teSliel o LAAT UW ZOON STUDEREN 1 'Ruimte voor ons.... „0ok een kunót RUIMTE deze week SONNET voor ikke ZATERDAG 10 DECEMBER 196( e/fe ks.ri.f j (Uw dochter zorgt voor zichzelf) i STUDEREN AAN DE KUNSTACADEMIE VOOR STUDERENDEN ONZE unieke pagina „schriftelijke cursus sen" heeft alom in den lande bewonde ring doen ontstaan voor de verhelderende wijze waarop Nederlands Enige Onafhankelijke Jeugdpagina de problemen uiteenrafelde. Het is daarom, dat wij op deze pagina zullen trachten onze lezers een beeld te geven van een andere vorm van studeren. Een vorm met geheel nieuwe aspecten en ongekende mogelijkheden. Wij doelen hier op het zg. „normale studeren". DEZE pagina is dus speciaal bestemd voor hen, die op Middelbare School of Uni versiteit de fundamenten pogen te leggen voor een tweekamerwoning respectievelijk bungalow. Doch ook gij lezer, die U in de stank van Uw krotwoning over deze pagina buigt en wenend van berouw ,en wroeging Uw blik laat gaan over de studieboeken die U slechts inzag om poppetjes te tekenen op de blanco bladzijden, ook U zouden wij toe wil len roepen: „Laat Uw innerlijk zuiveren door de geest van wijsheid die opstijgt uit deze pagina". Mocht het U te veel worden, stop dan de reten van Uw tochtige woning dicht met dit fors-gebouwde zondagsblad (U heeft het per slot van rekening duur betaald). STUDERENDEN zullen nu dienen te besef fen door welke geestesinstelling hun studiewandel het meest wordt bepaald: Wer ken voor de dag van gisteren (leest onze Sonnetten); werken voor de dag van morgen (leest ons exclusief interview met Prof. Dr. Ir. J. L. van Soest) of meent gij dat iedere dag genoeg heeft aan eigen zorgen, ploetert gij hijgende (en heimelijk) voor het volgende uur? (leest in dat geval onze Tips voor Studeren den). Voorts voor ieder waardevolle bijdragen. Een Pagina Om Uit Te Knippen. OUDERS van kinderen! (en gij die dat in een nabije toekonast hoopt te worden) als gij na lezing nog niet overtuigd zijt van het nut van studeren (al was het alleen maar om een verzorgde oude dag te hebben), dan willen wij U van deze plaats nog een laatste waarschuwing toeroepen en tevens eindigen met de gevleugelde woorden van de G.B.S. (in de vertaling, van B.V.): „Laat als 't effe kan Uw zoon studeren. Uw dochter zorgt voor zichzelf." Niet meer naar school in f)AAR zit je dan op de grote stenen trap in het academie- beter te leren verstaan. Ook voor LS J hen is de Academie voor Beel- gebouw. De regen klettert zielig tegen het raam alsof ze dende Kunsten. Een opleiding d.e naar binnen wil. De dorre herfstbladeren plakken vast op voorvelen een nieuwe wereld tt >pent. voor anderen een stap ver- de vierkante tegels van het trottoir. Haastige mensen vlie- der in die wereid betekent. Een wereld die even oud is als de mensheid zelf. Een wereld waarin de mensen elkaar beter begrijpen dan op welk gebied dan ook. Daarom ook een wereld die interessant is voor ieder die zich gen voorbij, een tram tingelt in de bocht. Van beneden uit de hal klinkt muziek. Nu is het Harry Belafonte die volks liederen zingt. Morgen andere muziek of misschien een spreker. In de hal zitten de overblijvers, sigaretten rokend, brood etend. De echo van een fluittoon verdwijnt schuchter ervoor open stelt, ook al zullen zij zich er nooit zelf aan wagen. Het deelnemen aan de tocht van de kunst door de tijd is voor velen een levenstaak. Een taak met steeds nieuwe verrassingen zowel voor zichzelf als voor an deren. Daarom ook een taak die met vreugde vervuld kan worden. LAREN (ANP) Over veertig jaar behoeven de schoolkinderen niet meer ie onthouden wanneer Floris de Vijfde werd vermoord. Een elektrotechnisch geheugen in zakformaat zal dat voor hen doen. Ook de hulsvrouw krijgt hulp van elektronische geheugens, die haar huishoudelijke beslommeringen kun nen overnemen. Deze toekomstvisie gaf prof. dr. ir. J. L. van Soest, directeur van he: fysisch laboratorium TNO in Den ne talenten moeten evenzeer ont wikkeld worden als de grote. Al was het slechts om bevrediging te vinden in eigen werk en om het werk van grote kunstenaars in het bijna kale plafond. Daar zit je dan met opgetrok ken knieën, een schrift erop. Jc wilt wat vertellen van je eigen school en van je door je zelf ge kozen onderwijs. Maar het is moeilijk om juist over je eigen omgeving te schrijven omdat je llUI|||||||||||||||||||il|||||||||||JI|!