LEXINGTON Jji een Oostte hij. Krijgt God nog een kans? Keus niet moeilijkoveral welkom! Marijnen laat tuinbouw met de eer strijken Museumdeskundige bracht Delfts Blauw naar Brussel ANTWOORD AAN WELTER AARDAPPELROOIERS WORDEN BEDANKT PACIFISTEN OVER ALGERIJE NIEUWE DIRECTEUR-GENERAAL INSPECTEUR VOOR LANDBOUW Nieuw Russisch ruimtevaartuig GESCHENK VAN KONINGIN JULIANA ARM AAN 00T- MOED Hogere I.Q. in het Westen Torn is HET ZO! s De Procureur-Generaal op Nederlands Nieuw-Guinea is als hoofd van het openbaar ministerie ondergeschikt aan de gouverneur, die hem gelasten kan vervolgingen in te stellen of na te laten om redenen van binnenlandse of buitenlandse politiek. Dit is vastgelegd in het reglement op de rechterlijke organisatie en in de bewindsregeling Nieuw-Guinea. De gouverneur heeft echter ten aanzien van het optreden van de bestuursambtenaar Gonsalves bij de pacificatie van de Baliemvallei de P. G. geen bevel gegeven het onderzoek te staken of om niet tot vervolging over te gaan. Wel hebben in dit geval zowel de gouverneur als het Hof van Justitie in N.-Guinea gebruik gemaakt van hun bevoegdheid de P. G. te verplichten ,,tot het dienen van bericht, con- sideratiën en advies en tot het doen van verslag". Dit deelt de minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus, mee in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Welter (kath. v.). De minister wijst er op dat naast de bevoegdheid van de gouverneur tot het geven van bevelen aan de P. G. het toezicht staat van het Hof van Justitie op de vervolging van alle misdrijven en voorts de bevoegdheid van dit Hof om bij verzuim van vervolging de P. G. te gelasten hierover verslag te doen en alsnog dit verzuim ongedaan te maken. Verder is er een artikel in de 1 bewindsregeling Nieuw-Guinea opgenomen, dat zich verzet tegen tussenkomst van de gouverneur in geval van bevel van het Hof aan de P. G. In een eerder stadium is reeds de mogelijkheid komen te vervallen van een eventueel schriftelijk bevel van de gouverneur aan het Hof om een vervolging tegen te houden. De minister van landbouw en visserij heeft medegedeeld, dat er geen militaire hulp meer nodig is bij het rooien van aardappelen op de Zuidhol landse- en Zeeuwse eilanden. De minister was vol lof over de organisatie en het werk. dat door 190 manschappen van de Luchtdoel-artillerie bij de boeren is verricht. Het hoofdbestuur van de Pacifistisch Socialistische Partij meent dat de Nederlandse regering in gebreke is gebleven door: 1. de Algerijnse politiek van Frankrijk niet openlijk te veroordelen; 2. in de V.N. geen mening over de Algerijnse kwestie uit te spreken; 3. niet te protesteren tegen het ge bruik van N.A.V.O.-materiaal. Als opvolger van drs. J. H. D. van der Kwast, directeur-generaal van handel en nijverheid bij het ministerie van Economische Zaken, zal worden voorgedragen mr. J. C. van Alphen de Veer, thans hoofd van de directie openingsvraagstukken van het directoraat-generaal voor handel en nijverheid. De heer Van Alphen, 51 jaar, behaalde in 1934 zijn meesterstitel aan de Rijksuniversiteit te Leiden en was tot 1942 werkzaam bij de A.N.W.B. Sinds dat jaar was hij aan het ministerie van Economische Zaken verbonden. Bij K B. is ir. D. W. Stolp, hoofdingenieur in vaste dienst bü het ministerie van Landbouw en Visserij bevorderd tot inspecteur van de Landbouw in vaste dienst. Advertentie» I (Van onze pariementsredactie) MINISTER MARIJNEN heeft gistermiddag in de Tweede Kamer met name de tuinbouw geprezen. Deze sector van het agrarische leven is in zijn productie de miljard gulden waarvan 600 miljoen voor de export al gepasseerd. Dit is mede te danken aan de moderne methoden en experimenten, die steeds intensiever worden toegepast. Ook in de landbouw is een dergelijke