1 SCHERPE KRITIEK OP KRONIEK EUROPESE INTEGRATIE Engels primaat hartelijk ontvangen door paus METAALLONEN Enkele kanttekeningen LOONPOLITIEK MOET BIJSTUREN BETEKENIS VAN PRODUKTIVITEIT WINSTDELING Aarzeling WITTE KRUIS Ds. W. A. Zeydner morgen zeventig jaar BOFKFNHOF.K Ds. De Bres naai de Maori's s ONZERZIJDS De moeilijkheden rond de lonen in de metaal bereiken dezer dagen een climax. Naar het oordeel van Het Parool bergt de voorlopige weigering van het College van Rijksbemiddeluars om de voorstellen van de metaal goed te keuren allerlei ge vaarlijke consequenties in zich. „De werk gevers", zo schrijft dit blad, „kunnen, in- J^E loonpolitiek in Nederland is op het ogenblik volop en ernstig in dis cussie. Dit klinkt niet als een bijzonderheid, omdat er eigenlijk al ander half jaar lang, sinds de invoering van de gedifferentieerde loonpolitiek, over het loonbeleid in Nederland gediscussieerd wordt. Als we echter opmerken, dat er juist nii volop en ernstig gediscussieerd wordt over deze zaak, dan bedoelen wij te wijzen op het hoogtepunt, dat deze discussie langzaam aan gaat bereiken. De eerste fase is achter de rug, zodat de loondeskundigen nu terecht over enige ervaring beschikken. Eén ervaring, die van veel belang zal blijken bij het uitstippelen van de beleidslijnen voor de tweede fase. De regering heeft daartoe aan de Sociaal-Economische Raad om advies gevraagd. Terwijl het beraad In de speciale commissie van de S.E.R. plaats vindt, wordt er ook In de kring van het organisatieleven druk gediscussieerd over hoe het thans is met het loonbeleid en hoe het in de toekomst zal moeten. Donderdag heeft het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers in Nederland een speciale werkvergadering aan dit onderwerp gewijd en vandaag vergadert in Utrecht de Vereniging voor Staathuishoudkunde, waar drie loondeskundigen van naam hun mening geven over de loonvorming In Nederland, namelijk prof dr. H. J. Witteveen, hoogleraar in de staathuishoudkunde te Rotterdam, drs. J. W. den Uyl, directeur van de dr. Wiardi Beckmanstichting en drs. J. H. Derksen, oud-secretaris van de r.k. werkgeversorganisatie. Wie van de pre-adviezen van deze drie sprekers heeft kennis genomen, heeft op kunnen merken, dat men het in ieder geval op één punt wel met elkaar eens is, namelijk op het punt, dat de vrijere loonpolitiek nog onvoldoende vrij is en dat de produktiviteitsnorm te absoluut gehanteerd wordt. Het gesprek tussen regering en vakraad voor de metaalindustrie over een eventuele loonsverhoging in deze bedrijfstak is een sprekend voorbeeld van deze geringe vrijheid. Tot driemaal toe had er In één week tijds een dergelijk gesprek plaats, waarbij de regering zich rechtstreeks bemoeide met de loon- hoogte in deze bedrijfstak met terzijde dringing van het College van Rijks bemiddelaars. En wat de produktiviteitsnorm betreft: het is een publiek geheim, dat er om de onderhandelingstafel meer van een bepaald percentage voor loonsver hoging uitgegaan wordt om daarna naar een bepaalde produktiviteits- „ruimte" toe te redeneren, in plaats van eerst de produktiviteit te bereke nen om daarna te zien of er wat met de lonen kan gebeuren. Nu kan men nog lang blijven praten over kinderziekten en begin moeilljk- heden van de vrijere loonpolitiek, maar met alle waardering voor de moed van de huidige regering, die de eerste stap op de weg naar een nieuwe loon politiek heeft gezet, moet er nu toch geconstateerd worden, dat een koers wijziging noodzakelijk is gebleken. TAAT bij een andere en betere koersbepaling van de vrijere loonpolitiek de productiviteitsontwikkeling toch een belangrijke, zij het niet alles over heersende factor zal blijven