een gebroken CHOCOLADE-HART J Hoe de zeeslang Cornells een stad redde ZONDAGSBLAD ALS SINT QAAT ZOEKEN NAAR KINDERBOEKEN ONZE BRIEVENBUS KORT VERHAAL - KORT VERHAAL - KORT VERHAAL - KORT VERH ZATERDAG 3 DECEMBER 1960 VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD - VOOR DE JE Op Sinterklaasavond gebeuren soms de merkwaardigste dingen. Neem nu maar weer die geschiedenis, waarover in de gehele stad wordt gesproken en waarin de jonge dokter Hendrik van Haeften en de knappe dochter Hermine van Anton baron ten Rijmelsheuvecate de hoofdrol spelen. Nie mand had toch ooit in de verste verte kunnen vermoeden, dat juist deze twee mensen nog eens tot elkander zouden komen. Zij: rijk, gedistingeerd, middelpunt van elegante partijen, altijd omzwermd door veelbelovende jongelingen. Hij: arm, slordig, van uiterlijk verre van knap, eenzelvig en zo goed als zonder vrienden. Zij had wat men noemt een zeer goede partij kunnen doen, maar toch koos zij hem, en hij had niets anders dan TVTEE, voor die jonge dokter Van Haeften had men in het alge- meen weinig goede woorden. Hij was ook een vreemde vogel. Want wie heeft nu ooit vernomen, dat een dokter, die zijn praktijk nog helemaal moet opbouwen, patiënten kortweg de deur wijst? En toch, dat was gebeurd! Mevrouw Van Taezelaer, van zichzelf een Ten Rijmelsheuvecate, had het rondgebazuind aan een ieder, die het maar horen wilde. Het eerst, tijdens een ontvangst gegeven door haar neef, de baron. ..Nu moeten jullie toch eens horen", had ze verontwaardigd uitgeroepen. ..wat een schandaal. Omdat ik die Van Haeften een beetje op gang wilde helpen, ben ik hem gaan consulteren over mijn doorlopen de migraine Toen ik zijn spreekkamer bin nenkwam zat hij rustig in een stoel te le zen. zijn beide voeten op zijn bureau. En fin. ir eertel hem mijn klachten, en wat zegt de vent? Hij zei: Mevrouw, u moet eens -aan werken en wat minder rondlum- melen in salons. Voor die flauwekul van u kan ik beslist mijn werkzaamheden niet onderbreken. Hij zei: u komt er zeker wel zonder mijn hulp uit, hè? En toen ging hij rustig verder lezen. Anton, daar moe ten we eens v/at aan doen". Misschien was het verhaal, waarin hoe men de zaak ook bekijkt mevrouw Taezelaer toch wel een bedroevend figuur sloeg nog m de kring van de Van Taeze laer» en de Ten Rijmelsheuvecates geble ven, als op het ogenblik, dat zij het ver telde James, de deftige butler van de ba ron. niet toevallig de salon was binnenge komen. Hij had het van a tot z gehoord, en hoewel hij daarin goed was getraind, met moeite zijn gezicht in een strakke plooi kunnen houden. Van dat ogenblik af ging het verhaal als een lopend vuurtje door de stad. Iedereen had er een groot plezier om. want mevrouw Taezelaer was niet erg geliefd. Maar in bepaalde kringen echter deed het Hendrik van Haeften toch geen goed. MET NAME freule Hermine was zeer ver bolgen. En omdat ze. als zovele jon ge mensen, opvliegend van aard was. be sloot ze die dokter Hendrik van Haeften eens op te zoeken en hem te vertellen hoe en wat ze over hem dacht. Op een mid dag. enkele dagen nadat mevrouw Taeze laer de dokterskamer was uitgezet, stapte zij er binnen, zelfverzekerd en ervan over tuigd, dat die dokter haar wel op een net tere manier zou behandelen. En dat werd dan de eerste teleurstelling in haar leven. Tot op heden was zij altijd voorkomend behandeld en waren haar wen sen in de kortst mogelijke tijd vervuld. De ionge heren, die de salon van haar vader bezochten, zouden er niet aan gedacht heb ben haar onaangenaam te zijn. Ze hadden zich altijd gehaast haar aardige dingen te zeggen en het nooit onder stoelen of ban ken gestoken, dat zij haar charmant en aardig vonden, en dat zij tot over hun oren verliefd op haar waren. Hendrik van