Muziekvereniging U.N.I. te Katwijk bestaat zondag zestig jaar Katwijk heeft voor elk wat wils St. Nicolaas Cadeaux? „DE WOLBAAL"! KINDERSPELEN PUZZELS enz. op VOORSTRAAT 17 BOEKHANDEL VAN DER LEE HAASNOOT Vitaliteit door jeugdige ondernemingslust Jubileum van de heer Rampen Fa. J. BUIS Zn Gemeente Katwijk ME UWE LEIDSCHE COURANT 11 VRIJDAG 2 DECEMBER I960 Ook ST. NICOLAAS wist het reeds, hij koos voor SPEELGOEDEREN LUXE EN HUISH ART. SOLA - MASSIEF SERVIEZEN KEUKENUITZETTEN enz. enz. HET EMAILLEHUIS P. OUDSHOORN NOOR DEINDE TEL. 2863 PRINCESTRAAT 11-13 TEL. 3700 Wij reserveren Uw artikelen. NOC NIET CESLAACD met uw KIJK BIJ H. Brouwer Voorstraat 25 - Katwijk aan Zee 8p«eU*l RADIQ en adres TELEVISIE H. P. BLOOT Andreasplein 12 Katwijk aan Zee Telef. 233) - b.g.g. 3862 Enige radio- en televisie- speciaalzaak ter plaatse Wij hebben een grote collectie PRINCESTRAAT 38 KATWIJK AAN ZEE Maakt uw kindaren blij: geeft WARME PANTOFFELS SCHOENHANDEL VOORSTR. 52, hoek Noordeinde PRINCrSTRAAT 33 KATWIJK AAN ZEE DE KATWIJK ZEESE muziekvereniging Uitspanning na Inspanning algemeen bekend als U.N.I. die overmorgen, zondag vier december, zestig jaar wordt, is ontstaan uit een beroep op het eergevoel. Daarover vertelde de eigenlijke initiatiefnemer, de heer C. Zwitser (77) op een gezellige bijeenkomst van bestuur, oud-leden en pers, in de eigen (zélfgebouwde) zaal. Er zou namelijk destijds een visserij-tentoonstelling worden gehouden. Die moest beslist met muziek worden ingewijd. Er zat toen niets anders op dan de hulp van het, toen reeds bestaande korps van Katwijk-Binnen de Harmonie Katwijk in te roepen. Daarvan waren, de verteller en de nu mede-aanwezige heer P. van Schie, lid. De vereniging uit het Rijndorp was dadelijk bereid. Maar in het voorbijgaan kregen de Zeeërs van bevriende zijde toch te horen: Schamen jullie je niet aan een vreemd korps te moeten vragen een tentoonstelling in „Zee" te openen? Dit verwijt schoot raak. Het had een verdere emancipatie van het zeedorp tot gelukkig gevolg. We hebben er eerst eens goed over nagedacht, zei de heer Zwitser, en een paar dagen later, achter de koeienstal van Van Schie, ieder onze mening gezegd. De andere twee waren sceptisch gestemd. Wie zou er zóveel voor muziek over hebben, vreesden ze Maar de optimist Zwitser (17 kwam rnet een concreet plan tevoorschijn. Nog diezelfde avond toog hij naar het hoofd van de openbare school, „meester Schaap". Deze voelde alles voor het plan, een muziekvereniging op te rich ten. Hij maakte een stuk op. ondertekende het met zijn vertrouwenwekkende naam, en voegde er een intekenlijst aan '.oe. Zo ging de actie, ondanks het ongeloof van de comité-meerderheid, toch beginnen. De heer Zwitser is in de harten van alle U.N.I.-vrienden en ook daarbuiten, inconcreto, eèn monument waard. Stoomtram Men startte bij de burgemeester. Ach ter op de stoomtram gezeten, bereikten de drie verbondenen (gratis) Katwijk- Binnen. Na een levendige woordenwis seling bleek de spoelende dienstbode niet in staat, aan de voorzitter van het drie manschap de toegang tot de ambtswo ning te beletten. Burgemeester De Rid der tekende, als eerste in met het voor die tijd enorme bedrag van vijfentwintig gulden. Met een hartelijk „doe je best" gaf hij zijn fiat aan de onderneming. Had hij kunnen bevroeden, dat de bezoeker en zijn beide buiten gebleven kameraden, van plan waren uit de Harmonie Katwijk snodelijk te deserteren, dan zouden