Russen landen in Laos Het Westen wacht op Kennedy Socialistische winst in Saarland eea fconie Kij. Toch een eigen spoorlij n Loeang Prabang omsingeld Niet ten koste van Adenauer Bondsraad A.N.M.B. verontwaardigd s ONGERUST OVER WONINGBOUWBELEID De Vereniging van Nederlandse gemeenten heeft in een adres aan de Twee de Kamer aandacht gevraagd voor een aantal punten in het woningbouwbeleid van de regering, die ongerustheid hebben gewekt in de kring der gemeenten. In de eerste plaats geeft de vereniging uiting aan de vrees, dat er niet vol doende woningen met lage huren tot stand zullen komen. Voorts ontbreekt volgens haar de zekerheid, dat de woningen terecht zullen komen in de ge meenten die er het meest behoefte aan hebben. In de derde plaats spreekt zij haar bezorgdheid uit, dat het totale woningbouwprogramma kunstmatig beperkter wordt gehouden dan noodzakelijk zou zijn. Verder dreigt bij de bevordering van het eigen woningbezit achterstand te ontstaan en ten slotte meent de vereniging, dat er sprake is van een bijzondere noodsituatie, die voor een middengroep dreigt te ontstaan of reeds ontstaan is. De vereniging verzoekt de Kamer onder andere mee te werken, dat het aantal woningwetwoningen niet de voorgestelde verlaging met 5000 zal on dergaan; dat het aantal zg. efficiënte woningen, door de regering op 5000 gesteld, nog zal worden verhoogd; dat een zo groot mogelijk aantal woningen zal worden gebouwd boven het door de regering voorgestelde plafond van 80.000 en dat meer mogelijkheden zullen worden geopend voor de bouw van gesubsidieerde eigen woningen, c q. in zoverre premieverlening voor deze woningen op bezwaren stuit de mogelijkheid van garantieverlening gehand haafd blijft. COMMISSIE EMIGRATIEBELEID Zoals bekend, heeft de minister van sociale zaken en volksgezondheid aan de raad voor de emigratie advies gevraagd omtrent het in de toekomst te volgen beleid ten aanzien van de emigratie en van daarmede verwante pro blemen. Tijdens zijn laatste vergadering, waarin de heer J. G. Suurhoff door minister dr. Ch. J. M. A. van Rooy tot voorzitter werd geïnstalleerd, besloot de raad voor dit doel een commissie in het leven te roepen. Van deze com missie emigratiebeleid maken thans onder anderen deel uit; Voorzitter: J. G. Suurhof. Leden: A. W. Biewenga Wzn., prof. dr. P. J. Bouman, mej. mr. J. J. Th. ten Broecke Hoekstra, prof. dr. R. van Dijk, mr. W. H. Fockema An- dreae, C. van Nierop, prof. dr. J. Pen, prof. mr. L. G. A. Schlichting en ir. C. Staf. In Vientiane (Laos) is het eer ste Russische vliegtuig geland met 16 extra piloten en navigatoren aan boord, maar zonder hulp. Het toestel was bedoeld om de piloten op de hoogte te brengen met de omstandigheden van het vliegveld. Volgens de piloot zal de luchtbrug naar Vientiane dit weekeinde worden begonnen met tweemoto- rige Iljoesjin 14 transportvlieg tuigen. Het eerste vliegtuig is al een week achter op het tijdschema. Meer dan twee duizend vluchten zouden benodigd zijn om de toegezegde 5 duizend ton olieprodukten over te brengen die de Russen aan de verdeelde regering heb ben beloofd als geschenk van goede wil. Latere vluchten zouden Russische melk, meel en suiker brengen om te voorzien in de ernstige tekorten in de regeringsgebieden. Schietpartij in Parijs: twee doden Doordat twee mannen gisteravond plotseling hun revolvers leegschoten op het publiek, dat in een café in een bui tenwijk van Parijs danste, zijn twee personen om het leven gekomen en zes zwaar gewond. Een 28-jarige man en een 19-jarig meisje werden door het eerste salvo dodelijk gewond. Verwacht wordt, dat een van de zwaar gewon den eveneens zal sterven. Een groot