BLAD-SINT DEELT VANDAAG DE PRIJZEN UIT... Blad Op &.ij, da Ho.o£dptyówin.n.a>iaSóe,H, IN DE BRIEVEN Brief aan de heer Scholten Doe het maar", zei haar man Je Hoofdprijs ging naar ouderling We s|aon 3-e andahe winnaheóóek TIP-PARADE HOE GROOT HEMD VAN IS HET GOD? 1 De jury aan hei woord Dit zou U kunnen doen, als Zó zou t kunnen bij „opvoeding". één keer over (^Wriótine^ En zo bij „de werkende vrouw" SATERDAG 3 DECEMBER 1960 if Mevrouw M. Scholten-Smitskomp (ruim twintig jaar „zo maar" een huisvrouw Mevrouw L. J. van der Schrier-Lagendijk (de 28-jarige moeder van drie blonde en blauw-ogige hummelsen Mevrouw G. J. van den Bosch-Brethouwer (vóór haar huwelijk onge veer zeventien jaar „werkende vrouw" zij wonnen de drie hoofdprijzen in onze wedstrijd op Blad-Zij". Wat tegenkwamen NU ALLE brieven zijn gele zen, de beslissing is geval len en de prijzen uitgedeeld, willen wij niet nalaten u even een paar dingen te vertellen, die de jury bij het bekijken van al die inzendingen hebben gefrappeerd. Dingen ook, waarom we hebben gelachen en eerlijk gezegd: soms ook geschaterd. Want, zoudt u geen plezier hebben als u in antwoord op de vraag over die mijnheer met die .vervelende knie" las: ,,Hard op het bel letje drukken en roepen conducteur, conducteur, er is hier een mijnheer onwel ge worden"? Of: ,,ik zou hem toch een venijnige prik met m'n parapluie op z'n ekster ogen geven, dat hij van schrik en pijn van dc bank op sprong"? En wat zegt u als een van de inzendsters het zich ongelukkig voelende meisje op de fabriek gepünigd laat afvragen: „zou mijn adem soms rieken?", waarna de schrijfster haar de bemoediging geeft „kind. daar is heus wel wat aan te doen Zo zouden wij nog meer voorbeelden kunnen geven. Ook echter voorbeelden van echt aardige opmerkingen, die we tegen kwamen. Zoals ..ik ben al 78 jaar en ik kan eer lijk gezegd niet zo goed meer schrijven. Daarom heeft m'n man het maar gedaan. Die is tachtig, maar hem gaat het nog goed af. Ik heb wel zelf alle antwoorden gegeven". Een beetje medelijden hadden we met de mevrouw, die bijna niet weet hoe zij de maand december heelhuids moet door komen. Al haar acht kinderen zijn....in diezelfde maand ja rig. bovendien is ze zelf ook in december geboren, terwijl haar man eveneens (ja, u raadt het al) in december ja rig is. En bleef het daar nog maar bij. Twee van haar kin deren zijn verloofd met resp. een meisje en een jongen, die ....inderdaad, terwijl nummer drie zich binnenkort gaat ver loven met een meisje, dat ja, heus: ook in december ja rig. Geen wonder dat zij zich heeft ingespannen om een prijs te winnen. Meegeleefd hebben we ook met de lezeres, die 's avonds bijna niet in slaap kon komen, omdat haar allerlei antwoor den door het hoofd sctioten. 's Morgens was zij het groot ste gedeelte ervan (helaas) vergeten. Het is haar zelfs overkomen, dat ze om vier uur wakker werd en ineens de oplossing van een voor haar moeilijke vraag duidelijk voor zich zag. We hebben wel wat op ons geweten! En dan waren er natuur lijk vele trouwe abonné's, die ons blad al vele en vele jaren lezen. Een van- haar schreef: „Deze week zei m'n man nog: je hoeft als je de krant leest niet eens een weekblad te heb ben. Zó uitgebreid en gezellig Is het zondagsblad...." Bedankt voor het compliment, we zul len het direkt doorgeven aan hen, die het zondagsblad sa menstellen.... Een beetje trots waren we op de uit het bui tenland komende brieven. We ontvingen zelfs post uit Zwe den, er kwam een brief uit Duitsland en ook België was o.m. vertegenwoordigd. rifONDER dat de jury er ook maar enig vermoeden van had, omdat geen van de juryleden deze priiswinnaressen persoonlijk kende, zijn de drie maal vijftig gulden dus terecht gekomen bij deelneemsters, die eigenlijk representatief genoemd kunnen worden voor de