ze zeker niets hebben gekregen. Het tweede adres was de kunstschilder Jan Toorop. Deze wilde beslist de burge meester overtroeven (wat hij precies zei. is niet voor publikatie geschikt) en no teerde voor vijftig gulden. Nadat nog hakker Lammens tegenwoordig bak kerij van de heer Van Egmond, naast het postkantoor tien gulden had ge offerd. was het inmiddels tien uur ge worden en achtten de vrienden het voor vandaag welletjes. De eerste aanloop met vijfentachtig gulden had alle re den tot tevredenheid gegeven. Het verdere verloop van de actie leid de rechtuit tot het gewenste doel. A\-ond- na-avond gingen de collectanten op stap. Met kwartjes en dubbeltjes stroomde het geld in de kas. Men bedenke hierbij wèl. dat in die goede tijd een visser van zes, een geschoolde vakman van negen gul den in de week moest rondkomen Instrumenten Toen eindelijk de kapitale som van dertienhonderdvijfenzestig gulden was opgehaald, ging men in ernst over de aanschaf van een instrumentarium den ken. Nu had de heer Ed. Meerberg be loofd, dat, als eenmaal de oprichting een feit was, hij het tekort zou aanvullen. Die toezegging kostte hem vijfenveertig gul den. De vereniging kwam In 't bezit van negentien instrumenten. Dit betekende niet. dat het ledental hiermee overeen stemde. Het algemene enthousiasme deed vele honderden donateurs toestromen en het muzikantental nam langzaam toe. Enkele jongens moesten wel een paar j jaar op een eigen instrument wachten. Inmiddels was de vereniging op 4 de cember 1900 officieel opgericht. Als voorzitter werd gekozen de heer Kruyt, als secretaris, inspecteur-van- politie N. Verkaik, als penningmeester de heer B. J. Dijkdrent. Men kon nu ten minste bij de politie een potje breken Die oprichtingsvergadering in hotel Du Rhin nam, na het zakelijke gedeelte, al spoedig een vrolijke wending. Het was inspecteur Verkaik die intussen een naam voorstelde: Uitspanning na Inspanning. Hij werd op slag met algemene stemmen aanvaard. Met de eerste dirigent, J. A. Hupkens, klarinettist bij de stafmuziek van het Leidse vierde R.I., was U.N.I. van meet aan gelukkig. Deze echte muzikant had een fraaie embouchure en had bo vendien de gave, de prille U.N.I.-spelers de kunst op een gemoedelijke manier bij te brengen. Er kon echter geen hoog honorarium voor hem af: drie-en-een- halve gulden in de week, plus een flesje bier bij Gerrit Pluymgraaf waar te genwoordig de zaak van de heer A. Schaart aan de Sluisweg gevestigd is. Kosteloos Het éénjarig bestaan werd, onder meer, herdacht met de eerste openbare uitvoe ring in hotel Du Rhin. De gemakkelijke Bienenhaus-mars en wat koraalmuziek vormden het programma. Rekening hou dend met de bescheiden kasmiddelen, verklaarde de heerVan Leeuwen zich bereid, zijn zaal kosteloos aan de muzi kanten af te staan, met als enige voor waarde. dat ze terug zouden komen De verstandhouding met de politie is van het begin af aan. bijzonder harte lijk geweest. Hoe kon het ook anders, Het jubilerende korps, gefoto grafeerd in de duinen. Foto D. Kruyt De mannen van het eerste uur Van l. naar r. zittend: de heren P. van Schie (77), oud-inspecteur van politie, eerste secretaris en naamgever (U.N.I.), N. Verkaik (85), C. A. Kruyt) (74), destijds de „baby" van het korps, en C. Zwitser (77) initiatiefnemer in 1900. Staande: de tegenwoordige voorzitter N. Hoek. Foto D. Kruyt waar immers de secretaris tevens de hoogste politiechef was. De heer Ver kaik had hier in 1898 zijn functie aan vaard. maakte de Katwijkse kronings feesten mee en stak daarbij zelf het door hem uit Amsterdam gehaalde vuurwerk op het Wantveld af. Later vertrok hij naar Winschoten, was er jarenlang com missaris en keerde na zijn pensioen naar Katwijk terug. Hij woont er nog altijd, op de Zeeweg, met zijn zoon, de tandarts. Op nationale feestdagen was het jaren lang gewoonte, dat de U.N.I.