spelen, is zonneklaar. Om de onderhandelings tafel sullen werkgevers en werknemers in een bedrijfstak echter meer de gelegenheid moeten hebben, het totale complex van factoren, dat de positie in een bedrijfstak bepaalt, bij de beoordeling van de mogelijkheid tot loons verhoging te betrekken. Wat betreft de factor produktiviteit, is met name in de afgelopen periode van de vrijere loonpolitiek van werkgeverszijde de vraag opgeworpen, of men bij de stijging van de produktiviteit geen onderscheid zal moeten maken tussen arbeids- en kapltaalsproduktiviteit. Of anders gezegd: moet niet nage gaan worden, of de produktiviteit is gestegen, omdat de werknemers een grotere prestatie hebben geleverd, èf omdat de leiding van de onderneming is overgegaan tot de aanschaffing van kostbare machines, welke de produktie per man hebben doen toenemen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek houdt bij het opstellen van de pro- duktivlteltscijfers met deze achtergrond geen rekening en het zal ook een moeilijke zaak zijn om per bedrijfstak dit onderscheid bij het opstellen van de produktiviteitscijfers te maken. Ongetwijfeld zal deze aangelegenheid ook aan de orde komen bij de vaststel ling van het S.E.R.-advies aan de regering over het te voeren loonbeleid in de tweede fase van de vrijere loonpolitiek. Wij zouden hier willen opmerken, dat bijna alle produktiviteitsstijging tot stand komt dank zij rationalisering en mechanisering van het produktlepro- ces door de ondernemer zelf. Maar de grotere produktiviteit, die hiervan het gevoler Is, blijft ook dan toch het resultaat van de samenwerking tussen de factor arbeid en Kapitaal. Zou men de rechten van de werknemer op een deel van deze produktiviteitsstijging willen ontkennen, dan zou dit principieel betekenen, dat de arbeider nooit de vruchten zou kunnen plukken van do technische vooruitgang. Overigens zij wij van mening, dat al zal men er voor moeten waken dat de produktiviteitsnorm bij de onderhandelingen per bedrijfstak niet te absoluut wordt gesteld, deze norm toch. nationaal-economisch gezien, wel van groot belang blijft. De gemiddelde stijging van het loonpeil zal macro-economisch toch gelijke tred dienen te houden met de ontwikkeling van de pro duktiviteit. j_ aaoorkruisi. novcnaien is i De voornaamste taak van de toetsende instanties zal naar ons gevoelen in de conjnncUlurwin4len in de Vorm van vaste toekomst dan ook niet moeten zijn het nagaan of een loonvoorstel tot in allo i00nsverh0gingen uitermate gevaarlijk. Nog details wel beantwoordt aan algemene normen. Veel meer zal het er slechts gect1„jn9 bewezen of die voorgegeven om moeten gaan. of te hoge loonsverhogingen of te Ingrijpende verbeteringen produktiviteitsatijging in de metaalindustrie van de arbeidsvoorwaarden niet het algemeen sociaal-economisch beleid in gevaar brengen en daarom omgezet zullen moeten worden in beperktere ver beteringen, gepaard gaande met prijsverlagingen. Deze prijsverlagingen zullen het immers voor zwakkere bedrijfstakken moge lijk maken de ontwikkeling van het loonpeil, met behulp van beperkte prijs stijgingen voorzichtig te volgen, zonder dat hiervan inflatoire gevolgen te wachten zijn. Met prof. dr. J. E. Andriessen, die zich over dit onderwerp uitsprak op de werkvergadering van het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers, zijn wij van mening dat de Nederlandse werkgevers in het belang van onze loonpolitiek, tot deze solidariteit bereid zullen moeten zijn. TEGENOVER de vraag van werkgeverszijde, of de werknemers wel recht A hebben op loonsverhogingen op grond van de toegenomen kapltaalspro duktiviteit (aanschaffing van machines) wordt van werknemerszijde