Haeften brak daarmee ra dicaal vanaf het eerste ogenblik, dat hij haar ontmoette. Toen het dienstmeisje haar binnenliet lag hij lui in een stoel achterover. Goed, hij stond op om haar te begroeten, maar het was net of hij het bezoek een hinder lijke onderbreking van zijn rust vond. Wat kan ik voor u doen-1, vroeg hij be leefd. Ik ben de dochter van baron Ten Rij melsheuvecate, en ik wilde eens rustig met u praten over mijn dagelijks terugkeren de kwaal, een ontzettende migraine, ant woordde freule Hermine. Ze zag het gezicht van de dokter betrek ken. Hij knikte, cn zei: O juist. Migrai ne. Hm. hm! En kijk, dat hm., hm., beviel de freule al helemaal niet. Zc zei: Vindt u dat zo gek, dat iemand last heeft van migraine? Nee. antwoordde Hendrik van Haeften. niet als de patiënt iemand is van middel bare leeftijd, maar wel als hij net even boven de twintig is. U moet eens goed naar de dokter luisteren, jongedame Freule, verbeterde Hermine met na druk Ik zei dus, herhaalde Van Haeften onver stoorbaar. u moet eens goed naar me luis teren. jongedame zeer nadrukkelijk: longedame om van die migraine af te komen is het nodig, dat u een regelmatig nuttig leven gaat leiden, hard gaat werken en de salons voorlopig met afgewend hoofd voorbij loopt. Als u dat allemaal een hall jaar hebt gedaan, bent u gegarandeerd van uw migraine verlost. Deze visite kost u 35.-. U kunt ineens betalen of wachten tot u de nota krijgt. En nu moet u mij verontschuldigen, ik hield juist mijn siës- ta. toen u binnenkwam. U weet de weg naar de voordeur wel te vinden? Het bes te met u, cn de groeten aan uw vader, de baron. Freule Hermine dacht, dat ze plofte. Zc keek Van Haeften minachtend aan. En ter wijl ze de deur van de spreekkamer met een slag achter zich dichttrok, hoorde Van Haeften haar zeggen: Van mij ben je nog niet af. HET behoeft natuurlijk niet te worden gezegd, dat na dit bezoek van freule Hermine een onherstelbare breuk ontstond tussen de familie Ten Rijmelsheuvecate en haar grote aanhang, en dokter van Haef ten. De freule had met het verhaal over Het prentenboek Is even onlosmakelijk aan het Sinterklaasfeest verbonden als de chocoladeletter of de peperiAten. Daarom vinden we het bijzonder prettig In deze laatste kinderboeken-hoek sinten cn pleten nog even te kunnen wijzen op een aantal gezellige prenten boeken, die bij Casterman zün uitgekomen. Daar is In de eerste plaats een nieuwe aftevering van Kuifje en welke jongen of meisje kent Kuifje niet? De titel van deze strip spreekt als voor zich zelf. In ..Kuifje tn Tibet" neemt auteur llergé de lezende en plaatjeskijkende jeugd mee naar een mysterieus tand. waar Kuifje alle mogelijke (en onmogelijke) avonturen meemaakt. Wat kinderlijker zijn drie andere pren tenboeken van dezelfde uitgever. ..Een dag met Mimi'*, geschreven door M. Englebert, ..Tiny gaat kamperen" door Gijs Hiag en ..Op weg naar school' door Mia van Delft zijn stuk voor stuk alleraardigste uitga zen. die we graag ieder kind in de schoen zouden gunnen. Vooral zij. die pas kunnen lezen, zullen verguld zijn met zo'n presentje. Ook de illustraties zijn voortreffelijk. Zij wer den resp. verzorgd door Chader. Mar cel Marlier en Paul Cuvelier. Ook aan minder volle beurzen heeft uitgeverij Casterman gedacht, want in slappe kaft. maar niettemin keurig ver zorgd. verschenen Juist voor de vijfde december twee avontuurlijke verhalen van het bekende beertje Pol. geschreven door Hansen. Zowel ..Pol op de boerde rij" als ..Pol als bergbeklimmer" bevat ten kostelijke verhalen en gezellige prentjes. Van alles wat komt het kind tegen in ..Een kast vol servies", een originele titel voor een boek met versjes en ver haaltjes door Hanny S. R Meijer Deze uitgave van Uitgeverij Helmond ziet cr