Tweede overhemd >/2 prij8 Graailonen schippers en eerste monteur nu hoger PRAKTISCHE GESCHENKEN KORS Nederlandse literatuur in Indië en Indonesië Dodelijk ongeluk in Leiden JAPONNEN „LUCIENNE" Tuinbouw en Plantkunde nu ook in Rijnsburg Trouw en volharding in Sassenheim beloond TELEFUNKEN RADIO en T.V. KROMHOUT V isseri j golf j es L. van der Plas 25 jaar bij Sikkens NIEUWE LEIDSCHE COURANT 9 VRIJDAG 2 DECEMBER 1960 Leids Academisch Kunstcentrum GISTERAVOND hield Bob Nieuwenhuys, schrijver onder meer van Vergeelde Portretten en Tussen twee Vaderlanden, een causerie over Nederlandse literatuur in Ned. Indië en Indonesië. De lezing, ge houden op de zolder van het Prytaneum, heeft waarschijnlijk menig mis verstand over de in Indië ontstane Nederlandse literatuur uit de weg ge ruimd. De boeiende wijze van vertellen van de heer Nieuwenhuys had zeker een groter aantal belangstellenden gerechtvaardigd. Deze avond hadden vooral de in Indië ontstane Nederlandse literaire produkten van na 1935 de belangstelling. Ter inleiding gaf de spreker een kledn overzicht van wat zich vóór 1935 op dit gebied in Indië had voltrokken. Belangrijk is. dat men voor ogen houdt, dat de Indische letterkunde zich onder geheel andere omstandigheden h eeft ontwikkeld dan de Nederlandse, hoewel beide literaturen zich van de zelfde taak bedienen. Zodoende kunnen we bij de Indische letterkunde ook niet dezelfde hulpwetenschappen ge bruiken als bij de Nederlandse. Men zal zich moeten bedienen van de zgn. Indologische wetenschappen, niet-wes- terse-sociologie, staatszorg e.d.. Het blijft een feit, dat de Indische letter kunde moeilijk te integreren valt in de Nederlandse literatuur, al zijn namen als Busken Huet en Multatuli hier alom bekend. In de historie zien we in Ned. Indië telkenmale figuren van grote literaire of epistolaire begaafdheid opduiken. Zoals de scheepsarts Nicolaas de Graaf, die reisbeschrijvingen heeft nagelaten, welke die van Bontekoe verre over treffen. Een andere merkwaardige ver schijning is Van der Tuk. een geniaal taalgeleerde en een bijzonder epistolair talent. In een boekje over de Europeaan in Indië Van Ritter wordt duidelijk ge wezen op het ambivalente van deze als het ware getransplanteerde mens. Het zelfde element treffen we dan ook in de Indische literatuur aan. De 19e eeuwse Indische letterkunde houdt zich vooral bezig met de kwestie: vóór of tegen Indië. Een schrijver als Bas Vet laat in zjjn werken duidelijk zijn negatieve gevoelens blijken. Een verder kenmerk vindt zijn oorzaak in het feit. dat de kleine Europese minder heid voornamelijk een mannengemeen schap was. Na 1840, als de Europese vrouw haar intrede in Indië doet, en met zich de westerse moraal brengt, zien we veelvuldig het thema van de con cubine als probleem verschijnen. Zoals de spreker zich treffend uit drukte, is de Indische literatuur ont staan uit geroddel op niveau. Het rod delen was typisch het gevolg van het isolement waarin de Europese gemeen schap leefde. Verder heeft de Indische letterkunde als voornaamste kenmerk, dat het een vertelliteratuur is. Na deze inleidende woorden be handelde de heer Nieuwenhuys de meer moderne schrijvers. Als uit gangspunt werd genomen Land van Herkomst (1935) van Du Perron, die van 1936-38 in Indië ts geweest en daar de zeer begaafde Walraven heeft ontdekt, iemand die vooral epistolair van zich heeft laten horen. Natuurlijk kwamen ook ter sprake de boeken van Maria Dermout, onder meer De 1000 dingen. Maria Der mout bereikt, door veel feiten niet te interpreteren een bijzonder sug gestieve stijl, die soms echter wat al te precieus dreigt te worden. Alberts (De Eilanden en De Bomen) schrijft in vele opzichten geheel anders dan Maria Dermout. Hij geeft niets van de Indische atmosfeer. Zijn schrijftrant