DE GAULLE Jlieutne gtihsttye (übumitl weerstond geweld Commentaar Premier Laos wijkt uit naar Cambodja NIEUWS in één oogopslag- „Gehuwde werkende vrouw straks nodig Telefoon gesprek Communistische hulp voor Algerije Rotterdam alleen verder met hoogovenplannen ZATERDAG 10 DECEMBER 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie. Abonnemeniten- en Advertentie-afdeling Tel. 31441 ABONNEMENTEN ƒ7.50 per kwartaal; 2,55 per maand: ƒ0.59 per week ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Eenenveertigste jaarpang no. 12045 „Stantoasticfi is gbebleoerj tngn hert in Icgljenspotl" Gids voor de wintersport Zie pagina 7 Ontsteltenis en ontstemming heersen in Rotterdamse bedrijfs- en bestuurskringen over de conclusie van de commissie-van Berkum dat er voorshands geen reden is voor de stichting van een tweede hoogovenbedrijf. Rotterdam gaat nu zelf de zaak aanpakken.. Het formidabele prestige en de moed van president De Gaulle zijn gisteren sterker dan ooit gebleken in Algiers waar de president zes dagen op bezoek is. Aan het eind van een spannende dag was het rustig, nadat het leger snel en efficiënt had ingegrepen. Hammarskjoeld heeft de V.N.-troepen in Stanleystad, waar aanhangers van Loemoemba een terreurbewind uitoefenen, opdracht gegeven de levens van blanken in het gehele gebied van de Oostprovincie te besohermen. De veiligheiidsraad heeft nog steeds geen besluit genomen over de Russische eis tot vrijlating van de ex-premier. In Laos kunnen elk ogenblik gevechten uitbreken om het bezit van de hoofdstad Vientiane. Parachutisten van de pro- westerse generaal Phoumi Nosovan staan op het punt tot de aanval over te gaan. Premier Souvannah Phouma is naar Cambodja gevlucht. Het ziet er niet naar uit, dat het op de Verolme-werf verbouwde Braziliaanse vliegkampschip Minas Gerais voorlopig zal ver trekken Volgens welingelichte kringen zou de wegens leveranties voor het schip nog een schuld van ruim 725.000 gulden bestaan, welke eerst moet worden betaald, voordat de oorlogsbodem naar Rio kan varen. In ons zondagsblad o.m. een tweede artikel over Staphorst. Voorts een speciale pagina gewijd aan de wintersport. TTET toppunt van ge mak bij het telefo neren werd getoond op de grote tentoonstelling van kantoormachines en andere apparaten, die het leven van de kan toormens kunnen ver aangenamen Deze expositie werd in Parijs gehouden en de Eri- cofoon was daar één van de grootste aandachttrekkers. De Ericofoon betekende een „omwenteling" op telefo nisch gebied, want het com plete apparaat bleek in één hand te vatten te zijn. om dat de kiesschijf onderaan de hoorn werd weggewerkt. Men _draait dus eerst het gewenste nummer, brengt de telefoon aan het oor en spreekt. Gemakkelijker kan het al niet en bovendien werd voor het geheel een uiterst handzame en aan trekkelijke vorm verkregen Maar de oude, trouwe wand. of bureautelefoon kan gelukkig U en ons vele diensten bewijzen 7.ij kan bijvoorbeeld een uitnemend medium zijn voor het aan brengen van een nieuwe abonnee voor ons blad. Wan neer u met vrienden of ken nissen een telefoongesprek voert, dan kan het licht ge beuren, dat in die conversa tie dat ene zinnetje valt: „Heb je dat ook in de krant gelezen?" En dit kan een gemakkelijke introductie be tekenen voor een klein, maar succesvol gesprekje over uw en onze krant. Met als resultaat: voor U het fraaie en nuttige boek „Tip- Parade" en voor ons een nieuwe abonnee. U kont noteren als nleowe abonnee: (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing la). Als