Blad Om er bij te hebben Klim- en hangplanten TIP-PARADE ADVENT MET DE JONGSTEN óomó een hele ótap 1^1 Gaan uw kinderen op tijd naar bed? t ZATERDAG 10 DECEMBER 1960 Van Sint naar Kerst De maan schgnt al een paar dagen niet meer door de bomen en de rood-getabberde man uit Spanje is weer behouden in het land van Fabi.ola teruggekeerd. Alles wat aan vjjf december herinnert is met spoed uit de etalages verdwenen en men is allerwege al weer druk met rood en groen, kaarsen, cussies gaan uitlokken over wél ballen, slingers en wat dies meer zij bezig om de gewenste Kerstsfeer in de uitstalkasten S"icht?ïï er* m!,°of°nfétbaS!! te brengen. Alleen gebroken chocoladeletters, tegen gereduceerde prjjs verkrijgbaar, laten boom, die de aandacht van het je nog even weten, dat het Sinterklaas is geweest. Zo snel echter als de middenstand en ii'lSt het groot winkelbedrijf zich omschakelt van 5 op 25 december, gebeurt het in gezinnen wil ik graag aan eigen overtui- met kleine kinderen niet altijd. Dagen lang zijn die kleintjes vaak zó gespannen geweest, jj.„g v^een^kaa^Sr bïvoorbeeYd dat, nu de climax voorbij 's Sint en Piet in hun prille leventje soms nog heel wat be- op de twee zondagen, de ons nog tekenen. van bet Kerstfeest scheiden, kan een goed aanknopingspunt zijn bij bijvoorbeeld een uitleg over het licht, dat door Christus" geboorte nu ook in onze harten schijnt. En, heeft u er daarnaast wel eens aan gedacht met kleintjes, die vaak In de „grote-mensen- kerkdienst" op Eerste Kerstdag naar Kerst. In de adventtijd wil len zij toch óók de kleintjes in huis voorbereiden op wat komen gaat. Als er dan wordt gepraat of verteld over het Kerstfeest waar we zo blij mee zijn, dan kan opeens zo'n peuter vragen ..of hij dan ook wat krijgt". Of een andere hummel beweert op eens. dat Sinterklaas in de hemel woont Want, zo tioort het, De Heer Jezus ziet alles altijd, en dagen lang heeft hij geleefd in het besef, dat Sinterklaas óók alles ziet. Die weet precies of je zoet of stout bent, kijk en dan ligt de conclusie wel voor de hand. Zo zijn er vele voorbeelden te noe men. Hoe? Hoe nu kun je de kleine, maar ook de grotere kinderen die ad venttijd het beste laten beleven, hoe kun je ze laten toeleven naar wat toch een van de hoogtepunten is in het christelijke gezin? Daar op kan men eigenlijk alleen maar een generaliserend antwoord ge ven, omdat In leder huis de sfeer weer anders Is en de verhoudln- niet alles begrijpen, een korte Kerstdienst thuis te houden? 's Morgens, als het nog donker is? Ze mogen dan extra vroeg uit bed, er branden kaarsen, en de Bijbel ligt opengeslagen op een kleine tafel, lit de Kinderbijbel of uit een ander boek kan dan de Kerstgeschiedenis worden gele zen. Dit intieme samenzijn, ter wijl het buiten langzaam licht gaat worden, kan met name voor de jongstcn een bijzondere ge beurtenis worden. Vóór het ech ter 25 december is hopen we dat er in menig huis al wel véél ge zongen en verteld zal zijn. Ad vent met de jongstenwij wensen u, die dit beleeft, góede dagen. Vijl december een spannende tijd voor de kleintjes Vijfentwintig december.... het feest i Vraag het maar eens op de kleuterscholen bijvoorbeeld, waar zo hoorden we zelfs in januari en februari spontaan Sin terklazen en Pieten worden ge tekend en gekleurd. Verschijnen er veel Zwarte Pieten met boze gezichten op het tekenpapier, dan heeft er vast iets niet goed ge zeten de angst voor