-ledcn met de politie een gezamenlijke broodmaal tijd hielden. De tegenwoordige, volko men gewijzigde omstandigheden, maken dit, jammer genoeg, niet meer mogelijk. Maar de onderlinge waardering is ge bleven Die pioniers van 1900 hebben met hart en ziel voor hun vereniging gewerkt. Het'was Zwitsers enige hobby. Voetbal len deed hij niet, maar de muziek achtte hij iets edels; je kunt als muzikant wat presteren. En je bent er nooit te oud voor. De twee kwartjes contributie, die de U.N.I.-muzikanten van 1960 per week betalen, vindt hij te weinig. In 1900 kostte het lidmaatschap al een kwartje. Hoeveel kwartjes zouden dat tegenwoor- dig wel niet moeten zijn! Drie avonden Over de tweede helft van het U.N.I.- leven kan de tegenwoordige voorzitter, de heer N. Hoek, wel drie avonden lang praten. Hij behoort tot de oudsten in actieve dienstjaren en wordt hierin slechts overtroffen door zijn collega D. van Beelen. De gang van het verenigingsleven liep niet altijd over rozen. Maar wel ke voorzitter zal dat niet kunnen zeggen, tenminste als hij eerlijk is Het zou haast abnormaal zijn, van alleen maar geluk en voorspoed te mogen gewagen. Een vereniging toont echter haar vitaliteit, haar ge zonde kracht veel meer in de hou ding, die zij tegenover de moeilijk heden inneemt Zijgt zij er machteloos onder neer of biedt zij taaie weerstand? Het laatste hebben de beste U.N.I.-leden altijd ge daan. Daarom staat de vereniging er niet slecht voor, vandaag-de-dag. Er is een eigen gebouw, dat de muzikanten in hun vrije tijd zélf opgetrokken en in gericht hebben. Dat was een gezellige tijd, al slonk ook gaandeweg de mas sale medewerking tot die van een klein dapper groepje. Hoeden af voor zóveel opofferende energie Het dagelijks bestuur is er zélf voor naar Den Haag geweest om de in die tijd meedogenloos zuinige minister te ver murwen. Dat lukte eerst wèl. maar later kreeg men op het departement weer spijt, zodat burgemeester Woldringh van der Hoop nog zijn eigen ambtelijke ge wicht in de hoogste schaal moest leggen, om deze te doen zakken Goedgeefsheid Voorzitter Hoek diepte overigens nog menige goede herinnering op. Hij sprak over de kostbare algehele vernieuwing van het instrumentarium. Die kostte maar even achttienduizend gulden. De gemeente betaalde een derde. Dat was eigenlijk wel een paar duizend beneden de verwachting. Maar geen nood! Bin nen een half jaar was de hele som, via collecten, bazaars en dergelijke bij el kaar. De gulle goedgeefsheid van de burgerij heeft grotendeels het wonder van de vernieuwing bewerkt. Toch blijft er, midden in de voorspoed, de schoonheid van instrumenten en uni formen, de vreugde over het drumband- concours in augustus en de toegenegen heid van de burgerij, nog wel wat te klagen over. Daar is de herrie, die de jongste jeugd maakt tijdens de buiten- concerten. Dat is voor de muzikanten een ergerlijke hindernis om zich voluit te geven zelfs als het concert om- half negen begint, krioelen er nog veel kin deren, die dan eigenlijk in bed zouden moeten liggen, om de