Jlicuiuc jTciitsdje ÖTimrant REGERING METAAL Commentaar Roei ze uit met wortel en tak spreekt nogmaals met f 40 tot f 70 NIEUWS in één oogopslag- Ruimteproef mislukt Toxopeus wil politie geven Mishandelde Loemoemba terug in Leopoldstad Een drukke dag.... BON Deels beneden verwachting ZATERDAG 3 DECEMBER 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel 31441 ABONNEMENTEN 7.50 per kwartaal; ƒ2,55 per maand; ƒ0,59 per week ADVERTENTIES: ƒ0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Eenenveertigste jaargang no. 12039 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJKE AT ION AAL DAGBLAD vStftnt*a*Mcf| is ahfblfsm mgn bert ia tcgfjenspatT Is Staphorst conservatief Zie zondagsblad Een delegatie uit de vakraad voor de metaalindustrie heeft gisteren een langdurig onderhoud gehad met een deputatie uit de ministerraad over de loonvoorstellen. Dinsdag zullen de besprekingen worden voortgezet. In Den Haag is vernomen dat minister Toxopeus bereid is het politiepersoneel beneden de rang van officier een toeslag op het salaris te geven variërend van f 40.tot f 70.per maand. De politiebonden zullen zich over dit voorstel beraden. Ex-premier Loemoemba is als een gevangene Leopoldstad binnengebracht. Wat zijn lot zal zijn moet worden afgewacht: kolonel Moboetoe wil hem wegens het verwekken van rebellie in het leger voor het gerecht dagen. Tijdens de conferentie in Bonn van de Europese organisatie van het Internationaal Christelijk Vakverbond is scherpe kritiek uitgeoefend op de geringe vooruitgang bij de Europese integratie. Het cadeau van koningin Juliana voor koning Boudewijn en dona Fabiola is in Brussel gearriveerd. Het bestaat uit twee bijna een meter hoge antieke vazen van Delfts blauw uit de achttiende eeuw De uitslag van de bijzonder succesrijke wedstrijd op Blad Zij van ons Zondagsblad is bekend: de enkele duizenden, deel neemsters inden die uitslag op een geheel aan deze om herhaling vragende wedstrijd gewijde pagina. A HET WAS vandaag voor de P.T.T., zo stellen we ons voor, de zwaarste dag van het jaar. Tientallen hulp krachten maar meest al toch nog te weinig_ zijn in grote en kleine postkantoren in hoog tempo aan de gang ge weest. De pakjesstroom, die voor Sinterklaas in vele vertakkingen door ons land gaat, wordt wel treffend zichtbaar door dit kijkje achter de schermen: de lopende band die voor het sor teren wordt gebruikt. Zo zijn de mannen van de posterijen de helpers van de Simt. de Zwarte Pie ten bij uitstek. Want al die pakjes komen van de goed- heiligman, die het op zijn paard ook niet allemaal meer aan kan. En daarom moet het, bij alle drukte, toch wel een prettig werk zijn, dat sorteren. Zóveel ingepakte goedgeefsheid, zó veel anonieme vriendelijk heid. Zo is het ook een plezie rig werk, u dagelijks de krant te bezorgen, al moet het wel eens (en vaak) in grote haasit. onder moeilij ke omstandigheden, bij storm en ontij. Zeker, de krant is. Sinterklaas niet. Trouwens iedere dag een Sinterklaas zou ook verve len. Wat niet wegneemt, dat er bij ons behalve de krant ook iedere dag heel wat pakjes de deur uit gaan. De inhoud hoeft geen ver rassing te zijn: het is Tip- Parade. en u weet ook, wat dat is en wie het krijgen kan Geen verrassing? Die komt pas als men Tip-Pa- rade doorbladert! (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaat/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing Is). Als bewijs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang Ik graag het boek „rip-Parade" op onderstaand adres: (oi m) (straat) (woonplaats) J^E RUSSISCHE geleerden zijn er niet in geslaagd, hun ruimteschip naar de aarde terug te brengen. Het is opgebrand, toen het de „dampkring van de aarde binnenkwam. Zo heeft Radio-Moskou medegedeeld. De radio repte niet over de hondjes Ptsjelka (bijtje) en Moesjka (vliegje), die zich