gard. zak en „mee naar Spanje" komt er dan tijden later via potlood en kleurkrijt nog uit. Worden het vriendelijke Sinterklazen, wel, dan kan men gerust zijn, dan is het met dat bang zijn wel meege vallen. Hoe het ook zij en wat er ook getekend wordt: 't frappante is, dat er in januari en februari meestal méér Sinterklaas-impres sies door die kleintjes op papier eg manier, die het kind boeit, is "en éttéM blijft altijd het voorlezen en ver- tellen. Natuurlijk kan dat uit de Kinderbijbel geheuren, maar als men die bijbel voor de jeugd eens een tijdje gesloten houdt, omdat zij dat belangrijke boek misschien al goed kennen, kan dat geen kwaad. Er zijn goede en niet al te kost bare boekjes voldoende, die dan voor het kind volkomen nieuw zijn en die een goede voorberei ding kunnen zijn voor de viering van het Kerstfeest zelf. Als u er in geïnteresseerd bent: bij de Kon. Drukkerij Van Gorcum Echt om „er bij te hebben" is zo'n ensemble, bestaande uit een zeven-achtste of, zo u dat aardiger vindt: een negen tiende mantel met bijpassende nauwe rok. In de mode zijn ze ook, deze combinaties en daarom geven wij vandaag een paar smaakvolle voorbeelden van deze winterse kostuums. Ze zijn alle vier van een stevige, wollen stof vervaardigd: zo koos Coutura (geheel links) een visgraat-tweed in zwart wit voor een model met een tamelijk wijde rug. De ruimte wordt gevangen in een laaggeplaatste rugceintuur, die over gaat in de laag aangebrachte zakken. Aan weerszijden van het voorpand zitten twee splitten. Het ontwerp van Max Haar. uitgevoerd in een zwarte stof met ingeweven groene en rode mohairvezels, heeft een wijde cape-rug, waarvan het schouderstuk aan het voor pand is aangesneden. Mouw inzet, zakken, kraag en voor pand zijn met een stiksel ge garneerd. Netex liet zich inspireren door een grijs flanellen kos tuum van Givenchy, waarbij de naden zijn geaccentueerd door stiksels. De cape-rug bevat een naad, die door loopt op de mouwen. Voor het laatste model (van Mimi) werd voor de mantel een zwaardere stof gekozen dan voor de rok, of beter ge zegd: het weefsel van de rok is fijner. De ceintuur van dit pak laat de rug vrij, omdat deze via splitten in de zijnaad binnendoor loopt. De kraag is van zwarte whitecoat. Eu dat. terwijl Kerst in ons le- .Comp. is zeer onlangs Ultgeko- ven, dus ook in het leven van men Het gebeurde in een ge- die peuters toch oneindig veel wolle slal" een voordelige uitga- meer betekent. De oorzaak hier- vè die voor eij<e dag van de van is vrij logisch. Sinterklaas maand december een heel kort kun je immers zien en vooral stukje bevat. Deze 24 adventver- hij geeft je wat. 't Is allemaal haaltjes weiden geschreven door Va"'"u Coos Covens en Dora van der zo concreet 't houdt je zo enorm bezig, de emoties rond de vijfde december gaan bij menig kind nu eenmaal dieper dan het gevoel, dat die kleinere kinderen gedu rende het Kerstfeest hebben. Krijg ik wat Heel wat ouders hebben dan Meiden-Coolsma en ze sluiten aan bij de Nederlandse adventskalen- der nr. 2. Van Gorcum heeft nog meer van dergelijke boekjes in de handel gebracht. Voor de klein tjes is er bijvoorbeeld ook van dezelfde auteurs ,.Het Kindje waar de wereld op wachtte", terwijl men ongetwijfeld tijdens de Kerst pok' w«l ïin, ÏS. bKljemoXe met die omschakeling van Sint d°° Vonk iaft0 Djt laatste boekje VAN BLOEM EN PLANT In de laatste vijftien of twintig jaren hebben de Klimplanten