VEILIGHEIDSRAAD NIET UITGEBREID Gaande en komende man bespraken overdracht Iets over delinquenten „Behoud het goede!" maastrichts 't Is HEIN*» saus-soep TOCH IS HET zo: t CONSUMENTEN SPREKEN MEE Het is juist, dat consumentenorganisaties worden ingeschakeld bij de werk zaamheden van de publiekrechtelijke organen. Een aantal van die organen hebben in hun verordeningen zelf het initiatief hiertoe genomen. Dit laats te is bijvoorbeeld het geval geweest bij de totstandkoming van een melk- saneringsverordening van het bedrijfschap voor de melkdetailhandel. Dit schrijft minister De Pous aan de Tweede Kamer. Indien zich echter gevallen voordoen, waarin de bedrijfslichamen aan consumentenbelangen te weinig aandacht schenken, dan zal niet worden na gelaten, stappen te doen, om hierin verbetering te brengen, aldus de minis ter. De subsidie, die aan het Consumentencontactorgaan wordt toegekend, is uitsluitend bestemd voor mede-financiering van vergelijkende warenonder- zoekingen. Deze werkzaamheden vat het CCO als zijn hoofdtaak op. Aange zien dergelijke onderzoekingen bijzonder kostbaar zijn, wil de regering bij dragen tot verruiming van de mogelijkheden. NIET TE VEEL TOERISTEN Ons land is. ook als het toeristenseizoen zijn hoogtepunt heeft bereikt, nog niet vol, schrijft minister De Pous aan de Tweede Kamer in antwoord op de vraag, of het aantal vreemdelingen, dat jaarlijks ons land bezoekt niet heel dicht het maximum is genaderd. Ter illustratie vermeldt de bewinds man, dat gedurende de maanden juni. juli en augustus van dit jaar de be zettingsgraad van de Scheveningse hotels 58, 78 en 77 procent bedroeg. De minister acht de toeneming van het buitenlands bezoek op zichzelf zeer verheugend. Wel erkent hij, dat de grote stroom op topdagen naar be paalde toeristencentra problemen opwerpt. Deze kunnen alleen worden opge lost, wanneer de spreiding van het toerisme over heel ons land krachtig wordt bevorderd. VESTIGINGSBESLUITEN Als het vestigingsbesluit levensmiddelenbedrijven in werking getreden zal zijn. betekent dit, dat dan meer dan de helft van het midden- en kleinbedrijf valt onder de werking van de Vestigingswet Bedrijven 1954. De instelling van bovengenoemd besluit zal nu niet lang meer op zich laten wachten. In elk geval dient het vóór 15 februari van kracht te worden, zo schrijft minister De Pous aan de Tweede Kamer in de memorie van antwoord op het voor lopig verslag over de begroting van economische zaken. De bewindsman heeft goede hoop, dat de S.E.R. binnen afzienbare tijd een advies zal uitbrengen tot instelling van een bedrijfslichaam voor het bakkers bedrijf. Minister De Pous ziet niet goed, hoe in de ontwikkelingsgebieden de ver plaatsing van kleine middenstandsbedrijfjes naar grotere centra kan worden gestimuleerd, omdat immers momenteel niet goed bekend is, welke dorpen tot grotere streekcentra zullen uitgroeien. Tenslotte betreurt de minister het, dat tussen de zeepfabrikanten en de textielhandel geen overeenstemming over het cadeaustelsel tot stand kon komen. De bewindsman kan hier niet ingrijpen, omdat de zeepfabrikanten de textielgoederen niet cadeau geven, maar deze bij afnamen van zeepprodukten tegen een zodanige betaling ver strekken, dat de wet beperking cadeaustelsel net niet van toepassing is. HOGERE MARGE VOOR MELKHANDEL? De regering beraadt zich nog steeds over een eventuele verbetering van de detailhandelsmarge voor de melk. Een verzoek tot compensatie van de huur- en melkprijsverhoging van 1 april is aangehouden in afwachting van een rapport van het Economisch Instituut voor de Middenstand. Een tussen tijds overzicht is dezer dagen verschenen en zal, na bestudering, binnenkort een punt van overleg met de belanghebbenden vormen, zo schrijft minister De Pous aan de Tweede Kamer. NEDERLANDSE ATOOMSCHEPEN Het Reactor Centrum Nederland werkt aan een kleine kernreactor met hoog vermogen, die geschikt is voor de voortstuwing van schepen. Bij Euratom bestaat de