Zweeds predikant weigert huwelijk te bevestigen Morgen begint conferentie Zuidafrikaanse kerken Aanhang van C.D.U. weer toegenomen Meer blanken naar „gemengde" school Bisschoppen betalen dr. Reeves uit hun eigen zak Dominee W. H. M. Reinders naar Suriname Universiteit van Utrecht groeit tot in Zeist en De Bilt Een woord voor vandaag R.K. Kerk onderhandelt met Castro en Tito BOEKENHOEK s ANGST VOOR Het gereformeerde „Centraal Weekblad'' heeft vier leken ge vraagd om te schrijven over het zogenaamde „Verschralingsrap port". In een van de artikelen stelt mej dr. ir. S. Wagenaar de vraag: ,J)urven wi] de bijbel wel te lezen?" MAAR voor wat wij werkelijk wil len. is altijd gelegenheid te vin den. Het komt mij dan ook voor. dat de eigenlijke reden ergens an ders gezocht moet worden. Maken wij misschien onbewust een bere kening van de kosten, die het mee brengt ons iedere dag door God uit Zijn Woord te laten toespreken? De mogelijkheid is namelijk helemaal niet uitgesloten, dat wij gaan ont dekken. dat het waardevolle in dit leven niet de dingen zijn waarmee wij ons dagelijks omringen, die zo vast en belangrijk lijken: ons werk, ons gezin, ons huis en zijn inhoud, maar dat het gaat om het Konink rijk Gods. en dat dan de rest ons bovendien geschonken zal worden (Mattheüs 6 33). Het brengt mee dat ons leven moet veranderen, wij zullen ons moeten en willen la ten leiden door de liefde tot onze naaste, die als wij door God is ge schapen. HET is niet alleen ons persoonlijk, dagelijks leven, dat wij met al lerlei vastigheden hebben omringd. Ook ons kerkelijk leven kent zijn zekerheden. Wij hebben allerlei ge schreven en ongeschreven regels gemaakt, waarbinnen wij ons be wegen en veilig voelen. Wij hebben onze schema's gemaakt van waar uit wij de bijbel lezen. Wij hebben de in het oosten geschreven bijbel pasklaar gemaakt voor onze Wes terse denkwijze. Bijbel, teksten en boeken die een ander accent leg gen. dan wij gewend zijn, laten we liever liggen. Wij hebben een kerk orde gemaakt. Onze kerkelijke ver gaderingen in al haar geledingen hebben dit raam waarbinnen zij zich bewegen; wanneer deze snel veranderende wereld nieuwe pro blemen stelt en nieuwe oplossingen vraagt, moeten deze net zolang be sproken worden tot ze in het oude raam passen. Als nieuwe zendings- taken op ons pad gelegd worden, kost het jaren voor wij onze han den uit de mouwen kunnen steken. Maatschappelijk is reeds lang ge bleken. dat de vrouw in het open bare leven een belangrijke functie heeft (als maatschappelijk werk ster. directrice in ziekenhuizen etc Nu het aantal vrouwen, dat zich hiervoor beschikbaar stelt, ver mindert is het in de kranten een onderwerp van gesprek. In de kerk is voor de vrouw eigenlijk alleen plaats als toehoorster. Al de gaven en krachten die God gegeven heeft moeten ongebruikt blijven liggen. Regels voor het kerkelijk leven zijn natuurlijk belangrijk en hebben waarde als omgangsvormen voor allerlei vergaderingen; maar hech ten wij er niet een te grote waar de aan. en stellen wij er niet te veel vertrouwen in? Het lijkt wel eens alsof wij de regels van ons kerkelijk leven beschouwen als ge schreven te zijn om de eeuwen te trotseren. Alleen de bijbel kan de ze pretentie voeren. Alles wat van onze regels afwijkt wordt met een zeker wantrouwen begroet en dikwijls is de eerste op merking die wordt gemaakt: ik ben bang dat Natuurlijk zit hier een groot verantwoordelijkheidsgevoel achter voor onze medemens en een diep begrip voor de gevaren, die ons omringen. Maar betekent het niet, dat wij eigenlijk meer ver trouwen stellen In onze regels dan in de hand van God, die ons leidt en bewaart? Durven wij misschien ook hier de consequenties niet he lemaal aan van het ..Levende Woord" en hebben wij ook nu onbe wust een berekening van de kosten gemaakt? ONS gereformeerde levenspatroon is dikwijls het eind van onze horizon, de wereld daarbuiten is wazig en vormloos. Lezen wij de bij bel. dan is de hele wereld van God. Lijdt ergens ter wereld Gods kerk vervolging, dan zijn wij daarbij be trokken, en willen wij de politieke situatie kennen, waarin onze mede christenen