bewijs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang tk graag het boek „Tip Parade" op onderstaand adres: De Algerijnse opstandelingenleider Ferhat Abbas heeft gisteravond beves tigd, dat zijn voorlopige Algerijnse rege ring spoedig wapens en technici uit de Sowjetunie en communistisch China zal ontvangen. Abbas verklaarde niet langer te geloven in de mogelijkheid van een vrede door middel van onderhandelingen met de Franse regering. Over de vraag of communistische hulp betekende, djit de Algerijnse opstande lingenregering tussen oost en west geko zen had zei hij: „Ik behoef geen keuze te maken. Het Algerijnse volk behoeft geen keuze te maken. Enerzijds is er het Westen, dat alle mogelijke hulp verleend aan het Franse imperialisme om een oor log tegen ons te voeren .Aan de andere zijde is er het socialistische kamp dat het Algerijnse volk helpt de onafhanke lijkheid te verkrijgen. De keuze is ge maakt". Een broer van de Cubaanse minister van onderwijs, Armando Hart, is uit Cuba naar Venezuela gevlucht en te Ca racas aangekomen, waar hij „vrede, rust en werk" hoopt te vinden. KRACHTIG optreden van de militairen en misschien meer nog een zware regenbui hebben gisteravond de rust in Algerije grotendeels Hoen terugkeren. De aankomst van generaal De Gaulle in het overzeese gebiedsdeel was gepaard gegaan met een golf van onlust en geweld en de enige die daar koud onder bleef, was de Franse president zelf. Hij kwam gistermorgen aan in Ain Temchant, een stad van 25.000 inwo ners, van wie de helft Europeanen Toen hij uit zijn auto stapte, ging het zwakke welkomstgeroep onder in het geschreeuw „Algerije is Frans". De Gaulle liep kaarsrecht in zijn gene raalsuniform naar het stadhuis. On derweg drukte hij een Europeaan en een moslim tegelijkertijd de band. trok hen uit de menigte naar voren, plaatste hen naast elkaar en zei: Dit is het Algerije van morgen. Na besprekingen op het gemeentehuis reisde de president naar Tlemcen, waar hij de nacht heeft doorgebracht. Ook hier was de ontvangst niet erg harte lijk. De Gaulle liet via zijn minister van voorlichting Terrenoire weten dat „er mensen zijn die luid roepen, hetgeen .echter geen enkele zin heeft". Terwijl het dus in de plaatsen die de president bezocht b(j geschreeuw bleef, raakte in Algiers, meer naar het oosten, de menigte al gauw slaags met de po litie, die van traangasbommen gebruik maakte en 't leger inschakelde om barrica den van houten banken, kisten en vuilnis bakken op ie ruimen, die waren opge worpen In de Rue Michelet. Achter de barricaden verzamelde zich een grote FAE STUDIECOMMISSIE inzake de oprichting van een nieuw ijzer- en staalbedrijf in Nederland, is tot de slotsom gekomen, dat er op het ogenblik geen behoefte bestaat aan een nieuw, groot bedrijf. De uit breidingsplannen van de bestaande grote bedrijven zijn volgens de com missie voldoende voor een snelle groei van de Nederlandse ijzer en staal producerende industrie. De commissie werd midden juni ge vormd door de Koninklijke Nederland- sche Hoogovens en Staalfabrieken, de Nederlandsche Kabelfabrieken en de Staatsmijnen onder voorzitterschap van prof. dr. P. P. van Berkum. Zij heeft thans rapport uitgebracht aan de minis ter van economische zaken. Haar studie is onafhankelijk van de Staalstudic- stiohting verricht. Een nieuw bedrijf zou volgens de com missie een massabedrijf moeten zijn met een capaciteit van 1,5 miljoen ton staal per jaar, wil het de Westeuropese con currentie kunnen doorstaan. Het is on mogelijk klein te beginnen en het bedrijf in gedeelten