bijzonder gezellig uit en biedt verschil lende mogelijkheden Zo kan men bij piano of orgel de liedjes, waarvoor Paul van Wely de wijsjes schreef, zin gen. terwijl het zich ook goed leent als voorleesboek. De grappige illustraties in deze ..servieskast" zijn van Sjoerd Bijlsma J. H Kok N.V Kampen heeft het met vier uitgaven in de raketserie ge zocht in boeken met een avontuurlijke en spannende inslag. Ofschoon het hier gaat om vier jongensboeken weten we allemaal wel. dat de meeste meisjes spannende lectuur meestal ook wel at tractief vinden. In de eerste plaats wil len we noemen „De blokhut in het spar renbos" van Go Verburg. een auteur, die de meesten van ons wel zullen ken nen. ..Benden in de wildernis" van Jo- nan Hidding is met vaart geschreven, terwijl „Het zwarte gordijn" van Chr. A. Meijer onderhoudend en geestig is. .De onderschepte maanraket" van W. ter Horst zal het in deze tijd. waarin onze zonen en neefjes tien keer zoveel van raketten afweten als wij. zeker doen. En hiermee willen wij dit babbeltje over kinderboeken maar besluiten. Wij hopen, dat u iets voor de vijfde decem ber bent tegengekomen, zodat ook na het feest de lieve jeugd nog een tijdje plezier kan hebben van wat in schoen, zak of mand werd gevonden.... het optreden van Van Haeften een ware rel ontketend. De jongelingen, die haar al tijd omringden waren het er over eens, dat die dokter zwaar gestraft diende te worden. Eerst wilden zij met grote keiste nen de ruiten van zijn woning ingooien, doch dat werd verhinderd door baron Ten Rijmelsheuvecate zelf, die, hoewel hij dat voor geen geld ter wereld wilde bekennen, een zwak voor de dokter had gekregen. Hij vond hem echt wel een flinke vent, en daarom trachtte hij de gemoederen te kal meren onder het voorwendsel, dat men „die man" het beste links kon laten lig gen. Ook het voorstel van de heetgebaker- den om Van Haeften een pak rammel te geven werd door hem getorpedeerd. Door J. W. Tersteegh Zo bleef het dus bij de breuk. Dat de zaak tussen hem en een groot deel van de deftige stad niet goed lag. ging dokter Van Haeften dagelijks meer merken. Men zag hem gewoonweg niet. Men ging geen stap opzij als hij naderde, men trachtte hem ondersteboven te lopen. Een keer vond hij zelfs in zijn brievenbus een briefje, waar op in blokletters stond geschreven: Onbe houwen vlerken dulden wij niet. Verdwijn! Merkwaardig was echter, dat de naam Van Haeften in een ander deel van de stad hogelijk werd geprezen. Dat was daar, waar de wijken van de armen zijn. Hij werd daar veel gezien, dag en nacht. En dat zette bij de Ten Rijmelsheuvecates uitgezonderd dan bij de baron veel kwaad bloed. Het liefst had men de dok ter inderdaad zien verdwijnen, maar die vlieger ging niet op. Van Haeften bleef. Maar zijn praktijk wilde niet groeien en hij werd ook niet rijk. want bij de straat armen is niet veel te halen. FREULE Hermine zat het niet zo erg best. dat ze dokter Van Haeften niet kon treffen, zoals ze had gehoopt. Het hem negeren had geen zin. want hij nam niet de minste notitie van haar als ze elkaar ontmoetten. En de jongelingen, die altijd in haar nabijheid waren, hadden al lang genoeg van het spelletje. Die dokter inte resseerde hen niet in het minst. En zo stond ze in haar strijd al'een. Om de zaak nu zuiver te stellen: ook dokter Van Haeften was niet erg happy met de toestand, zoals deze zich had ontwikkeld. Het liefst had hij freule Hermine in een briefje zijn excuses aangeboden, en mis schien was het zelfs nog wel zo ver geko men als hij niet in gesprek was geraakt met Pietje uit de Bramsteeg. Die Pietje was een van zijn vele patiën tjes. een aardige jongen, die met mazelen te bed lag en elke dag opnieuw met ver langen uitkeek naar Van Haeftens komst, niet zozeer