Chief Whip opkdcrtl/p! Bamaa W.E.U. aanvaardt N a vo-kernmacht Russisch streven naar nieuwe topconferentie Verzet in Venezuela breidt zich uit /ft ecu daufce Kif Meter voor hersenen MOEDER WORDEN... PRISMA TOCH IS HET ZO! 5 EMIGRANTEN SPAREN MILJOEN Het bestuur van het spaar- en reisfonds „Wij komen" heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid medegedeeld, dat volgens een opgave van de Rijkspostspaarbank aan het einde van dit jaar een bedrag van een miljoen gulden zal zijn gespaard door emigrantenouders en hun kinderen. Reeds in 22 gevallen kon het noodfonds in het reisgeld voorzien. Het bestuur dringt er bij de regering op aan de behulpzame hand te bieden om het reizen van emigrantenouders naar hun kinderen mogelijk te maken. PIETER STUYVESANT-PRIJS Vandaag heeft de Amerikaanse ambassadeur Philip Young de „Pieter Stuyve- sant-prijs" uitgereikt aan de heren mr. dr. A. H. Albarda, directeur van de Nederlandse Handelmaatschappij, A. J. Engel, directeur van de Algemene Kunstzijde Unie en J. W. Hupkes, directeur van de scheepswerf „De Schelde". Dc prijs is bedoeld voor Nederlanders die in belangrijke mate hebben bij gedragen tot versterking van de Nederlands-Amerikaanse betrekkingen op het terrein van de handel, industrie of het onderwijs. Een tegenhanger van deze prijs is de „Willem de Zwijger-prijs", die jaarlijks in Amerika wordt uitgereikt aan Amerikaanse journalisten, die zich op dezelfde manier ver dienstelijk hebben gemaakt; deze wordt op 5 december in New York uitgereikt. MINISTER LUNS NAAR BONN Morgen vertrekt onze minister van Buitenlandse Zaken mr. J. M. A. H. Luns naar Bonn om besprekingen te voeren met zijn Westduitse ambtgenoot dr. Heinrich von Brentano. Het zal een algemene gedachtenwisseling zijn, die vooraf gaat aan de topconferentie van „De Zes'' op 5 december in Parijs. LOF VOOR MINISTER CALS De Eerste Kamer uit in zijn voorlopig verslag over het wetsontwerp tot regeling van het wetenschappelijk onderwijs veel woorden van lof aan het adres van minister Cals. Ook de protestantse senatoren op één na menen, dat de minister erin is geslaagd, de positie van het bijzonder onderwijs op bevredigende wijze te regelen. De socialistische fractie meent, dat bij de behandeling van bepaalde zijde bijzonder zware nadruk was gelegd op de verhouding tussen het openbaar en het bijzonder onderwijs. Hierachter schuilt, zo menen deze senatoren, de vrees voor benadeling van het bijzonder onder wijs, welke vrees echter slechts historisch is te verklaren. In het voorlopig verslag wordt er bij minister Cals op aangedrongen de professorstitel te beschermen. ATOOMENERGIECOMMISSIE De vijf leden van de Amerikaanse congrescommissie voor atoomenergie hebben gisteren een bezoek gebracht aan de vliegbasis Volkel. Nadere mededelingen hieromtrent wilde men van de zijde van het ministerie van defensie hierover niet geven. Het was strikt geheim. De commissieleden inspecteren in Europa opslagplaatsen van kernladingen. LOF VOOR HOLLANDS „EUROPEANEN" De Nederlandse leden van het Europese parlement spelen in dit orgaan een rol die de belangrijkheid gezien het geringe aantal zetels dat aan Nederland is toebedeeld, verre overtreft. Dit zei de voorzitter van dit parlement Prof. dr. H Furler die een bezoek aan ons land bracht. Het geldt een beleefdheids bezoek, wat hij ook aan vijf andere landen van de Europese gemeenschap heeft gebracht. Vanochtend is hij door de Koningin in audiëntie ontvangen en na de lunch die hij bij de vice-voorzitter van het parlement, het A K. T^véede Kamerlid drs. C. P. Hazenbosch, beeft gebruikt, heeft prof. Furler ons land weer verlaten. Minister Malinofski houdt alleen maar rust Namens de Sowjet-regering werd gis teren