etappes, waarin zij hun prijzen wisten te ver overen. Want mevrouw Scholten kwam met huishoud-allerlei het aardigst voor de iag, mevrouw Van der Schrier gaf in één woord gezegd énige antwoorden op de opvoedingsvragen, terwijl mevrouw Van den Bosch een bijzonder goede visie had op de problemen, voorgelegd in de ronde werkende vrouw. En dat wilden wij u toch eerst even vertellen. De namen van andere gelukkigen, die voor een geld- of troostprijs in aanraking komen, vindt u natuurlijk ook op deze feestelijke pagina, waarop we nét voor de vijfde december een gulle Sint kunnen spelen. We hebben ons overigens deze week al een beetje als Sinterklaas gevoeld, toen we, gewapend met drie enveloppes, de hoofdprijswinnaressen zijn gaan opzoeken om haar het nieuws te vertellen. Graag willen wij ook op deze zaterdag met haar kennis laten maken. We zullen hierbij de drie rondes maar op de voet gaan volgen en eerst uw aandacht vragen vóór een: 't Liefst zouden we het stukje over me vrouw Scholten beginnen met een soort brief, gericht aan haar echtgenoot. Zo van: „Geachte heer Scholten. Van harte hopen wij. dat u, nu u deze 3e december samen met uw gezin thuis aan de Laan van Meerdervoort Sinterklaas viert, een bijzonder gezellige avond zult hebben. En dat deze pagina, die u als surprise in de zak vindt, een leuke verrassing voor u is. Weet u uw vrouw heeft name lijk meegedaan aan een wedstrijd en bo vendien nog een eerste prijs gewonnen ook! Zonder dat u het wist, heeft zij het geld al dagen in huis...." Ja, dat zouden we in zo'n brief zetten. U moet namelijk weten, dat het Haagse gezin Scholten (vader, moeder, twee zo nen van resp. 21 en 16 en twee dochters van 19 en 171 héél vaak aan alle moge lijke wedstrijden meedoet. Dat gebeurt dan met vereende krachten en vooral als er ee;n slagzin moet worden gemaakt, pie kert iedereen dagen lang op dé zin, die het zonder twijfel doen moet. Als moe der dan met een naar haar gevoel prima slagzin voor de dag komt, klinkt het in koor: „Hoe kom je daar nou bij, niks an". Overigens: verre reizen naar vreem- MEVROVW VAN DER SCHRIER moeder zal zelf de verhaaltjes vertellen de oorden, televisietoestellen ei auto's zijn er in het gezin Scholten nog nooit gewonnen Alleen een speldje van de K.L.M. en een kookboek... Maar: nu ligt de zaak anders. Het werd een eerste prijs, terwijl mevrouw Schol ten helemaal in haai eentje aan deze wedstrijd heeft deelgenomen. Niemand wist er wat van, alleen dochter Marjan was (een beetje) in het complot. Me vrouw Scholten is er niet wat men noemt uitgebreid voor gaan zitten. Op een maandagmorgen (ze had net een uurtje over) heeft ze papier en pen j epakt om voor de vuist weg haar antwoorden te geven. Laat het nu raak zijn! We hoe ven niet te zeggen, dat zij zich ten aan zien van de „goede-slagzinnen-makende" en „dat-zullen-wij-wel-eens-even bekij kende" man en kinderen volkomen ge rehabiliteerd voelt. Maar de grootste ver rassing beleeft dit gezin vanavond, als vader bij de pakjes déze pagina vindt. Zouden hij, de twee in Amsterdam stu derende kinderen én de twee nog thuis zijnde en op het gym gaande anderen van het viertal in de toekomst niet moe der het maar helemaal alleen laten doen? Voor de hoofdprijswinnares in de etappe „opvoeding" moesten we naar Lcimuiden, waar aan de Lijsterbeslaan 5 mevrouw Van der Schrier ons ontving in een zonnige kamer met veel bloeiende cyclamen in de vensterbank en een wat verschrikte jongste zoon Edwin één jaar in de box. „Heb ik écht die prijs gewonnen? Wat ontzettend leuk", zo reageerde deze nog jeugdige moeder, waarbij ze. eventjes overrompeld, met de kraaltjes van haarfranje ketting speelde (die overigens uitstekend bij haar japonnetje maat 36 harmonieerde). school, o m. in Poeldijk. De juffrouw La gendijk van toen en de mevrouw Schrier van