DE STAF Bijbelse hoorspelen op de plaat GEESTELIJK LEVEN. KOOS EEN NIEUWE BASIS czArtovtz komt ouderó en vertelleró te kuip In plaats van Drie Formulieren nu de Christus der Schriften Boeken op geestelijk gebied Eeuwenoud kerkje in Brits Guyana afgebroken ZONDAGSBLAD ZATERDAG 3 DECEMBER 19^0 Heiligheid in straattenue De nieuwe paus van Rome, Johannes, Is in zijn korte ambtstermijn al om twee dingen beroemd geworden. In de eerste plaats om zijn herhaalde oproepen aan „afgescheiden broeders" tot eenheid; in de tweede plaats om zijn wandelingen buiten het Vaticaan. Dat heeft sommige Amerikaanse kranten zo verbaasd (en was ook ongewoon) dat ze Johannes al spoedig naar een bekend whiskymerk „Johnny Walker" (Jan de Tippelaar zouden we zeggen) gingen noemen. Een paus, die zijn studeerkamer verlaat, om zich zo maar in het straatgewoel te wagen, is een opmerke lijke verschijning, waar „Heiligheid" als titel vrijwel synoniem is met levenslange opsluiting. Trouwens niet slechts in rooms-katholieke kringen geldt dat. Ook wij protestanten kunnen maar moei lijk wennen aan heiligheid in straattenue. En als wij God de Heilige noemen, sluiten wij Hem bijna auto matisch op in een hemelse cel, waar Hij niet uitkomt en wij niet in kunnen komen. Dan wordt Hij ineens de God van verre, die op Zijn troon het ogenblik af wacht, waarop wij voor Hem geleid worden om door Hem ge-, ja. eigenlijk veroordeeld te worden. Zoeken waar het licht is Maar God wachtte niet af tot de mens eindelijk al of niet als gevangene tot Hem zou komen. De bijbel legt er trouwens de nadruk op dat God de mens niet eens verwachtte: „Er is niemand die God zoekt", zegt Paulus, „ook niet tot één toe." We zijn geneigd onmiddellijk bij een dergelijke zin te gaan protesteren. We spreken nu eenmaal graag over mensen, die het goede zoeken, die het geloof zoe ken, die God zoeken. Maar zoeken wij werkelijk? Doen we niet als het meisje dat haar ringetje op de donkere rommelzolder had verloren. Toen moeder de huiska mer binnen kwam, zag ze haar daar in alle hoeken en onder alle stoelen zoeken. „Wat zoek je nu weer?" was haar vraag. „Mijn ringetje", het antwoord. „Maar dat heb je toch boven op zolder verloren?" „Ja, maar het is daar zo donker. Hier is het veel lich ter". J JEUGD EN EVANGELIE is eens genoemd één van de zegeningen, die het christelijk leven na de oorlog geschonken is. Ditzelfde Teugd en Evangelie nu heeft op haar laatste districtenconvent de oude basis van de drie formulieren van enigheid laten vallen. Bij velen heeft dit verontrusting gewekt. Tot dusver moest men, om als lid van J. en E. te worden toegelaten, belijdend lid zijn van de eigen kerk.en instem men met de drie oecumenische geschriften en de drie formulieren van enigheid. De nieuwe basis is heel anders. Het werd als volgt geformu leerd Om als lid te worden aangenomen, wordt verwacht, dat men Jezus, Gods Zoon, de Christus der Schriften, als zijn Heer en Heiland aanvaardt en van hem getuigt, en anderen oproept tot dit getuigenis. De wat verontruste vraag van velen, die J. e^ E. een goed hart toe dragen is,.wat de achtergrond is van deze verandering. Deze vraag heeft recht op een antwoord. God wachtte niet Neen, God wachtte niet op ons. Hij bleef niet in „hoog heid gezeten". Hij liet ons niet aanmodderen. Hij kwam op aarde om ons te zoeken. Christus zei van zichzelf: „De Zoon des mensen is ge komen om het verlorene te zoeken en te redden," Hij is de Goede Herder, op zoek naar het ene schaap; de „Vrouw" op zoek naar de verloren penning. Hij, is de God, die in het paradijs staat en roept: „Waar zijt gij?" terwijl de mens achter de struiken zit verborgen. Dat bijbels verhaal is meer dan een historische gebeurtenis. Soms zijn wij zo druk bezig om de historische waarheid van die geschiedenis te