wi) mrnrn niet ten onrechte) de vreet (eeteld, of de gelden nit de *«*ltj<e- winst, welke asngewend worden voor investeringen ook niet ten dele son de werknemer, toekomen. Zooden de arbeiders geen aandeel moeten hebtan In deae Investeringen- Hier wordt het vraagstuk van de raakt, waaraan men bij de vernieuwing van de loonspelregels ook niet voor bij zal kunnen gaan. De voonitter van de K.A.B.. de heer J. A. Middelhuls. heeft onlangs hiervoor bijzondere aandacht gevraagd. Hij was van mening, dat de werkgevers de aanspraken van de arbeiders liever afkopen met enkele procenten loons verhoging dan dat men over gaat tot een goed gereglementeerde winstdaling. De heer Middelhuis voegde hieraan zelfs nog toe. dat mocht de bereidheid bii dc werkgevers om op korte termijn in deze richting te gaan niet aan merkelijk groter worden, het dan onvermijdelijk zal zijn. dat hiervoor in de lonen compensatie zal worden gezocht. Op het terrein van de lonen kan de vakbeweging haar wensen kracht bijzetten, maar op het punt van de winst deling veel minder. Winsten worden echter per onderneming en niet per bedrijfstak gemaakt. Hus wil het in Nederland ook tot een behoorlijke regeling van wlnstdeiingen in de bedrijven komen, dan zal men onvermijdelijk meer de kant op moeten van de ondernemlngsgewlj*e differentiatie op loonrebied. In dit kader zouden dan allerlei vormen van spaarregelingen en winstdelingen in te bouwen zijn. j Dat men ook in werkgeverskring de gedachten in deze richting laat gaan. bleek uit de stellingen, welke de heer H. H Wemmers. directeur van de Staatsmijnen op de ledenvergadering van het Verbond van Prot. Chr. Werk- gevers heeft verdedigd. Hij was van mening, dat wellicht een grotere vrijheid voor het loonbeleid ook aangewend zou kunnen worden om de lonen door de ondernemingen zelf te laten bepalen. Daaraan zouden dan door de be trokken bedrijfstak of op grond van een algemeen geldend minimum-loon grenzen gesteld kunnen worden. De vakbeweging zal dan naar onze mening echter goed dienen te beseffen, dat. wil men op het gebied van winstdelingsregelingen tot goede resultaten komen, het accent minder zwaar dan thans wel geschiedt bij de lonen gelegd zal dienen te worden. Resolutie I.C.V.-conferentie: (Van onze correspondent in Bonn) De tweedaagse conferentie van de „Europese organisatie van het inter nationaal christelijk vakverbond" (zetel Brussel) in Bonn, waaraan werd deelgenomen door rond 200 christelijke (d.w.z. katholieke zowel als protestantse) vakbondsleiders uit de zes landen der E.E.G. en uit, Zwitserland en Oostenrijk is geëin digd met de aanneming van een resolutie, die twee dagen voor het dien hel tot een definitieve .Ikenrin, nn "f1? va" de E.e G -topconferentie in het door hen en de werknemers bereikte i Par'Js enige harde critiek oefent ■kkoord ,ou komen, .ieh n.luurlijk aan op dc ?anS van zaken bij de Euro- deae bealia.in, houden. Dit ,ou ook de nor-pese integratie, en tevens het Stand- male ,ang van „keu .ijn, ond.nka de PUM.fer christehjke werknemers ten dan te verwachten arbeidsonrust. Veel werpen de oneerlijkheid en het ana- chronisme van de neoliberale politiek". I die het Westen inspireert en die ..zo; snei mogelijk moet worden herzien". waarschijnlijker lijkt het ons, dat de werk gevers, althans zeer velen onder hen, een heel andere weg zullen inslaan en rustig overgaan tot het uitbetalen van de over eengekomen loonsverhoging, ook al hebben rijksbemiddelaars daaraan hun goedkeu ring onthouden. Welke vorm de werkge vers daarvoor eventueel zouden kiezen is ons uiteraard geheel onbekend, maar ook hier zal zeker de spreekwoordelijke waar heid opgaan, dat, waar de wil is, de weg zonder moeite