werkwijze, gepaard gaande met een toenemende mechanisatie, steeds meer waar te nemen. Er is voor de uitvoering van verbe teringsplannen op langere termijn een ruim beroep op mijn begroting gedaan, merkte de minister op, toen hij de sprekers uit de Tweede Kamer ant woordde. Het is nodig, bij de verwe zenlijking van deze wensen aan bepaal de onderdelen voorrang te geven. Een van de onderwerpen, die hierop aan spraak kunnen maken, is het landbouw onderwijs. De minister zei, te streven naar bloeiende en krachtige scholen. Ook de landbouwvoorlichting krijgt grote aandacht. Uit de Kamer was met name door de heer E. J. M. Kolfscho ten (kath.v.) gevraagd, de overheidsbij drage voor de landbouwvoorlichting niet te bevriezen en een reorganisatie tot stand te brengen, waardoor ook de in vloed van het bedrijfsleven een plaats krijgt. De bewindsman zei, gaarne de samenwerking van het bedrijfsleven te aanvaarden. Het beraad, dat hierover reeds met het bedrijfsleven is gevoerd, zal spoedig worden voortgezet. Voorts was gesproken over de mo gelijkheid van nieuwe tuinbouwgebie den. Er zou in zo'n nieuw gebied een behoorlijke concentratie van tuinbouw bedrijven moeten zijn met een vei ling, die groot genoeg is. aangezien anders ernstige moeilijkheden met de afzet zullen ontstaan. In antwoord op vragen van de heer C. Borst (comm.) zei de minister, dat export van koolsoorten naar Oost-Duits- land mogelijk zal zijn. De heer D. Kodde (s.g.) had gecon stateerd dat de pachtprijsbeheersing de pachtoverdracht van vader op zoon be lemmert. Het komt overeen met het bijbels gebod over de verhouding tus sen ouders en kinderen, dat hier geen belemmerende factoren aanwezig zijn. Minister Marijnen zei over de pacht prijzen, dat we) een stijging is te con stateren, doch deze blijft binnen de grenzen van de wet. De heer Kodde had voorts erop ge wezen, dat voor talrijke boeren het gezag van het landbouwschap wordt gezien als een ingrijpen m de persoon lijke sfeer. De bevoegdheid van het landbouwschap is niet in de historie verankerd, zo zei hij. Met name de heer H. Kikkert (c.h.) vroeg aandacht voor de recreatie en de natuurbescherming. Hij gaat gaarne mcC accoord, wanneer de over heid in het kader van ruilverkavelings plannen bedrapeu uittrekt voor de land schapsverfraaiing. Met de heer Kikkert drongen de afge vaardigden Kolfschoten en F. den Har- tog (lib.) aan op een vlotte uitvoering van de ruilverkavelingsplannen. Het gaat, aldus de liberale spreker, met na me om de ontsluiting en structuurver betering van het platteland. Minister Marijnen beloofde, aan deze zaak grote aandacht te besteden. Een gedeeltelij ke herziening van de ruilverkavelings- wet meende hij nog niet te kunnen toe zeggen. Wel wilde hij ernaar streven, dat in de toekomst de stemming over ruilverkavelingsplannen ook schriftelijk zal kunnen geschieden. Advertentiën Qr. F. T. DIEHER- LINDEBOOM from America's Best Tobaccos Russische jachtvliegtuigen hebben deze zomer een Amerikaanse DC-3, die op een vlucht naar Japan toevallig boven Rus sisch grondgebied terechtkwam, achterna gezeten maar niet neergeschoten. Het vliegtuig, dat geen normale navi- gatie-instr urnen ten aan boord had, kwam op een vlucht naar Japan van Alaska in slecht weer terecht en week van zijn koers af. Russische jagers vlogen daarop in allerijl naar de door hen bezette Koe- rilen, maar slaagden er niet in het Ame rikaanse toestel op te sporen. Het ont kwam aan zijn vervolgers en landde vei lig en wel in Japan. ,....toen zei ik tegen Loemoembawe zijn vol99 Onder geleide van een deskundige van het rijksmuseum is het geschenk van koningin Juliana aan koning Boudewijn en dona Fabiola in Brussel aangekomen. Het zijn twee, bijna een meter hoge vazen van antiek Delfts Blauw uit de 18e eeuw, die inmiddels