Monumentenzorg krijgt nu wettelijk kader Kleine Hillman voor Europese markt Nederland was te lang achtergebleven gebied Loemoemba wil naar Ghana en New York Proces rondom biljart van woonwagenkamp Vakraad voor de metaal vecht tot het laatste Vogelsmokkel in nylons Vrouw stak na jaren ellende haar man neer Buschauffeur zag ongeluk aankomen Leesbibliotheek beginnen staat ieder vrij Nalatige wegwerker veroordeeld Bejaarden A.O.W. afhandig gemaakt - eis: een jaar Geen quorum Lij Handelsbank WOENSDAG 30 NOVEMBER 1960 (Van onze parlementsredactie) TVTEDERLAND krijgt eindelijk een volwaardige, wettelijke regeling van de monumentenzorg. Vandaag aanvaardt de Tweede Kamer name lijk het ontwerp-Monumentenwet, dat reeds in 1955 door minister Cals (o. k. en w.) is ingediend en dat te zijner tijd in de plaats zal komen van o.m. de bestaande tijdelijke wet op de monumentenzorg, die het karakter heeft van een noodvoorziening. Tot diep in de nacht heeft de Kamer gis teren over de nieuwe regeling gedebatteerd. Dat kwam voornamelijk door het grote aantal ingediende amendementen, waarover eerst heden kan worden gestemd. Met de hoofdlijnen van het wetsontwerp ging de Kamer overigens gaarne akkoord. De heren Roosjen (a.r.), Baeten (kath. v.), Willems (soc.), Diepenhorst (c.h.) en mevr. Kuiper-Struyk (lib.) waren het er met staatssecretaris Scholten (o. k. en w.) over eens, dat ons land op het punt van de wettelijk geregelde monumentenzorg te lang een „achter gebleven gebied" is geweest. De nieuwe weit draagt de Moaiumenten- raad op om voor elke gemeente een lijst „wettelijk beschermde monumenten" san te leggen. Heit is op straffe van in ternering of geldboete verboden deze mo numenten te beschadigen of te vernielen. Wie een beschermd monument wil af breken, verplaatsen of in enig opzicht wijzigen, zal daarvoor eerst een vergun ning bij de minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen moeten aanvra gen (deze procedure wordt reeds nu ge volgd). Gaat het om het aanbrengen van wijzigingen e.d- in een kerkelijk monu ment en zijn daarmee de wezenlijke be langen van de godsdienstoefeningen ge moeid, dan mag de minister over de ver- igunndngsaanvrage slechts een beslissing nemen in overeenstemming met de eige naar. De monumenten, waarop de wet betrek king heeft, moeten tenminste vijftig jaar oud zijn. Een aantal minder belangrijke monumenten zal niet onder de werking van de wet vallen. Het behoud daarvan kan op dezelfde wijze als voorheen wor den bevorderd: door overleg met de eigenaar, eventueel ook door subsidie in de kosten van instandhouding. Hier ligit een afzonderlijke taak voor provinciale en gemeentebesturen, die door het uit- aardigen van monumentenverordeningen beschermend kunnen optreden. De nieuwe wet bevat voorts een bij zondere regeling tot bescherming van stads- en dorpsgezichten, d.w.z. van we gen- straten, pleinen, bruggen, grachten, vaarten, sloten, singels enz., die met één of meer monumenten een beeld vormen, dait in het belang van de schoonheid van hert geheel niet ontsierd mag worden. Ook van deze beschermde stads- en dorps gezichten houdt de Monumentenraad voor elke gemeente een register bij. Ten slotte geeft de Monumentenwet een wettelijke grondslag aan het oudheid kundig bodemonderzoek. Zo is bepaald, dart slechts door de overheid aangewezen diensten en instellingen bevoegd zijn graafwerk te verrichten, dat het opsporen of onderzoeken van monumenten ten doel heeft. De particulier die bij het graven toevallig iets van oudheidkundige waar de vindt, moet dit bij de plaatselijke bur gemeester aangeven. Roerende monumen ten. die bij „bevoegd verricht graafwerk' worden gevonden, zijn eigendom van het lichaam dart het graafwerk heeft uitge voerd. De grondeigenaar ontvangt eohter een vergoeding, die gelijk is aan de helft van de waarde van hert gevonden monu ment. Tegen de beslissingen, die op grond van de Monumentenwet worden genomen, is beroep mogelijk. 