een ware zege tocht door de huiskamers ge maakt. Soms ziet men hele ge deelten van een kamerwand bedekt met een groen gor dijn. Dat kan heel mooi staan, maar doet het niet altijd. Hangplanten kennen wij al veel langer. Op het eind van de vorige eeuw zag men al vaak het Moederplant je, saxifraga sarmen- tosa. Een paar van deze Klim- en Hangplanten ivillen wij in het kort even belichten. Hele oppervlakten DeCissusantarctica kan hele wandoppervlakten be slaan. Van betekenis is daar bij. dat ze tamelijk goed tegen een beetje schaduw kan. Ook doet ze het wel In een vrij koele kamer. Wil ze snel groeien en grote oppervlakten beslaan, dan moet ze natuurlijk over veel voedsel kunnen beschikken. Daarom moet ze een grote pot met voedselrijke grond hebben, die men door geregeld bemes ten voedselrijk houdt. Vaak besproeien is zeer aan te be velen. De Ampelopsis ele- g a n s of Bonte Wingerd is wel een dankbare hang- of. liever nog, klimplant met haar sier lijke zilverkleurige blaadjes, maar het is jammer, dat ze die mooie blaadjes in de win termaanden verliest en die tijd kaal en als dood door brengt. Wel komen in het voorjaar de blaadjes weer terug. En dat in ruimere mate als men zorgt, dat kort vóór het uitlo pen de jonge scheuten tot op bijna het oude hout zijn inge sneden. In de winter droog In dc winter kan men te droog laten staan. In de groci- tijd staat ze liefst wat koel, behalve bij het uitlopen van de jonge spruiten. Dan wil ze graag wat warmte. Phalangium. beter nog Chlorophytum genoemd, vraagt veel licht, vooral het soort dat gele of witte strepen over de bladeren heeft. Al kan deze plant wel tegen een droge om geving, toch is het goed om ze in de zomer niet te vergeten water te geven. Voor een flinke groei is gedurende de groeitijd geregeld bemesten nodig. De bloemstengels zijn Jang en de bloempjes klein, mapr later komen aan deze bloem stengels jonge plantjes die op hun beurt weer bloemstengels geven enz. Ook kan men die jonge plantjes er afnemen en afzonderlijk in een pot planten. Dankbare groeier Zeer bekend is de K 1 i m o p, Hedera helix. Een dankbare groeier. Men heeft soorten met groene bladeren, grootbladige en kleinbladige soorten en ook met fraai bont blad. De laat ste zijn wat teerder van aard dan de eerstgenoemde. Daar om moet men de laatste niet in een koude kamer plaatsen. De groene doet het beter in de koude kamer en krijgt in een warme kamer vaak gele blaad jes. die afvallen. Hoewel de Klimop gaarne van de voile zon geniet, toch doet ze het ook heel goed bij minder felle belichting. De Philodendron of Monsters, Gatenplant groeit goed wanneer ze in een war me kamer staat en geen last krijgt van droge lucht. Men moet ze dan ook vaak een douche geven en de grote bla deren geregeld afnemen met lauwwarm water. Ook het dou chen moet met lauwwarm wa ter geschieden. Luchtwortels, die bij goede groei ontstaan, kan men gerust afsnijden doch 't is niet nodig, 's Zomers veel voedsel en water en 's winters geen mest en minder water, maar wel vaak douchen. Zo schikken wij bloemen De N.V. Uitgeverij v.h. A. Kemperman te Haarlem gaf een voor bloemenliefhebbers (sters) belangrijk boekje uit, dat tot titel kreeg ..Zo schik ken wij bloemen". Het werd samengesteld door J. Oortgrljs. Beknopt en duidelijk door woord en beeld, vol nuttige wenken, zal het velen in staat stellen een bezienswaardig bloemwerk samen te stellen. Dit laatste