lacht Sartre's praat De Duivel eigen voor en God straat Bij gestolen post geen diamanten? Lintjesregen op de Minas Gerais Krijgt de CFA geen overheidsf ilms Theater bracht een opvoering grootse Clara Haskil (65) overleden Vliegkampschip in gebruik Feilbare held Zonnebloem-actie Tekort 15.3 min. op Amsterdamse beeroting Papoea-leider Jouwe in Nederland Advent in de AUedagkerk HH WOENSDAG 7 DECEMBER 1960 Dam-vraag 30 Probleem van P. van der Kwartel te Leiden. Tot een der jonge problemisten, aan wezig ter reünie van damproblemis- ten, gaf van der Kwartel de goede raad: Denk om je kwaliteit! Dit probleem is konsekwent aan zijn stelregel. Geen stuk te veel of te wei nig en scherp als een mes. Het oplossen van dit vraagstuk zal u tonen hoe met schijven wordt gegoocheld. Een geraffineerde variant verhoogt het effect. Zwart: 2, 7, 8, 9, 17, 22, 23, 28, 34, 36. Wit: 20, 24, 25, 26, 30, 37, 39, 41, 42, Schaak-vraag 30 De stand in het eindspel van José Mugnos was: Wit: Kg3, Ld5, pi b6 en b7. Zwart: Kb8 pi d6 en f4. Wit wint als volgt: 1. Kh3g2, f4—f3t; 2. Kg2—fl!, f3—f2; 3. Ld5—c6!, d6—d5; 4. Kflxf2, d5d4; 5. Lc6—f3, d4—d3; 6. Kf2—e3, d3d2; 7. Ke3—d4, d2—dlDt; 8. Lf3 Xdl, Kb8xb7; 9. Kd4c5 en wit dekt juist op tijd z;in pion. Een kristalhel der eindspelletje. Bridge De oplossing van het biedprobleem Ivan de vorige keer is als volgt: Het juiste bod is: pas. Als Zuid heeft U het de tegenpartij al voldoende moeilijk gemaakt met Uw 4 schoppenbod. Zoudt U na 5 klaveren weer bieden, zo gaan Oost-West wel licht naar 6 klaveren; een onverlies- baar contract, want dit was de grillige kaartverdeling: B105 C> 87 63 O V 9 4 3 42 94 AHB42 O A V B 10 7 3 l A H V 8 6 3 2 C> V 5 A H 5 8 In de praktijk „redde" Zuid met 5 schoppen, welk contract bij goed te genspel 2 down kan, doch West bood nu 6 klaveren, dat gedoubleerd door Zuid gemakkelijk gemaakt werd. Noord-Zuid kregen slechts één schoppenslag! Jack Diamond Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. boom, 4. verschoten, 7. voorzetsel, 8. bijb. figuur, 10. voor zetsel, 12. telwoord, l4. niet vast, 15. graafwerktuig, 16. voegwoord, 18. sint (afk.), 19. gem. in Drente, 22. alvorens, 24. land in Europa, 25. vogel, 26. nau wer, 28. titel (afk.), 30. voornaamw., 31. arbeidseenheid, 33. houten bakje, 35. lynx, 37. muzieknoot, 38. eetgerei, 40. afkorting van item. 41. trede, 42. Europeaan. Verticaal: 1. flauw, 2. muzieknoot, 3. bitter vocht, 4. viervoetig dier. 5. meisjesnaam, 6. deel van de mond, 7. zwak, 9. kledingstuk, 11. akelig, 13. bescheiden, 15. steel, 17. in de richting naar omlaag, 18. kruipend dier, 20. tel woord (Eng.), 21. meisjesnaam, 22. biersoort, 23. gem. in Gelder]., 25. vo gel, 27. overschot, 29. hoofddeksel, 32. reeks, 33. bedrog (bargoens), 34. pun tig voorwerp, 36. nakroost, 38. berg plaats, 39. soort onderwijs (afk.). OPLOSSING VORIGE PUZZEL Landsmeer, Engelen, Eersel, Uitgeest, Wildervank, Aalsmeer. Roosteren, De venter, Eindhoven, Noorbeek. LEEU WARDEN. Intern. Zangconcours 1961 in Verviers Van 9 april tot 12 mei 1961 zal in Ver viers (België) het dertiende internatio nale zangconcours, georganiseerd door de Cercle Choral „l'Echo des Travail leurs", gehouden worden. Zangers van beiderlei kunne van alle nationaliteiten kunnen aan dit concours deelnemen In schrijvingen moeten geschieden vóór 1 maart a s Het wedstrijd-reglement met inschrijvingsformulier is verkrijgbaar bij de secretaris, Léon Debatisse, 20, Rue de la Halte, Lambermont-Verviers. Belgique JEAN PAUL SARTRE, de dogmati cus van het moderne existen- ;ialistische atheïsme is in zijn stuk „De Duivel en God", (oorspronke lijke titel „Le diable et le bon Dieu"; geschreven in 1951; in 't Nederlands vertaald door Peter Holland: opge voerd door toneelgroep Theater in regie van Richard Flink) terug gegaan tot de wanordelijke, chaoti- JEAN-PAUL SARTRE .mensenpraat sche tijd van de Duitse Boerenop stand. om na een welhaast even chaotisch betoog van ruim drie uur precies daar uit te komen, waar zijn filosofie haar uitgangspunt vindt: het niet-bestaan van God. Als men goed