te vergroten. De onmiddel lijke investeringen zouden 1,5 miljard vergen, aldus de commissie. Zij is voorts van mening, dat uitbreiding van be staande bedrijven voordeliger is dan stichting van een nieuw. De investerin gen per ton zijn veel lager en geleide lijke groei is mogelijk, terwijl men tevens gemakkelijker zich een plaats kan ver overen op de markt. Wat Rozenburg betreft, staan tegen over de voordelen van diep water na delen als grondkosten, personeelsvoor ziening enz., die de voordelen te niet doen. Ook heeft de N.V. Hoogovens plan nen gehad voor een eerstvolgende wal- serij-uitbreiding op Rozenburg en niet in IJmuiden, tevens als uitgangspunt voor een nieuw bedrijf, doch zij heeft inmiddels de bezwaren te groot geacht. De marktvooruitzichten en de toe stand bij de bestaande bedrijven in aanzien nemend, meent de commissie, dat ook nationaal-economisch pas in 1965 het ogenblik komt. waarop men de zaak opnieuw in studie kan nemen Naar aanleiding hiervan verklaart de voorzitter van het curatorium der Staal- siudiestichting, mr. dr. K. P. v. d. Man- dele, dat zowel de studie der stichting als die van deskundige buitenstaanders de mogelijkheid van een tweede natio nale basisindustrie duidelijk hebben aan getoond. Nog onlangs heeft de econo mische commissie voor Europa der Verenigde Naties geconcludeerd dat Rotterdam unieke mogelijkheden biedt voor een dergelijke industrie. Thans gaat Rotterdam alleen ver- Verlovingsringen Klassiek en modern. Zeer grote sortering Op het graveren kan gewacht worden. v. d. WATER HAARLEMMERSTRAAT 207 der op de ingeslagen weg, vertrou wende in internationale samenwerking tevens het nationale belang te dienen. Burgemeester mr. G. E. van Wal- sum van Rotterdam heeft verklaard: Het is nu duidelijk dat de Neder landse industrie verstek heeft laten gaan. Wij zijn nu vrij zelf een onder zoek in te stellen naar de mogelijk heid van een staalbedrijf in de Euro poort. Is het resultaat negatief, wat ik overigens betwijfel, dan pas zul len wij het terrein een andere be stemming geven. De conclusies zijn teleurstellend, maar het voordeel is dat we nu zeker weten dat de Nederlandse ondernemingen er geen brood in zien. De deur is op slot gedraaid. Natuurlijk hadden we de voor keur gegeven aan een Nederlandse on derneming. De overwegingen van het rapport hebben relatieve waarde. De conclusies zijn een ondernemingsbeslis- sing en dergelijke beslissingen kunnen ook geheel anders uitvallen. menigte met Franse vlaggen en voort durend klonken de leuzen „De Gaulle op de brandstapel" en „Het leger aan de macht". Het leger toonde dit keer echter geen enkel begrip voor het oproerige publiek. Tanks, gevolgd door troepen in gevechts- kledij, verpletterden de houten barri caden. De menigte werd door de mili tairen hardhandig uiteengeslagen. Een tijd lag boden de burgers hardnekkig verzet, maar er bleek niets van enige samenwerking of organisatie, zoals bij vorige demonstraties het geval is ge weest. Dat de autoriteiten het gisteren veel strenger opnamen dan in januari, blijkt wel uit de mededeling dat van de 400 gearresteerden er 350 naar internerings kampen in Zuid-Algerije zullen worden overgebracht. Volgens de berichten van vanochtend vroeg vielen er bij de strijd van gisteren zeker honderd gewonden. Inmiddels maakt men zich in Algiers wel zorgen voor de komende dagen. Het kwam gisteren niet tot bloedvergieten, maar de president blijft zes dagen in Algerije. Vanmorgen gingen de meeste levens middelenwinkels in Algiers weer open, ondanks het verzoek van