10 miljoen De staatssecretaris van onderwijs, kun sten en wetenschappen, mr. Y. Scholten, zette uiteen, dat door de nieuwe Monu mentenwet ons land een achterstand zal inhalen. De wet is afgestemd op de fi nanciële mogelijkheden en de eisen van de praktijkDe laatste jaren is de be grotingspost voor de monumentenzorg telkens verhoogd. Voor 1958 werd f miljoen uitgetrokken, voor 1959 f 514 miljoen, voor 1960 f 714 miljoen en voor 1961 f 9¥t miljoen. Het ligt \n de bedoe ling om voor elk van de volgende twee jaren de post op f 10 miljoen te stellen. Bij de samenstelling van het monument- tenregister zal aldus de toelichting van de staatssecretaris een zekere se lectie worden toegepast en onderscheid worden gemaakt tussen „monumenten" en „beschermde monumenten". De keuze wordit bepaald door het algemeen belang- De mogelijkheid blijft bestaan, dat ook niet-bescheimde monumenten worden ge subsidieerd. De lijst van beschermde mo numenten zal noch uiterst beperkt, noch bijzonder uitgebreid worden. De staatssecretaris moet tegenover de heren Diepenhorst (c.h.) en Willems (soc.) uitvoerig motiveren, waarom tikel 16 van het oorspronkelijk ontwerp in de herziene versie niet meer is opge nomen. Dit artikel schreef voor, dat de eigenaar van een beschermd monument verplicht is voor hert onderhoud en de instandhouding van zijn eigendom zorg te dragen. Tegen deze onderhoudsplicht is o.m. van kerkelijke zijde ernstig be zwaar gemaakt. De kerken vreesden niet ten onrechte, dat de overheid hen op deze wijze zouden dwingen bepaalde uit gaven te doen. Er zou in dat geval sprake zijn van een duidelijke overheidsinvloed op het kerkelijke beleid. „Uit een oog punt van de verhouding tussen kerk en staat is dit niet aanvaardbaar", zo zei staatssecretaris Scholten gisteren. De bewindsman achtte de onderhoudsplicht ook om praktische redenen ongewenst, omdat ze op kwaadwillende elementen waarschijnlijk een averechtse uitwerking zou hebben. Van een algehele opheffing van de onderhoudsplicht kan overigens niet worden gesproken, want bij het ver lenen van subsidies wordt immers de voorwaarde gesteld, dat de eigenaar zijn monument zo goed mogelijk onderhoudt en verzorgt. De subsidie-voorwaarden zijn op het ogenblik al zeer stringent, maar zullen in de toekomst nog stringen ter worden. Aan het opneimen van een onteigenings mogelijkheid in het ontwerp had de sta artssec rertarls evenmin behoefte. Hij vreesde, dart dit in vele gevalen een stimulans voor verwaarlozing zou v den. Bov^hdien wil de overheid geen verzamelaar van monumenten zijn. Vijf tien jaar lang is een onteigeningsbepa ling van kracht geweest, maar daarvan is nooit gebruik gemaakt. Hert beoogde doel bereikt men beter met een stringent subsidiebeleid dan met een onteigenings procedure. Bovendien, de onteigening van kerkelijke monumenten is onmogelijk en onaanvaardbaar. Over de regeling van het oudheidkun dig opgravingswerk zei de staatssecreta ris nog, dat het de bedoeling van de Mo numentenwet is een streep te zetten on der de beunhazerij op dit gebied. Daarom zullen de opgravingen voortaan alleen mogen geschieden door deskundigen. In dividuele personen, die deskundigop gravingswerk