toeluistert, heeft men sterk de indruk een oratio pro domo. of een praatje pour besoin de La cause te hebben aangehoord; als het ware een debat met zichzelf, waarvan de uitslag bij het begin al vaststond. Om te bewijzen, dat God niet bestaa", laat Sartre een zekere Goetz een ge fingeerde legeraanvoerder uit die dagen, die een beleg voor Worms slaat »n het eerste bedrijf de volmaakt boze zijn; in het tweede de volmaakt goede en in het derde de volmaakt menselijke mens Dat de mens echter in geen enkel op zicht „volmaakt" kan zijn, leert ieder een de ervaring van iedere dag, maar Sartre houdt ,zióh hiervoor Oostindisch doof, want anders zou zijn betoog in het eerste tafereel van het eerste bedrijf al gestrand zijn. Bovendien speelt Goetz als „volmaakt goede" tweemaal vals: bij het begin als hij als boze er om dobbelt om de goede te worden tricheert hij met de stenen en later als hy zichzelf de stigmata toebrengt om meer geloof te vinden bij zijn mensen. Dit tweemaal valsspelen is bijkans symbolisch voor het stuk. dat men naar zijn essertfie als „theologische valse munterij" moet be stempelen. Voor Sartre is het geloof in God en duivel een al of niet bewust zelfbedrog van de mens. De mens projecteert erin zijn goede en slechte eigenschappen tot in het absolute. Iemand, die er zo over denkt, kan natuurlijk nooit begrijpen wat werkelijk geloven betekent („een zeker weten van wat men niet ziet", zoals de Hebreeënbrief ons leert), maar moet altijd als hij over geloof spreekt, doen alsof. Sartre doet In dit stuk dan ook alsof hij het geloof in God en dui vel tekent, maar dit is een debatings- foefje om aan het eind dit aWe6 bij de oude vodden te kunnen gooien en het ongeloof als veel waardevoller kleed over te houden. In tien taferelen redeneert Sartre God en duivel de wereld uit. Merkwaar digerwijs is hij zich geen ogenblik daar van bewust, dat de Enige die Gods bestaan bewijzen kan God Zelf is. Slechts God Zelf kan adequaat over God spreken. Hiermee alleen laat hij blijken niet te beseffen, waar het in wezen om ga?t. Al- het menselijk ge praat over Gods al-of-niet-bestaan is mensenpraat, geleuter in Eeuwigheid. Het enige wat de mens als mens over God kan zeggen, is dat hij God niet kwijt kan. („Al bedde ik" mij in de hel— ook daar zijt Gij!", zegt de Psalmist). Zo God een menselijke zelfprojectie is, hoe merkwaardig is he' dan met de mens gesteld, dat hij deze projectie niet on gedaan kan laten. Zou het niet veeleer zijn, zoal' de Prediker het zegt: „God heeft de Eeuwigheid in 's mensen hart gelegdOok in dat van Sartre, want wat zijn stuk ook moge bewijzen, dif in ieder geval, dat Sartre niet kan nalaten over Hem te denken. Want dot is geen triomfantelijk atheïstisch stuk Het is doortrokken van een pijn om God; een heimwee naar God, Die naar het Evan gelie leert, louter Liefde is. Of zoals Frangois Mauriac het zei na de wereld première van dit srtuk: „Deze God, D de held in Sartres stuk op een belache lijke manier in de ruimte zoekt en van Wie hij een teken verlanigt, deze God leeft in ons en het teken, dat Hij ons geeft is de mens zelf Ook de mens Sartre en zijn Franciscaanse geest deze mens, die zich aan één woord stoot: God; deze mens Sartre, die weigert door Op 65-jarige leeftijd is vandaag in Brussel overleden de Roemeense pianiste Clara Haskil. Zij zou vanavond zijn opge treden met het Brussels Filh. Orkest Clara Haskil werd in 1895 te Boekarest geboren. Als kind ging zij voor haar mu zikale opleiding naar Parijs, waar zij op 14-jarige leeftijd de eerste prijs van het Conservatoire kreeg. Als soliste trad zij met orkest o.m. op in de Ver. Staten, Engeland, Frankrijk, Zwitserland. Italië en Nederland, waar ze sinds 1949 her haaldelijk concerteerde. Zij was een der beste Mozart-vertolksters van deze tijd Met Clara Hagkil is. een pianiste van, grote en verfijnde muzikaliteit heenge gaan. een musicienne pur-sang, die in alle bescheidenheid de muziek diende In ons land gaf zij vele prachtige recitals, ook met de violist Arthur Grumiaux. met wie ze ook meerdere grammofoon platen maakte. Culturele