Uw probleem is het onze Pleidooi voor meer vrijheid bij loononderhandelingen Meningen van anderen Prof. Van Itterzon wijst nota beroepingswerk af Antwoord van I.C.V. op Europese integratie Een kanttekening DE DUITSE VERKIEZINGSSTRIJD WINKELSLUITING NIEUW-GUINEA Een woord voor vandaag Conferentie van christelijke vakbeweging Baskische priesters blijven protesteren Aantal eerste jaars studenten neemt toe 2 ]~NE Duitse socialisten zijn, zoals wij reeds hebben opgemerkt, verdeeld over de socialisatie van bedrijven. Eveneens bleek op het congres te Hannover geen overeenstemming te bestaan over de uitrusting van het militaire apparaat met atoomwapens. Maar het is de candidaat voor het kanseliersschap Brandt toch gelukt om zijn handen tamelijk vrij te houden. De socialistische regering, zo werd ver klaard zal niet gecommandeerd worden door een partij. Adenauer wijst in zijn campagne op de grote welvaart, waarin het Duitse volk zich mag verbeugen. Hij belooft de Duitsers, bij voortzetting van zijn bewind, een eigen huls, een eigen aato en een eigen volksaandeel binnen een beperkt aantal jaren. De socialisten, al ligt versterking van het particulier bezit niet bepaald In hun lijn, willen niet achterblijven. Ook zij beloven eigen huizen, auto's en aandelenbezit. Zo dreigt het wel een „verheffende" verkiezingsstrijd te worden. Het materiële domineert. Maar de C.D.U. zal toch ook nog wel andere klanken laten horen? Men zal van een christelijke partij mogen verwachten, dat zij de belangstelling op wekt voor de principiële vragen, die in de tegenwoordige tijd aan de orde zijn. Voor de socialisten Is het thans overal een moeilijke situatie. De oude dogma's moeten losgelaten worden. Zij passen niet meer ln de verouderde omstandigheden. De positie der arbeiders is geheel anders geworden, dank zij hun organisaties, de hulp van de wetgever en niet het minst dank zij de technische ontwikkeling, die mogelijkheden voor materiële verheffing heeft gebracht, waarvan men vroeger zelfs niet kon dromen. Nodig ls nu vooral dat de massa ook een geestelijk bezit verwerft en niet in de materiële dingen ten onder gaat. Hier staat het socialisme zwak. Het kan de diepere behoeften der mensen niet bevredigen. Het heeft vooral in een vroegere periode de ontkerstening bevorderd. Het heeft geesten opgeroepen, die op een gegeven ogenblik tot bedenkelijke daden kunnen komen en aan het communisme de hand kunnen reiken. In deze gevaarlijke situatie wordt van de christenen, ook van de christelijke politieke partijen, een optreden verwacht, dat aan een hoge roeping beantwoordt. Beseft men dat ook in Duitsland? Leeft dit ln de C.D.U.? Dan doet zij meer nut dan voor eigen huizen, auto's en aandelen zorgen, hoe goed dat ook op zichzelf moge zijn. Dan alleen staat zij ook sterk tegenover het communisme. Verbond vanProt. Chr. Werkgevers (Van onze sociaal-economische redactie) De vrijheid van werkgevers en werknemers tot het vaststellen van lonen dient in meerdere mate dan voorheen te worden erkend. Daarbij moeten partijen niet te stringent worden gebonden aan het produktiviteitscriterium. In verschillende gevallen stuit dit op grote praktische bezwaren. Bijzondere aandacht verdient de vraag, of de grotere vrijheid niet ook kan worden bereikt door aan de onder nemingen de mogelijkheid te bieden op bepaalde voorwaarden de lonen zelf te bepalen. Dit standpunt heeft gisteren de heer H. H. Wemmers, directeur van de Staatsmijnen en bestuurslid van het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers, verdedigd als voorzitter van een forum gesprek. welke het verbond had georga niseerd. Het forumgesprek maakte onderdeel uit van een werkvergadering, die giste ren in Utrecht werd gehouden, op ini tiatief van het verbond en welke ver gadering geheel was gewijd aan het hui dige loon- en prijsbeleid in