verklaard, dat de Russische mi nister van defensie, maarschalk Mali nofski. rust houdt. Deze verklaring kwam na een bericht van radio Mos kou, dat Malinofski als minister van defensie was vervangen door maar schalk Gretsjko. De geruchten over afzetting van Ma linofski vonden gretig aftrek, temeer omdat Malinofski sinds de 43ste ver jaardag van de Russische revolutie op 7 november van dit jaar niet meer in het openbaar was verschenen. Volgens de verklaring uit Moskou heeft Gretsjko, die in juli werd be noemd tot opperbevelhebber van de ge zamenlijke strijdkrachten van de lan den van het verdrag van Warschau, maarschalk Amer, de vice-president van de V.A.R., ontvangen. Aanvanke lijk zou maarschalk Malinofski dat doen. De Egyptenaren in Moskou vertel den, vernomen te hebben dat Malinof ski niet in Moskou verblijft. Republikeinen blij ven uitslag betwisten De voorzitter van de Amerikaanse re publikeinse partij, Thruston Morton, heeft donderdag te Washington meege deeld dat zijn partij van plan is haar pogingen om aan te tonen, dat de uit slag van de verkiezingen van novem ber onjuist zou zijn, te verdubbelen. In het bijzonder zal zij de uitslagen in de staten Illinois en Texas betwisten. In beide staten behaalde de democraat Kennedy bij de presidentsverkiezingen op het nippertje de overwinning. De verslagen republikeinse kan didaat voor het presidentschap, Nixon, houdt zich afzijdig van deze pogingen van zijn partij. Verder zei Morton dat hoewel de on regelmatigheden en het bedrog ,,een na tionale schande" zijn, ,,de meeste men sen" van oordeel zijn dat Kennedy de nieuwe president zal zijn. In het kamp van de democraten schijnt men zich niet ongerust te ma ken over deze campagne van de repu blikeinen. Excuses voor U-2 niet langer nodig De communistische 'topconferèntie, die op 10 november in Moskou begon, is gisteren besloten, zo werd uit zeer goede bron vernomen. Vandaag werd een communiqué verwacht, waarin blijkens berichten uit dezelfde bron gezegd zal worden, dat Rusland en China hun geschillen hebben bijgelegd en nu geza menlijk zullen verder werken aan de bevordering van het com munisme en de omverwerping van kapitalistische regiems. Coalitieregering De neutralistische premier van Laos, prins Soevanna Phoema heeft bekend gemaakt dat het opstandige rechtse re giem van generaal Phoemi Nosavan heeft toegestemd in de vorming van een coalitieregering waarin alle politieke partijen in Laos verenigd zullen zijn; vorming var. deze regering heeft ten doel een einde te maken aan de bur gerkrijg die het land nu al zes jaar plaagt. Deze regering van nationale eenheid ,,zou behalve de rechtse en neutralis tische partijen ook vertegenwoordigers bevatten van de communistische Pathet Lao. Advertentie Dit is de titel van het nieuwe boek van Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een fc- BABYSET DE LUXE M Mislukte satelliet in brokken op Cuba Het Amerikaanse ministerie van de fensie heeft donderdag verklaard, dat brokken van een vanaf Cape Canaveral gelanceerde raket mogelijk op Cuba te recht zijn gekomen. In donderdag vanuit Havanna ontvan gen berichten werden militaire rappor ten aangehaald waarin werd gezegd dat nabij de Cubaanse stad Holguin stukken van een raket zijn neergevallen, zonder enige schade aan te richten. Een woordvoerder van het ministerie zei niet de mogelijkheid uit te sluiten, dat overblijfselen van een raket op Cu ba zijn terecht gekomen. „Uiteraard zijn wij daar zeer verontrust over en er wordt een onderzoek ingesteld", dus de woordvoerder verder. Het Cubaanse blad „Revolucion" heeft de V.S. donderdag ervan beschuldigd, dat zij raketten met opzet zuidwaarts schie ten „om te voorkomen dat er stukken op eigen grondgebied