prijs 1960 van Arnhem De culturele prijs der gemeente Arn hem (duizend gulden) voor 1960 is toe gekend aan de schrijfster mevrouw Hen- riette de Beaufort, douairière Laman Trip te Bennekom. Van haar hand ver schenen onder meer de literair-histo- rische biografieën „Gijsbert Karei van Hoogendorp". „Willem de Zwijger" en „Cornelis van Vollenhoven" en de „Dolly van Arnhem". te dringen tot de Oorsprong van die macht van de geest en de ziel, waarvan hijzelf toch helemaal vervuld is en waar van de ware naam de Liefde is." Ja, als Sartre over God zou spreken, laat hij zich dan nie* beperken tot filo sofische begrippen (dit leidt enkel maar tot woorden-^goochel), maar laat hij dan dat boek opslaan, waar God Zich zelf openbaart. Dat scheen hij niet ge daan te hebben, vandaar dat zijn stuk ons zo onecht, zo geconcentreerd in de oren klonk. De ruimte Ls op, daarom nog even in het kort dat Theater van dit stuk, dat dramatisch grote inzinkirren vertoon' desondanks een redelijke voorstelling gaf, met Robert de Vries. Hans Cule- man. Hans Tiemeyer, Tini de Vries en Gerard Hartkamp in de hoofdrollen. Burgemeester Van Hall bepleit rechtvaardige politiesalariëring Ook de burgemeester van Amsterdam heeft zich met heit vraagstuk van de politiesalariëring beziggehouden. HU heeft op 23 september een „dringend be toog" gericht tot de minister van binnen landse zaken om zo spoedig mogelijk tot een rechtvaardige salariëring voor d» ooliiHe te komen Dit blijkt uit het antwoord van de bui gemeester op een telegram, dat de Am sterdamse afdeling van de Nederlandse politiebond (N.VV.) destijds aan mr Van Hall als hoofd van de plaatselijke politie heeft gezonden. Hierin verzocht de af deling aan de burgemeester dringend „te bevoegder plaatse rijn invloed aan te wenden om zo spoedig mogelijk te ko men tot een rechtvaardige salariëring". Mr. Van Hall antwoordde verder: „Ik dring er bij u op aan bij uw leden ver trouwen te wekken voor de pogingen, die niet alleen door mij, maar ook door andere instanties worden ingesteld om op korte termijn verbetering der poliüe- Ev. Grolle salarissen te verkrijgen". ZOALS lopen (Van onze speciale verslaggever) DE officiële imdienststelling van Braziliaanse vliegkampschip „Minas Gerais" heeft een nogal fikse lintjesregen uitgelokt. Op de werf van Verolme te Rozenburg zagen gisteren ongeveer vijfhonderd geno digden aan hoe Den Haag en Rio el kaar trachtten te overtreffen in de uitreiking van onderscheidingen aan velen, die bemoeienis met de ver bouwing van het vliegkampschip hebben gehad. Rio won, want daar vandaan waren negentien medailles gekomen, terwijl Den Haag het er met zeven deed. Het was gisteren niet alleen de dag van de officiële indienststelling van de Mfnas Gerais, maar ook die van het of ficiële afscheid van de honderden Bra zilianen, die maandenlang in Nederland hebben gewoond. Enkele tientallen onder hen zijn zelfs jaren in ons land geweest, want de oorlogsbodem het vroegere Engelse vliegkampschip „Vengeance" arriveerde reeds in de zomer van 1957 in Rotterdam. Voor het beweeglijke haven gebied is de Minas Gerais dan ook een vertrouwd beeld geworden En ook voor Hoek van Holland en de Nieuwe Water weg. daar het schip sinds deze zomer vele en vaak verre proefvaarten heef: ondernomen Op de Minas Gerais, dat een zuster- (Van onze parlementsredactie) Naar aanleiding van de begroting van onderwijs, kunsten en wetenschappen voor 1961 heeft de Tweede Kamer o.m. gevraagd of het juist is, dat films, die in opdracht van het ministerie werden vervaardigd, niet beschikbaar zouden zjjn voor de Chris telijke Filmactie. Voorts wordt gepleit voor de subsidiëring van een beroeps toneel, dat wil aansluiten bij de pro testants-christelijke levensovertuiging. Een lans wordt gebroken voor de eigentijdse muziek, die, naar de mening van een aantal Kamerleden, meer on der de aandacht van het publiek moet komen. Een snelle bouw van de twee geprojecteerde TV-studio's acht men zeer gewenst. Hoewel de nieuwe status van Amster dams Gemeente universiteit per 1 januari een besparing aan uitgaven voor