willen verrichten, zullen dit niet buiten de bevoegde instanties om kunnen doen. Amendementen In de loop van het debat kwam een hele serie amendementen los. Zo stelde b.v. de socialist Willemse voor om in de Monumentenwet alsnog een onderhouds plicht voor de eigenaar van een schermd monument op te nemen. Indien de onderhoudskosten het belang van de eigenaar bij de instandhouding van het monument te boven zouden gaan, zou de overheid hem die kosten moeten vergoe den. De staatssecretaris voelde niets voor dit socialistische amendement en hij vond de heren Diepenhorst, (c.h.) en Baeten (kath.v.) aan zijn zijde. De bewindsman deelde ook niet de vrees van de heer Willems. dat het monumentenbezi-t in Ne derland steeds meer in verval zal raken. TNE Kongolese autoriteiten hebben toegegeven dat het zoeken naar Loemoemba geen succes heeft gehad en dat zijn tegenwoordige ver blijfplaats onbekend is. Loemoemba, die zondag uit zijn woning in Leo- poldstad vertrok naar hij zei om in Stanleystad de begrafenis van een zoontje bij te wonen wil volgens zijn aanhangers eerst naar Akkra, de hoofdstad van Ghana, en dan naar New York vliegen. Een woorvoerder van het Kongolese ministerie van voorlichting verklaarde: „Wij zoeken naar hem in Leopoldstad, Kasai, Stanleystad en andere delen van Kongo. De toegangswegen tot Leopold stad .worden bewaakt, en de vliegtuigen die uit de hoofdstad vertrekken, ook die van de Verenigde Naties, worden grondig dooraocht." In Stanleystad is de toestand gespan nen. Van de zijde van de Verenigde Naties is vernomen dat gendarmes en militairen nog vijftien Europeanen, on der wie enkele vrouwen, gevangen houden. De speciale vertegenwoordiger Hammarskjöld in Kongo, Dayal, heeft een onderhoud gehad met presi dent Kasavoeboe. Het Kantangese ministerie van voorlichting meldt een slechter wor den van de toestand te Kabalo, een 600 km ten noorden van Elisabeth- stad, in het hart van het gebied dat wordt geterroriseerd door Baloeba's. Volgens het ministerie hebben de Baloeba-opperhoofden een ultimatum trekking van president Tsjofnbes troepen en de blanke bestuursambte naren. Als aan deze eis niet werd vol daan, zou Kabalo worden aangeval len. HIER STAAT een uitermate fat soenlijke vrouw voor u terecht, die 36 jaar getrouwd .is geweest en 36 jaar is getreiterd. Zij heeft zich 36 jaar ingehouden, tot de nacht van 30 op 31 mei." Aldus de officier van justitie bij de Rotterdamse rechtbank, in een zaak tegen de 55-jarige huis vrouw J. van B. uit Rotterdam. Zij zou haar 61-jarige echtgenoot P. W. met een dolkmesje doodgestoken heb ben. Er waren van het begin af aan moei lijkheden. De man dronk te veel, zorgde niet voor een behoorlijke betrekking, en zijn vrouw werd werkster. Toen zij een paar jaar geleden ziek was en hij haar weer eens mishandelde, vond de vrouw „een wapen". Zij legde een mesje bannen haar bereik. De man is toen wat ingebonden. Bij elke ruzie dreigde zij hem met het mes. In verband met een hartaandoening werd de man eerder gepensioneerd. Drank mocht hij toen eigenlijk niet meer hebben en zijn vrouw wees hem daar steeds op. Zaterdagavond 30 mei was het echt paar op bezoek bij kennissen in zuid. W. ging er vandaan, met nog iemand ..een straatje om" (naar een café). Ze bleven lang weg en de vrouwen gingen eens op onderzoek uit. Het bleek dat W. veel gedronken had. Het echtpaar kreeg ruzie, die thuis tot een uitbarsting kwam. De man sloeg de bril van zijn vrouw af en bedreigde haar. Toen moet zij gestoken hebben. „Ik kan het me niet herinneren", zei ze. „Hij zakte in elkaar