tent. En maar schreeuwen.Zelfs om tien uur is het vaak nog niet stil. De muzikanten hopen op verande ring, op begrip bij de moeders, al geven ze toe, dat de tegenwoordige tijd, naast veel goeds, ook wel onge wenste dingen brengt. Vroeger was er geen radio bijvoorbeeld. Nu is de radio een prachtige zaak, maar de huidige amusementsmuziek, waarop veel jongelui zo dol zijn de voor zitter spreekt minachtend over kat- tengejank en zich over de grond wentelende negers veranderde toch wel de mentaliteit van een deel van de jeugd. De echte toewijding, de muziekstudie, -ijver ontbreken bij de jongeren tegen woordig maar al te veel. De heer Hoek is van oordeel, dat wie desondanks in een orkest mee wil spe len, terwijl hij zich niet inspant, beter weg kan blijven. Zo'n korps eist algehele overgave, men moet zijn partijen thuis studeren en nog eens studeren, anders gaat de vereniging er aan Maar de televisie, de noodzakelijke vakstudie, de militaire dienstplicht zijn intussen ook niet weg te redeneren con currerende factoren Goed gezond Maar ondanks dat alles is de vereni ging tot op heden goed gezond. De op richters behoeven van hun culturele daad geen spijt te hebben. Hierop ver klaart de heer Zwitser, dat hij altijd me' trots naar U.N.I. kijkt en luistert... Getallen, feiten, namen. Het ledental bedraagt thans vijfen zestig. Achtereenvolgens hanteerden in de afgelopen zestig jaren de heren L. Kruyt. Van Dijk. ds. Kalkman. Koele- wijn. A. van der Plas, W. van der Luyt, J. Kroon en N. Hoek de voorzitters hamer. Het artistieke bewind werd door vijf dirigenten, de heren Hupkens, De Haan (7 weken), Langmuur, Dik en K F. Kokelaar gevoerd. Over adjudant Een overgelukkige Piet Varke- visser kon zich gisteren de eige naar noemen van de viskotter „Gijsberta" KW 143. Tijdens een proeftocht werd de kotter over gedragen door de heer H. Seij- monsbergen namens de Zaan- landse Scheepsbouw Maatschap pij aan de heer P. Varkevisser. De KW 143 is een viskotter vaji 116 bruto register ton met een lengte van 28 meter, de breedte bedraagt 6.5 meter en de holte 3.2 meter. In het hart van het schip klopt een motor van 375 pk. Een 600 kisten vis kunnen aan boord worden vervoerd. Vanzelfsprekend heeft de schip per over een moderne radio apparatuur de beschikking. De viskotter heeft een bemanning van zeven koppen, die op com fortabele wijze worden onder gebracht, terwijl in een hyper modern kombuis de kok voor het inwendige van de mens zorgt. Foto D. Kruyt Kokelaar, zijn alle U.N.I.-korpsleden bést te spreken De vereniging heeft in de loop der laatste jaren vier eminente spelers aan eerste rangsberoeporkesten kunnen (en mogen) afstaan. A. van der Luyt ging naar de K.M.K., twee gebroeders Van Dijk Vertrokken naar de Mariniers, P. van Dijk werd trombonist in het Resi dentie-Orkest. Zeker een hoge eer, waar op lang niet ieder amateurskorps zich kan beroemen. Voor het lichte amusement bij allerlei gelegenheden zorgt U.N.I.''s dochterver eniging, de „boerenkapel".' Op 7, 8 en 9 december hoopt het diamanten korps in de zaal Musica jubileumuitvoeringen te geven. Dan zullen zeker de vrienden toestromen, om van de feestvreugde van hun eigen U.N.I. getuige te zijn. Maar zij niet alleen wensen de vereniging een voorspoedige toekomst. Héél Katwijk leeft ongetwijfeld in deze dagen met zijn vaardig spelend, onberispelijk marcherend korps mee. Het roept immers blijde en ontroerende her inneringen op aan hoogtijdagen, aan