lacht Pseudo-commander zeven jaar meester-oplichter Alfred van Sprang ten grave gedragen ^ethergolven Beslag op bus Hofstad Tours opgeheven Verzoekschrift over Algerije aangeboden Eurovisie-kerkdienst uit Bremen op le Kerstdag Speelgoedactie van de VARA Wèls/'sté. 19 WOENSDAG 30 NOVEMBER 1960 It am-vraag 27 Van Van Tol en Van Prooyen, Rotterdam Dit probleem is niet gecomponeerd vanwege zijn moeilijkheid. Hier domi neert de schoonheid die de afwikkeling u toont. Een bladprobleem is het echter geenszins. Ogenschijnlijk is het witte stuk op 50 een weinig beduidende figurant waarvan u het tegendeel zult ervaren. Zwart: 13, 14, 15, 17, 18, 20, 22, 23, Wit": 24, 29, 30, 34, 35, 38, 41, 42. 50. Schaak-vraag 27 In de partij tussen Schuster en Carli as de stand: Wit: Kei, Ddl, Tal en hl, Rfl en e5, Pgl, pi a2, b2, c2. d4, f2, g2 en h2. Zwart: Ke8, Dd8, Ta8 en h8, Rc8 en f8, Pb8, pi a7, b7, c6, e7, f7, g3 en g7. Zwart aan zet won als volgt: 1 Th8xh2; 2. Thlxh2, Dd8—a5t; 3. c2—c3 (of Dd2), Da5xe5f; 4. d4xe5, g3xh2: 5. Pglf3, h2hlD en zwart heeft een loper gewonnen. Bridge De oplossing van het tegenspelpro bleem, dat wij u gisteren voorlegden, is, dat Oost aan slag met ruitenheer klaveren 8 moet naspelen. Het spelen naar dummy's oersterke klaverkaart lijkt levensgevaarlijk, maar er is hiervoor een gegronde reden. Immers, waarom heeft Zuid in dit spel zo'n haast om een ruiten af te troeven? Kennelijk is zijn troefkleur niet water dicht, zodat Zuid zich niet kan veroor loven éérst troef te trekken, want als hij van slag raakt, incasseert de tegen partij 2 slagen in ruiten en het spel is één down. Het feit nu dat Zuid bij het troeftrekken van slag raakt, is belang rijk! West aan slag zal klaveren na spelen, welke Oost kan troeven en Zuid komt alsnog één slag tekort. De volledige kaartverdeling na de 3de slag was: A 9 O 86 O - AH B 10 4 2 2 HB V 6 O A 9 4 «f965 0853 «f 8 V 8 7 6 5 3 O O 2 •f V 7 3 Toen Oost in de praktijk klaveren 8 naspeelde, nam Zuid met de vrouw, troefde zijn laatste ruiten met schop pen 9 en incasseerde schoppenaas. Via het aftroeven van een harten kwam Zuid in de hand en speelde een kleine schoppen na, welke West nam met de heer. West speelde nu echter klaveren na. Oost troefde en Zuid was één down. Indien Oost in slag 4 geen klaveren had nagespeeld, had Zuid het spel ge wonnen! Met dichte kaarten een knappe prestatie van Oost! JACK DIAMOND Verborgen gezegde-puzzel Als men uit elk der onderstaande woorden drie opeenvolgende letters neemt en naast elkander plaatst krijgt men een zegswijze. ergerlijk, levensmiddelen, verharen, kettingbrug, grofkorrelig, vooruitko men, onbevangenheid, gewilligheid, vertellen, onhebbelijk, overhebben. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. keuleprat; 2. alles oase; 3. pfstroper; 4. oottotaal; 5. kreemanie; 6. terrastel; 7. Odin— N.T.ore 8. EeNedeoer; 9. nek— BernNe. Vertikaal: 1. kapoktoen; 2. elfóreDee; 3. Ulsterink; 4. letterneb; 5. esromande; 6. Poot aster; 7. rapAntoon; 8. asea Ieren; 9. terlelere. Tweede arrestatie in zaak „Die heilige Tat" De centrale recherche van de Amster damse politie heeft maandagavond op het Centraal Station in de hoofdstad de 41-jarige M. J. J. Volraat onder verden king van oplichting gearresteerd. Hij is een van de steunpilaren van de myste rieuze organisatie „Die heilige Tat", die van. de presidenWirecteur van de fail liet verklaarde n.v. Socrates een bedrag van ongeveer drie en een halve ton zou hebben ontvangen voor de financiële op zet van deze in nevelen gehulde „wereld organisatie". Zoals bekend werd V.'s compagnon, de ex-Socrates directeur J. Jansma vrijdag gearresteerd. De heer Volraat beweert dat hij am bassadeur voor Zwitserland is van „Die heilige Tat". een wonderlijke organisatie, die volgens beweringen van de heren Jansma en Volraat activiteiten zou voor bereiden op cultureel, economisch en re ligieus gebied. Voor dit doel ontvingen zü van Socrates-directeur N. den Besten een bedrag van naar schatting drie en een halve ton. Deoer dagen heeft de Haagse politie de 35-jarige