verdedigen, dat wij vergeten dat dat voorval zich nog iedere dag herhaalt. In de kribbe riep het kind: „Waar zijt gij?" In de prediking roept God: „Waar zijt gij?" God wacht niet tot wij tot Hem komen; Hij kwam in Christus in de wereld en door de predi king tot u. Jeugd en Evangelie, de bekende jeugdevangelisatiebcweging, die via persoonlijke contacten en kleine ge- sprekskringen het evangelie aan de bui tenkerkelijke jeugd tracht uit te dra gen, heeft op het laatste districten convent besloten de geloofsbasis van het werk te veranderen. Na vijftien jaar heeft deze beweging de drie for mulieren van enigheid als grondslag van het werk dat gedaan wordt door jongeren van niet slechts de gerefor meerde gezindte, maar van alle ker ken van ons land vervangen door een nieuwe grondslag die wel ruimer, maar even orthodox is. Dit besluit heeft heel wat opzien ge baard en ook enige verontrusting. Om deze reden heeft de zojuist gekozen voorzitter drs. H. Schelhaas uit Den Haag voor ons blad een uiteenzetting gegeven over de achtergronden van dit besluit. Wat is het hoogtepunt van het kerstfeest voor kinderen? Het grootse zondagschoolfeest? De bijzondere kerstdienst in de kerk? We hebben een kleine enquête gehouden onder kinde ren en bevriende ouderen en zijn tot de ontdekking gekomen dat het feest thuis bijna steeds als hoogtepunt wordt genoemd. Als dc kaarsen branden - al of niet aan de kerstboom - als de kin deren zich in een kring scharen om vader en hij het kerstver haal gaat vertellen of voorlezen, wordt er een bijna onuitwisbare indruk gemaakt op de kinder ziel. Toch heeft dit huiselijk feest ook zijn moeilijkheden. Het valt noch voor vader noch voor moeder mee om steeds weer het kerstverhaal zo te vertellen dat de kinderen het zich geheel kunnen inleven. En ou ders die al enkele jaren gebruik hebben gemaakt van een van de vele kinderbijbels weten uit erva ring, dat hun kinderen bijna iede re zin automatisoh kunnen aanvul len, als vader, even ophoudt met lezen. Voor het aanstaande kerst feest is er echter een nieuwe mo gelijkheid: de kerstplaat. Niet met zang, maar met het bijbelse kerstverhaal in hoorspelvorm. De nog vrij onbekende Haarlemse grammofoonplaten - maatschappij ..Artone" heeft zojuist deze plaat op de markt gebracht en de. nog vrij jonge kinderen, die wij er naar hebben laten luisteren, wa ren enthousiast. Deze plaat is de tiende in een serie van bijbelse hoorspelen die enkele weken geleden voor het eerst in de winkels zijn gearri veerd. Het ligt zelfs in de bedoe ling om alle hoogtepunten uit het Oude en Nieuwe Testament op de plaat vast te leggen. Tot nu toe zijn naast de kerstplaat versche nen: „Adam en Eva", „Noach en de ark", „Jacob de zoon van I- zak", „Het leven van Jozef". „Mozcs de profeet", „De uittocht uit Egypte", „De muren van Je richo", „Simson de sterke" en David en Goliath." Billy Graham begint evangelisatieblad Zojuist is het eerste nummer verschenen van een nieuw evangt lisatieblad voor de Engels sore kende wereld. „Decision De naam is ontleend aan de uitzen ding van Billy Graham over hor, derden radiostations in de wereld, „The Hour of Decision" 'Het uur van de beslissing). Het blad wordt uitgegeven door de organisatie van Billy Graham. De eerste op lage bedroeg een half miljoen waarvan er reeds 250 000 gingen naar betalende abonnees. Een var de leden van het Graham-team vertelde ons enige weken geledei dat het in de bedoeling ligt om ook binnenkor' dit Engels' maandblad uit te gaan geven in het Duits en Frans, en waar- Zuid- en Midden-Amerik Niet nieuw Het bijbels verhaal op de plaat is niet nieuw. Columbia was de eerste maatschappij die vrij kort na de oorlog een poging waagde, met een plaat van Willem Berk nemer. Om de een of andere re den is men er toen echter niet mee door