is nogal kaal. Robinson en Reesink zijn twee merk waardige figuren in de Indische letter kunde beide van gemengde geboorte. De eerste leeft in een'mcngcultuur, de laatste is sterk gericht op de Indische cultuur. Reesink's voelen en denken is ook typisch Indisch. Hij kent geen sterke scheiding tussen mens en natuur. Zijn poëzie is doortrokken van een stroom van erotiek, zoals men kan horen uit zijn gedicht Breuklijn. Ten slotte las de heer Nieuwenhuys een stuk voor uit zijn eigen boek Ver geelde Portretten, waarin duidelijk de band maar ook de stand tof zijn In dische familie tot uitdrukking komt. Gisteravond omstreeks zeven uur had op de Zijlsingel bij de De Ruyterstraat een aanrijding plaats tussen een Eltax- bus en twee voetgangsters. De belde voet gangsters staken over toen de bus reeds op zeer korte afstand genaderd was. De chauffeur poogde door zeer krachtig remmen nog een aanrijding te voorko men, maar hij kon niet verhinderen dat hi) met de rechterbumper beide voet gangsters greep. De 89-jarige weduwe mevr. Van Wee- ren-Baart kreeg een schedelbasisfractuur en ander letsel; zij werd naar het A.Z. vervoerd en is daar in de loop van de avond overleden. De andere voetgang ster, de 60-jarige mevr. Meij-de Roo, kreeg een sleutelbeenfractuur en een lichte hersenschudding. Ook zij werd met de E.H.D. naar het A.Z. vervoerd. Een 80-jarige vrouwelijke inzittende van de bus kwam door het krachtige remmen tegen het dashboard terecht. Zij klaagde over pijn in de horst, maar wenste geen geneeskundige hulp. i GEMEENTE LEIDEN OIfidülm publicatim Uitbreidingsplan De burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis dat de Gemeenteraad in zijn vergadering van 28 november 1960 heeft bepaald dat een uitbreidingsplan dan wel een herzienipg van het uitbrei dingsplan wordt voorbereid voor het ge bied der gemeente, aangegeven op de bij dit besluit behorende kaart, gemerkt K II 01044B, omvattende het Schutters veld en omgeving. Leiden, 1 december 1960. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. Puzzel-prominenten 1. J. P. Galjaard, Lopsenstraat 13, Leiden. 2. W. Faas, Wilihelminastraat 47, Lisse. 3. P. v. d. Gugten, Buitensluis straat 67, Katwijk aan Zee. HERVORMDEN VAN LEIDEN Is in het binnengekomen bedrag ook reeds Uw bijdrage begrepen? Helpt mede de 200.000 te bereiken 1 december I960 24 november 1960 t november 1960 4 november 1960 31 oktober I960 27 oktober 1960 34 oktober i960 18 oktober 1960 175. lm. ISoomen in het zilver Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Assurantiekantoor lm. Noomen recipieerde de heer Noomen gistermiddag in het Gulden Vlies. Velen kwamen hun gelukwensen, die vaak vergezeld gingen van bloemen en geschenken, aanbieden Onder de aanwezigen zagen wij onder meer wethouder Stolp, 's Morgens waren de naaste medewerkers van de heer Noo men reeds bij elkaar geweest op een in tieme bijeenkomst en hadden daar namens het personeel bloemen en geschenken aangeboden, 's Avonds was er voor het personeel met hun resp. echtgenoten(es) e^n diner. Onder de gelukstelegrammen waren die van vroegere medewerkers uit Ame rika, Canada en Australië. MODEHUIS Exclusieve Damesconfectie Botermarkt 17 Telefoon 32765 PROMOTIE TE LEIDEN Aan dc Leidee universiteit is bevorderd tot doctor in de wis- en natuuritunde, cup een proefschrift getiteld: „Some ejqperl- riments on heat transfer and magnetism below i°K", de heer A R Miedema, gebo ren in 1933 te Leeuwarden en wonend te Leiden. Promotor was prof. dr. C J Gorter. In dit proefschrift worden besproken: on derzoekingen, uitgevoerd bij temperaturen beneden I K. welke zijn bereikt met behulp van de methode der adlabatische demag- netisatie Achtereenvolgens werden behan deld experimenten met onderkoelde oplos singen van paramagnetische