rn\m kclit Indonesische aanval op Nederland I m'c V.V.S. verslaat Celebes' gelijk spel van H.V.L. Hamar niet in tel Nu Davos en Inzeil Ghana breekt met België H.V.L. 2 sleepte gelijk spel tegen P.W. 2 uit het vuur Kaasprijs blijft maar oplopen September goede maand voor winkeliers Alarmtoestand in Poelpolder (Westland) Malaga geeft heftig antwoord op Djakarta's kritiek Karei Doorman botsing 111 Voor Toltèn al 91 huizen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 8 MAANDAG 5 DECEMBER 1960 Dam-vraag 29 Probleem van J. J. van Tol te Rotterdam Naar een motief van Leo Springer construeerde J. J. van Tol onder- staand probleem. Moeilijkheden zal het u niet leveren maar een aardige variant zal u even verrassen. Zwart: 2. 4. 7. 10. 12. 21, 24. 28, 30. Wit: 15. 23, 31, 32. 36. 37, 38, 39, 43. Schaak'vraag 29 De stelling in de partij tussen Wie- mer en Winz was: Wit: Kgl, De3, Tdl en fl, Ld3, Pc3 en g5, pi a2, b2, c2, g2 en h2. Zwart: Kg8, Dc7 Ta8 en f8, Lc8, Pb8 en f6, pi a6, b5, e6, f7, g7 en h7. Zwart was aan zet Ik vroeg u: wat zou u gespeeld hebben? Misschien antwoordde u net als ik: natuurlijk 1. Dc7xh2t. Wit speelt dan 2. Kglx h2. en zwart 2Pf&-g4t, 3. Kh2— g3. Pg4xe3. Zo ging het in de partij ook. Maar wit vervolgde: 4. Ld3xh7t, Kg8h8; 5. Tflxf7 (Zwart mag niet nemen wegens Td8t en mat), 5Pb8d7; 6. Tdl—hl (Zwart mag nog niet nemen), 6Ta8-a7; 7. Pc3—e4, Ta7—c7; 8. Lh7—f5t. Kh8—g8; 9. Tf7xg7f (Vuurwerk), 9Kg8xg7; 10. Thlh7t, Kg7g8; 11. Lf5xe6t, Tf8f7; 12. Le6xf7t, Kg8—f8; 13. Pg5e6t en zwart gaf op. (Ke7, 14. Lg8t, Ke8 en 15. Pd6 mat). Bridge Alvorens U de oplossing te geven van het tegenspelprobleem van giste ren, nog even de kaartverdeling né de le slag: A3 A 7 5 2 O H 6 4 A 6 3 H V 7 5 V 9 O 1093 V 8 7 4 Zuid, die 4 schoppen moest maken, speelde in slag 2 klaverenaas en Oost- West kunnen nu het contract down spe len, indien Oost hierop klaverenheer afgooit!! Het lijkt, of Oost nu voor Sin terklaas speelt, doch dit is maar schijn. Immers, Zuid kan hierna bij het ont wikkelen van zijn klaverkaart niet verhinderen, dat West met klaveren- boer aan slag komt en daarna ruiten terug speelt. Hierdoor wordt een latere placing tegen Oost onmogelijk gemaakt en Zuid gaat down; hij verliest nog ruiten vrouw en 2 slagen in troef. Speelt U het maar eens na! Ook het spelen van een kleine kla veren uit de dummy in slag 2, of later uit de hand geeft Zuid geen winst, mits Oost-West maar goed te genspelen. Oost moet o.a. op het goede moment deblokkeren, door zijn klave renheer af te gooien. Het contract is dan niet meer te maken. Een spel met talrijke finesses. Jack Diamond. Koppel-puzzel Door omzetting der letters kan men van elk paar der nevenstaande woor den een nieuw woord vormen. De be ginletters van de nieuwe woorden vor men bij juiste oplossing een zegswijze. Twee Leidte overgangsklassen trokken over. dat Libanon te machtig was. Wel zaterdagavond naar Rotterdam en Den Haag. VVS naar Den Haag tegen Cele bet en HVL in Rotterdam naar Libanon 2. Voor de HVL'ert is de wedstrijd te leurstellend verlopen, trant zij moesten genoegen nemen met een gelijk spel. VVS echter deed het veel beter en wist Celebes te verslaan, waarmee zij in de eerste plaats twee kostbare punten ver. oyerden en zich ten tweede wat distan- deerden van de laatste plaats. Celebes I—VVS 1 1—3. In weer volledige opstelling heeft VVS bewezen dat zij beslist geen zin hebben dit seizoen te capituleren. Nu is Celebes dit jaar bijzonder zwak, maar het valt bij de wedstrijden irf de Haagse noodkerk niet mee voor een gast om tot winst te komen. Geladen begon VVS de eerste set en steeds een kleine voorsprong houdend brachten de Leidenaars 1—0 op het score bord via een 15—8 setzege. In de tweede herstelden de Hagenaars zich en nu ont spon zich een felle strijd om de puntjes. Met Celebes iets meer gelukkig in de slotfase werd het 1—1 15—11 voor Cele bes. Maar Bram Favier c.s waren deze avond met heel andere bedoelingen in 't veld gekomen, nl. om te winnen. Daar voor moesten de aanvallen ook op het eind worden doorgezet. Goed serveren en afmakende smashes waren voor Celebes te veel van het goede. Meer als in de eerste set wisten zij niet te bereiken en zo kon VVS met «en 21 voorsprong de laatste set in gaan. Deze slotset was er een van een zich fel