Nederland. Ter inleiding van het gesprek was door de heer Wemmers een uiteenzet ting gegeven over de uitgangspunten voor het toekomstige loonbeleid en door prof. dr. J. E. Andriessen, hoogleraar aan de Stedelijke Universiteit van Am sterdam. over de achtergrond tn prak tijk van het prijsbeleid. In het forum hadden zitting behalve de beide referenten, de heren A. C. van Hrt bezoek van He premier van Malak* ka, Toenkoe Abdoel Rahman, hel afwij zen door Djakarta van de bemiddelingapo- gingen van deac staatsman hebben uiter aard in de Nederlandse kranten de nodige commentaren uitgelokt. Daaruit vandaag een keuie. Het Vrije Volk schrijft: o.m.„De premier van Malakka ia zeer ontdaan, omdat Indoneaië lijn bemidde- 1 inga vooratellen botweg heeft afgewezen. aarover moet men het meeat verbaasd rijn: over de diplomatieke onhandigheid van Indonesië of over de diplomatieke ar geloosheid van Abdoel Rahman? Nederland heeft zich in de bespreking n.et Abdoel Rahman soepel getoond. Indonesië heeft Abdoel Rahman voor het hoofd geitoten met dr mededeling, dat verder contact wel via de normale diplomatieke kanalen koo plaatsvinden. Blijkbaar vreest de regering in Djakarta dat elke tegemoetkoming aan dr plannen van de Muleise premier in eigen land als een zwakheid sou worden uitgelegd. Zij aoekt wellicht meer indruk te maken met speldeprikken als de jongste in- filtraliepogingen, die volgens berichten uit Nieaw-Guinea over een aangehouden be voorradingsschip niet meer als een wilde artie van enkele heethoofden kan worden aangemerkt. Voor Nederland ia de botte af-j wijzing van Rahmans plannen door Indone sië intussen diplomatiek niet ongunstig. Tot „os toe heeft de Nederlandse regering steeds ontkend dat nuttige internationale politieke initiatieven mogelijk waren. De bemiddelingspoging van Toenkoe Abdoel Rahman bewijst, dat in het diplomatieke verkeer wel degelijk mogelijkljfden ligger om hrt zelfbeschikkingsrecht van de Pa poea's sterker te funderen dan door de Ne- .li-rl.iinlse beloften alleen. Rahman heeft ren goed onthaal gevonden in de VS er in Engeland, wellicht ook nog bij andere lan den. Nederland moet dexe „opening" ge bruiken om zijn volgende «etten tc doen. liet spijt on«. ,|at Rahman treurt. Wij Ne derlanders behorven ons nochtans niet te laten ontmoedigen." De Telegraaf reageerde als volgt: „Indonesië heeft de deur voor een eventu ele interim-oplossing voor het probleem Nienw-Guines met een harde klap dichtge slagen. Minister Soebandrio heeft xich ge haast te verklaren, dat Indonesië alleen maar akkoord kan gaan met een oplossing. aarhij Nieuw-Guinea binnen twee jaar aan Indonesië wordt overgedragen. Daar enboven heeft hij, als om elk misverstand Ir vermijden, gexegd, de premier van Ma lakka niet te xullen opioeken en er de voor keur aan te geven, dat eventueel verder overleg met dexe via de gebruikelijke di plomatieke kanalen kan geschieden. Er xijn twee mogelijkheden voor dexe grove Indonesische houding. Het meest waar- srliijnlijkc is, dat Indonesië een forse blun der heeft gemaakt. Het ging hier niet om het hoofd van een „koloniale staat", dat xijn goede diensten aanbood, maar om de leider van een volk, dat sinds kort self- standig is rsi tot de AA-landrn behoort. Ne derland i. bij xijn Nieuw-Guinea-beleid steeds verplicht rekening te houden met de mogelijkheid, dat dc A A-wereld als geheel dr kant van Indoneaië kiest, doch het is nu Indonesië xelf geweest, dal een bijdrage beeft verlrrsid lot splitsing van de AA- groep. De Nederlandse regering, die Toen- kor Abdoel Rahman met begrip i» tege moet getreden, kan xich met dr/r Indone sische reactie gelukwensen. Het is nochtans n„k denkbaar, dat Indonesië «Trh sterk genoeg gevoeld heeft om Abdoel Rahman scherp af te wijxen. Niel ala gevolg van de lamentabele binnenlandse positie en niet omdat bet moreel