Arjos zonder meeleven van de leden", zei hij. Maar constaterend, dat de jongeren de liefde tot de politiek vaak van-huis-uit meekrijgen, meende hij niet te mogen voorbijgaan aan het afnemen van de politieke belangstelling onder de oude ren, de leden van de kiesverenigingen. Hij vestigde in dit verband de aan dacht op enkele publicaties van prof. dr. G. Kuiper Hzn over de afnemende belangstelling voor het verenigingsle ven. De kiesvereniging, aldus prof. Kuiper, behoort tot dat soort van vere nigingen, waarbij het accent ligt op de activiteit naar buiten en op de werk zaamheid van het bestuur. Zo'n vere niging kan ook blijven bestaan zónder meeleven van de leden. De organisatie, het bestuur, de vertegenwoordiging in raden, staten, Kamers, zorgt ervoor, dat de belangen toch wel behartigd worden. Het is dus ook niet nodig, dat dergelijke verenigingen dikwijls verga deren. Volgens de heer Silvis maakt de A.R. Partij, vergeleken bij andere partijen in dit opzicht een gunstige indruk. De kiesvereniging is nog van betekenis. Omdat echter de belangstelling dreigt af te nemen, deed de Arjos-voorzitter een beroep op alle oud-Arjosleden, het werk van de kiesverenigingen een we zenlijke inhoud te geven. Dit komt me de de Arjos ten goede. Deze vraag stelde de heer Sander Silvis in zijn openingstoespraak de laatste die hij als landelijk Arjos-voor zitter hield tijdens de jaarvergade ring van de Nationale Organisatie van Jongerenstudieclubs, die gisteren in in Utrecht werd gehouden. Hij voegde eraan toe. dat in zo'n program de ge meenschappelijke inspanning van do nationale regeringen moet worden be vorderd. Tevens bepleitte hij een ge documenteerde voorlichting van het Europese bedrijfsleven en een crediet- verlening, waar dit mogelijk en wense lijk la Tenslotte dient het een appèl te be vatten op de christelijke kerk, haar missionaire roeping met groter kracht te beleven. Ook de samenwerking met de C.H.U. bracht de heer Silvis ter sprake. Aan de hand van uitlatingen van de C.H.U.- secretaris, mr. J.W. van Gelder, -vl hy: ,,Nu de zaak zo staat, dat leidingge vende figuren uit de C.H.U. de eenheid met de A.R.P. niet zoeken en twee pro testants-christelijke partijen zelfs als Ideaal zien, omdat er dan een keuze mogelijkheid Is, behoeven idealistische A.R.-jongeren zich geen illusies te ma ken." Belangstelling AF DE JEUGD politieke belangstelling heeft, hangt voor een groot deel af Leef gelukkig met een (TOG)AL GEZONDE BODY Met Togal bevrijdt U zich snel én afdoend van rheumatiek, spit, ischias, verkoudheid, griep en menstruatiepijnen. Met een flacon Togal in huis kunt U dié kwalen definitief de baas. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.88. trktnd* kjntoormach.A«handtl tegen gewaarschuwd tie ontwikkeling maar over zicb heen te laten komen. Dut sou in hoge male schadelijk kunnen xijn. Veel beter i» het tijdig de beleidslijn, nuchter en zakelijk uit te stippelen. Dan komt men niet voor verrassingen te staan. Het is ons bekend, dat men in de kringen van de Chr Middenstand-bond met dat beraad reeds ver gevorderd is. Een werkcommis- sie heeft een rapport opgesteld. In de ko mende weken sal de diepere besinning hier over plaats vinden. Te verwachten is dus. dat men in deze middenstandscentrale niet die bezinning op tijd gereed komt. Dat slpunt zijn. Een goed beleid het eerste jaar van het nieuwe mid delbare onderwijs, dat de scholleren nog in staat moet stellen naar een ander schooltype over te stappen, In dien blijkt dat zij voor het voorberei dend wetenschappelijk onderwijs niet geschikt zijn. De brief die opgesteld is door de Am sterdamse leraar aan het Comenius- lyceum J. Hoogteijling pleit voor een voorklas op de lagere school. De brug klas zou dus van het middelbaar onderwijs naar het lager onderwijs ver plaatst moeten worden. Kinderen die (TJlJlll Ï*P£aT£1 111*PT*PT1 verder willen leren kunnen dan na dn MDiaUlUCII vUfde kl.s doe