boekj' in slappe kaft is voor de iets oudere en dus zelf lezende jeugd. Vaders en moeders, maar ook zij, die zich met jeugdwerk bezig hou den, vinden er daarnaast ook wel wat in om bij Kerst te gebrui ken. De kaarsen Een goed hulpmiddel bij dit vertellen van Het Licht. Dat in een duistere wereld is opgegaan, kan ook een kaarsje zijn. Nu wil len wij vandaag niet praten over de Kerstboom en ook geen dis- Menig kind heeft spannende dagen achter de rug. zoals hier boven in het stukje over „Advent met de jongsten" al is gezegd. Maar ook voor de oudere kinde ren kan de maand december ex tra drukte te weeg brengen. Er is „aan Sinterklaas gedaan", re petities voor het Kerstrapport staan ook op veler programma, terwijl daarnaast het verenigings leven ook tijd vraagt, 't Is dan ook wel begrijpelijk, dat heel wat onderwijzers en leraren op het ogenblik klachten hebben over meisjes en jongens, die over dag tijdens de les hun ogen niet kannen openhouden, terwijl het in heel wat kleuterklassen extra rumoerig is. Nu kan men in de december maand wel eens wat door de vin gers zien op dit gebied, maar het wordt erger als men hoort, dat een tekort aan slaap „mode" schijnt te worden. Misschien zijn er veel ouders, die streng de hand houden aan een vast bed tijdschema voor hun kinderen, doch als men een stukje, onlangs door een schoolarts geschreven, onder ogen krijgt, gaat men toch wel twijfelen aan die „strenge hand". Die schoolarts nu heeft in een artikeltje ernstig gewaar schuwd tegen dit verschijnsel. Het is geen wonder, dat kin deren, voor wie het vroeg en op tijd naar bed gaan niet meer be staat, even raar gaan doen als overspannen grote mensen. Die overspanning uit zich bij de jeugd echter anders dan bij volwasse nen. die oververmoeid zijn. Het kind loopt niet met een sip en .afgetrokken" gezicht rond, inte gendeel. het wordt vaak opgewon den en wild. Bovendien gaat het zich bij het spelen steeds meer inspannen, wat uiteraard weer extra energie vraagt, energie, die al bijna is uitgeput. Slechts één remedie bestaat er voor zo'n kinderlijke „overspan ning" en dat is: op tijd én re gelmatig naar bed. Deze arts pleit dan ook voor ijzeren regels waar het kinderbedtijd betreft. Ieder kind tot acht jaar moet twaalf uur per dag slapen, ieder ouder schoolkind elf uur, ieder .vervolgkind" tien uur per dag. Voor de volwassene is acht ne gen uur per dag nodig: dit laat ste vertellen we er maar even bij voor de ouders, die wél de hand houden aan de nachtrust van hun kinderen, maar het met hun eigen bedtijd niet zo nauw nemen J-JET is in de kamer, nu ik aan de ,,Open Brief" begin heel stil. Nieuwe poppengezich- ten liggen in de kinderbedden naast de kleine-meisjes-hoof den, nieuwe kleine auto's staan langs het vloerkleed „gepar keerd" en ergens in huis tikt een nieuw klokje. Is het zo ook niet in de krant? De prijsvraag hebben we achter de rug. Even stilte. Nog twintig dagen voor het Kerstfeest is. Zullen we, net als in ons huis, nog gauw even orde op zaken stellen. En is daarvoor voldoende tijd? Kun nen we dat? In de krant zal het wel gaan. &pen briel IK zal niet vergeten tegen I. te zeggen dat ik haar laatste brief, evenals de vorige, goed ontvangen heb en ik beloof haar nog vóór Kerst te antwoor den. Dat beloof ik ook aan mej. N., die me al zo lang geleden een brief schreef waarmee ik om zo te zeggen dagelijks rondloop. Ik weet nog geen oplossing, maar begrijpen