om eerder beter te zijn dan wel om de snoepjes, die de dokter altijd met royale hand uitdeelde. In wezen was Piet je een van de weinige vrienden van de dokter. Ze spraken over alles en nog wat, en toen Sinterklaas in aantocht was na tuurlijk over Sinterklaas. Sinterklaas, zei Pietje uit do Bramsteeg terwijl hij peinzend voor zich uitstaarde, is nog nooit bij mij geweest. Mijn moeder zegt. dat hij met ons soort mensen niets te maken wil hebben. Hij gaat. zegt mijn moeder, alleen maar naar rijke mensen. Alleen maar naar de baron en freule Her- mme. en naar de burgemeester. Van Haeften schrok op. Alleen maar naar de baron en de freule? Ken jij die dan? vroeg hij nieuwsgierig. Pietje keek hem verbaasd aan. Tuur- lijk, zei hij die kent toch iedereen. En. liet hij cr op volgen, ik vind de freule wel leuk. Ze is nog wel eens hier geweest, en toen heb ik een heleboel lekkers van haar ge kregen maar dat is al lang geleden! Die opmerking deed Van Haeften er van afzien freule Hermine zijn excuses aan te bieden. Hij vond het een inbreuk op\Zijn rechten dat zij ook al was dat dan heel lang geleden zich bezighield met Pietje, met zijn vriend. En zo bleef de zaak bij het oude. TOT Sinterklaasavond dan: Van Haeften had er plezier in gevonden in de Bram steeg voor Sintnicolaas tc spelen. Voor hij cr heen ging. bekeek hij zich nog eens in de spiegel en hij vond. dat hij er indruk wekkend uitzag. Zijn baard was sneeuwwit en lang. zijn mantel prachtig rood en zijn mijter erg hoog. Met veel lawaai, luid stampend met zijn staf strompelde hij in de Bramsteeg de trappen van Pietjes woning op en hard klopte hij aan de deur. Het rumoer, dat van uit de kamer tot hem doordrong, verstomde. Hij hoorde Pietje zeggen: Moe der wie zou daar nou zijn? Met een ruk werd de deur geopend, zo onverwacht dat hij als het ware naar bin nen tuimelde. Goedenavond, zei hij plechtig, ik wilde een een ogenblik Hij wilde nog zeggen: hier vertoeven, maar die woorden kwamen niet meer over zijn lippen, want toen hij in de kamer keek zag hij een zwarte Piet bij het bed van een stralende Pietje. Ha. die Sinterklaas, riep Pietje opgewon den. Zwarte Piet is er al. en ik heb een hoop dingen van 'm gekregen. Moet u eens kijken! Er. hij hield triomfantelijk een trein in de hoogte. Sinterklaas herstelde zich snel. Zo Piet, zei hij, ben jij me vooruit gereisd? Ik dacht al:waar zit Piet nu weer. Maar je bent dus hier. Piet antwoordde niets. Hij staarde Sin terklaas aan en bleef hem maar aanstaren. Nou Piet? moedigde Sinterklaas aan. kun je niets zeggen? Dag Sinterklaas, stamelde Piet, en nog eens: Dag Sinterklaas. En toen was het Sinterklaas, die van zijn stuk raakte, en sprakeloos werd. ALS de beste maatjes en alsof er niets aan de hand was. verlieten ze na een uurtje samen de woning. Maar op de trap begon het gekibbel. Wat deed u daar? vroeg Sinterklaas be velend aan zwarte Piet. Wat gaat u dat aan? antwoordde zwarte Piet uit de hoogte. Op straat werd het gekibbel voortgezet. En toen gebeurde het. Zwarte Piet gleed uit en zou ziin gevallen als Sinterklaas hem niet had beetgegrepen. Maar daardoor viel Sinterklaas, en hij werd toen een be lachelijke Sinterklaas, want zijn mijter rol de weg, en zijn baard kwam scheef te han gen. Zwarte Piet keek op hem neer. Zo, zo, zei hij vol wraaklust, dat is uw verdiende loon. Feitelijk moest ik niet eens tegen u spreken. Heeft u mij niets aan te bieden na dat gesprek in uw spreekkamer? Ik moest gaan werken en Aanbieden? vroeg Sinterklaas bedrem meld. Ik. aanbieden? Hij keek naar zijn handen, waarin een pakje lag, helemaal verkreukeld en verfomfaaid. Ik heb u niets aan te bieden, zei hij triest. Ik heb geen geld en geen praktijk. Ik heb voor u alleen maar een chocolade-hart en dat is nog