aan boord van de Spoetnik bevonden, zodat men kan aannemen dat ook deze zijn omgekomen. Er bevonden zich ook „andere dipren, insecten en planten" aan boord. De vijf ton wegende Spoetnik werd donderdag in een baan om de aarde gebracht. Het was het derde Russische ruimteschip. (Van onze sociaal-economische redactie) 1 TAE VAKRAAD voor de metaalindustrie, het overlegorgaan van werk- gevers en werknemers in deze bedrijfstak, heeft gisteravond tijdens een gesprek met een delegatie uit de ministerraad nieuwe voorstellen ge daan met betrekking tot een tussentijdse loonsverhoging en de datum van ingang daarvan. Dc voorstellen hebben niet de onmid- delijke instemming van de regering ge kregen. Het kabinet zal er zich maandag over beraden, waarna dinsdagmiddag het gesprek wordt voortgezet. Na afloop van het gesprek op het de partement van sociale zaken in Den Haag, dat van 's avonds acht tot 's nachts één uur duurde, werd een communiqué uitgegeven waarin slechts werd medege deeld dat het beraad zal worden voort gezet. Uit de spaarzame commentaren van de deelnemers aan het gesprek bleek voorts alleen maar dat er was gepraat over nieuwe suggesties van de vakraad, waarover weliswaar in grote lijnen over eenstemming bleek te bestaan, doch die op bepaalde detailpunten nog moeilijk heden met zich meebrachten. Staatssecretaris Roolvink, met veel moeite overgehaald iets te zeggen, sprak moeit eovergehaald iets te zeggen, sprak l' van een grote ïnate van toenadering tus- (Van onze sociaal-economische redactie) Tl/TINISTER TOXOPEUS (binnen- landse zaken) wil het politie personeel beneden de rang van offi cier een toeslag geven, variërend vap f 40 tot f 70 per maand. Hij zal hier over eind volgende week overleg plegen met de politiebonden. De bewindsman wil aan agenten en wachtmeesters f 40,— geven, aan hoofd agenten en wachtmeester^ eerste klasse f 50,—, aan brigadiers en opperwacht meesters f 60—, aan adjudantn en rijks rechercheurs f 70,— en aan adspirant- officieren f 50.—. Noch van de zijde van het departement, noch van de kant van de politiebonden, is commentaar geleverd op deze voor stellen, die overigens gisteravond al in Den Haag bekend waren, nog voordat de bonden ze in huis hadden. De bonden is geheimhouding gevraagd, zolang het overleg nog niet heeft plaats gevonden. Men mag evenwel aannemen dat de politieorganisaties wel niet erg gelukkig zullen zijn met de voorgestelde f 40, voor agenten en wachtmeesters, de grootste groep van het politiepersoneel. De bonden zijn immers ook niet akkoord gegaan met de ongemakkentoeslag van f 40.—. d'ie minister Toxopeus in eerste instantie aan een deel van het lagere po litiepersoneel wilde geven Zij vroegen toen een toeslag van f 80.— per maand voor alle rangen beneden die van officier. Dit bij wijze van voorschot op een later definitief te treffen salaris maatregel op basis van het rapport over de functiewaardering, dat de commissie- Boot in juli uitbracht. Verwacht mag dus wel worden dat de bonden de regering zullen vragen het extra uitgetrokken bedrag voor de po litie (naar verluidt circa is miljoen) iets anders te verdelen, opdat de toeslag van Maatregelen gevraagd tegen nazi-artsen De Westduitse medische vereniging eist een spoedige intrekking van de di ploma's van artsen, die deelgenomen hebben aan nazimisdaden. Het officiële blad van de vereniging, zegt het te betreuren dat dertien jaar na het Neurenbergse proces tegen de nazi artsen „nog niet alle consequenties zijn getrokken De vereniging zegt geen art sen als lid te kunnen royerc-n, voordat de staat hun diploma's intrekt. In het blad wordt verwezen naar de zaak van kamparts dr. Herta Oberhauser, die haar praktijk uitoefent in afwach ting van de uitspraak in hoger beroep van het vonnis van de rechtbank, die verleden jaar haar diploma ingetrokken heeft. De