aantal personen ls licht gewond. De twee gewapende mannen dron gen een danszaal binnen te Noiseau een oostelijke buitenwijk van Parijs. Zij openden zonder enige waarschuwing het vuur op de dansende paren. Een half uur tevoren was de stroom in de wijk uitgevallen, zodat het café met kaarsen en olielampjes verlicht was. In de verwarring en duisternis wis ten de beide schutters gemakkelijk weg te komen. Niemand kon zelfs zeggen of zij met een auto dan wel te voet wa ren gekomen. De politie houdt er rekening mee, dat de beide mannen Algerijnse rebel len waren, die het café voor de aanval uitgekozen hadden in de veronderstel ling. dat pro-Franse moslims tot de gasten behoorden. Niets wees daarop echter. Alle slachtoffers waren Euro peanen en de caféhouder deelde de po litie mede, dat hij nooit moslims te gast had. Daarom denkt de politie, dat het ver keerde café overvallen is. sowjet-veto treft mauretanië Na een langdurige nachtelijke verga dering heeft de Sowjctunie gisteroch tend vroeg in de Veiligheidsraad voor de 91ste keer van haar vetorecht ge bruik gemaakt cn daardoor de toetre ding van de jongste onafhankelijke Afrikaanse staat Mauretanië tot de V.N. verhinderd. Ware Mauretanië toe gelaten, dan zou het het honderdste lid van dc V.N. geworden zijn. Het Russische veto kwam na heftige debatten, waarin de huidige voorzitter van de Veiligheidsraad, dc plaatsver vangende Russische minister van buiten- tenlandse zaken Valerian Zorin. ver geefs gepoogd had het reeds 15 jaar hangende voorstel om de Mongoolse volksrepubliek (Buiten-Mongolië) tot de V.N. toe te laten, vóór een Frans- Tunesische aanbeveling met betrekking tot Mauretanië te doen behandelen. Het Russische verzoek om behandeling van de toelating van Buiten-Mongolië werd verworpen met vijf tegen vier stemmen bij twee onthoudingen. De raad sprak zich voordien met ne gen tegen twee stemmen uit voor plaat sing van de kwestie Mauretanië op de agenda. Bij de stemming over de Frans-Tunesische ontwerpresolutie, waarin toelating van Mauretanië wordt aanbevolen, spraken acht leden van de Veiligheidsraad zich vóór de Frans-Tu nesische aanbeveling uit, de Sowjetunle en Polen stemden tegen en Ceylon ont hield zich. Hierop sprak de Rus zijn „veto" uit. In Pondoland, ten zuiden van Dur ban in Zuid-Afrika, zijn een Afrikaans stamhoofd en vier van zijn raadslieden vermoord, een groot aantal andere stamleden gewond en vele hutten plat gebrand. In Pondoland is het sinds fe bruari onrustig. In die tijd zijn zeker 26 mensen om het leven gekomen. Het Russische toestel was binnenge komen van Hanoi uit, de hoofdstad van Noord-Vietnam. Geen van de Russische piloten had de route ooit tevoren ge vlogen. Intussen is Loeang-Prabang, de zetel van de koninklijke familie van Laos, door militaire eenheden van de uiterst linkse Pathet-Lao-beweging omsingeld. De verdedigers van de stad hebben de brug, die dc Laotiaanse hoofdstad van haar vliegveld scheidt, in de lucht la ten vliegen. Op de heuvels rondom Loeang Pra bang zijn mortieren opgesteld, waar mee vuur kan worden afgegeven op het koninklijke paleis. Vier broers, allemaal arts gewor den, feliciteerden elkaar enkele dagen geleden bij de Universi teit van Kaapstad. De tweeling broers Frans (links) en Edouard (rechts) van Coeverden hadden juist de gunstige resultaten van hun artsexamen gehoord en zij werden gelukgewenst door hun broers Herman (links achter) en Henk, die drie jaar geleden reeds voor dit examen waren geslaagd. Boek van dr. Reeves over „Sharpville" De Anglicaanse bisschop van Johan nesburg. dr Reeves, die op last van de Zuidafrikaanse regering Zuid-Afrika heeft moeten verlaten, heeft in een