na een zorgvuldig transport uit Nederland door ambtenaren van de Nederlandse ambassade in de Belgische hoofdstad op het paleis zijn afgeleverd. Inmiddels is vrijdag in Brussel be kend gemaakt, dat koningin Juliana, prins Bernhard en de prinsessen Bea trix en Irene dinsdag 13 december per vliegtuig in de Belgische hoofdstad zul len aankomen ter bijwoning van het Belgische koninklijke huwelijk, dat op 15 december zal worden voltrokken. In de Nederlandse delegatie zullen geen ministers zijn opgenomen. De koningin zal worden vergezeld door de groot meester admiraal Rost van Tonningen en grootmeesteres mevrouw Wickevoordt Crommelin. Naar wij vernemen zal ook namens prinses Wilhelmina een geschenk aan koning Boudewijn en zijn bruid worden overhandigd. Voorts mag men nog een cadeau van de zijde van de Nederland se regering verwachten. De nationale Belgische luchtvaart maatschappij „Sabena" heeft besloten de Belgische vorst en dona Fabiola een korf aan te bieden met bloemen uit de 38 landen, waarop diensten worden on derhouden. De mand zal bloemen bevat ten van de meest uiteenlopende aard, Voor de kust van Barmouth Noord-Wales heeft men vrijdagavond een reddingvest gevonden met „Iri" erop. Dit is de naam van het ruim 3.000 ton metende Liberiaanse schip, dat sinds dinsdag vermist wordt. Advertentie *e>ui)9bMT bij da agenda kanloormach.nchandei „Woord en Dienst", het blad voorde hervormde ambtsdragers heeft afscheid van zijn eerste hoofdredacteur geno men. Prof. dr. P. J. Roscam Abbing, nu hoogleraar aan de Rijksuniversiteit van Groningen, heeft zijn functie neer gelegd omdat hij zich om gezondheids redenen geheel moet beperken tot zijn universitaire werkzaamheden. Opvolger werd de Wassenaarse predikant ds. J. T. Wiersma, die reeds sinds 1955 deel uit maakt van de redactiekern. I De commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. Klaasesz, zal tijdens een feestelijke bijeen komst van de stichting „Voorziening technische hulpmiddelen aan blinden in Zuid-Holland" op 20 de cember a.s., aan 23 blin den een bandrecorder ver strekken. I Smaldeel I. dat bestaat uit Hr. Ma. kruiser „De Zeven Provinciën", Hr. Ms. jager „Gelderland" en Hr. Ms. onderzeeboten „Zeeleeuw" en „Walrus", is gisteren voor een niet officieel bezoek aan Schot land in Edinburgh aange komen. I In Suriname worden mo menteel op 5 plaat sen ontbossingswerkzaam heden verricht. Hier zul len nieuwe woonoorden voor bosnegers komen, die uit het Brokopondo-stuw- meer moeten verhuizen. Het eerste dorp dat wordt overgebracht is Ganja Kondre. I De werkzaamheden aan de bouw van het Diaco- nessenhuis in Paramaribo zijn thans zo ver gevor derd, dat begin volgend jaar reeds de eerste pa tiënten in het „zusterhuis" kunnen worden opgeno men. De gelden voor dit ziekenhuis zijn voor het grootste deel bijeenge bracht door de „aartsbe delaar" Johan Bodegraven In zijn N.C.R.V. actie 4 x Z.-N. De Zweedse regering heeft gisteren een 26 Jaar oude man toestemming gegeven te trouwen met zijn schoonmoeder, een veertigjarige vrouw, die van de man een baby ver wacht. Het huwelijk met dc dochter, waaruit een kind is geboren, is ont bonden. Dit kind blijft bij dc vader. De familierela ties worden door dit hu welijk bijzonder interes sant: de voormalige groot moeder wordt nu de moe der van haar vroegere kleinkind. Een deserteur van het Westduitse leger, die na afloop van zijn verlof niet naar de kazerne terug keerde, schreef aan zijn commandant een briefje met het verzoek zijn sol dij poste restante over te maken naar Wurzberg. Toen hij op het postkan toor kwam om naar dc postwissel te Informeren, werd hij ingerekend. Bij een botsing tussen een autobus en een goede rentrein op een spoorweg overgang nabij Tokio zijn gistermorgen zes mensen omgekomen en tien ande