topconferentie van de Euromarkt, welke maandag te Parijs zou beginnen, is tot midden januari uitgesteld wegens de gezondheidstoestand van de West duitse bondskanselier Adenauer. agenten en wachtmeesters toch in ieder geval op een 50 gulden kan worden ge bracht. Naar men weet behoeft dit be drag niet uit de zogenaamde franje voor het overheidspersoneel te worden gefi nancierd, doch gaat de betaling buiten de ruimte om. De politiebonden zullen zich op korte termijn in eigen kring over de nieuwe voorstellen beraden en daarna een ge zamenlijk standpunt bepalen in de Cen trale van Politie-Organisaties. De C.PO. komt in de loop van dc volgende week bijeen, alvorens het overleg met de mi nister begint. sen vakraad en regering. Naar zijn zeg gen was er slechts een gering verschil van mening overgebleven, waarover voortgezet beraad nodig is, na beraad slaging in eigen kring en overleg met de Stichting van de Arbeid. Het optimisme aan de zijde der orga nisaties van werkgevers en werknemers in de metaalindustrie is niet zo groot als wel door staatssecretaris Roolvink is ge suggereerd. Van de zijde van de vakraad voor de metaalindustrie is een compromis-voor stel gedaan, waarvan het echter nog lang niet zeker is, dat de regering dit aanvaardt. En mocht de regering het voorstel niet geheel overnemen, dan gaat de vakraad nergens meer op in. Het compromis-voorstel houdt in dat men voor de loonsverhogingen uitgaat van 't basis-tijdstip van i juli van het volgend jaar. Het tijdstip waarmee de regering akkoord gaat. Daarna zal men het eens moeten wonden over de pro ductiviteit en het percentage voor loons verhoging per deze datum. Vervolgens zou dan een deel van de loonsverhpging voor l juli en de rest na 1 juli gegeven moeten worden. Dit dus met handhaving van het basis-tijd stip. Deze gedachte nader uitwerkend, vroeg de vakraad aan dc regering behalve de twee extra winstuitkeringen een loons verhoging per i april 1961 en een vol gende per 1 oktober 1961. Men wilde dan afzien van dc dalum van 1 januari en tevens van 1 januari 1962, om dan pas weer op 1 april 1962 met een volgend voorstel tot loonsverho- (Zie vervolg op pagina 7) Geboeid zit Loemoemba in een militair voertuig. Deze foto werd genomen op het vliegveld van Leopoldstad, waar Loe moemba als arrestant van Mo- boetoes troepen arriveerde. De militairen brachten hem naar de woning van kolonel Moboetoe. In deze gevangenis verblijft volgens een Amerikaanse journalist slechts eén gevangene, die zeer streng wordt bewaaktAdolf Eichmann, die binnenkort naar Jeruzalem zal worden overgebracht om te worden berecht. Het gebouw is van Britse herkomst en werd tijdens de Palestijnse oorlog gebruikt als onderkomen voor gearresteerde Israëliërs. Als gevangene van Moboetoe MET de handen op de rug gebon den werd Patrice Loemoemba, de afgezette premier van Kongo, gisteren op het vliegveld van Leo poldstad uit een vliegtuig geduwd, dat hem van Loeloeaburg naar de Kongolese hoofdstad had gebracht. Hij droeg slechts een wit hemd zon der das en een zwarte broek. Voor dat hij met enkele van zijn mede werkers, die eveneens bij Port Fran- qui werden gearresteerd, naar de gevangenis werd overgebracht, werd hij ruw door zijn bewakers behan deld. Een van hen greep hem bij zijn haren om hem te dwingen, naar de fotografen te kijken. Met.een ver beten gezicht en een onthutste blik in zijn ogen poseerde Loemoemba toen. Loemoemba werd eerst onder zware bewaking naar de woning van kolonel Moboetoe gereden. Later bracht men hem naar een huis in de buurt van dait van Moboetoe, waar hij met de anderen in een kamer werd opgesloten. Van be trouwbare zijde wordt vernomen, dat hij naar Thysstad zal worden overgebracht. De daar gelegerde troepen zijn bijzonder trouw aan kolonel Moboetoe. Moboetoe verklaarde tegenover jour nalisten, dat Loemoemba voor