en ik zag bloed. Hij zei nog: „Ik heb het verdiend." De officier achtte zware mishandeling de dood ten gevolge hebbend bewezen en eiste een jaar en zes maanden ge vangenisstraf. Hij zei nog dat alle kin deren achter haar staan. Alleen aan hun moeder hebben zij hun behoorlijke maat schappelijke positie te danken. Deze vrouw heeft geen schuldgevoel, zei hij, en dat is te begrijpen. De verdediger, mr. A. Sahuit, achtte het bewijs niet geleverd. Het kan ook mogelijk geweest zijn, dat de man in de verwarring zichzelf heeft gestoken In elk geval meende de raadsman dat de vrouw in noodweer heeft gehandeld en vroeg ontslag van rechtsvervolging. van vijf dagen gesteld voor de terug- gewond. Op de Kielsterachterweg in Hooge- zand zag de buschauffeur van de auto bus voor Barneveld een slingerende per sonenwagen achter een vrachtauto nade ren. Hij meende, dat de personenwagen bestuurd werd door een dronken chauf feur, parkeerde onmiddellijk zijn bus en gaf de passagiers opdracht in het rech tergedeelte van de bus plaats te nemen. Wat de chauffeur verwachtte gebeurde: de zwaaiende personenauto ramde de bus en scheurde de zijwand voor een groot deel open. Na het ongeluk bleek, dat de slinge rende personenauto door een vracht wagen werd gesleept. Er was geen chauffeur: onderweg had de vrachtwa genchauffeur benzine getankt en hij was vervolgens in de overtuiging dat de chauffeur van zijn sleep ook weer was ingestapt weggereden. Er werd bij de aanrijding niemand DE VIER woonwagenbewoners uit Hilvarenbeek, die door het ge meentebestuur naar hiet regionale kamp in Tilburg waren verwezen en dit hadden geweigerd, mogen in elk geval tot vijf december in Hilvaren beek blijven staan. Op die datum zal de kantonrechter van Tilburg vonnis wijzen; gisteren waagde hij zich daaraan nog niet. Na de verdaging van de zitting op 21 november, waar de advocaat van de woonwagenbewoners een uitgebreid be toog had gehouden over de wantoestan den in het kamp in Tilburg, hebben de kantonrechter en de officier van justitie de zaak zelf in ogenschouw genomen. De officier van justitie noemde gisteren het bevel van Hilvarenbeek onredelijk en vroeg ontslag van rechtsvervolging. Dat gebeurde tijdens een zitting in het woonwagenkamp zelf. De officier zat aan het groene biljart in de recreatiezaal; kantonrechter, griffier en raadsman kozen het tafeltje, dat de woonwagenbewoners gewoonlijk voor hun kaartavondjes ge bruiken. De officier constateerde, dat het kamp in Tilburg niet aan de redelijke eisen voldoet. (De gemeente Tilburg wenst er geen geld meer in te steken nu er plan nen voor een nieuw kamp bestaan). De raadsman wees erop, dat de regionale kampen financiële voordelen voor de betrokken gemeenten bieden, maar dat er desondanks niet veel aan wordt ge daan. Toch worden de mensen vaak al gedwongen beter geoutilleerde kampen te verlaten. Hij zei: „Er moet onder de hand een einde komen aan het voort durend opjagen van woonwagenkamp bewoners". fiscus benadeeld. Tegen de 78-jarige R. werd een maand gevangenisstraf, een jaar proeftijd en een boete van f 25.000 geëist. Tegen zijn mede-directeur W. een boete van f 10.000. De beide directeuren hadden verstek laten gaan. Tegen de 52-jarige adminis trateur W. H. J. van L. werd zes maanden gevangensisstraf geëist, vijf maanden daarvan voorwaardelijk en verder een proeftijd van een jaar. De administrateur zou In dienstbetrekking f 30.000 hebben verduisterd. Uitdrukkelijk scheidde de officier het gedrag van de directeuren en de reputatie van de onderwijsinstelling. Directeur R., die de