MOBOETOE LOEMOEMBA Jlieuuic fciJtsrfie Courant arresteert Commentaar Voor elke dag een nieuwe jurk 1AFELKLEED NIEUWS in één oogopslag Terugkeer van Russische satelliet nog onzeker te ƒ105.- Weense sneltrein botst - Nederlanders gewond Pal staan in de storm BON Vrouw fingeerde roofoverval - straf viel mee Nasser naast vier Belgische bedrijven VRIJDAG 2 DECEMBER 1960 BUREAUS: Sleenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441 ABONNEMENTEN 7.50 pee kwartaal; 2,55 per maand 0.59 per week ADVERTENTIES: ƒ0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter (By contract belangrijke korting") Postrekening 58936. Eenenveertigste jaargang no. 12038 Directie: P. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRJSTELIJK'ISATIONAAL DAGBLAD .Stflntsostich Is ahfbltpfn mgn hert ia UgljeospotT Forumgesprek overt Sinterklaas en zijn problemen Zie Sint-iNicolaasbij lage Minister Marijnen heeft enkele concessies gedaan, maar de agrariërs-parlementsleden vinden, dat hij lang niet ver genoeg is gegaan. Tot donderdag a.s., als over de ingediende moties zal worden gestemd, bestaat gelegenheid om zo mogelijk als nog tot een compromis te komen. Ex-premier Loemoemba is te Fort Franqui bij Loeloeaburg door troepen van Moboetoe gearresteerd, maar Ghanese troepen van de V.N. hebben hem alweer weten te ontzetten. Als het een beetje wil, wordt hij straks wéér door V.N.-ingrijpen in het zadel geholpen Op de zitting van de Westeuropese Unie in Parijs is het voor stel tot stichting van een NAVO-kernmacht aanvaard. Een Engelse afgevaardigde stemde tegen, de andere leden van de Britse delegatie onthielden zich van stemming. Opnieuw zijn er vele tekenen welke erop wijzen, dat Chroesj- tsjef streeft naar een topconferentie met de nieuwe president van de Ver. Staten, Kennedy. In Moskou is de communistische topconferentie na enkele weken thans geëindigd. Of de ge schillen tussen Moskou en Peking uit de wereld zijn. moet worden afgewacht. De handel in grammofoonplaten verwacht, weinig van de ver koop van platen door een grootwinkelbedrijf. In ieder geval wondt geen scherpe concurrentie verwacht, omdat het groot winkelbedrijf nooit de service van een platenhandel kan bieden. Vandaag by de krant alvast een surprise: een aparte Sint-Nlcolaas- bylage. Acht pagina's vol verhalen, gedichten, tekeningen, reportages, tips voor spelletjes onderhoudende lectuur voor jong en oud. En een kleurwedstrUd. PAL STAAN in de stormwind. Dat moest die Amerikaanse dame doen in één der straten van de stad DuTuth, toen zij zich toch buitenshuis moest begeven, ondanks het feit, dat de eerste „blizzard" van dit win terseizoen in volle hevig heid woedde. Voordat zij het kon wagen de straat over te steken, moest zij zich vastgrijpen aan een lantaarnpaal en zich schrap zetten tegen de met een snelheid van 115 kilometer per uur jagen de stormwind, die grote sneeuwvlokken met zich voerde. In weinige uren was Min- nesota met een dikke, klef- fige sneeuwlaag overdekt, het verkeer ondervond de grootst mogelijke hinder van deze winterse tooi, te lefoon. en telegraafpalen knapten af en de kinderen konden niet naar school vanwege de felheid van de sneeuwstorm. Gelukkig is de winter er in Nederland nooit zo vroeg bij, want als in ons dicht bevolkte land de sneeuw valt. de ijzel komt, of de wintermist ondoorzichtig over verkeersaders hangt, doet men er doorgaans maar beter aan het vertier bin nenshuis te zoeken. Op zulke dagen waardeert U dan de krant dubbel en juist dan is het zo bijzon der moeilijk Uw dagblad op de geWone en gewenste tijd in Uw bus te doen vallen. Wij hebben steeds over de redactionele inhoud van dit blad met U gesproken in deze kolom, maar vandaag zouden wij graag eens een eresaluut brengen aan de chauffeurs van onze expe. ditie, die, we?r of geen weer, de krant tijdig ter plaatse brengen en aan onze vele trouwe bezorgers, die stipt op tijd die krant in Uw brievenbus