sterk stast, maar bv omdat Indonesië steun is toegezegd in de vorm van wapenleveranties, waardoor het kans xiet xijn infiltratiepolitiek met kracht voort te geiten Het is nuttig ook '««"ng te houden met de laatste mogelijkheid. Dit geldt niet alleen voor Nederland, maar voor de gehele westelijke wereld, die er immers groot belang bij heeft dat het stra tegisch io gewichtige Nieuw-Gutnea geen haard van onrust wordt." De drie vakbonden van winkel personeel hebben onlangs in een gezamenlijke verklaring laten we ten dat zij de invoering van een vrije zaterdagmiddag voorstaan en daarom winkelsluiting op za terdagmiddag noodzakelijk ach ten. Hierover wordt in liet vak blad De Christelijke Kruidenier opgemerkt: „Dat de werknemers de vrije za terdagmiddag verbinden aan een verplichte zaterdagmiddagsluiting der winkels zal zonder twijfel twee redenen hebben. In de eerste plaats zijn zij ervan overtuigd, dat een volledige doorvoering van de vrije zaterdagmiddag voor het personeel slechts mogelijk is door een ver plichte sluiting van de winkels. Met welk rouleringssysteem ook, is dit niet te verwezenlijken, terwijl zij ook in het aanstellen van hulp- wachten. zogenaamde parttimers, uiteraard geen oplossing zien. Nu de werknemers zich zo on omwonden hebben uitgesproken, zullen de ondernemers in het win kelbedrijf er verstandig aan doen het vraagstuk van de zaterdagmid dagsluiting met nuchterheid te ge- moet te treden. Het Duitse voorbeeld heeft ge leerd. dat de gevolgen van deze zaterdagmiddagsluiting bepaald niet zo dramatisch zijn als de te genstanders dikwijls doen voorko men. De omzetontwikkeling in het levensmiddelenbedrijf is er in geen enkel opzicht door geremd en de impulsartikelen komen er nog trekken als i de zaterdag even: sterk aan hun voor de invoering var middagsluiting. Doch -vat ook de uiteindelijke beslissing van de ondernemers-or ganisaties en in laatste instantie van de overheid moge zijn. in elk geval zullen wij in h?t kruideniers- bedrijf te maken krijgen met de invoering van een verkorte werk week. De meeste grootwinkelbe drijven en warenhuizen zijn er al druk mee bezig en na het bekend worden van het standpunt van de werknemersorganisaties zal het middenstandsbedrijf wel zeer snel moeten vólgen, wil het zijn wer- vingsinvloed op het personeel niet helemaal kwijtraken. Het besluit van het Amsterdamse zélfbedie- ningsbedrijf Hermans om op maan dag te sluiten, is een niet mis te verstane aanduiding, dat in de overgrote meerderheid der mid denstandszaken met roulering van personeel niets te bereiken valt. Hetgeen betekent, dat men of men wil of niet, méér uren per week zal moeten sluiten. Ook al zal men dat dan doen op de stille dagen, zolang het grootwinkelbedrijf er wél in slaagt door toepassing van rouleersystemen open te blijven, dreigt het gevaar van omzetverlies voor de middenstandsbedrijven. Zonder vooruit te lopen op de beslissingen der vakorganisaties en van de middenstandsbonden gaan we, zolang geen definitieve en voor alle 'bedrijven geldende regeling wordt getroffen, een gevaarlijke periode tegemoet." Beek, ir. F. Spreij en mr. G. C. van Dam. In zijn uiteenzetting verklaarde de heer Wemmers. dat hij op loongebied een grotere vrijheid voorstaat voor werkgevers en werknemers, maar deze vrijheid zou hij toch ook begrensd wil len zien. De totale loonontwikkeling zóu moeten blijven binnen de grenzen van de gemiddelde „ruimte" in onze econo mie. Bijzondere aandacht zal men daar bij moeten hebben voor het verschijnsel van de achterblijvers, maar ook voor het feit dat de ene bedrijfstak zich niet dient op te trekken aan de andere, met name bij een krappe situatie op de arbeidsmarkt. Bedrijfstakken met grote mogelijkheden tot loonsverhoging zullen matiging moeten betrachten. De be drijfstakken met minder mogelijkheden tot loonsverhoging