Uw probleem is het onze Kamercommissie wil studie Heroepingswerk ulo-akten bevorderen Meningen van anderen Amsterdam kreeg opnieuw een studentenhuis Kerk roept op tot Oostduitsers blijven Een kanttekening V olksf eestzang in Amsterdam Vergadering hoofden van de scholen Een woord voor vandaag kOSRAM Duits Leger des Heils verhuist naar Keulen Promotie van dr. Van Balen 2 ONZERZIJDS METAALLONEN NIET OMHOOG werknemer* in de metaalindustrie krijgen vóór 1 juli van het volgend jaar geen loonsverhoging. Na maandenlange slepende onderhandelingen is er eindelijk tekerheid gekomen. Tot het laatste moment hebben de verte genwoordigers van werknemers- en werkgeversorganisaties in de vakraad voor de metaalindustrie geprobeerd een loonsverhoging vóór deze datum in de wacht te slepen, maar de regering heeft zijn standpunt gehandhaafd en nu moet de „metaal" wachten. In de huidige economische situatie acht de regering het gevaarlijk, col lectieve arbeidsovereenkomsten tussentijds open te breken, ook voor de „metaal" kan geen uitzondering gemaakt worden. Een voortijdige algemene beweging in de Ionen zon naar het oordeel van de regering ook het prijzen- front in beweging kunnen brengen en daarmee zouden inflatie en overbe- steding opnieuw een feit zijn. Wel heeft de regering een uitzondering gemaakt voor de voorgestelde extra winstuitkeringen van 1.5 pet. resp. over de jaren 1960 en 1961. omdat de werk nemers ook naar het oordeel van de regering inderdaad recht hebben op een aandeel in de extra goede resultaten van de ondernemingen, mits hierdoor geen grotere belangen in gevaar worden gebracht. Bij het toekennen van winstuitkeringen acht de regering geen ernstige econo mische gevaren te duchten, omdat het hier gaat om incidentele uitkeringen. Het is immers veel gevaarlijker, tijdelijke zeer gunstige resultaten van het bedrijfsleven om te zetten in vaste loonsverhogingen, dan dat men de werk nemers laat delen in gemaakte grotere winsten. Toch wordt de beslissing door de werkers In het metaalbedrijf als teleurstel lend aangevoeld, en dat is zonder meer begrijpelijk. De pogingen, welke de vakraad voor de metaalindustrie tot het uiterste moment nog heeft onderno men om desnoods een gewijzigd voorstel tot loonsverhoging er door te krijgen, hebben immers tot op het laatst nog verwachtingen gewekt. We geloven niet, dat de vakraad hieraan verstandig gedaan heeft. Men kende Immers het re geringsstandpunt, de jongste loonrichtlijn aan het College van Rijksbemid delaars en bovendien de zeer starre en evenzeer verdeelde houding van het bestuur van de Stichting van de Arbeid. Thans hopen we echter, dat de werknemers in het metaalbedrijf de zelfbe heersing zullen kunnen opbrengen om tot 1 juli van het volgend jaar te wachten om dan alsnog het restant van hun gerechtvaardigd aandeel in de ge stegen welvaart in ontvangst te kunnen nemen. Deze zelfbeheersing wordt zowel van de werkgevers als van de werknemers gevraagd. Hoeveel kwaad de uitbetaling van zwarte lonen een bedrijfstak kan berokkenen, heeft in het recente verleden het bouwbedrijf ons wel getoond, om nog maar niet te spre ken over de ongeoorloofdheid van deze praktijken. Er kan immers voor het metaalbedrijf ook nog op vele lichtpunten gewezen worden. Hoogstwaarschijnlijk zal de eerste 1.5 pet. winstuitkering In de meeste bedrijven nog vóór de Kerst worden uitbetaald, zodat hier de werk nemers nog dit jaar met ongeveer f 75 extra naar huls gaan. Bovendien wordt met ingang van 2 januari aj. in een groot aantal metaalbedrijven de vijf daagse werkweek ingevoerd, wat met name voor de werknemers in Rot terdam en Amsterdam en omgeving weer een aanzienlijke verbetering in houdt van de arbeidsvoorwaarden. Ook komt dan in 1961 nog de tweede 1.5 pet. extra winstuitkering, en per 1 juli van hetzelfde jaar mogen dan de lonen verhoogd worden, waarbij de regering van te voren al ingestemd heeft met een loonsverhoging van 5 pet. Al kan dan op dit moment van enige teleurstelling gesproken worden, al met al ziet het er voor de metaalwerkers toch nog niet zo slecht nit. Voorlopige vragen over begroting De vaste commissie van de Tweede