instelling heeft opgericht, heeft inmiddels ontslag genomen. De officier noemde het onbegrijpelijk, dat iemand, die zoveel belangrijke arbeid had ver richt en die f 70.000 per jaar verdiende zich niet had ontzien voor een „vakantie- geldje" de rechtsorde te verstoren. Zijn voorbeeld had de tweede directeur en de administrateur geïnspireerd. Advertentie Zij die een leesbibliotheek willen be ginnen hebben hiervoor geen verlof meer nodig van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Tot gisteren toe was dit niet mogelijk in verband met het Vesti- gingsbesluit leesbibliotheekbedrijven van 1958. De Hoge Raad der Nederlanden in Den Haag bepaalde echter dat dit be sluit de drukpersvrijheid in de weg staat. Dit rechtscollege overwoog bij deze uitspraak dat een leesbibliotheek door de overheid niet aan een andere regeling mag worden onderworpen dan aan die regeling, die haar taak het uitlenen van boeken onbelemmerd toelaat. Een kantoorboekhandel uit Amstel veen had deze principiële zaak aanhangig gemaakt. Winkelen zonder uit te stappen In B eek, (gemeente Bergh), bij de Nederlands-Duitse grens, is in verband met internationale toeristische verkeer 'n gebouwenebmplex geprojecteerd, waar twaalf winkels, drie kiosken, een café- restaurant en een cafetaria gevestigd zul len worden. De winkels zijn in een cir kel met een straal van dertig meter zo danig ontworpen, dat men inkopen van uit de auto kan doen zonder uit te stap pen. De kosten zijn geraamd op 1.500.000 Architect is ir. R. D. Bleeken uit Den Haag. Proces tegen gemeente na gasontploffing Vorig jaar december werd Nijmegen opgeschrikt door een hevige ontploffing in twee oude pakhuizen, boven een leeg staande woning. De heer S. Janssen werd daarbij dodelijk getroffen en een broer van hem werd zwaar gewond. De familieleden meenden, dat deze ontploffing was ontstaan door gas, af komstig uit een oude buis, die indertijd door de gemeente onder het huis aangelegd. De gemeente veronderstelde, dat het gas was ontstaan door rottende stoffen, In het gebouw. Op last van de officier van justitie te Arnhem is een nader onderzoek in gesteld door de arbeidsinspectie. Dit on derzoek heeft geleid tot dc conclusie, dat de ontploffing waarschijnlijk toch ont staan is door ontsnapping van gas. De weduwe S. J. Janssen en ook familie leden van de gebroeders Janssen willen nu de gemeente een proces aandoen. De N.V. drukkerij De Spaarnestad zal de foutieve aankondiging over een tele visieoptreden van de zangeres Judy Gar land niet behoeven te rectificeren, maar wel werd bij die aankondiging in een van zijn bladen een onrechtmatige daad tegenover de man, die Judy Garland naar Nederland heeft gehaald, impres- sario Lou van Rees, begaan. Aldus de president van de Haarlemse rechtbank in een kort geding, dat de heer Van Rees tegen De Spaarnestad had aangespannen. Door het aankondigen van het televisie optreden was volgens dc heer Van Rees de belangstelling voor het optreden in zalen niet zo groot. Dc rechter meent nu, dat de heer Van Rees zelf middelen ten dienste staan om mee te delen dat Judy Garland niet voor de televisie verschijnt en dat langs civielrechtelijke weg schade te verhalen zou zün. Belastingfraude Twee directeuren van een particuliere onderwijsinrichting in Arnhem stonden gisteren voor de Arnhemse rechtbank terecht wegens belastingfraude. Zij had den volgens de openbare aanklager resp. voor f 15.000 en f 6000 de De Amsterdamse rechtbank heeft van ochtend de 26-jarige Amsterdamse weg werker van de Nederlandse Spoorwegen C. M. B. van T. conform