nu voelt ongetwijfeld intuïtief aan hoe ze met de jeugd in het algemeen en natuurlijk met haar eigen jongens moet omspringen, want de jury vond haar in zending zó uitstekend, dat haar brief al gauw als „heel goed" apart werd gehouden 99 Vooral voor haar man vond ze het een reuze verrassing, omdat die haar eigenlijk met een „Toe. joh, doe mee, ik vind dat jij zo leuk schrijft" had aange moedigd. Mevrouw Van der Schrier kijkt nu eenmaal een beetje verlegen en wat bescheiden tegen zulke zaken aan. Maar toen ze eenmaal dacht „ik doe het" heeft ze zich dan ook volkomen in de verschil lende situaties ingeleefd en vooral bij de opvoedingsvragen zich steeds voorge steld wat ze tegen haar kinderen zou zeg gen. ook al zijn die nog maar vier-en-een- half en twee-en-een-half jaar oud, terwijl, zoals u weet, de hekkesluiter Edwin nog niet eens kan praten. Nu heeft mevrouw Van der Schrier een vrij grote ervaring met kinderen, want voor haar huwelijk was ze onderwijzeres op een lagere Wat deze prijswinnares die tussen haakjes lezen, schilderen en tekenen als liefhebberijen heeft met de enveloppe mét inhoud gaat doen? Na vijf decem ber zullen Erica. Arnoud en Edwin thuis van veel poppenkastvoorstellingen kun nen genieten, omdat Sint hen een mooie kast en de poppen heeft gegeven Moeder gaat er zelf de verhaaltjes bij vertellen.... MEVROUW VAN DEN BOSCH ik werd direkt zó enthousiast Tenslotte nemen wij u mee naar een woonark, verscholen liggend aan een stil haventje in Wassenaar. „Zenith" staat er op de schuit en je moet langs een smal pad om er te komen. Maar binnen vergeet je, dat je even moest zoeken en dat het weggetje door de regen wat modderig was. 't Is er bijzonder gezellig. Grote leren fauteuils staan uitnodigend klaar en de gastvrouw, mevrouw Van den Bosch, verwent ons direct met een kop soep. We zijn, zo horen we pas later, by een ouderling op bezoek. Geen sigaren-rokende mijnheer Al pratend ontdek je, dat dat er of zo maar bij een vrouwelijke ook wel een beetje inzit. Natuur- ouderling, want mevrouw Van den Jtfh. mevrouw Van den Bosch is Bosch werd enige tijd geleden els huisvrouw en met haar driejarig zodanig in haar Wassenaarse zoontje Jente ook moeder, doch wijkgemeente gekozen. Maar, het chapiter werkende vrouw daarover willen wij u graag later 1S haar met vreemd. Zeven jaar eens iets vertellen. Vandaag gaat was ze verbonden aan de gemeen- het om onze wedstrijd en als u tesecretane in Aalten en daarna mevrouw ruim tien jaar werkzaam bij de wilt weten, waarom Van den Bosch heeft meegedaan, zegt ze „Omdat ik de vragen zo enig vond. Gewone dingen, die je elke dag om je heen ziet en die je zelf ook kunnen overkomen. Ik werd direkt zó enthousiast, dat ik me er uitvoerig op heb bezon nen en zoals u wel gezien zult hebben uitgebreid ben gaan schrijven". Drie maal heeft zij meegedaan aan de wedstrijd, maar 't werd „werkende vrouw". Vereniging van Ned. Gemeenten in Den Haag. Die vereniging „het brandpunt van alle plaatsen in ons land", zegt mevrouw Van den Bosch er zelf van, bood haar de gelegenheid met alle mogelijke facetten van het leven in stad of dorp kennis te maken. Ze vond het er „heerlijk werken". Dat juist zij zegevierend uit de laat ste ronde van onze wedstrijd te voorschijn is gekomen, is vooral voor de jury toch wel een leuke gedachte. De enveloppe, die bij het afscheid nemen met de belof te „over dat ouderlingschap ko men we nog wel eens praten" als een witte vlek op de glanzend ge wreven kloostertafel achterbleef, is dan ook écht verdiend. Op deze pagina kunt u kennis maken met de drie hoofdprijs- winnaressen. Maar.... er zijn meer geldprijzen te verdelen. En wel drie tweede prijzen van elk 25, die zijn veroverd door: van u en vóór u Even iets over: pvEZE vraag, gesteld in de etappe „opvoeding" heeft ver- U