gegaan. Phonogram heeft later het voorbeeld overge nomen en bracht enkele verhalen- platen uit met Okke Jager als spreker. Deze platen zijn echter allemaal vrij duur. Artone heeft kans gezien om de olaten tot bijna de helft van de prijs te verlagen, namelijk tot 3.60 en bovendien heeft deze maatschappij gezocht naar een nieuwe vormgeving: het hoorspel in een gematigde vorm. Het ver naai wordt verteld door een vrou wenstem, die zeer veel weg heeft van de stem van een van de om- •oepsters van de K.R.O., maar net verhaal krijgt toch de hoor spel-vorm doordat de hoofdfigu ren sprekend in het verhaal wor den ingelast. IJle muziek op de achtergrond en enkele geluidsef fecten brengen de sfeer die voor het verhaal noodzakelijk is. De verhalen zijn door vrij on bekende personen voor de plaat bewerkt. De schrijver van de ver halen is H. Bakker, terwijl een le- kespelgroep, waarvan de samen stelling van plaat tot plaat wisselt, de teksten uitspreekt. Enkele pro testantse en rooms-katholieke the ologen, wier namen niet door de uitgeefster worden bekendge maakt. traden als adviseur op. Kinderen geboeid Het is niet helemaal duidelijk op welke leeftijd deze platen zich richten. Ze zijn ongetwijfeld wat te moeilijk voor de nog niet schoolgaande kinderen en weer te eenvoudig voor de wat oudere kin deren. Een nadeel is dat de schrij ver geen enkele poging heeft ge daan om de verhalen in werkelijk kinderlijke woorden te vertellen. Woorden als „wenen", „ontblo ten", „verzuchten" en dergelijke nadden zeker vervangen kunnen worden. Jammer is ook dat de stem van de vertelster wat triesl klinkt. Een blijmoediger geluid zou zeker de aandacht beter boei en. Dit zijn echter overwegingen van de oudere hoorder. De kinde ren van 57 die we lieten luiste ren toonden zich bijzonder ge boeid. wat bij andere plaatjes van bijvoorbeeld sprookjes lang niet altijd m die mate het geval is. Bijbelgetrouw Voor sommigen zal het een beet je moeilijk zijn dat God zelf ook -prekend ten tonele verschijnt. Op de scheppings-plaat heeft de stem van God zelf een wat ouderwets domineesachtig karakter. De samenstellers zelf zeggen dat zij slechts met schroom tot het be sluit gekomen zijn om de stem van God sprekend in te voeren vïen achtte zich daartoe gerech igd op al die plaatsen waar ook de bijbel Gods stem sprekend in voert. Niet alle platen zijn even sterk. Van de platen die wij met kinde ren konden beluisteren was de kerstplaat verreweg het beste. Er is hier en daar de tendens om het verhaal iet of wat te roman tisch te maken. Het blijven echter bijbelse verhalen zonder meer; de oijbelse gegevens worden nergens misvormd. De Nieuwtestamenti sche Vele jongeren van andere ker ken wilden graag meewerken in J en E, doch konden de drie for mulieren moeilijk aanvaarden als basis, waarop zij hun werk in J en E zouden doen. Sommigen, om dat hun eigen kerk een andere basis heeft. anderen omdat in hun eigen kerk over de drie formulieren zeer verschillend wordt gedacht, (bijv. Luthersen. Darbisten, Hervormden). Sommi gen stelden de zaak zo scherp, dat ze om deze reden buiten J en E bleven staan. Anderen de den wel mee, doch vonden het eigenlijk geen eerlijke zaak, dat hun die typisch gereformeerde be lijdenisgeschriften werden „opge drongen", hoewel J en E steeds heeft gezegd, interkerkelijk te zijn. Het verwijt was, dat onder de vlag der interkerkelijkheid toch een eenzijdig Gereformeerde ba sis stond. Het verwijt van deze jongeren is in J en E eerlijk aanvaard. Sterk speelde hierbij het besef, dat het een onmogelijke zaak is. om bij de buitenkerkelijke jonge ren als een gescheiden christen- jeugd aan te komen. Tenslotte heeft Christus zelf gebeden „dat zij allen één zijn... opdat de we reld erkenne, dat Gij mij heb! ge zonden, en dat Gij hen lief ge had hebt" (Joh. 