Begrotingsdebatten geven en nemen Indonesië lastert over „massamoord" in Baliemvallei Aan elkaar woorden of van elkaar van en woorddelen Vijfde van het aantal verkeersslachtoffers is onder de veertien Voor acht miljard worden wij een jaar geregeerd Minister wil dat het gas goedkoper wordt KENTERING IN MEPPEL: WATER GAAT ZAKKEN SENAAT wil rechtspraak zonder kosten Kamer vraagt visserij schip Eén hondenbelasting? Vier jaar geëist voor doodslag ACADEMISCHE EXAMENS ANWB: voorzie dienstauto's van gordels Vragen over de dijkverzwaring WOENSDAG 7 DECEMBER I960 (Van onze parlementsredactie) LUIDER en luider klinkt de kritiek, dat de overheid teveel invloed krijgt en dat haar bemoeienissen steeds minder door het parlement zijn te controleren. Speciaal wordt daarbij gedoeld op de overheidsuitgaven, die schrikbarend toenemen en op de begroting voor 1961 voor het eerst in onze geschiedenis het bedrag van acht miljard gulden hebben over schreden. Nu in de Tweede Kamer het openbare deel van de begrotingsbehande ling begonnen is, maken de volksvertegenwoordigers hun wensen over de besteding van dit bedrag kenbaar. Zij zullen verlangens naar voren bren gen, die, als ze worden uitgevoerd, de uitgaven nog hoger maken. Dit zal ^bijvoorbeeld het geval zijn, wanneer het parlement er bij minister Van iAartsen op aandringt, meer woningwetwoningen te bouwen, dan zijn be- Idoeling is; of wanneer minister Korthals wordt gesommeerd, het komende jaar toch eindelijk eens goed ernst te gaan maken met de inpoldering van de Lauwerszee. noemt, maar die, wat de financiën be treft, veeleer de vernielende partij zou moeten heeten, omdat aan haar alle slechte financiële maatregelen zijn toe te schrijven, die sedert het bestaan van het Koninkrijk zijn genomen, dat zaad is welig opgeschoten. Toen die partij het nodig achtte voor een klein aantal jaren de leus van het oude Rome, Panem er clrcen- ses! (brood en spelen!) op nieuw in haar vaandel te schrijven, heeft zij een volkswaan in het leven geroepen, Aan de andere kant zal er kritiek zijn op de besteding van bepaalde be dragen. Minister Visser zal misschien te horen krijgem, dat een deel van de 1,7 miljard, die hij voor onze defensie heeft aangevraagd, anders moet worden besteed dan hij zich had voorgesteld; of minister Cals zal worden verweten, dat de uitgaven van zijn departement Van onderwijs, kunsten en wetenschap pen (1,6 miljard) stijgen met de snel heid van een raket en dat hij vooral ^ïet zijn subsidiëringen wat voorzichtig aan moet doen. De ministers hebben hun pntwoord op de kritiek en de opmer kingen meestal wel klaar. Het gevraag- Be bedrag wordt toegestaan en het ka binet kan zijn beleid voortzetten. Men kan verwachten, dat de Kamer ditmaal meer dan in voorgaande ja ren aandacht zal geven aan het finan ciële aspect van de rijksbegroting. Hiertoe is meer dan één aanleiding. Allereerst liggen daar de onthullingen over het militaire aankoopbeleid. De commissie-Koersen, die hiernaar 'n on- derzoek had in te stellen, heeft een aantal misstanden aan het Mdht ge bracht, maar dat niet alleen. Controle [N het tweede deel van haar rapport heeft zij aangegeven, hoe het parle ment een meer doelmatige controle op de overheidsfinanciën kan uitoefenen, ten einde een herhaling van de gemaak. te fouten te voorkomen. Hierbij heeft pij vooral de regeling, die het Zweedse Earlement toepast, als voorbeeld ge- eld, en ze spoort de Tweede Kamer kan, eens ernstig te bestuderen, of ook in ons land de vaststelling van de be- Eoting en het controleren van de over- Idsuitgaven in handen gelegd moet gorden van een speciale budget-commis- tie en een „commissie van revisoren." Bovendien wordt gevraagd, of de in- kelling van een „Omibudsman" Zwe len heeft er twee, ze controleren de Iverheidsuitgaven en beschermen furgers tegen een onreohtmatige over heidsbemoeiing ook in ons land aan beveling verdient. Daarnaast ligt dan nog .een studie van Ie liberale Prof. mr. B. M. Telders jtichting, getiteld „De Rijiksuitgaven' baarin de instelling van een kleine iienst, bestaande uit ten hoogste tien kmbtenaren, wordt bepleit, welke Kenst dan naast of onder de griffies ran de Staten-Generaal zou moeten fun- |eren en in opdracht van het parlement jnderzoeken zou moeten instellen