schillende pennen in beweging gebracht, zodat wij er op deze feestelijke pagina even in een apart berichtje op willen ingaan. Inmiddels heeft Christine hier al enkele brieven over gekregen, die zij in haar „Open Brief" onder de loep heeft genomen. De jury nu is het volkomen met dc zienswijze van Christine eens. In de eerste plaats moet u weten, dat ook deze vraag ..uit het leven was gegrepen", zoals alle vragen in deze opvoe dingsronde. In een goed christelijk gezin heeft een van de kin deren een tijdje geleden deze vraag namelijk gesteld. En. is het immers niet zo. dat zulke vragen eigenlijk alleen maar in een christelijk gezin, waarvan de kinderen mét de Bijbel opgroeien, naar voren kunnen komen? Juist omdat ónze, dus ook uw krant, een protestants-christelijke krant is, hebben wij in het bijzonder aan situaties als deze niet voorbij willen gaan. Dit heeft dit mag u van ons aannemen niets met oneerbiedig zijn te maken. Integendeel, deze vraag werd in eerbied gesteld, in ontzag voor Hem. die hoog in de hemel woont. Wij hebben die vraag dan ook in deze geest aan u wil len voorleggen De jury heeft daarom gemeend, dat antwoord het beste te vinden, dat ingaat op de verering van het kind voor Hem, van wie vader en moeder altijd vertellen. mevrouw A. Meerman-Droog, Leeuwenbekstraat 20a, Rotterdam (huishoud-allerlei) mevrouw N. van Aken-Huisman, Korte Dreef 15, Rotterdam (opvoe ding) mevrouw P. Berkelaar-Schotel, IV. van Oranjelaan 29, Zwijndrecht (werkende vrouw) De drie derde prijzen, elk 10 groot, gaan naar: mevrouw C. C. Siegcrs-Harten- dorf. Utrechtsestraat 45, IJssel- stcln (huishoud-allerlei) mevrouw W. l'lthol-Rossum, Gocverncurlaan 81, Den Haag (op voeding) mevrouw I. J. G. van der Sip- Bleichrodt, Emmastraat II, Lei derdorp (werkende vrouw) U weet, dat er voor iedere ron de ook nog tien troostprijzen wor den uitgereikt in de vorm van ons boek „Tip-Parade". De gelukkigen die dit bock als Sinterklaas-surpri se ontvangen, zijn: ETAPPE HUISHOUD ALLERLEI: mevrouw B. Voogt, Emma straat 30, Dordrecht mevrouw A. G. van der Lin- den-Pieneman, Albert Verwey- straat 30, Noordwijk aan Zee mevrouw J. Schipper-den Ou den, Lijsterbeslaan 38, Rotter dam mejuffrouw H. de Jeu. Meeu wenstraat 65, Scheveningen mevrouw H. Westdijk-van den Burgh, Emmastraat 51, Rozen burg mejuffrouw B. de Jong, Sana torium „Zonnegloren", Soest mevrouw A. van Roon, Chr. de Wetstraat 45b, Rotterdam mevrouw A. Kerssen-Hooger- tverf, Prof. Henkestraat 18, Delft mevrouw H. Spek-van Zetten, Onwaardsedijk 24, Dirksland mevrouw N. Stout-de Lange, Donkersloot 12, Alblasserdam ETAPPE OPVOEDING: mejuffrouw H. Oudijk, Oude- dijk 165a, Rotterdam mevrouw W. de Fockert-Kal- denberg, A 115, Herwijnen mejuffrouw F. Woudsma, Gen. Bcrenschotlaan 141, Rijswijk (ZH) mevrouw M. van Pelt-van Daalen, Buitenkade 6, Nieuwen- dijk (N.Br.) mevrouw A. 1V/. Braunstahl- Hakkenbroek, Bildzigt 14, De Bilt mejuffrouw M. J. Vegt, Coper- nicusstraat 21. Den Haag mevrouw Van den Graaff, Alexanderstraat 4. Bolnes mevrouw H. Nutbeij-Plugge, Puttensestraat 23, Scheveningen ^HIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMllllllllllllliiiHtMiiiiitHiiiiiMiiiMimilmimnii| i \Y/~E MOGEN wel zeggen, dat de meeste deelneemsters aan onze wedstrijd bijzonder be- h W nieuwd waren naar de antwoorden van de andere briefschrijfsters én natuurlijk naar j| de mening van de jury over al die grotere en kleinere probleempjes. Zoals al eerder gezegd: bij een wedstrijd als deze geldt zeker niet, dat voor iedere vraag slechts eén ant- woord het juiste is. Voor verschillende situaties is meer dan een oplossing te geven en uiteraard heeft de jury daar terdege rekening mee gehouden. Als u dus nu de antwoorden gaat lezen, moet u deze zien als een gemiddelde oplossing, gekozen en samengesteld uit die verschillende mogelijkheden. We zullen de drie etappes maar op de voet gaan volgen en beginnen dus met „Huishoud-al lerlei". Volledigheidshalve laten we vóór iedere vraag nog even heel in 't kort de destijds gege ven situatie volgen. 