Groei van Katwijk blijkt niet te stuiten Katwijks dertigduizendste een schattig meiske Van vissersdorpje tot „Stad, Tachtig pet. door geboorte de rest door vestiging Visserij loopt op haar eind Voor doodslag bij nozemrel 30 maanden Zevenduizend kinderen aten beschuit met muisjes Interim Philips onveranderd Hoofdgebouw van Aku gereed Welfarecursus in Katwijk werd gisteren besloten NIEUWE LEIDSCHE COURANT 9 ZATERDAG 3 DECEMBER 1960 TAOOR DE geboorte van Jacoba van Elten behoort Katwijk sinds giste- ren tot de middelgrote gemeenten van Nederland. Het bereiken van de 30.000 inwoners is veel belangrijker dan het komen tot bijvoorbeeld de 40.000. De 30.000 is een mijlpaal, een grens die aangeeft wanneer een dorp stad wordt. Daarom is de vreugde ook en vooral in gemeentelijke kringen zo groot. Katwijk valt in een andere gemeentcklasse en daaruit kunnen allerlei belangrijke consequenties voortvloeien. Naar zielental is Katwijk thans de elfde gemeente in het dichtbevolkte Zuid-Holland met zijn grote steden. Om zover te komen is een aanloopperiode van een goede Tonderd jaar nodig geweest. In 1850 telde Katwijk nog maar 5000 inwoners. De bevolkingstoeneming verliep als volgt: 1850 - 5000, 1908 10.000, 1927 - 15.000, 1941 - bijna 20.000. 1945 - 15.635 «grote terugval wegens evacuatie), 1947 - 20.000, 1954 - 25.000, 1960 - 30.000. In de jaren 1955 tot en met 1959 kwamen er gemiddeld 750 inwoners per jaar bij. van wie het overgrote deel door ge boorte. Katwijk kenmerkt zich namelijk door een „gezonde" groei: 80 procent geboorte-overschot, 20 procent vesti gingsoverschot. De jeugd is in de vis sersplaats-badplaats dan ook goed ver tegenwoordigd. Er zijn ongeveer 7000 schoolkinderen! Probleem Een nijpend probleem is, hoe de sterk groeiende bevolking behoorlijk te huis vesten. In de oorlog zyn op last van de bezetter 700 woningen afgebroken Hoewel na de oorlog rond 2800 wonin gen zijn gebouwd, is er nog steeds een aanzienlijk tekort, blijkend uit het aantal van 750 woningzoekende gezin nen. waarvan 350 in de urgentieklasse. In het voorheen voor schilders zo aan trekkelijke oud-Katwijk zijn 245 pan den geregistreerd als krotten, die nodig aan de woningvoorraad moeten worden onttrokken. Een saneringsplan terzake is in voorbereiding. Totaal-aantal wo ningen op 1 november jl. 6501. waarvan 1937 woningwetwoningen. Op die datum in aanbouw 244 stuks, waarvan 165 wo ningwet De woningwetwoningen zijn in exploitatie bij de Katwijksche Bouw- vereeniging (1741) en de woningbouw vereniging De Brittenburg (196). Bij het bouwfonds Nederlandse Ge meenten zijn 180 deelnemers aangesloten. Op 16 december zal de 100ste bouw fondswoning in gebruik worden geno- Een vraagstuk apart is telkens tijdig voldoende bouwrijpe grond beschikbaar te hebben. Tot dusver kon, afgezien van de realisering van het wederopbouwplan (het afbraakgebied met enige afrondin gen), in de behoefte worden voorzien door de uitbreidingsplannen Nieuw- Zuid, Molenblok, Koestal-Overduin en (nog in uitvoering) 't Sandt. Thans is de bouwgrond op. Aangezien in het zui den het waterwingebied der Leidse Duinwater Maatschappij uitbreiding der bebouwing blokkeert, resteert voor be bouwing in de onmiddellijke toekomst slechts de strook gelegen tussen Rijn lands Uitwateringskanaal en de grens met Noordwijk: het uitbreidingsplan Hoornes, waaraan