principiële bereidheid, een dergelijk project financieel te steunen. De mogelijkheden van een samenwerking op dit gebied met Euratom worden momenteel voortvarend onderzocht. Binnenkort wordt een algehele overeenstemming tussen het Reactorcen trum en Euratom over de vestiging van een onderzoekcentrum van Eura tom tte Petten verwacht. Dit schrijft minister De Pous aan de Tweede Kamer. ADVERTENTIEKARTEL De erkenningsregeling van het kartel voor het advertentiewezen heeft, nog niet de goedkeuring van het departement van economische zaken kunnen wegdragen. Minister De Pous wijst in de memorie van antwoord over zijn begroting aan de Tweede Kamer er nog eens op, dat de toelatingseisen, die in de Vestigingswet bedrijven zyn geformuleerd, niet bestemd zijn voor het opstellen van interne toelatingsregels door een bepaalde belangengroep. AMBACHT ZOEKT BELANG NIET Een groot deel van de ondernemers in de ambachtelijke bedrijven ziet het nut van aansluiting bij het hoofdbedrijfschap Ambachten onvoldoende in en heeft de mogelijkheid van een gezamenlijke belangenbehartiging voor het gehele ambacht niet duidelijk voor ogen. Dit schrijft minister De Pous aan de Tweede Kamer. Er liggen, aldus de bewindsman voor de centrale organisaties van werkgevers en werknemers in deze sector nog grote mo gelijkheden om hier een verbetering te bereiken. HANDEL MET ONTWIKKELINGSLANDEN Ook onze regering steunt de handel met landen, die in een stadium van ontwikkeling verkeren. Belemmerende handelsbepalingen met een kwanti tatieve strekking, die de belangen der minder ontwikkelde gebieden raken, bestaan bijna niet meer. In E.E.G.-verband wordt een grotere afname van produkten uit de grondstoffenproducerende landen nagestreefd. Van de tot dusver door de Europese Investeringsbank verstrekte lenin gen is ongeveer twee derde deel ten goede gekomen aan de financiering van de opbouw van minder ontwikkelde gebieden van de EEG. HOGER TABAKSRECHT Het binnen de Europese Economische Gemeenschap geldende invoerrecht op ruwe tabak gaat thans ongeveer 28 procent bedragen De regering wü deze verhoging compenseren door verlaging van de tabaksaccijns. Indonesië ontbood ambassadeur De Indonesische ambassadeur in de Maleise federatie, Mohammed Razif, is voor overleg met zijn regering naar Djakarta ontboden. Hij heeft zich dins dagmiddag na zijn aankomst in Djakar ta onmiddellijk naar het paleis van pre sident Soekarno in Bogor begeven, waar hij in audiëntie werd ontvangen. De terugroeping van Razif volgt op de pogingen van de Maleise premier om te bemiddelen in de kwestie-Nieuw-Guinea, zo merkte men in Djakarta op. Premier Abdoel Rahman maakte dinsdag be kend, dat hij besloten had zijn bemidde lingspogingen op te geven met het oog op de vijandige houding van de Indone sische pers. ZAL NEVTRALISTISCHE REGERING MOETEN AFTREDEN? In kringen die nauwe betrekkingen onderhouden met de premier van de neutralistische regering in Laos, prins Soevanna Phoema, is gisteren verno men dat de regering, die te kampen heeft met links extremisme en boven dien geen Amerikaanse hulp meer ont vangt, zich misschien genoopt zal voe len af te treden. Het aftreden van prins Soevanna Phoe- ma's regering zal, zo voorspelde men in genoemde kringen, leiden tot een echte burgeroorlog tussen de commu- nistischgezinde Pathet Lao en de rechtse groep van generaal Phoemi No- savan en Prins Boen Oem. Personeelsleden van de Laotiaanse Nationale Bank hebben vorige week ge zegd dat in oktober en november geen Amerikaanse hulp is ontvangen. De Verenigde Staten stortten gewoonlijk zes miljoen gulden per maand in de staatskas van Laos. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft in verband hier mee bekendgemaakt dat de hulpver lening vertraagd is tengevolge van technische omstandigheden, maar van de zijde van de Bank in Laos werd vernomen dat er nog geen bedrag is vrijgegeven. Het uitblijven van de Ame rikaanse hulp heeft geleid tot een ze kere inflatie van de kip, de nationale munteenheid. Prinses Margaret, die presidente is van de Universiteit van Noord-Staf- fordshire, woonde met haar echtgenoot een feest bij van deze hogeschool en we zien haar hier in gesprek met een der studenten Ahmed Duaij uit Koeweit. KENNEDY OP WITTE HUIS President Eisenhower heeft gistermid dag zijn democratische opvolger Kennedy ontvangen voor een conferentie in het Witte Huis over de overdracht van de regeringsbevoegdheden. De nieuwe pre sident werd met volledige militaire eer in de ambtswoning ontvangen; op de stoep heette Eisenhower hem welkom in zijn toekomstige, woning. De militaire eer bestond uit een erewacht van een heden van alle grote legeronderdelen. Bijna twee uur lang hebben Eisen hower en Kennedy onder vier ogen met elkaar van gedachten gewisseld en ver volgens sprak Kennedy anderhalf uur met de ministers van buitenlandse zaken, van financiën en van defensie. In een communiqué werd later meege deeld dat Eisenhower en hij hebben ge sproken over de belangrijkste proble men die de vrede, de veiligheid en de vrijheid in de wereld betreffen. Op bin nenlands gebied werd gesproken over kwesties betreffende de uitvoerende macht, de nationale veiligheid en de overdracht van de regering. Ook werd, aldus het communiqué, van gedachten gewisseld over de Amerikaanse beta lingsbalans en de toestand van de dollar. Kennedy bracht bij zijn vertrek Op deze foto: de huidige en de komende president tijdens hun ontmoeting op het Witte Huis te Washington. Blijft Duitsland zijn bijdragen verlenen? De Engelse minister van financiën, Selwyn Lloyd verwacht, dat West-Duits- land zijn bijdrage zal blijven leveren in de legeringskosten van Britse militairen in de Bondsrepubliek. De overeenkomst waarbij 120 miljoen gulden per jaar wordt bijgedragen, loopt april 1961 af. Duitsland, dat kortgeleden ook een ver zoek van Amerika om de bijdrage te I blijven leveren heeft afgewezen, voelt er weinig voor de overeenkomst weer te verlengen. Doch voor Engeland is de kwestie van de overzeese militaire uit gaven een van de belangrijkste punten I van zijn betalingsbalans. Advertentie Tomaat 92 ct Kip 108 ct Champignons 108 ct Ossestaart 108 ct Denk ook aan Heinz Erwtensoep 108 ct F&miliebltk 165 ct tegenover journalisten hulde aan presi dent Eisenhower voor de wijze waarop deze met hem wil samenwerken. Nieuwe bankbiljetten van vijfhon derd nieuwe frank, die vrijdag jL in om loop zijn gebracht, schijnen te groot te zijn. Het Franse publiek is er althans niet geestdriftig voor. Een verslaggever van Paris-Presse heeft een dag lang ge tracht winkeliers, restauranthouders en taxichauffeurs te bewegen een van de nieuwe bankbiljetten als betaling te aan vaarden, maar kon niemand vinden, die het biljet kon of wilde wisselen. Geen kernwapens in Noorwegen De Noorse minister van buitenlandse zaken, Halvard Lange, heeft officieel ver klaard, dat de Noorse regering niet van plan is, kernwapens in te voeren voor de nationale verdediging. In een rede in Oslo zei de minister, dat de regering zich realiseert, dat haar houding een aanzienlijke verzwakking van de Noorse verdediging betekent en een handicap in haar betrekkingen met andere landen, die wel dergelijke wapens willen heb ben en die zich verplicht hebben, Noor wegen te hulp te komen als dit land wordt aangevallen. De reden waarom wij aan onze opvat ting vasthouden wordt gevormd door een totale schatting van de economische en de buitenlandse politiek, met inbe grip van overwegingen ten aanzien van de Sowjet-unie en onze Scandinavische buurlanden, aldus Lange. Zetels ook niet herverdeeld De Politieke commissie van de Alg. Vergadering der Ver. Naties heeft gisteren een Afro-Aziatische poging om onmiddellijk tot een herverdeling van de zetels van de Veiligheidsraad over te gaan ge torpedeerd. Met 42 tegen 36 stemmen werd een resolutie verworpen, waarin dat voor stel voorkwam, hetwelk de Afri kaanse en Aziatische landen eerder met 49 tegen 42 stemmen aan de com missie opgedrongen hadden. Nu deze resolutie verworpen is, is tevens een Europees-Latijns-Amerikaanse cam pagne om het V.N.