het ge recht zal worden gedaagd, onder meer omdat hij gepoogd heeft rebellie in het leger te verwekken. In een op een gram mofoonplaat opgenomen toespraak heeft hij bijv. het Kongolese leger aange spoord, in opstand te komen tegen kolo nel Moboetoe. Dc kolonel verklaarde voorts dat zUu (Zie vervolg op pagina 11) OIJ ZIJN GEDWONGEN terugkomst in Leopoldstad is aan Loemoemba een harde ontvangst bereid. Dat hij aange houden kon worden, is stellig voor Kasa- voeboe een beslissend sucees. Want het mag gelden als een aanwijzing, dat de rol van Loemoemba is uitgespeeld. Een nadere aanwijzing daarvan vormt stellig ook het misbaar dat Moskou en enkele links georiënteerde staten maken. Hun beschermeling Loemoemba heeft nog niet in zulk een lastig parket gezeten als thans het geval is. Overigens is het natuurlijk nog altijd niet absoluut zeker, dat het zo wisselval lige tijdperk-Loemoemba thans gchce! als afgesloten mag worden beschouwd. De wereld heeft almeer de wonderlijke situatie meegemaakt, dat Loemoemba. eens verguisd, plotseling weer de grofe man was. De Kongolezen maken op ons voorals nog de indruk van kinderen te zijn. Ge makkelijk zijn ze voor een overtuiging <e winnen, en wie de leiding heeft, heeft hun sympathie. Het mag dan Kasavoehe« zijn of Loemoemba. Vandaar dat Loe moemba eens hoog werd vereerd. Van daar echter ook de diepe val. thans don-- dezelfde Loemoemba gemaakt. Hoe het zij, voor het ogenblik is aan zijn optreden een einde gekomen. Hem wacht zelfs een berechting, hetgeen uiter aard te waarderen valt, al moet men er stellig op rekenen dat hij trachten zal er een schouwspel te zijnen nutte van te maken. Te hopen is, dat, nu de invloed van deze wisselvallige figuur voorshands is uitgeschakeld, in Kongo stabieler ver houdingen kunnen intreden. De partij twisten hebben alleen maar onzekerheid en verwarring geschapen, met machte loosheid en verlamming als gevolg. Kon go behoort een beter lot te hebben dan het tot dusver ten deel is gevallen. Er blijft dan voor het bewind nog ontzaglijk veel te doen. Niet aan te ne men valt, dat Kongo voorlopig uit het nieuws verdwijnen zal. Maar moge het dan nieuws zijn van beter gehalte dan waarop de jonge staat de wereld tot dus ver heeft getrakteerd. Moge het nieuws zijn. dat vertelt van een ontwikkeling in vrijheid, een ontwikkeling naar welvaart. Er zullen machten op de loer blijven liggen, erop gebrand iedere kans te be nutten. Kongo van vandaag is nog weer loos in allerlei opzichta Moge het de weerbaarheid in allerlei opzicht verkrij gen, die het ten slotte alleen door eigen aanpak verwerven kan. De premier van Oost-Duitsland, Otto Grotewohl, is wegens ziekte in een sanato rium in Moskou opgenomen. Hij woonde met de Oostduitse president en partijleider Walter Ulbricht de communistische topcon ferentie in Moskou bij. Van de artsen mocht hij niet naar zijn woonplaats Berlijn terug keren. De tegenstanders van De Gaulles plan tot instelling van een Franse kernstrijdmacht hebben voor de derde maal bij de natio nale vergadering een motie van afkeuring ingediend. De vorige motie kreeg 214 stem men, terwijl er 277 stemmen nodig zijn om de regering ten val te brengen. Dinsdag is de stemming. De nieuwe Amerikaanse president, Kenne dy, heeft tot directeur van de begroting in zijn nieuwe regering benoemd de 41-jarige prof. David Bell, die vroeger een mede werker van president Truman is geweest. Volgens een bericht van het Noord-Vict- namese persbureau is Paul de Premonvillc, vice-consul van Frankrijk te Hanoi, tevens lid van de diplomatieke vertegenwoordi ging aldaar, gisteren gearresteerd. TVflJ GAAN een onstuimig weekeinde tegemoet, veroorzaakt door een stormdepressic, waarvan het centrum tussen Schotland en IJsland ligt. Reeds vanmorgen vroeg bereikte het regen, gebied ons land en eerst na het passeren van het