door de stedebouw- kundige der gemeente, ir. S. J. van Emb-, den te Delft, de laatste hand wordt ge legd. Het onteigeningsplan is reeds goedgekeurd, zodat -mag worden ver wacht, dat volgend voorjaar met het bouwrijpmaken kan worden begon nen. In dit gebied zijn 2500 wonin gen geprojecteerd. Ten behoeve van Hoornes zal ongeveer tegenover het raadhuis een brug over het Uit wate ringskanaal worden gebouwd. Hoe het daarnd moet, is nog niet met zekerheid te zeggen. Wel verdient aan dacht, dat het door de planologische dienst van Zuid-Holland ontworpen streekplan bloembollengemeenten waar Katwijk net buiten valt voor ziet in bebouwing direct in aansluiting aan die in het plan Hoornes. De Katwijkse visserij is van grote betekenis gebleven. De oorzaak hiervan ligt in de verbondenheid van de vis sersgeslachten met de zee. Men zou kun nen zeggen: de echte vissers worden geboren. De visserijschool is de grootste in het land. Van oudsher heeft de goed deels nog met drijfnetten uitgevoerde haringvisserij, met daarmede annex de haringhandel en -export, een belang rijke plaats ingenomen en dat is nu nog zo Behalve de loggers zijn er kotters, kleinere schepen die uitsluitend op ver se vis uitgaan. Ze behoren meestal toe aan schippers-eigenaren die met fami lieleden de bemanningen vormen. De laatste jaren hebben een sterke toene ming van het aantal kotters te zien ge geven: tegen 65 loggers top één na de grootste loggervloot) zijn er thans 100 kotters, met nog 25 in aanbouw. Zoals bekend, vecht Katwijk al jaren voor een eigen vissershaven. Wil het zo riskante en conjunctuurgevoelige visse rijbedrijf zich kunnen handhaven, dan is een haven daarvoor onontbeerlijk Katwijk meent er recht op te hebben Badbedrijf Was Katwijk vroeger alleen vissers plaats. sinds het begin dezer eeuw is er erst op bescheiden schaal, het vreemdelingenverkeer bijgekomen, dal vooral na 1945 een zeer grote vlucht heeft genomen. Gedurende het badsei zoen logeren hier enige tienduizenden badgasten, onder wie telkenjare een groter aantal buitenlanders. Een buiten gewoon actieve V.V.V. door de ge meente voor iedere gulden contributie van de leden met vijftig cent gesubsi dieerd spant zich niet alleen in gas ten aan te trekken, maar ook om het dezen zo aangenaam mogelijk te maken Met elke beurs kan men terecht. Kat wijk is het best te typeren als een mo derne familiebadplaats, met een eigen, intieme sfeer. De tuinbouw, bedreven in het oosten en zuidoosten der gemeente (Katwijk aan den Rijn) is vermaard om zijn kwa- liteitsprodukten, met als voornaamste waspeen en bloemkool. Het belang van de tuinbouw voor de plaatselijke econo mie wordt geïllustreerd door de omzet van de groenteveiling Katwijk en Om streken, die een maand geleden voor ddt jaar de ƒ8.000.000 overschreed. Enige industrieën (kalkzandsteen, kunsthars, farmaceutische artikelen, brilmonturen, stalen buismeubelen, plaatwerkerij, scheepsbouw en -re paratie) en een in het algemeen bloeiende middenstand vullen de ge noemde bedrijfstakken aan. Zolang niet vaststaat of het havenplan al dan niet zal worden verwezenlijkt, is ten aanzien van industrievestiging een gericht beleid niet mogelijk. Geen haven en dus ook geen daar mede verband houdende bedrijven, zal wel tot het bevorderen van in dustrievestiging móeten leiden, daar er ook werk moet zijn