-handvest te wijzi gen teneinde het aantal zetels van de raad uit te breiden van de baan. De commissie heeft eveneens voor stellen verworpen om het aantal leden van de economische en sociale raad van de Ver. Naties te wijzigen ten einde zetels te kunnen geven aan de nieuwe Afrikaanse en Aziatische lan den. Het verschil in de stemmenverhou dingen ten aanzien van de veilig heidsraad is gelegen in het feit, dat het Sowjet-blok met de Afrikanen en ]*i ecft ÊOJt£e hij. I l)ona Fabiola is gister middag. negen dagen voor dat zij met koning Boudc- wijn in de echt zal worden verbonden, in Brussel aan gekomen. De koning was op de luchthaven aanwe zig om Belglës toekomsti ge koningin, de eerste van Spaanse afkomst in de Belgische geschiedenis, te begroeten. I Dieven hebben zich mees ter gemaakt van de collec tebussen in de twaalfde eeuwse kathedraal van Straatsburg. Op zichzelf is dat een vervelende zaak. maar erger Is, dat zij bij die gelegenheid een ruit hebben geforceerd: het was een gebrandschilderd raam dat deel uitmaakte van een serie waarop de keizers uit de Middelecu- wen staan afgebeeld. Het was een uitzonderlijk kunstwerk. De politie in Sittard is er gisteren in geslaagd twee negentienjarige inbrekers in te rekenen. De jongelui waren niet bij machte ge weest een brandkast te forceren en hadden het ding toen maar meegeno men in hun bestelwagen. Toen zij een politicauto zagen, verhoogden zij hun snelheid en in een bocht vloog de zware kast uit de wagen. De jongelui, af komstig uit Maastricht, bleken meer wandaden op hun geweten te hebben. De Israëlische procureur- generaal, die in het pro- ces-Eichmann aan het hoofd van het openbaar ministerie zal staan, is gis teren voor een geheime missie naar het buitenland vertrokken. Geruchten dat hij in Keulen gaat praten met dr. Servatlus over de verdediging van Eich- mann, zijn in Tel Avlv te gengesproken, maar men wilde niet ontkennen dat het proces mogelijk zal worden uitgesteld als de moeilijkheden met een ver dediger niet bijtijds wor den opgelost. Men voelt er niets voor om Eichmann door een Israëliër te laten verdedigen. Het Amsterdamse ge rechtshof heeft gisteren de directeur van een auto financieringsmaatschappij vrijgesproken, omdat het hem als eigenaar niet ver antwoordelijk acht voor het doen of laten rijden van een ondeugdelijke au to. De houder is hiervoor naar zijn mening verant woordelijk. Het was een zaak in hoger beroep. De kantonrechter en de recht bank hadden de eigenaar tot twaalf gulden boete ver oordeeld. I In Parijs is gisteren de eigenaar van een metaal- fabriek overleden, nadat hij door inbrekers in een vat met gesmolten zink was geworpen. Het slacht offer is de 67-jarige Leon Meitlis, die de inbrekers op heterdaad betrapte. I Er zou jaarlijks ongeveer zeven miljard dollar nodig zijn voor investeringen in Afrikaanse onderontwikkel de gebieden, indien de in- industrie in die gebieden zich in een redelijk tem po moet ontwikkelen, zo heeft de Nederlandse prof. dr. P. Kuln in een rapport aan de Internationale Ka mer van Koophandel becij ferd. I De Zweedse multimiljo nair Axel Wenner-Grcn heeft besloten een aanzien lijk bedrag ter beschikking te stellen voor de invoe ring van nieuwe letters voor het Engels. Veertien jaar geleden heeft hij, sa men met de schrijver G. B. Shaw al eens voorge steld om door toevoeging van vijftien hulpletters het Engels tot een wereldtaal te maken. Ter gelegenheid van het eerste wereldcongres der gastronomie dat in Parijs is gehouden, werd vanwe ge zijn grote verdiensten op culinair gebied, de ere medaille van de stad Pa rijs uitgereikt aan de heer B. D. Proost Hoogendljk uit Utrecht, gedelegeerde baljuw van Nederland van de Confrérie de la chaine des rotlsseurs, 's werelds grootste culinaire broeder schap. I Uit de Londense haven is gisteren een auto opge haald