koufront mogen wij morgen opklaringen verwachten. De wind zal tijdelijk tot volle storm uit het zuidwes. ten (windkracht 9) toenemen. Daarbij wordt een nieuwe hoeveelheid zachte lucht aangevoerd, zodat de temperatuur voor december belangrijk te hoog blijft, met overdag ongeveer 10 graden. De vorst die in Scandinavië en Rusland aan. wezig was, wordt door deze nieuwe depressie-aanval verder naar het oosten verdreven. Langzaam dalend naar regen en wind. Barometerstand gisteren 758 mm. Maandag, zon op 8.31, onder 16.30 uur; maan op 18.51, onder 9.58 uur. 11 december laatste kwartier. De Bilt verwacht tot zondagavond: Veel bewolking met nu en dan regen. HET WEER IN EUROPA Krachtige tot stormachtige zuldweste- Hjke wind. Minder koude nacht. Over- Rapporten hedenmorgen zeven uur dag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN Zondag, zon op 8.29. onder 16.31 uur; maan op 18.03, onder 9.08 uur. Temper. Station Ween. gesteldh !i 1 *- U iu 5 P r Z-. r° OEI ze uit met wortel en tak, die oude .fruitbomen, zo roept de „rooicommlssle" nu al een jaar of zeven. Die „rooi- commissie", waarin fruittelers, Nederlandse boomgaarden het al die mensen die 't zo mooi wel weer doet. in- lersorganisatie en ministerie, toneelstuk dat de boomgaard den, maar een moderne boom- Sinds dat jaar tot en met 1958 eigenaren duidelijk zal maken gaard vraagt spillen en hagen, werden 8546 hectare oude boom- hoeveel voordelen wel aan een laag bü de grond, eenvoudig le gaarden gerooid. Dit Jaar is moderne boomgaard zijn ver- bewerken, cn groter In aantal zo n vijftien tot twintigduizend bonden; de film, die nu al weer een kleiner stukje grond, hectare roolrUp. enkele jaren rouleert, wordt een grotere Overigens zijn de deskundigen gemoderniseerd en er worden samenwerken, maar die ook leder jaar weer P"><1,,k"« »',rd'n h" "°t reeksen rooldemonslr.lles „aam»..,»:,» gezicht alleen dan kan Nederland z(jn neer n boomgaard „versleten" houden. Dc eigenaar, die zijn on <iai P°s,t,c a,s fruit-exporterend Is. Er zijn er die zeggen „veertig boomgaard voor een demon- land handhaven. jaar", maar de Nederlandse stratle aanbiedt, betaalt zelf Iels De „rooicommlssle" begon ln fruittelers organisatie vindt dat van de kosten, voor de bruik- 1953 met haar actie. Dat ge- wel aan de ruime kant: appels bare stammen krjjgt hij van de beurde na een jaar met een moet men niet langer dan 25 meubelindustrie een paar gul- vel jammer voor die grote oogst en lage prijzen. De jaar van dezelfde boom oogsten, den per stuk en de rest wordt „rommel" moet worden opge- De „rooicommlssle" gaat dit bijgepast door het ministerie en Daarom gaat de „rooicommls sle" dit jaar harder roepen. Want weg moeten ze, die gril lige oude bomen, die er leder ccn K,e,"cr landbouwers cn het ministerie jaar wel weer mooi bijstaan, ccn an an van landbouw roept kennelijk niet hard ge noeg, want nog ieder jaar ko men ze: de toeristen, dc natuur liefhebbers cn de dagjesmensen met een opgewekt tweedehands fruit leveren, dat de boomgaardelgcnaar -pachter „nog niet aan komen leder ja.r weer kijken kwijt k.n hoe mooi de Betuwe wel In Het is bloei weer staat. En hoe goed oude bomen, zegt de .roolcom- de bloesem ln al die verouderde missie", cn het Is jammer voor rulmd, concludeerden fruitte- jaar harder roepen. Er is een het landbouwschap. U Helder Ypenburg VMss. Eelde De Bilt Twwitfoe Eindh Zd.-Llmto Helsinki Stockh. O9I0 Kopenh Aberdeen Londen A'dam Brussel Luxemb. Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort MUnchen ZOnch Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome AJacclo Madrid Ma.lorca Lissabon gli. bew gh. bew gh. bew. gh, bew. zw. bew. gh. bew. zw. bew regen gh. bow mist zw. bew h. bew. regen regen zw. bew. gh. bew. gh. bew I. bew. zw. bew. regen regen gh bew

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1