gebroken. Zwarte Piet knielde bij hem neer. Ach, zei hij. ach. en nog eens ach. Kan het niet meer gelijmd worden? Zullen we het eens proberen'' Hij pakte het pakje en raakte daarbij de hand van Sinterklaas aan. Hij herhaalde nog eens: zullen we het eens proberen? Een paar voorbijgangers zagen, dat Sin terklaas langzaam opstond en zwarte Piet omhelsde. En zij hoorden hem zeggen: Lie ve Hermine K. MURR, DE KATER EN ZIJN VRIENDEN S8 - '8 58. De wildeman is vriendelijk: ..Je moet je niet zo opwinden, Murr. Egel heeft het heel leuk b'j ons. Kijk, hij <s daar aan het werk." Het vogeltje vliegt vooruit en daar ontmoet Murr onver wacht ook de Heer Haas, die met zijn luchtschip de aanleiding voor dit avon tuur is geweest. De heer Haas graaft en spit in de grond. „Waar zoek je naar?" vraagt Murr beleefd. „O, naar allemaal ouwe dingen, waar het museum me heel veel geld voor geeft." „Weet u ook waar Egel is?" Maar Heer Haas spit al weer verder. 59. Murr heeft nog steeds niet in de gaten, dat Egel heel dichtbij is, want plotseling hoort hij berieden zich een be kende stem, die zegt: „Wie zit er boven op mijn hoofd?" Hij schuift nijdig opzij en daar komt Murr de kuil in vallen en hij neemt tegelijk een hele grote hoop grond in zijn val mee. Een blij weerzien volgt, maar Heer Haas heeft iets anders ontdekt. Door de weggevallen grond is een grote oude vaas tevoorschijn geko men. „Aha, aha", zegt de Heer Haas, „daar zal het museum heel blij mee zijn." Hij begint voorzichtig de vaas af te stoffen. „Komaan. vrienden" senreeuwt hij opgewonden, „laten we dat dingetje even uit de kuil tillen. We zijn rijk. Deze vondst zal duur betaald wor den. We zullen de vaas direct naar de kust dragen". „Dragen?" zegt Egel, „dacr heb ik niet veel zin in. Hè, kleine vogel, pik jij die vaas eens even in stuk ken." Vervolg Ze renden naar het ka non, richtten het op het zwarte schip, waarop nu vele donkere figuurtjes heen en weer liepen. Zij zagen, hoe die figuurtjes op de kade sprongen en naar het grootste pakhuis renden. Ze droegen toortsen om zich bij te lichten en begonnen met een balk de stevige deuren van het pak huis te rammen. Ja! schreeuwde de sergeant. Het zijn rovers en ze komen de pakhuizen leeghalen. Geeft vuur. man nen! Boort dat kaperschip in de grondl Boem! Het kanon ging af, maar omdat het al zo oud was en niet goed gericht kon wor den trof de zware kogel het kaperschip niet, doch viel met een luide plons in de haven, juist naast do rustig slapende Cornells. Met een verschrikt gesnuif verhief de zeeslang zich half uit liet water. Wie stoorde zijn rust? Schoten de mensen op tiem? Boem! Wéér plonsde een kogel naast hem en deed een fontein van water opspui ten. Cornelis werd woedend Hij had wel opgemerkt hoe bang de inwoners van Lu- ranië van hem waren, maai hij had gedacht dat ze wel aan hem /ouden wennen en hem zouden toestaan in hun haven te blijven. Dat ze op hem zouden schieten had hij nooit kunnen den ken. Hij deed toch niemand kwaad" Toornig keek hij om zich heen. Waar kwamen die kogels vandaan" Van dat grote, zwarte schip, dat hij nog niet eerder had ge zien? Ja. natuurlijk dat schip had acht kanonnen aan boord. Vier ervan wa ren op de stad gericht, vier op de haven. Er ston den mannen bij. Die had den dus geschoten" Kijk, ze waren aan het laden! Welnu. Cornelis zou ze die grapjes even afleren Wat dachten ze wel' Blazend. snuivend en grommend schoot de zee slang door het water, recht et kaperschip toe. verhief hij zich, zijn kop schoot naar voren, zijn kaken klemden zich om de boegspriet, die als een lu ciferhoutje afknapte. Toen begon Cornelis pas goed od gang te komen Met zijn staart sloeg hij grote stuk ken van het schip los. Met ziin tanden pakte hij één voor éen de kanonnen beet