naar le juistheid en doeltreffendheid van be haalde regeringsuitgaven. Politiek vervangen door een zakenkabinet-De Geer. Spoedig werd het gezantschap b(J de Paus weer hersteld Men ziet dus, dat bij de begrotingsbe handeling steeds twee zaken meespreken; het financiële en het politieke aspect. Nu eens krijgt het ene dan weer het andere de grootste aandacht. Momenteel heeft het financiële aspect grote belangstel- l:ng. Toch moet men niet verwonderd zijn, wanneer de Kamermeerderheid straks eisen formuleert, die bemgen be lastinggeld kosten. Men denke weer aan het voorbeeld van de woningwetwoningen. De meeste Kamerfracties wensen, dat minister Van Aartsen volgend jaar meer woningwet woningen laat bouwen. Als dit zou ge beuren, betekent dat op dit moment een verzwaringvan zijn begroting. Het kan evenwel zijn, dat de Kamer het gewenste beleid belangrijker vindt dan de finan ciële consequenties en zijn zin doordrijft. De overheidsuitgaven nemen nog meer toe, de controle 6p een juiste besteding wordt nog moeilijker. Zo blijkt uiteindelijk, dat niet al leen de regering verwijten verdient, maar ook de Kamer zelf zich aan een innerlijke tegenstrijdigheid schuldig maakt. Enerzijds wordt be zuiniging gevraagd; anderzijds tot hogere uitgaven aangespoord. Het moet wel een groot politicus zijn, die de juiste middenweg weet te vinden. Treft men in ons parlementaire leven nog dergelijke figuren aan? spoorwegkoorts, „brood en spelen!" VTU dcnke men niet, dat de begro- tingsbehandellng alleen maar de be- loellng heeft, de regering te beknlbbe- en op de bedragen, die zij wenst uit te {even. Hoezeer ook aandacht geschon- ten zal worden aan de financiële as- lecten en zoals gezegd Is dat dit jaar n, het bijzonder te verwachten d< loofdschotel van de begrotlngsbehande Ing bestaat toch wel uit een bespreking in het algemene beleid, dat elke mi- lister zich denkt te voeren. Dat Is de ëwoonte In ons parlement en wie zich 'erdiept ln de parlementaire geschiede- ils, zal merken, dat, waar ln het verle- len sprake was van de verwerping van en begroting, dit doorgaans niet uit fl- lanclcle overwegingen, maar op poll- |eke gronden geschiedde. Overigens kende men in het verleden ing niet zoals nu bezorgdheid over de fringe controlemogelijkheid yerheidsuitgaven. Die uitgaven waren (roeger veel gemakkelijker te over- len. Wanneer wij bijvoorbeeld de Han- ëlingen van de begrotingsdebatten in je Tweede Kamer uit i860, honderd jaar Sleden dus, opslaan, staan wij wel even I kijken. Na de opening van de zitting van j de Staten-Generaal verscheen de toenmalige minister van financiën !Van Hall hij was tevens minister president in de Tweede Kamer om de begrotingscijfers bekend te maken iHij zei bij die gelegenheid, dat de staatskas in 1861 98 981.219.06s hoopte 'te ontvangen en hij voornemens was. 84.835.263,68s uit te geven. Men rekende toen nog met halve tnten. Het feit deed zich voor, dat de patskas ruim veertien miljoen gulden Ou overhouden. Wij hadden echter in Ie tijd heel wat welvaart en ook dit fegrotingsoverschot te danken aan de Pbrengsten uit toen nog Neder- Inds-Indië. Ook kritiek was een eeuw geleden de over- •F heidsbemoeiing geringer dan nu. Ook ld het geld veel meer waarde. Dit Bet men in het oog houden, wanneer jen ziet, dat de regering van thans pgeveer honderd maal het bedrag van BI denkt nodig te hebben. Overigens jrgist men zich, wanneer men meent. Ot de Kamerleden van toen deze zuini- I regering wel om het hardst geprezen (Hen hebben. Niets is minder waar pt kabinet-Van Hall was de conserva- pve richting toegedaan en oogstte een jwine van kritiek van de zijde der li- ralen, die zichzelf als de partij der lekonut zagen, maar bij de vooraf- fcande verkiezingen het volk hiervan i|i|et hadden kunnen overtuigen. /De oppositie uitte zich bij monde van !t Kamerlid Van Bosse: „Het zaad. dat tgestrooid is geworden door die bekend is onder den naam „spoorwegkoorts". TA AT klinkt niet mals. Men moet ech- ■*-' ter niet denken, dat deze ontevreden liberalen het de regering kwalijk namen, dat zij zoveel geld uitgaf. De liberale regeringen, die enige jaren tevoren aan het bewind waren geweest, waren echt niet noemenswaard zuiniger. De pijn zat hem In de omstandigheid, dat de regering zelf de aanleg