de eis veroor deeld tot een voorwaardelijke gevange nisstraf van 14 dagen met een proeftijd van 3 jaar en een geldboete van 50 gul den. subsidair 10 dagen hechtenis, omdat zij deze wegwerker schuldig acht aan het zware lichamelijke letsel dat de 24-jari- ge Amsterdamse schilder A. T. S. op elf mei opliep. Verdachte was bij onderhoudswerk zaamheden aan een spoorwegviaduct in Amsterdam tijdelijk als veiligheidsman belast met het zonodig tijdig waarschu wen van zes werklieden die op de spoor lijn aan het werk waenr. Toen hij een locomotief zag naderen sprong het icin op onveilig dooh T. waarschuwde daarop de arbeiders niet door middel van het voorgeschreven fluitsignaal, hij zette het gesprek met een collega over bet lenen van zijn fiets voort Daardoor was het hem ontgaan dat het sein inmiddels op veilig was gespron gen en dat de locomotief zonder vaart te minderen was doorgereden. De schil der kon zich buiten de rails rollen, maar zijn rechterhand bleef klem zitten. Deze werd door een meegesleurde krik ver brijzeld. De jongeman mist alle vingers van zijn rechterhand. (Van onze soc.-econ. redactie) T TET GESPREK dat een delegatie uit de Vakraad voor de metaal industrie gisteren nog heeft gehad met staatssecretaris Roolvink, waar bij ook de voorzitter van het College van rijksbcmiddelaars de heer J. Berger aanwezig was, blijkt toch nog iets opgeleverd te hebben. Vrijdag zal namelijk 't gesprek op regerings niveau worden voortgezet. Het is echter nog zeer de vraag of deze besprekingen meer zullen zijn dan dc bekende strohalm en er dus nog op het allerlaatste ogenblik wijziging ge bracht zal kunnen worden in het voor lopige standpunt van regering en Col- Van onze verkeersredac- teur) Een kleine, nieuwe Hi li man, die op de Europese markt moet kunnen con curreren, is het eerstvol gende project van de Roo- tes Group, die, behalve de Hillman, ook de Humber, de Sunbeam en de Singer produceert. Specificaties van de wagen zijn nog on bekend, evenals de datum van introductie. Het ligt echter in de bedoeling, zo heeft de heer Brian Rootes medegedeeld, in het eer ste jaar van aanmaak hon derdvijftigduizend exempla ren van de band te laten lopen. In de fabriek, waar de concurrent van Volks wagen, Fiat, Renault, en Austin-Morris zal worden gebouwd, zal een eerste bedrag van bijna tweehon derdvijftig miljoen gulden worden geïnvesteerd. De heer Rootes stelde ook nog, dat Europa in ver gelijking met Noord-Ameri- ka nog in de twintiger ja ren leeft, wat betreft de aantallen auto's, die zich op de weg bevinden. In de dertien Westeuropese lan den tezamen worden miljoen wagens gebruikt tegen bijna tachtig miljoen in de Verenigde Staten. Toch is de bevolking van de Zes en de Zeven teza men al vijfenveertig pro cent groter dan die aan de overkant van de Oceaan. Concurrentie-strijd Hoeveel moeilijker de Europese automobiel-indus trieën het hebben gekre gen, blijkt wel uit de prijs verlagingen op de Italiaan se automarkt. Nadat Fiat, Lancia en Alfa Romeo hun produkten aanzienlijk goed koper hadden gemaakt zijn thans ook de impor teurs van buitenlandse mer ken gevolgd- Voor Volks wagen bedraagt de reduc tie liefst zeventien procent, of wel een bedrag van bij na elfhonderd gulden! Uitbreidingen Ford Tot en met 1961 willen de Ford Fabrieken te De troit 358 miljoen uitgeven voor uitbreiding van de productie-capaciteit in het buitenland. Het grootste deel van deze som zal naar Europa gaan, terwijl Enge land (Dagenham) waar schijnlijk het leeuwendeel zal ontvangen. De investe ringsplannen van Ford zijn op zichzelf