verwerend Celebes voor een gelijk spel en een op winst be lust VVS. Gelukkig voor onze stadgeno ten faalden zij nu eens niet in het slot. Het was een zenuwslopend duel, dat ruim twintig minuten duurde voor de beslis sing was gevallen, maar het waren de Leidenaars die juichten en met 15—13 aan het langste eind trokken. Een verdiend» 3—1 zege voor VVS. Libanon verraste HVL Was alleen de zwakke leiding oorzaak dat HVL met een gelijk spel genoegen moest nemen? We menen zeker van nie' Zelfs in deze strijd had HVL mits een goede wedstrijdmentaliteit tonend met de volle winst mo ten afsluiten. Natuur lijk is kritiek wel eens op zijn plaats, maar dan na de wedstrijd. Tegen hun gewoonte in begonnen de Leidenaars in een heel laag tempo, dat de tot nu toe nog zwak voor de dag ka mende Rotterdammers als op het lijf ge schreven la» Dit resulteerde binnen een minimum van tijd in een 10 achter, stand voor de roodhemden, want het werd 15—6. Wakkergeschud schakelden de Leidenaars op een veel hoger tempo SCHAATSENRIJDEN De traditionele trainlngsrets van de Ned. Vereniging tot bevordering van het hardrijden op de schaats naar Hamar Is voor dit seizoen vervangen door twee reizen en wel naar Davos en naar het plaatsje Inzeil ln Zold Beieren. De eerste groep rijders (18 man) ver trekt morgenavond onder leiding van Herman Buyen voor drie weken naar Davos. Op vrijdagavond 16 december gaat een groep van 30 rijders en 5 rijdsters naar Inzeil om daar onder leiding van Jan Charisius (Leeuwarden) en A. Steneker (Apeldoorn) tezamen met de Duitse A- ploeg gedurende vier weken op de op een hoogte van ongeveer 1000 meter ge legen F rillenaee te oefenen. De KNAU blijft bestaan Ook als 't Zuiden wil gaan Het hoofdbestuur van de Kon. Ned. Atletlekunie heeft het bestuur van dis trict Zuid uitgenodigd tot een gesprek om de gerezen moeilijkheden uit de weg te ruimen. Dat is het resultaat van een hoofd bestuursvergadering, die zaterdag 3 de cember in Gouda werd gehouden. Zoals bekend was een zo op het oog lijkend onbeduidend incident tussen de voor zitter van de K.N.A.U., ir. A. Paulen en de voorzitter van het district Zuid, de heer P. Th. van der Heyden over het al dan niet toegang verlenen van een fotograaf op het middenterrein er de oorzaak van, dat het zuidelijk district zich van de K.N.A.U. dreigde af te schei den. Turnen De Ned. dames-turnploeg. die zaterdag 17 december in Leeuwarden tegen de Duitse damesploeg uitkomt, is als volgt samengesteld: Bep Ipenburg (DOS. Amsterdam), Ria van Velsen (Hercules, Bodegraven), Ali van Essen en Grietje van Essen (beiden Quick Hui- zum), Nel Frits (VTV, Vlissingen) en Nel Reinecke (Kralingen, Rotterdam» Reserve is Lineke Muller (Doves Hel- loo). Rugby Het rugbyteam van Zuid- Afrika heeft zaterdagmiddag te Cardiff met 30 gewonnen van de amateur-ploeg van Wales. Lahn ryke soep lat sen maar grond ader bot eelt keet lias laag bol teen gal lor maan rong aha den aga pet lier mand rog OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hor.: 1. dorpel-som. 2. overeen-no. 3. manie-iets. 4. manen-Deil. 5. elim-te-koc. 6. Loenen-ant. 7. al-To-riant. 8. rei-dod-Lee. 9. gage-Peter. Vert: 1. Dommel-arg. 2. ovaal-o.L-ea. 3. ren-nietig. 4. priem-node. 5. e.e.-enter-op. 6. Leiden-Ide. 7. Sneek-aalt. 8. ont-ion-nee. 9. mos-letter. Maurice Rosal, de voormalige ambas sadeur van Guatemala in Belgic en Ne derland, heeft gisteren een geding ver loren. waarmee hij probeerde zijn on schendbaarheid gehandhaafd te krijgen, om te ontsnappen aan vervolging we gens het complotteren om de wet op de verdovende middelen te overtreden. De Dominicaanse republiek heeft het lidmaatschap van de Wereldbank beëin digd. doch de band met het Internatio nale Monetaire Fonds blijft nog ln stand Da bank telt nu nog A leden. vochten de Rotterdammers om hun sprong te vergroten, maar de verdedi ging was te zwak om de Leidse kanon niers te weerstaan Met 15—10 voor HVL was de stand gelijk en de strijd volko men open. Helaas werd weer de bekende depressie de Leidenaars noodlottig. Want inplaats van stug door te vechten letten zij meer op scheidsrechter en tegenstander dan op eigen spel. Waarom? Het was voor ieder onbegrijpelijk dat dit op volle toeren draaiend HVL niet naar een 31 zege wandelde. Maar Libanon ging gewoon door, accepteerde dankbaar