ren zwaar gewond. Een groep onderzoekers van de universiteit van Pittsburgh heeft voor het eerst een stof kunnen sa menstellen, die biologisch identiek is aan de hor moon die het lichaam tot de produktie van cortisone stimuleert. Cortisone wordt gebruikt bij de be strijding van reuma en andera stekten. Voor de komende drie jaar is tot hoge commissa ris voor de vluchtelingen hulp bij de Ver. Naties be noemd de Zwitser Felix Schnyder. Voor dat hy in 1958 Maarnemer bij de V.N. werd was hij diplomaat ge weest in Moskou, Berlijn, Washington en Israël. Prinses Gracia van Mo naco'heeft vandaag de grootste oppompbare boot ter wereld te water gela ten. die 20 meter lang. 9 meter breed en 3 meter hoog is. Als het schip leeg is, is de watcrverplaatsing nihil. De boot kan geheel worden gedemonteerd en per vliegtuig worden ver voerd. Het is afgelopen met de vrije lunches en avond maaltijden voor vrijwel ie dere gemeente-ambtenaar die maar in de buurt kwam van de woning van burge meester Robert Wagner van New York. Als zij zich maar aan de achter deur vertoonden, kregen zij een bijna koninklijke maaltijd. Nu is Wagner tot de ontstellende ontdekking gekomen, dat zijn maan delijkse kruideniersreke ning tot bijna 11.000 gulden was opgelopen. De Nederlandse filmer Joris Ivens heeft uit han den van de Oostduitse mi nister van cultuur, Abuscb, de kunstprijs ontvangen van de Duitse democrati sche republiek, als erken ning van de buitengewone prestaties voor ds ontwik rozen uit Iran, paradijsvogels uit Egyp te, orchideeën uit Portugal en edelweiss uit Oostenrijk. De vijftiende december de dag van het huwelijk zal voor de Belgische ambtenaren en de schooljeugd een vrije dag zijn. Hiertoe heeft het Belgische kabinet vrijdag besloten. fjET is stil geworden rondom de oproep tot verootmoediging en gebed inzake verzoening met Indonesië, die een zestal weken geleden door dertig gereformeer den tot het gereformeerde volk gericht werd. Er zijn reacties op gekomen in geestverwante persorganen. Maar men kan niet zeggen, dat het ge reformeerde volk zelf gesproken heeft. Overziende wat er aan persstemmen uit de bus is geko men, valt niet Anders te consta teren dan dat enige wéérklank in de publicaties ternauwernood te vinden is. Een enkele, die zich aanvankelijk wel aangesproken toist, werd onzeker na lezing van de felle kritiek en zou van de zijde der ondertekenaars wel iets naders willen horen. Nu mij hier een plaats geboden wordt, wil ik deze graag voor dit doel benutten. Hèt grote verwijt, dat in elke reactie luide doorklinkt, is dit: er worden geen lijnen voor het politieke han delen in het stuk aangegeven. En dat had nu juist gemoe ten. Daar gaat het immers om. Daar draait alles om. Maar dat kunnen de ondertekenaars niet, want als het op de practische politieke proble men aankomt, lo pen de opvattingen ook binnen deze kleine groep nog uiteen. Nu, dat laatste is waar. Maar dat het in deze brief in fei te gaat om een po litiek stuk, en dat dit dan ook uitge sproken had die nen te worden, en vergezeld had moeten gaan van een practisch advies neen daar ging het nu juist naar mijn gevoel net niet om. Voor mij lag de zaak zelfs zo, dat ik mijn handtekening be slist niet geplaatst zou hebben, indien een politiek advies, al ware het er ook een waarin ik me persoonlijk had kun nen vinden, gegeven zou zijn. En waar om niet? Omdat daarmee de oproep haar ka rakter van geloofsstuk zou hebben prijsgegeven. Indien inderdaad de opzet had moe ten zijn, een politiek begaanbare weg aan te wijzen, dan was er geen enke le reden, de oproep niet tot ons volk in zijn geheel te richten. Dit toch is in ajjn totaliteit bij de breuk met In donesië en bij mogelijke verbetering der verhouding betrokken. De kring is echter enger getrokken, omdat het