DEZE WEEK IN EEN WOELIGE WERELD ZONDAGSBLAD DE WERELD 25 JAAR GELEDEN ZATERDAG 10 DECEMBER 1960 door G. PUCHINGER Tijdens de zand- en grindquaestie in April 1918, waarvoor Ludendorff den spoor weg over Roermond wenschte te gebruiken, wilde Ludendorff batterijen opstellen op Nederlandsch gebied, om te beletten, dat Belgische vliegers over ons land de Duitsche troepen in Vlaanderen zouden kunnen aanvallen. Zoo bang u-as hij toen voor ons leger! Mijnheer de Voorzitter! De Duitsche gezant. Dr. Rosen, heeft de instructie daar omtrent van Ludendorff ontvangen, doch niet opgevolgd. Hij wenschte geen oorlog tusschen Nederland en Duitschland. Hij heeft getracht, die zaak naar een andere instantie te verwijzen. Indien die gezant dat niet had gedaan, indien Ludendorff zijn zin had gekregen, zou dat de vreeselijkste gevolgen gehad hebben." Mr. P. J. TROELSTRA, 11 October 1928. Vergadering der Tweede Kamer. „Mede dank zij dr. Rosen bleef aan Nederland het lot bespaard om ten langen leste, toch nog in den wereldkrijg te worden meegesleept. Ongetwijfeld meende deze Duitsche gezant daarmede ook het belang van Duitschland te dienen. Maar ongetwijfeld heeft ook zijn vriendschap voor Nederland daarbij gewicht in de schaal gelegd. Het zij, aan zijn graf, door Nederland met erkentelijkheid herdacht." ALGEMEEN HANDELSBLAD. Donderdagavond 28 november 1935, pag. 5. In memoriam Dr. Friedrich Rosen VA/IE In „De Standaard" van zaterdag 13 november 1920 het verslag van de begrafenis van dr. Abraham Kuyper leest, zal onder de genodigden ook vinden „de Duitsche gezant bij ons Hof, Dr. Rosen, en zijne echtgenoote". Opper vlakkige lezers zullen in dit feit slechts een bevestiging zien van hóé pro-Duits dr. Kuyper was. Nu was dr. Kuyper inderdaad pro-Duits, waarbij te bedenken valt, dat zulks gedurende de Eerste Wereldoorlog geheel iets anders betekende dan in de Tweede Wereldoorlog. Wij doen er inmiddels goed aan, de vraag te stellen, wié deze diplomaat was, de enige buitenlander, die Kuypers begrafenis als gast van de familie bijwoonde. Aanleiding daartoe kan zijn het feit dat dr. Friedrich Rosen op 27 november 1935. dut juift 25 jaar geleden te Peiping atierf. als gevolg van een veertien dagen voor dien opgelopen beenwond. Dr Rosen vertoefde te Peiping. op bezoek bij zijn zoon, die deel uitmaakte van de Duitse ambas sade in China. Laat ons direct de lezer bij voorbaat gerust stellen: dr. Ro ten wa» anti Adolf Hitler, wiens politiek hem met verbijstering aloeg. Het Nazi-regime ontnam hem daarom een deel van zijn pensioen, en In alle atllte door leefde Rosen «IJn laaUte jaren, ala zoveel „Novemberverbrecher" veracht bij de voorstander* van het Nazl-reglme! Mémoires Om drie redenen ia het goed dr." Friedrich Rosen niet te vergeten: allereerst was hij gedurende zeer moeilijke jaren 19xt>19zo> uuus gezant bij het Haagse Hof, in de tweede plaats speelde hij een zeer vooraanstaande rol bij de balling schap die keizer Wilhelm 11 van Duitsland in november 1918 in- Sing. en in de derde plaats liet ij ons mémoires achter, die tot de beste gerekend kunnen worden, die ooit geschreven zijn! De eerste twee delen van zijn mémoires. ,,Aus ebiem diploma- tischcn Wanderleben", zijn ver schenen in de jaren 1931-2 In vrijheid had hij ze kunnen schrij ven. nóg waren de Nazi's Duits land en het vrije Europa niet naar de keel gevlogen. Maar de afsluiting van zijn mémoires scheen nimmer te zullen verschij nen. Enkele ingewijden wisten, dat hij ze geschreven had, maar in dagen van tyrannie en oorlog gaat zoveel verloren, en falen zo veel plannen, dat geen mens nog hoopte op het verschijnen van het vervolg. Totdat wij verleden jaar plots verrast werden met het in één band verschenen derde en vierde deel zijner mémoires. Een nadruk kelijke aankondiging voor een breed Nederlands publiek zou nog niet zó actueel zijn. wanneer hij daarin geen tweehonderd pagina's gewijd had aan de periode dat hij optrad als Duits gezant