Kamer voor onderwijs, kunsten en wetenschappen, heeft Ln een voorlopig verslag naar aan leiding van de begroting van o., k. en w. voor 1961, minister Cals een groot aantal vragen gesteld. In het bijzonder schonken de Ka merleden aandacht aan de situatie bij het wetenschappelijk onderwijs, en aan het nijpend tekort aan ulo krachten. Zo werd onder meer gevraagd of het juist is dat onze Navo-partners vijf pro cent van hun defensiebudget besteden aan wetenschappelijk en fundamenteel onderzoek en of ons land dit voorbeeld heeft gevolgd. Tevens wordt de minis ter gevraagd hoe hij staat tevenover het denkbeeld om ook in Nederland te ko men tot een instelling als het „Institute of Advanced Studies" te Princeton, waar de beste geleerden zich geheel kunhen wijden aan studie en research. Gezien de toenemende belasting van hooglera ren zien de kamerleden hier kennelijk een mogelijkheid om de creatieve arbeid te bevorderen. Ulo-akten Ernstige aandacht wordt geschonken aan het groeiende tekort aan bevoegde leerkrachten en het relatief verminderd aktenbezit Sommige kamerleden vragen of het niet mogelijk is om her-examens voor onderdelen van l.o.-akten binnen een jaar te laten geschieden." Zij willen ook geschikte onderwijzers in staat stellen dadelijk na de studie voor volledige be voegdheid in een dagstudie van een jaar voor l.o.-akten te studeren. De Opzet is dan dat de onderwijzer na een jaar al klaar zal zijn voor het examen voor een ulo-akte en zover gevorderd is voor een tweede akte dat deze na nog een jaar stu die in de vrije tijd behaald kan worden. Deze studie zou gratis moeten zijn. Veel kritiek ontmoet het voornemen de subsidies voor studentenmensa's te verlagen. Men verwacht kwade gevolgen voor de gezondheid van de studenten, die nu wellicht met minder goede maaltijden HOFSTRA Zoal» men weet i» de socialistische oud- minister van financiën, de heet H. J. Hof- (tra, lid geworden van de hoofddirectie van de N.V. Verolme'i Verenigde Scheep»- werven, hetgeen De Telegraaf de volgende commentaar ontlokt: „Er i» natuurlijk geen enkel betwaar te gen, dat oud-minister* vooraanstaande func tie* in het zakenleven gaan innemen. Zo al* het voor menig departement een voordeel ion «ijn al* het een» onder lei ding kwam te staan van een bekwame fi guur uit het bedrijfsleven, to kan ook het bedrijfsleven voordeel putten uit de meer algemene kijk die eigen i* aan de be windslieden, die het geheel hebben kunnen overilen- Er is evenmin betwaar tegeh, dat een *o- eialistische oud-minister een functie in het bedrijfsleven verkrijgt, indien lijn speeifie- ke kennis aldaar kan worden aangewend. Het is echter wel een «onderlinge figuur, als van de directie van een bedrijf, dat groot geworden is dank tij het particuliere initiatief, deel wordt uitgemaakt door eeti vooraanstaand socialist, die tich in het openbaar de vijand van het bedrijfsleven heeft getoond. „De belastingheffing dient, voor «over sulk* mogelijk is. in eerste in stantie te worden dienstbaar gemaakt aan de aantasting van de particuliere eigendom van de produkliemiddelen", is een van de uitspraken, die oud-minister Hofslra rich in rijn boek „Sorialistigehe belastingpoli- tick" heeft veroorloofd. En welke conclusie moet worden getrok ken uit de strijd, die de heer Hofstra als minister, overigen» vergeefs, gevoerd heelt tegen de aogenaamde vermogenswinsten, ronder welke het Verolme-bedrijf waar schijnlijk nooit tou «!jn ontstaan, ert uit ttjn opvattingen over het successierecht, die er op neer komen, dat he' Verolme-bedrijf bij het overlijden van de huidige eigenaar sou moeten worden geliquideerd? De heer Hofslra heeft bekend gemaakt, dat hij door gebrek aan tijd moest bedan ken al» lid van de Tweede Kamer. Maar het tou een «onderlinge situatie «ijn ge weest indien hij als financieel specialist van «ijn fractie een plaidooi had gevoerd voor de «eialistische dogma's, die regel recht gericht «ijn tegen het bedrijf, waarin hij een leidende functie gaat vervullen. De Volkskrant is boos op het N.V.V. Het blad beschuldigt de vakcentra le van onwaarachtigheid: „W e praten dan maar niet vande y*"r' achligheid". die