de geboden kansen en won met 1510 de derde se' Men nam tegen de verwachting in een 2—1 voorsprong. In de laatste set hebben de HVL'ers dan eindelijk laten zien, wie eigenlijk de sterksten waren. Zonder dat de Rotter dammers ook maar iets hadden te ver tellen lieten de Leidenaars 154 noteren. Daarmee was een gelijk spel binnen, maar met meer rust was het een over winning geweest. Ghana heeft de diplomatieke betrek kingen met België verbroken en de Bel gische ambassadeur 48 uur de tijd ge geven om het land te verlaten. Dit is van ochtend bekendgemaakt door de Ghane- se minister van buitenlandse zaken Ako AdjeL In een door de minister uitgegeven verklaring wordt gezegd dat deze maat regel is genomen omdat de regering van Ghana de Belgische regering verant woordelijk acht voor de jongste gebeur tenissen in Kongo en voor de moeilijk heden in het bestuur van de wettige re gering cn het wettige parlement van Kongo. Met die regering wordt die van Patrice Loemoemba bedoeld. Rotterdam: Burgemeester en wethou ders van Rotterdam stellen de raad voor ondershands ƒ40 miljoen te lenen van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten tegen 4V« pet, af te lossen in 25 jaar, en f 6.090.000 tegen gelöke rente, af te los sen in 29 jaar. Ongetwijfeld was het belangrijkste dig om resp. van LUSV 1 en Or. Groen 1 treffen in de heren eerste klas dat tussen te winnen. Het wel zeer teleurstellend leider Prof. Wijk 2 en het wat tegenval lende HVL 2. De roodhemden moesten om niet verder achterop te raken min stens een gelijk spel uit deze strijd over houden. beter was het natuurlijk de lei ders te kloppen. HVL 2 mocht na afloop echter de handen dicht knijpen, dat zij een gelijk spel uit het vuur konden slepen. Binnen de twintig minuten had PW 2 met superieur spel een 20 voorsprong twee alleszeggende setstanden nl. tweemaal 155. Op dat moment meende de captain van de PW'ers dat hij met een zwakker team kon aantreden om dit HVL een 30 nederlaag te bezorgen. Maar hij had buiten de vechtlust van de roodhemden gerekend, die met 154 de stand op 2—1 brachten, en in de vierde set kon PW niet meer in zijn normale spel komen om de zege veilig te stellen. Op de streep maakte HVL gelijk, via 1513 werd het 22. KVC was natuurlijk zeer benieuwd naar deze uitslag, want de Katwijkers kwamen hierdoor gelijk met PW op kop. Zelf wonnen de KVC'ers vrij gemak kelijk van Oranje Groen. PSVA bleef op de derde plaats door een goede overwin ning op de studenten. De eerste vijf plaatsen in deze klasse zijn zeer belang rijk. daar na de eerste helft van de com petitie gesplitst wordt in twee groepen van vijf teams, die weer een volledige competitie tegen elkaar spelen. De afd. Leiden probeert op deze wijze het spel peil te verbeteren, daax nu de topteams elkaar driemaal zullen ontmoeten. Zoals de stand van de teams nu weergeeft, zal dit waarschijnlijk ook de afsluiting zijn van de eerste helft, met misschien het studententeam als mogelijke outsider. In de dames eerste klasse bleven drie teams aan de leiding nL PW 2, KVC l en Nw. Brurth. 1. PW 2 en Nw. Brunh. 1 hadden de meeste moeite om tot winst te komen en hadden dan ook vier sets no- Uitslagen volleybal afd. Leiden Dames eerste klas: Nw. Brunh. 1Or. Groen 1 3—1; Prof. Wijk 2—LUSW 1 3—1; Teylingen 1—Kangeroes 2 3—0; KVC 1—Nw. Brunh. 2 3—0. Dames tweede klas: Argos 2KVC 3 0—3; KVC 2—Nw. Brunh. 3 2—2; DES 1— Teylingen 2 22. Dames derde klas: HVL 1Meerburg 1—3; GGV 2—ODD 1 3—0; SKR 1—Raap horst 1 3—1; KVC 4—KVC 5 3—0. Dames vierde klas: LUSV 2de Alvo's 1 30; Raaphorst 2Or. Groen 2 0—3; Raaphorst 3—HVL 2 03. Heren eerste klas: Prof. Wijk 2HVL 2 22; Donar 1Kangeroes 2 22; Or. Groen 1-KVC 1 0—3; VVS 2—KVC 2 3—1; LUSV 1—PSVA 1 1—3 Heren tweede klas: WS 3GGV 2 3—1; LUSV 2—Prof. Wijk 3 1—3; Donar 2Meerburg 1 13; HVL 3GGV 1 13; SIOS 1—LD 1 3—1. Heren vierde klas; Prof. Wijk 6LD 2 30; Raaphorst 1—WS 5 3—1: DES 2- DSS 1 2—2. Heren derde klas: ODD 1DES 1 31; De Vlam 1—PW 4 3—O; Donar 3—WS 4 2—2; Teylingen 1—PSVA 2 3—0. Overgangsklasse heren: Libanon 2— HVL 1 2—2; Celebes 1—WS 1 1—3; Prof. Wijk 1—Orawi 1 30; Kangeroes 1— Voorburg 22. Overgangsklasse dames: Kangeroes 1- Argos 1 3—0. Volleybal Het Franse volleybal-team heeft zaterdagavond te Thionville voor ongeveer 3000 toeschouwers het Bel gische team