boek, onder de titel Shooting at Sharp ville (De schietpartij te Sharpville» ver klaard, dat zijns inziens de politie ter plaatse de schuld draagt van het in cident, waarbij 67 negers werden ge dood en 186 gewond. Volgens dr. Reeves heeft de politie de menigte, die was samengestroomd rondom het politiebureau te Sharpville, niet gewaarschuwd te zullen schieten, indien zij niet uiteenging. Ook zou de politie niet gepoogd hebben de menigte eerst op een minder drastische wijze te verspreiden. Dr. Reeves schrijft dat de menigte „niet bewapend was. noch dreigde of gevaarlijk was." De menigte wilde be togen tegen de verplichting tot het dra gen van passen. Hieromtrent zegt de Anglicaanse aartsbisschop, dat dit in derdaad de onmiddellijke aanleiding tot de moeilijkheden was. doch dat er in het gebied van Sharpville reeds veel eerder spanning bestond, „omdat de lo nen er laag en de huren hoog waren". Ballon-satelliet komt niet in haar baan De Amerikanen hebben gisteren een vergeefse poging gedaan om een bal lon-satelliet met een middellijn van 3,6 meter in een baan om de aarde te bren gen. De tweede trap van de Scout-raket functioneerde niet naar behoren cn ra ket en satelliet vielen voor de kust van Virginia in de Atlantische Oceaan. Het was de eerste poging om een satelliet te lanceren met een raket, waarvan al le trappen op vaste brandstof werken. De proef werd genomen op het eiland Wallops. Titan-raket ontploft Een intercontinentale ballistische Ti tan-raket is zaterdagavond ontploft in de ondergrondse bergplaats op ae Ame rikaanse raketbasis Vandenberg. Er zijr. geen berichten over slacht offers. Wel is „reusachtige schade" ge meld. De ontploffing had plaats toen de bij na 30 meter lange raket in haar bun ker van brandstof werd voorzien en was zo krachtig, dat de ruiten in de 16 kilometer van Vandenberg gelegen plaats Lompoc rinkelden. Een woordvoerder van de luchtmacht heeft later meegedeeld, dat de ontplof te Titan niet van een kernlading was voorzien. De oorzaak van de ontplof fing was onbekend, zo voegde hij er aan toe. Naar functionarissen hebben meege deeld, heeft de explosie zich voorge daan in een afgelegen deel van de ge weldige basis, de enige Amerikaanse operationele basis voor intercontinen tale ballistische raketten. De Titan maakt deel uit van het Amerikaanse arsenaal van lange-afstandswapens, die met een kernlading uitgerust kunnen worden. H.K.H. prinses Beatrix was zaterdag in Ottawa aanwezig bij het huwe lijk van haar vriendin, jonkvrouwe Renée Röell met de heer T. Brad- brook-Smith, rechtskundig adviseur van het Canadese ministerie van financiën. Op deze telefoto: het bruidspaar bij het verlaten van de kapel van het Asbury College. Op de achtergrond de Kroonprinses, „bestman" Bruce Lee en de bruidsmeisjes Marian Feaver en Susan Bennett. De socialisten, die met een „new look" marxloos verkiezingspro gramma de campagne gevoerd hebben, hebben bij de gisteren in Saarland gehouden verkiezingen goede stemmenwinsten weten te behalen. Uit de einduitslag van de verkiezingen in de grensstaat blijkt echter, dat zij er niet in geslaagd zijn de kracht van kanselier Kon rad Adenauer's Christen-democra tische partij belangrijk aan te tasten. Ruim een half miljoen kiezers heeft gestemd voor een nieuwe wetgevende vergadering voor het rijke industriege bied. De stemming is met grote belang stelling gevolgd, om te zien of er enige aanwijzingen kwamen voor de „trend" voor de nationale verkiezingen van vol gend jaar. Volgens de officiële einduitslag heb ben de Christen-democraten 36.6 pro cent van de stemmen op zich ver enigd. De socialisten hebben 30 procent Moskou en Peking: ivare vrienden Nu de communistische topconferentie in Moskou achter de rug is, hebben ver schillende deelnemers zich in bedekte termen uitgelaten over de resultaten en volgens al deze „woordvoerders" zijn die gunstig. Volgens de Poolse leider Gomoelka bijvoorbeeld, is de „absolu te juistheid" van de politiek van vreed zaam naast elkaar bestaan bevestigd. In Leningrad verklaarde zaterdag de Russische president Brezjnef dat zijn land met alle andere socialistische landen de Leninistische politiek van vrede en vreedz.