|!i||||||||||||||| die zelf zo gewoon vindt. Gewoon, omdat het je eigen leven is, wat je veroveren moet. Het leven cp het grote gebied van de kunst. Kunst, een kant van ons leven, die. onbewust, toch een gro.e plaats inneemt. In school, in hu>s. op straat, in onze boeken, enz. Overal ontmoeten wij werk van kunstenaars, grote of kleine. Hoe zou een straat, een huis eruit zien. zonder het voorbereidend wark /an een architect? Hoe zouden wij diezelfde huizen géreifelijk en gezellig in kunnen richten zonder het werk van de kunstenaar? De mens is zich echter zijn ver mogens bewust geworden en hier uit is de behoefte ontstaan om te scheppen. Ieder mens kent min of meer een scheppingsdrift, tij den, waarin hij met plezier en ijver bouwt aan zijn wereld. De ze drang is ook bij de kunstenaar aanwezig, een drang om ziin ze- het gebied van de kunst is daar voor groot genoeg. De bouw-, schil der- en beeldhouwkunst verdelen in grote lijnen het gebied van de reële kunsten? Daarnaast hebben wij de mu ziek, de dans, de filmkunst, enz de zg. abstracte kunsten. Beide iabstracte en reële) kunsten heersen ons leven: de mode reclame, decoratie, binnenhuisar chitectuur. keramiek, enz. Dit pas- sen van de kunst in het leven dwalen en nooit weet hij of hij moet echter geleerd worden. Het is daarom ook geen wonder, dat de Academies voor Beelden de Kunsten zo druk bezocht wor den. Hei is tevens een vlucht in dat verwoest wordt door het on het ongewone van de kunst. On gewoon dan. omdat, zodra men liet over de artist heeft er ge dacht wordt aan berookte café- 'okaaltjes, baardige mannen en langharige meisjes. Een sfeer van existentialisme. Ilillir Hij zit altijd achter in de !{j°® klas met donkere ogen, die on- heersen ons leven: de mode. de rustig van zijn bock naar het scherp afgetekend tegen de lucht gjgjuUg v..- u- verwrongen kasteel aan de wand Deze pagina werd verzorgd door de werk groep Leiden. Je komt werk tegen van Willy Belgraver, Caro Buurman, Hans Kreuzen en Hans Bink. die ook de tekeningen maakte. Het contactadres van de werkgroep Leiden is Zocterwoudsesingel 60, Leiden- De pagina wordt verder gevuld met een reactie op de onlangs op „Ruimte" gegeven kritieken en de rubriek van Discofiel. RËcffEN1 l/LKL „crnflTrw De zaek-Minck Met z'rt allen hebben we ons gebogen over een uitvoerige repliek op de brieven, die naar aanleiding van „Ruimte" zijn bin nengekomen en.... zoals u wel zult we ten, ook op de pagina zijn meegenomen. Intussen zijn er evenwel nog wat reacties binnengekomen, die wij u (en jullie) zeker niet willen onthouden. Daarom hebben we besloten volgende week zaterdag (zelfde plaats, zelfde tijd) nog één keer uitvoerig aandacht aan deze zaak te besteden. Daar na wordt de discussie onherroepelijk ge sloten, tenminste, dat stellen we ons wat de zaak-Minck betreft voor.... Dus „ou dere brievenschrijvers", „hartelijke brie venschrijvers", „hatelijke brievenschrij vers" en „opbouwende kritieken-brieven schrijvers" nog zeven nachtjes slapen, dan zien we elkaar weer in de ogen het mooi vindt. Het lijkt op een weerspiegeling in wildgolvend Dlc v«v". Umen die b zwarte spitsen van steen en die water van een zwart kasteel vrouw met het zwart-marmeren profiel? Weer kijkt hij in het ste nen gezichtje op zolder en het- weer* zelfde gevoel van toen schiet t,.