met 30 verslagen. De set standen waren: 150, 153, 15Tl. (Van een medewerker) De beurs van Leeuwarden noteerde vorige week voor volvette kaas f 1.89— 1.90, 3 cent hoger dan de voorgaande week. De 40+ kaas noteerde f 1.741 75, wat een stijging van 2 cent per kg be tekent. De handel was goed en het aan bod werd vlot geplaatst. In de laatste weken van het jaar is als gewoonlijk de handel van beperkte om vang. De uitvoer naar W. Duitsland valt echter zeker niet tegen. In de week tot 19 nov. liep de produk- tie van kaas met ca. i op en bleef daarmede ongeveer 6'/» bij vorig jaar ten aohter. De boierprodiuktie daalde in die week met ca, i»/« en was ca. 23*/« lager dan vorig jaar. Door verlaging van de toeslag is de binnenlandse prijs van verse boter met 12 cent per kg verhoogd. De koelhuis- boter bleef onveranderd in prijs. Voor binnenlandse consumptie worden van week tot week niet onaanzienlijke hoe veelheden koelhuisboter uitgeslagen. In de week tot 19 nov. was dat 843 ton, waardoor de voorraden tot 10-052 ton te rugliepen. De toeslag op de uitvoer is met 12 cent verlaagd en bedraagt n>u 55 cent per kg. Bij uitvoer naar Engeland gaat deze verlaging in op 5 december en bij uitvoer naar overige bestemmingen waarbij toeslag verleend wordt op 25 de cember. In de week van 13—19 nov. leverden veehouders voorlopige cijfers 80-159 ton melk aan de fabrieken af. Dat was al weer 1'/» meer dan in de voorgaande week en ongeveer evenveel als in de overeenkomstige week van vorig jaar werd afgeleverd. De produktie van gecondenseerde melk was in die week ca. 22*/. hoger. Als ge volg van de opgelopen kaasprijzen ver- laagde het produktscbap de heffingen op de uitvoer van kaas naar West-Duits- land. Met ingang van zaterdag 3 dec. gelden bij heffingen van resp. 7 cent en 6 cent bij uitvoer van volvette en 40 kaas. In de voorgaande week waren de heffingen 10 en 9 cent. Kangeroes 2 sluit hier de rij met 0 punten. Ook in de heren tweede klas was er een big match, nl. de strijd tussen de twee koplopers LD 1 en SIOS 1. Deze had plaats in Noordwijk en misschien is het zaalvoordeel voor de Noord wij kers van doorslaggevende betekenis geweest, want na spannende strijd won SIOS met 3—1. Daardoor kwamen zij nu alleen op kop met LD 1 met één punt achterstand op de tweede plaats. Maar hier kan nog veel gebeuren, daar nr. 5 pas twee pun ten achterstand heeft op de leiders. In de dames tweede klas blijkt het krachtsverschil in de kopgroep van 4 heel erg gerung, ook de uitslagen geven hier een getrouw beeld van. Argos 2 lijdt hier aan dezelfde malaise als het eerste team in de overgangsklasse, het is dra ger van de rode lantaarn en het spel geeft nog geen hoop op verbetering. Van de stand in de heren derde klas valt nog weinig te zeggen, daar enige teams'een a ah ter stand hebben en dit dus ,.+iver "eerseeft- ODD deed verdienstelijk werk door het voorts aandelen in een beleggingsmaat- Alphense DES met 3—1 te kloppen. KVC 4 in de derde klas is het derde Katwijkse team dat de leiding heeft in de competitie. Een uitstekend resultaat van de KVC-dames tot nu toe. Gezien de uitslagen van de laatste weken menen we dat dit KVC 4 zeer hoge ogen zal gooien voor de titel. In de heren vierde klas gaat Raaphorst verrassend ongeslagen aan de leiding. Vorig jaa<r draaide dit Wassenaarse team nog niet zo best, maar nu zoveel te be ter. PW 6 heeft reeds een nederlaag te slikken gekregen van de leiders, maar kwam op de tweede plaats door verder de lei schoon te houden. In de dames vierde klas was het te verwachten dat het reserveteam van de damesstudenten een gooi zou doen om de titel bmnen te halen. Or. Groen 2 DES 3 zijn hier de medestrijders voor de eerste plaats en met spanning wordt deze nek-aan-nek-race gevolgd. Een vreemde situatie doet zich in deze klasse voor bij de twee D EIS-teams, waarvan het derde op de tweede plaats staat en het tweede op de laatste Wcstduitse soldaten hebben de minis ter van defensie van de bondsrepubliek, Franz-Josef Strauss, meegedeeld, dat nazi's de namen van Joodse soldaten, die voor Duitsland gevallen zijn, op de oor logsgedenktekens hebben uitgewist en op de lijsten van de gesneuvelden heb ben doorgehaald. Strauss heeft zijn col lega van binnenlandse zaken verzocht zijn medewerking te verlenen, opdat de namen weer