Meuuie £dtisrl)e (ümiranl STORM EN REGEN BRACHTEN CHAOS Commentaar Wateroppervlak Friesland tijdelijk verdubbeld NIEUWS in één oogopslag- Kongolees leger nam wraak in Kikwit Drie doden - huizen ondergelopen -daken ingestort - moeilijkheden op zee -spoorlijnen beschadigd Visie op kelder W Auto vloog uit bocht: twee doden Prinses terug uit Canada Dertien doden, 22 gewonden jjglii MAANDAG 5 DECEMBER 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel 31441 ABONNEMENTEN ƒ7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0,59 per week ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58938. Directie; F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-^ ATION AAL DAGBLAD tngn bert ia le§ ijeaspfcT Eenenveertigste jaargang no. 12040 Sinterklaas niet van dak gewaaid Schuilplaats bij de Aller hoogste kunnen vinden, waarheen de Schrift ons de weg wijst. U kunt helpen uw mede mens in die enig juiste richting te stuwen door hem op onze krant opmerkzaam te maken, een dagblad voor Christelijke mensen, dat zich bewust is van zijn men selijke tekortkomingen, maar dat er boven alles naar streeft ln werkelijke zin Christelijk te zijn. U kunt noteren als nieuwe abonnee: (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maaod/k war taal/per giro (Doorhalen wat niet van toepassing la). Als bew|)s van dankbaar- beid uwerzijds ontvang Ik graag het boek .Tip Parade' op onderstaand adres: (naam) (straat) (woonplaats) (Van onze speciale verslaggever) OVERSTROMINGEN, omgewaaide bomen, ingestorte daken, onderge lopen huizen, beschadigingen aan spoorlijnen, antennes en schoor stenen, een aanvaring op de Waal en averij op zee dit alles hebben storm en regen zaterdag en zondag in Nederland gebracht. Ook helaas drie doden: mensen, die door hevige windvlagen de macht over zichzelf of over het stuur verloren. In alle provincies en in alle grote steden is chaos ontstaan. Steden als Meppel, Hengelo en Tilburg stroomden voor een groter of kleiner deel onder; diensten per boot, bus of spoor moesten worden gestaakt. Beken als de Slinge en de Hunze werden woedende rivieren, terwijl ontwortelde bomen, vooral in de omgeving van Apel doorn, het wegverkeer stremden. TTET WAS niet zo'n prettige voorstelling, die de Duitse architect Laible op een tentoon stelling te Geislingen bij Goeppingen aan de toe schouwers heeft voorge schoteld. Die expositie was gewijd aan de West- duitse luchtverdediging en de bouwmeester uit Stuttgart liet de bezoe kers zijn visie zien op het probleem „atoomschuil kelder". Hij bouwde een model van de gezinsschuilplaats, waarin hele families een eventuele kernwapenaanval zullen moeteen overleven. De bolvormige „kelder" heeft een doorsnee van on geveer drie meter en zal worden gemaakt van staal- beton en een afdoende be scherming tegen gamma- stralen krijgen. De wand wordt acht centimeter ddk en acht mensen "kunnen er een plaats in vinden. Het is te hopen, dat de vinding van Laible nooit in een verschrikkelijke werkelijk heid beproefd zal moeten worden, want, als het ooit zover mocht komen, dan zal men alleen maar In de provincie Friesland werd het wateroppervlak tijdelijk verdubbeld. In Drente, Overijssel en Gelderland kamen honderden hectaren bouw- en weideland blank te staan. In Rijnsa- 'erwoude achter Leiden vochten de be woners urenlang voor het behoud van een polder. In het Westland werden de kwekerijen van enkele tientallen tuinders door het water bedreigd. In Boxtel stortte een deel van een kerk in. In Zaandam werd het dak van een bejaardencentrum door een windvlaag losgerukt. De doden zijn: 0 Het vierjarig zoontje van de fami lie Tiben uit Laude, dat in Stadskanaal door een felle windstoot in 'n sloot werd geworpen en verdronk. Even buiten het centrum van Horst op de Venloseweg is gisteravond een auto, waarin