leven om ze te kunnen helpen. Vindt het evangelie ergens ter wereld een open oor. of biedt de politieke of economische situatie de mogelijkheid daartoe, dan zijn wij ook daarbij betrokken en willen weten welke vraagstukken de kerk er ontmoet. Ook bij andere terrei nen van het leven zijn wij om Gods wil nauw betrokken. God, die deze wereld dacht en zij is. heeft Zelf de technische vooruitgang in Zijn hand een ook de voortgang van het me disch, biologisch en sociologisch on- erzoek ligt onder Zijn beheer. De resultaten ervan zijn uit ons dage lijks leven niet meer weg te den ken. en stellen ons voor problemen. De toeneming van de wereldbevol king is groot dankzij de vooruit- Èang van de medisch# wetenschap. e voedselproduktie neemt om eco nomische redenen (de Oosterse landbouwer heeft geen geld om be ter zaaizaad en kunstmest te ko- Cen) minder snel toe. In vele stre- en komen mensen om van honger, ook al is er van geen misoogst sprake. Als wij ons dat realiseren is een dankdag voor de oogst geen probleem meer. Als gevolg van diezelfde voort gang. leven wij langer en werken korter dan onze ouders. Er komen zo vele reserves vrij waaruit de kerk kan putten, als zij de moed heeft een antwoord te zijn op de tijd waarin wij leven. Er is dan geen angst meer om alles wat mis kan gaan. maar vreugde en ver wondering over de kansen die God ons iedere dag geeft. Het gerechtshof van de Zweedse stad Eskilstuna heeft de predikant van de Zweedse staatskerk, ds. Alf Hardelin veroordeeld tot een boete ter grootte van zijn maandsalaris, omdat hij geweigerd had een ge scheiden man te trouwen. Omdat de Zweedse predikanten van de staatskerk tevens ambtenaar van de burgerlijke stand zijn, kwam het hof tot de conclusie dat hij niet het recht had het huwelijk te wei geren. Inmiddels is de man met de vrouw, die reeds een kind van hem verwachtte, voor de burgerlijke autoriteiten ge trouwd. maar de kwestie houdt op het ogenblik de gemoederen bezig. Zweden worstelt met de vraag of een predikant de vrijheid mag hebben een dergelijke Boete, omdat hij luisterde tiaar zijn geweten Advertentie kerkelijke huwelijksbevestiging te wei geren. als de predikant van mening is, dat hij dit volgens zijn geweten niet kan verantwoorden In tegenstelling tot Nederland erkent Zweden het huwelijk in de kerk als wettig. Het gevolg van djt voorval is, dat de kleine stad öja-Vastermo plotse ling een bekende klank gekregen heeft in de kerkelijke pers. De vraag is weer actueel geworden of de trouwplicht van de Zweedse predikanten niet op de een of andere manier verzacht moet wor den. zodat zij meer vrijheid van han delen krijgen. OUDE VRAAG Reeds de synode van 1915 heeft zich met deze vraag beziggehouden. Zij sprak zich toen sterk voor deze plicht uit. De predikant was verplicht ieder paar kerkelijk te trouwen dat zich bij hem, aandiende. Sinds die tijd stond vrijwel op iedere synodale agenda het verzoek deze kerkelijke beslissing te wijzigen, zonder dat er een oplossing werd gevonden. De synodes van 1953 en van 1957 spra ken de hoop uit, dat de regering als hoogste orgaan van de staatskerk een andere regeling zou goedkeuren, zodat de gewetens van de predikanten niet telkens in het gedrang kwamen als het gaat om het huwelijk van gescheiden mensen. De kerk van Zweden leert, dat Eerste Sorbotine-diploma's In tegenwoordigheid van de Fr#nse ambassadeur, de heer E. baron de Beau- verger. zal professor E. Guilhouu, cultu reel ambassaderaad aan <fe Franse am bassade hier te Lande, op zaterdagmiddag 17 december te 15.30 uur in het Inatitut Francais (Meson Descartes) te Amster dam officieel de Sorbonne-diploma's uit reiken aan degenen, die in Nederland voor een Sorbonne-examen zijn geslaagd. Dit is de eerste maal dat Sorbonne-di- 6loma's in Nederland worden uitgereikt, et betreft hier het Certificat practique de langue Francalse. Dit examen wordt sinds verscheidene Jaren in Frankrijk afgenomen, maar kan sinds een jaar ook in het buitenland worden afgelegd. In Nederland heeft dit examen in juni van dit jaar plaats gevonden en wel ln Am sterdam, Rotterdam en Den Haag. Dure psalmbundel Op