worden aangebracht De Amsterdamse Leder Mij n.v. te Oisterwijk zal 13 december bij de Am- sterdamsche Bank 515.000 gewone aan delen van 1000 uitgeven, winstdelend over 1961, tegen 100 waarbij 10 claims recht geven op 1 aandeel, begin claim- handel 6 december. Notering van alle uitstaande en nieuwe aandelen wordt ge vraagd. Doel is toegang te krijgen tot de kapitaalmarkt. De directie verwacht ook over 1960 zeker 9 dividend en hoopt ook later soortgelijke dividenden uit te keren, doch het bedrijf is conjunctuur gevoelig. Het stamt uit 1872 en heeft schappij. DE GELDOMZETTEN voor de winkeliers waren in september bijna over de gehele linie hoger dan een jaar tevoren, hoewel het aantal zaterdagen en verkoopdagen gelijk was. Ook over de eerste negen maanden zag men een vermeerdering. Natuurlijk zijn er uitzonderingen en in vele takken van bedrijf was er sprake van een sterke invloed van het verschil tussen het weer van dit jaar en dat van 1959. Men zag weer grote verschillen tussen de zaken onderling. De meeste zaken boekten toenemingen maar toch moest een vry hoog percentage met lagere om zetten genoegen nemen. Ongunstige uitzonderingen vormden de sigarenverkoop, aardappelen, groente en fruit alsmede stoffen. (Van onze correspondent) In de Poelpolder te 's-Gravenzande is gistermiddag een alarmtoestand ont staan door de grote waterschade die werd aangericht. Vijftig tuinderijen lie pen volkomen onder en het polderbe stuur vroeg burgemeester H. B. N. Mum- sen om onmiddellijke hulp. Die hulp zou kunnen bestaan uit het zenden van de brandweer, die het over tollige water uit de polder kunnen pom pen en zou kunnen lozen op de boezem van het hoogheemraadschap Delfland Hiervoor was echter toestemming van Delfland nodig en deze werd aanvanke lijk niet verleend, omdat het hoogheem raadschap zelf met zoveel water zat dat men het bijna niet meer kwijt kon. Later kwam de toestemming echter toch en toen snelden de brandweer spuiten van 's-Gravenzande (twee stuks), van Naaldwijk (2) en van Monster naar de bedreigde polder, waar ook assisten tie werd verleend door de bedrijfsbrand weer van de N.V. Boers en Vrijland uit 's-Gravenzande. Urenlang heeft men ge zogen en gespoten. De dienst van ge meentewerken van 's-Gravenzande zorg de voor een afzetting. Over de schade is nog weinig te zeg gen. Als de pas gepote sla niet te lang onder water heeft gestaan, valt zij mis schien wel mee. gevreesd wordt echter dat met het wegtrekken van het water de warenhuis- en kassengevels gaan zakken. De indexcijfers van het Centraal bu reau voor de statistiek, waaruit deze con clusies zijn getrokken, waren voor het kruidenlersbedrijf over september 110 (vorig jaar 102) en over de eerste negen maanden 979 (955) met de gemiddelde maandomzet van 1957 op 100. De stijging over de eerste negen maanden was 24 (geheel 1959 21 pet). Voor 39 pet der deel nemers was de septemberomzet lager. De omzetcijfers der zelfbedlcnlngsbe- dryven waren resp. 104 (94) en 954 (879), van slagers 112 (107) en 969 (938) mede dank zij de weersomstandigheden. De styging was gering in de grote steden. De indices van textiel waren 102 (83) en 955 (860), een stijging over negen maanden van 11 (geheel 1959 4) pet. Schoenherstellers profiteerden van het kille weer met omzetcijfers van 136 (112) en 1077 (978), terwijl die van banketbak kers 113 (100) en 1007 (907) waren met een omzetstijging van 11 (4) pet, van aard appelen, groente en fruit 100 (102), 1021 (956) met 7 (7) pet omzetstijging, van de kantoorboekhandel 138 (126), 939 (854), om zetstijging 10 (3) pet, melk en zuivel 115 (110), 1037 (998), glas, aardewerk, porse lein, huishoudelijke artikelen 108 (96), 927 (837), omzetstijging 11 (3) pet. Hiervan waren de cijfers voor speelgoed 83 (73) en 734 (647). Bij bakkers oefenden de prijsverhogin gen invloed uit. De omzetcijfers waren 110 (102) en 1017 (943) met 8 (3) pet om zetstijging. Voor tabak waren de indices 109 (105) en 971 (942), omzetstijging 3 (1) pet, waarvan sigaren 96 (99) en 863 (899), voor meubels e.d. 102 (89) en 995 (896), omzetstijging 11 (2) pet, dranken 110 (97) en( 984 (897). omzetstijging 10 (4) pet, dro gisten 108 (104) en 1002 (977), omzetstijging 3 (5) pet, voor kappers 116 (106) en 1045 (972), voor de boekhandel 160 (148) en 971 (892), omzetstijging 