waarin het lijk werd gevonden van een vier jaar geleden verdwe nen mevrouw Marv Love. Zij verdween gelijk met haar man. Verschillende personen beweren de man L»*®r nog enkele keren te hebben gezien. Indien dit Juist is, zou de mysterieu ze verdwijning van het echtpaar vier jaar geleden dus vermoedelijk met een moord verband houden. Aziaten meestemde toen het amende ment over de herverdeling van de be staande zetelverhouding in de Veilig heidsraad ingediend werd. Toen de ge hele geamendeerde resolutie echter in stemming gebracht werd, was het Sowjet-blok echter tegen, omdat het de resolutie als een wijziging van het handvest beschouwde. De Sowjet-unie zal tegen alle voor stellen tot wijziging van het handvest stemmen totdat communistisch China een zetel in de Ver. Naties heeft ge kregen en de structuur van het secre tariaat der wereldorganisatie gewij zigd is. De Latijns-Amerikaanse en de Euro pese landen streefden naar een uit breiding van het zeteltal van de Vei ligheidsraad van 11 tot 13 en van de Economische cn sociale raad van 18 tot 24. DE, criminoloog verkeert in de heus niet altijd benijdenswaar dige positie, dat hij zich weten schappelijk moet bezighouden met een aantal onderwerpen, waarvoor zich iedereen interes seert. Komt hij bijvoorbeeld op een ver jaarspartijtje, dan kan hij er verzekerd van zijn dat men over de misdaad gaat praten en dat de mensen aan zijn lippen zullen hangen, zelfs al kan hij misschien niet eens boeiend ver tellen. Natuurlijk bestaan er meer onderwerpen waarvoor algemene belangstelling bestaat, maar de criminoloog vraagt zich toch wel eens verontrust af of de motieven die achter de nieuwsgierigheid voor de misdadiger verborgen liggen, wel zo gezond zijn. Menig criminoloog zal in zijn hart wel eens de wens hebben geuit, dat het de kranten verboden zou worden om nog over de misdaad te schrijven. Natuurlijk zou dat geen zin hebben, want de sensatio nele berichtgeving over de misdaad, die men in sommi ge kranten vindt, is niet de oorzaak van ongezonde be langstelling maar eerder het gevolg ervan. Hoogstens wordt de belang stelling door de krant wat geprik keld. Aan de an dere kant is de criminoloog weer dankbaar als de krant hem in de gelegenheid stelt om iets over zijn wetenschap te ver tellen, want dan heeft hij de gele genheid om enkele misverstanden en vooroordelen te ont zenuwen. Misverstanden over de criminologie en over de delinquenten nu, zijn er bij de vleet. Hoeveel mensen bijvoor beeld zijn er niet die bij het woord misdadiger huiveren en dan denken aan een baarlijke duivel. Vlug maar even vergeten ze dan de Heidelbergse Cathechismus, die terecht leert dat alle mensen tot alle kwaad geneigd zijn. In feite dus verschilt de delin quent van niemand anders, en de er varing leert dat ook wanneer men met delinquenten kennis maakt. Wan neer het om boosaardigheid gaat dan is dikwijls het verschil tussen delin quenten en de anderen alleen dit, dat de eersten zich lieten grijpen en de anderen hun boosaardigheid buiten de wet om bedrijven, of althans niet ge grepen werden. Enige bescheidenheid van onze kant is dus wel op zijn plaats. Natuurlijk is dit allemaal oud nieuws: en toch is het merkwaardig dat we het telkens weer vergeten en de criminoloog of de predikant er tel kens weer aan herinneren moet. Bij het Christelijk volksdeel staat de criminologie in een enigszins kwaad gerucht, en dat is waarschijn lijk wel een beetje de schuld van de criminologie zelf. Zo'n twintig, dertig jaar geleden, plachten de criminolo gen wel eens wat al te snel de bei kende zegswijze, "Alles begrijpen, is alles vergeven" in de mond te ne men. Uit de overigens juiste veronder stelling dat elke delinquent eein gro tere of kleinere psychische moeilijk heid heeft (maar wie heeft die niet?) concludeerden zij ten onrechte dat de delinquent zijn daad dan ook niet ver weten kon worden. Dit is duidelijk im strijd met de veel dieper gaande Bij belse leer. Merkwaardig en ook een