- door hem heen en de opwelling Hij zit altijd boven op zolder dje hem de pop in de hoek deed £e werken op een kist mei fa- smijten, doet opnieuw de woede miliepórtretten en het uitzicht in hem oplaaien, de woede om op de klapperende lakens van wat, onbereikbaar, voor hem ligt Toch is dit een sfeer die slechts de. buurvrouw. Overal zwerven en hij schreeuwt tot de schim rond een kleine greep kunste naars hangt. Een sfeer door ve len gezocht, maar niet het wezen lijke van de kunstenaar. Ook een op het ritme van radio Veronica uit de hanebalken draaft hij op zijn paard over de velden, langs bomen, dorpen en jagende wol ken aan de horizon. Zijn bloed hijgt 'n herberg, schuimend bier. ruwlachende stemmen en hard schetterende klaroenen uit de tapkast. In het zwarte duister van een bos mindert hij vaart. De lucht is zwaar en zwoel, de fluisterende stilte maakt hem on zeker. Dan wijken de bomen en voor hem doemen de zwarte roer loze contouren op van een groot, massief kasteel. Zijn paard stei gert en staat stil, voor hem ligt een dikke, ondoordringbare door nenhaag, het is stil en een enkele late roos laat bloedrood haar laatste blaadjes vallen. Achter de haag ligt een vijver zilver te glanzen in het maanlicht, twee blanke zwanen glijden uit het riet en doen het water zacht rimpe len. Hoog op een torentrans staat zwarte silhouet van een vrouw. Zijn adem zinkt diep weg in zijn lichaam en hij wordt week binnen. Is dit nu romantiek" lijkheden van elektronica en radio communicatie in de komende veer tig jaar. Hij hield deze inleiding ter gelegenheid van de viering van het veertigjarig bestaan van het Ne derlands radiogenootschap in Laren. De toestellen, die nu in gebruik zijn. zullen over veertig Jaar onher kenbaar zijn, zo voorspelde prof. Van Soest. Hij gaf in overweging al lerlei toestellen en instrumenten van vroeger en hu in een museum te zetten voor ze op de schroothoop te récht komen. Bovenstaand stukje lazen wij enkele weken geleden in het Al gemeen Dagblad. Wij kregen prompt wilde visioenen over eventueel aanwezige zonen en dochters die ons op de vraag „Heb je je huiswerk al af?" zou den antwoorden ..Ja pa, kijk maar in m'n machientje". Deze nachtmerrie was te veel voor ons bijzonder on-technisc'i brein en wij hebben ons dan ook met de meeste spoed met prof. Van Soest in verbinding gesteld. De soep bleek alweer. enz. Het is nl. per se niet zo, dat het onderwijs in de toekomst beperkt gaat worden tot het indrukken van knopjes en het overhalen van hendels. Wat het dan wèl wordt? Wij moeten het ongeveer zo zien. Ons geheugen, tot nu toe belast met zaken, die, hoewel belang rijk. toch een onevenredig groot deel van de leertijd in beslag ne men, zal in de toekomst worden geholpen door een mechanisch „opschrijfboekje" waarin je dus bijv. jaartallen, algebraïsche for mules, logarithmen etc. kunt be waren. De tijd en ruimte die hierdoor vrijkomt zal dan worden opge vuld met dingen, die wel essen tieel zijn en tot dan toe niet of niet voldoende aan liun trek zijn gekomen. Wij zullen het er nl. allen wel over eens zijn. dat ons leerprogramma overladen is. Deze gang van zaken die een revolutie gaat betekenen op di dactisch gebied ziet prof. Van Soest binnen ongeveer veertig jaar tegemoet. Een voorspelling die uiteraard alleen gegrond is op de wetenschap, die prof. Van Soest heeft als deskundige op het gebied van de elektronica; hoe dit door het onderwijs verwerkt zal worden is natuurlijk nog een open vraag. Hoe het ook zij. deze „geslagen generatie" gaat er niet van profiteren. Wij zijn ook altijd het haasje. Studeren Ik'k Zal nog wel zien FOTO PETER MOKVELB Ode aan de leraat Wat is het heerlijk, aan het aards gewoel ontrukt In het heelal der wetenschap te zweven, Je handen stijf in 's leraars hand gedrukt Aan het patroon van 't weten mee te weven. En zwijgend in het donker weggedoken De schemering in 't schoollokaal zien dalen. Wegdromend achter ogen half geloken. Te weten dat die