te Den Haag. Wél is dat alles lang geleden, en wel is een generatie opgestaan die meestal over die jaren gestu deerd noch nagedacht heeft, maar wie de moeite wil doen deze mé moires nader te bezien, zal met stijgende bewondering lezen, en met verrijkt inzicht de lezing er van afsluiten Twee eindindrukken laat dit boek na: welk een waar achtig vriend van Nederland is hier aan het woord. en. welk een groot auteur heeft hier pen op fiapier gezet! Rosen was niet al- een een uiterst kundig en cons- sciëntieus diplomaat, maar ook een geleerde en stylist van formaat. Van zijn vader. Georg Rosen (1820—189H. die een oriëntalist van grote naam was, had hij de oriëntalistische belangstelling ge ërfd. Ook Friedrich Rosen, op 30 augustus 1858 geboren te Leipzig, publiceerde op oriëntalistisch ge bied. Wij noemen voorts zijn ver taling van de kwatrijnen van de grote Pers Omar Khayam. die in het Nederlands vertaald werd door niemand minder dan onze dichters Boutens, Leopold en Wil lem de Mérode Daarom moet een ieder die iets wist over deze bekwame auteur, het deel over zijn verblijf m Holland met grote verwachting hebben ter hand genomen Wij zün niet teleurgesteld, want wij vinden er tientallen beschrijvin gen en typeringen in. die voor eigen inzicht, en ook voor de his toricus, in het algemeen, van groot belang zijn. Uitvoerig bespreekt Rosen zijn ontmoetingen met koningin Wil helmina. graaf Bentinck (de gast heer van Wilhelm II tijdens diens verblijf in Amerongen) de minis ters Cort van der Linden. Loudon en Van Karnebeek; voorts de par tijleiders Kuyper De Savornin Lohman. Colijn. Nolens en Mer chant. de socialisten Troelstra en Vliegen, en niet te vergeten de latere minister mr J. B Kan. die het contact onderhield tussen de Nederlandse regering en de in ballingschap te Doorn vertoeven de Duitse keizer Kortom, wie belangstelt ln de laatste Jaren van de Eerste We reldoorlog en het begin der twin tiger jaren, vindt in dit boek ge gevens die hij nergens anders vindt, bekwaam geschreven door één der meest ter zake kundige medespelers. Nederland Rosen verplaatst ons in zijn mémoires naar het Den Haag tij dens de laatste jaren van de Eer ste Wereldoorlog Wat tijdens de Tweede Wereldoorlog hoogste dwaasheid bleek te zijn, was in die jaren de hoogste wijsheid: Ne derland vis strikt neutraal! Desondanks stonden onze mi nisters bloot aan de militaire en diplomatieke druk der belligeren- ten. De grote sympathie hier te lande voor Belgie. dat onnoeme lijk leed onder de Duitse door tocht. onthief het kabinct-Cort van der Linden, en later het kabinet- Ruys de Beerenbrouck. niet van de taak zich zoveel mogelijk te onttrekken aan de pressie van Centralen én Geallieerden' En die was zwaar' De Nederlandse han del was in sterke mate afhanke lijk van de levering aan én van het buitenland, maar dit beteken de, dat ons land aan belde par tijen even veel moest leveren aan goederen, terwijl ons land. onder leiding d'r diverse gezangen on der druk stond van een geheim internationaal informatienet Geen toezegging aan één der bellige- renten. of de gezanten der tegen standers deden direct een stap bij onze minister van buitenland se zaken, om genoegdoening te ontvangen, en steeds doemde daarbij het spook van een inval op, als laatste middel om de mi nister tot welwillendheid te be wegen! Onze minister van buitenlandse zaken. Jhr. mr. J. Loudon, was in zijn hart uitgesproken pro- Frans. pro-Wilaon, en converseer de met Rosen uitsluitend in het Frans Hij drong er herhaaldelijk bij Rosen op aan. dat België zijn onafhankelijkheid zou terugkrij gen. en daar was alle reden toe, want tot in de zomer 1918 be hoorde een Duitse overwinning al lerminst tot de onmogelijkheden: te Londen twijfelde men in april 1918 nog ernstig aan een gealli eerde eindoverwinning' Deson danks wisten Rosen en Loudon persoonlijk goede verhoudingen te bewaren, al dreigde dit in april 1918 spaak te lopen Grote bewondering koesterde