lonen in alco hol. het probleem van warmteoverdracht bij zeer lage temperaturen en het sterk anieotropc magnetisme van enkele tutton zouten. Bij dc laatstgenoemde onderzoekin gen 1b behalve van zuiver magnetische metingen ook gebruik gemaakt van gege vens over dc ruimtelijke hoekverdeling van gammas trailing, uitgezonden door in de tut. tonzout kristallen opgenomen radioactieve atoomkernen. Begrotingsbijeenkomst Rijnland De verenigde vergadering van het hoogheemraadschap van Rijnland heeft In het gemeenlandshuis te Leiden haaf begrotingsbijeenkomsit gehouden. De omslag voor 1961 kon onveranderd worden geraamd op f 12 per ha onge bouwd en f 1,40 per f 100 belastbare op brengst gebouwd. Met voldoening werd kennisgenomen van he<t feit, dait Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland en Noordholland Rijnlands voorstel van vorig jaax tot wijziging van het reglement op het punt van de zorg voor de afvalwaterzuivering hebben over genomen en dit thans in de loop van de wiroter aan de Staten der beide provin ciën ter vaststelling zullen voorleggen De zorg voor Rijnlands archieven en de inbewaarneming van polderarchieven werd nader geregeld in een nieuwe ar chief verordening. Het dagelijks beheer van deze oudste en meest omvangrijke verzameling waterschapsarchivalia in den lande zal voortaan berusten bij een amb tenaar van de administratieve dienst met de titel van chartermeester. Van de verdere besluiten, die van meer formele en huishoudelijke aard wa ren, zij nog gememoreerd de herverkie zing als plaatsvervangend-hoogheemraad van mr. dr. J. Hazenberg, wethouder en burgemeester van Wassenaar. Simultaanseance L.S.B. De Leidsche Schaakbond deelt ons me de, dat een aantal van de 180 borden voor de monster-simultaanséance op 20 december reeds dinsdag in dit blad aangekondigd - zal worden gereserveerd voor spelers binnen het L.S.B.-rayon, die niet bij een vereniging zijn aangesloten Deze spelers kunnen inlichtingen inwin nen of zich voor deelname aanmelden bij M. J. de Bock, Bevrijdingsplein 27, Lei den; M. D. Etmans, Cronesteinkade 32, Leiden, tel. 01710—25704; mr. A. J. Mul der, Jan Lievensstrsat 18. Lelden, tel. 01710—31506 (huis) en 01710—22106 (kan toor); J. G. L. Tervooren, Oranjestraat 44, Leiden. Deelneming aan de séance is gratis. Eveneens ls de toegang voor alle belang stellenden gratis. De inschrijving sluit 10 december. OEGSTGEEST Een dichter sprak De Poelgeesterwij kgemeente had voor gisteravond de dichter Ad den Besten uitgenodigd. Deze zei onder meer, dat de cultuur een menselijke aangelegenheid is. Hoewel wij beelddragers van God zijn, is onze cultuur verwereldlijkt. Ook in kunst en wetenschap wordt te weinig re kening gehouden met God. De christenen hebben over het algemeen een culturele achterstand. Dc heer Den Besten schonk ook aan dacht aan de techniek. Het menselijk brein blijft achter bij de machines, die het heeft ontworpen. De techniek is de god van deze tijd. De mens voelt zich machteloos. Inplaats dat hij de techniek beheerst, is het soms juist andersom. Aan het begin van de avond deelde de heer J. L- Swellingrebel mee, dat ds. Cal- lenbach wegens ziekte was verhinderd aanwezig te zijn. Burgerlijke stand GEBOREN: Pietër Jan, z v J H van Roon en P H E M Potgieser; Karin Ma ria A, d v W Heemskerk en M van Steenbergen; Roosje, d v M Vonk en B Werij. GETROUWD: A van der Zwan. 23 J, 's-Gravenhage en M E van Abswoude, 22 j, E. Specht, 35 j en J C Santee. 