de ge meente van rond 13 miljoen gulden zal opleveren, wUst de ontwerpbegroting voor 1961 der gemeente een tekort aan van f 15.325.295 bij een totaaltelling van r 466.363.833. Dit tekort is bijna 8.5 mil joen minder dan vermeld In de begroting voor I960, n.l. 23.7 miljoen. Beide begrotingen zijn evenwel niet zonder meer vergelijkbaar, omdat behal ve met het gunstige effect van de nieuwe status der universiteit, op de ontwerp begroting van 1961 ook rekening is ge houden met een verhoogde uitkering uit het gemeentefonds als gevolg van de in 1960 geëffectueerde salarismaatregelen, benevens met een subjectieve verhoging van de algemene uitkering uit dit fonds, zo heeft de wethouder voor ae financiën, mr. R. van den Bergh, in een toelichting verklaard. Wordt met deze factoren bij het beschouwen van de nieuwe ontwerp begroting wel rekening gehouden, dan blijkt uit de cijfers dat het jaar 1961 ten opzichte van 1960 voor de gemeente een lastenverzwaring met zich mee zal bren gen van rond f7.500.000. Dit betekent volgens de wethouder dat van de 13 mil joen besparing als gevolg van de nieuwe regeling voor de universiteit, 7.5 miljoen nodig zijn, doordat de inkomsten bij de uitgaven zijn achtergebleven De rest, 5.5 miljoen, blijft dan over voor dc verbete ring van de begrotingspositie 1961 ten op zichte van 1960 Onderscheiding. De heer L. C. Rietveld oud-secretaris-generaal van het departe ment van defensie is benoemd tot com mandeur in de Orde van Oranje-Nassau schip van de Karei Doorman is, is zoveel verbouwd, dat de blote opsomming ervan vele kolommen zou kunnen vullen. De nieuwste en grootste aanwinst van de Braziliaanse marine, die vrijdag defini tief vertrekt, kreeg o.m. een nieuwe air conditioning, nieuwe vliegtuigliften. een nieuwe katapultinstallatie, een nieuwe opbouw, nieuwe assen, nieuwe schroe ven en nieuwe bemanningsverblijven. In totaal werd er zeventienhonderd ton staal in verwerkt, driehonderd kilometer elektrische kabel, vijfenzestig kilometer pijpleiding en honderd ton verf. In de speeches en dagorders, die ge durende meer dan een uur in de hangar aan de orde waren, werd o.m. naar voren gebracht dat het eindprodukt Minas Gerais een prachtig staaltje was van wat goede samenwerking vermag. Het is niet alleen Verolme. die er met honderden werknemers jarenlang werk aan heeft gehad, maar ook de Neder landse, de Engelse, de Amerikaanse en de Franse marine. Over en weer vielen de onderscheidin gen dan ook in alle lagen. Namens H M. de Koningin maakte de chef afdeling protocol van het ministerie van buiten landse zaken de volgende benoemingen bekend: Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau (met zwaarden), Capitao Helio Leoncio Martins (commandant van de Minas Gerais) en Capitao Arnaldo de Negreiros Januzzi; officier in de Orde van Oranje-Nassau: majoor Paulo Do- mingos Ribas Ferreira; de gouden me daille, behorend bij de Orde van Oranje- Nassau: de adjudanten Mariano en Jorge Felix; de zilveren medaille, behorend bij de Orde van Oranje-Nassau: de adjudan ten Blaschi en Coringa. De medaille servi^os Dlstinctos werd uitgereikt aan vlce-admiraai A. de Booy, vice-president van het Verolme-roncern, vlce-admlraal Van der Schatte Olivier, de commodores Den Hollander en Cool en de heer A. Raposo Lopez. Dc afwezige scheepsbouwer Cor Verolme kreeg de zelfde onderscheiding. De medaille Mérito Tamandaré ging naar de kolonels Petoht en Dencher. de majoor Schip en de heren Cotman, W. J Vuyk, J. J. Stenger, A. Rober, Van Dom- melen, A. van Oosten, J. van Zanten en Eygenhuysen. Ook de afwezige heer Ver hoef, directeur van Verolme Electra, werd met hetzelfde metaal geëerd. De Braziliaanse ambassadeur in Neder land, de heer Joaquim de Souza Leao Filho werd grootofffcier in de Brazi liaanse Orde Naval Merit. waarschijnlijk wel weet in de Amerikaanse tele visieprogramma's altijd series vervolg, verhalen mee. Eén van die series wordt dit seizoen door de NCRV op film ver toond, nl. het vervolgspel ..Vader weet het beter". De Amerikanen Zijn dol op deze reeksen, vooral wanneer ze. zoals ook