worden dan niet zo gemakkelijk meegezogen. In gevallen van grotere loonsverhoging zal men prijsverlaging niet buiten beschouwing kunnen laten. Ook wat betreft de toetsing van de loonsverhogingen welke een bedrijfstak is overeengekomen, zou de heer AVem- mers het bedrijfsleven zoveel mogelijk vrijheid willen laten. Hij zou willen gaan ln de richting van een globale toetsing, waarbij niet ln de eerste laats gelet wordt op details. De mogelijke in vloed op het algemeen sociaal-econo misch beleid moet maatstaf zijn. Prijspolitiek Prof. dr. J. E. Andriessen vroeg bij zondere aandacht voor de uitzonderlijke positie van Nederland op het gebied van lonen en prijzen. In het buitenland is men nog slechts tot de conclusie ge-1 komen, dat voor een juist loon- en prijsbeleid eigenlijk werkgevers en werknemers en eventueel nog de over heid met elkaar om de tafel zouden moeten gaan zitten om zo de duidelijke relatie te kunnen leggen tussen lonen en prijzen, ter bestrijding van de infla- I tie. In het buitenland blijft het voor wat betreft dit middel tot het voeren van een conjunctuurpolitiek op korte termijn echter nog bij een vrome wens. Nederland is al zover. Toch onder scheidt Nederland zich niet gunstig op het gebied van de inflatoire ontwikke lingen. welke zich in vrijwel alle lan den voltrokken hebben en daarin wordt toch weer de sterke samenhang van ons land met andere landen duidelijk. Prof. Andriessen wierp de vraag op. of een gedifferentieerde loonvorming daaraan wel zoveel kan veranderen, al ontkende hij niet, dat de gedifferenti eerde loonpolitiek een sterkere rem op een inflatoire ontwikkeling is dan de ge leide loonpolitiek. Als het grote nadeel van de geleide loonpolitiek noemde hij het feit. dat de zwakkere bedrijfstakken de loonsverhoging in de prijzen moeten doorberekenen en dat de sterke secto ren van het bedrijfsleven niet overgaan tot prijsverlaging. De vrijere loonpolitiek vraagt van de ondernemers een stuk solidariteit, aldus prof. Andriessen. De sterke bedrijfstak ken zullen niet alle „ruimte" in loons verhoging moeten omzetten, maar voor een deel ook in prijsverlaging. Daar mee krijgen collega-ondernemers ook de kans hun lonen te verhogen, zij het gematigder en eventueel met een ge ringe prijsverhoging. Prof. Andriessen geloofde, dat de ondernemersorganisa ties een belangrijke taak hebben ln het opwekken van hun leden tot het brengen van deze solidariteit. Aaoertentie Modarn toasten] Van licht- tot donkerbruin. Vla thermostaat regelbaar. 2 sneden tegelijk. Wippen eruit als ze bruin zijn. Verbranden nooitl Rowenta-perfectle I (Van onze kerkredacteur) De Utrechtse hoogleraar prof dr. G. P. van Itterzon is in een lang artikel in het „Hervormd Week blad" (niet te verwarren met het grote blad „Hervormd Nederland") van de Confessionele Vereniging in de Nederlandse Hervormde Kerk, ingegaan op de problemen rond het beroepingswerk. In dit artikel heeft hij zeer scherpe kri tiek uitgesproken op de nota van de commissie-Vossers die begin september door de hervormde sy node is gezonden aan de kerkera den en waarin het mutatievraag- stuk aan de orde komt. Deze commissie bestudeerde de positie en de bevoegdheden van de vicaris en de mogelijkheid tot het instellen van een adjunct-predikantschap. Zo kwam zij ook bij het mutatievraagstuk terecht, heeft dit diepgaand bestudeerd en een aantal aanbevelingen gedaan ter voorziening in dc nood. die de stremming voor vele Ïemeentcn en predikanten veroorzaakt, ie commissie wil een vorm van over plaatsing na een bepaald aantal jaren van predikanten die niet beroepen worden. Prof. Van Itterzon toont zich niet ver baasd over het feit dat het beroepings werk vast zit. Reeds jaren geleden bij het spreken over de nieuwe kerkorde heeft hij gewezen op het gevaar van de eis dat iedere predikant minstens vier iaar in een