van spoor wegen op zich nam, terwijl dit naar de mening van de liberalen door particu liere maatschappijen diende te geschie den. En het was dan ook om deze re denen, dat de oppositie tegen de begro ting stemde. Het is hetzelfde liedje, dat ook in later jaren klinkt. In 1868 verwerpt de Kamer de begroting van buitenlandse zaken van minister tevens minister-presidfent Van Zuylen, omdat zij zijn beleid met betrekking tot Luxemburg (toen nog privé-bezit van Koning Willem III) af keurde. In diepste wezen gold het hier een controverse tussen de Kamer en de Kroon. Op deze wijze wilde de Kamer tot uitdrukking brengen, hoezeer zij een eigenmachtig optreden van de Kroon bul ten het parlement om dat kwam ln die tijd nog voor afkeurde. Zij streed een harde strijd, maar niet tevergeefs. e gasverb ruikers profiteren nog slechts in geringe mate van de prijs verlaging van het aardgas, dat het Staatsgasbedrijf aan haar afnemers, de streek- en gemeentegasbedrijven, ver koopt Minister De Pous spant zich er voor Ln, dat ook de lagere overheids organen het prijsbeleid van de regering volgen en dus goedkoper gaa gaan le veren. Het is nog niet bekend, wat zal wor den gedaan met de enorme voorraden aardgas, die in Noord-Nederland zijn ontdekt. De afzetmogelijkheden vormen hier het probleem. Wel mag men erop rekenen, dat dit gas voor het grootste deel afzet zal moeten vinden buiten het terredn van de openbare voorziening. De minister wil de prijs van het aard gas voorlopig nog koppelen aan de ko- lenprijs. Wel acht hij het juist, dat als een groter deel van ons land op het aardgasnet wordt aangesloten, de hogere kosten voor de aanleg van leidingen en het transport bij de afnemers in reke ning worden gebracht. Mlinister De Pous laat de propoganda voor een veilig gasverbruik voorlopig aan de gasbedrijven over. Indien dit eohter nodig is, zal hij deze materie bij de wet regelen. F DE Algemene Vergadering van vertneden zij Iw gebniik van de Indo- anaveieriKk, looi r, Wnot-Inoe' Wsarwm an. de Verenigde Naties heeft de In- Fletser verongelukt. In Bergum is gis teren de 77-jarige P. Douma uit Rijper- kerk door een personenauto aangereden en zo zwaar gewond geraakt dat hij op weg naar het ziekenhuis overleed. donesisohe afgevaardigde, Sukardjo Wirjopranoto, gisteren een felle aan val gedaan op Nederland. In zijn rede zei hij onder meer: „De Nederlanders beweren dat zü de bevolking van West-Irian moeten oplei den en voorbereiden om haar zelfbe schikkingsrecht uit te oefenen. De Ne derlanders, die zelfs na 350 jaar kolo niaal bestuur, ja zelfs na aanvaarding van het V.N.-handvest door een ge wapend conflict en omverwerping dit zelfbeschikkingsrecht voor het Indone sische volk poogden te vernietigen, nu zo plotseling, zo vroom, zo exclusief dat edele recht aanroepen. Het is belachelijk en zeker verdacht. Willen zij wericelijk de Indonesiërs in West-Irian voorberei den voor zelfbeschikking en ik onder streep hier het woord zelf? Nee, wat zij thans bedoelen, evenals in het jongste verleden, is geen zelfbeschik king maar een beschikking van Neder landse makelij, een door Nederland ge dicteerde beschikking. Waarom anders nesiadhe taal in Wesrt-Irian? Waarom an ders verbieden zij de bewoners van West-Irian naar de radio-uitzendingen van de republiek Indonesië te luiste ren? Waarom vernietigen xij «He orga* nisaties die zijn voor hereniging van West-Irian met Indonesië? Waarom zet ten zij elke inheemse die de minste sympathie voor de republiek Indonesië heeft, gevangen? Waarom pogen zij al dus een hersenspoeling toe te pasaen van de inheemsen wier leiders en politieke organisaties, samen met de leider* en politieke organisaties van het overige deel van Indonesië, hebben gevochten voor de vrijheid van ons hele grondge bied?" „Bovendien", io vervolgde de Indo nesische afgevaardigde, „la de maaaa moord op onte bevolking van Wesl Irian ln de Baliemvallel een onderdeel van het Nederlandse programma voor zelfbeschikking? Dit gebeurde kort ge leden onder het verouderde voorwend sel van pacificatie." „Dit zijn allemaal concrete wagen waarop wij nooiit antwoord van de Ne derlanders hebben ontvangen, omdat zij hierop niet kunnen antwoorden. Maar in plaats van antwoorden die niet gegeven kunnen worden, willen