37 j, Amsterdam; A A van Ooij. 22 j en L W von Liebenstein, 22 j, Leiden; J B A M Kemperman, 29 j en W A A M Riksen, 26 j. Dongen. De Koninklijke Nederlandse Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde kenmerkte zich de laatste jaren door grote opgang, niet alleen met be trekking tot het ledental, doch ook wat haar activiteiten betreft. Een bewijs van dit laatste was dat gisteravond in de bestuurskamer van „Flora" de oprich ting van de afdeling Rijnsburg en om streken van deze vereniging een feit erd. Het initiatief tot deze bijeenkomst was uitgegaan van dr. J. Wasscher, ad viserend lid van het hoofdbestuur en rijkstuinbouwconsulent te Aalsmeer. Organisatorisch werd de vergadering verzorgd door het comité Bloemenvak- t en toon stelling Rijnsburg. waarvan de leden zich als lid voor de nieuwe afde ling opgaven. Tevens werd besloten dat het comité niet meer als zelfstandige eenheid zal optreden, doch als subcom missie van de Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde. Dit wijst er al op welke richting de afdeling Rijnsburg zich zal gaan specialiseren: uitbreiding het assortiment bloemen dat in Rijnsburg en omgeving wordt geteeld, verbetering van de kwaliteit der ge teelde bloemen en het geven van voor lichting over de bloementeelt en alles wat daarmee samenhangt. Dr. Wasscher wees er in een enthou siaste toespraak op dat het ledental in de laatste drie jaar verdubbeld is. Niet alle afdelingen hebben eenzelfde karakter. Een afdeling als Aalsmeer heeft een sterke hang naar de kweker; spr. stelde zich voor dat dit ook in Rijns- burg het geval zou zijn. In Aalsmeer on derkent men reeds lang het belang van de Maatschappij: de afdeling telt daar ongeveer 1100 leden, vrijwel allen vak genoten. In Aalsmeer organiseert men maandelijks een voorlichtingsavond. Er is een bloemsohikcursus. er worden ten toonstellingen gehouden en het meest aansprekend is het bloemencorso. Voorts is er een sub-commissie voor het tuin- bouwonderwijs. die zeer nuttig werk ver richt. De leden krijgen maandelijks het blad „Groei en bloei" onder redactie van de heer J. H. Riemens toegestuurd. Dc contributie bedraagt f 8 per jaar. Na ampele bespreking werd de afde ling Rijnsburg opgericht. Het voorlopig bestuur werd als volgt samengesteld: voorzitter de heer J. Schild, secretaris de heer L. de Mooy en penningmeester de heer C. de Mooy. Eind december zal de afdeling middels een propaganda-avond worden geïntroduceerd. Ouderavond Tuinbouw school In de peheel gevulde Petrakerk aan de Voorhouterweg hield gisteren de Chr. Lagere Tuinbouwschool een ouderavond. Vele ouders van leerlingen waren aan wezig Deze bijeenkomst welke groten deels door de leerlingen zelf werd ver zorgd met muziek, zang. voordracht opstel, kan zeker geslaagd worden ge noemd. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer T. Kralt, memoreerde in zijn openingswoord de voorspoedige groei die de tuinbouwschool sinds 12'i jaar te zien geeft. Hij wees de leerlingen in het bij zonder op het belang van de talenkennis. Wegens de grote vraag gaan wij door met onze succeavolle St. Nicolaas aanbieding RUIME SORTERINC COjO OVERHEMDEN Dat kan II A IC Aki C Dl CD Haarlemmeretraat 109, to. Bata alleen lYl/A I jU ll O I E. lx Leiden Telefoon 24016 Nadat wethouder Landbergen namens en W. het woord had gevoerd, sprak directeur G. Doeter. Hij noemde de snelle groei van vijftien leerlingen in 1948 tot thans, uniek in Nederland. Toen dc nieuwe school aan de Sandtlaan in 1952 in gebruik werd genomen, was deze op dat moment de mooiste van ons land. Vanaf september j 1. telt de school drie eerste klassen. Het nieuwe leerplan be oogt meer onderwijs te geven, hetgeen rwerkelijkt zal moeten worden door de leerlingen op jongere leeftijd toe te laten. Hopelijk zal men dan ook op 1 sep tember 1961 in staat zijn de leerlingen reeds vanuit de zesde klas der lagere school over te nemen. Over de inhoud van het onderwijs merkte spreker op. dat men in de eerste klas de scholieren handvaardigheid en in de tweede klas vakvaardigheid bijbrengt. De talen aldus spreker, geven moeilijkheden, het Engels is niet verplicht, zodat de belangstelling bij de leerlingen in de loop der school jaren helaas minder werd. Het programma vraagt van de leerlin gen de inzet van hun volle energie. Spre ker besloot zijn toespraak met een uit eenzetting over de wijze waarop het chris telijk karakter van de school wordt ge handhaafd. Men leest uit de Bijbel en spreekt over de gelezen tekst. (Advertentie) OVERHEMDEN SPORTHEMDEN RUITHEMDEN TRUIEN SJAALS SOKKEN ZAKDOEKEN ZELFBINDERS PYAMA'S PYAMA|AS|ES HAARLEMMERSTRAAT 241/243 Filiaal: HAARLEMMERSTR. 