doe ik het o zo goed 16 oktober tot nu is te lang wachten voor zo'n brief, dat besef ik. Ik kan echter niet meer tijd uit mijn dag knijpen dan ik doe. maar ik heb nu iets belóófd, en reken maar dat dat doorgaat, al blijven er dan ook een paar spin- newebben in mijn huis zweven! (Het is todh bijna de hele dag donker). Dan Joke. hartelijk dank voor de brief met bijvoegsel uit het zuiden en tot schrijfs. achter in het jaar of anders in het nieu we. En mijn twee M's. hoe gaat het. sterkte gewenst als je pijn hebt, ik denk er dikwijls aan en de andere M: Veel blijdschap, bij alle drukte, van buiten en van binnen! Dan een woord van dank aan de mevrouw die liever „een grauwe, onbekende muis" wil blijven, dan haar initialen ge plaatst zien. Best hoor, ik heb me uitstekend vermaakt met uw brief. U zult wel merken, dat ik er veel uit kan aanhalen voor de ze Open Brief. En heb ik mevr. D.-D. al gezegd dat ik blij was met haar brief van 18 november? Door het wegvallen van de vori ge „Open Brief" is er geloof ik nog niet van gekomen. ZIET u nu wel dat het fijn is om aan te pakken? Ik bewon der u zeer. en heb de brief weg gelegd om u ook nog eens persoon lijk te antwoorden. Dan blijft mij nog te melden aan mevr. v. O., dat ik Iiaar schrijven heb ontvan gen. en heel goed in haar pro bleem kan komen. U begrijpt wel dat ik dat hier niet in de krant haal. U vraagt of ik het een raar probleem vind. En u denkt dat er niet veel mensen mee zitten. Nou. ge loof maar! Integen deel. Maar niemand zegt het tegen de ander, en dat zou nog het ergste niet zijn: als ze het maar eens met een chris ten-arts bespraken. Maar dat doen ze juist niet omdat zij het een raar pro bleem vinden. Ik niet. Ik zou ook gaan praten. Zo goed als ik mijn arts ver trouw met mazelen en een ooront steking, zo vertrouw ik hem ook in mijn zorg. mijn vóór-zorg. Tot horens! Schreef ik mevr. S. al mijn dank voor de mooie brief over haar dochter? Dat uw hart over vol is van wat er gebeurde, cn van hoe het nu met haar is. be grijp ik. Binnenkort Iioop ik nog eens heel persoonlijk op sommige détails van uw brief in te gaan. voort. Kamer na kamer van dit brievenhuis krijgt een goede beurt, het is alleen een kwestie van tijd en gezondheid. In de krant, de krant, zal het wel gaan om orde op zaken te stellen. En bij onszelf? Hè. daar begint ze weer te preken, zult u zeggen, heel gemakkelijk op zulk geduldig pa pier. Ja. dat is ook zn. Het pa pier moet wel geduldig zijn als de tijd slechts ongeduld kent. Zó haat u nog uw familielid, uw werkgever of uw bovenbuurman, en het moet vrede in uw hart zijn. Zó zucht u nog over uw las tige schoonzuster die het nooit naar de zin te maken is. en daar moet u uw Kerstfeest vieren ter wijl zij zich voor die dagen als logé uitnodigt. ZO STAART u nog uw man na die de deur achter zich dichtklapt en u be denkt dat u na déze woordenwisseling, na dit verschil van me ning. geen respect voor hem kunt heb ben of het Kerst feest nadert en u weet dat u hem niet morgen of overmor gen, maar vandaag moet liefhebben. Niet met de liefde van vroeger, toen alles zo spontaan en vol gens u alleen-maar- juist was. maar met de liefde van van daag. Dat is die lief de van altijd 1 aar weer opnieuw, de liefde der vergeving, die erger lijke liefde van beslist anders wil len maar niet anders kunnen. Nu zult u zeggen dat ik al deze dingen uit mijn duim zuig. Maar toch verzeker ik u dat de