wij oploesing van deze koloniale vraagstukken en ge schillen." Ten slotte zed hij tot de sflgevaa-niig- den; „Het kolonialisme sterft. Het na tionalisme van Azië en Afrika komt daarvoor in de plaats. Verwerpt het ko lonialisme in al zijn uitingen en er zal een eind komen aan de conflicten. Ver werpt het koloniale standpunt en u zuil ons nationalisme zien als een poedtieve macht voor de vrede.'" SINDS jaren schommelt het aan tal slachtoffers m het verkeer van de leeftijd van 1 tot 14 jaar tus sen 19,1 en 20,1 procent van het to tale aantal verkeersslachtoffers. Het moet mogelijk zijn dit omlaag te brengen door deze categorie in bij zondere bescherming te nemen en wat de schoolgaande jeugd betreft, nog indringender te attenderen op ernstige gevaren, waaraan zij bloot staat en die onderzocht en geanaly seerd moeten worden." De heer A. G. M. Boost, directeur wegen en verkeer van de A.N.W.B. die dit vandaag bij de opening van de vijfde regionale verkeerstechnisch leergang te Tilburg zou mededelen hij was echter ziek, reden waarom Lr. C- A. Kuysten, chef van de verkeersafdeling van de A.N.W.B. de rede voorlus zei verder, dut wanneer men het aantal verkeers ongelukken per 10.000 motorrijtuigen in de verschillende landen vergelijkt en daarbij riet dat dit getal voor Amerika in 1959 5,4 bedraagt, dat is aen ongeval op 1750 Colijn FEN ANDER voorbeeld: Het 3de kabl- net-Coiyn kwam ln november 1925 ten val, nadat de staatskundlg-gerefor- meerde ds. Kersten by de behandeling van de begroting voor buitenlandse za ken had voorgesteld, het gezantschap by de Paus op te heffen. De christeiyk-his- torischen waren het ln principe met de predikant eens. De rooms-katholieke mi nisters dreigden, zich by aanneming van het voorstel uit de coalitie-regering te zullen terugtrekken. Dit was koren op de molen van de linkerzijde zy steunde het voorstel, niet omdat zü tegen het ge zantschap by de Paus u-as, doch alleen o-v, de regering ten val te brengen. De opzet lukte. Het rechtse kabinet werd Nieuwe hoogovens - rijk niet bevooroordeeld (van onze parlementsredactie) Minister De Pous spreekt geen voor keur uit wanneer hy het heeft over de mogelijkheden, in het Nieuwe-Waterweg- gebied een nieuw hoogovenbedrijf te stichten. Indien andere serieuze kandi daten dan de combinatie, bestaande uit Hoogovens, Staatsmijnen en Ned. Kabel- fabriek. zich zouden melden, zouden de ze geen hinderpalen in de weg kunnen of mogen worden gelegd. Een ieder is vry om binnen de gren zen door de wet en algemene regelingen gesteld, een industrieel bedrijf te vesti gen op de plaats, die hem daarvoor het meest geschikt lijkt, zo schrijft minister De Pous in de memorie van antwoord op het voorlopig verslag uit de Tweede Kamer over de begroting van economi sche zaken. Indien echter een beroep wordt gedaan op financiële steun van de overheid, kunnen bijzondere voorwaarden worden gesteld ter waarborging van het natio nale belang, aldus de bewindsman. De minister wijst voorts erop, dat de commissie-Van Berkum niet door hem is ingesteld en dus niet de verplichting heeft, aan hem te rapporteren. IN de toestand van het overstroom de Meppel is gisteravond de ken tering ingetreden: het water begint zakken. In de huizen waar het water door de naden van de vloer kwam, blijft het nu onder de plan ken. Het water zal blijven vallen als het weer rustig blijft. Het zal echter nog wel enkele dagen duren voordat de straten weer droog zijn. De dijk aan de Meerweg te Paterswol- Generaal Emllc Janssens, de vroegere opperbevelhebber van de Kongolese For ce Publique, is veroordeeld tot vijftien dagen streng arrest, omdat hij zonder voorafgaande toestemming van de mili taire autoriteiten in België een lezing heeft gepubliceerd pver de gebeurtenis sen in Kongo, zo is van betrouwbare zijde in dep Staat, die zich de behoudende I in Brussel vernomen. (Van onze parlementsredactie) Minister Beerman heeft aan het liberale Eerste-Kamerlid Baron De Vos van Steenwijk niet de Sirat-Nico- 1 aasverrassing gegeven, waarom deze senator had gevraagd: de mogelijk heid om zonder kosten burgerlijke processen te voeren. Deze wens kwam gisteren in de Eerste Kamer ter sprake by de behandeling van het wetsontwerp tot wyriging van het tarief van justLtiekosten en