wordt gevonden. Zij zouden zich b.v. aan de suikerverwerkende indus trie kunnen spiegelen. Deze betaalt, zoals algemeen bekend is, zonder dat er een haan naar kraait, al enkele maanden een overeengekomen loonsverhoging in volle omvang uit, ondanks het feit, dat rijksbe middelaars haar tot de helft hadden terug gebracht. In deze bedrijfstak heeft men er nl. dit op gevonden, dat de werkgevers dat deel van de loonsverhoging, dat wèl ii goedgekeurd, gewoon uitbetalen als loon, maar het restant als een „voorschot", over de terugbetaling waarvan niemand zich erg druk schijnt te maken. Opvallend is, dat de looncontroledienst ondanks dit alles nog steeds geen aanleiding heeft gezien op te treden tegen een industrie, die openlijk heeft aangekondigd de overeengekomen, niet goedgekeurde loonsverhoging te zullen uitbetalen. Of deze dienst ook passief zal blijven, wanneer zich in de metaalindustrie soortgelijke ontwikkelingen gaan voor doen?" Dit zegt het Algemeen' Handels blad: „Wij koesteren geen onverdeelde bewondering voor de nieuwe loonpolitiek die naar wij vrezen wat overhaast is inge voerd, op een tijdstip waarop de conjunc tuur reeds het evenwicht op de arbeids markt verbroken had. Om nu echter de spanningen in dc metaalindustrie geheel toe te schrijven aan die loonpolitiek, zo als Het Parqoi deed. lijkt ons wel een zeer gratuite bewering. Ook bij de oude loon politiek waren ongetwijfeld zulke spannin gen onder die omstandigheden opgetreden. Indien men die nieuwe loonpolitiek aan vaardt (zoals het NVV ook heeft gedaan) en het spel volgens de spelregels ook al zijn die op sommige punten niet ideaal te noemen meespeelt, kan men op een ogenblik deze spelregels niet eenzijdig op- zijschuiven. Hierdoor kunnen in deze „boom"-tijd de sluizen voor conjunctuur- loonsverhogingen wijd opengezet worden. Ook wanneer de omstandigheden in de be trokken tak van industrie sedert het vorig jaar belangrijk zijn veranderd, zodat openbreken „redelijk" zou kunnen worden i genoemd, dan nog blijft ltet ook redelijk, dat men hierdoor niet de regeringspolitiek doorkruist. Bovendien is een uitdeling van aanzien van de opbouw van Europa nader preciseert De Europese organisatie van het I.C.V."die in 1953 werd opgericht en in Bonn haar eerste conferentie hield, legde er de nadruk op, dat de opbouw van Europa niet mag worden gezien buiten- het internationale verband. ..Te genover een uitdagend communisme", aldus de resolutie, ..staat een westelij ke wereld, die is verdeeld en welker economische systemen niet in staat zijn om het economische leven die harmo nieuze en- sterke groei te geven, die noodzakelijk is voor de verhoging van het levenspeil en de opbloei van de niet-geïndbstrialiseerde landen". De conferentie (die voor de K.A.B. werd bijgewoond door de heren Lely- veld, Coppes. Mertens en Alders er voor het C.N.V. door de heren Bak ker, Stokman, De Graaf en Van der Mei. terwijl voor de „Euratom"-com- missie aanwezig was het Nederlandse lid mr. Sassen) miskende niet de posi tieve resultaten van de Europese ge meenschappen, doch stelde evenwel na drukkelijk vast dat de huidige toestand wordt gekenmerkt door een zekere aar zeling bij d<e verwezenlijking van de in tegratie. Politieke eenmaking is niet het logische slot van economische in tegratie. Zij is van het slagen der eco nomische eenwording in grote mate af hankelijk. Om door politieke impulsen de economische integratie nieuwe stoot kracht te geven, acht de „Europese or ganisatie van het I.C.V." het houden van regelmatige bijeenkomsten van de staatshoofden voorbereid door een politiek secretariaat (zoal6 de Franse president De Gaulle zich dit voorstelt) noodzakelijk. Voor de democratische