eesi met het N.V.V. be- vriend blad als Het Parool ten toon spreidt al* het de werkgevers met een duidelijke bedoeling vertelt hoe eenvoudig het ia, te- gen de voorschriften in, hoger loon te be- talen, geïllustreerd door een jammer voor hei Parool - volkomen niet ter «ake doevid voorbeeld. Of van de „waarachtig- held" van het N.V.V., als het geforceerd verontwaardigd doet over bet niet mogen openbreken van de metaalcao Ging het daarom alleen maar. dan lag de «aak niet «o moeilijk Maar te ligt alleen maar «o moeilijk, omda. hel N.V.V. - o waar- arhtig als de*e taak eenmaal openge- brol„. i., ook .1- breken en op die manier «ijn ideaal een loonronde - «al willen verweaanlijkene» het huidige systeem de nek om to drajtf. en Dat gebeurt dan onder de blj«o«ider en waarachtige voorstelling van »«ken. alsof voorstanders van het nieuwe beleid togen loonsve.hoging-op-dit-moment «ouden «U"- Dat «ijn niet. Ze »<jn er voor. dat de lonen - al» het mogelijk ia - verhoogd, maar dan na afloop van do«J0- traeten of op andere .fgefprokon tljdarijv pen. omdat alleen op d.e wijze de grote voordelen van het siienwa beleid gehand haafd kunnen blijven Ze «ouden misschien ook nog wel een openhreking van de me taalran kunnen aanvaarden daarvoor «ijn inderdaad enige argumenten DE LOONPOLITIEK ln het blad „De Christelijk-his- torische Nederlanders" heeft de heer H. Kikkert, lid t?an de Twee de Kamer, - aandacht geschonken aan de loonpolitiek in de huidi ge regering: standpunt van de regering dat in deze tijd van overspanning op de arbeidsmarkt, de nodige voorzich tigheid moet worden betracht met het geven van loonsverhogingen, gen. Dat dus ook allereerst moet worden gekeken naar mogelijkhe den in de secundaire sfeer. Dus uitkeringen in eens beperken en in sterkere mate de nadruk leg gen op winstdelingen enz. De wegen gaan echter uitéén als het gaat over de primaire arbeids voorwaarden. n.l. de lonen. De meerderheid van de Stichting van de Arbeid staat op het stand punt dat met inachtname van de nodige voorzichtigheid de mogelijk heid aanwezig moet zijn ook daar Iets te doen. Het is dus beslist niet zo dat de ze meerderheid het hek van de dam zou willen halen en van oor deel zou zijn dat alles mogelijk is. Bovendien was de aanleiding om deze uitspraak te doen reeds een voorbeeld van deze voorzichtigheid. Toen in september j.l. in de metaal industrie de eerste onderhandelin gen leidden tot een overeenkomst van 6 pet. loonsverhoging, ingaande 1 januari 1961, is er niet alleen door de regering gezegd ,.dat gaat te ver". Ook wij hebben in ons blad de suggestie gedaan, halveer deze vraag en kijk in de loop van 1961 de mogelijkheden eens aan. Immers los van de vraag of deze verhoging zonder het stijgen van de prijzen zou zijn gerealiseerd, zou hier de coördinatie met andere bedrijfstak ken in de knel zijn gekomen. En... er moet een zekere verhou ding blijven tussen de diverse be drijfssectoren. De metaal-industrie heeft dit ook ingezien en daarna bij de Stich'ing van de Arbeid een voorstel inge diend dat een loonsverhoging inhield van 3 pet. Wat echter o.l. verwacht had mo gen worden, n.l. dat de regering en namens haar het College van Rijks bemiddelaars dit voorstel in over weging had genomen, gebeurde niet. Integendeel, de regering gooide met een forse slag de deur in het slot. Aan de loonrichtlijnen, na veel moeizaam overleg tot stand geko men. werd een nieuwe bepaling, eenzijdig, zonder overleg toege voegd. n.l. deze brief die de deur dicht deed. Had de regering in overleg met het bedrijfsleven een bepaling aan de loonrichtlijnen toegevoegd dat in 1960 geen openbreking der C.A.O.'s zou mogen plaats vinden, het was te verstaan geweest. In de gegeven styugtie was deze forse slag noch verklaarbaar noéh met enig redelijk argument te ver dedigen. TS DE VREES hier de slechte 1 raadgeefster geweest? Na de 2e wereldoorlog is er in ons land iets gegroeid waarover allen de de grootste lof hebben, n.l. de sa menwerking tussen het bedrijfsle ven onderling en tussen Overheid en bedrijfsleven. In de landen die ons omringen kijkt men met ja loersheid naar deze verhoudingen. Als