beetje ver drietig is het, dat de mensen uit lou ter gemakzucht soms zo zeer in wit en zwart denken.Want als een mo dern criminoloog critiek heeft op bij voorbeeld de strafrechtspleging, dan denken de mensen nog steeds maar dat hij de schuld van de delinquenten wil verdoezelen en alles met de man tel der liefde wil bedekken. Er zijn nog maar heel weinig criminologen die dat zouden willen, maar geen cri minoloog die er zich daarom ook van zou onthouden om de schandelijke liefdeloosheid waarmee de samenle ving vaak de delinquenten tegemoet treedt te signaleren. Straf is niet al leen vergelding van schuld, maar dient ook tot liefdevolle benadering: dat is zuivere Bijbelse opdracht. De criminoloog bestudeert niet al leen wat er met de delinquenten moet gebeuren wanneer ze hun euveldaad reeds hebben begaan, maar hij trac'.it ook na te gaan of het misschien mo gelijk is, hier en daar enige crimi naliteit te voorkómen. In laatste in stantie is dat natuurlijk vechten tegen de bierkaai, want de mensen zijn zan dig en de wereld blijft zondig. Wan neer men criminalitiet tracht te be strijden, is het net alsof men in boter knijpt: op de ene plek druk je het weg maar het komt er op een andere plek weer uit. Dertig jaar geleden was men nog erg optimistisch. Toen meenden de criminologen dat als je de vele sociale wantoestanden die er toen nog waren, maar wegnam de criminaliteit op de duur vanzelf zou verdwijnen. De criminologen behoe ven echter niet bang te zijn voor de verdwijning van hun beroep: we heb ben het nog nooit zo welvarend gehad maar de criminaliteit is even groot gebleven en tegenwoordig spreekt men van de weeromstuit van de misdaad- verwekkende welvaartstaat. De moderne cri minoloog probeert dan ook dieper te kijken dan zijn voorgangers, en hij maakt tegenwoor dig uitvoerige stu dies van de wijzen waarop de mensen met de normen omspringen. Hij vraagt zich af hoe de mensen de nor men van goed en kwaad beleven en hoe zij het verwer ken dat het ene wel mag en het andere niet. Dat dit wel anders kan zijn dan we aan vankelijk dachten wist de apostel Paulus ook al: het goede dat wij willen doen. doen we niet en het kwade dat we niet willen, dat doen we. Merkwaardig is hierbij dat de straf, die immers geacht wordt ^onderstrepen dat een bepaald iets NIET mag, zo dikwijls geen enkel ef fect heeft. Want meer dan de helft van de mensen die eenmaal een straf baar feit pleegde, doet het opnieuw. Dit kan verschillende oorzaken heb ben. In de eerste plaats dat het wel iswaar juist is dat we de straf toe passen, maar dat we het op de ver keerde manier doen. Niet dat we niet streng genoeg straffen, maar we doen het op een liefdeloze manier. En de Heilige Schrift leert ons heel duidelijk dat de straf die liefdeloos wordt toe gepast, een onding is. En daarmee zijn we weer terug op ons uitgangs punt en kunt u begrijpen waarom slechts weinig criminologen met onze strafrechtspleging tevreden zijn. In de tweede plaats moeten we ons niet verhelen dat vele delinquenten zich hierdoor kenmerken, dat hun normatief gevoel niet op de gezonde wijze is ontwikkeld. Ze zijn kennelijk niet in staat om in elke situatie die gedragsvorm te vinden die erbij past. In dat opzicht kan men best de de linquent abnormaal noemen (wat zo als men begrijpt de straf niet uit sluit). De enige oplossing hiervoor is, dat we een zodanig strafrecht ontwik kelen dat zowel de schuld vergolden wordt en de straf mede tot heil van de delinquent strekt. Dit is een heel moeilijke opgaaf, maar tegelijk iets dat de criminologie tot een der boei endste gebieden der wetenschap maakt. DE SCHRIJVER Dr. II. Bianclii, geboren in Rotterdam 1924. Studeerde aan de Vrije Universiteit en promo veerde aldaar in 1956 tot doctor in de rechtswetenschap op een criminologisch onderwerp. Werd in 1958 lector in de Criminolo gie aan de Vrije Universiteit. Publiceerde naast zijn dissertatie een aantal studies cn artikelen over criminologische en straf rechtelijke onderwerpen. 