controle op de gemeenschappelijke in stelling is versterking van het Europe se parlement nodig. De Europese economie moet „beslist gemeenschappelijk" worden, menen de christelijke vakbondleiders in hun een stemmig aangenomen resolutie. Zij ver- Advertentie DE echte PIJNSTILLER Een maand gaat snel voorbij FNeem de angst voor nare dagen weg door Witte Kruis in huis te nemen. tabletten, poeders of cachets. een werkelijke „Mehrergiebigkeit" van de arbeid en kapitaal is dan wel of de gro tere winsten een gevolg zijn van de con junctuur, die te onzent nog gestimuleerd wordt doordat de Duitse metaalindustrie or ders hier te lande onderbrengt, die bij een kleine kentering van de conjunctuur natuurlijk als sneeuw voor de zon ver- Eisen ecu gemeenschappelijke conjunc- tuurpolltiek, b. coördinatie van de in- esterlngspolltlck, c. creatie van een Europees monetair fonds, d. compense rende machtsmiddelen tegen kartelvor ming en concentraties, e. een harmo nieuze ontwikkeling van de verschillen de gebieden in Europa (b.v. Noord-Ita- lie in vergelijking tot Zuid-Italie), f. een gemeenschappelijke energiepolitiek en g. een gemeenschappelijke politiek te genover de ontwikkelingslanden. Wat deze economische groepen in Europa betreft, weigert de „Europese organisatie van het I.C.V." vooralsnog te spreken over een „verdeling van Europa". Zij meent, dat elke groep van landen zich maar zo moet ontwik kelen als dit het beste is, zij acht het evenwel onontbeerlijk, dat de beide groepen elkaar wederzijds accepteren en samenwerken, niet alleen op het ge bied der handelsbetrekkingen maar ook in de gemeenschappelijke defensie van de vrije en hulp aan de „derde we- ried" (de ontwikkelingslanden). Sociaal plan Tenslotte eiste de resolutie de opstel ling van een sociaal plan, dat de garan tie moet scheppen voor een gestadige verhoging van de levensstandaard en een volledige werkgelegenheid. In con- creto moet worden gestreefd naar har monisatie van de lonen, de sociale stel sels, de arbeidsduur en arbeidsvoor waarden en de vakopleiding. De confe rentie stond onder leiding van de presi dent van de „Europese organisatie van het I.C.V.", de Belg Auguste Cool. Re devoeringen werden gehouden door de Fransman Theo Braun (wiens voor dracht de basis legde voor bovenge noemde resolutie), en door de Belg August Vanistendael, secretaris-gene raal van het I.C.V. over de verantwoor delijkheid van de christelijke vakbewe ging in Europa voor de (rest van de) wereld. Er wordt tegenwoordig erg veel verlangend over vrede ge sproken. Maar we vergeten dat al heel aan het begin van de menselijke geschiedenis het woord „vijandschap" staat ge schreven, een vijandschap die door God zelf werd ingesteld. „Ik zal vijandschap zetten tussen u en tussen deze vrouw", zegt God tot de slang en sindsdien is er altijd vijandschap geweest tussen hen die luisteren naar de influisteringen van de slang en hen die luisteren naar de zachte stem van God. Deze vijandschap komt niet door een compromis tot vrede, noch door gesprekken, slechts door de volkomen overwinning van God. Als de engelen daarom met de kerst zingen: „Vrede op aarde", dan is dat geen goedkope vrede op betalingsvoor waarden, ook geen vrede door overleg. Het is een vrede die door strijd bevochten moet worden. Als Christus zegt dat wij moeten „strijden, om in te gaan", bedoelt Hij niet dat we met ontzettend veel moeilijkheden en uit eigen kracht de hemel kunnen winnen, maar dat we ons scharen moeten aan de zijde van de grote Strijder. Dat wij mee moeten vechten voor Gods overwinning op aarde in wat het Leger des Heils noemt de „strijd om zielen". Kerstfeest is het hoornsignaal van God dat oproept tot de