terechtkomen" „Revolucion" noemde het incident een nieuwe uitdaging van de Yankees. Tass maakt bekend, dat premier Chroesjtsjef gisteren langdurig heeft ge confereerd met de Chinese president Lioe Sjao-Tsji. Van Russische zijde werd de conferentie bijgewoond door Frol Kozlov en Mikhail Soeslov. De Chinese president werd geassisteerd door Hsiao Ping, secretaris-generaal van het Chinese centrale comité en Peng Cheng, lid van het Chinese Polit bureau. De berichten over het beëindigen van de communistische topconferentie wer den geaccentueerd door het vertrek van de Poolse delegatie onder leiding van Gomoelka naar Warschau. In communistische diplomatieke krin gen in Londen werd gisteren voorspeld dat de Sowjet-Unie een campagne voor een nieuwe topconferentie tussen oost en west zal beginnen, zodra Kennedy zijn intrek in het Witte Huis zal hebben ge nomen. De veronderstelling, dat Chroesjtsjef opdracht zou hebben zijn politiek van de laatste maanden te vervapgen door een politiek in de geest van „Camp Da vid" vindt zijn basis in de omstandigheid dat Kennedy in het communistische kamp voor realistischer doorgaat dan Nixon. Zo rekent men er op, dat Ken nedy zijn steurt zal geven aan de er kenning van communistisch Cina. Ook zal Kennedy niet verantwoordelijk zijn voor het „U-2-incident" en zal de Sow jet-Unie dus zonder gezichtsverlies kun nen afzien van de gewenste officiële verontschuldigingen. In Londen, waar men wist te vertel len dat het Russische streven naar een topconferentie niet zal worden beïn vloed door de gisteren in Moskou be ëindigde communistische topconferentie, zei men. dat Rusland de ontwapening als punt één op de agenda van een eventuele topconferentie zal willen plaat sen. De ontwapening zou volgens de zegslieden in Londen Moskou zwaar der op de maag liggen dan Berlijjn en Duitsland. Als om de Londense veronderstellin gen te bevestigen kwam Ctiroesjtsjef gisteravond op een receptie in Moskou verklaren dat „de Ver. Naties aan re spect zullen inboeten" indien zij niet een oplossing voor wereldontwapening bespoedigen. Chroesjtsjef zei dat in een rede, uitgesproken ter gelegenheid van De beste sigaret voor 5 december Voor het gulle St-Nicolaasfeest alleen het beste: Chief Whip in de bekende groene doos is nog altijd niet overtroffen in zuiverheid, smaak en kwaliteit. 50 Stuks in geschenkdoos t 2.50 Verwoerd blijft „zo hard als graniet" De Zuidafrikaanse premier dr. Johannes Verwoerd heeft woensdag avond op een besloten partijbijeen komst verklaard dat hij van plan is „zo hard als graniet te blijven" tegen alle maatregelen die erop zijn gericht de strikte rassenwetgeving van Zuid- Afrika af te zwakken. Verwoerd deelde verder mee dat een ontwerp-grondwet voor de nieuwe re publiek Zuid-Afrika waarschijnlijk van daag zou worden gepubliceerd. Op 31 mei 1961 zal de republiek worden uit geroepen; radicale veranderingen in de constitutie waren niet aangebracht, zei Verwoerd. Op voorstellen van politieke tegenstanders en van enige leden van zijn nationalistische partij om de ge kleurde bevolking althans beperkt stem recht te geven, zal niet worden inge gaan, zei Verwoerd, ook de verkiezing van niet-blanken als lid van het parle ment verwierp hij principieel. Verwoerd zei voorts dat hij er heilig van overtuigd was dat de buitenwereld over een paar jaar met andere ogen naar Zuid-Afrika zal kijken. „De wereld zal dan met bewondering naar Zuid- Afrika kijken als het hechte bolwerk van het Westen voor het christendom in Afrika". Aldus Verwoerd. het bezoek uit Cambodja. ,,De ernstig ste hinderpaal is de onwil van de wes telijke mogendheden" aldus Chroesjt sjef. Hij zei voorts, er zeker van te zijn dat communistisch China binnen kort zijn plaats in