gemeente moet staan en in die eer ste vier jaar niet beroepbaar is. Vroeger gold als eis. twee jaar in de eerste ge meente cn verder was de predikant vrij. Daardoor verhuisden sommige predi kanten iedere twee jaar. Maar net voor deel was dat door het regelmatig ver trekken van deze groep er toch steeds een doorstroming bleef. Dr. Van Itterzon pleit er dan ook voor dat deze kunstmati ge rem zo snel mogelijk wordt losgegooid. Grote bezwaren heeft de schrijver ook tegen de zinsnede dat volgens de com missie ..men in het Nieuwe Testament Ivan dc autonomie der gemeenten en van vrijheid van predikanten geen spoor' vindt. Prof. Van Itterzon schrijft: „Het bijbels en het historisch, het kerkhisto risch argument is niet overtuigend. Maar des te meer aandacht is (in deze nota) geschonken aan het documenteren vanuit de statistiek." Deze nota wil komen tot een regel ma tige doorstroming van predikanten door Gods wens is een wet. Gods wetten zijn wensen. De wensen van God in Genesis 1 werden door de schepping gemakkelij ker vervuld dan de wetten van Exodus 20 door de mens. In het begin sprak God „Er zij licht". Hij gebruikte de wensende wijs, maar zelfs die was al voldoende, want nauwelijks was de wens uitgesproken of er was licht. Maar als God zijn tien geboden openbaart en zegt „Gij zultdan worden zij niet vervuld. Dan moet jaren later Paulus schrijven: „Nu weten wij dat uit de werken der wet geen vlees voor Hem gerechtvaardigd zal worden." Wat een verschil is er tussen de natuur en de mens. De natuur luistert. God sprak en het was er. De ark werd gebouwd en de dieren kwamen; de mensen bleven weg. Christus gebood de golven en de wind en zij gingen liggen. Maar toen Christus de mensen riep, lieten zij Hem praten en dat doen ze nog. Maar God blijft niet altijd spreken. Zijn laatste woord is gevallen. Hij heeft „in het laatst der dagen tot ons gesproken in Zijn Zoon". Maar ook dit woord is als het ware een wens. Hij randt de menselijke geest niet aan. Hij dwingt niet tot bekering: Hij steekt Zijn handen uit en zegt: „Kom!" Zullen wij minder gehoorzaam zijn dan het licht en het gras, dan de sterren en de dieren? Spoedig zal zelfs de echo van dit woord gestorven zijn en dan is het te laat. middel van overplaatsing. Dit (Van onze correspondent in Bonn) De C.N.V.-functionarissen Bakker (secretaris van het hoofdbestuur). Stokman (voorzitter van de landar- beidersbond), De Graaf (metaalbe- werkersbond) en Van der Mei (eco nomisch adviseur) behoren tot de rond 200 top-functionarissen uit de Europese Christelijke vakbeweging, die in Bonn voor twee dagen gis teren en vandaag bijeen zijn ge komen voor de eerste conferentie van de Europese organisatie van het I.C.V. Deze conferentie is de raadgevende vergadering van de Europese organisa tie. die zich niet beperkt tot de zes landen der E.E.G., maar waartoe ook behoren de christelijke vakorganisaties uit Oostenrijk en Zwitserland (EVA). In totaal zijn via hun vakbonden en beroepsgroepen rond drie miljoen christelijk-georganiseerde werknemers bij de Europese organisatie van het I.C.V. aangesloten. (In Frankrijk, Bel gië en Nederland zijn in die volgor de de christelijke organisaties het sterkst. Luxemburg, Italië en Zwitser land zijn eveneens in die volgorde het zwakst). In totaal zijn in de gehele wereld ongeveer zes miljoen werkne mers christelijk georganiseerd. Consequentie De Europese organisatie van het I.C.V. is een organisatorische conse quentie, die de christelijke vakbeweging in Europa heeft getrokken uit het ont staan van nieuwe Europese structuren. Bovendien werd het I.C.V. door de snelle ontwikkeling van de christelijke vakbeweging in de wereld gedwongen om voor zijn activiteit in en buiten Eu ropa nieuwe organisatorische vormen te zoeken. Het I.C.V. is er ïn de afgelopen ja ren toe overgegaan om zijn in 47 lan den