plechtige uren wanneer het altijd present was. U.N.I.'s bestaan is innig verbonden met de dorpsgemeenschap en is er vast mee verweven als een blij kleurige inslag figuur met de Katwijkse schering. Samen vormen ze een harmonisch patroon. Daaroih sprak de veteraan Verkaik stellig namens de duizenden Katwijk- Zeeers: Ik hoop het nog te beleven, dat U.N.I. de eerste logger in de eigen haven met muziek zal verwelkomen Lang leve Kalwijk's U.N.I! Joh. van Wolfswinkel KATWIJK Zoals wij gisteren reeds in het kort meldden, herdacht de heer J. Rampen, referendaris ter gemeentesecretarie en chef van de afdeling financiën, belastin gen en eigendommen, de dag, waarop hij vijfentwintig jaren in gemeentedienst trad. Dit gebeurde in een besloten bijeen komst in de trouwzaal van het raadhuis- Behalve het personeel van de gemeente secretarie en het kantoor van de gemeen te-ontvanger waren hierbij tegenwoordig burgemeester H. Duiker, de wethouders C. van der Plas en mr. J. van der Plas, de gemeentesecretaris J. C- Tieleman, de directeur van openbare werken, de heer P C. Priester, de heer J. A. Blom, direc teur van de gemeentebedrijven, en de gemeente-ontvanger, de heer F. M. M. Fornara. Burgemeester Duiker was de eerste spreker. Hij wierp een terugblik op de ambtelijke loopbaan van de Jubilaris. Na mens het gemeentebestuur wenste hij de referendaris geluk met het bereiken van deze mijlpaal en hij deed dit onder aan bieding van een geschenk onder couvert. De gemeentesecretaris, dc heer J. C. Tieleman wees vooral op de plaats, die de afdeling, die de heer Rampen leidlt, heeft in het kader van de secretarie. In de ongeveer veertien jaren, die de heer Rampen in Katwijk werkzaam is. zijn de werkzaamheden sterk toegenomen. Namens het personeel van het ontvan gerskantoor sprak de gemeente-ontvan ger, de heer M. Fornara. Als voorzitter van de personeelsvereniging van de se cretarie en het kantoor van de ontvanger voerde de heer H. van der Schee het woord. Voor het personeel van de eigen afdeling trad de heer J. Pullen naar vo- KATWIJK AAN ZF.E Sneeuwjoiyt Gisteren verzorgde de filmdienst van de Nederlandse christelijke Reisvereni- ging in de Oranjezaal van het Jeugdhuis een kleurenfilmprogramma onder de ti tel Sneeuw jolijt en zonprofijt. Eerst werd een diareportage, gemaakt bij één van de familiebézoekreizen naar Canada, vertoond. Vervolgens liet men de win tersportcentra in Oostenrijk en Frankrijk (Savoie) zien. Ook werd een bezoek ge- braoht aan Israël en ten slotte aan Zuid. Afrika en Madeira. De filmavond werd ingeleid door de heer A. van den Bos, voorzitter van de afdeling Leiden CarillonbespelLng Morgenmiddag zal van 45 uur een bespeling worden gegeven door de bei aardier Hessel H. de Harder. Het programma vermeldt: 1.2 liederen uit Valerius Gedenck- clanck: a) O Heer die daar des he mels tenten spreidt, b) Gelukkig is het land. 2. Een middagslaapje. 3. Lorelei. 4. Limburg, mijn vaderland. 5. St. Nicolaasliedje». 6. Home, sweet home. 7. Pastorale. 