laten glijden, ondanks regen, sneeuw, storm of welk ongerief dan ook. En zq zullen dat met hetzelfde plezier ook bij Uw buurman, familielid of ken nis doen, als U slechts de moeite neemt om deze bon in te vullen. U kont noteren tie nieuwe abonnee: (woonplaats) Betaling geschiedt per week maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing U). Ala bewtys van dankbaar heid awerxyda, ontvang Ik graag het boek „Ttp-Parade" op onderstaand adrea: De officier van justitie te Dordrecht heeft een maand voorwaardeHjke gevan genisstraf met drie jaar proeftijd en eën boete van 40 geëist tegen de 26-jarige mevrouw C. van den B. Zq werd op 3 oktober „bewusteloos" in haar bloemen winkel aangetroffen. Toen men haar had „bijgebracht" vertelde zij, dat een man haar overvallen had en er met het geld uit de kassa vandoor was gegaan. Het verhaal klopte tot in de details en de rijkspolitie had er dan ook wel even werk aan. Later bleek echter dat zy hele maal niet overvallen was geweest, maar dat zij voor haar man een excuus moest hebben voor door haar besteed geld. De officier maakte er niet veel woorden aan vuil. Hij liet het bij een maand voor waardelijk, omdat van boete misschien weer een „roofoverval" zou komen. Kolonel Joseph Moboetoe heeft vanmorgen medegedeeld, dat oud premier Loemoemba gisteren door zijn troepen in Loeloeaburg, de hoofd stad van de provincie Kasai, is gearresteerd. Van andere zijde i6 de arres tatie bevestigd, doch volgens deze zegslieden zou Loemoemba zich in Port Francqui, halverwege tussen Loeloeaburg en Leopoldstad, bevinden. Ghanese V.N.ttroepen zouden heb- Loeloeaburg zouden hebben geëscor- ben ingegrepen, toen Loemoemha in Port Francqui was, doch zij zouden hem op last van generaal Rikhye, de bevelhebber der V.N.-troepen in Leo poldstad, weer hebben losgelaten. Kongolese troepen hebben onafgebro ken op Loemoemba gejaagd sinds hy op 27 november uit zijn woning in Leopold stad ontsnapte, waar hij meer dan twee maanden lang praktisch een gevangene Er is nog niet vastgesteld wat er met hem zal gebeuren. Evenmin is bekend of Kasjamoera, de minister van voorlichting van het kabi- net-Loemoemba, en Masena, de minister van arbeid, dieLoemoemba zouden heb ben vergezeld, ook zyn gearresteerd. Een woordvoerder der Verenigde Na ties sprak die berichten tegen volgens welke V.N.-troepen Loemoemba naar VERWACHT wordt, dat de Russen vandaag zullen trachten de ka- bine van de derde „bemande" Rus sische satelliet te bergen. Zoals wij in een groot deel onzer edities van gisteren meldden, werd de satelliet gisteren gelanceerd. Ook nu bevin den zich twee honden Pchelka en Moesjka in de kabine. Hoewel de gegevens over de satelliet zeer onnauwkeurig waren geheel vol gens Russische gewoonte werd alge meen aangenomen, dat de kabine bin nen vierentwintig uur zou worden afge worpen Deskundigen verklaarden, dat de satelliet binnen zesendertig uur in de atmosfeer zou verbranden. Premier Chroesjtsjef noemde de lan cering een „grote overwinning en een stap naar de bemande ruimtevaart". (Advertentie) mm HANDBEDRUKTE ai GORDIJNSTOFFEN Nieuw, origineel Ontworpen door bekende kunstenaars warme, mooie kleuren aparte dessins 590 - 6.90 - 7.90 - 8.50 p.m. BULTHUIS voor uw Woninginrichting tm BOTERMARKT 23 (Advertentie) Voor 'n Bij ons slaagt U altijd. Prijzen van ƒ7.50 Het is nu veel gezelliger winkelen bij Op een receptie voor de Cambodjaanse prins Nordon Sihanouk in Moskou zei Chroesjtsjef: „Vermoedelük komen de hondjes terug, maar de geleerden we ten dat beter dan 'k. Ik heb er nog met niemand over gesproken". In de satelliet, die in 88 minuten en 47 seconden om de aarde draait, wer den ook planten en micro-organismen, benevens een energie-opwekkende in stallatie voor radio en t.v., meegevoerd. Tv. foto's toonden, zoals ook bij de tweede „bemande" ruimtevaart, de toestand van de proefdieren. In een artikel in de Izwestia schreef prof. A. A. Blagonravov