er ergens een stuk Christelijk sociale politiek is verwezenlijkt, dan is het in ons land op dit terrein ge weest. Dit is een groot goed. dat niet lichtvaardig in de waagschaal mag worden gelegd. Bovendien heeft de verwevenheid en de gecompliceerdheid van de vraagstukken, dit meen ik wel ge leerd te hebben, dat het voor het slagen van een goed sociaal en eco nomisch maar ook financieel beleid noodzakelijk is dat een bepaalde po litiek wordt begrepen en gedragen door 't bedrijfsleven. DE deur is dicht gedaan maar kan natuurlijk niet in het slot blijven, wil de regering niet onno dig spanningen oproepen. Deze deur moet dus op enigerlei wijze weer geopend worden om rechtvaardige verlangens een kans op verwerke lijking te bieden. Uiteraard moet bij dit openen worden voorkomen dat er een al gemene loonronde ontstaat. De spreiding in de tijd, de differentia tie en de coördinatie moeten tot hun recht komen. Dat zou kunnen indien inplaats van het middel openbreken van de C.A.O.'s het verschuiven van de af loopdatum zou worden gehan teerd. Zou de regering toestaan dat de expiratie-datum b.v. met 40 of 30 pet. of desnoods met 50 pet. zou worden verschoven, dan zou de vrees voor een algemene loonronde en daaraan gekoppelde prijsronde zijn weggenomen. De Overheid zal moeten verstaan dat het aan de arbeiders niet is dui delijk te maken waarom zij een in goed overleg tot stand gekomen loonsverhoging niet mogen ontvan gen. Dat hierdoor het georganiseerde overleg de das wordt om gedaan en leidt tot het ondergraven van de C.A.O.'s. Bovendien zal een blik op de economie in de ons omringende landen haar ook duidelijk maken dat de positie van het bedrijfsleven in ons land in staat is het hiervoor uitgestippelde beleid te honoreren. genoegen gaan nemen. Aangedrongen wordt op de subsidiëring van een christelijke school voor nijver heidsonderwijs voor meisjes te Capelle aan de IJssel van de gymnasiumafdeling van het Christelijk Lyceum te Gouda en j van het Oecumenisch Lyceum te Rotter dam. In het hoofdstuk over het bouwpro- ramma wordt onder meer gevraagd of Ie minister bereid is te bevorderen dat de omslachtige administratieve procedure, die vereist is om uiteindelijk een ver gunning te krijgen voor de bouw van een school vereenvoudigd kan worden Uit de vragen blijkt ernstige kritiek op het schriftelijk onderwijs en de reklame die voor dit onderwijs wordt gemaakt. Men meent dat vele publikaties mislei dend zijn en dat ten onrechte in de pu blicaties aan nog bovendien de medewer king van het ministerie van onderwijs wordt vermeld. De minister wordt ge vraagd zijn medewerking te verlenen, opdat hier spoedig een eind aan zal komen. Amsterdam is een van de 44 plaatsen in ons land. waarvan inwoners uit aller lei kerkgemeenschappen tegen de kerst dagers bijeenkomen om onder het mot to ,,komt allen tezamen, komt verheugd van harte", te zingen over het kerstge beuren. Het interkerkelijk Comité Volks kerstzang uit Amsterdam verwacht op de vierde kerstzangavond, donderdag 22 december, in het R.A.I.-gebouw, 8000 mensen. Medewerking aan deze bijeen komst verlenen order meer de Konink lijke Christelijke Oratorium Vereniging en het R.K.Hoofdstadkoor. het Congres- jzaal Muziekkorps van het Leger des Heils, pater Leopold Verhagen, die een welkomstwoord spreekt, en de dichter- predikant ds. Okke Jager, die een kor te toespraak houdt. Voor de eerste maal zullen op deze interkerkelijke zangavond de koren en de bariton Frans van de Ven het ..Groot hallel." uitvoeren. de (onberijmde) psalm 135. zoals die in het Nederlands tegenwoordig in de R.K.Kerk wordt ge zongen. Oecumenische leeszaal in Haarlem Op initiatief van de Oecumenische Studiekring te Haarlem en omstreken zal elke vrijdag half acht tot negen uur in een vertrek van de Waalse kerk aan het Begijnhof te Haarlem, de mogelijk heid geboden worden kennis te nemer van de publikaties van de Wereldraad van Kerken en van de Oecumenische Raad in Nederland. De studiekring wil op deze wijze het zich voorbereiden van kerkraden, predikanten en gemeentele den op de bijeenkomst van de Wereld raad in 1961 te New Delhi, bevorderen. NED. HERV. KERK Beroepen te Dirksland: J. C. Schuur man te Bleskensgraaf. Aangenomen naar Poortugaal (toez.' F Swart te Nieuw-Helvoet. Bedankt voor Garderen: G. M. van Dieren te Ede; voor Tholen: T. Langerak te Vinkeveen; voor Bruinisse: A. N. Lang- hout te Heusden. GEREF. (VRIJG.) KERKEN Examens: aan de Theologische Hoge school te Kampen slaagde voor het kand. ex R van Nus te Amersfoort. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Zwolle: P. Op den Velde te Hilversum-O. De Vereniging van Hoofden van Scho len houdt op 28 en 29 december in Utrecht haar algemene vergadering. Woensdag middag 28 december houdt de algemene voorzitter een openingsrede. Vervolgens spreekt de heer J. A. Sellenraad, hoofd inspecteur van het onderwijs in Enschede en directeur van het pedagogisch centrum aldaar, over gestoorde zekerheid. Voorlichting over het nij verheidsonderwij s De Raad voor het Nijverheidsonder wijs voor meisjes heeft om de belang stelling voor het nijverheidsonderwijs te bevorderen, weer een tweetal nijver- heidsonderwijsschooldagen georgani seerd. Ouders en opvoeders kunnen op 18 en 19 januari kennis maken met de beroepsopleidingen voor meisjes. Gedu rende deze dagen worden in openbare lessen door directrices en leraressen de ouders en opvoeders voorlichting gege ven over het nijverheidsonderwijs. Het programma op die dagen luidt: 18 januari van half tien tot half twaalf ontvangst van scholen in klasse- verband. 18 en 19 januari van 2 tot 4 r en 19 januari 's avonds van 7 tot uur vrije toegang voor ouders en andere belangstellenden. De christelijke huishoud- en indus triescholen zijn gevestigd: Ericaplein 2 (met lerares opleiding): Roerdomplaan 10 en Rusthoflaan 56: Nijverheidsscho len voor meisjes: Carnissesingel Cath. Beermanstraat 78. Eva sprak bij de geboorte van Seth: „God heeft mij een andere zoon geschonken"In de Statenvertaling staat: „Want God heeft mij een ander zaad gezet". Eva denkt aan een vervanger voor haar vermoorde zoon Abel, maar klinkt in deze zin ook niet iets van de Messiaanse hoop door? In Kains geboorte klonk die hoop al: „Een man van de Heer". Daar ligt al de vraag: Zal dit het verwachte zaad zijn, dat de kop van de slang zal vermorzelen? Nu komt het „andere zaad" in de vorm van Seth. Weer bloeit de hoop op. die in de dagen van Christus' geboorte alleen nog maar leeft in een paar eenzame harten, maar die toch nooit helemaal uitge bloeid is. Hij was het „andere Zaad", de grote „Plaatsvervanger", de laatste Adam, die deed wat de eerste Adam niet kon. Hij stierf als Abel en leefde als Seth. Hij droeg de gevolgen van de zonde, maar bracht nieuw leven en nieuwe hoop in de harten. In Seth zag Eva de hoop op een nieuwe toekomst. In Christus is ons die nieuwe toekomst gegeven. Hebt u daar al voor gedankt? Advertentie tf Die gebluste Znnrbrtnd zelf; dat gevoel van verlossing dat wegvallen van Uv irssa voor herhaling. Alles dank zij een paar Bennies. Rennies - het wondermiddel dat U niet missen kunt endat U nooit meer missen wilt, als U de heerlijke werking eenmaal ondervonden hebt. Weifel niet - koop 'n Sakje Rennies. steek er altijd een paar bij En «o gewapend gaat ge blij en onbe- •gd aan iedere maaltijd, eenvoudig of er uitgebreid. Bij de geringste aanwijzing of de hevigste aanval van overtollig maag zuur, helpen Rennies U uit de brand, doven ze Uw pijnen op staande voet. 'n Zegen en 'n uitkomst - zo'n paar Rennies bij de hand. Gisteren heeft prof. dr. A. de Froe namens de Stichting Stu dentenhuisvesting Amsterdam het tweede door de stichting gekochte en nieuw ingerichte huis, een pand aan de Oude Zijds Achterburgwal in Amsterdam, overgedragen aan de toekomstige bewoners, leden van het dispuutgezelschap O.S.I.