9 (8) pet, voor gouden en zilveren werken, juwelen en horloges 120 (101) en 987 (879). T~NE INDONESISCHE minister van buitenlandse zaken Subandrio heeft Nederland er van beschuldigd een agressie tegen Indonesië voor te bereiden, naar aanleiding van het besluit der Nederlandse regering om voor acht en twintig miljoen gulden militaire uitrusting aan te kopen voor Nederlands Nieuw-Guinea. Hij deed dit zondag na een kabinetszit ting te Djakarta, welke een uur duurde en waarbij Sukarno, premier Djuanda, de minister van verdediging, Nasution, en de chefs der staven aanwezig waren. Inmiddels hebben zondag de leiders van de belangrijkste drie partijen hevige aanvallen gedaan op premier tengkoe Abdoel Rahman van Malaya. Een woord voerder van de Partai Nasional Indone sia zeide, dat de premier Nederland had erkend als eerste partij in het geschil om Nieuw-G-uinea en Indonesië slechts als tweede partij. Een leider van de Mo hammedaanse Nahdatoel Oelama zeide. dat de tengkoe de werkelijke gevoelens van het Indonesische volk verkeerd heeft beoordeeld. De waarnemend leider van de communistische partij, Ndjoto, zeide dat de gemeenschappelijke verklaring van do tengkoe en de Nederlandse regering een nieuwe imperialistische manoeuvre is en bewijst, dat Malaya hoewel niet offi cieel in werkelijkheid bij de Zuidoost- aziatische verdragsorganisatie aangeslo ten ls. De regering van Mayala van haar kant heeft de Indonesische pers be schuldigd van ongevraagde en onge rechtvaardigde kritiek op premier Abdoel Rahman. 54 „Jawel. Ze stonden allemaal voorbij het mid den". „Ze? Wie waren dat'" „lk weet het niet. Wat.... waarom vraaet u dat'" Als we weten wie tot dat groepje nieuwsgie rigen behoorden, kunnen we misschien ontdekken wie er niet bij was" Margaret Ross schudde het noola. Het spijt me", herhaalde ze hulpeloos. „Ik was even iets in de war en daarna stond ineens cap tain Johnson vlak voor me die de mensen naar hun plaatsen terugzond enen daardoor kon ik niets zien". Ik veranderde van onderwerp. „Gebeurde het in het herentoilet? Jawel. Het damestoilet was aan bakboord ".Kunt u zich herinneren", vroeg ik, „wie het herentoilet binnenging, laten we zeggen., eh.. een uur voor dat brandje?" „Een uur? Maar een brandend peukje sigaret. „U bent toch niet van mening dat die brand opzet is geweest?" „Natuurlijk!" Haar grote, brume ogen staarden me opnieuw aan. „Goed. Alles wijst erop dat we met geharde en ervaren beroepsmisdadigers hebben te doen. Het succes van hun plan hing geheel af van de op winding. die ze met het brandje zouden veroor zaken. Dacht u heus, juffrouw Ross, dat ze in dat geval vertrouwd hadden op alleen maar een bran dend peukje sigaret en het vlam vatten van wat papier speciaal op een bepaald ogenblik nota bene?" „Maar hoe...." „Heel eenvoudig. Je zorgt voor een kleme plas tic buis die uit twee delen bestaat die van elkaar gescheiden zijn door een plaatje. In het ene deel zit een vrij zuur, in het andere een glazen buisje met een tweede zuur. Je behoeft nu alleen maar de plastic buis in elkaar te drukken, daarmee het glazen buisje te breken en de plastic buis op de plaats te leggen waar je hem wilt hebben. Je gaat dan rustig weg en na een vooraf bepaalde zonder einde door ALLISTAIR MACLEAN tijd vreet het tweede zuur zich door het plaatje, vermengt zich met het vrije zuur, waardoor brand ontstaat. Deze methode is al honderden keren toegepast, speciaal bij sabotage in de oorlog. Voor een brandstichter, die een sluitend aLibi wil heb ben door bijvoorbeeld vijf kilometer van de brand verwijderd te zijn, is deze methode de enig juiste oplossing". „Inderdaad rook ik een vreemde lucht begon Margaret Ross langzaam. „Daar kunt u rustig uw hoofd om verwedden. Herinnert u zich wie dat herentoilet binnenging?" Even zweeg de stewardess. „Ik zie er geen kans toe", antwoordde ze dan. „Ik was bijna voortdurend in de pantry om die maaltijd klaar te maken". „Wie zaten er in de voorste stoelen het dichtst bij de pantry?" „Juffrouw LeGarde en mijnheer Corazzini, maar ik vrees dat het u niet veel zal helpen, dokter Mason. We weten dat Marie LeGarde er niets mee te maken heeft en alleen van mijnheer Corazzini is het me met zekerheid bekend dat hij vóór de maaltijd zijn plaats niet verlaten heeft Na het opstijgen bestelde hij