de V.N. zal inne men. „Zonder China kunnen andere hoogst belangrijke vraagstukken niet opgelost worden", aldus de Russische premier. heeft een feestelijke verrassing voor U De prachtige INDUS-kalender met 12 schitterende kleurenfoto's van Zwitserse landschappen ontvangt U gratis bij aankoop van een INDUS- horloge in de periode van 21 November tot 31 December 1960. Tegen inzending aan' INDUS-HORLOGES ROTTER DAM" van garantiebewijs of aankoopbon, door U ontvangen bij aankoop in genoemde periode, wordt U de fraaie INDUS-kalender franco thuis gezonden. Uw borlogcr juwelier zal U gaarne een der fraaie kleurenfoto's trijblijiend tonen. De decembermaand is in ver schillende landen van Zuid- en Midden-Amerika begonnen met onlusten, gevechten, betogingen, stakingen en bomaanslagen. Ter wijl de opstand van de Peronisten in Argentinië vrijwel neergeslagen schijnt te zijn, duurt het verzet te gen de regering van Venezuela voort en hebben de ongeregeldhe den zich ook uitgebreid tot een zestal andere steden. De Venezolaanse ongeregeldheden worden vooral veroorzaakt door links- gezinde studenten. De regering schijnt echter langzaam maar zeker de toe stand meester te worden. De 200 stu denten die zich in de gebouwen van de universiteit van Caracas hadden verschanst, moesten deze gisteren ont ruimen. In die omgeving werden drie mensen gedood. De opstand, die in Caracas begon heeft zich uitgebreid naar het binnenland. Een oproep tot algemene staking is geen succes geworden. Slechts de bank bedienden hebben gehoor gegeven, maar New Orleans blijft in teken van de onrust Dl strijd om de twee geïntegreerde scholen van New Orleans blijft voort duren. Iedere dag verzamelden zich velen voor de twee gebouwen, om de blanke kinderen die de school willen bezoeken te hinderen en sarren. Nog altijd is de methodistenpredikant ds. Foreman een van de weinigen die zijn dochtertje van vijf jaar naar school laat gaan. Eergisteren was zij het enige blanke kind, gisteren waren er in totaal vijf blanke kinderen en het ene'nergermeis- jc om wie de hele herrie gaat. Terwijl de vrouwen voor de school stonden te posten herkenden zij een van de voorbijgangers als de student die sa men met negervrienden had deel geno men aan sitdown-stakingen in restau rants. die niet voor negers toegankelijk zijn. De vrouwen vielen de student aan, trapten hem en scheurden zijn kleren. De politie moest hem ontzetten. Later moest de politie opnieuw ingrijpen toen de vrouwen prof. dr. George Dreyfous wilden molesteren. Deze hoogleraar aan de universiteit van Louisiana is voorzit ter van de „Civil Liberties Union." ook maar voor 20 procent. De politie heeft inmiddels de stakingsleiders ge arresteerd. De president van Venezuela heeft een oproep gericht tot zijn aanhangers om hem te steunen. Zij hebben ken nelijk al gehoor gegeven aan deze op roep, want gewapende burgers hebben gisteren een groep jeugdige linkse be togers beschoten die een bus in brand probeerden te steken. De opstand is geïnspireerd door de Cubaanse lêider Fidel Castro. Zo wer den in de omgeving van de hoofdstad twee Cubanen gearresteerd met clan destiene radiozenders. ARGENTINIË: Het is nog niet dui delijk waarheen de leider van de op stand. generaal Iniguez, gevlucht is. Het bericht dat hij uitgeweken zou zijn naar Paraguay wordt tegengesproken. Men vermoedt dat hij zich nog altijd in Rosario, waar de opstand begon, schuil houdt. In Buenos Aires is het nog niet he lemaal rustig. Gisteren hebben pero- nistische aanhangers een aanval gedaan op de electrische centrale van de spoor wegen. Zij brachten daar een bom tot ontploffing die ernstige schade aan richtte. NICARAGUA: Tijdens de viering van een godsdienstig feest in de Nica raguaanse