- R.I.S. Het tehuis biedt woonruimte aan elf studenten. Een studentlid van de stichting gaf naar aanleiding van deze overdracht een overzicht van de huidige situatie der studentenhuisvesting in Amsterdam en van de activiteiten die de stichting in deze richting ontplooit. De helft der Amsterdamse studenten woont op kamers. De andere helft woont thuis, hetzij in Amsterdam het- Advertentie De afgelopen zondag is van alle kansels van de Verenigde Kerken in Duitsland (Evangelische Kirche der Union, waarin Lutherse en Gereformeerde Kerken zijn ver enigd) een herderlijk schrijven voorgelezen, waarin de gelovigen in Oost-Duitsland opgeroepen worden hun posten daar niet te verlaten en niet naar het westen te vluch ten. Nog voor deze kanselbood- schap werd voorgelezen heeft de Oostduitse pers er zich zeer kri tisch over uitgelaten. In het herderlijk schrijven dat in de Oostduitse kerken werd voorgelezen, worden vooral de predikanten, artsen en leraren opgeroepen om te blijven. Tot deze boodschap werd besloten in de sy node van de EKU, die onlangs in Ber lijn-Weissensee werd gehouden. Tot de predikanten, catecheten en de andere ambtsdragers wordt gezegd: Advertentie Pribor bék dit Bhmutltk vu tl I# ichiddti. Ikb KriMhti dtt vender wil H televen. Ge zult Uzelf n ander mens voelen, Jeugdiger kwiek, vtef en weer blij. Want met de onzuiverheden in Uw bloed door Kruschen'» vijf minerale zouten losge maakt en afgevoerd, verdwijnen ook die Rheumatlsche pijnen en maakt Uw stram heid pleata voor dat monter lenig gevoel (Van onze correspondent in Bonn) Het Leger des Heils in Duits land zal in het begin van het volgende jaar zijn hoofdkwartier van Berlijn naar Keulen verplaat sen. Aan de Salierring in de Dom stad wordt een nieuw hoofdkwar tier gebouwd, dat behalve aan de legerleiding ook ruimte zal bieden aan verschillende legerinstanties, die op het ogenblik nog elders in bondsrepublikeinse steden zijn ondergebracht. Het Leger des Heils telt in de Bondsre publiek rond 60.000 officieren en solda ten. onderverdeeld in 67 ..geestelijke divisies" en met 44 buitenposten. In de communistische Oostzone van Duitsland mag het Leger des Heils niet werken. Het wordt daar aange zien voor een- „militaire organisatie", die in de communistische maatschap pij niet kan worden geduld. Bovendien bestaat er in de Oostzone van Duits land officieel geen armoede, die door het Leger kan worden- gelenigd. Afge zien daarvan behoort in Oost-Duits- land ook de charitatieve arbeid, voor zover aanwezig, tot de opgaven van de staat. Het Leger des Heils heeft in West- Duitsland een cadettenschool in Heme (Roergebied). In deze stad bevindt zich ook de hoofdredactie van de „Kriegsruf" (Strijdkreet), het orgi van het Leger dat hier een oplage van rond 25.000 exemplaren heeft. ,,God zal u blijven zegenen. Gij maakt u schuldig voor God als ge uw dienst niet trouw doet en uw post verlaat." Tot de artsen wordt gezegd: „Vraagt u af of ge niet tegen God', de Vader van de ellendigen, zondigt als ge terwijl het tekort aan predikanten reeds zo ont stellend is, uw patiënten verlaat. Ook als het uw laatste krachten kost, ont trekt u dan niet aan uw verantwoorde lijkheid". De gezinnen worden opgeroepen om niet alleen maar uit het oogpunt van een betere toekomst de wijk naar het wes ten te nemen. In het slot van de op roep staat: „Tot allen, die met de ge dachte rondlopen, weg te gaan: „Be denkt, dat anderen door uw vertrek in de verleiding komen Christus en Zijn ge. meente de rug toe te keren. Waar maar mogelijk zoekt een broederlijk gesprek (over uw strijd en moeilijkheden en plan nen om het op te geven) en laat u lei den door de raad, de vermaning en de waarschuwing van broeders." In westen Deze oproep werd voorgelezen in de kerken van Oost-Berlijn, Saksen. Pom- meren en Silezië. In de kerken van West-Berlijn. het Rijnland en Westfalen werd een speciale boodschap gericht tot (de westelijke gelovigen: „Staat vast in de broederlijke liefde met de gemeenten en christenen uit het andere deel van Duits land," zo werd gezegd. De gelovigen worden opgeroepen om in het licht van de grote economische, politieke en sociale verschillen niet al te spoedig met hun oordeel klaar te staan, waardoor men het leven in Oost- Duitsland moeilijker zou kunnen maken „Weten wij in het westen wel hoe vaak we hun leven en het blijven ln de D.D. R., verzwaren? Wij willen hen helpen om daar te blijven en te doen wat zij moeten en kunnen doen. Als ze echter toch hierheen komen, willen wij hen helpen om in- onze gemeente een nieuw begin te maken." zij als spoorstudent (40 procent). De woningnood onder de studenten is naar de mening van de Stichting meer kwa litatief dan kwantitatief. 