een gin, deed het leeslampje uit, vouwde een krant over zijn ge zicht en viel in slaap". „Weet u dat werkelijk heel zeker?" „Absoluut! Ik kijk namelijk altijd nu en dan even om de deur van de cabine en heb mijnheer Corazzini geen moment gemist". „Dat sluit hem blijkbaar uit", gaf ik nadenkend toe, „en vermindert tevens het aantal verdachten, maar tochhij kan een medeplichtige gehad hebben die het plastic buisje met zuren in het toilet achterliet". Plotseling schoot me iets te binnen. „Vertel me eens juffrouw Ross, vroeg iemand u eerder in de avond, wainneer er gegeten zou worden?" Voordat de stewardess hierop antwoordde, keek ze me onderzoekend aan en zelfs in het vervagen de noorderlicht zag ik een blik van begrijpen in haar ogen komen. „Mevrouw Dansby-Gregg!" „Dat kon haast niet anders. Wie nog meer?" „Wacht even, nu herinner ik me het weer" Haar stem klonk opeens erg rustig. „Kolonel Harrison die telt echter niet meer mee en dan ook nog mijnheer Zagero". Ik knikte. „Ik durf eigenlijk niets meer te den ken", bekende ik, „omdat ik al zo vaak de plank heb misgeslagen, maar misschien weten we nu uit welke hoek de wind waait. Eh.was Johnny Zagero in de buurt van de radio toen deze op de grond viel? Achter u bijvoorbeeld., ik bedoel., op het moment dat u opstond en tegen de radio tafel stootte?" „Nee, hij was toen ergens bij het luik, dat weet ik zeker. Kon hij....?" „Dat kon hij niet. Joss en ik hebben het uitge kiend. Iemand had het apparaat scherp gezet, zoals je het noemt en toen u zich oprichtte en tegen de tafel stootte, zorgde hij voor de rest Vanaf een afstand. We vonden een veger met een lange steel bij de tafel, maar schonken er op dat ogenblik geen aandacht aan. Toen u de zender hoorde vallen, draaide u zich natuurlijk om, is het niet, juffrouw Ross?" De stewardess knikte zwijgend. „En wat zag u toen?" .Mijnheer Corazzini. „Jawel, hij nam een duik om het apparaat op te vangen" zei ik wat ongeduldigmaar ergens op de achtergrond misschien, bij de muur?" „Daar was inderdaad iemand", fluisterde Mar garet Ross. „Neehet kan niet.... het is on mogelijk. Hij zat nog volkomen versuft op de vloer en kreeg de schrik van zijn leven toen. „Wie was het?" „Solly Levin!" (Wordt vervolgd) De premier had voor zijn vertrek naar de Verenigde Staten in besprekingen met hooggeplaatste Indonesiërs een belang rijke mate van begrip bereikt, voldoende voor een grondslag om een bemiddeling. Hij was bijzonder voorzichtig geweest in zijn uitlatingen tegenover de pers en had zelfs geweigerd bijzonderheden bekend te maken aan het Maleise parlement al vorens de Indonesische regering op de hoogte te stellen. Het in Den Haag uitgegeven com muniqué gaf slechts het Nederlandse standpunt weer en kan niet worden beschouwd als het laatste woord. Een geschil als dat over Nieuw-Guinea kan niet worden opgelost zonder een •eeks delicate bemiddelingspogingen. Doch de Indonesische pers had het- Nederlandse communiqué aangegre pen om te belasteren. De Straits Times noemt de verwijten aan de premier minder dan elegant en voegt er aan toe, dat naar aan de premier van zeer gezaghebbeifde zijde in Indo nesië was medegedeeld, de Indonesische regering zij het met enig voorbehoud instemde met voorlegging van het ge schil aan de V.N. Als Indonesië dit ont kent dan weet het zelf niet wat het wil of. er bestaat verschil van mening onder, de Indonesische leiders. Wat generaal Nasution en minister Su bandrio hebben gezegd over een mogelijk militair optreden, bewijst wel, dat de premier alle reden had voor zijn bekom mernis cn zijn poging, aldus het blad. Subandrio heeft zondag verklaard: „Wij zullen het de tengkoe Abdoel Rahman zeker niet kwalijk nemen als zijn bemid delingspogingen om een of andere reden niet zullen slagen," en dit mag zeker geen hindernis worden voor de vriend- schappelijke betrekkingen tussen Indo- nesië en Malaya. Het Nederlandse vliegdekschip Karei Doorman heeft met aes uur vertraging de thuisreis aanvaard. De vertraging werd in de haven van Rio de Janeiro ver oorzaakt toen het schip bü het ontmereo tegen een op de kade staande hijskraan gedrukt werd. Het schip liep vrijwel geen schade op. De kraan kantelde cn viel op een loods. Persoonlijke ongelukken deden zich daarbij niet voor, de schade is echter groot. De Wereldbank heeft