salaris sen in burgerlijke zaken. De bedoeling ervan is, dat de huidige griffierechten worden vervangen door een otelsel van vaste rechtskosten. De Tweede Kamer heeft indertyd, te gelijk met dit wetsontwerp, een motie- Oud aangenomen, waarin wordt gesteld, dat de rechtspleging in beginsel gratis behoort te geschieden, en op deze motie kwamen gistermiddag in de Eerste Ka- mer enkele senatoren terug. Niet alleen de heer De Vos van Steen- wijk, maar ook de socialistisohe oud- minister van justitie, prof. Samkalden, drong aan op het nakomen van de motie-Oud. temeer daar het heffen van gerechtskosten wellicht voor velen de weg naar de rechter zal versperren. Ook heer Van Meeuwen (kath.v.) had hel heffen van vaste tarieven een stap terug genoemd. De reohtspraak behoort gratis te zijn, zei hy. Minister Beerman wees er op, dat de wijziging, die thans was voorgesteld, in het aLgemeen een verlaging van de kosten en zeer zeker een vereenvoudi ging van het tarief betekent. Inderdaad worden in strafzaken geen kosten ge heven, maar kan men deze wel op één lijn stellen met burgerlijke zaken, waar in het belang van de procederende par tijen voorop staat? „De motie-Oud i6 voor my niet defi nitief van de baan. Ik wil echter nog wel méér argumenten horen ten gun ste van de opheffing van justLtiekosten in burgerlijke zaken." Op een vraag van de heer Van Brug gen (cii.) antwoordde de bewindsman, dat de nieuwe regeling voor de deur- waarderstarieven gelijktijdig met de afkondiging van deze wet in werking zal treden. Het wetsontwerp werd ten slotte zonder hoofdelijke stemming aan genomen. de is ondanks de massale hulpverlening op enkele plaatsen bezweken. Het water stroomt de achter de dyk gelegen lan derijen in. Toch weet het leger van vrij willigers steeds de situatie meester te blijven. In verband met de benarde situ atie zijn gisteravond 100 militairen uit Zuidlaren ingezet om de bedreigde pun ten in de dijk met zandzakken te ver sterken. De kans op een totale overstroming van Borculo in de Achterhoek is nu bij na geweken. Het water in de Berkel bo ven de stuw in Borculo is iets gezakt Voor zover bekend hebben zich geen per soonlijke ongelukken voorgedaan en is er geen vee verdronken. Men blijft ech ter in Borculo steeds paraat, omdat bul ten de bebouwde kom het water nog over de weg stroomt. Het water, dat grote delen van noord en west-Duitsland overstroomd heeft, heeft zich gisteren verder teruggetrok ken. Meer naar het zuiden toe is het ge vaar niet geweken. motorrijtuigen en voor ons land 22, een op 450 motorrijtuigen, dat niet wil zeg gen dat het verkeer in ons land zoveel onveiliger zou zijn. In Amerika waren op een bevolking van bijna 170 miljoen, 40.000 doden te betreuren, hetgeen voor ons land zou moeten neerkomen op 2500 doden in plaats van 1600. Vanzelfsprekend kunnen de verschil lende factoren die bij ongelukken een rol spelen, stuk voor stuk tot een bepaalde grens gunstig worden beïnvloed, maar wil men hiervan resultaten zien, dan dient de „wetmatigheid" die bij een eker percentage conflictsmogelijkheden optreedt, doorbroken te worden op systematische wyze. Daartoe is weten schappelijk onderzoek nodig. Slechts door nauwkeurige researcharbeid en door het treffen van de aan de hand daarvan vast te stellen maatregelen kan verbetering in het verkeersprobleem worden bereikt. (Van onze parlementsredactie) Welke mogelijkheden zijn er, dat het rijk de aanschaffing van een ocfcnschip voor het visserij-onderwijs te Scheve- ningen. Katwijk aan Zee en IJmuiden financieel steunt? Deze vraag wordt ge steld in het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de begroting van onderwijs, kunsten en wetenschappen voor 1961. Deze vraag dringt te meer, zo meent een aantal Kamerleden, nu een studie commissie, ingesteld door de gemeente besturen van Den Haag, Katwijk er Velsen tot de conclusie is gekomen, dat een modern oefensehip onontbeerlijk (Van onze parlementsredactie) Zal in de toekomst het onderscheid in belastingplicht voor bezitters van waak honden en „plezier"-honden vervallen? De commissie voor de techniek der ge meentelijke belastingverordening heeft de regering geadviseerd, dit tariefsver. schil in de hondenbelasting ongedaan te maken. De regering heeft haar stand punt