1000 hamers Om aan de actuele behoefte te vol doen zijn op korte termijn minstens 1000 kamers nodig. Het werkterrein van de stichting omvat niet alleen de aan koop en het opsporen van de kleine panden, in welke activiteit zij de gehe le studentenwereld wil betrekken, maar strekt zich ook uit tot grotere objecten. Zo is met de bouw van het studenten huis naast het Anne Frank-huis een maand geleden begonnen. Begin 1962 zal het worden geopend. Het huis zal plaats bieden aan 116 studenten. Voorts is men met de voorbereidin gen tot de bouw van een huis aan de Weesperstraat, waar 250 studenten woongelegenheid zullen vinden, in een vergevorderd stadium. De geboortegolf van na de oorlog zal in de komende tien jaar het aantal studenten aan de Gemeente Universiteit in Amsterdam met 4000 doen stijgen. De stichting ziet het als haar taak voor al deze jonge mensen woonruimte te scheppen. Prof. De Froe wees in zijn openings speech ook op het nijpende probleem van de studentenhuisvesting. De oplos sing ervan wordt door de nieuwbouw met zijn kleine woningen voor jonge ge zinnen niet gemakkelijker gemaakt. Als gevolg van de trek naar de buiten wijken van Amsterdam komen er in de binnenstad echter meer grote huizen vrij. die eventueel geschikt zouden zijn en beschikbaar gesteld zouden kunnen worden voor studentenhuisvesting. Naar de mening van prof. De Froe zou de binnenstad er mee gebaat zijn wanneer er wat meer jonge mensen in zouden komen wonen en de buurt zou er vol gens hem beslist op vooruit gaan. Margrietfonds steunt weduwen Indien de invoering van de algemene weduwen- en wezenwet tot gevolg mocht hebben, dat particulieren kortingen toe passen op hun vrijwillige bijdragen aan weduwen van zeelieden-oorlogsslachtof fers. met het gevolg dat deze weduwen in financiële moeilijkheden raken, zal minister Klompé de medewerking in roepen van het bestuur van het Prinses Margrietfonds om tot een redelijke op lossing van deze moeilijkheden te komen. Hogere dagvergoeding voor pleegkinderen (Van onze parlementsredactle) Omdat de voogdij-instellingen voor de verpleging van minderjarige kinderen in hun internaten met steeds grotere finan ciële moeilijkheden te kampen kregen, heeft minister Beerman de Tweede Ka mer voorgesteld, de thans geldende maximum-dagvergoedingen te verhogen. Op zijn begroting voor I960 vraagt hij hiervoor een bedrag van 3.4 miljoen gul den. Hiervan is 1.4 miljoen bestemd voor de verpleegkosten van minderjari gen. die op last van officieren van justitie, kinderrechters e d. in internaten verblijven. De heer A. Th. M. van Balen uit Rotterdam is dinsdagmiddag 6 decem ber aan de Rijksuniversiteit te Utrecht gepromoveerd tot doctor in de genees kunde, op het proefschrift „De electro- encephalografische reactie op lichtprik- keling en zijn betekenis voor de oogheel kundige diagnostiek." Dr. van Balen heeft na zijn bevorde ring tot arts enkele jaren in de tropen gewerkt. In 1956 is hij als assistent in het Oogziekenhuis gekomen om te wor den ongeleid tot oogarts. In deze opleiding heeft hij mede onder leiding van dr. H. Henkes onderzoekin gen gedaan, waarvan de resultaten in het proefschrift zijn vastgelegd. Dr. van Balen behoort tot de eersten, die ge tracht hebben de moderne neuro-fysiolo- eische methoden in de oogheelkunde in te voeren. Volgens het oordeel van een bekend neuro-fysioloog, is het dr. van Balen ge lukt. ondanks geringe hulpmiddelen, ge gevens te verkrijgen welke van belang zijn voor de neuro-fysiologie. Promotor was prof. dr. H. J. Flieringa. lj»e de lTO'* hadden, dat dan ook de rest soa volgen. I* het althans atn het N.V.V. tou liggen Zo betieri «on het hardroepende N.V.V self de hertiening in de metaal blokk< ren Al met sl i« het. «elnven we. verstan- campagne zal - diier als het N.V.V. het woord „nnwsar- verricht het met dat se de «ekerheid htsg'' niet al te veel ep anderen betrekt." organisatie». Grote evangelisatie campagne in Leipzig In de Nikolai-kerk in Leipzig zijn een week lang iedere avond