steun nimmer zal falen. O, grijsaard, sluimer nooit, vergeet niet op deeaarde De jonkheid het patroon des levens vroeg te leren, Zoals gij zelf van jeugdig onbenul bedaarde. Vergeet het niet, laat nimmer Uwen ijver dralen, Dat zij bezield, met hartstocht overladn studeren En door 't verleden heen naar 't wijde heden dwalen. Studiezang zijn schoolboeken, tot in de don kere hoek waar hij de lijst van zijn grootmoeder gemikt heeft, omdat zij geen armen heeft en kunstenaar, die rich «eheel aan ee„ ne/ stenen gezichtje, dat Htf» Irnnct ut 11 u'iiHnri mpl 7np r de kunst wil wijden, met zeer hard werken. Het komt zeer zeker niet vanzelf. Slechts de werkelij ke talenten komen bo,ven de mid delmaat uit en behalen succes (hoewel dit soms te laat komt voor de kunstenaar zelf). Behalve grote, zijn er echter ook kleine talenten. Talenten die wel nooit naam zullen maken en evenals „de burger" ondergaan in hem herinnert aan het meisje dat voor hem zit. een meisje van staal die achter de vrouw op gedoken is, in onibeheer&te woede: „Kom van dat dak af, Willem!" Zijn stem scheurt de drijvende stilte aan flarden, de zwanen slaan verschrikt met hun vleu gels en het. zilver zinkt weg in de diepte, de maan schuiLt achter met blonde, haren en diepe dro- de melkweg, ontsteld over het mende ogen. Op zijn schoot ligt open het ge schiedenisboek. zijn ogen dwalen af naar de donkere wolken die langs het zolderraam drijven. Dirk de Derde! Ridders! Toer- beeld van de moderne minstreel bij de doornenhaag. Dan buigt de ijzeren hand de doornen opzij en voor hem staat de ridder met gesloten vizier, zijn vlammende blikken worden koud weerkaatst door het metaal. Dan slaat de ridder langzaam zijn vizier open de zee van naamlozen. Dit is ech- nooien! Brandende pek over bran- en in een rilling van ontzetting ter geen tragiek, want ook dê klei- dende muren! Wat een tijd!" En herkent de jongen „vage Willem" zijn "wiskundeleraar. Hij voelt 1 hoe zijn harnas verroest aan zijn t lichaam en terwijl de bescher- j mende pla>ten verpulveren wordt hij weerloos weggezogen in een zwarte, bodemloze, matinemati- X sche diepte. J Het geschiedenisboek ligt op J zijn schoot, op de grond ligt zijn agenda: Engels, Frans, Geschie- denls en die verd. wiskunde- l rip. Hij staat op, diept in de don- kere hoek van de zolder zijn meet- kundeboek op uit het stof en t staart zwijgend in hef wijze ge- zichtje van de stenen iijs. Met de pop naast zich op dc kist buigt hij zich zuchtend over de projck- t tiestelling. Hoelang nog moet ik zó door 't leven jagen cn zwoegen onder 's leraars gram? De grillen van de wetenschap verdragen Tot ik diep in m(jn hersenen verlam? Moet ik dan in 't oneindige studeren Voor 'k eindelijk een huis heb en een man? Moest ik op school zó nagelsbjjten leren Dat ik het 's nachts zelfs niet meer laten kan? Mathilde, sluimer, vergeet je bange dromen die al je blijde idealen stalen en als een kille golf je overstromen. Vergeet het toch! Waarom in je verdriet verdwalen Tot hete tranen langs je wangen stromen!? Is studie dwaling? Kan men erger dwalen? aan schriftelijk studerenden De muis, die in de wrede, kille val zijn angstig lot vervloekt en muiie-rozenkrans- jes telt heeft ongetwijfeld, tot de kat hem vreten zal een beter lot dan ik, door angsten wreed ge kweld. Dc vrijer, wachtend op de klok van achten om hauuf negen reeds gekweld door minnepijn, heeft toch de hoop dat zij hem nog laat wach ten. Ik weet het vast. mijn lot zal onontkoombaar zijn. Slechts mij. ellendige, is het onzegbaar leed be schoren van senuw; ongans, te beiden in dit aak'lig oord, de stonde dat hij mij gaat overhoren. en wezenloos blijf ik getroffen staren lot plotseling de bel mijn bange beén verhoort. Waarmee we dan tevens zijn aange land op ons uitgangspunt voor deze brief. Het is ons namelijk uit vele brie ven en persoonlijke gesprekken geble ken. dat onze pagina „schriftelijk stu deren" enigszins mahk ging aan een zijdigheid. (hetgeen op zichzelf al een wondermooie vergelijking is). Als wij in deze brief dan ook een andere zijde van dit studeren willen belichten is dit niet om onze vorige pagina te herroe pen, maar om die mensen, die a. schriftelijk studeren als de enige uit komst zagen uit hun benarde finan ciële toestand, b. schriftelijk studeerden om hun tijd produktief te maken (wij denken hier bijv. aan nachtwakers, militairen en verpleegsters c. de propaganda van het goede schrif telijk onderwijs zagen en zien als hun levenstaak. onze verontschuldigingen aan te bieden voor de al te eenzijdige voorlichting. In dien wij ergens scherp zijn geweest (en wij hopen dat zulks Ijet geval is ge weest) is er maar één categorie die zich dat aan moet trekken. Die institu ten namelijk die door middel van gra tis vulpennen, grammofoonplaten, atlas sen, woordenboeken en wat dies meer zij. de serieuze student afschrikken of hem door middel van inferieure lessen voorbereiden op een examen waarbij een diploma wordt uitgereikt dat geen enkele waarde blijkt te bezitten. UNION CULTURAL ANTILLIANO TV/fJ KENNEN ALLEMAAL heel goed de befaamde „schoolavondjcs". Vy Het meest opvallende van deze kleine feestjes is, dat er nooit iets blijvends van komt. Gelukkig z(jn er uitzonderingen, die de regel plegen te bevestigen! Zo werden er op de kweekschool waar Winston Laurens (20) en „Kleintje" Herrera (20) de lessen met aandacht \olgden, ook veel voornoemde manifestaties van besloten plezier georganiseerd. Om nu te kunnen uitleggen, waarom juist deze avondjes wèl tot iets leidden moet ik vertellen, dat beide vrienden geboortig cn afkomstig zijn van de Antillen. Op-zich-zelf is dat natuurlijk geen aanleiding tot het welslagen van feestjes. Nee, juist deze mensen voelden duidelijk de behoefte aan meer kontakt tussen de Antillianen, die hier via een speciale regeling studeren en de, zoals zij ze noemen „Hollanders". Zij richtten gezamenlijk en met behulp van andere Antillia nen van andere studierichtingen dc UNION CULTURAL ANTIL LIANO op, vertaald door de An tilliaanse Culturele Vereniging. Zij wisten voor een toeloop van medewerkers te zorgen, die fan tastisch is te noemen: dertig lie den meldden zich aan! En nu gaan we ons natuurlijk afvra gen, wat dat nou met deze ru briek t* maken heeft! Welaan, deze groep heeft o.m. een An tilliaanse Band gevormd. Los Latinos, die, naar wij mogen aannemen, binnenkort wel eens meer in het nieuws zal gaan verschijnen. Aangezien dit dus een primeurtje is voor onze eigen krant nemen we de vrij heid. er dc rest van het geheel aan vast te knopen, anders krij gen we een onvolledig beeld. Wal is nu de bedoeling van deze UNION? In het kort het volgende: begrip te kweken voor het verschil in opvattingen van cultuur tussen Nederland en de West in de brede zin des woords. Wat zijn hun plannen? Natuur lijk heel veel. dat past bij een jonge en in dit geval enthousias te organisatie. Op de dag van de Statuutvie ring. die op 14 december a.s. in het Museum voor de Tropen in Amsterdam wordt gehouden, neemt deze groep een belang rijk deel van het programma in. Verder zullen en willen zij gaan optreden voor instellingen voor hoger en middelbaar on derwijs. 't Aardige is. dat de groep een volledig programma brengt tegen betaling van de on kosten. de medewerkers verlan gen geen honorarium of iets van dien aard. Dit zal wel niet zijn vol te houden, als zij een maal voor de T.V. verschenen zijn (zoals ik van ingewijden hoorde), want dan gaan zij onder bescherming van een of andere producent werken. Maar commercieel in de ware zin zul len zij wel niet worden. In dit programma vertonen zij het da gelijkse leven op de Antillen in zang. dans en voordracht. Voor dit laatste verzekerden zij zich van de medewerking van be roemde dichters uit de West, zo als Cees Martina, Elis