één van de bekendste Russische raketdeskundigen, dat de instrumenten in de gisteren ge lanceerde satelliet kleiner en nauwkeu riger zijn dan die van het ruimte vaar tuig dat in augustus werd gelanceerd. teerd. Toen Loemoemba uit Leopoldstad vluchtte, werd aangenomen dat hij zich naar Stanleystad, waar hij veel aanhang heeft, zou begeven om te trachten daar een nieuwe regering te vormen. Beleg voor Luena Drieduizend man opstandige inheemse krijgers hebben vandaag beleg geslagen voor Luena, een mUnstadje In Zuid-Ka' tanga. Aaan het beleg was in de vroege ochtenduren een mislukte aanval vooraf gegaan. Intussen trekken zich ook rebellen samen rond Kabalo, welke plaats onge veer 150 km van Albertstad aan het Tanganyikameer ligt. Hun aanvoerders hebben gedreigd Kabalo aan te vallen, indien niet binnen drie dagen alle Euro peanen en de leden van de Katangese gendarmerie teruggetrokken worden. De aanvoerders hebben verder laten weten dat zij het Ethiopische V.N.-con- tingent, dat de stad bewaakt, zullen aan vallen, indien dit zou proberen de gen darmes en de Europeanen te beschermen. Een aantal leerlingen van de hogere landbouwschool in Dor drecht protesteerden gistermid dag voor het gebouw van de Tweede Kamer tegen de beslis sing van de regering om hun school op te heffen. Hun mede leerlingen in Dordrecht staakten de studie voor een dag. De jonge lui hadden zich echter vergist in het tijdstip van de behandeling. Zij hadden verwacht, de discussies over het landbouwonderwijs te kunnen bijwonen, maar dat on derwerp zou pas over enkele da gen aan de orde komen. Leerlingen van de lagere land bouwschool te Nieuw-Cuyk en de streekverbeteringscommissie maakten gisteren op het Binnen hof bezwaar tegen het landbouw- garantiebeleid van de minister van landbouw. De opzet was dat de heer M. Kamp, de leider van het gezelschap contact zou zoe ken met de minister, maar dit is mislukt. Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 Herenstraat 9 MIDZA BONNEN voor onze cliënten Enkele uren nadat Kongo's presi dent Kasavoeboe de betrekkingen met de Verenigde Arabische Republiek had verbroken, liet president Nasser van de V.A.R. beslag leggen op de vier Belgische ondernemingen in Egypte. Nasser's beslissing wordt op gevat als een onmiskenbare repre saille-maatregel. De vier ondernemingen zyn: de bank van België, de Cairo electric railway en helipoliis Co, de Egyptische elektrici- teitsmaatsohappy en de tramwegmaat schappij van Kairo. Nasser's besluit werd afgekondigd per presidentieel decreet. De Belgische am bassade in Kairo vernam eerst van het besluit, toen kranten om commentaar vroegen. Het nationalisatiedecreet maakt teven6 een einde aan de concessie, die de Egyp tische regering in 1905 verleende aan Edouard Empain voor de stichting van de elektrische spoorwegen en de Heli polis Oasis Co. Nieuwe hoofdcommissaris. De burge meester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, heeft gistermiddag in het Rot terdamse hoofdbureau van politie de heer H. Wolters, geïnstalleerd. De heer Wolters was commissaris te Hilversum. Toen prinses Margaret van Enge land dezer dagen in Londen een galavoorstelling bijwoonde, ver oorzaakte zij bij het binnenkomen veel opzien door een nieuw kap sel, dat de laatste Franse mode volgt. WAT DE COMMUNISTISCHE topcon ferentie te Moskou, die niet minder dan drie weken heeft geduurd maar thans beëindigd Is, heeft opgeleverd, zal in de praktijk moeten blijken. Daar kan wel even mee heengaan. liet heet, dat de debatten stormachtig zijn geweest. Met name. zo moeten ij wel aannemen, zijn er meningsverschil len aan de dag gekomen tussen Rusland en China. Beide hebben niet eenzelfde kijk op de weg. die bewandeld moet wor den. wil heel de wereld communistisch worden. Het zullen verschillen zijn In ideologie. Maar daarom Igten ze zich ook niet ge makkelijk overbruggen. Niemand geeft graag principiële inzichten priis. en