voorbereidende kl.s l)r s Em,nuels. m|„u, dent van Suriname, heeft plannen ont- Naast de gewone stof zou hier dan wat! huid om het gebouw, waarvan men wiskunde en Engels onderwezen moeten i verondersteld, dat het de oudste syna- worden De brleT pleit voorn] voor Van het Amerikaanse ennttnent alleen mogelijk bij tijdig vooruitzien."siuslyceum. Engels? omdat deze taal dichter bij ons staat en de waarde van het Frans, dat vaak uit traditie nog op de lagere school wordt gegeven, in de laatste jaren sterk is gedaald. Het onderwijs in dit zesde leerjaar zou reeds door vakleraren moe ten worden gegeven om de kinderen vast te leren wennen aan het onderwijs systeem van het v wo. Onder de ondertekenaars vonden we onder meer nog de heer H. E. de Wolff, leraar aan de Zuideroark-H B S. te 's-Gravenhagc. dr H. W. J Dik. oud conrector van het Barlaeusgymnasium te Amsterdam, dr C R. van Paassen. rec tor van het Vondelgymnaslum en dr P J Renner, conrector van het Carte ls, te restaureren ten einde er een nationaal heiligdom van te muken. Het herstelwerk zal omvatten de weder opbouw van de synagoge, die uit het midden van de 17de eeuw stamt. Van het gebouw staat nog slechts een deel Verder zal de belendende joodse begraaf plaats onderhouden worden en zullen er vervoersmiddelen komen om het complex te kunnen bereiken. De bouwvallen van de synagoge be vinden zich te Joden-Savannah. onge veer 65 km landinwaarts van Paramaribo Dr Emanuels zei te hopen, dat het heiligdom Joodse bezoekers uit alle delen van de wereld zou aantrekken Tn Suri name zelf wonen ongeveer 1.000 Joden. Lieve Peter, Je vraagt me alles te vertellen over de klasseavond, die nu al weer zo heel lang geleden lijkt. De pick-up ging kapot, we hebben niet gedanst, alleen wat dwaze spelletjes gedaan, veel gelachen, er was een poes en we zongen Tom Dooley en Banjo Boy bij de gitaar. Ik denk eraan terug als aan iets onafs, ik ben vroeger weggegaan, ik heb de kamer niet gezien met de ramen open, de stofzuiger, de volle asbakken. Ik heb ook niet gepraat voor de deur. (Je staat op 't punt om naar binnen te gaan en toch praat je over school morgen, over veel andere dingen, dingen die je overdag niet zo makkelijk aanroert). De hele avond had ik 't gevoel of er iets gebeuren ging, maar er is niets gebeurd, ik ben gewóón met een vriendinnetje naar huis gefietst en ik lag heel vroeg (veel vroeger dan anders (en- minste) in bed. 't Was een heel mooie avond, een avond om alleen wat rond te fietsen maar ik ben kinderachtig bang zo 's avonds buiten) of met iemand die zwijgen kan. De maan was heel groot en lichtoranje en er waren zoveel sterren, ik was graag even afgestapt, inplaats van te praten over de jurk van Annet en de rep. van overmorgen. (Begrijp me goed, ik voel me niet verheven boven zo'n gesprek). Het bos waar we langs kwamen toas als een van die tekeningen van Anton Pieck, in mijn oude sprookjes van Grimm, dreigend, vol nauwelijks be dwongen reuzen en zwijgende heksen. Toch moet er een open plek zijn (bij de vijver?) waar de feeën dansen en 't maanlicht vreemde paadjes tekent tussen de bomen rondom. Vroeger wou ik heel graag door een kaboutertje klein getoverd worden en meegenomen naar zo'n feest. Ze hadden me verteld dat dat kon als je met je handen onder je hoofd lag en je linker been over je rechterbeen geslagen had. Ik heb heel vaak zo gelegen tot m'n handen begonnen te tintelen en m'n ene been sliep, maar 't kaboutertje kwam nooit, ik heb er zelfs niets van ge droomd. Op school hoorde ik dat een vriendinnetje heel lang heeft gepraat met de jongen die haar thuisbracht. Ze corres ponderennu druk. Zie je Peter, dit was alles. Het is een ge wone dag vandaag, een dag die een voorbeeld is voor alle da gen. 't Heeft niet geregend, de zon heeft niet uitbundig gesche nen. 't waaide alleen, ik kwam buiten adem thuis, straks. 