hier gaat om een geeste lijk appèl op basis van het christelijk geloof. Ik wil hier meteen wel bij aan tekenen, dat naar mijn mening de in houd als zodanig de beperking tot ge- ..Het Woord van God legt niet radicaal bealag op 011* hele leven. Wy capituleren niet voor de majesteit ervan. Het is voor al door gebrek aan deze radicale overgave aan Christus, dat er zowel in het leven van de kerk leden als in dat van onze chris telijke instellingen, zo bitter weinig verandert. Omdat wij zwak zyn in het geloof zijn wij arm aan oot moed." Rapport stand gecstelyk leven Synode Gcr. Kerken 1959. reformeerde kring allerminst noodza kelijk maakte. Alleen voor niet-gelovi- gen moet zulk een schrijven onver staanbaar zijn, maar het kan chris tenen, van welke richting dan ook, toespreken. De ironie van de gang van zaken is, dat juist de groep tot wie de op roep gericht werd, althans degenen die als spreekbuis voor die groep ge fungeerd hebben, er geen geestelijk oor voor bleken te bezitten. Het denkbeeld van verootmoediging, nuttig geacht voor mensen met ande re (dus verkeerde) inzichten. werd door sommigen voor zichzelf en poli tiek gelijkgezinden zo ver mogelijk weggeworpen. In het bijzonder de vraag, of wij wel altijd gehandeld heb ben volgens het apostolisch woord: „Een ieder lette niet alleen op zijn eigen belang, maar ieder lette ook op dat van anderen", heeft onvoor stelbaar kwaad bloed gezet. Dit heeft mij verwonderd, want al denkt men aan alle kanten, in eigen politieke houding volkomen goed te hebben gestaan, dan is er toch nog de solidariteit in schuld met dc ande ren. En niemand, die enige bijbelse notie heeft, gepaard met een beetje kennis van het eigen hart en ook iets weet van allerlei concrete situaties vroeger, zal die vraag oprecht beves tigend kunnen beantwoorden. Om maar iets te noemen: Als wij vóór de oorlog wat tijdiger begonnen waren, in verant woordelijke posities geleidelijk aan voor bekwame Indone siërs een plaats in te ruimen, is het dan zo zeker, dat, indien dat meer ge schied was. dit volk nu met een Soe- karno als staats hoofd opgescheept zou zitten? kcling van het docunicnta- rische filmwerk ln Oost- Duitsland. I Zes gebaarde cowboys uit Californië zijn ln 22 dagen te paard naar Was hington gereden (ongeveer 5.000 km), waar zij op het Witte Huis een brief voor president Eisenhower af gaven, waarin zij verklaar den dat „Amerika niet slap, week of decadent is gCMorden. zoals onze vij anden beweren". I In een gezamenlijk com muniqué verklaren dc Sowjet-Unle en Cambodja het wenselijk te achten, dat er ln het voorjaar van 1961 een speciale zitting van de algemene vergade ring der V.N. wordt ge houden ter bespreking van hel ontwapeningsvraag- stuk. Hieraan zouden alle staatshoofden en rege ringsleiders van de aange sloten landen moeten deel nemen. I Voor het eerst heeft dc regering van Nepal toe stemming gegeven voor dc uitvoer van een Scalp van de Jeti, dc verschrikkelij ke sneeuwman. De ovcr- winnaar van de Mount Everest, Sir Edmund Hil lary zal de Scalp naar Chicago brengen, waar Amerikaanse geleerden er een week op kunnen stu deren. Vandaar gaat de Scalp nog even naar Lon den voor een kort onder zoek, want binnen een maand moet zij weer in Nepal terug zijn. 462) Het Demologisch Instituut houdt zich bezig met het verzamelen van feiten aangaande de medische, psychologische, sociologische, enz. toestanden van het Nederlandse volk, in het bijzonder zoals deze kunnen worden afgeleid uit de keuringen voor de militaire dienst. In een pu blicatie van dit Instituut wordt ver teld dat de gemiddelde intelligentie in Nederland het hoogst is in het Westen, een mededeling die de be woners van deze streken een plezierig gevoel moet schenken, te meer, om dat de onderzoekingen van vóór de oorlog