J. A. H., lakspuiter vani0'nc hv w^er naar deze familie om zijn beroep, verdacht van oplichting, aangehouden. Zeven jaar lang kon hij, door f™* te vertellenHter W «n zich uit te geven als commander van de Zuidafrikaanse Marine van de afdeling Geheime Dienst, verschillende mensen oplichten en bedriegen. Een gescheiden vrouw, met wie hij kennis had gemaakt, maakte hij een paar duizend gulden afhandig. Verschillende andere mensen, o.a. een vroe gere hospita werden ook door hem opgelicht. Het juiste bedrag is niet vast te stel len. Doordat hij zyn kuiperijen veel te ver doorvoerde, moest de waarheid wel aan het licht komen. In 1956 was H. in contact gekomen met een gescheiden vrouw, moeder van vier kinderen. Hij vertelde, dat hij bij de Zuidafrikaanse Marine werkzaam was en geheime opdrachten van het grootste belang moest verrichten. In Zuid-Afrika bezat hij twee uitgestrekte boerderijen met grote kudden vee. Op een van deze boerderijen werden twintig kinderen van gesneuvelde marinemannen opgevoed. Zodra hij ontslagen werd uit de Marine zouden zij en de vier kinderen, als man en vrouw de andere boerderij betrekken. Tot zo lang zou hij bij de vrouw intrek ken. De marine gaf hem slechts een klein zakgeld van zijn salaris, het grootste ge deelte werd voor hem opgespaard. Bo vendien moest hij, een overigens niet bestaande, dubbelganger onderhouden. Deze dubbelganger zou een stiefbroer zijn, die meer dan eens gevaarlijke kar weitjes voor hem opknapte. Deze broer sprak goed Hollands, want door een ver gissing van zijn vader, was deze stief broer in plaats van hij een tijd lang in Holland opgevoed. Vier jaar lang heeft de vrouw,-die zelf op een kantoor moest werken om in haar levensonderhoud te voorzien, voor de man gezorgd. De man zelf bezat meestal geen cent om het ge zin te ondersteunen. De man fantaseerde dat, indien hij zijn werkzaamheden niet goed vervulde, ge straft werd. In Engeland zou hij zwaar gegeseld zijn. De striemen werden door hem zelf aangebracht. Dit was enkel om het medelijden van de vrouw op te wekken. De man had dringend een brom fiets voor zijn werkzaamheden nodig, helaas kon hij die zelf niet kopen. De vrouw kooht op afbetaling een brom fiets van 800 voor hem. Soms belde een telegrafist van de Zuidafrikaanse marine hem via de buren voor dringende en be langrijke zaken op. Het was wel vreemd dat H. dan nooit thuis was, maar men koesterde geen argwaan. Later bleek dat H. zelf de „telegrafist" was. De man ging met de vrouw samen leven. Uit dit niet gesloten huwelijk werden twee kinderen geboren. Enkele maanden geleden werd de vrouw op de hoogte gesteld van een ongeluk dat haar man in Schotland tijdens zijn werk zaamheden was overkomen. De telegra fist vertelde zelfs dat H. .zijn geheugen geheel had verloren. Voor een spoedige genezing zou het prachtig zijn, als een bandje met de stemmen van de vrouw de kinderen naar Schotland werd ge stuurd. Na enige tijd deelde de telegra fist (dit was H. zelf) mee dat hij de pak jes mocht ontvangen. De vrouw hoefde die dan maar in de niet afgesloten post box van haar huis te leggen, dan zou de marine ze 's nachts wel weghalen. Dit gebeurde ook verschillende keren. Nog koesterde de vrouw geen argwaan. Met een licht rossige ringbaard en een vlekkeloos Zuidafrikaans kon hij onmo gelijk een opliohter zijn. Zelfs Zuidafri kanen die H. bij de vrouw inviteerde konden niet ontdekken dat H. geen echte Zuidafrikaan was. Enkele weken na het ongeval in Schot land kwam H. weer bij de vrouw terug. Nu niet als commander, maar als de pleegbroer, die Hollands sprak. Met een treurig gezicht vertelde hij dat de commander niet in Schotland maar in Duitsland, bij een gevaarlijke opdracht was omgekomen. De laatste wens van de commander was, dat stiefbroer voor de vrouw en de kinderen zou zorgen. De stiefbroer was een heer. Werkelijk deed hij zijn best het gezin gced te on derhouden. Zijn bedrog was reeds veel te ver ge gaan. H. moest wel fouten gaan maken In 1953 was hij bij een familie in de kost gekomen. Hier had hij ook het ver haal van de commander