der wereld bestaande organisaties niet langer centraal van Brussel uit te leiden en te beïnvloeden, maar meer en meer samen te voegen in regionale verbanden. De Europese organisatie van het van bovenaf geregeld moeten worden en het voorstel houdt in dat deze regeling speciaal zal gelden voor de kleine en middelgrote gemeenten Hierin ziet prof. dr. Van Itterzon nog grotere gevaren dan het huidige systeem. In het slot van zijn artikel schrijft hij dan ook: „Ik waardeer de arbeid van de commissie-Vossers meer dan uit dit ar tikel oppervlakkig zou kunnen worden afgeleid. Ik prijs de vlijt, waarmee zü het materiaal heeft verzameld en de nood heeft blootgelegd. Ik kan evenwel haast niet geloven, dat het zo angstig ernstig is, als in het rapport nu zwart op wit staal. Maar ik vraag om een andere op lossing van de nood. Een oplossing, waar bij de predikant geen pion is, geen „man kracht". Een oplossing, waarbij het beroe- pingsrecht der gemeente ten volle be waard blijft. Dat zal dan wel moeten via synodale adviescommissies, verdeeld in minstens 3 secties (ik volg hierin de com missie»: Eén sectie voor de Gercf. Bond. één sectie voor de vrijzinnigen, één of meer secties voor wat men nu de mid dengroep noemt. Maar deze secties mo gen dan wel een zwaar biechtgeheim hebben." Heroemnaswprk NED. HERV. KERK Beroepen te Harkema-Opeindc ftoez.): A. P. Peschar te Ballum en Hollum. Aangenomen naar Colijnsplaat: R. Dijk- meijer te Giessen-Ouderkerk. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Wissenkerke: J. ter Horst, kand. te 's-Gravenhage. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Murmerwoude: G. J. Buys te Papendrecht. EVANG. LUTH. KERK Ontslag. De Amsterdamse predikant dr. A. Stellwag heeft met ingang van 1 jan. 1961 ontslag gevraagd. De kerkeraad heeft hem dit ontslag toegestaan. dan I.C.V. is dus het antwoord der christe lijke vakbeweging op de integratie van Europa. Zij moet de christelijke vakor ganisaties in Europa sterker coördine ren om tot een eigen. Europees vakbe wegingsinstrument te komen, dat in staat is de christelijke (en daarmede zijn steeds bedoeld de vakorganisaties van beide confessies) in de Europese instellingen te vertegenwoordigen, te ad- De rooms-katholieke moeilijkheden in het Spaanse Baskenland duren voort. Enige maanden geleden protesteerden ongeveer 340 priesters tegen het huidige regiem in Spanje. De bisschoppen waren helemaal niet gelukkig met dit protest en veroordeelden het schrijven met de felste woorden die zij konden vinden. Ondertussen is de kwestie nog steeds niet opgelost. Zo heeft de rooms-katho lieke bisschop van San Sebastiaan Font y Andreu de gelovigen in zijn bisdom gewaarschuwd tegen een „nieuwe intrige van priesters en leken". Nadere bijzonderheden werden niet bekend gemaakt, maar het schijnt te gaan om een nieuwe petitie van de Bas kische priesters waarin zij aandringen op openbaar maken van hun brief aan de bisschoppen van eind mei. Reeds duizenden handtekeningen zijn voor deze nieuwe petitie verzameld. Het opmerkelijke is dat de bisschoppen de petitie reeds verwerpen nog voor zij haar ontvangen hebben, omdat zij indi rect kritiek zou uitoefenen op de houding van de Spaanse kerkelijke hiërarchie tegenover het bewind van Franco. Dc kerk heeft deze dictator steeds gesteund. De bisschop van San Sebastiaan heeft de priesters zelfs al gedreigd onder tucht viseren, alsmede een supra-nationale vakbondpolitiek voor te bereiden. De Europese organisatie werd op 27 mei 1958 opgericht. Zij zetelt in Brus sel. De huidige conferentie in Bonn is de eerste, die zij organiseert. Vandaag volstaan wij met te melden, dat de voorzitter der Europese organi satie van het I.C.V., Cool, een over zicht gaf van twee jaren opbouwende arbeid. De vice-voorzitter, de Fransman Theo Braun, bracht vervolgens verslag uit over de Europese