Luliana en Cola Debrot. Zelfs Anton van Duinkerken leverde gedichten en dan nog wel in het Papia- ments! Gedanst en gezongen worden de befaamde Curacaose Wals, de Mazurka, de meer rit mische Tomba, de Afrikaanse Tambu, soms wel modernere dansen als Cha-cha-cha en Mam- bo. maar de voorkeur ligt bij de oudere. Ook de spotzang en ■dans van de Calypso wordt met zwier gebracht. Dit alles nu, wordt begeleid door een eigen, uitstekend orkest, onder leiding van de artistieke leider van de groep. Edwin Ayubi, met zijn 24 jaren de oudste uit de groep zo als ik heb menen te mogen op maken. De band heeft een merk waardige bezetting: piano, sax, viool, elektrische gitaar, timbal (grote drum), maraca's (rum ba-ballen) en een soort rasp van hout. Dit orkest nu werd pas zeer onlangs gevormd; op de genoemde Statuutdag zal dit ensemble voor de eerste keer in de openbaarheid komen. Het ligt in de bedoeling van de bandleider, dat dit orkest ook apart van de groep zal optre den, bijv. op allerlei feestjes, om hiermee ook in de gelegen heid te komen een groter deel van het publiek te bereiken. Toen wij op bezoek wa ren bij de groep konden wij het uit den aard der zaak niet nalaten als rechtgeaarde dis- cofielen te informeren naar de platenschat. die de le den van de Union onvermijde lijk zouden bezitten. Onbekend was de verzameling niet, wij za gen er o.m. onze Sonora Matan- cera op Seeco, de beroemde Cu baanse zanger Panchito op An- sonia en zowaar ook Leo Marini, ook op Seeco, Zeer vermeldens waard is de blinde zanger Erse- nio Rodrigues, welbekend bij de oudere generatie onder de Antil lianen, met zijn eigen orkest op een voor ons onbekend merk en derhalve waarschijnlijk niet in ons land verkrijgbaar. Ook was de Zuidamerikaanse nachtegaal Pedro Vargas vertegenwoor digd, evenals het hier onbekende ensemble Los Diamantes. Al met al zeer interessant, kijk eens uit naar de groep Union Cultural Antilliano en naar Los Latinos, je zult er meer van ho ren! DISCOFIEL voor de studerende jeugd Studeer jij op de juiste manier? Of zet jij 's avonds je wekker op zes uur en begint 's morgens om zeven uur nuwachtig te leren. Leer jij altijd met een vriendin samen en kennen jullie na afloop eikaars vriendjes helemaal en de lessen half. Studeer jij dag en nacht en komen desondanks de onvoldoendes op je toe hollen als erfgenamen op een vette er fenis? Dan studeer jij niet op de goede wijze! Fred Schreuder besloot hier iets aan te doen en schreef het boekje: „Tips voor de studerende jeugd." In dit boekje gaat de auteur van het sympathieke idee uit dat iedereen die IJver en wilskracht zullen in sommi ge gevallen niet te verwaarlozen facto ren zijn. De schrijver belooft ons veel als wij zijn raad opvolgen. De pijnlijke mono loog voor de klas bijvoorbeeld, die door spekt met gehum tot een woedeuitbar- ting van de leraar leidt, zal tot het ver leden gaan behoren. Je zult goede cijfers halen en korter behoeven te studeren. Maar dan moet je zijn raad wel opvolgen natuurlijk En dat zal niet zo eenvoudig zijn. De lekkere luie stoel zal met spoed de studeerkamer uitgewerkt moeten wor den. Het is beter dat je een pijnlijk ach terwerk van een harde keukenstoel krijgt, dan dat je in een zachte stoel je dromerige ogen welwillend over je leerboek laat glijden. De lessen moeten regelmatig geleerd worden. Het is de bedoeling dat je dat het hele schooljaar volhoudt. De radio blijft uit. Achtergrondmuziek is uit den boze, het leidt je af. Al die kleine gewoonten, waarvan de meesten zelf wel weten dat ze niet verstandig zijn. moeten onverbiddelijk afgeschaft worden. En daarom denken wij dat het goed bedoelde boekje van Fred Schreuder over het algemeen niet veel zal helpen. Dit ligt niet aan de schrijver maar aan de scholieren. Studeren gaat nog net maar dan ook nog grondig studeren....

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 22