hele Open-Brief-rubriek vol is van de ze dingen, van deze gewone men selijke zorgen en hebbelijkheden. En wat nu, nu de tijd dringt Zullen we een soort Kerstjasjr aantrekken? Zo'n sfeer-vol, glan zend jasje dat alle grauwe en le lijke zaken even bedekt? Nee. dat gooien we ver van ons af. Dat is niet eerlijk. Maar wat dan? zang, zeiden: „Ja, laten we zin gen: „Hoe zal ik u ontvan gen". daar kennen we de tweede stem van" Toen ik om me heenkeek, was er niet één die het gek of oneerbiedig vond: „Uw Sion strooit u palmen en twijgpn voor de voet" vol ernst cn blijdschap zongen ze allen. Ze behoefden niet over te schakelen, ze verwisselden niet van kleed. Ze bleven zoals ze waren. En zo is er ook voor ons tijd genoeg als we blijven die we zijn. Naar het Kerstfeest in onze regenjas. Met onze zorgen. Met onze wan hopige strijd om lief te hebben. Met onszelf tot last. Met de vreugde en de trots van de jonge vrouw die me schreef: „Wij heb ben het leukste, liefste gezin van de wereld", maar ook met de een zaamheid van haar die in haar brief zei: „Ben al achttien jaar alleen, heb erge rheuma in de handen, heb ook niet veel te ver tellen. maar wil u toch eens schrijven." JA. wat lopen hier onder mijn lezeressen de levens al uiteen, laat staan in Wijdere kring. De ongehuwde die twee oude men sen verzorgt (en in haar zorg o zo veel liefde kan leggen) wijst er haat- leeftijdgenote op die. met man en kinderen en duizend en één taak. zich van de ene be zigheid naar de andere rept; de zieke wijst op de gezonde, de ge zónde echter op de rijkere, met meer talenten toegeruste vrouw ach. en wie weet. wenst de begaafdste onder ons alleen maar een slaapkuur Het doet er niet toe WAT we zijn. maar HOE we het zijn. Hóe zal ik u ontvangen"' Wel. met de kalender in de hand zou ik kunnen zeggen: om dat te weten te komen, heeft u nog veertien dagen de tijd Maar met uw leven voor me, zoals u het me beschreef, de één in nood. de andere in vreugde, weet ik het nu al: in aanbidding. waarin ik hier zit. denk ik aan een paar uur geleden. Aan de argeloosheid van kin deren die het éne moment zongen: „Sinterklaas ka poentje. gooi wat in mijn schoentje" en: ..En strooi dan wat lekkers in d'een of d'an- dere hoek", en toen we dc avond besloten met een ge- HJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIilllllllll vóór u I We zouden véél tips meene- men dit keer om dc „scha- de" van vorige week wat In te halen. Daarom gauw van start met eerst een paar aan- vullende nieuwtjes. BI.OIAIPOTJEfi H Herinnert u zich nog het idee om een rood aardewerk bloempotje als sierpotje te ge- bruiken? Mevrouw A. Bothof- den Ouden uit Alblasserdam vult zo'n potje met nat zand en steekt daar dan de bloe- men in. 't Schikken gaat erg vlot en als het zand goed i nat wordt gehouden blijven de bloemen fris. I NOGMAALS! SHAMPOO Lichtgrijs bont schoonma- ken met shampoo gaat goed. zoals u laatst hebt kunnen le- zen. maar een alpinopet, die een vette rand heeft gekregen. laat zich ook uitstekend met shampoo wassen. In „gewoon" sop wordt de muts namelijk vrij gauw vaal. Deze tip komt van mevrouw Loevc uit Har- 5 dinxveld-Giessendam, die nog even wil vertellen, dat ik echt geen „gunstelingen" heb... /.O HOI DT l' ZE GOED Vooral voor haar. die bui- ten wonen en geen groente- winkel naast de deur hebben, is het idee van mevrouw J. Bcrvoets-den Boer uit Strijen om citroenen in een weckfles te bewaren, van