Rosen voor de grijze premier Cort van der Linden. Deze stond sympathieker tegenover Duits land dan Loudon, maar ook hij geloofde niet aan een Duitse eind overwinning. en no vaak Rosen in opdracht \an de keizerlijke re gering van Duitsland de vaste ver wachting van een Duitse victorie in gesprek onderstreepte, herhaal de Cort van der Linden, dat de meerderheid van het Nederland se volk daarin niet geloofde In zake de dreiging van een alsnog Dr. FRIEDRICH ROSEN tussen Nederland en Duitsland uitbrekende oorlog, schrijft Ro sen: ..In kritieke uren heeft hij er zeer wezenlijk toe bijgedragen, een ernstig conflict met Duits land te verhinderen". Uitvoerig gaat Rosen in op zijn ontmoetingen met dr. Kuyper, voor wie hij een grote bewonde ring had. Reeds m 1907 had Ro sen dr. Kuyper leren kennen te Tanger, en sindsdien bleven Ro sen en Kuyper in contact met el kaar. vanwege hun gemeenschap pelijke belangstelling voor oriën talistiek en politiek, en niet te vergeten Kuypers sympathie voor Duitsland en de Duitse keizer. Ro sen schrijft over dr. Kuyper: „Hij was voor ons een zuil, waar. op wij steunen konden" <i>ag. bdi. Rosen beschrijft zijn ontmoetin gen bij dr. Kuyper aan huis met CoiJjn. en merkt raar. op. da; at deze beide leiders misten aan bon mots en geestigheden, zij rijke lijk wonnen aan helder denken en menselijke oprechtheid. Van grote waarde is wat Rosen schrijft over de missie-Colijn naar Engeland in april 1918. toen Colijn door het Britse kabinet ver zocht was naar Londen te komen, om een poging te do* n een com promisvrede tot stand te brengen (pag. 171 187' Levenslang heelt Rosen het betreurd, dat Colijns pogingen, hem door Engeland ge suggereerd. niet sneller door het Duitse kabinet zijn aangegrepen: het zou de vrede van Versailles voorkomen hebben, met al de tra gische gevolgen daarvan. Om de- rd Colijn geroemd, welk een interna tionale figuur van gezag Colijn reeds in 1918 was. dat het Britse kabinet juist hém naar Londen liet komen, om een laatste po ging te doen een vrede door ver gelijk tot stand te brengen. Ook bij Nolens, de hege pre laat. vertoefde Rosen veel aan huis De Savornin Lohman was pm-geallieerd. en niet met ge voelsmatige argumenten door Ro sen te benvloeden Punt vu"' punt moest men bij de jurist Lohman op zijn woorden ingaan, wilde men enig resultaat oogs ten in een gesprek Het valt op. hoe goed Rosen het karakter en het optreden onzer vooraan staande staatslieden menigmaal getypeerd heeft! De Koningin Nederland spitst uiteraard de oren. wanneer Rosen onze konin gin Wilhelmina ter sprake brengt. Keizer Wilhelm II van Duits land had bij Rosens benoeming in Den Haag zijn verwantschap met de Oranjes onderstreept. Met grote verwachting ontmoet te Rosen de Koningin. Rosen roemt haar plichtsbe trachting en karaktervastheid en schrijft: „Het ls voor Holland een geluk geweest, dat in de zware oorlogsjaren juist zij aan het hoofd van zaken gestaan beeft" (pag. 72'. De koningin sprak altijd Duits met Rosen, en over haar arbeid schrijft Rosen: „Zij stond hij haar ministers van alle richtin gen ln het hoogste aanzien en oefende op de meer gewichtige vragen veel meer invloed uit, dan het publiek bemerkte" (pag. 73'. Opmerkelijk was de wijze waarop de Koningin gedurende de oorlogsjaren iedere feestelijkheid of gezelligheid vermeed, geen kop thee zelfs werd bij één der ontvangsten geschonken! Na de oorlog deed de Koningin ernstige pogingen, de gezanten der voorheen oorlog voerende lan den weer gezamenlijk aan een di ner te ontvangen De voorberei dingen daarvan gingen met grote moeilijkheden gepaard, want de verhoudingen zijn ook na de wa penstilstand nog lange tijd zeer moeilijk gebleven. Uitvoerig be schrijft Resell het eerste diner der gezamenlijke gezanten bij konin gin Wilhelmina. en memoreert de sympathieke poging die de Konin gin deed diverse gezanten weer met elkaar in aanraking te bren gen: „Wat haar daarbij aan con versatietalent en