1 SOPWATER is via uitlaatpijpjes op uw bal- I connet je op de schone ramen van uw bene den-buurvrouw terecht gekomen. 't Beste is eerst even het wegstromende water een halt toe te roepen en dan, gewapend met spons en zeem gauw naar beneden te gaan. U stelt zich even voor, maakt uw verontschuldigin gen voor deze „overlast" en vraagt of uw buur vrouw het goed vindt, dat u even de ramen over- zeemt. Zegt zij „nee", dan niet te veel aandrin gen. Uw bedoeling was in ieder geval goed. 2 UW gast draagt suède schoenen, terwijl u tijdens een t.v.-uitzending Iets onaardjgs over suède schoenen voor heren er uit hebt geflapt. U kunt hier, als het licht is aangestoken, ze ker even op terug te komen. Men behoeft immers door bepaalde opmerkingen de zaak niet erger te maken, dan die al is als die opmerkingen maar goed zijn. U zoudt b.v kunnen zeggen: „Verhip, ik zie nu pas, dat u ook suède schoe nen draagt! U zult daarstraks wel gedacht heb ben. Sorry hoor, maar ik ben ook zo'n flapuit. Misschien kan ik het een beetje goed maken, als ik u eerlijk beken, dat u deze schoenen wer kelijk goed staan." Of zoiets. Weet u van uzelf, dat u met zo sterk bent in het maken van goede opmerkingen, dan kunt u beter niets zeggen en een extra lekkere kop koffie inschenken. 3 KINDEREN hebben voor postbode gespeeld on brieven uit uw verlovingstijd in de huurt In brievenbussen gestopt. De kinderen niet straffen, u kunt beter de hand in eigen boezem steken, want eerlijk: bent u niet een beetje nonchalant met die brieven omgesprongen? De kinderen ook niet weer voor postbode laten spelen, want er zullen misschien heel wat buurtgenoten zijn, die niet eens weten hoe u heette toen u nog niet getrouwd was (Dat was een trucje bij deze vraag, welk addertje on der het gras de meeste lezeressen niet hebben ontdekt Verder de zaak als een grap opvat ten. Tegen de brief-terugbrengende buurman b.v. zeggen „heerlijk om weer even jong te zijn en verder maar afwachten, wie er nog meer de brieven komt terug brengen. Ook dan een „jeug dige glimlach" tevoorschijn toveren. A PLOTSELING komt er een goede vriendin van u opdagen, terwijl u druk met uw ka mers bezig bent. Gauw de ergste boel opruimen, koffie zetten en uw vriendin uitnodigen voor de lunch. Als u zeker weet de komende tijd beslist géén gele genheid meer te hebben de kamers te doen, dan zeggen „sorry, ik moet nog even door met m'n werk, ga lekker zitten, hier, heb je dit bock al gelezen?" (als 't een goede èn leuke vrien din is steekt ze trouwens vast een handje uit». Weet je: ik heb de komende weck of zo nog wél tijd om me verder met die kamers bezig te houden: dan gezelligheid voor „plicht" laten gaan. r OP vrijdag staan er ineens gasten op dc stoep. U hebt nog een rijksdaalder om even tueel aan hen te besteden. Dc jury die soms (heel) lang over ver schillende vragen heeft gesproken en geruime tijd aan het wikken en wegen is geweest was hier echter unaniem van oordcel, dat het besteden van die rijksdaalder, zowel als het in de portemonnee houden ervan, goed zijn. Frappant was, dat heel wat inzendsters prak tisch eenzelfde menu samenstelden, dat er overi gens aantrekkelijk uitzag. Wil men die riks uitgeven, dan kan men daar verschillende kanten mee uit. Men kan er ex tra vlees voor kopen, plus wat gehakt voor de soep. een gedeelte van het geld ook beste den voor iets lekkers bij de koffie 's avonds, terwijl de jury het kopen van een klein flesje wijn aan tafel ook een bijzonder gezellige mo gelijkheid vond. Wegens gebrek aan ruimte gaan we geen compleet menu doorgeven. Wél is het misschien goed als u weet, dat de jury vooral heeft gelet op dc tijd. die er in het klaar maken van de maaltijd zou gaan zitten. Zij vond een al te ingewikkeld menu niet juist, om dat de huis- en gastvrouw dan veel te lang in de keuken zou moeten staan. Aardig vond zij het idee bij aankomst van de gasten een „aan geklede" beschuit bij koffie of thee te serve ren, iets wat in vele brieven stond. 