het geval kan zijn, in de vorm van een dagelijks feuilleton op het scherm komen. Maar hoe het ook loopt, de „held" uit deze series, de hoofdpersoon die alle harten dient te stelen, blijkt altijd onfeilbaar te zijn Hij vergist zich nooit, hij raakt nooit echt in moeilijk heden, kortom, missers zijn er niet bij en de kijkers accepteren dit als van zelfsprekend. Maar dit seizoen heeft de ABC het aangedurfd eens een andere hoofd figuur te laten optreden en wel in de serie „Het recht en mr. Jones" De acteur James Whitmore. die zich tot nu toe ver van de televisie hield omdat hij er geen „creaties" naar zijn smaak vond. speelt mr. Jones, de advo caat, die „een heel gewone man" is en dus wél af en toe in de knel raakt zon der dat hij er zich glansrijk uit kan redden Hij maakt wél missers en is dus een feilbare held En merkwaardig het kijkend publiek heeft er veel mee op; de uitzendingen hebben een zeer grote kijkdichtheid. Al die onfeilbaarheid irriteert maar op den duur en het is zo onnatuurlijk. Vlaamse omroep weet niets van school-t.v. De Vlaamse omroep spreekt de be richten. als zou België in januari a.s. met schooltelevisie beginnen, tegen. „Wij weten van niets", wordt er ge zegd, „en bovendien zou televisie-on derwijs weinig zin hebben omdat er in heel het land nog geen 50 scholen zijn. die een televisie-ontvanger bezit ten." Oi ier zes jaar Bij gelegenheid van deze mededeling hebben Duitse journalisten de leiders van de televisie gevraagd, hoe het staat met de plannen voor kleuren-tv in West-Duitsland. Bekend is. dat de Bondsrepubliek al jaren geleden over camera's voor kleuren-tv. beschikte, maar dat men toen eerst het land wilde „verzadigen" met zwart-wit beeld. Nu luidde het antwoord dat West- Duitsland wel klaar is voor kleurente levisie, maar dat de exploitatie nog veel te kostbaar is. „Wij denken er niet aan voor 1966", was de conclusie. „Wij nemen een voor beeld aan Amerika en aan Japan, waar men geregeld in kleuren uitzendt en er toch vrij weinig succes mee heeft In Amerika telt men na negen jaar kleu- renprogramma's slechts zeven miljoen kleurenontvangers op 54 miljoen zwart wit ontvangers. De 38-jarige Papoea-leider Nicolaas Jouwe- die in 1949 deel uitmaakte van de Nieuw Guinea-delegatie bij de ronde :a fel-conferentie tussen Nederland en Nederlands-Indië en van wie algemeen verwacht wordt, dat hij wellicht een centrale rol zal gaan spelen in het poli tieke leven op Nieuw-Guinea is gisteren met een K. L. M-lijntoestel uit Biak op Schiphol aangekomen. Hij werd daar begroet door een andere vooraanstaande Papoea. Frits Kirihio, de vertegenwoor diger in Nederland van de nog jonge Partij Naeionaal. opnieuw succes De Zonnebloem-actie van de KRO, bedoeld om zieken door gezonden een St. Nicolaaspakje te laten zenden, is opnieuw een succes geworden. Dit jaar gingen er ruim 1000 pakjes meer het land door dan in 1959. In totaal werden 36 108 pakjes verzonden. In een feestelijk ziekenprogramma heeft de leider, Alex van Wayenburg, dit gistermiddag bekend gemaakt. Pia, Piet en Otto in de quizz De pianiste Pia Beek. de biljarter Piet van der Pol en de acteur Otto Sterman zullen de drie hoofdfiguren zijn in de derde uitzending van de VARA-televisiequizz TV-toto. die zater dagavond op het scherm komt. In de Hilversumse Expo-hal zullen ter opluistering van het programma dat ais gewoonlijk wordt geleid door Theo Eerdmans. verscheidene Neder landse en buitenlandse artiesten optre den. Zoal» u wellicht weet zendt de NCRV op gezette tijden korte diensten van dc A lledagkerk op het Begijnhof in Amsterdam uit. Gewoonte is het ook geworden, dat in de Adventstijd op drie woensdagen achtereen uit dit kleine kerkje midden in het hart van de stad Adventsstonden worden uitge zonden De diensten, die in het middaguur worden gehouden, zijn speciaal bedoeld voor kantoor- en zakenmensen die zich „tussen-de-middag" in de buurt van de Kalverstraat bevinden, maar ook vele buitenkerkelijken hebben de weg naar deze kleine oase van rust in het ver- keersrumoer gevonden En doordat in etablissementen dikwijls de radio