plooibaarheid mocht ontbreken, vergoedde zij door haar sterke wil en persoon lijke moed" (pag. 296). Ook de Koningin-Moeder brengt Roscn ter sprake Nadrukkelijk merkt Rqpen op. dat de hofhou ding en aristocratie niét pro-Duits waren! De keizer Maar werkelijk Europese bete kenis heeft hetgeen Rosen schrijft over de afdanking en ballingschap van keizer Wilhelm II. Rosens positie sinds 1918 valt enigermate te vergelijken met die van Von Hindenburg: hoewel sterk keizersgezind, ja een ver trouwensman van de keizer, bleef hij in dienst van de Weimar-Re- publiek, om het ergste te voorko men. Dat hij daarmee al spoedig verwijten van twee kanten oogst te. viel niet te voorkomen. Deson danks valt op hoezeer Rosen zich beijverd Leeft om de positie van de diep gevallen banneling in Ne derland zo dragelijk mogelijk te maken. Des te tragischer zijn deze span ningen in het leven van Rosen, omdat hij de val des keizers voor zag. en hem tijdig gewaarschuwd heeft. Maar zijn invloed vanuit Nederland was niet van die aard, dat hij tijdig een wending kon bewerkstelligen. Zo wcjd Roscn in de nacht vafi 10 november 1918 om 3 uur plots gewekt: de keizer was in aan tocht. en Rosen diende de gast vrijheid van koningin Wilhelmina m te roepen. Rosens houding jegens onze Ko ningin getuigt van grote dank baarheid: de Koningin was met het lot van Wilhelm II diep be gaan. en had haar eigen paleizen ter beschikking willen stellen, doch Rosen vreesde dat het Hol landse anti-Duitse publiek hem niet met rust zou laten, en stel de daarom aan Van Karnebeek, de pas opgetreden minister van buitenlandse zaken, voor, Wil helm II op een afgelegener plek onder te brengen. Van Karnebeek noemde de naam van graaf Ben tinck in Amerongen. en deze was na enige onderhandelingen bereid de keizer te ontvangen Het kas teel, waar eens de stadhouder-ko ning Willem III en zijn tegenstan der de zonnekoning. Lodewijk XIV vertoefden, zou thans gastvrijheid schenken aan wellicht de ver- maardste banneling die ons land in deze eeuw ooit geherbergd heeft, aan de machtige Duitse keizer, naar wiens woord de we reld meer dan vijfentwintig jaren lang geluisterd had. Rosen reisde de keizer tegemoet naar Zuid-Limburg. Zijn beschrij ving van deze ontmoeting met zijn keizer is even critisch als men selijk. Van stonde af aan begreep de keizer, dat zijn loopbaan voor goed was afgesloten. Maar wat de keizer nog steeds niet begreep was. dat van nu af aan zwijgen het enige goud was dat hem sierde Verontrust hoor de de gezant al wat de keizer ver telde, in aanwezigheid van Neder- 'andsc autoriteiten, die nauwlet tend ieder woord in zich opnamen dat zijn keizerlijke lippen verliet. Samen met de keizer volbracht de gezant de reis per spoorwagon van Zuid-Limburg naar het klei ne dorpje Maarn. nadat de afge zanten van koningin Wilhelmina de keizer op de meest hoffelijke wiize hadden welkom geheten op Nederlands grondgebied. Een enkel fragment uit het boel ende hoofdstuk dat handelt over keizers aankomst in Nederland, moge hier weergegeven worden; ,Jk wilde de Keizer niet nog meer vermoeten en wachtte het moment »f. waarop lk ontslagen zou worden, toen hij eindelijk zijn gevoelens de vrije loop gaf Ik ben een gebroken man Wat kan ik oott tn het leven weer be ginnen? Voor mij bestaat geen hoop meer Mij blijft niets anders over d?n te vertwijfelen" Zijn woorden en nog meer zijn blik schokten mij diep. maar ik gevoelde de verplichting, hein. met alle kracht die in mij was tot steun te zijn. Ik antwoordde, te we ten, dat hij een diep religieuze ra- tuur was, en dat het hem met zijn Christelijke gezindheid ernst was Een Christen mocht noch kon ooit vertwij felen Zijne Majesteit moest in de bo venmenselijk zware slagen, die hem getroffen hadden, een goddelijke oc- schikking zien. welks zin en doel tc erkennen op dit moment misschien nog niet mogelijk was. Wat geschied wa-- moest hij aanvaarden ais Gods wi en bevel. Dat deze opvatting zijn over tuiging