een boekenveiling in Londen is een psalmboek voor meer dan 600.000 gulden verkocht aan de New-Yorkse boekhandelaar H. P. Kraus. Het is een psalmbundel, die waarschijnlijk af komstig is uit het Zwartewoud. Een bilbliotheek in Stuttgart heeft zijn best gedaan om de bundel, die waar schijnlijk «if de 13de eeuw stamt en prachtige tekeningen bevat, in handen te krijgen, maar de Amerikaan bood meer. Het aantal blanke leerlingen dat de geïntegreerde scholen In New Orleans bezoekt Is toegenomen tot 15 i 17, zo Is gisteren bekendgemaakt. De leerlingen waren allen van de William Frantz school waarin een ne- gerleerlingetje tot de eerste klas is toe gelaten. Vrijdag waren reeds 10 blanke kinderen naar school gegaan en giste ren waren het er weer meer. De vrouwelijke demonstranten lieten zich inmiddels niet onbetuigd en jauw- den de blanke scholieren bij hun aan komst na. ..Jullie zijn net zo zwart als zij. riep een hunner. Alleen de McDonough school nr. 19 moet het nu nog zonder blanke leer lingen stellen. Deze school wordt sinds 14 november bezocht door drie neger- leerlingen. Ook hier gingen echter geruchten dat blanke leerlingen de boycot wilden doorbreken hetgeen de politie aanlei ding gaf de patrouilles bij het school gebouw te versterken. De Anglicaanse kerk van Zuid-Afri- ka heeft nog altild niet de hoop opge geven dat bisschop Ambrose Reeves weer naar Johannesburg zal kunnen te rugkeren. HU heeft zUn ambt niet neer gelegd en de kerk wil dat hij dat ambt ook zal behouden Er worden alleen maar tijdelijke voorzieningen getroffen Inmiddels Is het moeilijkste probleem, dat van de financiën, opgelost. De twaalf bisschoppen van de Anglicaanse kerk in Zutd-Afrika hebben besloten om Jaar lijks 10 000 gulden uit hun eigen zak hii te dragen nis tractrment voor Dr Reeves zolang hij buiten zyn eigen bis dom moet vertoeven. Billy Graham «iaat naar Finland Uit Helsinki komt het bericht dat de Amerikaanse evangelist Billy Graham besloten zou hebben om in juli van het volgend jaar een driedaagse evangcli- "•tlecampagne te houden ln Finland. Dr Graham is uitgenodigd door een comité waarvan de Finse lutheraan, voorzitter van het organiserend comité van het we- rcldcnngre» van de Lutherse Wereld federatie. bisschop dr. Simojokl. de pre sident is De Finse campagne wordt ge houden ih aansluiting op de kruistocht in de Engelse stad Manchester. Morgen begint in Johannesburg, Zuid-Afrika, de conferentie van de acht kerken die bij de Wereldraad zijn aangesloten over hun houding ten opzichte van de apartheid en van elkaar. De conferentie zal ge leid worden door dr. Franklin Clark Fry, voorzitter van de Lu therse Wereldfederatie en van het Centrale Comité van de Wereld raad van Kerken. De meeste gede legeerden zijn reeds in Zuid-Afrika aangekomen. Het doel van deze conferentie ls om te proberen een gemeenschappelijk standpunt te vinden ten opzichte van de apartheid om zo een einde te ma ken aan de bittere controversie die er vooral tussen de Anglikaanse Kerk (fel tegen apartheid) en de Nederduits Ge reformeerde Kerk (voor apartheid) be staat. Bijna 90 gedelegeerden, waaronder blanken, negers, en Aziaten zullen de conferentie die tot 14 december duurt bijwonen. De besprekingen zijn beslo- ten. maar in de loop van de week zul len er telkens communiqués worden uitgegeven. Toch nog De conferentie werd bijeengeroepen na de bloedige rassenonlusten die hier in maart en april van dit jaar hebben plaats gevonden. Het zag er evenwel naar uit dat de conferentie nooit zou •laats vinden, omdat de Anglikaanse Cerk eiste dat de besprekingen gehou den zouden worden op een plaats waar de uitgewezen anglikaanse bisschop van Johannesburg, dr. Ambrose Ree ves. haar zou kunnen bijwonen. De anglikanen lieten deze eis later vallen toen de Zuidafrikaanse regering een door de Gereformeerde Kerk ge vraagde vrijgeleide weigerde voor bis schop Reeves. Hij werd in september het land uitgezet ..als gevaarlijk voor het openbaar belang" na de kritiek die hij had laten horen over het optreden van de politie tegen zwarte demonstran ten op 21 maart in Sharpeville. Programma De Zuidafrikaanse kerken hebben 80 afgevaardigden gezonden onder wie 20 niet blanke. Onder de anglikaanse af gevaardigden bevindt zich ook de ro manschrijver Alan Paton (Cry, the Be loved Country) en de Afrikaanse bis schop Zoeloe. Aan de besprekingen neemt ook dr W. A. Visser 't Hooft deel. de algemeen secretaris van de wereldraad. Op het programma van de conferen tie staan vijf punten: 1. Godsdienstige en raciale kwesties in Zuid-Afrika. 