strijd. (Van onze Kerkredacteur) „Amen!" zei vier en een half jaar geleden de gemeente in de Rotterdamse Prinsekerk, op ver zoek van ds. W. A. Zeydner. Dat „Amen" vormde een uitroepteken achter het zeer actieve leven van de man die de Nederlandse Her vormde Kerk had geleid vanuit de reglementen-kerk in de richting van de belijdende kerk als praeses van de eerste synode van na de oorlog. Als deze predikant morgen echter terugkijkt over zijn jaren als emeritus dan zal hij wel wat glimlachen, want dat „Amen" was beslist niet het einde van zijn werkzaamheden. Ds. Zeydner viert morgen zijn zeven tigste verjaardag en op die dag zal hij met dankbaarheid wel even kijken naar het bord van Delfts blauw dat hij van Hoogtepunt in het leven van de ex-praeses van de synode van de Nederlandse Hervormde Kerk, ds. W. A. Zeydner, die morgen 70 jaar wordt, was wel het ogenblik dat prof. dr. Berkelbach van der Spren kel het ontwerp van de Nieuwe Kerkorde, dat in eerste lezing was aangenomen, aanbood. dwijnen. Wanneer wij de redelijkheid wil len betrachten, dan moeten wij naast die redelijkheid van het openbreken van lopen de cao's, die misschien is aan te voeren, ook een redelijkheid van een gezond eco nomisch beleid op langere termijn dan de momentele hausse stellen. Bij afweging slaat dan de schaal duidelijk naar deze laatste kant door". Voor het eerst in 600 jaar heeft een aartsbisschop van Canterbury een bezoek gebracht aan de paus van Rome. Dit was trouwens te vens het eerste bezoek dat de pri maat van de Anglicaanse Kerk, die zich ongeveer 400 jaar geleden van Rome afscheidde aan de paus bracht. Volgens het perscommuni qué, dat werd verstrekt, werd dr. Fisher heel hartelijk ontvangen. Hij bracht ongeveer een uur bij de paus door. Er werden geen bepaal- Advertentie 40 MILUOEN DIEREN lampen de problemen of kwesties bespro ken. Volgens het persbureau van het Vati- caan informeerde de paus in het bij zonder naar de reis die de aartsbis schop in de afgelopen dagen gemaakt heeft door landen in het Midden- Oosten. Hij kent deze streek zeer goed, omdat hij daar zelf als priester heeft gewerkt. De paus bood de Engelse primaat ver scheidene geschriften aan, met name een boekwerk over de Romeinse Sy node, die enige tijd geleden werd ge houden, tevens de door de paus als patriarch van Venetië gehouden toe spraken en het eerste deel over de voorbereidingen voor het Tweede Vaticaans concilie. Dr. Fisher gaf de paus op zijn beurt een afbeelding van de plechtigheid der kroning van koningin Elizabeth, plus een boek van die dienst, gebonden in wit ve- lyn en voorzien van een speciale in scriptie voor deze gelegenheid. Bcroepingswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Oud Beijerland: W. H v. Kooten te Hasselt Bedankt voor Barneveld: (toez.) P. J. F I.amens te Kamerik; voor Wierden: B. Eyscnga te Barneveld. Benoemd tot geestelijk verzorger van het rusthu s te 's-Gravenhagc: ds. A Sluiter te Honselersdtjk. VRIJE EVANG. GEM. Beroepen te Bergum (Fr.): L. Flier. h. zendinga pred. op Samosir. De feesten zijn voorbij, door Willem van Toom Uitgave N.V. De Arbeiders pers. Amsterdam. Een nieuwe publika- tie van deze jonge schrijver, wederom 1 opgenomen in de Boekenvink-serie. STERVEN IEDER JAAR. waarvan 36 MILLIOEN voor de kleur stoffen, cosmetica, specialités, bloembol len èn de oorlogsindustrie. WEG met de internationale misdaad, die „VIVISECTIE" heet! Meldt U als donateur (min. 5.