vier personen zaten, uit de bocht geslingerd en tegen een boom te> recht gekomen. Twee inzittenden, de he ren H. Janssen uit Venray en L. Jacobs uit Horst, beiden ongehuwd, kwamen om het leven. Een van de beide andere in zittenden is zwaar gewond. Er gebeurden het weekeinde voorts nog andere dodelijke ongelukken: In Kerkrade werd de 46-jarige mevrouw P. Delang-Ossen aangereden door een auto. Zij was moeder van vijf kinderen. Bij Vierlingsbeek werd de 74-jarige heer C. Voerman door een trein gegrepen. Bij Maastricht is zaterdag de heer W. J. F. Peek met zijn auto in het kanaal Maas tricht-Luik gereden en verdronken. Drie sprekende foto's: de dijk doorbraak bij Rijnsaterwoude (rechts) dijkverzwaring aan de Molenvliet bij Aalsmeer (links onder) en een woonschip aan de Haagse Viaductweg, dat niet tegen zoveel natuurgeweld be stand was (rechts onder) De 22-jarige wielrijder J. Zandink uit Dalfsen, die op de weg bjj Den Hulst tegen een passerende auto woei en op slag werd gedood. De 21-jarige automobilist A. Kruis- ijk uit Zaandam, die op de provinciale weg bij Koog aan de Zaan door een hevi ge rukwind de macht over zijn stuur verloor, en via een heg en een boom tegen een auto tot stilstand kwam. waar bij hij overleed. Op de rivier de Waal, enige kilometers onder Tiel, is zaterdagmiddag het met suikerbieten geladen motorschip Prima gezonken. Door het slechte weer en de golfslag maakte het vaartuig op een ge geven moment zoveel water, dat de schipper vreesde, dat het zou ondergaan, en met zijn vrouw op een juist passerende boot overstapte. De stuurloos ronddra vende Prima kwam daarna in aanvaring met het sleepschip Vulkaan 108 en met het geladen tankschip BP 28. Wat de laatste vaartuigen betreft, bleef het bij deuken, doch de Prima zonk. (Voor vervolg zie pagina 7) Deze krant van maandag de verjaardag van Sinterklaas staat wel helemaal in het teken van de gevolgen, die de zware storm en de record regens van het weekeinde voor deze lage landen hebben gehad. Den Helder had wel het record van de regen val. Daar viel 93 millimeter neerslag. Op en langs het door de beukende storm opge zweepte water kwamen er grote moeilijk heden, zoals in Rijnsaterwoude. Helaas is het barre weer ons land niet gepas seerd zonder slachtoffers achter te laten. In het verkeer raakten bestuurders van auto's en fietsen de macht over het stuur kwijt door plotselinge rukwinden, hier en daar met fatale gevolgen. De doorweekte sportvelden maakten zaterdag iedere vorm van buitensport onmogelijk. Voetbal noch korfbal zal men daarom op de sportpagina's van vandaag aantreffen. Malaya is boos op Indonesië, omdat dit land ongerechtvaardigde kritiek heeft geleverd op de bemiddelingspogingen van premier Abdoel Rahman inzake Ned. Nieuw-Guinea. De Russen hebben een luchtbrug geopend op Laos, waar de burgeroorlog voortduurt. Zij beginnen met de aanvoer van benzine. Intus sen is de Koninklijke residentie Loeang Pra- bang omsingeld door troepen van de pro- communistische Pathet Lao-beweging. In Saarland hebben de socialistien grote winst geboekt, voornamelijk ten koste van de klei nere partijen. De Christen-democraten liepen bij deze verkiezingen terug, en dat is te wij ten aan de versnipperingen van de afgelopen jaren. Prinses Beatrix, die zaterdag in Ot tawa het huwelijk van haar vriendin jonkvrouwe Renée Röell met de heer T. Bradbrook-Smith, rechtskundig advi seur van het Canadese ministerie van financiën, heeft bijgewoond, is vanoch tend met het DC-8 lijntoestel van de KLM uit Montreal op Schiphol terug gekeerd. Zij was de vorige week dinsdag naar Canada vertrokken en maakte de reis in gezelschap van de hofdame van H. M. de Koningin, jonkvrouwe C. E. B. Röell, een tante van de bruid en de heer C. Sesink, hoofd veiligheidsdienst van het Koninklijk huis. Terstond