ongeveer 2500 mensen bijeen gekomen om te luisteren naar dr. Werner de Boor. een vooraan staand kerkelijk leider. Dr. De Boor hield hier evangelisatie lezingen over de brief aan de Romei nen. Zijn voordrachten waren zo inge kleed. dat niet alleen de gemeenteleden er door werden aangesproken, maar ook de rand kerkelijken en de twijfe laars. In het kader van deze bijeenkomsten, sprak dr De Boor 's middags over vraagstukken van de christelijke ethek De nazorg van deze evangehsatie- gne zal in de komende weken erricht «-orden door gemeentelijke Vraag: Hoe verwijder ik glanzend* plekken in kamgaren? Antwoord: Deze plekken kunnen ver dwijnen door behandeling met m wa ter verdunde geest van salmiak (een op tien» Hiermede moet men de plek ken nat maken en vervolgens moet men deze nabehandelen met een in warm water nat gemaakte borstel. Vraag: Is het mogelijk sap, dat bij het persen van druiven vrij komt. door toevoeging, o.a. van suiker en een bepaalde soort drank, duurzaam te be waren? Ook denk ik aan druiven op sap of iets dergelijks. Antwoord- De veiligste manier om he le vruchten of vruchtensap houdbaar te maken is verhitting in gesloten flessen of potten. Voor het welslagen is men hierbij niet aan bepaalde hoeveelheden suiker gebonden Men kan dus de hoe veelheid naar smaak kiezen. Druiven moet men inprikken met een vork. en vervolgens de vruchten in gla zen overdoen tot enkele centimeters be neden de rand. Onmiddellijk daarna moet men ze overgieten met kokend water of suikerwater zodat zij geheel ondergedompeld zijn. Per liter water kan men 350 of 700 gram suiker ne men. Dit is afhankelijk van de vruch tensoort. De randen van de glazen moet men schoonmaken en vervolgens er rin gen en deksels opleggen en de knippen vastzetten. Men moet een troef, roos ter. plank of een paar schone doeken in de inmaakpan leggen en de glazen erop plaatsen. In de inmaakpan moet men zoveel water gieten, dat het tot aan de vulling van de glazen reikt Het water wordt 20 minuten lang tot 75 graden verhit. De glazen worden uit de pan genomen en op een tochtvrije plaats afgekoeld. Daarna verwijdert men de knippen en controleert of de glazen dicht zijn. O- pen glazen moet men van het begin af aan opnieuw behandelen. Vraag: In november vorig jaar heb ik in mijn tuin een sleuf gegraven van bijna een meter diepte en daarin heb ik alle tuinafval gestort zoals stam men en bladeren van dahlia's, alsme de de restanten van verschillende an dere planten- Ook heb ik enige malen de vuilnisemmer er in omgekeerd. In februari heb ik de sleuf weer dicht gegooid en nu komen er sinds en kele weken fel oranje gekleurde zwam men op te groeien. Wat kan hiervan de oorzaak zijn? Zijn deze zwammen gevaarlijk? Antwoord: Het groeien van padde stoelen houdt verband met de vertering van de inhoud van de kuil Hetzelfde zien wij elk jaar in het bos. waar we ln het verterend hout witte en gele schimmeldraden waarnemen. Later groeien de paddestoelen, de vrucht lichamen. Door de geringe luchttoetre- ding in de kuil was het mogelijk dat het hout ging schimmelen en daarna verschenen de paddestoelen. Dat die paddestoelen er komen is een gevnlg van het feit. dat de sporen van padde stoelen wijd verspreid worden Welke paddestoelen het zijn. valt moeilijk te zeggen, daar er zovele soorten en kleurschakeringen zijn, zodat aparte studie nodig is. Misschien is het wel de eetbare cantharel, maar wees voor zichtig. Eet nooit paddestoelen als u deze niet volkomen kent! Voor de groenten in de omgeving kunnen zij geen kwaad, en u zult er wel voor op passen. dat zij niet tussen de groente geraken. Vraag: Mijn clivia gaat schimmelen tussen de bladeren. Wat kan de oor zaak zijn? Antwoord: Het is mogelijk dat de cli via aangetast is door de wolluis. Dan moet men de plekjes stuk voor stuk aanstippen met een penseel met spiritus. Vraag: Hoe verwijder ik slakken van een keldervloer? Antwoord: Een heel goed middel is gebrande gips op de grond te strooien. De slakken gaan dan dood en u kunt ze verwijderen. Men moet de dode slakken nooit aan kippen of andere dieren geven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2