aan- t.iat. worden door bemiddeling van de NCRV ook nog vele andere luisteraars bereikt. Woensdagmiddag a.a„ om 12.37 uur, komt de eerste adventsstonde in de ether. In deze dienst die tot 1 uur duurt zal ds. O. Jager voorgaan met een toespraak over „Advent voor vluchtelingen". Ds Jager heeft dit thema gekozen voor alle drie de Adventsstonden. In deze eerste dienst behandelt hij de ge dachte „Advent voor hen die vluchten voor de moeiten", de volgende week „Advent voor hen die vluchten u i t de moeiten" en de derde week .Advent voor hen die vluchten i n de moeiten". Piet van Egmond bespeelt het orgel. vanavond A AN de geheimzinnige diefstal uit een Nederlandse pbstzak, die vrijdag via Schiphol per K.L.M. naar Londen werd vervoerd, waar de ver dere verzending naar Milaan wegens de slechte weersomstandigheden ver traging ondervond, is nog een mys terie toegevoegd: Waar komt het bericht vandaan, dat uit die postzak diamanten zijn verdwe nen en wie heeft daarvan de waarde i|i maar even ƒ600.000 geschat? Volgens In het gebied van Constantme en ten zuiden van Algiers, zijn gisteren en eer gisteren 67 Algerijnse opstandelingen ge sneuveld en 27 gevangen genomen, zo is gisteren van Franse zijde in Algiers ver nomen. Corazzini en ik volgden de Eskimo en hijgden en kuchten als Jackstraw had gedaan toen de kou in onze kelen en longen schroeide. We verschoven onze sneeuwmaskers en brillen zodanig dat er geen millimeter huid meer aan de lucht was bloot gesteld. Naast de bestuurderscabine haalde ik mijn lamp tevoorschijn, liet het licht over de alcohol thermometer spelen kwik bevroor al bij negen endertig graden onder nul en ik moest twee maal kijken voordat ik het kon geloven. De rod. vloeistof in de buis zat zowat in de bol en wee precies vijfenvijftig graden onder nul. Weliswaa dus nog onder Wegeners record van vijfenzesti graden en zeker onder dat van de Russen van vijl enzeventig op de Pool der Ongenaakbaarheid aa de zuidpool maar het wat de laagste temperatuu die ik ooit op Groenland had meegemaakt. En dr dit juist nu moest gebeuren meer dan driehor derd kilometer van de bewoonde wereld verwij derd. met twee onbekende moordenaars in het gi zeischap, een mogelijk stervende man. zeven ar dere passagiers die door kou, uitputting en hong' hoe langer hoe zwakker werden en ten slotje ec verouderde tractor die het elk moment kon b- geven. Iets meer dan een uur tater bleek dit laatste et overschatting te zijn de tractor scheen het n melijk al opgegeven te hebben. Mijn eerste ve, moeden van op komst zijnde moeilijkheden kret ik toen ik het sleuteltje in het dashboard on draaide en op de claxon drukte het zwakk treurige gepiep moest twintig metei verder nai welijks te horen zijn De accu's hadden zó van d kou te lijden gehad, dat ze niet eens een warm motor aan 't draaien hadden kunnen krijgen, la; staan een tractor waarvan de krukas, de versnel lingsbak en het differentieel volkomen vast zatei in een smeerolie die niet meer in staat bleek iel te smeren en veranderd was in een taaie mass; die in eigenschappen met dierlijk lijm vergelekt- kon worden. Zelfs toen we met twee man tegelij onze krachten op de aanzetslinger beproefden zonder einde door ALLISTAIR MACIEAN oekten we niet het minste resultaat. We probeer- en de paraffinebranders te gebruiken, maar die -leken ook bevroren te zijn, zodat we ze met een •enzinebrander moesten ontdooien. Daarna plaats en we de vijf paraffinebranders op houten kistei •n achter een stuk zeil om de warmte te behou :cn twee waren er nodig om de krukas te ont looien, twee voor de versnellineskast ende ver nellingsbak en de laatste voor het differentiee 4a ongeveer een uur kwam er wat beweging ii 'e motor en brachten we de zware accu naar bui m, die bij de oliekachel ontdooid was. Opnieux robeerden we de motor aan te slaan opniem tf de motor geen teken van leven. Geen van ons. ook niet Corazzini, wiens tractoi lemaal diesels waren, bleek een ervaren montei. zijn en op een gegeven moment bracht het on t wanhoop. Wanhoop konden we ons echter nie roorloven en we wisten het. We