betekenis. Er hoeft geen beugel of ring op de fles te worden gedaan. De citroenen blijven in de fles maanden goed. VOOR DE WINTER Vandaag ook weer een paar tips voor hartje winter. Of we een witte Kerst krij gen... in De Bilt weet men het nog niet, maar voor het geval het gaat sneeuwen en u een wandelwagen door de sneeuw moet „ploegen". denk dan eens aan het advies van me vrouw J. Verwlers-Kcyter uit Schiedam. Zij zette tijdens een flink pak sneeuw de wandel wagen op een slee en. zo zegt ze. „het ging geweldig". Al even winters is de raad van mevrouw C. Oosterlee uit Maassluis, die iets vertelt over bevroren aardappelen. Als men deze de avond tevoren schilt en dan in het water zet met een scheutje azijn, kunt u de volgende dag een vrij redelijke en niet meer zoet smakende aardappel op tafel zetten. VEILE ZEEM Enige tijd geleden vertel den we in dit rubriekje iets over het schoonmaken van een zeem. Zet u echter een vuile zeem een nachtje in een bak je met karnemelk, dan is hij de volgende dag na het uit spoelen weer als nieuw, ver zekert u mevrouw F. Brcman- van Proosdij uit Rotterdam. DIIOOD OP MAANDAGMORGEN De maandagse boterham men zijn nogal droogjes en vooral als ze nog voor de lunch worden meegegeven, is het vaak een weinig vers twaalf-uurtje. Mevrouw E. M. Homan-Verhagen uit Den Haag geeft altijd lekkere boterham men mee op maandagmorgen, omdat zij ze. als het theewa ter kookt, stuk voor stuk héél eventjes voor de stoom houdt, 't Brood wordt er stukken smakelijker door. VOOR DE KERKT Als u een kerstboom ln huis hebt tijdens de Kerstda gen en u wilt die een poosje daarna ook nog mooi groen en fris houden, volg dan de raad op van mejuffrouw Peters uit Dordrecht. Indien u de boom, vóór het versieren, een poos in een emmer met veel glyceri ne erm laat staan, dan blijft de boom veel langer groene takken houden. -N BIJPASSEND TASJE Mevrouw T. van Daalen- Kulper uit Rijswijk (Z.-H.) kocht laatst een cocktail-ja ponnetje, maar nergens kon ze er een aardig, bijpassend tasje bij vinden. Tot ze op de idee kwam de schoudcrvullin- gen uit het jurkje te halen, die waren overtrokken met dezelf de stof als de japon. Van die stof nu maakte zij een char mant tasje in de vorm van een hartje. Zij noemt het zelf „het ei van Columbus". AT.F.KKEN OP DE HAARD Heeft u vlekken of kringen op uw haard of kachel gekre gen en laat u hem, om hem weer mooi te krijgen, liever niet uitgaan? Doe dan een klein beetje vloeibare paraffi ne op een schoon doekje en het vuil vliegt weg. terwijl men ook geen onaangename geur krijgt, zo vertelt mejuf frouw M. Buitelaar uit Maas land. DEER SLEIT VANZELF Om een deur vanzelf te la ten sluiten, kunnen natuurlijk alle soorten veren e.d. wor den gekocht. Héél goedkoop en eveneens afdoende is een stuk stevig elastiek, dat aan de post boven aan de deur wordt gezet. Het andere eind wordt op de deur zelf vastgemaakt. Het „doe die deur nu eens achter je dicht" behoort daarmee tot het verleden, aldus de onder vinding van mevrouw N. Llt- tooy uit Klundert. HANDKCHOENBN OPBERGEN Hang een fleurig lint aan de binnenkant van de kastdeur en knijp daar met wasknijpers uw handschoenen aan vast. Zo hebt u ze altijd bij de hand en hoeft u niet in een hand schoenendoos te gaan romme len En met deze tip van me juffrouw N. G. H. Witvliet uit Rotterdam besluiten wij deze (uitgebreide) parade.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 17