17:23). Het is goed hierbij te weten dat het be sef. dat de christenen in deze ge scheurde wereld één behoren te zijn. sterk leeft bij de jongeren, veel sterker dan bij de ouderen. In J en E is toen getracht sa men uit de moeilijkheden te ko men. Er is gezocht naar een ba sis. waarover geen misverstand mogelijk was en waarbij duide lijk werd uitgesproken dat Jezus, Gods Zoon, zoals Deze ons in de bijbel is geopenbaard, de Verlos ser der wereld, de hoeksteen voor het werk van J en E is. nieuwe uitgangspunt niet afgeslc ten. Vooral van vrijgemaakte zij dc kwam de aandrang om dulde lijk te doen uitkomen, dat J en E de bijbel aanvaardt als het van God gegeven Woord. Een voor stel hiertoe werd echter statu tair gezien veel te laat ingediend. Het zal nu volgend jaar aan dc orde komen. Terug naar de Bijbel Het is goed om nog op twee an dere besluiten van net districten- conveni de aandacht te vestigen. Het eerste besluit hoeft als ach tergrond het besef, aat in J en E dicht bij de bijbel geleefd moet worden. Hierom zullen voor een ieder c^belstudieclubs worden op gericht. die direkt cp de J er. E- praklijk zijn gericht. De kerkelij ke leden kunnen hier bezieling en instructie voor hun werk opdoen. Overigens zijn de buitenkerkelij ken ook op deze kringen welkom Het tweede besluit kan van in grijpende aard zijn. Het is na melijk de opzet, dat de bijbelkrin gen de krachtcentrales zullen zijn van waaruit J en E meerdere ta ken op zich neemt. Deze taken ko men dan naast de bekende J en E gesprekskringen. Het is het ideaal, om in elke plaats „stoottroepen" te vormen. die overal ingezet kunnen worden. Om enkele taken te noemen: Hulp aan allerlei instuifclubs. buurthuiswerk, vooral in de grote steden, hulp bij telefonische hulp diensten. bij zaaiweken. Ook zullen vanuit de bijbelkringen al lerlei „daadkringen" van evange lisch en maatschappelijk dienst betoon gevormd kunnen worden (bijv. werk onder jongere zieken, vluchtelingen). In deze nieuwe op zet zullen veel jongeren nodig zijn. Een tan de kernwoorden uil de praktijk van Jeugd en Evangelie is steeds geweest: „gezelligheid". Niets verhoogt gezelligheid zozeer als een goede kop koffie op de juiste tijd en uit de juiste hand geserveerd. Maar ook de afwas na afloop kan gezellig zijn. Heel wat diep ernstige persoonlijke gesprekken begonnen tijdens een „ruim de rommel op" campagne, en vaak was het gevolg dat niet slechts de „vuile boeF' van de zaal, het kampeerhuis of de kamer werd opgeruimd, maar ook van het hart. Werkbasis Een dergelijke werkbasis me- Q n en wij gevonden te hebben in het .{SflïïSf-.'SSSSrtS "itg.ngspunt zoals dit in het be- Steun van de ouderen II Een oud-J en E-er zei laatst, dat het een wonder Is, elk jaar dat J en E blijft bestaan. Het ts ten slotte helemaal niet vanzelf sprekend, dat jongeren ln deze tijd zich druk maken om op alle mogelijke manieren het evangelie te brengen. Steun van de ouderen en van dc kerk is zeer nodig. In de Bijbel staat de gelijkenis van het verloren schaap. De vreugde in de hemel over het teruggevon den schaap is groot, groter dan over de 99, die reeds in de stal zijn. J en E poogt met veel val len en opstaan het verlorene te zoeken. Soms echter is er het ge voel, dat de kerk meer op heeft met de 99 jongeren, die tbuls blij ven cn daar nuttig werk doen, dan met de ene, die het waagt er op uit te trekken, en wel eens moe en teleurgesteld raakt. De Bijbel over, resp. Heils geschiedenis, door dr. Fr. Stier; De levende God, door dr. S. B. van Iersel; Maria, door prof. dr. K. H. Schelke, en Hemelvaart, door J. Heu- schen; vier deeltjes. Uitgave J. J. Romen en Zonen, Roer mond en Maaseik. Deze keurig uitgegeven boek jes willen de belangstellende leek helpen om de Bijbel te ver staan. Dat ze van de hand van deskundigen zijn blijkt