^ne coëxistentie zal voortzetten. President Lioe Sjao-Tsji be vond zich onder zijn gehoor, toen Brezj nef verklaarde dat de vriendschap tus sen Moskou en Peking onverbrekelijk is. De Chinese president antwoordde daarop dat de Chinezen steeds de „ze kerste broeders en vrienden" van de Russen zullen blijven. verworven en de rechtse democraten van Saarland 13,8 procent. De Volkspar tij van Saarland, die haar verkiezings program geheel op locale kwesties ge baseerd had, kwam tot 11,4 procent van de stemmen. De pro-neutralistische Duitse Demo cratische Unie verkreeg vijf procent van de stemmen. De communistische partij is in West-Duitsland verboden. De Christen-democraten en de socia listen hebben sinds de laatste Saarland- se verkiezingen in 1955 een coalitierege ring gevormd. Een vergelijking van de uitslag van gisteren met die van vijf jaar geleden behoeft niet noodzakelijker wijs een waar beeld te geven, omdat sindsdien een aantal partijen samenge smolten ofwel uiteengegaan zijn, In het 50 zetels lellende parlement van Saarland, werd het zeteltal van de Christen-democraten verlaagd van 22 tot 19. De socialisten kwamen van 8 op 16. De grote verliezers waren de democraten onder leiding van hun fel nationalistische leider dr. Heinrich Schneider. Hun totaal daalde van 13 tot zeven zetels. De Volkspartij kreeg zes zetels en de Duitse Democratische Unie twee. Kabinet afgetreden Het Japanse kabinet is vanochtend afgetreden om de vorming van een nieuwe regering mogelijk te maken na, de op 20 november gehouden Tweede- Kamerverkiezingen. Verwacht werd dat premier Ikeda in een vandaag gehouden zitting van de Rijksdag opnieuw als kan didaat voor het premierschap zou wor den aangewezen en hij onmiddellijk daarna een nieuwe regering zou samen stellen. BONDSKANSELIER Adenauer, die met spanning en ongeduld wacht od een eerste teken, in welke richting de Amerikaanse buitenlandse politiek voor de komende vier jaren zal wor den omgebogen, is als het ware een symbool van de gehele westelijke sa menleving. Gezien tegen de achter grond van de aanvaarding van Eisen hower's leiderschap is een zekere vrees voor deze nieuwe richting verklaar baar. En het feit, dat deze bezorgd heid zich ook meester heeft gemaakt van Adenauer, een groot bewonderaar van wijlen Foster Dulles, spreekt in dit verband boekdelen. Adenauer heeft steeds gehoopt, dat vice-president Nixon de man zou zijn, die de nieuwe richting als opvolger van Eisenhower zou aangeven. Zijn be zorgdheid was zo groot, dat hij de on- aewone maatregel nam, zijn minister van voorlichting, Felix von Eckhardt, in het begin van de verkiezingscam pagne naar de Verenigde Staten te sturen als speciale verslaggever van de Duitse regering. Von Eckhardt keerde in Bonn terug na een grondig onderzoek, dat culmi neerde in lange persoonlijke gesprek ken met de Republikeinse, zowel als met de Democratische kandidaat. Hij voorspelde de overwinning van Kenne dy. En wat wellicht nog belangrijker is, hij vertelde Adenauer, dat hij zich in dat geval geen zorgen behoefde te maken, omdat Kennedy naar zijn me ning gezien moest worden als een voorstander van een krachtig