hierover echter nog niet bepaald. Hem schuldig verklarend i heerft de officier van Justitie bij de raehrt- beak te Arnhem gisrteres» tegen ds »- ge «aodv*c®etter J. B. R- uit SUvotda vier jeer gevangenisstraf met aftrek gs- R. wes testleste gelegd op 3 eept. de 62-jarige landbouwer Th. Hutink uit Braamt door een meesteek van het leven te hebben beroofd- Met een paar vrienden had verdachte de bewust* «vond rood de boerderij van Hun tink gereden op bromfietsen mat open knal potten. Het was de vooropge zette bedoeling de familie te plagen. Door het rijden met een bromfiets stoor den rij bovendien het beeld van de «Ha- viste. Overeenkomstig de verwachting van de jongens kwam de vader me* zoon H. en enkele vrouwen naar buiten om tegen de stoornis te protesteren. De Jon gens begonnen met benen te gooien en er ontstond een heftig* ruzie. Verdachts liep vervolgens het erf op en verwondde de zoon me* een mee ln het gericht en toen de vader tussenbeide wilde komen eiak hij de oude man met een mee in de buik. Het slachtoffer overleed op rijn erf aan inwendige bloeding- Verdachte beriep rich aanvankelijk op n doch hij bekende later alias poiitie. Promotie* NIJMEGEN. S deeemfber tot doctor in de 1 el teren en wtjHwfeert* op proefwhrift: Joann*» Stalpart van der Widens „Madrigal-ia". M C A van der Eer den, reb. te Oirsehot. TILBURG. 5 december Gepromoveerd tot doctor in de economische webenethap- pen op proefschrift: Bestemming van melk in .Nederland, N Slot te Leidechendam. UTRDawr. 6 december Gepromoveerd tot doctor In de geneeskunde op proef schrift: De electro-encephalograrieche reac tie op Hdhtpri totaling en rijn batetanjs voor de oogheelkundige diagnoeUek, A TH M van Balen te Rotterdam. AMSTERDAM, G.U., november Ge slaagd voor kind, economie: B P H Hell- man (Hilversum) en J v d Ven (A'dam). AMSTERDAM, G.U., 1 december Ge slaagd voor doet. pol. en eoc. wetenschap pen: J Roosenschoon (Haarlem) en M Ru binstein (Amsterdam). Kand. poi, en soc. wetenschappen: L M Henny en A A J v d Clngel (Amsterdam). Kand. Engel»: m«J. E T Branbergen «n me). M M Zlmmer (Am sterdam). Bevorderd tot accountant.: A D Bakker (Renkum). AMSTERDAM, G.U., 30 november Aan het Nutsseminarium voor Pedagogiek slaag den voor kleuterpedagogiek de dame»: H A Postma-van Albada (Amersfoort), Th A F de Bois (Amsterdam) en F Po»t (Hattem). Arts- J G Witteveen en W Veltheer (Am sterdam). Artsex. le god.: me). N Wiuachey Hilversum), E Houttuin (Amsterdam) an R Kuyten (Haarlem). AMSTERDAM, G.U.. 2 december Ge slaagd voor doet. rechten: mevr. A H M Jansen-Stelnbacher (Amsterdam). Doet. na. tuurlounde: G E M A Hassan en J Bijvoet (Amsterdam). Kand. wis. en natuurkunde: mo). H C de Wit, R E Kisman. J G Kor- sloot (Amsterdam) en H J Mulder (Heem stede) AMSTERDAM, V.U., december Ge slaagd voor prop. theologie: L Wierirvga, Arnhem. Doet. Iclawiek* taal- en letter kunde: JSC van Dijk, Zwolle. Kand. theologie: C Stam Jr., Goes; I de Jong, Nootdorp. AMSTERDAM, G.U., 3 december Ge slaagd voor doet. Slavische talen: JAM Carpay (Amsterdam). AMSTERDAM. G.U., 6 december Ge slaagd voor kand. economie: H Th M Be vers (Amsterdam). DELFT, 28 november Geslaagd voor kand. werktuigkundig ingenieur: S Hyla- ridus (Deventer) en D J Ligterink (Aalten). Kand vllegtuigbouwkundig ingenieur: H Tijdeman (Alkmaar) en R J Zwaan (Enk- hulzen) Kand. metaalkundig ingemieui F HeUcndoorn (Heemstede) en E L E M Rijcken (Heerlen). Ingenieuraex. scheeps bouwkundig ingenieur: J J K Woortman (Groningen). Ingenleursex. vHegtutgbouw- kundig ingenieur: P W Jansen (RrtJewijk, Z.H.), E van der Kaa (Rijswijk, Z-HJ, H Krening (met lof), (Voorburg), A A Leut- scher (Hoogezand), A Maas (Voorburg), H B van Nederveen (Rijswijk, Z.H.) en C A K H M Waekowtky (Oosterhout). EINDHOVEN, 3 december Geslaagd in de afdeling der scheikundige technolo gie voor kand.; P J J van Doorn (Zeelat), V H J Evers (Aalst). A G J Grufbbem (Maas. bree) en O Renaud (Eindhoven). Prop. ln de afdeling der scheikundige technologie G P A Peetera (Maastricht) en P J M Schlffeleera (Maastricht). GRONINGEN, 3 december Geslaagd voor kand. Frans: mej. J Okma (Ypecols- ga. Friesland). Kand. sociale aardrijkskunde F van der Ploeg (Ureterp). Bevorderd tot tandarts. A F Holthuis (Coevorden). U'R ZIJN