stad Managua is gisteren een granaat op het kerkplein ontploft. Er zouden vele gewonden zijn, waaronder drie ernstig. CUBA: Honderden mensen zijn ge arresteerd in verband met de bomaan slagen die ernstige schade toebrachten aan de electriciteits- en waterwerken van Havanna. Na een mislukte poging om de gasfabriek van Santiago op te blazen zijn bijna honderd mensen ge arresteerd. Zwarte blanken en blanke zwarten Aan de Georgetown universiteit in Washington is een methode ontdekt om de huid van een neger blank te maken en die van een blanke zwart. Een dermato loog van de universiteit heeft meegedeeld, dat er al 300 negers geheel of gedeelte lijk blank zijn gemaakt. Alleen negers, die lijden aan vitiligo een aandoening die lichte vlekken op de huid van negers veroorzaakt worden in behandeling genomen. Zij kunnen kiezen tussen hcr- pigmentatie en depigmentatie. Mensen, die alleen maar van huidskleur willen veranderen, worden niet geholpen. Advertentie Speelgoed dat aardig tikt is goed voor de kinderkamer. Maar u bent uitsluitend gediend met een absoluut betrouwbaar advies van een betrouwbaar vakman... uw eigen horlogerl het goede Anker-horloge Het plan van generaal Norstad 37 stemmen tegen 1, bij 16 onthou- om van de Navo een vierde atooni- macht te maken, is gisteren door de Assemblee van de Westeurope- se Unie (WEU) aangenomen met I Eindelijk weet mevrouw Loughran uit Connecticut waarom haar auto de laat ste maand niet zo best licP: 'n de benzinetank werd een forel van 17.5 cm gevonden, die wel wat stonk maar overigens goed geconserveerd was. I Dc dienstplichtige leef tijd zal In Hongarije ver laagd worden van 21 tot 18 jaar. De jongens kun nen nu na hun schoolop leiding direct in militaire dienst en behoeven hun carrière dus niet meer te onderbreken zo verklaarde dc Hongaarse minister van Defensie. I Italië zal, na Wcst- Duitsland, België en Ne derland ook deelnemen aan het Europese produc tieprogramma van de Amerikaanse F-104 Star- fighter. I Enkele leden van de ge heime vereniging „De rode schorpioen", welke het bedrijven van terro ristische daden beoogde, zijn door dc leger-autori- tciten te Makassar gear resteerd. De leden wilden reageren op dc uitwijzing uit Indonesië van Chinese kleinhandelaren. Elsenhower heeft Ri chard Nixon openlijk er kend als nieuwe leider van dc Republikeinse partij. Maar de gouverneur van de staat New York. Rockefeller, heeft gezegd, dat hij dc status van Nixon als partijleider niet erkent: een partij zonder president aan het bewind heeft in feite geen hoofd meer, zo zei hij. In Was hington denkt men dat Rockefeller zelf dc natio nale rol van partijleider zou willen vervullen. Na het beëindigen van zijn ambtstermijn zal pre sident Elsenhower twee maanden vakantie houden en zijn intrek nemen in een aantrekkelijk huis te Palm Desert, op 160 km van Los Angeles, waar hij reeds meerdere malen ge weest is om golf te spelen op de Eldorado Country Club. Mevrouw Bcatric Par- dovl uit Southend (Eng.) had van haar huishoud geld in 33 jaar een bedrag gespaard van 7.000 pond (ruim 75.000 gulden), zon der dat haar man daar iets van wist. Toen zc het dezer dagen naar dc bank ging brengen om het in te wisselen voor biljetten van vijf pond. stuurde de bank de politic naar haar toe, omdat er juist een on derzoek gaande was naar een diefstal van 10.000 pond. Zc werd duchtig aan dc tand gevoeld, maar na een week kwam de politic het geld terug brengen, waarna ze het onmiddel lijk liet beleggen. „Zie >k er uit als een bankrover", vroeg ze kwaad. Op een discussiebijeen komst over uranium te Buenos Aires is vastge steld, dat dc uranlumpro- ductie ingekrompen moet worden, mede door het sluiten van enkele fabrie ken. Er komt teveel ura