— p. j.) I de Anti-Vivisectie-Stichfing In het gesprek gaf de paus uiting aan zijn groot verlangen naar meer broe derschap onder alle mensen en in het bijzonder onder de christenen. Aartsbisschop Fisher bevestigde op grond van zijn eigen ervaringen hoe sterk en algemeen dit verlangen in veel kerken is naar eenheid. In het gesprek werd ook stil gestaan bij persoonlijke herinneringen van gees telijke aard. Het gesprek vond plaats in de particu liere bibliotheek van de paus bij de middentafel die alleen gebruikt wordt voor zeer vooraanstaande gas ten. Er werden geen fotografen en journalisten in het Vaticaan toege laten. mede-synodeleden van die synode van 1945—1947 heeft ontvangen. „Bene me rit de Ecclesia Reformata Neerlandi ca" staat erop: „Hij heeft zich verdien stelijk gemaakt voor de Nederlandse Hervormde Kerk". En misschien zal hij tegen zichzelf herhalen wat hij bij zijn afscheid zei: „Ik heb mijn ambt met vallen en op staan vervuld. Vele zaterdagen waren een gang naar Emmaus, met loden schoenen. Maar op de zondagen was er de verwondering en het meest van al dankbaarheid." Maar ds. Zeydner was meer dan al leen een man van de kansel. Hij heeft zijn kerk in vele functies gediend en een van de hoogtepunten van zijn le ven was ongetwijfeld het ogenblik dat prof. dr. Berkelbach van der Spren kel hem het ontwerp van de Nieuwe Kerkorde dat in eerste lezing was aan genomen aanbood. Dat is de kerkorde die enkele jaren later werd aangeno men en die na een overgangstijd volgend jaar in al zijn onderdelen voor de Hervormde Kerk zal gelden. In vele functies diende en dient deze emeritus de kerk. Hij was voorzitter van het curatorium van „Kerk en We reld", van dc „Raad voor de Eredienst", voorzitter van de „Verenigde Neder landse zendingscorporatics" (Oegst- geest), die later werden omgezet in de Hervormde Raad voor de Zending. Hij was tevens praeses van het college van visitatoren-generaal. Namens de Her vormde Emigratie Commissie maakte hij nog niet eens zo lang geleden een reis naar Australië. Dat was in 1957. Tien jaar daarvoor, toen' hij nog praeses van de synode was, maakte hij een reis naar Indonesië. Zo heeft hij eigenlijk de Hervormde Kerk op zeer verschillende manier ge leid. Hij heeft niet alleen gewerkt aan de nieuwe kerkorde, maar ook de ba sis mee gelegd voor de nieuwe zen dingswerkzaamheden en veel betekend voor de emigranten. Het is dan ook he lemaal niet verwonderlijk dat de Konin gin hem tot ridder benoemde in de or de van de Nederlandse Leeuw. Ds. Zeydner werd op 4 december 1890 te Vollenhove geboren. Hij begon als hulpprediker in de gemeente van Uithuizen en werd tot predikant be vestigd in 's-Heerenberg. Na nog in Dedemsvaart gestaan te hebben, kwam hij op zijn verjaardag in 1932 naar Rotterdam, waar hij het bom bardement meemaakte en waar hij ook werd gevangen genomen na een eer moedige preek op 10 mei 1942. In die dienst liet hij ook het Wilhel mus zingen. Het gevolg was dat hij werd gearresteerd en in het concen tratiekamp van Amersfoort terecht kwam. Advertentik RESA-HILVERSUM Beter Schriftelijk Onderwijs Wiskunde L.0. en M.O.A. Handelskennis 1.0. en M.8.A. Praktijkex. Boekh. en Handalscorr. GESLAAGD DANK ZIJ... Resa-Hilrersum Lieve Marja, Het is dinsdagmiddag, daarnet vond '.k je brief, een witte vlek aan het eind van de schemerige gang, een verrassing, iets van jou. Fijn dat „het" we :r over is, dat je weer zomaar, zonder nare gedachten, door de herfst kunt lopen, deze herfst die iveel langer lijkt nu wij elkaar er zo vaak over schrijven, langer en moeilijker (vind je niet?). Weet je, vandaag ben ik in de stemming om iedereen op straat dag te zeggen, ieder een die geen sigaret heeft er een aan te bieden, met vuurtje en al. Ik weet echt niet waarom, maar dit is een dag om heel blij te zijn, zomaar. Eigenlijk horen deze dagen alleen in de lente voor te komen, en dat maakt het nog prettiger. Vandaag heb ik in een platenwinkel geluisterd