6DE dochter van uw vriendin wandelt In een laan (tijdens schooltijd) nogal „Innig" met een vriendje. Niet naar uw vriendin gaan om dit te ver tellen. U bent toch ook wel eens „in love" ge weest? Als men het meisje eens ziet, uitnodigen voor een kopje thee, een beetje „moederlijk" tegemoet komen en attent maken op het schoolverzuim. Niet dreigen „ik zal het wel eens aan je moeder vertellen, als je zoiets nog eens uithaalt". Wél haar een zekere verantwoorde lijkheid opleggen, zó, dat zij voelt iets onspor tiefs te hebben uitgehaald. Beslist aardig tegen haar zijn. n DE „aanminnige" meneer in de bus. Al is deze mijnheer dan geen „heer", u moet zich niet op hetzelfde niveau plaatsen door hardop de „heer" op z'n nummer te zetten. De man even aankijken, koel uiteraard, been terug trekken, eventueel een tasje zetten tussen uw been en het zijne en verder de „heer" als lucht behandelen. Heus een goede remedie. 11 trfrCrtz-CrtrCrtrCrtrtrtrirtr-trtrir-CriT-Cr-trirtri Bijna héél onze vrouwenpagi na is vandaag gewijd aan een al weken lang „verbeid" mo ment: de uitslag van onze wed strijd. Daar er zoveel over die wedstrijd te vertellen is, wil u even vertellen, dat zij deze week haar ruimte (bij hoge uit zondering) wil afstaan, terwijl u Uw kinderen roepen „klein meneertje, klein meneertje". De kinderen niet een standje geven, waar het „meneertje" bij staat. Dan accentueert u de zaak maar. Hooguit zeggen: „Wat een kleine kinderen zijn jullie nog. Geef mijnheer De Vries eens netjes een handje. Mijnheer De Vries, dit is Marietje en dit is Jaapje. En nu. jongens, in gerukt mars. Mag ik u even voorgaan, mijnheer De Vries?" O Hoe groot Ls het hemd van God? Als uw zoontje u dit vraagt (zie ook het stukje hierover op deze pagina» u er niet van afmaken. Het antwoord zou kunnen zijn: „zo groot als het hemd van pappa omdat voor kleine jochies pappa vaak hét ideaal is Wilt u dat hemd geen gestalte geven, dan zou u kunnen zeggen „Waar God woont is het nooit erg koud of heel warm. dus waarschijnlijk heeft God geen hemd nodig Een ander antwoord kan zijn: „zo groot als die mooie, blauwe lucht boven je" of „wel tien keer zo groot als die enorme brand weerauto. die je laatst zag" iom zo op aanspre kende manier Zijn grootheid uit te drukken». Dc haar naamgenootje voortrekkende oma. •A Iedereen was het er wel over eens. dat deze oma héél dom deed met dit voortrekken. Daar de jury. vooral bij de opvoedingsvragen graag een standpunt wilde innemen, dat zo veel mogelijk perspectief bood en dat ruimte openliet voor het herstellen van verbroken verhoudingen, voelt zij het meeste voor een antwoord als dit: Basje niet al te hard op de vingers tikken, hij zei wel iets dat minder fraai klonk, maar dat op dit moment voor hem volkomen waar was. Daarnaast in volle familiekring ook niet tegen oma uitvaren met een „ziet u nou wel, dat komt ervan". Basje bijv. afleiden door hem met koek-' jes te laten rondgaan en tegen hem zeggen: „Dat waren grote woorden Basje. maar binnenkort vind jij oma vast en zeker een „hardstikke lieve oma" als zij voor jou ook eens iets moois mee brengt. Wie weet wat JU voor jouw verjaardag wel van haar krijgt" Eventueel een paar dagen vóór Basjes verjaardag oma nog even hieraan herinneren. A Een nichtje van het platteland komt een paar T" dagen b(j u logeren. U verandert de kamer van uw dochtertje en wordt door haar „een huichelaarster" genoemd. „Hé, dat klinkt nou niet