uiteraard toesprak, behoefde de Keizer mij niet te verzekeren, maar de kwellende vraag bleef bestaan: Wat nu? Wat kon en moest lij nu doen. hij. die een aan bezigheden zo rijk leven gewoon was geweest? Ik zei hem ten slotte dat. hoewel nie mand eigen kleine tegenslagen mot de zijne vergelijken kon, dat er toch in het leven van alle mensen ogenolik ken waren van ondragelijk zwaar lcco lk zelf was eenmaal in mijn jongere jaren in een toestand geweesl. dat mij niets dan vertwijfeling over scheen ge laten. Toen had mijn vader mij de raad gegeven, mij met ziel e i inf op mijn werk te werpen, alleen dal zou helpen. Mijn vader had net bij h» t rechte eind gehad. Ik heb toen mijn beide eerste wetenschappelijke boeken geschreven, en deze bezigheid heeft mij loen de kracht gegeven sm de strijd om mijn bestaan en om mijn levensgeluk te voeren. „Ook voor Uwe Majesteit zal ernstige arbeid een bal sem zijn" „Maar wat? Wat kan ik dan arbeiden?" Ik sprak, U heett mij de oorzaken geschilderd die U 'ot het besluit gebracht hebben naar Hol land ie gaan U kunt dan toch in de naaste toekomst alles op papier bren gen en ook andere herinneringen schrijven Met zijn oude levendig heid en snelheid greep de keizer deze gedachte aan ..Ik zal daar morgen mee beginnen Aan zijn handdruk bemerkte ik. dat deze gedachte hom nieuwe levensmoed gaf, en zo verliet ik hem in een betere stemming, ais ik voor enkele ogenblikken had durven hopen" (pag. 2202211. Dat alles betrof slechts de aan komst van de keizer in Holland. Daarop volgde de eis der gealli eerden tot uitlevering van de ver slagen keizer. Van de jarenlange strijd die Ne derland heeft moeten voeren om Wilhelm II in Nederland te hou den, is nog slechts weinig bekend, al zien steeds meer publicaties hierover het licht in deze jaren. Waardevol zijn daarom de gege vens die Rosen, als een der meest vooraanstaande medespelers in dit drama, in deze mémoires ver strekt. Het is even waar dat Van Karnebeek, en met hem het ge hele Nederlandse kabinet, de kei zer op heldhaftige wijze tegen de ze eis verdedigd heeft, als dat hij in een later stadium Rosen ge polst heeft, of de keizer niet weer vrijwillig naar Duitsland kon ver trekken. een verzoek, dat Rosen met verontwaardiging heeft af gewezen. omdat hij vreesde dat Wilhelm II daarmee aan zijn bin nenlandse vijanden zou zijn prijs gegeven, een lot dat wellicht mins tens zo beklagenswaardig zou zijn als de uitlevering aan zijn bui tenlandse tegenstanders. Onze koningin heeft in die ja ren alles gedaan om de positie des keizers te redden. Over haar schrijft Rosen in dit verband: „De standvastigheid der Koningin en der Regering heeft het Duitse volk voor de mogelijkheid van een nimmer meer uit te delgen smaad bewaard" (pag. 277). Het wa« op initiatief van onze Koningin, dat keizerin Augusta Victoria naar Nederland kwam. om de harde ballingschap van haar gemaal te delen. Bij haar grensoverschrijding zond de on gelukkige keizerin haar danktele- gram aan onze vorstin: „Wil U zo gaarne uitspreken hoe dank baar ik ben in deze tijd van be proeving in Uw land Wilhelm te kunnen bezoeken. Meer nog dan in dagen van geluk behoort men in zulke tijden tesamen te zijn. Wij zijn hier zeer vriendelijk ont vangen". Het is goed dit alles in het boek van Rosen terug te vinden: het vergroot de schande die het god deloze Nazi-régime heeft begaan, door in mei 1940 Nedetland, on danks gedane beloften, binnen te vallen. Dankbaarheid Heeft de keizer zich jegens Ro sen dankbaar getoond? Alle fei ten zijn ons nog lang niet bekend, en worden ons ook in dit boek niet alle onthuld. Maar men mag zich wel ernstig afvragen, of Wil helm II zijn getrouwe gezant naar waarde erkentelijkheid be toond heeft. Des te meer treft de dank die Roscn in zijn mémoires tot uit drukking brengt jegens Nederland, zijn koningin en haar ministers. En wij, waar reeds bekend was. en ook in dit boek duidelijk wordt, hoeveel Rosen heeft gedaan om Nederland