Noorwegen voor de tegenwaarde van $25 miljoen of ƒ95 raln. krediet verleend voor gedeeltelijke financiering van het waterkrachtplan in de rivier Tokke. Tien Amerikaanse han delsbanken en de Nederlandse Crediet- bank nemen zonder garantie van de Wereldbank ƒ5,7 min. van het krediet voor hun rekening. Het plan omvat 3 krachtstations van totaal 810.000 kilo watt De terugbetaling geschiedt In 25 jaar en de rente is 5% pet. In 1956 ont ving Noorwegen een even groot krediet Het geld blijft binnenstromen voor de actie Toltèn. Zaterdagavond was er in totaal 455 000 gulden bijeen en dat betekent verzekering van de boüw van 91 huizen in het nieuwe kustdorp op Chili. Vraaggésprek met mevrouw Kennedy In de door Ageeth Scherphuis ge leide AVRO-vrouwenrubriek „Avro- dite" wordt dinsdagmiddag (morgen) tussen 2.30 en 3.05 uur o.m. een vraag gesprek met mrs. Jackie Kennedy, de a.s. Amerikaanse presidentsvrouw, uit gezonden. vanavond 9 De AVRO zendt na afloop van het NTS-journaal om 8.20 uur een uurlang „filmsurprises" uit, waarvan verder nog niets wordt verteld om het geheel een verrassing te laten zijn. Daarna drie kwartier optreden van het dans ensemble Moiséjef, dat eeuwenoude Russische folkloristische dansen uit voert. Het is een telerecording, on langs te Amsterdam gemaakt toen het 125 leden tellende gezelschap daar tij dens een wereldiournée optrad. vanavond 0 Komt St. Nicolaas vanavond on verhoopt niet bij u aan en wilt u zich op pakjesavond de tijd korten met het luisteren naar de radio, dan zult u toch de stem van de goedheiligman wel horen. Bij de NCRV is er tussen 8.15 en 9.25 uur een programma „Hoor wie klopt daar?", dat „voor alle ge-Sint-en" bedoeld is. En in de AVRO-Radioscoop zullen allerlei vrolijke surprises aan dacht vragen. Teddy Scholten ontvangt gastenen wie weet ontmoet ze een „oude vriend" uit Spanje! 0 Verder kunt u via de NCRV nog om 10.15 uur luisteren naar zang door het Radiokoor en om 11.05 uur naar voortzetting van de cyclus „Onbekende pianoconcerten van Haydn", waarbij de pianiste Toos Onderdenwijngaard en de violist Jos Verkoeyen optreden bij het Radio Kamerorkest o.l.v. Maurits van den Berg. Programma voor morgen DINSDAG 6 DECEMBER 1960 Hilversum I, 403 m. 746 kc/s. KRO: 7.00 Nws 7.15 Gram 7.30 V d jeugd 7-40 Gram 7.45 Morgengebed en overweging 8 00 Nws 8.18 Gram 8.50 V d huisvrouw 9.35 Wa- teret 9.40 Schoolradio 10.00 V d kleuters 10.30 Lichtbaken, lezing 10.40 Gram 11.00 V d vrouw 11.30 Gram 11.50 Volaan vooruit, lezing 12.Oo Middagklok-noodklok 2.01 Ben )e zestig? 12.30 Land. en tuin- bouwmeded 12.33 Pianospel 12.50 Act j3.00 Nws 13.15 Zonnewijzer '.3.20 Platennieuws 13.30 Lichte muz 13.50 Gram 14.10 Idem 14.35 V d plattelandsvrouwen 14.45 Gevar progr (herh) 16.00 V d zieken i7 00 V d jeugd 17.40 Beurnber i7.45 Regerlngsuitz: De Joodse bevolkingsgroep in Suriname, door Ph A Samson. 18.00 Trompet en orgel 18.20 Kaarten op tafel, gesprek 18.30 Radio Volksuniversiteit Techniek en samenleving: Transitors, op bouw en werking, door de heer J J A Ploos van Amstel 19.00 Nws 19.10 Act 19.25 Memojandum 19.30 Gram 20 30 Avondcollege: radiolessen 21.00 Opera- concert 22.15 Gram 22.25 Boekbcspr 22.30 Nws 22.40 Gehuwd en ongehuwd, lezing 22.55 Nouveauté's 23.552i.00 Nws. Hilversum II, 398 m. 1007 kc/s. AVRO: 7.00 Nws 7.10 Gym 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening AVRO: 8.00 Nws 8 15 Gram 9.00 Gym v d vrouw 9.10 De groen teman 9.15 Gram 9.40 Morgenwijding 10X10 Gram 10.50 V d bleutere 11 00 Piano- Spel 11.15 V d zieken j2.00 Orgelspel 12.20 Regeringsuitz: Uitz voor de landbouw 12.3o Land- en tuinbouwmeded 12 33 Lichte muz 13 00 Nws 13.15 Gram of meded [3.20 Me tropol e ork 13.55 Beursber 14.00 Kamer- muz 14.40 Schoolradio 15.00 V d vrouw 15 30 Viool en piano 16.00 Van mens tot mens, lezing 16.15 Gram 16.30 V d jeugd 17.30 Amateursprogr 18.00 Nws 18.15 Zang en plano 1830 A A A moet u horen, praatje 18.35 Lichte muz 19 00 V d kleuters 19.05 Parts vous parle 19.10 Gram 20 00 Nws 20.05 Quiz- programma 32.00 Pianorecital 22.30 Nws. beursber van New York en meded 22.4b Journ 23.00 Swl ïg Express 23.3o Licht progr 23.55—24.00 Nws. Tclevisieprogr. NTS: 19.30 Entern agra risch nws 20.00 Joum 2030 Film 20.30— 23.30 Hoofdfilm.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 8