leider schap in het Westen. T\E oorzaken van de zorgen, die Adenauer zich desondanks over de verkiezing van Kennedy heeft ge maakt, wa^en gelegen in het feit, dat hij de benoeming van Adlai Stevenson verwachtte tot minister van buiten landse zaken van de Verenigde Staten. Adenauer heeft een diep wantrouwen in de bedoelingen en de capaciteiten van Stevenson en is er van overtuigd, dat deze Amerikaan een zwakke hou ding zal aannemen in de kwestie Ber lijn en terzake van andere problemen, die niet zo lang geleden door een Franse journalist aan hem werden voorgelegd en waarover hij zijn me ning gaf. Von Eckhardt meende Adenauer te kunnen verzekeren, dat Stevenson waarschijnlijk niet door Kennedy tot minister van buitenlandse zaken zou worden benoemd. In dit verband is het de moeite waard te vermelden, dat hetzelfde feit, dat Adenauer het meest alarmeerde n.I. zijn houding Minister Luns ging tevreden naar huis (Van onze correspondent Ln Bonn) „Zeer tevreden" is de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. Luns, zaterdag per vliegtuig uit Bonn teruggekeerd naar Nederland. Hij had gedurende ongeveer anderhalf uur ge confereerd met zijn Westduitse confra ter, dr. von Brentano. Onderwerp van het gesprek dat de gehele internatio nale politieke toestand omvatte wa ren vooral Europese problemen. Er is „algehele overeenstemming" bereikt, zo zeiden woordvoerders van de Neder landse ambassade in Bonn en van het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken. Ofschoon het gesprek met minister von Brentano uiteraard nuttig is ge weest. was de onmiddellijke aanleiding de conferentie van de regeringschefs der E.E.G.-landen die vandaag in Pa rijs zou beginnen en waarop aanvan kelijk minister von Brentano de West duitse delegatie zou leiden in absentie van bondskanselier Adenauer niet meer voorhanden. Terwijl minister Luns vrijdagmiddag per vliegtuig op weg was naar Bonn, werd deze conferentie nl. verschoven naar medio januari. Het feit, dat minister von Brenta no en niet de vice-kanselier en minister van economische zaken prof. Erhard de Westduitse delegatie zou leiden, schijnt nieuwe olie te hebben geworpen op het altijd smeulende vuurtje der controversen tussen prof. Erhard en de kanselier. Minister Erhard voelt zich op zijn tenen getrapt I Prinses Beatrix is zaterdag in Ottawa aanwezig geweest bfj het huwelijk van haar vriendin jonkvrouwe Rcncc RÖell met de heer T. Brad- brook-Smith, rechtskundig adviseur van het Canadese ministerie van financiën. I De dochter cn de schoon zoon van generaal Franco, het Spaanse staatshoofd, zul len hun land vertegenwoor digen op het huweiyk van koning Boudewyn met dona Fabiola, zo is zaterdag in Madrid meegedeeld. Die zelfde dag werd in de Itali aanse stad San Remo be kendgemaakt dat een rosc- kleurige anjer Is gekweekt, die naar de verloofde van koning Boudcwyn ls ge- genoemd. Gisteren werd de bloem ln het stadhuis van San Remo aan dona Fabiola opgedragen. I Het Turkse staatshoofd, generaal Gursel, moet enige tijd rust houden. Hy lydt aan een lichte verlamming aan de linkerzyde van het lichaam. Dit is gisteren in Ankara bekendgemaakt. Een dag eerder was over het proces dat nog steeds tegen de voormalige Turkse lei ders wordt gevoerd, gemeld dat tegen ex-premier Mcn- deres, ex-premier Bayar cn ex-minister van buitenlandse zaken Zorlu gevangenisstraf fen zyn geëist variërend van acht tot vyftien jaar, omdat zij anti-Griekse relletjes zouden hebben veroorzaakt in Istanbul. Tegen Menderes en Bayar is ook reeds dc doodstraf geëist. I De elfjarige Hannelore uit Saarbrücken had gemerkt dat haar vriendinnetje Gisela in een aantekenboekje de handtekening