2. Het evangelie en de betrekkingen tussen de rassen. 3. Het christelijk standpunt en de he dendaagse geschiedenis. 4. De betekenis van de noodtoestand in Zuid-Afrika. 5. De taak van de kerken met betrek king tot rechtvaardigheid, missies en samenwerking. Het Zeister Zendingsgenootschap (van de Broedergemeente) heeft een tweede gereformeerde predikant aange steld als zendeling in Suriname. Ds. W. H. M Reinders. voorganger van de Ge reformeerde Kerk van Hijken. Dr. Hij wordt speciaal belast met het missio nair# werk onder de Javanen in Suri name. Daar werkt ook de gereformeer de predikant ds J. M. W. Schalkwijk, broer van ds. F. Schalkwijk die op bet ogenblik als zendeling in Brazilië werk zaam is. De Rijksuniversiteit Tan Utrecht groeit over gemeentelijke grenzen heen. Een commissie bestaande uit vertegenwoordigers van het college van curatoren, het ministerie van o. k. en w, de Rijksgebouwendienst en de gemeente Utrecht heeft de behoef te aan uitbreiding van de universi teit bestudeerd. Zij kwam tot de con clusie dat voor het nieuwe universi taire centrum een gebied nodig is dat zich uitstrekt tot over de rren zen van de gemeenten Zeist en De Bilt. Op basis van dit rapport heeft het architectenbureau Van Hasselt en De Koning in overleg met het planbureau van de Rijksuniversiteit een plan voor ruimtelijke indeling opgesteld dat dians aan de gemeenteraad van Utrecht is r B",lS„d'wD',v.Pn*U^e'M*d.l?n ™dV cl in Bonn hiervan kennis gene- dat de regering zich reeds met het puimen, aangezien ze ervan over heeft verenigd. De minister van tuied zijn, dat ze volgend jaar hu.sve,tln« en bouwni)Vïrtield_ heeft UJ__ Wd„ „err,W. Wijziging programma studentencongres „Geloof en politiek" Het programma van het congres „Ge loof en politiek", dat de Rooms-Katho- lieke Staatkundige Studentenfederatie vrijdag, zaterdag en zondag zal houden in Nijmegen, is enigszins gewijzigd. Prof. Schillebeeck is niet in staat zijn oor spronkelijk voorgenomen lezing te hou den. Prof. A. Dondeijne zal hem ver vangen. Het congres zal worden bijge woond door leden van de ministerraad en de SUten-Generaal. Kinderen verdienden schoolreisje met kinderpostzegelactie De stichting Voor het Kind heeft de uitslag bekend gemaakt van de verlo ting der beloningen aan de schoolklas sen. die mee gedaan hebben aan de verkoop actie van kinderpostzegels en prentbriefkaarten ..Door het kind - voor het kind". De totale opbrengst der ac tie, waaraan ongeveer 18.000 schoolklas sen deelnamen, staat nog niet vast. om dat de eigenlijke verkoop pas kortgele den is begonnen en nog doorgaat tot half januari. Voorts komen nog steeds nabestellingen binnen. De uitslag der verloting is: Een va kantie van 14 dagen in Nederland: klas 5a van de Christus Koning Meisjes school (Maastricht). Een vakantie van 7 dagen in Nederland: klas kinderverz. b van de Ind. en Huishoudschool (Mid delburg). Een schoolreisje van 2 dagen in Nederland: klas 1 van de Christelijke School (Staveren-Fr.). 4 t.m. 14. een eendaagse schoolreis in Nederland: klas 6 van de Openbare Lager School (Gie ten): klas 1 b van het Erasmus Lyceum (Almelo): klas 6 van de Ligthartschool (Groningen); klas 2 b van de Rijks H.B.S. (Alkmaar): klas 3 van de St.Ig natius U.L.O.