het front voor een Frans Algerije om de staking voort te zetten. Ook de café's waren open. Het openbare vervoer ligt evenwel nog stil. Twaalf mensen, onder wie zes politie mannen, die bü de relletjes van gisteren in Algiers gewond werden, zijn in een ziekenhuis opgenomen. Honderd perso nen liepen lichte kwetsuren op. Ook in Oran zijn zes politieagenten naar het ziekenhuis gebracht. Twee telefoto's uit Algerije: terwijl president De Gaulle gisteren door opgewonden menigten in Ain Temouchent werd opgewacht, kregen de opstandigen geen schijn van kans: de tanks veegden de primitieve barricades gewoon van de kaart. Het bleef in de Rue Michelet in Algiers bij schermutselingen met opgeschoten jongens. De plechtigheid rond de uil- reiking der groene baretten bij het korps commandotroepen, die zich vrijwel iedere twee maan den in Roosendaal afspeelt, kreeg eistermiddag een bijzonder ka rakter toen vier „erc-comman- do's" 'n baret kregen; de com missaris der Koningin in Zee land en de burgemeesters van Vlissingen, West-Kapelle en Roosendaal. De vier „ere-commando's" hebben het recht de groene ba ret bij alle plechtigheden van het korps te dragen en hebben tevens doorlopend toegang tot de officiersmess waar nu ook hun eigen bierpul met naam hangt. Het zijn v.l.n.r. mr. B. Kolff (burgemeester van Vlis singen), jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot (commissaris der Ko ningin), Th. H. de Meester (Westkapelle) en J. P Godewalt (Roosendaal Prins Soevanna Phoema, de neu- traliistische premier van Laos, is met zijn gezin en vijf ministens naar het aangrenzende Cambodja uitgeweken. Het gezelschap is daar gisteravond per vliegtuig aangekomen. Een uur voor zonsondergang begonnen de soldaten en manschappen van de veiligheidsdienst het paleis van de pre mier te verlaten. Bij het vallen van de avond waren de straten van Vientiane verlaten.- Soevan na, die 'blijkbaar geen succes gehad heeft met zijn bemiddelingspogingen, reed regelrecht naar het vliegveld en vertrok. Vrijwel iedereen verwachtte dat de troepen van de rechtse rebellen-generaal Phoemi Vientiane vandaag zouden be stormen. De strijdkrachten van Phoemi zijn 200U man sterk. Zij zijn uitgerust met ge vechtswagens en hebben 6,5 km buiten de stad stellingen betrokken tegenover de weinige verdedigers. Zij hebben 105 mm houwitzers en 120 mm mortieren in stelling gebracht. Bovendien heeft Phoemi achter de li nies een vierdd groep parachutisten la ten springen, zodat hun sterkte thans in totaal 250 man bedraagt Volgens een te Bangkok opgevangen uitzending van radio-Vientiane heeft de Prins alle bevoegdheden overgedragen aan het leger. De radio meldde de vor ming van een comité onder leiding birgade-generaal Soenthorn Pathamma- vong voor het besturen van het land. Kapitein Kong Le, leider van de staats greep van augustus is ondervoorzitter van dit comité. President der V.S., John F. Kennedy, zou Robert S. Mcnamara, president van de Ford motor co., willen benoemen tot minister van landsverdediging en de onderminister van buitenlandse zaken, Douglas Dillon, tot minister van finan ciën. De portefeuille van buitenlandse zaken schijnt te zullen toevallen aan de demo cratische senator J. William Fulbright of aan Dean Rusk, voorzitter van de Rocke- fellerstichting. r)E SOCIAAL WERKSTERS, althans de psychiatrisch geschoolden onder haar, hadden gisteren een goede dag. Het Amsterdamse gerechtshof heeft namelijk uitgemaakt, dat haar liet beroepsgeheim toekomt. Dit betekent, dat, wanneer zij in een rechtszaak worden opgeroepen om