zeker geldt dit de starre communist. Chroesitsiefs politiek is er een van wis selvalligheid. Het westen heeft dat erva ren. Hij kan naar dc schijn zeer tege moetkomend zijn, hij kan ook een hou ding aannemen waarin zelfs enige schi.in van tegemoetkomendheid niet meer valt te ontdekken. Zoekt Chroesjtsjef toenadering tot het westen, dan loopt hij gevaar zich van China te vervreemden. China neemt toch al geen deel aan het normale internatio nale overleg, doordat het geen deel uit maakt van de Verenigde Naties. Stelt omgekeerd Chroesjtsjef zich geheel in het gelid met Peking, dan zullen de betrek kingen met hét westen eens te meer ver kild raken. Het heeft Iets van een driehoeksver houding op hoog niveau, waarin het een punt van belang zal zijn, in hoeverre Rusland geplaatst zal worden onder Chi nese druk. Natuurlijk zal men tussen Moskou en China naar buiten blijven op geven van bestendiging der vriendschap, maar wat schuilt er achter het nevelgor dijn van deze betuigingen? Een factor van betekenis Is. dat er in Amerika een nieuwe president komt. Dit kan voor Chroesjtsjef de gelegenheid scheppen van een ontmoeting zonder daarbij voor zichzelf en zijn vrienden het gezicht te verliezen. Zal dan de topcon ferentie tussen de communistische leiders gevolgd worden door een nieuw contact zoeken met het westen? Vèel overzichtelijks zit er nog niet In de situatie. Naar de resultaten van het Moskous overleg zal de wereld moeten blijven uitzien. Resultaten zijn er natuurlijk altijd, zelfs wanneer blijkt dat de spanning tus sen Moskou en Peking niet is weggeno men. Voor het vrije westen blijft waak zaamheid geboden. rVn op het zuidelijk deel van de aan gelegen hogedrukgebted neemt in betekenis toe en breidt zich in de richting van Spanje uit. Op het noorde lijk deel van de Oceaan wordt daaren. tegen het weer grotendeels beheerst door een depressie, die vanmorgen het zeegebied tussen Groenland en IJsland bereikte. Ze is afkomstig van Labrador en is de laatste 24 uur belangrijk in diepte toegenomen. De depressie, die gis. teren tussen IJsland en Schotland lag, verwijdert zich in noordoostelijke rich ting. In het koufront hiervan ontwikkel den 2ich enkele kleine storingen, waar. door het sterk in zijn beweging werd vertraagd en eerst vanochtend met eni. ge regen ons land passeerde. Achter het fropt bevindt zich een trogvormige uit loper van dc depressie, die vannacht mogelijk in de kustgebieden enkele bui en zal veroorzaken. Daarna volgt een zwakke rug van ho. ge druk, maar die wordt onmiddellijk gevolgd door het warmtcfront van de nifuwe, tussen IJsland en Groenland gr. legen depressie. De invloed van dit wórmtefront zal waarschijnlijk morgen middag in ons land al merkbaar worden. Tendens stationair Barometerstand gisteren '62 mm FAE sneltreinverbinding tussen Oos tenrijk en Nederland, de Hol- land-Wenenexpres, is vannacht om negen over twee bij Bad Scheller- bach op een stilstaande vrachttrein gebotst. Er waren vijftien gewonden, onder wie twee Nederlanders. In een bekendmaking van de Oosten rijkse spoorwegen wordt verklaard dat de treindienstleider in Bad Schellerbach Drie aulo's gestolen uit Arnhemse garage Arnhem heeft veel last van inbrekers. De laatste tend kwamen veel diefstallen met braak voor. Nu heeft men het klaar gespeeld om drie grote nieuwe personen auto's te stelen uit een garage in het cen trum van de stad, zonder dat ook maar iemand er iets van gemerkt heeft. De auto's zijn teruggevonden, zonder enig spoor van de daders, in Nymegen, Sint Odiliënberg en Sittard. Ook op een aan tal andere punten in Arnhem rijn weer inbraken gepleegd, waarbij geld en goe deren zijn gestolen. Van een aantal in scholen gepleegde inbraken zijn de da ders opgespoord. Deze inbraken zijn door jeugdige personen gepleegd. als gevolg van de zware mist in gebreke is gebleven de voorgeschreven veilig heidsmaatregelen ten uitvoer te leggen. De vrachttrein