van haar moe der had geïmiteerd en zU wist het meisje daarmee zo te dreigen, dat Gisela Han nelore allerlei speelgoed gaf. later grotere stukken (onder andere een fiets) cn tenslotte geld. Toen de politie achter deze chantage kwam, had de kleine Hannelore het geld opgemaakt aan sigaretten. I Een groep van 73 kinderen, in leeftijd variërend van tien tot twaalf jaar, is zater dag met een speciaal toestel van de K.L.M. uit West-Ber- lijn (vla Hamburg) op Schip hol aangekomen. Het zijn wezen, halfwezen en kinde ren die om een andere reden hun ouders missen cn die tijdens een driedaags ver- blyf in Nederland voor het eerst kennis maken met dc goedgeefse Sinterklaas. Naar schatting roepen we kelijks 60.000 mensen de hulp in van paranormale genezers cn er valt nog steeds een sterke toeneming te bespeuren, zo is zaterdag verklaard op dc in Amster dam gehouden jaarvergade ring van dc Koninklyke vereniging tegen do kwak zalverij. Een Amerikaanse federale rechter heeft zaterdag ver klaard dat Maurlclo Rosal, voormalig ambassadeur van Guatemala in ons land en in België zich voor een rechtbank zal moeten ver antwoorden voor hel invoe ren van verdovende midde len in de V.S. Rosal heeft zicli dus vergeefs beroepen op zyn diplomatieke on schendbaarheid. Het Indonesische leger maakt uitstekende vorderin gen by het bestryden van de opstandelingen op Suma tra. heeft de minister van defensie Nasution zaterdag verklaard. HU deelde mee dat in de afgelopen tien maanden 3400 opstandelingen zijn gedood of gewond en dat er 2500 wapens zyn buit gemaakt. De Jordaanse procureur- generaal heeft zaterdag de doodstraf geëist voor elf van de zestien beklaagden die terechtstaan voor de aanslag op liet ministerie van bui tenlandse zaken op 29 augus tus van dit jaar, waarby minister-president Madjall en elf burgers om het leven kwamen. Biak op Nieuw-Guinca is zaterdag het tydperk van het straalvliegtuig binnenge gaan, toen een DC-8 landde met onder anderen de presi dent-directeur van de K.L.M. de beer I. A. Aler. en dc staatssecretaris van binnen landse zaken, mr. Th. H. Bot, aan boord. B Vrydag zyn. van het aan breken van de dag tot mid dernacht, tenminste 41 Ame rikanen bij branden in de V.S. om het leven gekomen. Onder hen bevonden zich 28 kinderen. De meeste slacht offers vielen by branden in houten woningen in de zuldeiyke staten. 463) U heeft ook wel eens foto's gezien van geweldige fruitkwekeryen of zeer uitgestrekte landbouwbedrij ven, waar op rails-lopende-lorrlcs worden gebezigd om de aan- en af voer van produktcn te vergemakke- 1 ij ken. Het scheen ons altyd byzon- der indrukwekkend een zó groot stuk grond Je eigendom te kunnen noemen, dat spoorrails moeten wor den aangelegd om perziken, tomatcy cn andere heerlykhcden naar de sorteerdersschurcn te vervoeren. Maar goed, op een zekere dag voerde een trein of autobus me langs dc heeriyk verzorgde Nederlandse akkers en ziedaar, plotseling door sneden twee yzeren staven de don kere aarde cn op die staven rolde gcnoegeiyk een lorrie! Ogenblikke lijk maten myn ogen dat grondbezit van deze onverlaat, die meende zich een eigen spooriyn te kunnen ver oorloven. Als het lapje grond één hele ha. groot is geweest, mag de eigenaar van geluk spreken, want het kwam ons voor, dat het aanzienlyk klei ner was. Hier dus geen uitgestrekte landcrUen. die een hele of halve pro vincie beslaan, maar desondanks tóch een eigen spooriyn. Nu is het merkwaardig hoe snel wc geneigd zUn tot laatdunkende ge dachten, zodra het er op aankomt een oordeel te vellen over het doen en laten van anderen. Direct had onder getekende dan ook een smalend lachje gereed voor deze opscheppe rige