3 De meeste Sassenheimers kennen al Hans Bergman en zijn zes getrou wen. En heel Nederland heeft het kunnen lezen in een reportage van een der weekbladen. De spastische Hans heeft dank zij zijn enorm door zettingsvermogen en zes klasgenoten het Mulo- en middenstandsdiploma behaald. Het ene meisje, namelijk Mieke Keijzer, en vijf jongens, Sjaak Pit, Leo Koning. Jaap Verbeek, Henk den Butter en Kees Batenburg, zijn vijf jaar lang met Hans opgetrokken. Bij toerbeurt van een week haalden zij Hans van huis, reden hem naar school, stonden hem daar bij, reden hem weer naar huis waarna men sa men het huiswerk maakte. Het resul taat van deze trouw en doorzetting was dat Hans met prachtige cijfers slaagde. Door de publikatie is dit verhaal het Algemeen Nederlands Verbond te Den Haag ter ore gekomen. Deze organisatie stelt zich tot doel het ge voel van saamhorigheid te bevorde- Auto op Breestraat peslipt Gisternacht is een personenauto op de Breestraat ter hoogte van het Trianon- theater over de tramrails gealipt. De auto kwam tegen het trottoir terecht on vervolgens tegen de voorpui van de speelgoedwinkel Groesz. Drie talageru:- ten van de winkel werden gebroken en de auto werd zwaar beschadigd. E;n 18-jarige inzittende van de auto, mej. A. van der Keur uit de Meerburgerstraat, kreeg een gekneusde enkel en moest naar het Academisch ziekenhuis worden gebracht. ACADEMISCHE EXAMENS NIJMEGEN, 1 december Geslaagd voor doet. geschiedenis: J F van Oem (Weert). Kand rechten: PGM Vinks (Tilburg) en B Tolud (Aülemaar). (Advertentie) UW DEALER RIJNSBURG VLIET N.Z. 32 TELEFOON 3710 H1LLEGOM Auto's botsten Op de Loosterweg bij de koelijsinrich- ting van de firma De Jong zijn twee auto's met elkaar in botsing gekomen Het bleef bij materiële schade. Ook op de Haarlemmerstraat botsten twee auto's. Alleen schade. NA A OVERLEG TUSSEN de redersver enlging voor de haringvisserij en de werknemersorganisaties ls thans ook het graailoon voor de schippers van de loggers en de eerste monteurs verhoogd. De graailonen van de overig* beman ningsleden waren reeds eerder verhoogd Het graailoon voor een schipper ls vast gesteld op 80 en voor de eerste mon teur op 75 per week. Voor schippers en eerste monteurs be tekent de overeenstemming tussen re ders en vakbondsbestuurders een aardig buitenkansje, want het nieuwe loon geldt ook voor de periode van vier we ken voor het begin van de teelt 1960. (Onder graailoon verstaat men het loon, dat wordt uitbetaald in de graaitijd, de tijd. waarin dc loggers voor de visserij worden gereed gemaakt). Tussen reders en vakbonden is ook overeenstemming bereikt in het gerezen geschil over de bepaling van de netto besomming van schepen, die hun vangst in het buitenland verkopen. De aftrek voor havenkosten enz. werd door de vissers veel te hoog gacht. .Voor het vorkopen van de vangst in Engeland kwam dit zelfs neer op 49.6 procent van dc bruto-besomming. Bij onderzoek in Engeland bleek deze aftrek formeel ge zien juist te zijn. De vakbonden waren evenwel van mening, dat een dergelijke hoge aftrek onaanvaardbaar was. De reders waren gevoelig voor de argumenten van de vakbonden. Het gesprek over deze kwes tie heeft het resultaat opgeleverd, dat met ingang van 1 december 1960 niet meer