voor zovele anderen dan de vissers. Een bange vraag is of de jeugd straks de fa briek niet zou verkiezen boven het harde zeemansleven; er zijn voor beelden dat de zuigkracht van de industrie geen mensen om de sche pen te bemannen overlaat. Ook de visserijschool zou dan wellicht in haar bestaan worden bedreigd. De snelle groei van het zielental heeft mede tal van voorzieningen ten be hoeve van het onderwijs nodig gemaakt. Na veel gesukkel er waren scholen met klassen in drie of vier gebouwen, tot op zolders toe is de ergste nood nu wel voorbij. De gemeente telt 1 u.l.o.-, 17 g.l.o.-, 6 kleuter-, 3 b.l.o. en 3 lagere KATWIJK AAN ZEE De visserij voor 1960 loopt ten einde en met dit weekoverzicht besluiten we de serie overzichten van dit jaar. De vleetvisserij is deze week als een nacht kaars uitgegaan; waren er vorige week nog aardige vangsten te melden, deze week raakte het onder de Hollandse wal afgelopen. De meeste schepen hebben de visserij hier dan ook opgegeven en zijn naar binnen gegaan. Zelfs hebben er al enkele schepen de Berghaven in Katwijk opgezocht voor de „winterslaap". De laat ste schepen, die nog onder- de Hollandse wal hun netten hebben uitgeworpen ko men vandaag naar de thuishaven. De schepen in het Engelse Kanaal hebben het deze week ook niet zó goed gedaan, daar de vangsten maar gering waren, terwijl het stormachtige weer er voor heeft gezorgd, dat er verscheidene dagen niet gevist kon worden. Ditzelfde kan ook worden gezegd van de haringtrekkers in het Kanaal. De aanvoer was ten gevolge van de kleine vangsten deze week gering. Ook de kwaliteit van de haring gaat achter uit. Er wordt ook steeds meer ijle haring gevangen. De notering voor steurharing was van f 35,40 tot f 50,20 per kantje, volle haring werd niet aangevoerd. Aan de Katwijkse afslag werden in de afgelopen week in totaal 2167 kantjes aangevoerd. Hoog en laag water Zondag 4 december: hoog water 3.55 en 16.07 uur, laag water 11.59 uur Maandag 5 december: hoog water 4.31 en 16,42 uur (springvloed), laag water 0.18 en 12.35 uur. WETTELIJKE AANSPRAKELIJKHEIDS VERZEKERINC MOTORVOERTUIGEN Binnenkort verplicht, ook voor bromfietsen Vraagt nu reeds aan. ASSURANTIEKANTOOR VAN DER PLAS wyborghstr. 7 Katwijk a. Zee Tel. 2916 Het kantoor voor al uw verzekeringen. nijverheidsscholen, te weten een huis houdschool (729 leerlingen)t een techni sche school en de reeds genoemde vis serijschool. Totaal 30 onderwijsinrichtin gen, naar de samenstelling der bevol king in overgrote meerderheid protes tant-christelijk. Plannen voor meer la gere- en kleuterscholen, uitbreiding der visserijschool en een 2de huishoudschool staan op stapel. Daar reeds 160 leerlin gen uit Katwijk middelbare scholen te Leiden bezoeken, gaan de gedachten uit naar het stichten van een lyceum, waar toe een comité in het leven is geroepen. Gemeentelijke sportaccommodatie: sportpark Nieuw-Zuid. tennispark, aan de Sportlaan en een voetbalterrein aan de Zeeweg. In hei uitbreidingsplan Hoor nes is gerekend op de aanleg van sport velden. het plan voor een overdekte bad en zweminrichting is nagenoeg gereed Wegens ruimtegebrek en het van 1932 daterende raadhuis zal een nieuw ge bouw voor openbare werken worden gesticht. De gemeente heeft een gas- oroduktiebedrijf (4 600 000 m3 p. j.) en distributiebedrijven van water (900 000 m3 p. j.) en