aardig" zou u kun nen zeggen. „Weet je. ik heb alleen maar een goede gastvrouw willen zijn. Ons nichtje is misschien een beetje gespannen door dat examen en daarom heb ik een sfeer willen scheppen, waarin zij zich thuis voelt. Maar: uiteindelijk is het jouw kamertje, dus als jij vindt dat je zo een goede gastvrouw kunt zijn.... Wat denk je. zullen we die kamer dan maar niet zo laten?" Theo koopt „utiekum" een pistool van de gulden, die hU aan een cadeautje voor z'n jarige vriendje moest besteden. Theo niet wat men noemt „zijn jasje uit vegen". Kleine jochies kunnen soms zo héél. héél hevig naar iets verlangen Toch konsckwent blijven: u hebt nee gezegd tegen dat klapper pistool én tegen Theo. dus moet het nee blijven. Het ding ook niet aan zyn vriendje laten geven: als vader en moeder het niet goed vinden, dat Theo een klapperpistool heeft, vinden het ook niet goed, dat het pistool aan dat vriendje wordt gegeven. U zou deze voor Theo ongetwijfeld bittere pil wat kunnen vergulden door hem voor die 35 cent iets anders te laten uitkiezen, dat hij dus zelf mag houden. 6 Uw zoontje snoept uit de koekjestrommel (opa doet het ook) Opa's hoeven niet altijd om een koekje te vragen, zónen wel! Jij kunt toch niet alles doen. wat opa ook doet! Dan kun je ook wel een pijp gaan opsteken, toe nou En opa zou wel een lollie kunnen gaan kopen Laat ik het dus nooit meer zien. je krijgt al drie koekjes per dag en dat is toch genoeg hè opa.. Daarbij kunt u opa aankijken (een beetje betekenisvol), dan zal ook hij die wenk wel begrijpen. 7 „Is die foto van omoe uit de hemel komen vallen?" „Nee hoor, natuurlijk niet Die foto van omoe hadden we nog. En omdat ze nu in de hemel is en wij haar nu niet meer kunnen zien. zetten we maar een mooie foto op de schoorsteenmantel. Is zij toch nog een beetje bij ons, hè?" ook niet tegenkomt. Volgende week hopen wij door véél Ups mec te nemen, dc hierdoor ontstane „schade" een beetje In te halen iriricttitirtrtrtctrtctrtficüü-üirb-trtiirü-li mevrouw Haasnoot-van Eg- mond, Moleneind 42, Rijnsburg mevrouw A. Visser-de Jong, Stadhoudersweg 9d, Rotterdam ETAPPE WERKENDE VROUW: mevrouw G. Kiel-van Ek, Van Heemstraiveg 18. Wassenaar mevrouw B. Vis-van der Mik, Nieuwstraat 30, Alphen aan de Rijn mevr. G. N. Dixhoorn-Reyn- der, Binckhorststraat 23a, Den Haag mevrouw S. D. Buth-Caron, Kortewegje 19, Sommelsdijk mevrouw Nieuwland, Steyn- laan 173, Den Haag mevrouw G. Kamminga-van der Meer, Wm. Buytewech- strdat 200, Rotterdam mevrouw E. J. Doomeweerd- Hoek, Stuivezand K 39 I, Olde- broek mevrouw M. H. den Ouden, Markelostraat 77, Den Haag mevrouw J. Dronkert-Troost, Wolphaertsbocht 277c, Rotterdam mevrouw A. van den Dool- Timmer, Bragastraat 44, Den Haag IEen „springerig joch" trekt in de zaak, waar u als winkeljuffrouw werkzaam bent een stellage om. De jury is unaniem vóór het begrip: de klant is koning. Reageert de moeder van het jnch op de ingedeukte blikken en de kapot gevallen fles sen sla-olie met een „wat een geluk, dat wij een w.a.-verzekering" hebben, dan dit met een vrien delijke glimlach accepteren. Als de schade na verloop van tijd is betaald, nog even bedanken. Is de klant niet w.a.-vérzekerd: er dan beslist geen drama van maken. Als mevrouw dit zelf aanbiedt haar de gedeukte blikken tegen in koopsprijs laten meenemen, maar. zegt ze daar niets over. dan gaat de winkeljuffrouw er ook niet verder op door. Het kind. als het erg ge schrokken is, niet él 'e boos aankijken, een volgende keer, als het weer meekomt, even naar hem lachen met een: „wij weten het samen wel" Dan zal hij zich beter beheersen. Door zo op te treden heeft u een klant behouden O 'n Jongen in uw klas neemt steeds Iets weg. De moeder laten „uitfoeteren", dus rustig naar haar luisteren als ze met klem en vertoon van woorden zegt, dat héar jongen het dit keer niet heeft gedaan. Dan eens rustig met haar praten en zeker niet zeggen, dat hij wél die spulletjes heeft weggenomen. De zaak nog een keertje afwachten en gebeurt het dan weer de moeder voorstellen eens met haar zoon naar een medisch opvoedkundig bureau te gaan. Er moet toch een oorzaak voor dat wegnemen zijn. Pro beren het vertrouwen van de bewuste jongen zo veel mogelijk te winnen. 