-school (Den Bosch); klas 5 van de Prinses Marijkeschool (Utrecht); klas 6 van de Openbare La gere School (Stavenisse): klas 5 van de Nijmeegse Schoolvereniging no. 2; klas 5 van de Openb. Lagere School Zuid (Wolvega): klas 6a van de Prof. Mr. V. H. Rutge/school (Den Haag); klas 1 van de Franciscusschool 2 (Treebeek). T m. 20. een radio voor schoolgebruik: klas 2b van de Industrie en Huishoud school (Harlingen); klas lf van de R.K. Huish.school Sancta Maria Goretti (Den Haag) klas 6 van de Hervormde School (Onstwedde); klas 5a van de Ds. D. A. v. d Boschschool (Den Haag); klas 5 van de Aeneas Mackayschool L.O. (Den Haag); klas 4 van de Rijks H.B.S. en M M.S. (Assen). het huwelijk een levenslange band hoewel zu in sommige gevallen scheiding en hertrouwen toestaat GEEN VRIJHEID Wanneer mag een predikant nu wei geren het huwelijk te voltrekken? Dat ls de vraag die door de kerkelijke ver gaderingen nog altijd niet ls opgelost. Zowel de RUksdag van Zweden als de synode kwamen tot de conclusie, dat het opheffen van de trouwplicht niet gelijk gesteld moet worden met volkomen gewetensvrUheid, zodat de predikant zelf zou kunnen beslissen wie hU wel en wie hU niet wil trouwen. Daarom kwam men op de gedachte om de bisschoppen opdracht te geven in twüfelgevallen uitsluitsel te geven. De discussie is echter nog lang niet afgesloten, maar het ziet er wel naar uit, dat de veroordeling van de jonge ds. Hardelin een spoedige beslissing moge lijk zal maken. Men wil eindelijk een oplossing in het conflict, dat kan optre den tussen de predikanten als ambte naar van de burgerlijke stand en als geestelyk leider. Voor ds. Hardelin komt deze oplossing echter te laat. Hy heeft de Zweedse staatskerk verlaten en zich aangesloten bij een vrije kerk. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Dinteloord (toez.): Broere te Hoornaar; te Adelaide Australië. Presbyterian Church: J. j Meesters te Kampen. Aangenomen naar Naarden: J. Veen te Beekbergen. Bedankt voor St. Johannesga—Delf- strahuizen (toez.): G. J. v. Embden te Zoeterwoude; voor Boven-Hardinxveld (toez.): P. J. F. Lamens te Kamerik; voor Biezelinge en Eversdyk (toez.): mr. Q. Rovers te Warns (Friesland). CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Sneek: Joh. Prins te Gro ningen; te 's-Gravenzande: N. de Jong te Katwijk aan Zee. Aangenomen naar Mijdrecht: P. op den Velde te Hilversum. EVANG. LUTH. KERK Drietal te Hilversum: J. Blase te Den Helder, G. Fafié te Amsterdam en S. G. van der Haagen te Schiedam. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Rijssen, tweede pred.pl. W. C. Lamain te Grand Rapids (U.S.A.). Bedankt voor Haarlem-Hoofddorp: A. Vergunst te Rotterdam-C. Resultaten van IS opiniepeiling (Van onze correspondent IN BONN De resultaten van de enquê tes, die het E.M.N.I.D.-instituut voor meningsonderzoek in West- Duitsland houdt, tonen aan, dat de populariteit van de „Christe- lijke-Democratische Unie" van Bondskanselier Adenauer weer aanzienlijk is gestegen. Met vol doening hebben de C.D.U.-politi- huisvesting en oouwmjverneia neen ae drie gemeentebesturen verzocht hun me-september een harde stembus- derwerking te verlenen bij het verkrij- gtriid hebben te leveren tegen Jmvand. ei,eodonurecht,n. h«pKht- de Sociaal Demokratische Par- De schrijver Allan Paton is plotseling weer in het nieuws gekomen doordat de Zuidafrikaanse regering zijn paspoort heeft ingetrokken. Paton vernam dit toen hij uit New York in Johannesburg terugkeerde om de conferentie bij te wonen. Hij ontving In de Amerikaanse havenstad de jaarlijkse vrijheidsprijs, omdat hii zich door zijn strijd tegen de apartheid verdienstelijk heeft gemaakt voor de strijd om de vrijheid voor de Ts dat elke d#r'gemeenten haar"bevoegd- De jongste enquête hee.'t uitgewezen -nens. Paton is voorzitter van de Zuid heid volledig behoudt. d«» er van de 100 stemmen voor de I afrikaanse Liberale Partij. vrijmaken van de gronden en het bouw- rljDmaken van de terreinen. Het gebied bulten de Utrechtse ge meente zullen niet geannexeerd worden. Zowel B en W. van Utrecht alJ van De tij" (S.P.D.). De C.D.U. heeft sinds 1949 steeds een leidende positie in de Westduitse politiek Bilt en Zelat zijn voorstanders van «a- ingenomen en Zli Wil deze in- menwerking door middel van een coör- j._ dinerend beleid waarbij uitgangspunt N loed nog UltDreiOen Bondsdag 35 voor de C.D.U. en 30 voor de S.P.D. zijn. Dat betekende sinds september een vooruitgang van 6 stem men voor de C.D.U. *n een achteruit gang van 1 stem voor de S.P.D. De li berale Vrije Democraten verkregen 1 stem minder dan ln