lieten de bran ars branden, brachten de accu terug naar d- ichel, maakten motoronderdelen schoon, ver inderden de spanning van de bevroren koolbor els in de generator, haalden de benzineleidin en uit de motor, ontdooiden die, zogen er met d lond de bevroren condensatie uit. schraapten he is van de carburatorinlaat en brachten alles wee: p zijn plaats. Het was een heel precies werk waarbij we vaak onze handschoenen moesten uit loen en het duurde niet lang of het vlees van onz< ingers bleef aan^het metaal plakken, zodat bij iet verplaatsen van onze handen de huid er als .ij een sinaasappel afgetrokken werd. Zelfs de ooveakant van onze vingers verbrandde en kwam vol blaren te zitten door het in aanraking komei met metaal. Het bloed stroomde onder nnze na gels vandaan, stolde onmiddellijk in de os'uc'i en waar onze lippen le koperen benzineleidingen hadden aangeraakt, waren ze gezwollen en even eens bedekt met blaren. Het was een geweldig kar wei. waarbij onze armen, benen en gezichten bijna voortdurend half bevroren bleven, ook al gingen we regelmatig om de beurt naar de kachel om te ontdooien. Het was een moordend werk maar het was het waard! Om kwart over zes begon de grote motor te sputteren en te kuchen, sloeg weer if, kuchte opnieuw, sloeg aan en begon te ronken •n te loeien Ik voelde mijn gespleten lippen in •en grijnslach van elkaar gaan, sloeg Jackstraw •n Corazzini op dat moment helemaal verge- end dat hij een van de moordenaars kon zijn p de schouder, draaide mij om en ging naar bin- ïen voor het ontbijt. Wat althans voor een ontbijt ïoest doorgaan. Het was zo goed als niets koffie, harde be- huit en twee blikken vlees die we met zijn vaalven moesten delen Het leeuwenaandeel ging iar Theodoor Mahler. We hadden nu nog vier likken vlees over. vier blikken Rroente. ongeveer en pond gedroogd fruit, wat bevroren vis, een lein blik beschuit, drie pakken havervlokken ehalve koffie vormden die havervlokken on,' rootste voorraad en meer dan twintig blikk« lelk. Natuurlijk hadden we ook nog zeehonde lees voor de honden terwijl we aten ontdoo- ackstraw juist een paar brokken bij de kachel n het gebraden vlees van de jonge zeehond verkelijk bijzonder smakelijk, maar de honi tadden er het eerst recht op. Het was van m- >ela.ng hum reserves en krachten te behoud lan die van ons. want zou de motor van de litroën het voorgoed opgeven, dan lag onze laat- te hoop in de honden. Nadat we ontbeten hadden on ook de honden waren gevoerd, begaven we ons even voor het ondergaan van de maan weer op pad. Corazzini zat achter het stuur. (Wordt vervolgd) de postale recherche in Amsterdam zyn deze berichten uit een fantasierijke duim gezogen: er zijn vrijdag van Schip hol helemaal geen diamanten naar Mi laan verzonden. Het is waar dat de postzak vrijdag naar Londen werd verzonden, omdat er geen directe verbinding met deze stad was. Het is ook waar. dat de postzak zaterdag door een onbekende werd opengemaakt, nadat z(j reeds In een x 1st .unt-toestel van de B.E.A. was ge laden, die wegens het slechte weer niet on vertrekken. Eveneens is het juist. at de vierentwintig aangetekende stuk ken eruit gestolen werden, maar hoe lomt men er bij, dat er diamanten In '.aten? Dia.uanteii uug n nai..,!ijk niet zo- a.r worden uitgevierd. Daar komt de ..uuane aan te pas. Voor diamantzen dingen is in de Amsterdamse diamant beurs een apart postkantoortje inge richt, waar alle zendingen moeten wor den aangeboden. Daar zit behalve van de P.T.T. ook een ambtenaar van de douane, die de zendingen moet beoor delen. Noch op donderdag, noch op vrij dag zijn bij dit kantoortje diamantzen dingen voor Milaan aangeboden. Klundestien? Bljjft de theoretische mogelijkheid "V er. dat iemand in Nederland klandes- tien diamanten heeft pogen uit te voe ren. Maar dan kon behalve dc afzen ders alleen clc dief zelf weten welk een grote slag hij had geslagen en zeker zou dan niemand anders hebben kunnen upgeven hoeveel de diamanten waard v. aren. Het mag uitgesloten worden geacht dat de dief er zelf een slag naar heef 'i-slagen en de pers heelt ingelicht ei '.