elektriciteit (14.000.000 kWh o. j.) Het kampement van het marine vliegkamp Valkenburg valt onder Kat wijk. De 19-jarige lompensorteerder W. G. uit Gorinchem, die voor de rechtbank te Dordrecht terecht heeft gestaan, omdat hij tijdens een nozemgevecht in Slie- drecht de 19-jarige Sliedreahtee jongen Korstiaan Kraaijeveld met een dolkmes in de borst heeft gestoken, tengevolge waarvan deze jongen vrijwel onmiddel lijk overleed, is vanochtend veroordeeld tot twee jaar en zes maanden gevange nisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. De rechtbank achtte het pri mair ten laste gelegde (doodslag) bewe zen. De officier van justitie had twee jaar met aftrek van de preventieve hech tenis geëist. Sjxiarbanhboekjes, vlaggen en muziek O, WAT EEN SCHATJE. zo reageerde de echtgenote van burgemeester Duiker gisteravotid spontaan, toen zij oog-in-oog stond met Katwijks dertigduizendste inwoner Jacoba van Elten, een lief babytje met een fikse bos haar en op dat ogenblik precies zes uur en een kwartier oud. De bur gemeester bracht een reusachtige mand bloemen mee en hij gaf mevrouw Van Elten, die met haar kindje in de arm lag, een spaarbankboekje met een bedrag van honderdvijftig gulden. De burgemeesterlijke visite droeg een gezellig en gemoedelijk karakter. Het duurde niet lang of mevrouw Duiker zat met het kleintje op schoot en de burgemeester zei lieve woordjes. Het is een spannende race geweest. Wie zou de dertigduizendste worden? Jaap van Duin van de Voorstraat ging zijn boreling3ke donderdag aangeven en hij zag aan de gezichten van de heren van de burgerlijke stand, dat er iets bijzonders aan de hand was. Zijn nieuwe huisgenoot was de 20.999ste Katwijker De rest van de dag zat men in het ge meentehuis vol spanning uit te kijken naar een jonge vader, die in dubbel op zicht gelukkig zou worden. Maar er kwam niemand meer. Plechtig Ook vrijdagmorgen liet zich geen mens zien, hoewel er toch de afgelopen nacht een tweeling was geboren. Men heeft drie dagen de tijd om aangifte te doen en de betrokken ouders haastten zich blijkbaar niet. 's Morgens 11.40 zag bij de familie Ros aan het Oostpad een kind het levenslicht, vijf minuten later één bij de familie Van Elten in dezelfde straat. De heer H. J. M. van Elten was gewoon zo.spoedig mogelijk aangifte te doen. Zijn andere twee kinderen, Fritsje van 4'i en Sarie die volgende maand 3 wordt, zijn in Leiden geboren. Toen hij in het begin van de middag op het gemeentehuis kwam en de bode hem naar de kamer van b. en w. leidde, dacht hij: tsjonge, wat gaat dat hier tn Katwijk plechtig. Dat is nog eens wat anders dan in de Sleutelstad. Een paar minuten later hielp dc burgemeester hem uit de droom. De heer Van Elten rende terug naar huis om z(jn verbaasde vrouw mee te delen, dat de burgemeester en de gemeentesecretaris met hun vrouwen vanavond op bezoek zouden komen. Ja, we hadden het er wel over ge had, zo zei mevrouw Van Elten. Het kindje is veertien dagen over tijd en de dokter merkte van de week nog op: Nou, 't is niet zo erg. Het wordt op zo'n manier de dertigduizendste misschien nog wel. En laat dat uit komen. Hoe bestaat het. We hadden er verder natuurlijk helemaal niet bU stilgestaan. We dachten: als al les maar in orde komt, als de baby maar gezond is. De rest was bijzaak. Maar nu alles zo voorspoedig Is ver lopen