tuinder die met zUn spooriyn een houding wilde aannemen of hy TOCH IS HET ZO! de tuinder op die ha. grond meloe nen had gekweekt cn dat hij de planten één meter van elkaar heeft gezet, in rUen die eveneens een meter tussenruimte hebben. Alle voor bereidende werkzaamheden, zoals planten, wieden, e.d. slaan we ge makshalve over en we beginnen direct met de oogst, waarby wc aan nemen dat elke plant twee meloenen draagt die tezamen een dusdanig ge wicht hebben dat een man ze met beide handen kan torsen. Maar méér ook niet. Heeft de tuinder nu een lorrie ryden aan het einde van zUn akker, dan stellen we ons de oogstwerk- zaamheden aldus voor: de lorrie wordt opgesteld by een hoekpunt van de akker en de tuinder begint van vóór naar achter de meloenen te plukken, welke vruchten hy steeds getweeën naar de lorrie draagt. Is deze ry afgewerkt, dan wordt de lorrie één meter ver reden en de volgen de ry wordt geoogst. Geleidelijk wordt na afloop hiervan het spul naar de vei ling vervoerd. Maar het kan ook anders. De tuinder zou, indien hy niet in het bezit van een lorrie was, aan het einde van zijn ak ker een grote hak kunnen neerzetten en telkens meloenen naar de bak dra gen. Deze bak kan dan natuurlijk niet telkens één meter langs de akker verplaatst worden. Gevraagd wordt, hoeveel kilometers behoeft dc tuinder die een lorrie heeft, minder te lopen, dan dc tuinder die een onbewegelijke bak heeft staan? "»nder met een elren snocl'ln van 100 meter 10 km minder behoeven lonet,. of scheelt het misschien wel 40 km? Mis? Byna 1000 km Is het verschil. Daarover een volgende keer! tot de grootgrondbezitters behoorde. Wat denkt u. zou de onsehennerlve Maar dat glimlachje verstierf toen we de moeite namen eens te gaan rekenen. En dat rekensommetje zou den wc u vandaag ln zyn eenvoudig ste vorm willen voorzetten. Laten we eens veronderstellen, dat JOSEPH ALS0P ten aanzien van de Berlijtise kwestie voor Kennedy aanleiding was, Ste venson af te schrijven als mogelijke minister van buitenlandse zaken. De beslissende episode in de relatie tussen Kennedy en Stevenson het mag nu wel gezegd worden was Stevenson's tocht naar Kennedy in Hyannis, na de conventie van de De mocratische partij. Stevenson gaf Ken nedy toen de raad, een oplossing voor Berlijn na te streven, die de vrijheid van het westelijke stadsdeel geheel af hankelijk zou maken van Russische garanties. Kennedy's reactie op dit advies is duidelijk geworden uit de verklaring, die hij na zijn verkiezing tot president (speciaal voor Europees gebruik) aflegde en waarin hij geen twijfel liet bestaan aan zijn voorne men, terzake van Berlijn, een krachti ge houding aan te nemen. J~\EZE verklaring van Kennedy, ge- voegd bij het persoonlijke rapport van Von Eckhardt, is de voornaamste oorzaak van het optimisme, dat men in Bonn kan opbrengen voor de ver kiezing van Kennedy, ondanks het feit, dat een Republikeinse nederlaag even ernstig werd beschouwd als bij voorbeeld op Formosa. Bovendien schijnt de missie van Anderson er toe geleid te hebben, dat Adenauer zelf 84 jaar oud als zijn mening te ken nen heeft gegeven, dat de Amerikaan se regering hard aan een verjongings kuur toe was. De mate, waarin de Duitse regering vertrouwen heeft in de politiek van Kennedy blijkt uit de verwachting, die thans in Bonn leeft ten aanzien van de Berlijnse crisis. De bondskanselier en zijn ministers geven toe, dat men een gesprek hierover niet kan blijven uitstellen. Chroesjtsjef heeft dit de Westduitse ambassadeur dan ook met zoveel woorden te verstaan gegeven. Maar nadat hij gedreigd had, een af zonderlijk vredesverdrag met zijn handlangers in de Sowjetzone te zul len sluiten, zei