nadat de Prinses uit het vliegtuig was gestapt, begaf zij zich naar de op het platform gereedstaande hofauto's, waarin ze snel naar paleis Soestdijk reed. LS represaille voor de hartelijke ontvangst die Loemoemba heeft ontvangen in Kikwit, 250 kilometer ten oosten van Leopoldstad, hebben Kongolese militairen dertien inwo ners van de stad gedood. Volgens de gouverneur van de provincie Leo poldstad, Kamdtatoe (die als een vol geling van Loemoemba wordt be schouwd en mogelijk de hand heeft gehad in zijn ontsnapping), werden voorts 22 personen gewond, van wie twaalf ernstig. Vrijwel de gehele bevolking van Kik. wit (20.000 zielen) zou de bossen in ge vlucht zijn. Kamitatoe heeft de opper bevelhebber van het leger, kolonel Mo- boetoe, verzocht „de agressie tegen on. wapende en vreedszame burgers" te sta ken. Een woordvoerder van de Verenig de Naties in Kongo heeft meegedeeld dat Marokkaanse troepen in Kikwit trachten verdere incidenten te voorko men. 0 Voor het gebouw van de V.N. in Leo. poldstad hebben gisteren grote groepen aanhangers van Loemoemba een demon stratie gehouden. Hun leider was inmid dels overgebracht naar een militair kamp in Thysstad, waar kolonel Moboetoe de macht stevig in handen heeft. Het blijkt dat met Loemoemba enkele andere Kon golese leiders zijn gearresteerd doch ver. moedelijk niet zijn minister van voorlich ting Kasjamoera 9 De vorige week hebben grote groepen Balocba-krijgcrs een aanval gedaan op de stad Luena. De aanval werd echter af geslagen en zaterdag namen Marokkaan, se V.N.-roepen meer dan tweeduizend Baloeba's gevangen. Vijftig inheemse lei ders zijn overgeleverd aan de Katangese autoriteiten, op voorwaarde dat zij een eerlijke berechting zullen krijgen. 9 Kolonel Moboetoe heeft gisteren be. kendgemaakt dat zijn raad van commis sarissen niet na 31 december zal worden ontbonden, zoals aanvankelijk de bedoe ling was. Moboetoe wil de raad in de naaste toekomst „voorlopige regering van de republiek Kongo" gaan noemen, omdat het naar zijn mening onmogelijk 's thans een werkelijk representatief parle ment bijeen te roepen. 0 Secretaris-generaal Hammarskjöld van de V.N. heeft zijn vertegenwoordiger in Kongo, Dayal, verzocht rapport uit te brengen over de gebeurtenissen van de laatste dagen, in het bijzonder de arres tatie van Loemoemba. 0 De premier van Katanga, Tsjombe, is vanochtend in Brussel aangekomen, waar hij koning Boudewijn ter gelegenheid van zijn huwelijk een geschenk van Ka- tanga zal overhandigen. Vrijdag keert Tsjombe, die in gezelschap van zijn mi nister van buitenlandse zaken Kimba naar België is gekomen, naar Elisabeth, stad terug. TAE WIND HEEFT DIT WEEKEINDE aanmerkelijk harder door de ontbla derde bomen gewaaid dan wenselijk mocht heten voor de romantiek van het Sinter klaasfeest. En de voortjagende wolken hebben de maan aan het gezicht ont trokken. Gebulderd heeft het over onze lage lan den en de regenstromen hebben een on gekende omvang aangenomen. De gevol gen zijn van een rampzalige troosteloos heid. Bewezen is opnieuw, dat de mens, an ders zozeer in staat tot beheersing van het leven, machteloos is tegenover de elementen. Windstilte of storm, droogte of felle en aanhoudende regen geen van alle heeft hij in de hand. De natuur blijft voor de mens een ongewisse zaak en een die hij weinig In zijn berekeningen kan opnemen. Zal hij daarin dan niet zijn betrekke lijkheid blijven onderkennen? Ten slotte is hij, bij alles wat hij vermag, schepsel. Hij mag pogen om de wetten, die over de natuur gesteld zijn, te registreren tot het opstellen van nieuwe wetten is hij niet in staat. Hij mag trachten de na tuur te bedwingen, maar telkens weer ziet hij zich verrast en overrompeld door haar geweld. Het is nuttig voor de mens om bij zijn betrekkelijkheid te worden bepaald. Een hoge