van blad zijde tot bladzijde. Het lezen boeit daardoor, wat natuurlijk niet wil zeggen dat men het met deze Rooms Katholieke auteurs steeds eens is. Wèl wanneer ze ;rondig de vrijzinnigheid bestrij- Nadcr tot U, door dr. B. Rietveld. Uitgave N.V. Zo mer en Keuning, Wagcnln- gen. een enkele gunstige uitzondering na. Dit .bezwaar" kan echter ook tegen vele kinderbijbels worden aangevoerd De vraag blijft nu eenmaal een strijdpunt of het ver naai alleen maar als verhaal of met een „toepassing" op ons da gelijks leven verteld moet worden. In-ieder geval zijn de samenstel- 'ers niet in een moraliserend drijf zand terecht gekomen. Voor kleine groep De samenstellers willen deze olatcn niet zien als een vervanger •an de kinderbijbel, maar wel om de aandacht van de jeugd te boei en, ais een brug dus tot het ver dere vertellen. Zij zijn van me ning dat de platen bijzonder bruikbaar zijn voor de godsdienst les op de school, voor dc zondag school, en de jeugdvereniging. Di' gin van het artikel werd weerge geven. Voor een beweging zoals J en E wil zijn, moet trouwens een dergelijke basis voldoende zijn. Vele christelijke verenigin gen hebben niet als basis de drie formulieren van enigheid. Ook de V.U. niet. Uiteraard blijven de gereformeerde leden van J en E als leden van hun kerk ook in het werk van J en E gebonden aan de drie formulieren van enigheid. Wat J en E heeft gedaan is ge schied uit de noodzaak om als beweging interkerkelijk te zijn. Er is gezocht naar een basis die past bij de aard van hel werk. Een geringschatten van dc drie formulieren van enigheid steekt er niet achter. Er is ons verweten, dat de nieuwe basis veel lijkt op de basis van de We reldraad van Kerken Wat hiervoD ook zij, in elk geval richt het be- laatste woord lijkt ons echter te zwaar van vele gereformeerden Jeugd en Evangelie heeft, even als al de anderen, de steun van de kerk en de steun van de ou deren, hard nodig. Zestig kleine bladzijden vol nadenken over onzichtbare wer kelijkheden die ons meer raken nog dan de zichtbare Een na denken dat God niet vergeet maar bij Hem uitkomt. Fijnzin nig en helder geschreven zo dat de lezer iets herkent en voelt: dit raakt mij. De Zonde, deel II, behorend tot „Dogmatische Studiën", door prof. dr. G. C. Berkhou wer. Uitgave J. H. Kok N.V., Kampen. Een der monumentale delen van het standaardwerk waaraan deze auteur bezig is. Ook dit deel brengt ons onder de indruk van de brede er, diepe weten schappelijke fundering van de stof. Echter zodanig, dat alles, verhelderd door het inzicht van de schrijver, dienstbaar wordt gemaakt aan het beter verstaan van wat de Schrift ons over de zonde openbaart. De behande ling ligt op een niveau dat eigenlijk pas voor de theoloog tenvolle toegankelijk is. Het Licht der Wereld, door prof. dr. G. C. Berkhouwer. Uitgave J. H. Kok N.V., Kam pen. Een boek vol rustig en bewo gen nadenken over het Johan- nesevangelie. Het wordt niet van woord tot woord gevolgd, want het is de schrijver te doen om „vragen en antwoor den, aspekten zo u wilt, om mo tieven en lichten die men er in ontdekt". Schriftonderzoek is goed en nuttig werk, en een boek als dit geeft daarbij gewaardeerde steun. En God noemde het land aarde, door Carolus H. Feltt, ingeleid door prof. dr. Th. C. Vriezen. Uitgave Het Wereld venster, Baarn. Een boek dat de lezer zich doet verbeelden in eigen persoon te dwalen door de landen van de Bijbel, zo beeldend en boei end is het geschreven. En van moment tot moment legt het op deskundige wijze het verband met het verre verleden. De uit gave is voornaam verzorgd, en de tekst wordt met enige mooie foto-reprodukties afgewisseld. Gebouwd op het ene funda ment, door L. Laurense. Uitgave Uitgeversmaatschap pij Holland, Amsterdam. Een korte samenvatting van de kernwaarheden