en wierp ze over zijn rug heen in het water. Hij ruk te de verschansing los. sloeg de luiken kapot, hak te met zijn scherpe tanden op de kiel in. tot het hele kaperschip krakend uit el kaar werd gereten. Overal in de haven dreven de brok stukken rond. De zeerovers die aan boord waren gebleven om in geval van onraad de ka nonnen af te schieten, wa ren gillend op de vlucht ge slagen. Ze zwommen naar de kade en renden naar de pakhuizen om hun kamera den te waarschuwen, die daar druk aan het plunde ren waren. Jan de Verschrik kelijke stormde naar bui ten, zag hoe zijn mooie zwarte kaperschip in stuk jes en brokjes in de lucht werd geslingerd en binnen vijf minuten niet meer was dan een hoopje ronddrij vend wrakhout Radeloos zwaaide hij met de armen. door Thea Beekman Natuurlijk hadden de men sen in de bovenstad en het paleis de herrie ook ge hoord. Ze begrepen dat er een vreselijk gevecht in de haven aan de gan» was en de dappersten stelden voor er op af te gaan. De lijfwacht van konin gin Mathilde, de politieman nen en de brandweer gin gen voorop. De kooplui, ha venarbeiders. straatvegers, tuinmannen, metselaars cn wat er verder voor man nen in de stad woonden, gingen er achteraan. Ze hadden zich gewapend met stokken, stenen, bijlen en messen. Velen ook droegen lantaarns en toortsen Zo kwamen ze op de ka de en wat ze daar zagen Ze zagen een zeeslang. die heel vrolijk kaatsebal speelde met een paar ver wrongen kanonnen! En voor de pakhuizen vonden ze een groepje doodsbange 'ruwe zeerovers, met de ge roofde schatten nog in de handen! Jan de Verschrik kelijke zag de politieagen ten en de soldaten van de Koninklijke lijfwacht nade ren en zwaaide even met zijn sabel. Maar tegen zo'n overmacht was hij toch niet opgewassen en vluch ten kon hij niet meer, want zijn kaperschip was vernield. Dus wierp hij zijn sabel, zijn pistolen en mes sen op de grond en gaf zich over. Zijn dertig woes te zeerovers deden hetzelf de. Ze werden allemaal ge vangen genomen en in tri omf naar het politiebureau gevoerd. En Cornelis? Zodra hij merkte, dat niemand meer op hem schoot, bedaarde hij enigszins. Het speet hem zelfs, dat hij een groot, sterk schip had vernield. Waarom was hij ook zo driftig geworden? De men sen hadden het misschien niet zo kwaad bedoeld. Hij ging weer naast zijn grete vriend, het oceaanschip lig gen en schaamde zich een beetje. In haar paleis zat konin gin Mathilde en luisterde naar het verslag van de sergeant van het fort, van de hoofdcommissaris en van de brandweercomman dant. (wordt vervolgd) op h Hoog Wat aardig van hicüiririrtrairirtrtrCrb-ererictrtrtrCrtrtrirtrfriririrtr Sinterklaas om vanavond al naar de kinderen te komen. Zal hij het werkelijk doen? Jullie zien wel dat hij het prach- tig opgeschreven heeft. Nu is het de bedoeling dat jullie uit deze tekst vier namen zoeken van ten minste drie let ters. Dus de namen moeten drie of meer letters heb ben. 'k Zal jullie een klein beetje hel pen en verklap pen dat het één meisjesnaam is. en de rest? Niet moeilijk hoor! Zenden jullie de oplossing vóór dinsdag 6 decem ber in? Dag neven cn nichten. Eindelijk is dan toch de lang verwachte dag in zicht gekomen. Hebben jullie al dc rijmen en surprises klaargekregen? Wat zal de Sint voor ons meebrengen? Op het plaatje van de puzzel zien jullie wel dat de Sint vanavond al langs of over verschillende huizen zal gaan. Nou, ik ben zeer benieuwd naar jullie brieven volgende week! 