getuigenis af te leggen van zaken die zij in haar beroep te weten zijn gekomen, zij het antwoord mogen weigeren. Met andere woorden: zij kunnen zich beroe pen op een verschoningsrecht Het is een rechterlijke beslissing, die voor de maatschappelijk werksters een gelukwens waard is. Wij kunnen ons in denken, dat er beroepen zijn, die, wijl zij nog vergeefs naar erkenning van een ver schoningsrecht streven, thans lichtelijk jaloers zijn. De wettelijke regeling van iiet beroepsgeheim is, dat de rechter heeft uit te maken, aan welke ambten en beroepen het toekomt. Begrijpelijk is het, dat in de menselijke samenleving van vandaag steeds meer ambten en beroepen op deze erkenning van het beroepsgeheim aanspraak ma ken. Bij de toenemende openheid en tevens ingewikkeldheid van het leven neemt het aantal „vertrouwensberoepen" immers ge stadig toe. Aan de andere kant ligt het voor de hand, dat aan de erkenning van het be roepsgeheim ook enige rein moet worden aangelegd. Bij een sterke uitbreiding van het beroepsgeheim toch is belemmering van de rechtspleging te duchten. De situa tie zou zo kunnen worden, dat de rechter straks al meer getuigen voor zich zag verschijnen. die zich op hun verscho ningsrecht gingen beroepen en er verder het zwijgen toe deden. Daarom zal in de praktijk gestreefd worden naar een evenwicht tussen twee gewichtige rechtsbelangen: ten eerste dat de rechtspleging op redelijke wijze voort gang kan vinden, ten tweede dat de be narde mens het bestaan weet van mede mensen. aan wie hij zijn nood en zorgen kan mededelen zonder de kans te lopen dat hun getuigenis straks nadelig voor hem zou zijn. Aan de rechter om dit evenwicht te vinden. Dat de rechtspleging hem ter harte gaat, is iets wat vanzelf spreekt. Daarnaast moet hij een helder inzicht hebben in dc samengesteldheid van de menselijke samenleving. Dc erkenning thans van het verschoningsrecht voor deze maatschappelijk werksters bewijst de aanwezigheid bij de rechter van dit in zicht. Anderen waarbij ook aan de 1°"r" nalisten le denken ware, wier verscho ningsrecht voor het noemen van hun „bronnen" nog niet is erkend, maar die het wel reeds in hun beroepsregels heb ben opgenomen kunnen er moed uit putten. De besprekingen in Londen over de toe komst van de Centraal-afrikaanse federa tie zijn gisteren in een impasse geraakt, omdat de negerleider uit Nyasaland, dr. Hastings Banda, en enkele andere natio nalistische leiders uit de conferentiezaal weggelopen zijn. De Britse regering ver wacht echter dat de impasse van tijdelijke aard zal zijn. In Brussel wordt dinsdag het internationaal verdrag tot samenwerking in het belang van de veiligheid van de luchtvaart „Eurocontrol" ondertekend door de zes landen van de E.E.G. en Engeland. Het verdrag beoogt de regeling van het lucht verkeer op grote hoogten. Cuba heeft gisteren officieel bij de VS. geprotesteerd tegen het feit dat na een mislukte raketproef op 30 november, delen van de raket op Cubaans grondgebied terechtkwamen. Dc raket was gelanceerd op Cape Canaveral, met de bedoeling een satelliet in een baan om de aarde te bren gen. Tiet gaat een koud en winters weck. einde worden, zonder dat de tempe ratuur nog belangrijk onder het vries punt daalt. Vanmorgen viel in het groot ste deel van ons land, ook hier in het westen, de eerste sneeuw van dit seizoen. Alleen in Zuid-Limburg, waar het kwik even beneden nul is gedaald, bleef deze sneeuw vanmorgen nog liggen. Wij blijven tijdens het weekeinde in een koude, oostelijke luchtstroom met weinig temperatuurverschil