van het chris telijk geloof, bedoeld als hand leiding voor hen die er zich op voorbereiden, belijdenis te doen. Waarbij dan in de eerste plaats wordt gedacht aan hen die in een Doopsgezinde gemeente wor den opgenomen. De samenvat tingen. die opvallen door hun helderheid en hun schriftuurlijk karakter, ontstonden uit groeps gesprekken. Vragen bevorderen overdenking of verder gesprek. Kennis van de Bijbel, deel 2, 3, door ds. C. B. Bavinck. Uitgave J. H. Kok N.V., Kam pen. Uitnemende hulpmiddelen bij het catechetisch onderwijs om inzicht te krijgen in de bijzon derheden en de betekenis van de bijbelboeken. In deze beide boekjes worden behandeld Ko ningen I tot en met Openbaring. De hand aan de ploeg, klein commentaar op de Bergrede, door G. Th. Rothuizen. Uitga ve Uitgeverij De Graafschap, Aalten. Bijzonder lezenswaardig boekje. Origineel en helder van visie en uitwerking. Korte, vlot leesbare verklaringen, in de taal van de ze tijd en toegespitst op de praktijk van het leven. Over een gedeelte van de Schrift dat niet altijd goed wordt begrepen, maar toch zo riik aan inhoud is voor het dagelijks beleven van het geloof. Verstoppertje spelen hoog gegrepen. Bedoeld Is trou wens waarschijnlijk dc kinder club. PersoonlUk hebben we even wel het idee dat de platen het haafd wordt, beste geschikt zijn om te worden beluisterd door een zeer kleine groep van drie a vier kinderen. tegen de Wereldraad zich niet te gen deze basis, doch tegen net feit, dat deze basis niet gehand Het gesprek in J mi E is overi gens met de aanvaarding van dit De historische Ebenezer-kerk In Nieuw-Amsterdam ln Brits Guyana, waarin een der oudste Lutherse gemeenten gedurende twee eeuwen ter kerke Is gegaan, zal door een modern gebouw worden vervangen. Dit lage bouw werk, waarvan de beroemdste verslering een windwijzer Is, ln de vorm van een zwaan boven op de klokketoren, werd gebouwd door rijke lutherse planters en regeringsvertegenwoordigers uU Nederland tegen het einde van 1750, toen deze streek onder Ne derlands bewind stond. Enkele jaren later had er een slavenopstand plaats, en werd het fort verwoest. Slechts de lu therse eigendommen bicven ge spaard. Toen het tegenwoordige Nieuw-Amsterdam enige jaren daarna werd gesticht, heeft men de kerk in stukken en brokken op platte boten naar de huidige plaats gebracht, om haar GEEN OOGKLEPPEN' Ds. G. N. Lammens in „Jong Gereformeerd" over de situatie van het gereformeerde jeugd werk: Oogkleppen behoren niet tot de uitrusting van de christen. Natuurlijk mag je liefdeloze en onbillijke kritiek rustig naast je neerleggen 't Laatste oordcel is niet in handen van de vrijgemaakten, de vol- evangelie-kringen of de sociologen gelegd! Maar anderzijds zullen wij er oog voor dienen te hebben, dat er aan ons gereformeerde leven een steeds hre.dere rand komt en dat verwereldlijking en Geest- loosheid (met een hoofdletter) inderdaad recle bedreigingen zijn. ACTIEF Goos Kamphuis schreef in het „Centraal Weekblad" een van de vier artikelen van leken over het zogenaamde gereformeerde verschra lingsrapport. Hij wenst onder meer: Van passief kerkganger zou ik graag een actief kerkganger willen worden. Ik leef nu eenmaal in 1960 eu daarom zou ik: meer willen zingen, leken horen hidden, koren horen zingen, bij het avondmaal vrolijker gezichten willen zien en nog zoveel dingen m er. Ik zou de dodelijke verstarring van de traditie willen doorbreken. Wat bjj de Rooms Katholieke Kerk teveel kijkspel is, ljjkt bij ons teveel op een hoorspel. En teveel is hieteen onvoldoende. daar weer in elkaar te zetten. Het stuk grond waarop de plaatselijke gemeente dit gebouw nu wil vervangen door een grote, moderne kerk. is een strategisch punt aan de hoofdstraat van Nieuw-Amsterdam Het is dus Ze werd opgericht in Fort niet de