weinig onderwerpen in de -'-i spelling, waarover zoveel twij fel bestaat als over „het aaneen schrijven van woorden". Dit heeft twee oorzaken. Ten eerste kan men het niet horen en worden er dus alle mogelijke schakeringen aangetroffen en ten tweede heeft de commissie die de Woordenlijst samenstelde, ver zuimd aan dit onderwerp een hoofd stuk te wijden. Men kan dus nooit naar de laatste officiële spellingsgids verwijzen en moet zich houden aan vroegere spellingen of aan niet-offi- ciële gegevens, b.v. die van dr. H. C. Buiskool, de secretaris van de Neder lands-Belgische Woordenlijstcommis- Waarom de Woordeniyst dit onderwerp niet aanroert, is my een raadsel, maar er ontbreken ook tal van woorden, vooral samenstellingen in de lijst, zo dat men vaak zyn toevlucht tot een of ander woordenboek moet nemen, indien men moeilijkheden op het ge bied van de spelling ontmoet. Ik zal nu in het volgende een aantal regels geven, die voor een deel aan Buiskool zijn ontleend en voor een ander deel uit verschillende bronnen zyn geput De volgorde van de regels is willekeurig. Men achryft aan elkaar: 1 - Samenstellingen met hier, daar, waar, tegen, er: hierdoor, daardoor, daarom, waarom, waardoor, tegenover, tegenop, erover, ervan, erheen. Men lette erop dat in vroegere spellingen er los werd geschreven: er over, er van enz. Dit is dus een nieuwe spelling regel O- De namen van getallen van een tot honderd ingesloten (tweeëntwintig, achtennegentig enz.). Ook dit is iets nieuws. Bij vorige spel lingen gold de regel: Schrijf de namen van de getallen van 120 aan elkaar; boven twintig schrijft men de delen los: een en twintig, zes en tachtig. Al leen honderd werd met zyn vermenig vuldiger aaneengeschreven: zeshonderd, achttienhonderd acht en tachtig, negen duizend driehonderd vier en twintig; zeven miljoen tweehonderd vier en twintig duizend driehonderd negentien. Dit laatste is gedeeltelijk veranderd: de regels voor honderd met zijn vermenig vuldiger is dezelfde gebleven, maar ■thans schrijft men bovendien duizend Door dr. F. C. Dominions met zyn vermenigvuldiger aan elkaar: drieduizend, driehonderdduizend. Andere gevallen van aaneenschryving komen bij gehele getallen niet voor. Men schrijft dus tweehonderd zeven, tweehonderd zeven duizend (Hieruit kan men lezen dat de regel is gevolgd: „Waarom zou men het eenvoudig doen als het ingewikkeld kan", want zeven beschouwt men niet al^ de vermenig vuldiger van duizend). Voor de rang getallen: zeshonderdste, zestiendui- zendste e.d. gelden dezelfde regels. o. Titels die beginnen met Wel-, Zeer-, Edel-, Hoog- enz,: Weledele Heer, Zeereerwaarde Heer. Hoogwelgeboren Heer, Edelachtbare Heer. a. Aardrijkskundige zelfstandige naam woorden, die beginnen met Noord, Zuid. Oost. West, Midden e.d. schrijft men in tweeën, met een koppelteken tussen de delen: Noord-Amerika; Zuld- Azië; West-Duitsland; Midden-Amerika. De bijvoeglyke naamwoorden, die bU deze woorden behoren, schrijft men aan elkaar: Noordamerikaanse; Zuidazia- tische; Oostbrabantse; Westduitse; Mid- denamerikaanse en ook Intereuropees (-pese). Ook Westduits en Westduitser, Kleinwitrus en Kleinwitrussische, maar Engels-Indisch, Zeeuws-Vlaams, Bel gisch-Limburgs, omdat hier het bij voeglijk naamwoord van een aardrijks kundige naam is gevormd. r. Woorden als te zamen, ten minste, ten slotte, ten gevolge, ten einde in hun oorspronkelyke betekenis moet men niet aan elkaar schrijven. Maar die betekenis is vaak zo aanzienlijk ge- wyzigd dat velen ze in dit laatste geval graag aaneenschrijven. Byv.. a. Ik kwam ten slotte op myn bestem ming (eindeiyk). b. Je bent ten floot maar ééns jong toch). c. Dit kost ten minste honderd gul den op zyn minst). b. Je kunt komen, als je tenminste zin hebt althans). Ten gevolge heeft zijn betekenis nog niet zo ver gewijzigd dat aaneenschrijven gerechtvaardigd is, evenmin als bij ten einde en te zamen samen). Men spelt: inzake; terzake; tevoren (soms te voren); vandaag; zozeer; ten volle; in plaats van; ten einde (opdat; som» teneinde) maar altijd los: ten einde lopen; zoveel; voor zover; in zoverre; ternauwernood; daarenboven, weeral, veeleer liever) veel eer vroe ger); zoëven. tegemoet, tegelyk, te- gader; te mee (aanstonds); terloops; terneer; terzijde; te goed (bijwoord) b.v. in HU heeft vier gulden te goed; tegoed (zelfstandig naamwoord) b.v. Een tegoed van honderd gulden. Men onderscheidt ook te kort en e«n tekort Verder spelt men: vanmorgen, vanmid dag, vanavond, voorgoed (voor altijd); Oudhollands, Oudnederlands, maar oud burgemeester; oud-katholiek; oud-leer ling; oud-officier; oud-strijder; oud-sol daat (als gewezen is bedoeld). GfRCXNINGGIN. novsmtoer G»»U*fd voor pedagogiek M.O.