dunk van zichzelf te hebben is scha delijk. Een is er, Die boven hem staat, en Die heel het natuurgebeuren in Zijn hand houdt cn daarover Zijn wetten ge geven heeft. Aan ons allen nu om de schade te herstellen. Wij hopen, dat daar bij een hartelijke menselijke solidariteit aan de dag zal worden gelegd. Ditmaal zijn weer andere gebieden ge troffen dan destijds bij de februariramp van 1953, al heeft wel allerwege de storm zijn sporen getrokken. Als landgenoten hebben we nu weer een mogelijkheid en kans om van bereid heid tot hulp en steun te laten blijken. Amerika's nieuwe president, Kennedy, heeft de 62-jarige gouverneur van de staat Noord-Carolina, Luther Hodges, aangewe zen als minister van handel in zijn kabi net Hodges was vroeger textiel-industriecl. Het departement van handel heeft 36.000 mensen in dienst en zal dit jaar uitgaven hebben van meer dan een miljard dollar. Na een verhit debat van drie uur is het voormalige Belgische Kongo toegelaten tot de Unesoo, de V.N.-organlsatie voor onderwijs, wetenschap en cultuur. De stemmenverhouding was 38 tegen negen tien, bij zeven onthoudingen. Rusland wenste de delegatie (van Kasavoeboe) niet te erkennen. Toen de Russen al te luid ruchtig werden, zorgde de Amerikaan Tha ler voor wat vrolijkheid, door te dreigen zijn schoen uit te trekken in navolging van Chroesjtsjef. De uit Nederland afkomstige mr. Erüc Ha- zelhoff Roelfzema is zaterdag afgetreden als Europees directeur van radio Vrij Euro pa. De aanleiding zou een meningsverschil zijn met de in New York zetelende leiding van het radiostation over de benoeming van een chef voor de Tsjechoslowaaks® afdeling. De 34-jarige mevrouw Spijkers—Jole, moe der van zes kinderen, heeft gisteren ln een Tilburgs ziekenhuis het leven geschonken aan een drieling, twee jongens en een meisje. fJET afgelopen weekeinde heeft in ge- heel Nederland abnormaal veel regen gebracht, veroorzaakt door een tweetal stormdepressies, waarvan de eerste za terdag en de tweede zondagmorgen pas seerde, met windstoten tot 120 kilometer per uur. In een etmaal was er gedurende de wintermaanden nog nooit zoveel regen gevallen in ons land. Den Helder kwam zondagmorgen op 88 mm. in mid den Friesland viel 80 mm. Ook hier in onze omgeving was tot vanmorgen op de meeste plaatsen 40 tot 60 mm regen ge vallen. Dit is een voor december abnor- maal grote hoeveelheid, want normaal p. eft de hele wintermaand ongeveer 60 mm. Inmiddels trekt de stormdepressie langzaam weg en zijn wij in wat koudere lucht komen te liggen met enkele gure buien, sommige met hagel. De udnd blijft voorlopig nog hard tot stormach tig met als gevolg dat de wateroverlast in ons land voorlopig nog groot blijft. De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Wisselend bewolkt met enkele buien. Aanvankelijk krachtige tot matige zuid westelijke wind, later krachtige tot harde naar west tot noordwest ruimende wind. Iets lagere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN Dinsdag, zon op 8.32, onder 16.30 uur; maan op 19.45, onder 10.42 uur. 11 december laatste kwartier. De New York Times verneemt van welingelichte zijde dat het Internatio nale Monetaire Fonds, de Verenigde Staten en andere landen Zuidalavië le ningen van totaal 300 miljoen dollar of 1115 miljoen zullen verstrekken om zijn geld gedeeltelijk inwisselbaar te maken. Regen en wind HET WEER IN EUROPA Temper. 't< 8 D Bulder Ypcnburg VllM. Eel de De Bilt Twemhe Eindh Zd -Limb Helsinki Stockh. Oslo Kopenh Aberdeen Londen A dam Brussel Luxemb Parijs Bordeaux Grenoble Nice BerlRn Frankfort MUnchen Zünch Genève I/icimo Wenen Innsbruck Belgrado Afhene Ajacelo Madrid Ma.lorca Lissabon gh bew gh bew regen regen gh. bew rw bew gh bew t. bew onbew I. bew onbew gh bew 1. bew

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1