naar een plaatje met vogelstemmen, sprekende vogels bedoel ik, ze riepen naar el kaar, schorre, onwezenlijke oude mannetjes die bizarre ge sprekken voerden. „Dag Gerrit", en „Oh, Gerrit, Gerrit, tot ziens Gerrit", soms begonnen ze krijsend te lachen, heel even. Zodra ik weer in de dierentuin kom zal ik naar hun volière gaan, je moet je die stemmen voorstellen in de hitte van de tropische kas, waar je helemaal alleen bent, dan is het nog griezeliger. Eigenlijk weet ik niet wat ik je verder zal schrijven. Sinds zondagavond is er niets gebeurd, dat de moeite waard is: er was een Amerikaanse matroos in de trein, met een levende schildpad in zijn jaszak, een voorhistorisch kopje, klein, wijs en van leer (schildpadleer)dat de mensen een beetje ge laten aankeek, ik heb in de laatste bus gezeten, als enige pas sagier, en intussen dacht ik eraan, hoe die schildpad zou he ten, maar ik heb niets goeds kunnen bedenken, (ik had het moe ten vragen natuurlijk)en dat is alles. Zou jij ook zo graag verhaaltjes willen schrijven voor kinde ren van de eerste klas, die al kunnen lezen, helemaal echt, met overal streepjes tussen de lettergrepen? „Mik jen Pom lo-pen in de wei. kijk, een kip, zegt Pom, de kip heet Gijs", zó bijvoorbeeld (Gijs is een prachtige naam voor een kip, geloof ik). Zie je, dit is een aparte wereld, het moet heerlijk zijn, dit te kunnen. Maar vroeger vond ik dergelijke verhaaltjes stomvervelend, te kinderachtig, je voelde dat je bedrogen werd. het was niet écht. En Tom Poes is weer te moeilijk, sprookjes gaat nog het beste, die mogen helemaal „gek" zijn: er waren eens een vader en een moeder, die helemaal geen kind hadden: dat vin den heel kleine kinderen niets bijzonders, alleen maar zielig.... Dag Marja, help je zoeken naar een naam voor de schild pad? JE PETER I Zuidafrikaan ds. Smit promoveert aan V.U. De Zuidafrikaanse pre'dikant ds W. A. Smit is gisteren aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeer te op een proefschrift getiteld „Pasto- raal-psigologiese verkenning van die client-centered terapie van Carl R. Ro gers". Promotor was prof. dr. H. R. Wijngaarden, hoogleraar in de algeme ne psychologie. Ds. Smit, die psychologie en theolo gie gestudeerd heeft in Potchefstroom en Stellenbosch, is sinds 1948 predikant van de Nederduits Gereformeerde Ker ken. In 1956 kwam hij naar ons land voor de voltooiing van zijn studie in de psychologie aan de Vrije Universi teit. Binnenkort keert ds Smit terug naar zijn gemeente in Port Elisabeth. Met medewerking van de „Christelik Maatskaplike Raad" van de Neder duits Gereformeerde Kerk. waarvan ds Smit voorzitter is, zal in Port Elisabeth een pastoraal-psychologisch centrum worden opgericht. Twee van de 13 aan het proefschrift toegevoegde stellingen luiden: ,,'n Se- kere klassevorming is in elke samenle- 1 ving waarskynlik onvermydelik. Ons mis egter veel van die rykdom van die lewe en frustreer veel wedersydse invloed ten goede, als ons niet positief teenstand bied teen die kragte, wat ons uitsluitlik tot „ons eie soort" wil be perk nie" er. ..die afname van die emigrasie uil Nederland na Suid-Afri- ka moet, behalve aan ekonomiese re des, veral ook aan psigologiese oorsa ke toegeskrywe word". Ds. P. II. de Bres zal In 1962 gaan werken onder de Maori's in Nieuw-Zee- land, ln opdracht van dc Maori Synode. Hjj zal zich hiertoe voorbereiden aan de Victoria Universiteit in Wellington in Nleuw-Zceland. De Maori's zijn de oorspronkelijke bewoners van Nieuw-Zeeland. Na een periode, waarin ze dreigden uit te ster ven, nemen ze thans sterk in aantal toe MenVMwacht dat er in 1962 ongeveer 172.000 zullen zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2