verteld. Na het „dodelijke ongevalvan de commander. Uit een kastje nam hij een doosje lu cifers dat de stiefbroer nooit zou weten, maar de commander wel. Toen hij hier op gewezen werd, redde H. zich door zeggen dat hij toch de commander was en dat het ongeluk verzonnen was De familie stelde echter toch de re cherche hiervan in kennis. Een tweede tout beging hij door bij de IJmuiden Stores een paar lieslaarzen te kopen, die hij later zou betalen. Hij vertelde ook hier dat hij commander was van een Zuid-Afrikaans marineschip binnenkort de haven van Scheveningen zou binnenlopen. Hij zou dan nog meer inkopen doen en dan gelijk de laarzen betalen. De rekening moest naar de Seg- broeklaan 11 gestuurd worden. Daar dit adres in het geheel niet beslaat kwam de rekening terug. De eigenaar van Stores stelde de politie van dit vreemde geval in kennis. Enkele dagen geleden heeft de recher che de man aangehouden. De laarzen werden nog bij hem aangetroffen en aan de eigenaar teruggegeven. H. ls door de politie aangehouden. In 1954 was hu ook reeds veroordeeld eoor een mden- tiek geval. Onder zeer grote belangstelling is gistermiddag op „Oud Eik en Duinen het stoffelijk overschot van de vorige week plotseling overleden journalist Alfred van Sprang in het graf van de familie bijgezet. Onder de honderden aanwezigen waren velen uit de wereld van de publiciteit, zowel vertegen woordigers van de pers als van radio en televisie, terwijl ook een delegatie officieren van de 7 december-divisie, waarmee de heer Van Sprang nauwe relaties onderhield, de teraardebestelling bijwoonde. Tot de delegatie offi cieren behoorden de generaal-majoor C. D. de Vries, commandant van de 7 december-divisie, en de oud-divisiecommandant, de generaal-majoor b.d. H. J. J. W. Dürst Britt. Terwijl de organist het adagio uit de „Sonate Pathétique" van Beethoven speelde, vulde de aula zich met belang stellenden. De aula was echter veel te klein om alle aanwezigen te bevatten. De kist was bedekt met vele bloemstukken. Als eerste voerde de heer Gerard Hoek, programmaleider van de N.C.R.V., het woord. „Kort voor de uitzending van donderdag j.l. bereikte ons het bericht van zijn plotselinge dood. Het instru ment, dat hij zelf zo lang had bespeeld om Nederland op de hoogte te brengen van hetgeen er in de wereld gebeurde, diende thans om uiting te geven aan de ontroering, die ons allen aangreep. We konden dit nauwelijks verwerken. Hoe zeer Alfred van Sprang tot miljoenen heeft gesproken, is wel gebleken. Van Sprang behoorde tot de Neder landers, die het moeilijk hebben gehad. Geboren tijdens de eerste wereldoorlog, werd zijn jeugd overschaduwd door de Crisis van de dertiger jaren, waardoor hij zioh zonder graad of diploma een plaats in de maatschappij moest verove ren. Hij vond die plaats ten slotte in de radio-journalistiek en werd als inter nationaal radio-verslaggever reeds bij zijn leven een legendarische figuur. Op 5 mei 1947 leverde hij op eigen ini tiatief zijn proefstuk en daarna ontwik kelde hij een volkomen eigen stijl. In elf jaar heeft hij meer dan veertig landen bezocht; hij was overal waar de wereld in beweging kwam. Intussen bleef even wel de band met het moederland. Na de dood van zijn moeder en na het vertrek van zijn zuster is hij nog eenzamer ge worden. Hoewel geen geestverwant, was hij zeer trouw in zijn medewerking aan de N.C.R.V. Geestig, slagvaardig en soms wat bouderend schreef hij ons zyn in drukken. Ons verbond een persoonlijke vriendschap, die ver uitging boven de zilveren koorden der honorering. Hy was een journalist pur sang, die de waarheid diende en niet de sensatie. Met grote waardering nemen wij afscheid van hem en aan de familie, in het bijzonder aan zijn zuster, betuigen wij ons diepgevoeld medeleven", zo besloot de heer Hoek. Afscheid van divisie Vervolgens richtte de generaal-majoor De Vries zich tot de overledene met de woorden: „Alfred, ik spreek niet in de eerste plaats tot je omdat ik waarschijn lijk de laatste ben geweest, die met je heb gesproken en je laatste weekend op prettige wijze