buiten de Eerste We reldoorlog te houden, wij doen er goed aan zijn naam en levensar beid niet te vergeten! Hij behoort tot de Duitse diplo maten, die om vele redenen in de geschiedenis met ere genoemd mogen worden, een diplomaat daarbij, die in zijn mémoires een waardevolle bijdrage heeft gele verd aan de Nederlandse geschie denis! Pyrrhus-overwinning van Chroesjtsjef op rood China - Kernwapens in ruil voor weinigzeggende concessies? - Geen vrijheid van handelen tegenover het Westen - Krokodillentranen over Loemoemba's arrestatie ben verloren, moet Pyrrhus, de koning van Eplrus, hebben gezegd toen hij enkele eeuwen voor Christus' geboorte bjj He- raclea en Asculum de Romei nen had verslagen: zijn troepen waren danig verzwakt uit de strijd teruggekeerd en het Ro meinse rijk had niet behoeven te capituleren. Vandaar, dat de geschiedschrijvers later van CHROESJTSJEF een Pyrrhus-overwinning spra ken en dat wij nu nog van dit begrip gebruik maken, als we willen aanduiden, dat we met een schijn-succes of een schijn overwinning te maken menen te hebben. Dit laatste lijkt ook het geval te zijn met het suc ces, dat premier Chroesjtsjef op ideologisch terrein heeft ge boekt op de conferentie van communistische partijen, die onlangs ln Moskou werd gehou den. Het heeft er de schijn van, dat de twee grootste communis tische landen ter wereld hun Ideologische geschillen over de verspreiding van het wereldcom munisme definitief hebben bij gelegd. Maar ondanks deze uiter lijke tekenen is het te vroeg om te zeggen, of Moskou en Peking werkelijk een bruikbare over eenkomst hebben gesloten. Er zijn bepaalde concessies aan de rode Chinezen gedaan. Men moet de in de afgelopen week gepubliceerde verklaring zien als een voortzetting en uit werking van de lijn, die in een andere verklaring (van 1957) was vastgelegd. Die was onder tekend door de vertegenwoordi gers van slechts twaalf commu nistische partijen. De daarin vastgestelde lijn is nu officieel bekrachtigd door de handteke ningen van afgevaardigden van bijna alle communistische par tijen ter wereld: alleen die van Joegoslavië heeft niet meege daan. Verzwakt In 1957 hebben de Chinezen zich ook na wat heen en weer gepraat akkoord verklaard met de Russische zienswijze, dat oorlog niet onvermijdelijk is. Maar in de nieuwe verklaring is deze opvatting belangrijk ver zwakt: er wordt nl. in gezegd, dat oorlog „niet absoluut" on vermijdelijk is. En sommige waarnemers hellen dan ook over tot de mening, dat de toe voeging van het bijvoeglijke naamwoord „absoluut" een zij het wellicht geringe con cessie is aan het standpunt van de Chinese communistische lei ders. die (zoals bekend) veel pessimistischer dan de Russen zijn met de betrekking tot de mogelijkheden om een oorlog te vermijden. Het is voorts mogelijk, dat Peking terrein gewonnen heeft op het stuk van de bestrijding van het revisionisme. In de jongste verklaring worden de Jocgoslaviër veroordeeld, om dat zij zich schuldig zouden hebben gemaakt aan internatio naal opportunisme en revisionis me. En over het algemeen heeft Chrocsjtsjefs mening ge zegevierd. maar op sommige punten heeft hij toch compro missen moeten sluiten. Concessies Zo hebben de Chinezen altijd gesteld, dat de hulp aan de min der ontwikkelde landen moet worden gebruikt om communis tische omwentelingen aan te moedigen De Russen daarente gen waren bereid, ook plaatse lijke nationalisten, die tot de zgn. bourgeoisie behoren en zelfs anti-communistisch kunnen zijn. hulp te verlenen. In de verklaring van deze week wordt gezegd, dat er in de strijd voer onafhankelijkheid een belangrij ke rol kan worden gespeeld doo' alle elementen, die bereid zijn tegen het imperialisme te vech ten. De nationale bourgeoisie van de gekoloniseerde volkeren kan deelnemen aan de revolu tionaire strijd tegen het impe rialisme. zo wordt voorts opge merkt Waarnemers trekken hieruit de conclusie, dat deze alinea duidelijk de opvatting van de