september, name lijk 6. terwijl de Vlucbtellngenpartlj nog geen kans maakt om in de Bondsdag tc komen (dan Is 5 pet. van de stemmen vereist), want zij heeD er pat 3. Dat de verkiezingen beginnen te nade ren. kan men ook concluderen uit het feit, dat het aartal ondervraagden, die geen mening hadden, voortdurend daalt. In september was het percentage 26. In oktober nog maar 22. Wanneer men degenen, die nog geen uitgesproken mening hebben, bulten be schouwing laat, dan leidde in oktober de C.D.lT. met 45 pet. van alle stem men (40 In september) vóór de S.P.D., die 39 pet. (42). de liberalen, die 8 pet. (9), en de vluchtellngcnpartlj, die 4 pet (3) behaalden. „Mijn misdaad is te groot om de straf te dragen", zegt Kain. Ik weet niet of hij sprak uit waarachtig berouw of uit intense angst voor de gevolgen van zijn daad. Maar hij sprak een waar woord, dat wij maar al te dikwijls vergeten. Wij hebben zoveel horen spreken over de liefdevolle en genadige God, dat wij vaak onbewust zijn gaan menen, dat de toom van God zoveel is als de roe van Zwarte Piet, een symbool waarmee gezwaaid wordt, een dreigement voor de hangertjes, dat op de brutalen al lang geen indruk meer maakt. God vergeeft toch wel. En toch is het misschien ook geen waar woord. Kain schijnt te menen, dat deze misdaad een straf vergt die hij niet kan dragen. Dan zouden er dus andere zondetjes kunnen zijn, waarvoor wij rustig de straf op ons kunnen nemen. Hij maakt een onbijbelse scheiding tussen de kleine en de grote zonden, tussen de dagelijkse zonden en de doodszonden. Hij vergeet, dat iedere zonde ons scheidt van God. Eva at een appel en die kleine vrucht rolt nog steeds door de eeuwen verder. Die ene ongehoorzaamheid was groot genoeg om de dood van Christus te vereisen, wilden wij gered worden. Wij kunnen voor geen enkele zonde de straf dragen, dat kan Hij alleen. De tekst van de open brief, die aartsbisschoppen en bisschoppen van de Rooms Katholieke kerk op Cuba aan de rege-ring-Fidel Castro hebben gericht, is nog niet, in tegenstelling tot hetgeen werd verwacht, vanaf de kansel bekendgemaakt. In deze brief, waarvan de inhoud als duidelijk en krachtig" wordt ge schetst, weerleggen de r.k. hoogwaar digheidsbekleders de beschuldigingen, die de Cubaanse premier een week geleden tegen de r.k. universiteit heeft geuit. Fidel Castro verklaarde hierin dat de universiteit een brand punt was van tegenrevolutionaire bedrijvigheid. Hij zei verder dat de Cubaanse plat telandspastoors geldbedragen hadden ontvangen van de directies van Cubaanse suikerondernemingen. De tekst van de brief der r.k. prela ten is ook niet aan de Cubaanse pers, radio of televisie verstrekt. Volgens inlichtingen van bepaalde, welingelichte Cubaanse zijde willen de r.k. autoriteiten nog enige tijd met pu- Nieuwe psalmberijming binnenkort gereed De nieuwe psalmberijming zal in fe bruari geheel gereed zijn, aldus meldt het blad Musica Sacra. Deze berijming is gemaakt door een interkerkelijke commissie. Enige tijd geleden is er een proeve van 110 psal men verschenen, de .hierop geleverde kritiek, heeft men voor het maken van de definitieve berijming, ter harte geno men. Lieve Peter Het was alsof m'n kamertje me met open armen ontving zonet, met alle vertrouwde dingen, m'n stoeltje had de hele dag gewachtIk heb eigenlijk geen tijd om rustig te zitten bij de schemerlamp, ik ga uit vanavond, de klasseavond waar ik je al over schreef. Nog even en dan ga ik kleden, langzaam, want dat vind ik 't heerlijkste van uitgaan, het klaarmaken, alles an ders, je mooiste jurk, nieuwe kousen, parfumEn met dat alles aan voel ik me heel anders, een stemming, die je echt niet alleen kunt toeschrijven aan dat vleugje poeder, ik ben echt vro lijk omdat ze vinden dat ik er leuk uitzie en dat vanavond anders is dan morgen of gisteravond. Nu kan ik al bijna niet stilzitten. Ik kan ook aan niets an ders denken eigenlijk. (Ik ga niet veel uit, dat merk je wel). Ik weet hoe 't zijn zal, een toneelstukje, een soort quiz, wat spelletjes. Misschien dansen we ook nog wel. De kamer zal heel blauw zijn van de rook en m'n vriendinnetjes zullen anders