ook reeds in die richting wezen. Slechts een nurks zou hierop een zuur commentaar willen leveren; dus tot zover gaat alles goed. Bij het psychologisch onderzoek waaraan de recruten worden onder worpen zo lezen wij in een cou rantenverslag worden zoveel moge lijk de invloeden van milieu en schoolopleiding buiten beschouwing gelaten om de aangeboren intelligen tie te meten. Zoals we de vorige maal hebben uiteengezet, geschiedt deze meting door vaststelling van het intelligentiequotiënt, kortweg I.Q. ge noemd. dat eigenlijk niet anders weergeeft dan een verhouding van de behaalde resultaten. Over de intelligentie zelf kan het I.Q. weinig uitsluitsel geven, en over de aangeboren intelli gentie mag dus eigenlijk helemaal nog niet worden ge rept. Maar dit terzijde. Het is een bekend feit, dat mensen uit welgestelde milieu's gemiddeld met hogere I.Q.'s voor de dag komen dan degenen die tot de lagere inko mens-klassen behoren. Toen het enthousiasme voor het I.Q. nog vrij algemeen was, leek dit verband heel begrijpelijk, want zo redeneerde men de Intelligenten weten het in de wereld nu eenmaal verder te schoppen dan de dommen. dus is het logisch dat by de kapitaalkrachtigen mcér bollebozen worden aangetroffen dan bij de misdeelden. Bekijken we de statistieken, dan blijkt in welva rende streken in het algemeen ook de hoogste gemiddelde I.Q.'s te worden aangetroffen. U ziet, het sluit dus allemaal als een bus. Tot dr. Skeels in Iowa (V.S.) eens een onderzoek ging Instellen naar de ouders van geadopteerde kinderen. Behalve andere belangwekkende za ken. kwam bij de honderden onder zochte gevallen aan het Hebt dat ouden die hun kinderen ter opvoe- ding aan anderen meestal wel- gestcldcn hadden afgestaan, voor een groot deel een I.Q. hadden dat vér beneden het normale lag. Het zou dus voor de hand liggen dat de kin deren dier ouders eveneens niet al te hoog moesten worden aangeslagen. Het onderzoek wees echter in een geheel andere richting want het I.Q. der geadopteerde kinderen lag aan zienlijk boven het normale! Dat gaf te denken, maar dit verschijnsel be hoefde nog niet te pleiten tegen het I.Q. als zodanig. Maar de nekslag werd hieraan toegebracht door een proef met 700 weeskinderen, waar van een deel een opvoeding ontving, gelyk aan die van welgestelde kinde ren, terwijl het andere deel der wees kinderen zeer sobertjes werd groot gebracht. Wat bleek nu? Dat de royaalopgevoede kinderen gemiddeld 5 punten aan hun I.Q. hadden toegevoegd, terwijl de arme lijk opgevoede weeskinderen even veel punten hadden ingeboet. Hieruit blijkt ten eerste, dat het I.Q. niet de aangeboren intelligentie weergeeft. Het is, zoals wij al zeiden, een verhoudingscyfer en geeft boven dien slechts een momentopname, die naarmate de om standigheden ver anderen, ook an ders kan uitvallen. cijfer bljjkt moge dan 1 De tweede conclu sie, welke uit bo vengenoemde proef getrokken kan wor den is, dat de Mei- vaart invloed op dit verboudings- uit te oefenen. Het zijn, dat de verstan delijk begaafden invloed op de wel vaart uitoefenen, maar omgekeerd is het eveneens waar, dat welvarende omstandigheden tot betere verstande lijke prestaties leiden. Er is dus sprake van een wisselwerking. De gevolgtrekking moet dan ook luiden dat met het uit test verkregen intelligentiequotiënt uiterst voorzich tig moet worden omgesprongen, omdat dit cyfer, zonder een begelei dend onderzoek van een psychodiag- nosticus (lnplaats van een psyebo- technlcus) vrijwel waardeloos is. en ln ieder geval mogen hierop nimmer voorspellingen omtrent schooloplei ding of beroep worden gebaseerd. Zulks in tegenstelling tot de charla tanerie welke door vele instituten in den lande tot op de huidige dag wordt bedreven. De goede niet te na gesproken. Nu gaan we eens spreken over