gezien groots, doch nog grootser zijn die van General Mo tors. Deze andere gewel denaar van Detroit heeft bekend gemaakt, dat hij in zijn buitenlandse onderne mingen een nieuw bedrag van 450 miljoen dollar zal steken. Henry Ford II, die zijn nieuwe program bekend maakte, stelde nog, dat de Europese autohandel elk jaar belangrijker voor de Amerikaanse concerns werd. Hij wenste niet in te gaan op de vraag of zijn maatschappij plannen had in Europa met een kleine wagen uit te komen, die de Renault Dauphine en de Volkswagen kan be concurreren. Skeltersport Ook in Nederland ontwik kelt de skeltersport zich op een dusdanige wijze, dat op initiatief van de K.N.A. C. een stichting is gevormd, om op dit nieuwe terrein van de autosport organise- rend en coördinerend werk te gaan doen. Er zijn thans tweeën twintig skelterclubs en vier honderd skelters in ons land, en het is niet meer doenlijk met al deze voer tuigjes op stratencircuits te blijven rijden. Er is dringend behoefte aan spe ciale skeltercircuits, niet alleen voor races, maar ook om ruimere oefenmo gelijkheden te verkrijgen. Het realiseren van spe ciale circuits wordt echter moeilijker, naarmate de skelters meer lawaai yna- ken. De betreffende over heden geven niet gemakke lijk toestemming voor het aanleggen van banen, als klachten van omwonenden over geluidshinder te duch ten zijn. Daarom bestaat er behoefte aan een voor schrift, volgens hetwelk el ke skelter met een knal demper moet kunnen wor den uitgerust. Het probleem van de kos ten is ook niet mis. De aan leg van een skelterbaan vergt tenminste tiendui zend gulden, en er zijn er wel. die vijfenzeventig duizend gulden als inves teringsbedrag vereisen. Met entreegelden alleen komt men er niet. De skel teraars zullen zelf fondsen moeten vormen, en wel op korte termijn. In de ko mende drie jaar zal er,, naar schatting, een behoef te zijn van honderd banen voor tienduizend skel teraars. Dit is de wagen, waar mee Maus Gatsonide* aan de dertigste Rallve Montc Carlo meedoet, die in de laatste week van januari van het volgend jaar zal worden verreden. De auto, de eerste Franse sportwa gen finds dc oorlog, i» de Facellia, die, met een mo tor van 1640 rc, een top snelheid van 185 km. p.u. kan ontwikkelen. De beken de Farel Vega-fabriek is de vervaardiger ervan. lege van rijksbemiddelaars, inhoudende dat de c.a.o. voor de metaalindustrie niet kan worden opengebroken en dat dc lonen dus niet tussentijds verhoogd mo gen worden. Veel zal afhangen van de houding van minister De Pous. die zoals wij gisteren reeds schreven, thans in het buitenland vertoeft, maar vrijdag weer terugkomt. In zijn aanwezigheid zullen dan nog eens de moeilijkheden rondom de loon- voorstellcn van de metaalindustrie be sproken worden, tussen leden van de Vakraad voor de metaalindustrie en ver tegenwoordigers van hot kabinet en het College van rijksbemiddelaars. Waar schijnlijk zal ook de minister-president hierbij aanwezig zijn. Incident in Schiedamse raadsvergadering Bij de begrotingsdebatten ln de Schie damse gemeenteraadsvergadering zijn gisteravond de kosten voor het nieuwe stadhuis ter sprake gebracht. De Rotter damse architecten, deg cbroeders Kraay- vanger hebben deze kosten geraamd op 12 miljoen gulden. Volgens de bereke ningen van de Schiedamse wethouder van publieke werken, de heer Th. J. L. van den Berg, echter, zouden de kosten 16 a 24 miljoen bedragen. De discussie hierover liep zo hoog, dat de heer Van den Berg woedend de raads vergadering verliet. Ditzelfde deed hij enkele jaren geleden ook, toen een