lachen, hoger en ik misschien ook. De ruiten zijn beslagen, we tekenen poppetjes en harten, alles loopt uit, dat maakt alles nog veel vreemder. Altijd komt op zo'n avond 't moment waar op ik denk: wat doe ik hier als ik even uit 't raam hang of dans met een partner die ook niet houdt van veel praten. Dat is het leuke van zo'n avond: je laat je leiden zonder praten, of een beetje achteraf gaan zitten met een sigaret, waaraan je niet trekt, ik kan niet zo goed roken, maar ik houd veel van die blauwgrijze rook, mooi, maar ongrijpbaar; ik moet er altijd weer naar kijken als ik iemand zie roken. En dan kom je met een kleur thuis. Je roept tot morgen'. En in de huiskamer zitten paps en mams te lezen, ze vrager.: Hoe was 't? Maar je kunt niets meer terugvinden van je pretstem- ming, het is net een ochtend. Maar misschien weet je dit alles al, óf heb jy nooit de vreemdegedachte op zo'n feestje, dit kan wel de laatste avond zijn, de allerlaatste avond. Dan zie ik de kamers met 't licht, de muziek, onze stemmen, uls een klein hokje, er om heen is alles donker, is niets dan een grote zwarte leegte. Misschien denken we dat allemaal, maar we zeggen het niet, we draaien alleen de radio harder, we lachen veel en hoog, we drinken veel zoete limonade, rode. Er is een piano, iemand fantaseert om 't Wilhelmus. Daar dansen we ook op. Ken je deze sfeer. Peter? Aan de ene kant „gezellig" en toch iets van It's now or never". (Er komt een jongen langs die 't fluit hoog en langzaam. Zo fluit je alleen maar als je gelukkig bent. Zou die jongen gelukkig zijn, denk je?) Mij maakt die song van Elvis Presley heel bang, ik moet denken aan een man die wegteerde, t.b.c., er was mets aan te doen, die tot hij stierf, wilde leven, volop koortsachtig leven, die graag de leugens van de dokters geloofde, je hebt levens honger zegt 't meisje waar hij van houdt. (Maar dat was een boek. Toch moet ik steeds denken, als ik dat meisje was ge weest, zou ik dan ook gezegd hebben: je wordt beter, en: ik houd van je, terwijl dat niet waar was?) Gisteren droeg ik weer een baby door onze straat, dat deed me denken aan de lente, aan m'n verjaardag, toen ik diezelfde baby heb gedragen in m'n armen, de lucht was blauw, overal zongen vogels, ik droeg een kindje dat tegen me lachte, ik was zo gelukkig dat alle mensen 't wel aan me moesten zien misschien dachten ze wel dat 't mijn kindje was. (kindje is veel mooier dan baby. Zeg 't maar eens een paar keer hardop: kindje, kindje, en denk terwijl je het zegt aan iets heel lie's). Ik bleef alleen achter toen de bus weggereden was, maar de lucht was blauw en vol vogelstemmen, en ik voelde 't nog steeds in m'n armen. Nu was 't herfst, af en toe huilde ze omdat 't regende en 't zo lang duurde voor de bus kwam. Ik zong Slaap kindje, slaap en Come, closer to me. Er waren maar twee mensen op de wereld, ik en mijn kindje en ik moest troosten en lachen en wiegen, ik had helemaal geen tijd om erop te letten hoe triest alles was. Het is wel moeilijk een naam te verzinnen voor een schildpad hè? Schildpadden zijn heel oud en wijs en toch lief omdat ze iets onbeholpens hebben. Het moet een beetje eer biedige naam zijn. Wat denkt je van Laurens? of Evselius? En Simon, daarmee zou je ook een schildpad kunnen roepen mis schien. Ik heb een tintelend gevoel van spanning, straks m'n vrien dinnetjes ophalen, we zullen onderweg zingen „Why" en Ra- mona" en ik zal proberen Reveille Roch te fluiten. (Maar meis jes mogen niet fluiten, daar is een heel naar gezegde over). Dag. lieve Peter, donkey lacht zo, ik moet je vast de groeten doen. Dag, je MARJA. blikatie van de tekst van hun brief wachten, in de hoop eerst de reactie erop van Fidel Castro te vernemen. In de brief worden de bruggen tussen de R.K. Kerk op Cuba en de regering niet vernield. Het schrijven moet als een uiterste poging worden gezien om tot een tweegesprek tussen de R.K. Kerk en de Cubaanse regeringsleider te komen. JOEGOSLAVIË De r.k.