'k Hoop natuurlijk dat jullie er allemaal nog zijn en dat zwarte piet niet één van onze neven en nichten heeft meegenomen. Toch zou ik best wel eens in de zak van zwarte piet willen en dan heerlijk eens een poosje naar Spanje gaan. Het is daar zo heerlijk warm zie je en dat is toch wel erg lekker, vinden jullie ook niet? Maar ja, tante Jos wil toch ook graag jullie brieven beantwoorden dus blijf ik maar hier en gaan we weer fijn door met de brieven- schrijverij. Er zijn nog zoveel jongens en meisjes waar ik nog steeds niet de geboortedatum van heb gekregen. Schrijven jullie het nu in de eerst volgende brief? De oplossing van de vorige puzzel is horizontaal: bel. das. radio, ark, kermis, tas en brand: vertikaal: bad, ios, aster, anker, Ier, kastanje, kas cn Moor. De hoofdprijs krijgt deze week Hans Bloemendaal. De troostprijzen gaan naar Krijn Pieter de Boer. Kees v. d. Boogaart en Peter v. d. Engel. Dan krijgen we natuurlijk eerst nog de jarigen. Hiep-hiep-hoera. Henk Ampt- meijer, Leo de Ha>. Marga de Kooter en Toos Lammering van harte gefeliciteerd met jullie verjaardag van de neven en nichten. de brieven be- Hartelijk welkom bij de ne ven en nichten Janna Alberts. Hoe heet jouw vriendin? Het is mooi postpapier hoor! Ze schaatsen al dat het een lieve lust is. Is de juf op school weer beter Greta Alberts? Dat is heel wat anders op jouw postpapier, de zon en heerlijk spelen op het strand. Kan jij goed zwemmen? Krijg ik van jou de volgende keer een large brief Koos Alblas? Je kunt jouw brief gewoon adres- lijk mag jij ook een nichtje worden. Wanneer ben jij pre cies geboren? Geweldig, dat jij nu zo'n lief broertje hebt gekregen. Inge v.d. Blij. Van harte gefeliciteerd hoor! Lacht het al een beetje? Knap, dat jij al een brief kunt typen. Zijn de boeken mooi? Wan neer word jij geïnstalleerd bij de padvinderij, Arie Boel houwer? Vandaag heb jij dus dubbel feest. Ik weet niet of Sinterklaas ook wat mij mee' zal brengen Krijn Pieter de Boer. Hoe heet jouw juffrouw? Wanneer is het Sin terklaasfeest op school? Wat zal jij verwend worden door Sinterklaas Kees v.d. Boo gaart. Waar moesten de ballonnen naar toe? Waarom schreef Ina niet? Schrijf jij de volgende keer een lange brief Dikkie v.d. Boogert? Hebben jullie woensdag een leuke dag gehad Ada Bos? Waren de pannekoeken lekker? Leuk. dat oma.en opa ook ge weest zijn. Bedankt voor je mooie gedichtje Rietje Both. Hoe komt het dat jouw zusje bang is van Sinterklaas? Hoe heet het hondje, Corrle Bran derhorst? Grappig dat het je 's morgens uit bed komt ha len. Heb je je eerste gitaarles al gehad? Wat is dat de „Peulen" Ada Brandwijk' Had jij ook een luchtballon. Wat erg dat die jongen uit de boom viel. Wie z'n ballon was het hoogst? Jij bent harte lijk welkom bij de neven en nichten Clarl Broederland. seren aan „tante Jos", George Mag jij Lenie ook wel eens Albus. Jij hebt al heel wat van £leiP zusje. vind je niet? Gaat.Jopie op de kleuterschool? Wat een def tige meneer staat er op jouw postpapier. Lenle Coenradie. de wereld gezien hoor! Hoe lang ben jij in Australië ge weest? Heb je veel ananas en bananen gegeten? Hoe worden de koeien weer bijgebracht? Jammer, dat jij er geen brief je bij deed, Marja van Ameij- de. Jij ook niet Coen van Baaien. Een volgende keer wel? Wat leuk dat jij de Smt van de boot hebt gehaald Matty Bagchus. Dat vond hij zeker wel leuk? Wat heeft hij een staf van zwarte pieten meegebracht hè. Willy Ba rend, waarom kreeg ik van jou ook geen briefje? Van jou ook niet Margrect van de Berg? Ben jij het ook ver geten Kon v.d. Berg? Is de meetlat mooi geworden Pleun v.d. Berg? Waar maken jullie de boerderij van? Hoe vind jij het op de gymnastiek. Jaap v.d. Berg? Gaan jullie alleen naar Gouda? Jij hebt al heel wat gemaakt od handen- arbeidles José v.d. Berg. Ja hoor. José. hoop doet leven! Het is nu erg leuk 's avonds met al die lichten aan. Knap hoor dat jij al borstplaat kan bakken. Hartelijk welkom bij de neven en nichten Em mie v.d. Berg. Geweldig dat iij een n -uwe mantel hebt ge-1 je een lange brief' kregen