oorspronkelijke plaats van Nassau aan de Berbice-nvier. dit kerkje, dat men terecht wel eens de moederkerk van het pro- testantisme in Brits Guyana heeft genoemd Dcvivti werk van de lutheranen in HET1 dit gebied bij de Caribische Zee Prof. dr. J. T Bakker in het „Gereformeerd begon reeds tijdens het leven van Weekblad" (Uitg. Kok) in een verslag over het Luther, toen zijn volgelingen, za- nieuwe werkmateriaal van de Gereformeerde kenmensen uit het Duitse Augs- jeugdbond' bur8- Caracas voet aan land zetten. Pas hun achteikleinkinde- Vooral blijkt dat we niet voor niets een revival ren waren in de vorige eeuw in van He bijbelstudie meemaken: wie de schetsen voor staat een eigen predikant te be de serie „ons belijden" doorneemt, merkt hoeveel roepen. bijbels materiaal hier verwerkt is. Het gaat niet meer Guyana werd de eerste lu- orn dc precicse uitpluizerij van artikel zoveel, maar vl^jse gemeente geïnstitueerd in or, „looi in Cod, .chrppir,, Zpn wrrkrlijkr hond.erd regering, de zin van het kruisoffer, etc. 1743. Bijna honderd jaar stonden er op de kansel Ebenezer lutherse predikanten uit i-BTVFituiFYi\r Nederland, maar toen de Britten r,HKIr,/,ING het gebied bezetten trokken de De Haagse hervormde predikant dr. G. J. Hollanders zich langzamerhand Streeder in een verslag van de laatste zitting van terug Het gebouw was daarna de hervormde synocfe naar aanleiding van het dertig jaar lang in handen van rapport over de uitverkiezing: Britse methodisten-zendelingen V,. In 1378 vond de gemeente weer Dit staat te lezen in de verklaring, waar gehan een luthers predikant, een neger deld wordt over het geloof, dat zijn grond belijdt in uit Guyana, die Ebenezer vijfen- Gods vrijmnrhtigc verkiezing, en het ongeloof dal dertig jaar lang. vol toewijding in de bijhei aan de schuld van de mens wordt toe en zeer energiek diende. Beschreven„Hier is geen evenwicht te vinden. De J2ef* P -nl' dr J,R ,Mlt" inrnftlijk, ,o„ic„ l-i, Hiep hooM, X n'ij.'n oefenen de opstellers der verklaring (het i. rapport over dc uitverkiezing) kritiek op hel gebruik Kerk van Oost-Ï'ennsylvania van liet woord „laten" in art. 16 der Ned. Geloofs- Hierdoor ontstond een band met synodaal tiende eeuw, aan bij de Lutherse t-Pei belijdenis („doordien Hij de anderen laat in hun val de Amerikaanse lutherse zending, en verderf") en op leerregel 16 („maar degenen, f!ie deze gemeente aanvankelijk die niet verkozen zijn, naar zjjn rechtvaardig oordeel 1 ln ïofn in hun huo.hrid e„ h,rdn,kki,h,id Uit") A,n dil v„bond d. Lutherse kerk. die „laten heeft de commissie zich gestoten. Zij vroeg toen tienduizend leden telde, zich zich af, of men met dit „laten"' niet de heiligheid .net de zending van de Lutherse van God in diens verantwoordelijkheid aantastte. De Kerk in de Verenigde Staten, kritiek van de commissie geeft te denken maar is niet verdacht. Zjjn de vaderen te ver "«■"I"„"tl '"„.«f"utr." formulrrinprn donr ,irh vin de Inrira te bedienen? jaeihte dut het kleine kerkje O' hebben ,ii willen .preken, npd.t er niet „rwe ver.nderin,en heen k b'lh'S gen worde? Wie zal zeggen wat er by hen heeft staan, moet verdwijnen, omdat de voorgezeten? tijd nu eenmaal niet stil staat. IA, ze. moeien praten. Maar meen niet dat dit praten zo J gemakkelijk valt. Zeij vind ik praten het moeilijkste wat er bestaai. Praten geen kletsen, geen zwammen, geen leu teren, maar echt spreken betekent zo oneindig veel. Het is je willen verdiepen in ven ander en dat niet om 'm gauw even „door" te krijqtn, maar om 'm te helpen. Het is tegelijk jezelf pr'jsgeven aar- die rróer en door hem geholpen willen worden; als het ware jezelf uitleveren en overleveren. U moet er maar ee*s op letten hoe weinig in' die zin gepraat pleegt te worden. TTEEL veel praten is in de 1 grond van de zaak niet anders dan 