nium op dc markt, wat een prijzenoorlog heeft doen ontstaan. Zonder pro ductievermindering zouden de prijzen straks onder de productiekosten komen te liggen, concludeerde men. Tien Westeuropesc lan den, waaronder Nederland hebben gisteren een over eenkomst ondertekend ter voorbereiding van een ge zamenlijk onderzoek van de ruimte. Dit was het re sultaat van een vierdaag se eonferentic, die deze week in het Europese kernphysisch onderzoek centrum (Ccrn) is gehou den. Dc internationale suiker- raad heeft besloten dc uit- voercontingcnlen voor sui ker voor landen, die lid zijn van de raad cn meer dan 50.000 ton per jaar uit voeren, met vijftien pro cent te verlagen. Dc con tingenten voor landen, die minder dan 50.000 ton per jaar uitvoeren zullen per 1 januari met tien procent worden verminderd. I In Giethoorn, waar iede re zomer een kwart mil joen toeristen komen zal de prijs voor rondvaarten door het dorp verhoogd worden van tien tot vijf tien cent. De uit veen grond bestaande oevers, die door dit verkeer af brokkelen. zullen uit dc verhoogde opbrengst wor den verbeterd. Met ingang van 2 januari 1961 zal voor het fabricks- cn kantoorpersoneel van Van Doornc's automobiel fabrieken N.V. cn aan- hangwagenfabrickcn N.V. te Eindhoven de vijfdaagse werkweek worden inge voerd. De vakraad voor de metaalindustrie heeft dan ook toestemming gegeven tot de 45-urige werkweek. In Parijs is gisteren een baby van drie maanden, Nicole Bery, uit de kin derwagen gestolen, die de moeder enkele minuten voor een winkel had gezet, toen zij boodschappen ging doen. Dc politic vreest, dat dc kidnapping is gepleegd door een geestelijk gestoor de. Vice-president Richard Ni xon zal na dc Installatie van de nieuwe Amerikaan se regering in dienst treden bij een advocatenfirma in Los Angeles. Dc naam van dc firma zal de verslagen Republikein pas na de kerstvakantie bekendma ken. In Wcst-Bcrlijn zijn zes mensen, onder wie een vrouw, gearresteerd we gens spionage. Zij zijn lid van de afdeling Berlijn van het „Duitse genootschap voor dc vrede", dat nauwe betrekkingen onderhoudt met dc communisten. 461) Wanneer in een alledaags gesprek het woord „verstand" wordt gebezigd, weten we allen wel ten naaste bij wat daaronder moet wor den verstaan. Zou ons echter worden gevraagd een nauwkeurigc"omschrü- ving van dit begrip te geven, dan raken we lelijk in de moeilijkheden. En wij niet aléén, maar ook dc vak geleerden. Zij gebruiken weliswaar hel woord „intelligentie", maar ook daarmee komen zij niet veel verder, want nemen we eens de moeite na te gaan. welke omschrijvingen voor het begrip intelligentie worden ge geven. dan blijkt de cén hieronder iets heel anders te verstaan dan dc ander cn een derde heeft hierover weer zijn eigen opvatting. Dit op zichzelf is niet verbazingwek kend, maar onomsto telijk blijkt hieruit, dat we uiterst voor zichtig moeten zijn wanneer we over dit onderwerp een gesprek beginnen, want het gevaar is geenszins denkbeel dig dat ieder over iets anders spreekt. Dit gevaar is nog aanzienlijk ver groot door de in Amerika tot bloei gekomen mode der Intclllgcntir-tests. waarvan byna iedereen ook hier tr lande weet mee te spreken. liet zijn, te voren op een groot aantal proef personen geijkte, steekproeven naar dc Intelligentie. Omdat men eigenlijk niet weet wat onder Intelligentie moet worden verstaan en men des ondanks een Indruk wilde hebben van de geestelijke prestaties van een mens, is het begrijpelijk dat naar een methode werd gezocht om het menselijke verstand in één cijfer uit te drukken, maar waarbij de vraag, wat het verstand nu eigenlijk Is, onbeantwoord kon worden gelaten. Men schiep hiervoor het „intelligen tie-quotiënt", In de wandeling I.Q. genoemd