Russen weergeeft Maar wel licht bij wijze van concessie wordt er later aan de verklaring toegevoegd, dat de nationale bourgeoisie een onstabiel ele ment vormt in de koloniën. De ze bourgeoisie zou geneigd zijn. het op een akkoordje te gooien met het imperialisme, aldus de verklaring. Kernoorlog De Chinezen zouden voorts hebben vastgehouden aan de op vatting, dat een kernoorlog het kapitalisme zou vernietigen, maar niet het communisme De Russen hebben daartegenover gesteld, dat een kernoorlog een ramp zou betekenen voor de ge hele mensheid. In de tot nog toe gepubliceerde uittreksels uit de jongste verklaring van Moskou wordt echter niet verder op de ze kwestie ingegaan. Dit heeft geleid tot de veronderstelling, dat Russen en Chinezen deze kwestie misschien omzeild heb ben. Deze opvatting is dan na tuurlijk gebaseerd op hetgeen totdusver over de verklaring be kend is geworden. In de verklaring wordt voorts veel nadruk gelegd op de nood zaak om te blijven werken voor een grotere eenheid onder de communisten van de wereld. Dit zou er op kunnen wijzen, dat die eenheid niet zo sterk Is als wel wenselijk wordt geacht. Kernwapens Wat belangrijker is: vooraan staande westelijke diplomaten vragen zich af. of Chroesjtsjef wellicht de steun van rood Chi na voor zijn politiek van vreed zaam naast elkaar leven heeft moeten kopen met een belofte, de Chinezen kernwapens te le veren. Dit lijkt de enige verkla ring te zijn voor het feit, dat Peking op papier zijn straffe buitenlandse politiek heeft gema tigd. ten gunste van Chroesj- tsjefs coëxistentie-theorie. Bo vendien verliezen de Chinezen niets, als zij zich een tijdje kalm houden: zij kunnen op elk gewenst ogenblik terugkeren tot een straffer beleid. Het is waarnemers in Moskou opgevallen, dat de communis tische Chinese president Lioe Sjao Tsji meer dan eens afzon derlijk met Chroesjtsjef heeft vergaderd tijdens de conferen tie. die drie weken heeft ge duurd. Hieruit leidt men af. dat wellicht een soort inter-gouver- nementeel akkoord tussen Pe eking en Moskou is gesloten, dat angstvallig geheim wordt gehou den. Conclusie Geallieerde autoriteiten heb ben Inlichtingen ontvangen, als zou Lioe hebben laten weten, dat China spoedig in staat zal zijn, wellicht al binnen een jaar. vier kernreactors in te zetten bij de produktie van wapens. Chroesjtsjef zou daaruit de con clusie hebben getrokken, dat het geen zin meer heeft, China de kernwapens te onthouden, die het binnen afzienbare tijd zelf kan maken. Door bepaalde typen kernwa pens te leveren zouden de Rus sen een zekere mate van toe zicht kunnen houden op het Chi nese gebruik er van, zoals de Verenigde Staten dat doen met sommige van hun bondgenoten. Vermelding dient voorts het bericht uit het Amerikaanse weekblad Newsweek. waarin een mededeling wordt aange haald van Novotny, de commu nistische president van Tsjecho- slowakijc- Na zijn terugkeer van de communistische topconferen tie ln Moskou verklaarde deze nl. tegenover een bezoeker, dat de rest van de wereld nog „ten hoogste tien jaar de tijd heeft. China in quarantaine te plaat sen", voordat het over voldoen de atoomwapens voor een aan val beschikt. Noyotny en ook de Poolse partijleider Gomoelka, zouden hebben verklaard, dat de ideologische geschillen tussen.de Sowjetunle en China worden ver bitterd door een nieuwe factor, het rassen-vooroordeel. den moet worden gevolgd. Want de weg, die aangeduid wordt door de verklaring van Moskou is niet die, welke naar een blij vende vrede leidt. De Times schreef, dat de cen trale politiek van de verklaring een richtlijn is aan alle com munisten in de gehele wereld om op alle mogelijke manieren de oorlog tegen de vrije mens op te voeren, elk wapen te ge bruiken, dat dienstig kan zijn, van gewapende revolutie af tot diplomatieke onderhandelingen. Gebonden Terecht moet worden ge vreesd. dat Chroesjtsjef, in {'laats van vrijheid van hande en tegenover het Westen te heb ben