465. De manier, waarop de leden van het mannelijk geslacht hun op en aanmerkingen ten beste geven op de arbeidsbesparingen welke huns in ziens in het huishouden te bereiken zouden zijn, is in den regel ergernis wekkend, vanwege de superieure toon die daarin gemeenlijk te bespeu ren valt. Te meer wijl de theoretisch- practische zin van de man hem plots klaps in de steek Iaat, zodra hjj zelf voor de ordening van het huishouden wordt geplaatst. Daar weten we alles van! Ondergetekende is het dus op de voorhand reeds oneens met de te rechtwijzingen en de stroom van ha telijkheden, waarin Gideon Varga, na een onderzoek in de Amerikaanse huishoudens, is vervallen, toen hij de Amerikaanse huis vrouwen ongeschikt heid en verkwisting van tijd en energie verweet, op grond waarvan het meren deel hunner „ont slagen" zou moeten worden. Dit is een toon, maar ook een levenshouding, wel ke hoogst ongepast is ten opzichte van de levensgezellin, die haar taak met volle overgave gewijd heeft aan man en kinderen. Trouwens, het ant woord van de Amerikaanse vrouwen verenigingen heeft in dit opzicht aan duidelijkheid niets te wensen overge laten. Dat is hun wel toevertrouwd! Maar daarover gaat hier eigenlijk niet. Het Is minder het oordeel van genoemde pionier der industrie, dat ons lnterresseert. dan wel de conclu sies waartoe zijn cijfers ons nopen. Hij berekent dat de Amerikaanse huisvrouw gemiddeld een honderd kilometer nodeloos aflegt, alleen reeds wegens de opvatting dat soort- gelijke dingen op dezelfde plaats bij elkander opgeborgen dienen te wor den, In plaats van op de plek waar zü direct voor de hand liggen. Onder het motto, „probeer alles en behoud het goede" zijn wij op kleine schaal eens gaan letten op de juist heid dezer bewering cn zonder u nu direct deelgenoot te willen maken van de finesses van ons huis, kunnen we u wel verklappen dat op papier althans het resultaat werkelijk ver bluffend is. Om een voorbeeld te ne men; het dagelijks verplaatsen van een wekkertje van de slaapkamer naar de schrijftafel zou, door aanschaf van een nieuwe tijdwijzer, een jaar lijkse wandeling van bijna 11 km be sparen: een kleine wijziging In het verloop van de aanrecht in de keu- kgn; 18 km; verplaat sing van het dres soir: 25 km; verlen ging van een water leidinghuis: 28 km; gebruik van een blad, waarop gelijk tijdig verschillende gebruiksvoorwerpen worden aangedra- gen: 26 km. U ziet, we hebben de 100 km reeds over schreden. nog vóór we bij de kleinig heden zjjn beland Waarmee maar gezegd wil zijn, dat al behoeft de huisvrouw zich de hatelijkheden van Varga niet aan te trekken, zijn on derzoekingen toch tot bezinning kun nen stemmen. En wil mij nu vergeven, dat het ge zwoeg van vele huisvrouwen mfj in deze drukke dagen aan de purper kleur doet denken. U weet dat pur per lange tijd de kleur der koningen en heersers was. Maar weet u ook waarom? Daarover een volgende keer. Advertentie Bekijk dan het echt Maastrichts aarde» werk eens. Die evenwichtige vormen van ieder servies-onderdeel, die uit» gebalanceerde kleurverhoudingen it* de moderne decoraties. Eo vooral die evenwichtige kwaliteitZo is eche Maastrichts aardewerk, dat vervaar» digd wordt in de fabrieken van de n.v. Koninklijke Sphinx-Céramique* Wie het bezit weet AARDEWERK Is waardewerk N.V. KONINKLIJKE SPHINX CÊRAMIOUt V/H. PETRUS REGOUI HAASIRICHJ Volgens het Amerikaanse blad „Newsweek" heeft de president van Tsjechoslowakije, Novotny, na terug keer van de communistische topconfe rentie tegenover een bezoeker ver klaard dat de rest van dc wereld „nog ten hoogste tien jaar de tijd heeft" China „in quarantaine" te plaatsen voordat het over voldoende atoom wapens voor een aanval beschikt. Novotny en ook de Poolse partijleider Gotnulka zouden hebben verklaard dat de ideologische geschillen tussen de Sowjetunie en China worden verbit terd „door een nieuwe factor; rassen vooroordeel".

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5