waarmee door allerlei mensen ontzaglijk geheimzinnig cn ingewikkeld wordt gedaan, maar wat in werkelijkheid niets anders is dan een verhoudingscjjfer. Door het I.Q. wordt om het eenvoudig uit te drukken de verhouding weerge geven tussen de kalenderlceftljd van het kind cn de leeftijd die het kind volgens de afgelegde proef zou moe ten hebben. Wanneer bijvoorbeeld een kind van 6 jaar precies het ge middelde haait van wat verwacht mag worden van kinderen van die leeftijd, dan is het I.Q. 100. Blijkt een kind van 5 jaar een verstande lijke ontwikkeling van 4'A te hebben dan is het I.Q. 90, dus 10 punten beneden het gemiddelde. U ziet, het is een koud kunstje Iemand op deze wijze te tes ten en in één klap meende dc moderne maatschappij een waardemeter voor dc menselijke her- - scnen te hebben ontdekt. Gewapend met testmateriaal cn wat tabellen, kon iedereen nu van een I.Q. worden voorzien. Rijp cn groen, van psycholoog tot volslagen leek. hanteerde het testmateriaal cn de school, die minstens 6 maanden nodig heeft om een gefundeerd oor deel over een leerling te vellen, kon verder buiten beschouwing blijven. „Geen jaren zijn nodig, slechts écn of enkele uren", schreef een enthousiast psycholoog, die dacht de mens te kunnen ontcijferen. Tot de geestdrift in vele kringen wat luwde, omdat men tot de ontdek king kwam dat het intelligentie- onderzoek een uiterst bedenkelijke zaak Is, althans voor zover men daaraan, zonder meer, voorspellingen wil verbinden! Daarover een volgende keer. dingen. Het plan is goedgekeurd ondanks krachtig verzet van En gelse zijde: een afgevaardigde van Engeland stemde tegen, terwijl de rest zich van stemming onthield. De steun van de zes andere landen was echter voldoende. Het standpunt van de Britse delegatie hoeft niet persé beschouwd te worden als de officiële Engelse politiek, maar onder de afgevaardigden zijn parlements leden van de Conservatieve partij en van Labour. De enige tegenstem kwam van het Conservatieve Lagerhuislid vice- admiraal John Hughes Hallett. Enkele Engelse gedelegeerden hadden technische bezwaren legen het plan van Norstad maar het merendeel was van mening dat het standpunt van de toe komstige Amerikaanse regering bekend moet zyn. alvorens Amcrika's bondgeno ten een beslissing kunnen nemen. In het advies dat de W.EU.-Asscmblec heeft goedgekeurd wordt gezegd dat eerst het tekori aan conventionele wape nen aangevuld moet worden en dat de Navo voor haar defensie een atoom macht nodig heeft „voor het geval dat zich een zeer ernstige aanval voordoet." De Navoraad zou de politieke macht over het gebruik van deze atoomwape nen moeten hebben. In het debat over zijn plan zrl Norstad dat bij hoopte dat zijn voorstel zou vol doen aan de wensen van dc landen die eigen atoommacht willen opzetten. Dit was duidelijk bedoeld voor president De Gaulle, die koppig vasthoudt aan zjjn plan Frankryk een eigen atoomstrijd macht tc geven. De Franse afgevaardigden in de W.E.U.-Assemblee hebben allen hun goedkeuring aan Norstad s plan gehecht. De Westduitse liberaal Ernst Achenback was behalve de Engelsen de enige die zich van stemming onthield. Norstad's voorstel zal waarschijnlijk behandeld worden op een ministeriele Navo-conferentie. die op 16 december in Parijs begint. Norstad heeft zijn plan in een rede van een uur toegelicht Hij heeft onder meer de vraag behandeld, hoe de 15 Navo-landcn snel het besluit kunnen nemen atoomwapenen te gebrui ken, in geval van een Russische aanval. Norstad's oplossing werd niet bekend ge maakt maar hij zou voorgesteld hebben dat dc Navoraad uit de 15 een kleinere groep benoemt die de volmacht krijgt een snelle beslissing te nemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5