'k Heb eigenlijk nu pas echt tijd om je brief te lezen, 'k kreeg 'm vlak voor ik naar school ging, in de pauze kon ik hem pas lezen. Wanneer is 't eigenlijk winter? Misschien is de winter al be gonnen zonder dat wij 't weten. Of moeten eerst alle bomen kaal zijn? Ik vraag me af wat nu de echte bomen zijn: de kale van n\L die lijken op uitgebrande kaarsen, of de groene be schermers van de zomer? Of misschien zijn de bomen in 't voorjaar pas écht, met voorzichtige zijden blaadjes en vogels die takken aanslepen. Ik mis de zon nu wel erg, lieve Peter, die paar bomen die nog wat blaadjes hebben, ze zien er uit alsof ze er niet bij horen, (die blaadjes bedoel ik). Bomen zijn in de winter zo streng, zo hard als een tekening van Oostindische inkt tegen de lucht. Ik houd erg veel van de zomer, van de zomerwind, de zon. liggen aan 't strand of in de hei en een meeuw zijn, een bij. alles is warm en vrolijk en kleurig. Ik zou niet in Amerika willen wonen, ik houd van alles wat oud is, van zachte, bedaarde stemmen en kleuren. Ik ben er nog nooit geweest, maar 't lijkt me dat alles zo groot is daar, pompeus misschien ook. ik zou er wel eens heen willen als toe rist maar nooit voor altijd, jij? Mijn kamer is vol plezierige dingen, die me de winter door zullen helpen: een rode cyclaam als een balletdanseres, een 'ieel mooi» prentbriefkaart van een ikoon (zou m'n penfriend wel begrijpen hoe 'n plezier hij mij daarmee heeft gedaan?) een oude gele kaars, die heel stil brandt op dit ogenblik, een klein vaasje met donkerrode chrysantjes, ik moet de winter er mee door. Vanmiddag op een bazaar een wandlampje gekocht zo maar, een klein prinsesje en een groot meisje op een paardje. Ze kijken vooruit alle drie. ik weet niet waarnaar, maar 't is vast een sprookjeseiland of anders een wit kasteel met gou den tinnen, denk je ook niet? Of misschien zien ze alleen maar 't verdere verloop van 't sprookje, 't gelukkige slot. Dag Peter, ik kan 't maar niet afwennen lange brieven te schrijven, vind je 't erg? JE MARJA. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Groot Ammers: H. N. v. Hensbergen te Renkum; te Hoogvliet, vierde pred. pi. (toez.): J. C. Bregman te Bergentheim. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Zoetermeer: T. Kamper te Scharrendyke. Aangenomen naar Frenkendorf, Ba- selland Zwitserland: A. Donkers te Dordrecht. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Schiedam: M. Baan te Dordrecht. ln 30 seconden bedwongen. Zelfs de hevigste asthma-aanval kan ogen blikkelijk bedwongen worden door het gebruik van één enkel Adozo-tablet. De wonderbaarlijke samenstelling van de Adozo-tabletten maakt, dat één tablet onmiddellijk verlichting brengt. Adozo is van onschatbare waarde tegen dag- of nacht-asthma en slaagt veelal, waar an dere middelen faalden. Neem de proef Bij apothekers en drogisten. Prof. dr. ir. Van Riemsdijk aanvaardt ambt Prof. dr. ir. J. F. van Riemsdijk heeft het ambt van hoogleraar in de bijzon dere landhuishoudkunde aan de land bouwhogeschool te Wageningen aanvaard met het uitspreken van een rede, ge titeld: „Een beschouwing over de hui dige positie van het bedrijfseconomisch onderzoek inzake laad- en tuinbouw bedrijven". Advertentie DE eCilte PIJNSTILLER Hoofdpijn maar ook andere pla gende pijnen verdwijnen snel met Witte Kruis. tabletten, poeders of cachets! Jubileumuitgave over Heid. Catechismus In 1963 zal het 400 jaar geleden zijn dat de Heidclbcrgsc Catechismus ver scheen. Er bestaan plannen om ter ge legenheid van dit jubileum een speciaal boek uit te geven. Dit zal een internationale uitgave zijn. De schrijvers die er aan meewerken zijn afkomstig u t Duitsland. Zwitser land, Frankrijk. Nederland, de Verenig- |de Staten. Zuid-Afrika en I»ionesië. I Leden van het uitgeven? comité zul- len zijn: prof. Berkouwer uit Amster- j dam. Director Rudolf Grol, uit Zilrich, Pastor W. A. Langcnohl n dr. L. Coe- nen Neviger, beiden uit Duitsland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2