en blijkt, dat onze Jacoba nog de dertigduizendste is ook, nu zijn we nog eens zo gelukkig, dat spreekt vaqzelf. De vader antwoordde burgemeester Duiker: nee, we hebben haar nog niet gewogen. De weegschaal is er nog niet. Maar zuster Janny Kuyt zegt ook: ze za! zowat een pond of acht zwaar zijn Ik heb vandaag een snipperdag en ik probeer er morgen weer een te krijgen Ik ben timmerman en werk in Valken burg. De burgemeester: wees maar gerust, die krijg je wel. Als je soms een briefje nodig hebt, dan schrijf ik wel even. dat je morgen niet kunt komen. Dat is ook zo. want er komen nog heel wat ca deaus. dat voorspel ik jc. De Katwijkse Katwijks dertigduizendste wordt ingeschreven terwijl de burge meester en de gemeentesecreta ris toekijken, zet de vader zijn handtekening. middenstand zet zijn beste beentje voor Het zal geschenken regenen. Van het gemeentehuis waait de vlag, toen ik vanmiddag in Leiden reed zag ik zelfs 1 vlaggetjes op de Katwijkse bussen en vanavond zullen vijf muziekkorpsen een rondgang door de gemeente maken. Morgen wordt dc schooljeugd ont haald. Er zijn in Katwijk zo'n zeven duizend scholieren en die krijgen ter ere van de kleine Jacoba allemaal een beschuit met muisjes. Stapels hoog staan de beschuiten in de huis houdschool en de meisjes zullen er een heel karwei aan hebben om ze te smeren en bestrooien, zo* zei de heer Duiker. De heer Van Elten dankte de burge meester voor de goede gaven van de gemeente. En hij dacht ook, we zullen het ijzer smeden als het heet is: bur gemeester. u ziet dat we nu drie kin deren hebben, u ziet, dat dit huis niet best is en veel te krap voor een gezin. Wilt u aan ons denken, wanneer er eens iets is op woninggebied? We hoe ven geen nieuw huis. Als het maar een ietsje beter is dan dit. Juist nadat de gemeentelijke visite was vertrokken, arriveerde de heer Voorzaat, die een tweede spaarbank boekje kwam aanbieden. En wel na mens de gemeentelijke spaarbank. Jacoba lag toen alweer in haar wieg rustigjes te slapen, maar Frits en Sarie stonden op de voorste rij. Zo veel drukte om zo'n klein meisje hadden zij nog nooit meegemaakt.... KATWIJK AAN ZEE Sinterklaasfeesten Gisteren hebben de kinderen van de gemeentelijke kleuterschool aan de Voor straat, hoofd mej. D W. Brandse, Sint- Nicolaasfeest gevierd. St. Nicolaas en Zwarte Piet werden met gejuich ontvan gen. Ook was er poppenkast waarna de meisjes en jongens werden getrakteerd Alle kinderen gingen met een cadeautje naar huis. Ook de kinderen van de Christelijke Julianakleuterschool aan het Abeelplcin hoofd mej. D. H. H Couvce, vierden feest. Dc N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken heeft besloten over i960 onveranderd zes prooent interim-dividend uit te keren op preferente en gewone aandelen, de N.V Gemeenschappelijk Beziit van Aandelen Philips' Gloeilampenfabrieken eveneens. De burgemeester reikt het spaar bankboekje uit in tegenwoordig heid van gemeentesecretaris Tie- leman; rechts: moeder en kind. De Algemene Kunstzijde Unie te Arn hem heeft het gereed komen van het nieuwe hoofdkantoor gevierd. Dit was ontworpen door ir. H. T Zwiers en beeft 18 miljoen gekost. Het hoofdgebouw is acht verdiepingen hoog. Voorts is er een ten dele geprefabriceerd achtergebouw, waarbij men 20 tot 25 manjaren heeft gespaard of de bouwcapaciteit voor 20 tot 25 