Wnh ie je blouse al aangehad" Heb ie nog een pon gewonnen? Jij hebt weer een mooie tekening gemaakt Lcnle Bergwerff. Wat is dat een „to- vermap"? VerkoDen jullie al lemaal SDeelgoed? Jij hebt heel goed je best gedaan met brievenschrijven Hans Bloe mendaal. Wat zal jij rijk wor den Jij bent zeker al een hele heer" met al je nieuwe kle ren aan. Heel veel nlezier van daag on het feest hoor! Jij bent nok hartelijk welkom Marja Bloemendaal. Natuur- Hoe gaat het met de „hand werkles"? Wanneer moeten jullie het spelen? Kan jij zo goed toneelspelen? Is het ge dicht mooi geworden? Vond je de oplossing echt zo moei lijk Anneke Domburg? Jij bent verschrikkelijk verwend hoor! Dat is een leuk boek Sjors en Sjimmie. Komt de Sint wel bij jou? Schrijf jij echt de volgende keer een lange brief Lidy van Dorp? Heb je het zo druk? Hartelijk welkom Leen van Dijk bij de neven en nichten. Volgende keer schrijf je een lange brief? Woltcr Eefsting schrijf jij ook de vol gende keer een lange brief? Jouw vorige brief was te laat Yvonne van Egmond. Har telijk welkom hoor! Post je de brief voortaan een beetje eerder? Geweldig dat jij een medalje hebt gewonnen. Onno Elzlnga. Waarom geloof jij het niet meer? Jij hebt Sint-Nicolaas en zwarte piet prachtig getekend hoor! Hoe 1 oud zijn Marro en Inske? Jij hebt ook al zo'n mooie te-1 kening gezonden Peter v.d. En- gel. Hartelijk dank hoor! Komt I er zo'n grote zak, Peter? Veel plezier hoor! Ben jij wel eens erg stout. Ada van Es? Jij kan toch zeker ook wel la chen, Ada? Leuk, dat jullie al in de kerk hebben gezongen. Ga jij wel eens wandelen met Krista? Gefeliciteerd hoor, met je derde prijs Nellie v.d. Eijk. Hebben jullie gauw uit voering? Hoe was het Sinter klaasfeest op school? Wachten duurt altijd lang. Nellie! Hartelijk welkom bij de neven en nichten Peter Faas. Hoe heet jouw vriend? Volgende keer krijg ik van jou een lan ge brief, Charles Felix? Heb jij dan vakantie gehad, Mientje de Gans. Jij bent ver wend hoor met je nieuwe trui en rok. Heb je het al aange had? Jouw broer verwent ook al erg met zo'n nieuwe pop. Welke naam krijgt ze? Dat is mooi postpapier wat jij voor je verjaardag hebt gekre gen. JoTian Geers. Hoe komt het dat Nellie het zo druk heeft? Hoe heet jij D. van Geest? Dik of Daan? Tan te Jos vond het jammer dat jij er ook al geen briefje bij deed Jan Grootvcld. Wat een ondeugende jongen om die hond zo aan z'n staart te trek ken, John v.d. Heiden. Wat hebben jullie voor de juf kocht? Wat waren het alle maal voor muziekinstrumen ten. die bespeeld werden? Speel jij ook op één of ander instrment? Kees e:i Truus- je Helms, doen jullie er d volgende keer een briefje bij Bcppie v.d. Heuvel, hoe heet dat lieve zusje van jou? Zijn er bij jullie zoveel koei en? Natuurlijk brengt Sinter klaas ook wel wat bij jou. Corrie Heil, waarom deed jij er geen briefje bij? Natuur lijk moet je proberen om meer te gaan schrijven Riet van der Hoeven. Oefen je iedere dag op t orgel? Welke versjes mag ie al spelen? Pandora en Mazda Hogcnveen schrijven jullie mij de volgende keer een lange brief? Jij 0nk Hans Hordijk? Jan Hulle- J"an jij kan toch ook wel een briefje schrijven? Welke ballon is het verst gekomen Adrlaan van Houwelingen? Komt de Sint bij juliie thuis? Uit jullie brieven heb ik wel begrepen dat jullie de puzzel wel wat moeilijk vonden. Toch vond Ik het fijn, dat jullie me dan maar geschreven hebben zonder oplossing van de puz zel. Deze week verwacht ik weer héél veel brieven van jullie, zodat de brievenbus helemaal vol komt. De namen die met de letters I t.m. R beginnen zijn deze week aan dc beurt. Neven en nichten, ik wens jullie een heel prettig Sinter klaasfeest en tot de volgende week.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 18