8. Improvisatie Hessel H. de Harder. Herstelling We schreven gisteren abusievelijk, dat het bestuur van de openbare Chr. bi bliotheek en leeszaal burgemeester H. Duiker het erelidmaatschap had aange boden. Dit moet zijn: erevoorzitterschap. HOOG EN LAAG WATER Zaterdag 3 december: hoog water 3.17 en 15.30 uur, laag water 11.23 en 23.41 Oml minister-president Dc Geer begraven In Jutphaas is gistermiddag het stoffelijk overschot ter aarde besteld van oud- mi nister-preaident Jhr. O J. de Geer. Onder de belangstellenden bevonden zioh de commissaris van de Koningin in Utrecht, mr. C. Th E. graaf Van Lyn- den van Sandenburg, enxele Kamerleden van de Christelljk-histortsohe unie, on der wie dr. H. W. Tilanus, de president van de Hoge Raad. mr. J. Donner, en de burgemeester» van Utrecht en Soest. ren, waarna uit naam van de commissie van de bedrijven, waarvan de heer Ram pen secretaris is, dc directeur van de ge meentebedrijven, de heer Blom, nog volg de. Ook hij bood een geschenk aan. De heer Rampen dankte voor deze hul diging en blijken van waardering. Rijkspostspaarbank Gedurende de maand november werd aan het postkantoor te Katwijk aan Zee bij de Rijkspostspaarbank ingelegd f 79.432,74 en terugbetaald f 67.054,68. In dezelfde periode werd aan het hulp postkantoor te Katwijk aan den Rijn in gelegd f 26.178.21 en f 18.958,70 terug betaald. KATWIJK AAN DEN RIJN Sinterklaasfeest Tgt de laatste stoel was gisteravond het. Protestants Militair Tehuis bezet, voor een groot deel met marinemannen, maar ook met een groot aantal dames, die de Pitcollectte hadden verzorgd in Katwijk aan Zee. Deze drukte kwam door de aanwezigheid van Sint Nico laas, die met drie zwarte Pieten een uiterst gezellige avond aanboden. De tehuisleider, de heer B. C. van der Vliet, begroette de gast, waarna ver scheidene tehuisbezoekers op het matje moésten komen. VITRACE OVERCORDIJNSTOFFEN TAFELKLEDEN SLUISWEG 25 KATWIJK AAN ZEE TELEFOON 2964 (Advertentie) Kennisgeving Burgemeester en wethouders van Katwijk maken bekend, dat zij voornemens zijn krachtens artikel 20 van de wederopbouw- wet vergunning te verlenen tot het ver bouwen van een schuur staande aan de Baljuwstraat, kadastraal bekend gemeente Katwijk sectie A no 8917. De eigenaren van de aangrenzende cn nabij gelegen gronden worden tot 9 de cember a.s. in de gelegenheid gesteld eventuele bezwaren tegen het verlenen van bedoelde vergunning schriftelijk bij hen in te dienen. HULEGOM Damnieuws Om een kans op het kampioenschap te behouden, moest de Hillcgomsc dam club winnen van Santpoort. Dat is met gelukt Het werd een 137 nederlaag. Dc gedetailleerde uitslag (Santpoort— Hillegom): J. Oosterling—N. van Hal 02; F. HoekJ van der Loo 11; J. Buren—J. v. d. Kroft 0—2; E. Zuider duin—J. van Hal 0—2; P. de Kort—W. Persoon 11; A. Koster—J. Weijers 2—0; F. Iepenburg—W. Roest 2—0; H. de Groot S Lemmers 11; P. WoudaL. van dc Reep 20; G. ZuiderduinG. van der Voet 2—0; voor Santpoort 137. Woensdag worden de partijstanden uit de competitie besproken. Burgerlijke stand GEBOREN: Marcel Martinus Maria zn van L. van den Berg en M. J. Mooije- kind. GETROUWD; A. J. M. van der Lans en J. H. M. Aarts. OVERLEDEN: L. van Rijn, weduwe van B. Stolker, 78 jaar. VOORSCHOTEN Opdracht Dc provinciale waterstaat van Over ijssel heeft het aanleggen van een ron-i- wog om Sl. Janakloostcr tc Vollenhove opgedragen aan de firma G. A de Ko ning te Voorschoten voor 257.000. VIMabouw ln Adegeest Volgens ontwerp van het architecten bureau E. Semey te 'a-Gravenhage zal de firma A. J. Kokshoorn tc Voorschoten twee herenhuizen met garage aan de Palestrinalaan gaan bouwen Eveneens aan dc Palestrinalaan komen zes heren huizen en zes garages volgens ontwerp van architect J A v. d. Berg tc 's-Gr:,- venhage, die gebouwd zullen worden door de firma Gebr. Stikvooart te Voorschoten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 11