woningen. Daaronder is een schuil kelder voor 1200 mensen en een kelder voor 1000 fietsen. Ook is er een bijge bouw. De gebouwen bieden plaats voor 1400 mensen. In de afgelopen maanden is er vanwege de afdeling Katwijk van het Nederlandse Roode Kruis in het Parochiehuis in Katwijk aan den Rijn een welfarecursus gegeven. Een vijfendertigtal dames, onder wie een zestal uit Valkenburg, heeft aan deze cursus deelgenomen. Op tien cursus middagen werden de dames ingewijd in de geheimen van verschillende arbeidstechnieken en als smyrna- werk en kraalwerk. Die soorten van handenarbeid werden geleerd, opdat de dames deze straks kunnen leren aan bedlegerigen, zieken en gehandi capten, waardoor dezen door prettig en eenvoudig werk de verveling kunnen voorkomen. Bovendien werd een tiental lezingen gehouden, waar mee verschillende aspecten van het ziekzijn werden belicht. Het was gisteren de laatste cursusmid dag waarop werd afgeweken van de ge wone gang van zaken. Het hoofd van dc afdeling sociale zorg van het Nederlandse Roode Kruis. mej. N. H. Sohokking, sprak de dames toe en bezag in haar toespraak nog eens duide lijk de grote betekenis van het welfare- werk, zoals dit reeds in vele plaatsen in Nederland door het Rode Kruis j wordt gegeven. Zij hoopte, dat de dames door hun vrijwillige arbeid veel vreugde mo gen brengen bij hen die hun dagen in ledigheid moeten doorbrengen. Er werden ook enkele films vertoond die een duidelijk beeld geven van de veelzijdige arbeid die het Rode Kruis verricht. Een ieder, die in eigen gezins-, familie- of kennissenkring mensen weet van wie men weet dat zij wel in aanmerking kun nen komen voor de welfareverzorging, kan zich wenden tot de wijkverpleegsters van de christelijke wijkverpleging Het Groene Kruis of het Wit-Gele Kruis. Deze bijzondere bijeenkomst werd ook bijgewoond door enkele bestuursleden van de plaatselijke afdeling van het Ned. Roode Kruis. Er was ook nog een expositie van door de dames op de cursus gemaakte goede ren, waarvoor de genodigden veel be langstelling toonden. De cursus stond onder leiding van mejr R. Widderahoven te Den Haag. ROOMBOTER koopt men ln een zaak die er „omzet" ln heeft „De Landbouwer" VOORSTRAAT 36 TELEF. «36 Trekking premielening Eindhoven-1954 Bij de trekking der premielening Elndhovcn-1954 is f25.000 gevallen op serie 4902 nr. 4, f5000 s. 6484 nr. 2. f 2500 s. 2884 nr. 2, f 1000 s. 1952 nr. 1, s. 517 nr. 2, s. 6276 nr. 3, s. 6484 nr. 10, s. 6780 nr. 10. f250 6045 nr. 1, s. 9437 nr. 2, s. 7939 nr. 1, s. 8915 nr. 8, s. 6276 nr. 10, s. 7864 nr. 4, s. 6276 nr. 10, s. 7064 nr. 4. s .6612 nr. 10. s. 6484 nr. 6, s. 10.863 nr. in. s. 10.091 nr. 7. (Advertentie) De bank biedt U veiligheid en voordeel in alle geldzaken. Houdt daarom geen geld m huis. RAIFFEISEN-BANK SPAARBANK voor IEDEREEN Voorstraat 50 Katwijk man Zee Maandag de gehele dag GESLOTEN wegens sterfgeval Woninginrichting J. Buis en Zn Sluisweg 25 mw e&riZoHle keop/ kent toch ook het goed Hollandse gezegde: „EEN APPELTJE VOOR DE DORST BEWAREN"? HU of iU. die dit gezegde In praktyk brengt zal aparen bU: de Gemeente Spaarbank Katwijk de oudste spaarbank ter plaatse met de hoge rente van 3 tot 20 000 Kantoor KatwUk a. Zee. Vooratraat 88 (Weeshuis) Katwijk a. d. RUn, voorin. Gemeentehuis, Rijnstraat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9