verkregen, voortaan aan handen en voeten aan de Chine zen gebonden is en geen enkele bewegingsvrijheid heeft overge houden. Bovendien moet worden aangenomen, dat hij in werke lijkheid hooit naar een werkelijk vergelijk met «et Westen hèeft gestreefd, maar altijal zoals zijn voorgangers gedaan heeft alsof. Ook in dit opzicht is er dus niets veranderd. We we ten (nu nog beter dan voorheen, met wie we te doen hebben en waarmede we rekening moeten houden. Loemoembo Er la ook veel stof opgewaaid over de arrestatie van de Kongo lese ex-premier Loemoemba. Hij zou mishandeld zijn en onder on menselijke omstandigheden in Thysstad gevangen worden ge houden. De Verenigde Natïee hebben zich hierover reeds be klaagd. Het antwoord van presi dent Kasavoeboe was, dat zij zich beter druk konden maken over slachtoffers van de aanhan gers van Loemoemba in de Oostprovincie, waarvan er een een oog heeft verloren als gevolg van landurlge mishandelingen. 'En hierin schuilt een kern van waarheid. Vragen De New York Times schreef over de verklaring: „Het aantal leugens in dit document is zo groot, dat het zo goea' als ontel baar is. Vele letigens ziin een voudig belachelijk, zoals bij voorbeeld de bewering, dat Ame rika een nieuwe aanvalsoorlog voorbereidt, of dat de commu nisten er tegen zijn. hun revolu tie naar andere landen over te brengen en alsof zij niet van plan zijn. de communistische heerschappij aan het buitenland op te leggen. Als premier Chroesjtsjef werkelijk het fan tastische beeld van de wereld dat dit document biedt, aan vaardt, dan moet men zich in alle ernst afvragen, of het wel zin Leeft, onderhandelingen op hoog niveau te voeren en dan moet terdege worden bekeken, welke gedragslijn voortaan te genover de communistische lan- LIOE SJAO TSJI KASAVOEBOE Er is nu ook meer bekend over de wijze, waarop Loe moemba uit Leopoldstad is ont snapt. Na de dood van zijn pas geboren dochtertje vroeg Loe moemba de VN op of omstreeks 20 november om een speciaal VN-vliegtuig voor hem en zijn gezin om het stoffelijk overschot voor de begrafenis over te bren gen naar Stanleystad, waar Loe moemba zijn voornaamste aan hang heeft. Dit was een poli tieke manoeuvre, omdat zoals men weet in Stanleystad aan hangers van Loemoemba de macht in handen hebben en re belleren tegen het gezag van president Kasavoeboe en kolo nel Moboetoe. Het verzoek werd echter af gewezen, daar het beperkte aan tal VN-vliegtuigen slechts be schikbaar werd gesteld voor het vervoer en de bevoorrading van het VN-personeel. Op menselijke gronden boden de VN echter transport aan voor de lijkkist en één familielid. Loemoemba wei- §crde dit en verklaarde naar tanleystad te willen gaan. on geacht het gevaar voor zijn ei gen veiligheid. Twee dagen later verzond hij de lijkkist met een transportvliegtuig naar zijn ge boorteplaats Loeloeaburg, ter wijl de volgende morgen me vrouw Loemoemba en een lid van het huishouden trachtten met een toestel van Air Congo naar Loeloeaburg te vertrekken. De Kongolese politie hield haar aan. maar liet haar onmiddellijk weer vrij. Gevlucht In de nacht van 27 op 28 no vember meldde de VN-wacht bij het huis van Loemoemba, dat een auto was vertrokken, maar dat de identiteit van de inzitten den niet bekend was. Pas in de middag werden de Kongolese au toriteiten in de gelegenheid ge steld. een onderzoek in te stel len in het huis, waar Loemoem ba vele maanden verblijf had gehouden. De vogel bleek toen inderdaad gevlogen te zijn. Tenslotte kregen de soldaten van Moboetoe hem te pakken en het heeft maar weinig gescheeld, of Ghanese militairen hadden hem ontzet. Een bevel van het VN-opperbevel, zich te onthou den van elke inmenging wat be treft de bewegingen van Loe moemba of die van zijn achter volgers, weerhield hen er echter op het laatste ogenblik van. zich van Loemoemba meester te ma ken en hem de gelegenheid te geven, naar Stanleystad uit te wijken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 18