-kor is, dat geen enkele Nederlande- ~h gisteren tot de postale recherch ft gewend met de vraag of het sotr i zending diamanten naar Milaan .eest. die verdwenen is. )it laatste acht de postale recherx aagrijk Ten slotte kent zij de inhou n de 24 aangetekende stukken nie .aar wanneer in diverse Engelse c- lerlandse bladen vermeld staat da ei diamanten, die naar Milaan verzon den werden, gestolen zijn, dan acht zi het logisch, dat de gedupeerde afzende alarm zou slaan. Nu er niemand alarr heeft geslagen, acht zij het waarschijn lijk, dat er helemaal geen diamanten ook geen klandestiene, in de verdwenen stukken zaten. 9 Een nieuwe documentaire over ;kunstsloffen vormt de opening van het ;KRO-televisieprogramma, direct om 8 20 uur na het NTS-journaai. Om 8.55 uur is er weer een amusementspro gramma uit Treslong en om 9.35 uur begint de tweede eenacter in de reeks „Poging tot gesprek", geschreven door ;Jef Heydendael. Om 10.05 uur epiloog vanavond 9 Vanavond valt er weinig licht amu sement uit de ether te halen. De VARA zendt tussen 8 05 en 8.35 uur „De wilde vaart" uit en daarna 20 minuten lichte muziek door het vocaal-instrumentaal ensemble van Sem Nijveen en hij de \"CRV kunt u om kwart over tien luis- neren naBr een kwartiertje Schotse volksliederen 9 Maar wie van een goed muziekpro gramma houdt heeft keus genoeg. In Ihet NCRV-programma concerteert tus sen 8.15 en 9.05 uur het Radio Filhar monisch orkest, dat onder leiding van Bernard Haitink een ouverture van -Mendelssohn en het eerste pianocon cert van Tsjaikow^ki (solist Geza !Anda) uitvoert. Om 9.25 gaat Rudoli Firkusny pianowerken van Bach, Mo ;zart en Smetana spelen. 9 De VARA hoopt van 911.45 uur |ecn verbinding met Milaan te krijgen ;ter relayering van de opening van het operaseizoen. U hoort dan Maria Callas en andere prominenten in „Poliuto" Ivan Donizetti. Lukt dit niet. dan wor- Iden fragmenten van Verdi-opera's, uit- i gevoerd door omroeporkest, omroep koor en solisten, uitgezonden en volgt om 9 45 uur een herhaling van het hoorspel „De cellist" van Nick Funke. Programma voor moreen DON'DFnOAO g DECEMBER I960 Hilversum I, 402 m. 748 kc/». KRO 7.00 NWis 7.15 Gram 7 30 V d Jeugd 7 40 Gram 7 +5 Morgengebed en overweging 8.00 Nws 8 15 Hoogmis 9 30 Gram 9.35 Waterst 9 40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram 10. J6 Morgendienst 10.45 Gram. KRO: 14.00 V d zieken 11.45 Gewijde mui 12.00 Middag klok-noodklok 12.04 Inatr kwintet 12.25 V d boeren 12.35 Land. en tuinbouwmeded 12.36 Gram J2.-50 Act 13 Oo Nw» 13.15 Zon newijzer ia.20 Lichte mux 13.40 Amua muz NCRV 14.00 Cabaret 14 30 Gram 15.30 Kin. derkoor, strijker en orgel 16.00 Verken- 17.40 Bcu/vbcr 17.45 Amus i 16 15 Sportrubrlek 16 30 Kinderlooor 18.50 Sociaal perspectief, lezing 19.00 Nw» en Wcerbcr 10 10 Op de man af, lening 19 15 Srarn 19.30 Radiokrant 19.50 Pol lezing 10 00 Gevar progr 21.30 Gram 21.50 Perio- lleken Parade 22 00 Orgelconc 22.30 Nw» 22 4o Avondoverdenking 22 56 Boekbespr 23.00 Gram 23.35 Volkamuz met comm 23.54 —24 00 Nw». Hilversum II, 298 m. 1007 kc/s. AVRO 7 00 Nws 7.10 Gym 7 20 Gram. VPRO: 7 50 D.'gi>penlng AVRO 8 00 Nu* 8 15 Gram 9 00 Gym v d vrouw 9.10 De groenteman Is Gram 9.40 Morgenwijding 10 oo Gram 10.50 V d kleuter» 11.00 V d vrouw 11.15 Sopra.m en plano 11.40 Gram 12 00 OrgeJ- «pel 12.30 Land. en tuinbouwmeded 12.30 l.lchtc rrouz 12.50 Vit het bedrijfsleven, lezing 13.00 Nw» 13 15 Meded of gram 13 20 Promenade ork 13 45 Beuraber 14.00 Hobo r'n piano -.4 30 V d vrouw 15.05 Muzlka.e -v>ntra«fen 15.50 Gram 16.00 Gevar nrogr 7 Oo V d Jeug<j I' 30 Amateursprogr. 16 03 Nws 18.15 Voo-dracht 16.30 Lichte 'nuz, Sportpraatje :a.5S Geaproken X i,9 00 klnd :9 05 Cev" P'ogr .0 00 Nw* 20 05 Omr nric en »ol4»t 21.20 tpartheld In het land van boer. Brit en Bantoe, lezing 21.60 Lichte muz 22.30 Nw», beursber van New York en meded 22 45 -24% SprtrU,cl 23 Nw« «ram 23.55 Telex,sleprogr. NIS 20.00 Journ. AVRO «l.2ö lelevlzler 20 30 Film 21 00— 22 20 The Great Sebastians, bltj.pel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7