-aartsbisschop van Belgrado, de 80-jarige dr. Josip Ujcic, is maan dag in Belgrado teruggekeerd, na bijna vier weken in Rome met Va ticaanse autoriteiten van gedachten te hebben gewisseld over de betrekkin gen tussen de R.K. Kerk en de rege ring in Zuid-Slavië. Hij heeft o.a. met de paus en met kardinaal Tar- dini, de Vaticaanse staatssecretaris, gesproken. Hij had het antwoord bij zich, dat de Zuidslavische regering had gegeven op een memorandum, waarin het epis copaat trachtte een einde te maken aan de spanning tussen de zes miljoen rooms- katholieken en de regering van Tito. Volgens welingelichte kringen in Belgra do staat de regering blijkens haar ant woord welwillend tegenover het meren deel van de r.k. voorstellen. Volgens genoemde kringen schijnt het Vaticaan te hebben ingestemd met een belangrijk punt voor onder handelingen het verlenen van meer godsdienstvrijheid in ruil voor meer loyaliteit en steun voor enige politieke en in het bijzonder econo mische maatregelen van de staat. De Zuidslavische regering heeft of ficieel ontkend, dat zij van plan zou zijn binnen afzienbare tijd de in 1952 verbroken betrekkingen met het Vati caan te herstellen. Zij zou echter wel genegen zijn in te stemmen met de komst van een vertegenwoordiger van het Vaticaan, die zonder diplomatieke status met haar contact zou kunnen on derhouden over verschillende kwesties betreffende de verhouding tussen kerk en staat. Men verwacht verdere con tacten tussen kerkelijke en regerings functionarissen in Zuid-Slavië, nu Ujcic uit Rome is teruggekeerd. Bisschoppelijk schrijven openbaar gepubliceerd In geheel Spanje is een schrijven van de bisschop van San Sebastian, mgr Font Y Andreu, dat uitsluitend aan de gelovigen was gericht, gepu bliceerd. In deze brief werd verklaard, dat priesters van de provincie Guipuzcoa, die hun steun blyven geven aan de eis om ophelderingen naar aanleiding van een brief, welke Baskische pries ters in mei j.l. hebben doen uitgaan, worden geschorst. „Ware katholieken moeten zich onderwerpen aan de be slissingen van de bisschoppen", zo staat in de brief van de bisschoppen, terwijl in mei door de priesters werd beweerd, dat bepaalde aspecten van het Spaanse regime een toenemende afkeer van de kerk onder de Baskische katholieken hebben teweeggebracht. Advertentie Gids voor de scheepvaart 1961, Uitga ve N.V. v. h. Firma Groenendijk, Slag- hekstraat 90—94, Rotterdam-25. Als elk jaar een welkome en onmisbare gids voor heel velen. Fatale handen, door Louis A. M. Mar tin. Uitgave H. Meulenhoff, Amsterdam. Een schrijnend boek over de onderwe reld van Parijs. In het Heilige Land, door ds. P. Fa- gel. Uitgave Ned. Evang. (N.H.) Kerk. Ste. Katelijneplein 5. Brussel. Een mooi boekje met indrukken van Israël. De op brengst is bestemd voor de bouw van een nieuwe kerk te Brussel. Etappe Parijs, door Will Berthold. Uit gave De Goudvink, Amsterdam. Een aangrijpende roman, in vertaling van J. Sohl van Binsbergen. over het Pa rijs in de bewogen zomer van 1944. Het zaad van morgen, door Frans de Schrijver. Uitgave De Goudvink. Amster dam. Van dit felle oorlogsboek is hier mede de tweede druk verschenen. De Spaanse bruid, door Leo Vandae- le. Uitgave De Goudvink, Amsterdam. Een avontuurlijk en scherp getekende familieroman, handelt over bewogen jaren. Duiven melken, door S. Carmiz- gelt, Uitgave N.V. De Arbeiderspers, Amsterdam. Van dit aardige boekje is hiermede de tweede druk uitgekomen. De dichter Rilke als mens, door Nel Noordzij. Uitgave L. J. C. Boucher. 's-Gravenhage. Over de grote dichter schreef Nel Noordzij deze twee fijnge voelige essays, die men hier gebundeld vindt en die ons de dichter stellig na derbij brengen. De rebellerende mens, door prof. dr. L. J. van Holk. Uitgave L. J. C. Bou cher. 's-Gravenhage. Over ..de rebelle rende mens" is sinds de oorlog veel ge schreven. Prof. Van Holk weet over het moeilijke onderwerp veel verstandigs te zeggen. Longo's herdersverhaal van Dafris en Chloë. Uitgave L. J. C. Boucher. 's-Gra venhage. Dit is het bekende Griekse herdersverhaal in de fraaie en gevoeli ge vertaling, zoals de dichter Jan Prins haar kort voor zijn dood beëindigd heeft. De uitgave is dus tevens een weemoe dige herinnering aan de vertaler.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2