dan 20 procent van de bruto-be somming voor het vaststellen van netto-besomming mag worden afgetrok ken. Meer loon De Vlaardingsc redersvereniging cn dc vakbonden hebben overeenstemming be reikt over de verhoging van de lonen van de Vlaardingse boetster» mei vijf procent. Het College van Rijksbemid delaars heeft aan deze loonsverhoging zijn goedkeuring gehecht. Geen treilers Er zijn gisteren zoals werd verwacht geen treilers en ook geen loggers in IJmuiden aan de markt gekomen. De aanvoer werd verzorgd door negentien kotters met een totale vangst van 36K kisten verse vis. Er waren 45 kisten wijting, 5 gul en kabeljauw, 20 schol, 10 diversen. 20 stijve kabeljauwen en 12.000 kilo tongen. Het span UK 243 en UK 244 van de Gebroeders Bos zorg den voor een verrassing door 250 kisten verse haring aan te voeren uit het Ka- naalgebied. Opnieuw weinig Ook voor vandaag werd gisteravond in IJmuiden heel weinig aanvoer ver wacht. Er waren geen treilers of grote motorloggers uit de noord thuisstomen- de. Het aanhoudende slechte weer cn dc slechte vangsten als gevolg daarvan worden nu goed merkbaar Voor de vrijdagmarkt liepen er een flink aantal kotters met tongen en schol en wat wijting aan boord IJmuiden binnen. Mooi resultaat Het lag voor de hand, dat de Gebroe ders Bos met zo weinig aanvoer als donderdag veel eer van hun werk zou den hebben. Voor de door hun aange voerde haring werd door de handel 19 tot 24 per ki9t van 50 kilo betaald Het span besomde het fraaie bedrag van 7000. Van de overige prijzen valt bij een zo geringe aanvoer als donderdag wei nig te vertellen. Schol III was met 85 tot 80 per kist van 50 kilo krankzin nig duur. De tongenprijzen bleven ongeveer ge lijk. Grote tong noteerde ƒ4,50, groot middel f 3,70 tot 3.60. klcinmlddel ƒ2,60 tot 2,50, long I 2,60 tot 2.50 en tong II ƒ1,60 per kilo. Wijting werd verkocht voor 21 tot 17 per kist van 50 kilo verkocht. Weer storm Hel was opnieuw buitengewoon storm achtig weer om de noord. De treilers cn loggers meldden windkracht 7. De vis serij werd evenwel voortgezet cn zo waar met meer resultaat dan eergiste ren De treilers cn loggers gaven vang sten door van 150 tot 300 manden ma kreel cn koolvis per dag. Dc Toronto ving in drie trekken 120 manden ma kreel en koolvis. de Postboy IJM 35 deed een trek van 60 manden makreel, de Cornell* den Duik had ern dagvangst van 200 manden kleine makreel en de Amsterdam IJM 28 deed een trek van 50 manden haring. Bij de Pittboei bleven 'de tongenvang sten onveranderd goed. De loggers en kotters gaven etmaalvangsten door van 250 tot 400 kilo tongen. 10 tot 15 man den schol cn wijting en 2 tot 3 man den tarbot. Sommige schepen vingen daarnaast nog 10 tot 15 stuks kabel jauwen. Uit het Kanaalgebied komt slecht nieuws: de schepen hebben opnieuw vrijwel niets gevangen. ren en de gerechtvaardigde trots op land, valk en taal aan te kweken. Het testament van mr. H. L. A. Vis ser vermeldde een groot bedrag voor deze organisatie met de omschrijving dat het geld besteed moest worden aan hen die grote menslievendheid en doorzetting toonden. Hierdoor zijn de Visser-N eerlandia-prijzen ont staan. Het bestuur van het Algemeen Nederlands Verbond heeft nu beslo tenaan Hans Bergman en „de zes" elk een bankboekje te schenken met f 500,Op een nog nader te bepa len datum zal een bestuurslid deze boekjes persoonlijk o\>erhandigen in het bijzijn van de ouders en het hoofd der school, de heer J. Gordijn. Op de tonen van het „Sikkens Lied" 3chrced gistermiddag de heer L. van der Plas In gezelschap van zijn echtgenote en kinderen de feestelijk met bloemen versierde kantine van Sikkens Lakfa brieken n.v. te Sassenheim binnen, waar een groot aantal belangstellenden hem een grootste Jubileumviering bereidde. Toen de laatste akkoorden van