bestond uit een loco motief en twee wagens. Deze trein be vond zich op het hoofdspoor toen de expres het station binnen kwam. De gewonden veertien passagiers van de sneltrein en de bestuurder van de vrachttrein kregen voor het meren, deel lichte kwetsuren. Vijf vèn hen moes ten in een ziekenhuis opgenomen worden. De gewonde Nederlanders zy-n volgens opgave van de Oostenrijkse spoorwegen de tabakshandelaar H Westnik uit Am sterdam en de heer M. Hacket uit Arn hem die lichte verwondingen aan het hoofd opliepen. Ifeteu/laat 'iAiwuren&nf nylons In de nieuwe notenkleuren van 2.95 tot 4.95! HET LIJKT thans niet onwaar schijnlijk meer dat wij binnen kort 's morgens een kostuum of een jurk van papier aantrekken, die 's avonds zo in de vuilnisemmer kan worden gegooid. Een van de grootste Amerikaanse che mische concerns, The American Cyana- mid Company te New York, die op het gebied van de papieren kleding al een heel eind gevorderd is, overweegt name lijk in Nederland een fabriek te vestigen. Volgens het vakblad Textilia bevinden de voorbereidingen daartoe zich reeds in een vergevorderd stadium. Voorts zoekt de Koninklijke Zwaielzuurfabriek Ket- jen N V te Amsterdam in samenwerking met het Amerikaanse bedrijf intensief naar de juiste chemicaliën, waarmede papier geschikt gemaakt kan worden als grondstof voor de vervaardiging van kleding. Volgens Textilia staat naast de fabri cage van papieren overhemden, papie ren lakens en dergelyke ook modieuze kleding op het programma Gezocht wordt thans vooral naar de chemicaliën, die het papier soepel moeten maken. Heel belangrijk zijn daarby de zg. natster- ke harsen, die er voor moeten zorgen dat het papier ook in natte toestand sterk blyft cn niet gaat scheuren. Papieren kleding, aldus het vakblad, wordt tot nog toe slechts gezien als een goedkoop eenmalig produkt. Met ande re woorden: 's morgens nieuw aange trokken, 's avonds weggegooid. Doch. daarbij blijft het niet. Men vraagt zichj af of er uit papier ook geen garen» ge sponnen kunnen worden cn is daarnaar naarstig aan het zoeken. Een moeilijk heid hicrby is echter dat de stugheid van papier nog niet toelaat om een dun ne draad te spinnen, die voldoende soe pel is. Maar volgens Textilia zal ook hiervoor zeker een oplossing gevonden worden. Zo ziet een weefsel van papieren garen eruit. Doch het zal nog wel even duren voordat men kleding van papier van garens gaat weven. Vooralsnog zal de fabricage afgestemd worden op kledingstukken, die maar een keer gedragen kunnen worden en die gemaakt zijn van chemisch be werkte vellen papier De Bilt verwacht tot zaterdagavond Veranderlijke bewolking en voornamelijk In de kustprovincies enkele buien. Ma tige tot krachtige, aan de kust later harde wind tussen west en zuidwest. Iets koudere nacht. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.15 our.) ZON EN MAAN Zaterdag, zon op 8 28. onder 16-31 uur; maan op 17.», onder 812 uur. 3 december volle maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Weert- gesteldb |1 iS Bh eh D Helder Ypenburg vhss. Eelde Oe Bilt Twen the Elndh Zd-Limb Helsinki Stockh. Oslo Kopenh Aberdeen Londen A'd^m Bruise. Luxemb P» rjji Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort MUnchen ZUrtch Genève Locarno Wenen tnn^)ruck Belgrado Athene Rome Ajaccto Madrid MaUorca Lissabon regen regen regen regen regen gh. bew regen regen gh, b^w. 'oXt regen regen gh. bew zw. bew, h bew tw. bew gh. bew. h. bew h. bew. onbew. gh. bew. h. bew. h. bew bew. l. bew I. bew De Amerikaanse democratische senator Thomas J. Dodd heeft gisteren op een in ternationale oonferentie over Sowjetrus- sisohe oorlogvoering, die in Parijs is ge- houdgn, gepleit voor de oprichting van een geallieerde vryhgidsacademie om wes- telyke functionariseen op te leiden in de „wetenschap v»n de totale politieke oor logvoering" tegen de oommunistische we reld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1