het spoorlijntje bij de akker. Daarover een volgende keer. En dan dit: Was het heus in het be lang van de Indo nesische bevolking, dat onder Neder lands bewind hele gebieden voor dc evangel icverkond1 - ging gesloten moes ten blijven? Ja, de Nederlandse zen ding moet nu reti reren, dat is een trieste zaak. Maar wat onder óns be stuur niet toegestaan was: vrijheid tot verkondiging van de Blijde Boodschap overal, is pas bereikt na ons vertrek. Is het reeds beschamend, dat zo fel protest werd aangetekend tegen het element van verootmoediging, er is iets anders dat nog sterker treft. Niemand, maar dan ook niemand, ook niet van degenen die de oproep tot verootmoediging en gebed wel kon den aanvaarden, heeft ook maar een ogenblik Iets van gebed verwacht. Men grijpt onmiddellijk verder: wat dan? Niet de kleinste marge is opengela ten voor een mogelijkheid, dat God wel eens uitkomst zou kunnen geven, wanneer in alle ootmoed van HEM hulp verwacht werd. God krijgt geen enkele kans: We moeten onmiddellijk, nog vóór er gebed is opgegaan, zeg gen hoe het verder moet, en anders betekent zo'n oproep uiteindelijk niets. Dit is benauwend. Dat zijn wij, de mensen, die in ons Beginselprogram vooraan zetten de belijdenis „Mij is gegeven alle macht in hemel en op aarde". Dat zijn wij, de mensen, die zeggen naar de Schrift te willen leven. We zingen wel uit volle borst „Vraagt naar den Heer en Zijne sterkte" en „Merk op mijn ziel, wat antwoord God u geeft". „Leer mij, o Heer, de weg door U bepaald". Maar we we ten niet, wat we er mee aanmoeten. Neen, bidden is wel goed, maar dan toch gelijkertijd of eerder nog, zelf het heft in handen nemen. Maar dan kunnen we het bidden ook M-el laten. Uit tal van plaatsen in het Oude Tes tament kan het ons duidelijk zijn dat God er dan toch niet om geeft. Van ons kan gezegd worden, wat God Jcsaja over Israël laat zeggen: „Wel zoeken zij Mij dag aan dag en hebben zij een welgevallen aan de ken nis mijner wegen als een volk dat gerechtigheid doet en het recht van God niet veronachtzaamt. Zij vragen Mij rechtvaardige verordeningen, zij hebben er een welgevallen aan tot God te naderen". Én zo min als God er bij Israël een welgevallen aan had, omdat de innerlijke ootmoed er niet was, en ze in feite des Heren arm te kort achtten (Jesaja 58,59), zo min be tekent bij Hem ons gebed iets zonder svaarachtig schuldbesef en totale over gave in het vaste vertrouwen, dat Hij, wiens eigendom de volken zijn, en Wiens ogen het ganse aardrijk door lopen, uitkomst kan en wil geven. De waarde van de oproep is naar mijn overtuiging hierin gelegen, dat wc opgewekt worden, met al ons ver schil in politiek inzicht, in de erken ning, dat we zelf met elkaar zo veel bedorven hebben, met onze droefheid over de verwijdering die er in en bui ten het politieke vlak gekomen is, tot de Here te gaan. Om dan alles voor Hem neer te leggen, die ons aan wil zien als gerechtvaardigden door de kracht van Jezus' Bloed. En dan te zeggen: Wij weten het niet meer, we zitten volledig in het slop, het ziet er alles zo hopeloos uit. Nu komen we bij U om te vragen, of GIJ de weg wilt wUzen, waarlangs verscheurde banden weer kunnen worden samenge knoopt. Indien we als christenheid in Neder land èn Indonesië eens tot die houding konden komen, zou God ons dan Zijn machtige arm niet tonen? Advertentiën De Amsterdamse politierechter heeft gisteren bij verstek de 34-jarige metaal bewerker H. W. H. uit Amsterdam ver oordeeld tot een week gevangenisstraf. De metaalbewerker had in de nacht van 24 op 25 juni van dit jaar in een dron ken bui met een mes de banden van een fiets en een auto op het Damrak stuk gesneden. De officier, mr. G. R Nube, had twee weken gevangenisstraf geëist.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5