het lied waren verklonken, sprak de heer H. I„ Zuidema als personeelschef welkomst woorden, waarna de directeur der Sik kens Groep, dc heer A. M. Mees, In grote lijnen een karakterschets gaf van dc man. die 25 jaar lang aan z(jn bedrijf ls werkzaam geweest. De meest verrassende en goede ideeën heeft de jubilaris naar voren kunnen brengen in zijn functie van adjunct directeur en chef van de afdeling Pu bliciteit. Volhardend als hij is. heeft de heer Van der Plas getrouw en enthou siast het zijne bijgedragen tot de ont wikkeling van de Sikkens Groep. Een bijzondere eigensohap is zijn gezellig heid. waarmee hij zich steeds weet te omringen. „Als een oase in een woestijn van droogstoppels", aldus spreker. Daar enboven bezit de jubilaris een groot so ciaal gevoel voor zijn medemensen cn aan waarheidsliefde en oprechtheid heeft het hem in al die jaren evenmin ont broken. Moeilijkheden en kritiek waren er ook, maar spreker memoreerde in «jn geestige speech in het bijzonder het feit, dat vele malen de kritiek ten on rechte geleverd bleek te zijn. Dankbe tuigingen besloten de rede van de di recteur. waarin hij ook tot mevrouw Van der Plas waarderende woorden richtte. De afdeling Publiciteit werd vertegen woordigd op het spreekgestoelte door de persoon van de heer R. Leppers. Deze vertolkte de gevoelens van zijn afdeling met de opmerking, dat de houding van de jubilaris ten opzichte van medewer kers altijd doortrokken is van menselijk heid. WaaTbij nog komt, dat de heer Van der Plas een persoon is, die de blik gericht houdt op de toekomst, wat aan het bedrijf nog steeds ten goede komt. De heer R. Kiealing sprak namens de „ouwe-soklcenclub", de gemeenschap van Sikkens-werkers die langer dan 25 jaar in dienst zijn. Als kandidaat voor het lidmaatschap werd de jubilaris welkom geheten, terwijl hem dankwoorden wer den toegevoegd voor zijn eenvoudige menselijkheid, collegialiteit en vriende lijkheid. Het aanbieden van een gouden Sikkens-onderscheiding voor 25 jaar trouwe dienst onderstreepte zijn voor dracht. Vele feestelijkheden heeft de jubila ris georganiseerd voor leden van het personeel, aldus de heer T. Platje, die voor de ondernemingsraad het woord voerde. Dat het deze keer de chef van do afdeling Publiciteit zelf is, om wiens jubileum festiviteiten plaatsvinden, geeft reden tot het uitspreken van grote dank baarheid en erkentelijkheid. Vervolgens trad de heer G. O. Kony achter dc lessenaar om namens de di recties der dochterinstellingcn de aan dacht te vestigen op de grote verant woordelijkheid, die de heer Van der Plas op de schouders ligt. vooral ten aan- zien van de grote geldsbedragen die aan zijn functie ;n het bedrijf verbonden zijn. Ir F. G. Ter Mors zegde de jubileren de dank voor al hetgeen hij voor de personeelsvereniging heeft gedaan. In zijn slotwoord dankte de heer Van der Plas allen voor de ondervonden blij ken van belangstelling, in het bijzonder noemde hij de mede-directeur, ir. A. van Driel. De afgelopen periode van 25 jaar. waarin de jubilaris bij Sikkens werkzaam is geweest, hebben hem rust en voldoening gegeven, zelfs in de slech te tijden van omstreeks 1931. Collegia liteit en vriendschap achtte hij één van de belangrijkste elementen in een zo grote samenleving als die van de Sik kens Groep. Vele en fraaie geschonken werden aangeboden op evonzovcle hartelijke wij zen. Ook gelukstelegrammen en felicita tiebrieven ontbraken niet Na afloop van het officiële gedeelte van de huldiging werden de feestelijk heden in besloten kring en op originele manier voortgezet Het gezin Van der Plas zal deze heuglijke dag dan ook niet licht vergeten. Niet gespaard Aan de rijkspostspaarbank werd ln november f 64684.40 ingelegd en f 65.055,49 uitbetaald.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9