'n afhouden van elkanders levensboot: het is wat zeggen omdat zwijgen al te griezelig zou wezen, maar dan 'n zeggen van volmaakt onbelangrijke, nutteloze dingen. Over het weer; over de regen, ri de wind, de hagel of de sneeuw. Over dingen die we allemaal allang weten en die ons geen steek interesseren. Algemene 3 beleefdheden of desnoods algemene onbeleefdheden vormen ech- ter geen gesprek!! i> Maar wie elkaar willen leren kennen, moeten dat gesprek A voeren. En daar zit dan weer meteen een nieuwe moeilijkheid, 3 want iedereen praat op zijn eigen manier: elk vogeltje zingt zoals j> het gesnaveld is. Daar hebben we Laura, de maatschappelijk werkster. Haar opleiding heeft haar één ding ingeprent: een g T- zekere gesprekstechniek. Die gesprekstechniek bedoelt de andere mens in zijn nood te helpen; 'm op weg te brengen naar 'n oplos- u- sing van z'n moeilijkheden; 'm daarbij niet te beïnvloeden, want als ze dat doet, zal haar cliënt geen zelfstandige beslissingen nemen; en vooral ook zichzelf zoveel mogelijk uit te schakelen. 3 yE heeft die techniek aardig onder de knie gekregen Ze pro- t-i beert echt 'n .behulpsel" te zi.1n Maar dat heeft toch ook weer z'n bezwaren. Als iemand met haar praat, krijgt die g iemand wel allerlei aanmoedigende kreetjes te horen, die 'm stimuleren om door te praten, maar 'n regelrecht persoonlijk antwoord, 'n persoonlijke mening van Laura zelf. verneemt hij P •u niet- Ze zit maar wijs en toegewijd met haar kopje te knikken; g ze zegt nu eens op deze en dan weer op die manier „Ja?" 3 vragend of met een uitroeptekentje of ten teken dat ze de ander op de voet volgt, kleine signaaltjes van beschikbaarheid 9 K maar overigens zwijgt ze in alle talen. Pas als de ander uitgesproken is, komt zij aan de beurt. En Jan zal ze zoiets 3 zeggen in de trant van „Wat denkt u er zelf van? Welke op- jï lossing ziet u? Waardoor zou het gekomen ziin, meent u?" v In het maatschappelijk werk is dat 'n goede methode. Mnnr 3 een staf is nu eenmaal geen terrein voor maatschappelijk 3 werk. maar voor doodgewoon onderling verkeer. Dparom is *t daar geen pretie om met Laura te praten: je krijgt het gevoel dat ze wal achterbaks is en dat ze zich verstopt achter haar 5 techniekje Maar ze kan niet anders meer Ik heb u heel veel 3 over haar voorgeschiedenis verteld, maar dat schijnt ze alle- 2 •f maal vergeten te ziin: ze zwijgt er althans over in alle talen. J' het gaat anderen niet aan! I^OOS maakt zoiets van tijd tot tijd razend Koos is van an- P 5 der hout gesneden. Hij meent nu luist wel wezenliike din- 3 gen te moeten zeggen En die wezenlijke dingen haalt hij uit -• de bijbel Welbeschouwd is ook dat een techniekje en het is er -i- bovendien een, dat ook Knos zelf aan he' oog van zijn modernen- <i s®n onttrek!. Een teks- leveri geen zelfportret op, tenzij men altijd bepaalde leksten kiest en daarmee z'n eigen innerlijk 3 toch onthult. Maar de bijbelkennis van K os is zeer te prijzen i; en hij weet telkens weer andere accoorden aan te slaan Daar- om maakt Koos op zijn beurt ook Laura razend, al laat ze dat 3 natuurlijk niet merken Ze zegt alleen naar „Ja?" met 'n he- le stoet van vraagtekens. Misschien is Sybe nog de minst gecompliceerde. Die vertelt «raaf! en veel uit zijn leven, die zegt ronduit wa' hij van de 3 if ?,en denjet en wat hij als reactie op allerlei gebeurtenissen p "oelt. En daarnaast staat Jeanne als de meest ingewikkelde persoonlijkheid Wij welen wal daar achter steekt: dorp én j. stad ouders èn pleegouders, ervaringen én studie Maar haar 1 zesiotenheid brengt de anderen weer wat van de wijs Is ze jrot8^ de cniR anemisch gevormde Of is het wat an- P aers? Ziet u wel: ze moeten praten maar waf is dat alle- V maal moeilijk! WIJKPREDIKANT

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 17