economische en sociale politiek, bezien van het stand punt der vakbeweging. Kernpunt van zijn betoog was de noodzaak van regel matige „top-conferenties" der Europe se regeringsleiders, niet uitsluitend ter bespreking van (buitenlands-) politieke aangelegenheden, maar juist en steeds meer over economische onderwerpen. Braun sprak als zijn overtuiging uit, dat ook een benadering van de integra tie via de economie tot hechtere aan eensluiting van Europa op politiek ge bied kan leiden en dat de te volgen weg niet uitsluitend in de omgekeerde richting behoeft te gaan (zoals o.a. wordt voorgestaan door de voorzitter van de E.E.G.-commissie, de Duitser prof. Hallstein). Advertentie Uit voorlopige cijfers, die het Centraal Bureau voor de statistiek heeft gepubli ceerd, blijkt dat het aantal eerste jaars is toegenomen, en dat de studiekeuze wijzigingen heeft ondergaan. Midden oktober hadden 6.650 eerste jaars stu denten zich laten inschrijven, tegen ver leden jaar 6.300, wat een stijging van zes procent betekent. Voor het eerst sinds jaren nam het aantal inschrijvingen voor de theologie weer toe. Ook die voor rechten en eco nomie vertoonde, in tegenstelling tot voorgaande jaren een vrij sterke toe name. De belangstelling voor wis-, na tuur- en scheikunde bleef stijgen en die voor de technische wetenschapppen her stelde zich in stijgende lijn. In dq klei nere studie richtingen was het aantal eerstejaars over het algemeen gelijk aan dat van het vorig jaar, of geringer. In ó'e geneeskunde trad een daling op. het aantal inschrijvingen voor tandheel kunde bleef gelijk. Voor aardrijkskunó'e en geschiedenis was de daling vrij sterk. De senaat van het studentencorps F.Q.I. te Kampen, heeft zich gedistan tieerd van het bericht, dat dezer dagen namens het corps is gepubliceerd, over de aansluiting van F.Q.I. bij de Oecume nische Jeugdraad. In dit bericht werd gezegd, dat tot aansluiting was besloten omdat de studenten hiermee wilden tonen het oneens te zijn met de houding van de Gereformeerde Kerken inzake de Wereld raad van Kerken. De senaat heeft thans een verklaring uitgegeven, waarin hij zegt. dat de aansluiting in het geheel niet de bedoeling heeft in te gaan tegen de door de Gereformeerde Kerken gevolgde gedragslijn ten aanzien van de Wereld raad en de Oecumene, maar dat zij een hervatting is van de gedragslijn van het te stellen als zij hun actie niet staken, corps gedurende de jaren 19521953. Het college van kerkvoogden der her vormde gemeente te Utrecht heeft in overleg met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg een voorlopig onder zoek laten instellen naar de toestand waarin de Domkerk verkeert. Dit on derzoek heeft uitgewezen, dat zo spoe dig mogelijk maatregelen getroffen moeten worden om gevaar voor het gebouw en de omgeving uit te sluiten. Het college van kerkvoogden heeft verzocht om een gemeentelijke subsidie voor de kosten van het vooronderzoek en de direct nodige voorzieningen. Deze kosten worden geraamd op 25.000.— 30000.De staatssecretaris van onderwijs heeft zich reeds bereid ver klaard. een rijkssubsidie van 60 procent te verlenen tot een maximum van 18.000,—. Burgemeester en wethouders van Utrecht hebben de gemeenteraad inmiddels voorgesteld, tien procent tot een maximum van 3 000.— voor ge meentelijke rekening te nemen. Vraag: Is er een eenvoudig boekje, waarin de priemgetallen zijn vermeld van 1 tot en met 100.000 b.v Antwoord: Een dergelijk boekje is niet bekend. Volgens opgave van Wink ler Prins is een studiewerk: G. H. Har dy en E. M. Wright, ..An introduction tot the theory of Numbers, Oxford 194.i U zoudt zich tot een grote bi bliotheek kunnen wenden. Een methode om priem- of ondeelba re getallen te vinden is: Alle oneven getallen na 1 cn 2 op te schrijven. Vervolgens schrapt men 3 tot de tweede macht cn elk volgend drievoud, vervolgens vijf tot de tweede macht en elk vijfvoud, dan zeven tot de tweede macht en elk zevenvoud enz. Dit noemt men de zeef van Eratosthenes. Vraag: Wat is er te doen tegen schimmel op hyacinthbollen, die nog in het donker staan? Antwoord: Er kunnen twee oorza ken zijn: 1) Wanneer de bollen op het water staan, kan de vaas te vol zijn. Er moet tenminste 5 mm speling zijn tussen bol en waterspiegel. 