raads lid aanmerkingen maakte op de reizen van de wethouder naar Zwitserland. De fractievoorzitters zijn gisteravond bijeen geweest om hun standpunt ten opzichte van dit incident te bepalen. De man die zich de afgelopen zomer tegenover bejaarden in Rotterdam, Schiedam en Dordrecht heeft uitgege ven als PTT-rechercheur, en soms met succes, want enkelen gaven hem hun juist gehaalde A.O.W. mee. heeft giste ren voor de rechtbank te Rotterdam te recht gestaan. Drie gevallen waren hem, de 26-jarige elektro-monteur C. A. M. uit Rotter dam ten laste gelegd. M. placht zijn slachtoffers van het postkantoor, waar zij de A.O.W. geind hadden te volgen naar hun huis. Daar belde hij dan aan, zei van de PTT-recher- che te zijn en vroeg de bankbiljetten terug, omdat er Iets mee was". Het geld was opgegaan ineen reis naar Italië en in het huishouden. De officier van Justitie, zei dat ver dachte een slappe figuur is. die jam mer genoeg ook geen flinke vrouw heeft getroffen. Hij eiste een jaar gevangenisstraf met aftrek, waarvan drie maanden voor waardelijk met drie jaar proeftijd. Eervol ontslag. Met ingang van 1 november is aan schout-bij-naeht van administratie J. M. Giel daartoe gedaan verzoek eervol ontslag uit de zeedienst verleend terzake van langdurige dienst, onder dankbetuiging voor dc vele goede en langdurige diensten. Voor dc statutenwijziging van de Na tionale Handelsbank (nodig voor de over neming door de Hotterdamsche Bank) was het quorum niet aanwezig, zodat een tweede vergadering nodig is op 8 do- cember. Een aandeelhouder had bezwaren tegen de volmacht aan het bestuur om met het oog op de verkrijging van de ministe riële verklaring wijzigingen aan te bren gen in artikel 28. doch werd gerustge steld. Een andere aandeelhouder achtte de Mercantile Bank of Canada te lang ge waardeerd, doch het bestuur verklaarde dart hij geen illusies moest koesteren en dat er geen verborgen posten zijn. „In de Rechte Straat' Op veler verzoek delen wij mede dat men de studie van de Italiaanse ex-r.k. professor Salvato kan ondersteunen via het gironummer 284 van de penning meester van dc organisatie „In de Rechte Straat" te M e p p e 1. Academische examens NIJMEGEN, 27 november Geslaagd voor scml-arts: C M Hehen'kamp (Amers foort). Arts: mevr. M Th J M van Otphcn- Schreur* (Nijmegen) en P G A Rammeloo (Helmond). Doet. klaaelcken: I .1 van de Weaterlaken p. praem (Hooswijk). A N J M Jager* (Grave) Doet. Engels: V G Le- poutre (Buren. Old.). "yOLGENS BERICHTEN van het Westduitse persbureau D.P.A. is het smokkelen van vinken en zanglijsters uit Nederland de laatste weken toegenomen. Er zouden enkele Nederlanders op heterdaad zijn betrapt bij de zogenaamde ..groene grens" in Limburg en Brabant. Zowel in ons land als in West-Duitsland behoren de vinken en zang- 1UjteIS,£«d? z,°genaamde beschermde vogels In Nederland mogen ze sedert 1940 slecht bij speciale vergunning en dan alleen voor weten schappelijke doeleinden worden gevangen. Het gebruik van lijm stokken en soortgelijke middelen is verboden. Volgens D.P.A. zijn de vogels, die in de afgelopen weken aan'de grens bij smokkelaars werden ontdekt, afkomstig uit de bosrijke streken van Limburg waar zij met lijmstokken zijn gevangen. De snavels van de vogels worden door de smokkelaars dichtgeplakt en dc dieren worden over de grens vervoerd in kousen, die met veiligheidsspelden aan de binnenzijde van jassen worden bevestigd. Ze zouden in West- DuiIsland van de hand gaan voor prijzen tot ongeveer 30 mark per stuk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9