tussen dag en nacht. Doordat er in Duitsland en ook in Skandinavië op uitgebreide schaal sneeuw is gevallen, lijkt een verdere temperatuurdaling na zondag niet on waarschijnlijk. Vooral in Zweden en Fin land kwam ook in de afgelopen nacht weer strenge tot zeer strenge vorst voor. De Bilt verwacht tot zondagavond: Zwaar bewolkt met nu en dan regen of sneeuw. Weinig verandering in tem peratuur. Matige tot krachtige, langs de kust krachtige tot stormachtige wind tussen noord cn noordoost. (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN Zondag: zon op 8.38. onder 16.29 uur; maan op onder 13.09 'uur. Maandag: zon op 8.39, onder 16.29 uur; maan op 00.56, onder 13.33 uur. 11 december laatste kwartier. Tendens stationair Barometerstand gisteren 760 mm. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur TN AMSTERDAM hebben ruim A tweehonderd voor het meren deel vrouwelijke vertegenwoor digers van Amsterdamse orga nisaties en Instellingen cn on dernemingen gediscussieerd over de problemen die voort komen uit het huidige en toe komstige tekort aan vrouwelijke arbeidskrachten. De bijeen komst, die was georganiseerd door de commissie voor de vrouwbemiddcling van het ge westelijk arbeidsbureau Am sterdam, werd ingeleid door me vrouw dr. H. VerweyJonker uit Eindhoven, lid van de So ciaal-economische-raad. Niemand zal naar de mening van mevrouw Verwey een voor iedereen aanvaardbare oplos sing van het probleem kunnen geven. Iedereen moet op zijn gebied zich gaan bezinnen op mogelijke oplossingen voor de toekomst. In Nederland Is de vrouwenarbeid sedert 1900 tot nu toe voornamelijk verricht door meisjes en ongehuwd ge bleven vrouwen. Dit aantal on gehuwde vrouwen was niet ge ring: ongeveer vijftien van de honderd. Deze beide groepen van werkkrachten worden ech ter steeds kleiner. Het aanbod van meisjes vermindert omdat dezen langer naar school gaan en eerder huwen. Ook de groep van ongetrouwd gebleven vrou wen wordt steeds kleiner. In de leeftijd tot dertig jaar is het vrouwenoverschot zelfs ge heel verdwenen. Het gevolg hiervan Is dat In 1980 nog maar tachtig procent van het huidige vrouwelijke arbeidspotentieel aanwezig zal zijn. De mogelijkheid dat er nog ergens reserves van vrouwelijke arbeidskrachten zullen zijn, is volgens mevrouw Verwey ge ring. Een oplossing zou gezocht kuncn worden In het vervan gen van ongeschoold vrouwelijk personeel door machines. Voorts zou het tewerkstellen van man nen in beroepen, die tot nu toe alleen door vrouwen werden vervuld, o.a. in de verpleging, enige verlichting kunnen bren gen. Dc enige en meest voor de hand liggende oplossllng ziet mevrouw Verwey in de te werkstelling van de gehuwde vrouw. Er zitten echter zeer veel problemen vast aan de In schakeling van gehuwde vrou wen in bet arbeidsproces, waar van mevrouw Verwey er een aantal noemde. Er zullen voor al door de overheid maatrege len moeten worden genomen. Hiermede had mevrouw Verwey o.m. het huidige belastingstel sel op het oog. ZU zou het ver standig vinden wanneer de wer kende gehuwde vrouw alleen een aanslag krijgt in de loon belasting. D Helder Ypenburg VII ss Eel de De Bilt Twentlic Elndh. Zd -Limb Helsinki Stockh. Os.o Kopenh. Aberdeen London Adam Brussel Luxemb Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort MUrwhen Zürich Genèvc Locarno Wenen Innsbruck CPdo Athene Home AJaccio Madrid Mallorca Lissabon gh. bew gh bew gh bew regen sneeuw regen m regen regen sneeuw sneeuw sneeuw regen gh bew T beu regen regen

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1