2» De kast kan te vochtig zijn. U kunt de bol voorzichtig bestuiven met bloem van zwnvel. Dit dient in de volle zon te geschieden. Bloem van zwavel is bij drogisten te koop. Vraag: Als men een oudgediende tot erfgenaam benoemt, moet zij dan een successierecht van meer dan veertig procent betalen? Antwoord: Artikel 32 ten 8d der suc cessiewet stelt een werknemer vrij van successierecht, mits de erfstelling of het legaat dient om de werkneem ster te belonen voor door haar verrich te arbeid. Het gaat hierbij om een ver plichting van moraal of fatsoen. Hoe groot het vrijgestelde bedrag zal zijn, is niet van tevoren te zeggen, maar de ervaren notarjs kan hierin raad geven aan de hand van het door de werkneemster genoten loon. aard en duur van haar diensten, en de ge goedheid van de erfgenaam of de le gataris. Vraag: Hoe prepareer ik konijnen vellen? Antwoord: Kook twee liter water en los daarin op 120 gram zout en 125 Sram aluin. Laat dit water koud wor- en. Giet er een beetje verdund zwa velzuur bij. Hierin kan u twee vellen leggen. Deze moeten 24 uur in de op lossing liggen. Vervolgens moet men de vellen apart op een houten raam spannen, alle vet- en vleesdelen eraf wrijven en buiten (niet in de zon) dro gen. Om de huiden soepel te maken kan men er wat talkpoeder op strooien en de vellen met de huidkant over de ron de kant van een tafel of aanrecht op en neer halen. Vraag: In een lichtgrijs bontjasje (geen imitatie) zijn aan de mouwen en voorpand gele vlekken ontstaan. Wat te doen? Antwoord: U kunt weliswaar uw toe vlucht nemen tot een papje van te- tra en meel. maar daar het wel een duur jasje zal zijn, achten wij het veel veiliger een bonthandelaar te raadple gen. Zelf doen geeft veel risico. Vraag: Dc rode asbestplaat van de aanrecht is vaal geworden. Wat te doen? Antwoord: Het materiaal zal wel geen asbest zijn, daar dit ongeschikt is om water te verdragen. Waarschijn lijk is het eterniet of ander materiaal In het algemeen kan men materialen, die door water vaal geworden zijn, weer goed krijgen door ze licht in te smeren met zoete olie. Vraag: Hoe moet ik petroleumvlek- ken uit een eikenhouten kastje verwij deren? Antwoord: Normaal verdampen de ze vlekken natuurlijk, maar ditmaal is de petroleum klaarblijkelijk In het hout gëtrokken. Probeer het eens door de vlek af te wassen met een sopje van een synthetisch wasmiddel. Daarna goed laten drogen en met was in de kleur van beits zetten. Dit zo nodig herhalen tot u de juiste kleur weer heeft. Verdwijnen de vlekken hierdoor niet, dan moeten zij afgeschuurd wor den en daarna weer bijgebeitst. An ders is er niet veel aan te doen. Vraag: Wie is de schrijver van de detective-boeken onder het pseudoniem Ivans? Antwoord: Dit was de heer Jacob van Schevichoven. die 20 juni 1866 te Sneek geboren werd en op 20 mei 1935 te 's-Gravenhage overleed. Hij promo veerde in 1888 in de rechten en was o.a. directeur van het Crisis-In- en Uit voerbureau. Hij schreef detective-ver halen, kinderboeken, en een \ijftal to neelwerken. Zijn voornaamste werk was onder eigen naam De Lobbes (kin derboek, 1924) onder pseudoniem Ivans o.a de Rode Gravin. Jakhalzen. Onze Grote Onbekende. Geheime Dienst. De Dissonant. Het Brockenspook, De Landloper. Het Masker. Slinkse Wegen. Geesten uit het Verleden, Avonturiers, Een Man Zonder Toekomst, De Spook- kamer, De Gele Auto. Anoniem.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2