3 De „Jonge" verpleegster, die haar 25-jarig jubileum liever niet wil vieren. Als de jury die verpleegster was. ging zij even met de directrice praten om haar Ie ver tellen het ontzettend te vinden als feestvarken te moeten fungeren, Dat ie haar goede bedoe lingen zeker op prijs stelt, moet wel worden gezegd, terwijl je eveneens vertelt, dat je altijd met plezier in dit ziekenhuis hebt gewerkt en nog werkt. Je zou haar kunnen vragen of je deze dag in familiekring mocht doorbrengen, waarbij je haar uitnodigt die dag een kopje thee te komen drinken. Ben je intern, dan kun je b.v. 's avonds bij je ouders, een broer of zuster, of een vriendin een gezelligheidje houden. Die weten toch wel hoe oud je bent. A U bent niet sterk In Frans en moet een Franse brief schrijven. In ieder geval naar je chef toestappen en zeggen, dat je het er denkelijk niet zo goed zal afbrengen met die Franse brief. Hem vragen of hij het goed vindt, dat je zélf even naar de secretaresse van de grote baas toegaat om haar te vragen die brief te schrijven (dus niet de baas dit zaakje laten opknappen). Als de secretaresse dan nog de zaak gaat rondbazuinen, zal de baas jou daar niet op aankijken, alleen die secreta resse. Je wél voornemen heel gauw iets aan je Frans te gaan doen r Je collega-vriendin, ook kraamverzorgster, komt aandragen met een taart, die zt) uit het „kraamhuls" heeft meegenomen. Nee, in ieder geval niet meehappen in dat lekkers. Maar óók niet die vriendin direkt met boze woorden te lijf gaan en haar vergelijken met een dievegge ook al heeft ze niet eerlijk gehandeld. Je zou kunnen zeggen: „Joh, neem die taart morgen weer mee terug, ik weet zeker, dat hij jou ook niet lekker smaakt. Weet je wat. dan trakteer ik morgen op iets, waarvan je nu al kunt watertanden, dat verzeker ik je!" S Het jonge meisje, dat zich niet thuis voelt temidden van haar roddelende collega's op de fabriek. Dc iury vindt, dat dit meisje niet direkt een andere baan moet zoeken, je moet de moed niet zn gauw opgeven. Om nu aan die groep meisjes te vragen „wat hebben jullie tegen nze" is ook niet verstandig, want dan hebben die meisjes het grootste plezier om je vraag en ben je nog ver der van huis Proberen de meisjes ergens te ra ken op een gevoelig punt en is dat vaak niet een zakje frites, een kroket of een flesje lim? Niet trachten ze er mee te lijmen of om te kopen, gewoon een keer moedoen en plotseling zeggen: ..ik trakteer". Daarna zou je aan één van die collega's kunnen vragen, „toe zeg me nu mns eerlijk, is er wat of verbeeld ik me dat alleen maar 'k Heb er nogal last van" Mis schien wordt dat ene meisje zo wat milder ge stemd en zal zij de anderen een beetje kunnen afremmen. •7 Ecu gehuwde werkende vrouw wordt ge- vraagri extra werk te doen. terwijl *e die middag met haar man de stad In zou gaan. Met je man meegaan. Altijd! Hem niet eens ipbellen om overleg met hem te plegen Wél aan de chef voorstellen of het goed is, dat je s avonds het werk afmaakt. Als de aankoop is geslaagd en het bankstel dus gekocht, tijdens het kopje thee daarna je man zeker even vertellen, wat er is gepasseerd, dan zal hij ongetwijfeld weten, dat hij vóór het werk op dat reisbureau gaat. omdat je immers het bewijs hebt geleverd, dat je „samen" belangrijker vindt, dan „reis bureau"? Misschien gaat hij dan die baan nog leuk vinden

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 15