hij ook, dat hij tevre den zou zijn, als de onderhandelingen in de lente zouden worden hervat. Men zou zelfs uit zijn woorden kun nen af'.eiden, dat alleen al het feit, dat de besprekingen hervat zullen wor den, hem de nodige genoegdoening zou verschaffen. f)IT neemt niet weg, dat een zorg vuldig voorbereide topconferentie op korte termijn na de installatie van Kennedy tot president van de Verenig de Staten moeilijk te verwezenlijken is. Ook een conferentie van de minis ters van buitenlandse zaken zou gezien de ervaringen van vorig jaar geen zin hebben. Vandaar dan ook, dat er gedacht wordt aan de moge lijkheid van een informele ontmoeting tussen Chroesjtsjef en Kennedy, die niet lang duurt, die het karakter van een uitwisseling van gedachten heeft en beide staatslieden gelegenheid geeft naar aanleiding daarvan hun maatre gelen te nemen. En als men in Bonn niet optimistisch zou zijn over de toe komstige plannen van Kennedy, dan zou zelfs de gedachte aan een derge lijke nieuwe start onmogelijk zijn. Hermann-Josef Flatle na tien jaar vrij (Vau onze correspondent in Bonn) „Ik kom zo spoedig mogelijk naar jul lie toe". Dat was de inhoud van het onverwachte telegram, dat de ouders van Hermann-Josef Flade van hun zoon ontvingen uit Flöha in Saksen, waar hij wacht op zijn terugkeer naar YVest- Duitsland. Tien jaren geleden ging Hermann-Jo sef Flades naam hij was toen een achttienjarige scholier door de wereld pers: in een show-proces, dat werd ge voerd in de operazaal in Dresden, werd hij eerst ter dood en later tot vijftien jaar tuchthuis veroordeeld, omdat hij zich had gekeerd tegen de manier, waarop de Oostduitse communistische machthebbers' in de oostzone in 1950 „algemene verkiezingen" voor de Volks- kammer lieten houden. Tien jaren van zijn straf heeft de thans 27-jarige Hermann-Josef Flade in eenzaamheid in zijn kerker in het tucht huis Waldheim in de oostzone uitgeze ten. In al die tijd mocht zijn moeder hem eenmaal bezoeken. Elke maand ontving zij van hem 20 regeltjes op een open briefkaart. Nu is hij „begena- idicd" cn in vrijheid gesteld. Sinds 1956 lijdt Hermann-Josef Flade aan tuberculose Toen dit bekend word. ls ook door de bondsregering nogmaals een dringend beroep gedaan op zone- I baas Walter Ulbricht om Flade in vrij heid te stellen. Het werd afgewezen. De I laatste tijd werkte Flade in de zieken boeg van het tuchthuis. Voor een visum. dat hem het rocM zal geven de oostzone te verlaten, heeft hij nog een geboorte- bewijs nodig. Zijn ouders willen hem I dat zo gauw mogelijk toezenden. „Dinsdag as. moet een beslissing over de loonvoorstelicn van de vakraad voor de metaalindustrie vallen." Dit heeft de zaterdag in Amsterdam ge houden bondsraadvergadering van dc Algemene Nederlandse BedrUfsbond voor de Metaalnliverheid en de elcctronlsche Industrie (N.V.V.) uitgesproken. Zijn voorzitter, de heer I. Baart, deelde mede. dat dc bondsraad met verontwaardiging kennis hepft een-—»»n v*n het feit dat de regering dc gevolgen en ó'e verantwoor delijkheid voor haar eigen loonpolitiek probeert over te hevelen naar werkgevers en werknemers. De bondsraad toonde volledig begrip voor het standpunt, dat de vakraad voor de metaalindustrie tot nu toe heeft ingenomen. HU nam met verbazing kennis van de wijze waarop tegenwoordig in Nederland loonpolitiek wordt gevoerd. TensloHe stelde de bonds raad van do A N M B. vast, d3t het standpunt van de vakraad dient te wor den gehandhaafd, d.i. een beslissing over het hele pakket voorstellen en niet over een onderdeel daarvan, als eerst per 1 juli 1961 een loonsverhoging mag wor den gegeven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5