-A: A Slot (BaVto»- voen) en voor M.O.-B: E F Noordatn (Rol de). Voor kand »ocd ale aardrijkktauftde: L S van Toeken (Leeuwarden) en J Siktan» (Groningen). Doet. wia- en natuurkunde: H C Kaoer (Alkmaar) GRONINGEN2 december Gedaagd voor doet. toegepaste wiakunde: H G Kaper (Alkmaar). Kand. wiM. en natuurkunde A: F P Dijk (Sijbrandahuoa). W Kimmtora (Stiena). C: A G Dtentje (Leeuwarden), F: Planrt- en ddeTtounde MX).: B de Jong (Oostwold, Old.). Airtsax. l« ged.: G A Re-tjnfjee (Haren, Gr.). UTRBCHrr. 30 ncwe tribe r Gerieafd voor kand. geadhiedeni»W A A M van SeggeJen (Heematode). Doet Ned. letteren: Tti E Visaer (Arnhem). De promotie van de heer A E Btaugrand op 2S november jl. geecbiedde eum laude. De A.N.WJ5. heeft zich tot alle min ta ters gewend met het verzoek veiligheida- gordels te laten aanbrengen in de onder de ministerie'» ressorterende autoparken, ook het militaire. Onderzoekingen heb ben uitgewezen, dat het aantal slacht offers drastisch vermindert by het ge bruik van deze gordels. De bond acht het dan ook van het grootste belang, dat de overheid voorgaat ln het nemen van maatregelen, die de verkeersveilig heid bevorderen. In oktober heeft de A.N.W.B. de rijks politie gevraagd om veiligheidsgordels te gaan gebruiken. Het korps rijkspo litie heeft de bond nu meegedeeld, dat het besloten heeft om in alle auto's van het korps de gordels san te brengen. Mr. dr. W. T. Lichte nauw. lid van ds Eerste Kamer voor da CHU, heeft naar aanleiding van enkele dagbledpubllkatie« vragen gesteld aan de minister van ver keer en waterstaat over de toestand van de waterkeringen. Onder meer wil hij weten welk* maatregelenna zijn toe zegging. de minister heeft genomen om te bevorderen dart het hoogheemraad schap Sehieland me* regelmatige dijk verzwaring (met name noemt hij de Setide- landse hoge zeedUk) kan doorgaan. Ver der vraag* de heer Lichten» uer wal ka maatregelen verder zijn genomen om de waterstaatkundige veiligheid van het gebied om de grort* rivieren in Zuid- H oil and te verzekeren. Ten slotte vraagt mr. Lichte na uer welke verdere maat regelen, van plaatselijke of algemene aard, da minister denkt te nemen. Jaar ontzetting tegen schipper gevraagd De hoofdinspecteur voor de scheep vaart. de heer J. Metz. heeft vanmiddag de raad voor de scheepvaart voorgesteld de bevoegdheid van schipper J. W. S. uit Den Helder in te houden voor de tyd van twaalf maanden. Op 16 januari was het vissersvasu-tuig Drie Gebroeders H.D. 79 op het strand van Texel gelopen. Naar de mening van de heer Metz is deze stranding te wij- ten aan aperte plichtsverzaking van schipper S. De verdediger zei van mening te zUn, dat de enige fout aan boord van het vis sersvaartuig Is geweest, dat men zich te veel heeft aangepast bij wat gewoonte is. Hy achtte geen gronden aanwezig om de schipper straf op te leggen. De raad zal in deze zaak schriftelijk uitspraak doen. De dag nadat het schip was gestrand, was een vletterman van de Stortraelk by de pogingen om de H.D. 79 vlot te krijgen, verdronken. De heer Metz deelde mede, dat deze zaak binnenkort door de raad behandeld zal worden. VIER BURGERS WORDEN ERE-COMMANDO In .Roo*gnda>l W|J d* commandant van het korps commandotroepenluienant- kolonel J. H. Hanft. vrijdag de groan e baret uitreiken aan de commissaris van de Koningin in de provincie Zeeland, Jhr. mr. A. F. C. de Saoembroot, de burge meester van Roosendaal, J. P Godwaldt de burgemeester van Vliaeingen, mr. b! Kolff, an de burgemeearter van West- kapelle. Tl). H. de Meester. ZIJ zijn da eerst* Nederlandse burgers die dunnes tot ere-commando worden benoemd. Dee* benoeming maakt deel uit van een ge bruikelijke groene bare tui trelklng. dit maal aan aen vijftigtal militairen dis de opleiding met goed gevrrtg hebban vok

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9