met je heb doorgebracht, maar veel meer omdat ik het hoofd ben van de grote familie, waarvan ook jij deel uitmaakte, de 7 december-divisie. Het is meer dan 12 jaar geleden, dat je als jong, aankomend journalist op de staf van de divisie in Bandoeng kwam en daar je eerste grote opdracht kreeg: het te boek stellen van de geschiedenis van de divisie. Je noemde het boek „Wij werden geroepen". Vóór jou zijn velen geroepen, maar thans werd jij geroepen, op een moment, dat geen van ons allen had vermoed. Toen we afscheid namen, rekenden we er stellig op dat je tussen Kerst en Oud en Nieuw opnieuw contact met de divisie zou opnemen in verband met de plan. nen voor volgend jaar op het gebied van de public relations. Door je bescheiden wijze van benade ring heb je jezelf een onvergetelijke plaats in de divisie weten te veroveren. De 7 december divisie was je tehuis, na. dat je eigen tehuis was weggevallen. Ik beloof je namens de hele divisie dat we je nooit zullen vergeten. We zullen je heel erg missen, vooral je vriendschap en toewijding". Nadat de organist nog „Letzter Friih- ling" van Grieg ten gehore had gebracht, werd de baar uitgedragen Aan de groe ve sprak de enige zuster van de over ledene een woord van dank. i De toestand in Algerije heeft 7500 men sen hun handtekening doen zetten onder een verzoekschrift voor het verlenen van Nederlandse steun voor een volksstem ming onder controle van de V.N., dat gisteren aan de minister-president, prof. dr. J. E. de Quay op het departe ment van Algemene Zaken is overhan digd. De woordvoerder van de 7500, onder wie 400 studenten, 196 predikanten. 50 hoogleraren en 50 priesters, het Eerste Kamer-lid mr. G. J. P. Cammelbeeck, vroeg de minister-president of dit ver zoekschrift van invloed mag zijn op het standpunt, dat de Nederlandse delegatie zal innemen op de eerstvolgende ver gadering van de Verenigde Naties op 5 december. Het verzoekschrift handelt met name over de folteringen, die de krijgsgevange nen en verdachten moeten doorstaan en over de massale verdwijning van Alge rijnse burgers. Ruim twee miljoen bur gers verblijven in de zgn. hergroepe ringskampen (concentratiekampen) en ruim een miljoen burgers zijn gedood. Dit ondanks het feit dat generaal De Gaulle ruim twee jaar geleden bij zijn ambtsaanvaarding beloofd heeft vrede in Algerije te brengen, aldus het petition nement. De ondergetekenden zijn van mening dat het voorstel van de voorlopige Algerijnse regering om een oplossing te vinden door het houden van een .volks stemming in Algerije onder controle van de V.N. alleszins redelijk is om aan dit vreselijk conflict een einde te maken. Minister De Quay heeft toegezegd het verzoekschrift met de minister van Bui tenlandse Zaken, mr. Luns, te bespreken. Verdere toezeggingen omtrent het stand punt van de Nederlandse delegatie heeft de minister-president niet kunnen doen. Kamer keurt aankoop Neptune's goed (Van onze parlementsredactie) De Tweede Kamer heeft gistermiddag zonder hoofdelijke stemming, haar goed keuring gehecht aan het wetsontwerp, betreffende de aankoop van vijftien Nep- tune-P-2-V-7 vliegtuigen voor de defensie van Nieuw-Guinea. De Neptune's kosten gezamenlijk 88 miljoen en dienen ter ver. vanging van de Martin Mariners. De staatssecretaris van marine, P. de Jong, zette tijdens het kort debat uiteen, waar om niet Fokker-Friendship is gekozen maar de eptune's P-2-V-7. De F.F. kan bijvoorbeeld de vereiste vliegduur alleen halen, wanneer tanks worden ingebouwd en dit verhoogt het brandgevaar aan zienlijk. Goedkoper komt het Nederland se toestel ook niet uit, wanneer men dus de verbouwingskosten in aanmerking neemt. Het voordeel van de F.F. is. dat het een Nederlands fabrikaat is. maar dat valt weg tegenover de geweldige voordelen van eptune's die aan alle staf- eisen voldoen. Alleen de communist Borst stemde tegen. Op de ochtend van de Eerste kerstdag zal de NTS een Eurovisie kerkdienst uit een van de nieuwe voorsteden van Bremen overnemen. De dienst, die van 10 tot 11 uur duurt, wordt gehouden in de splinternieuwe, moderne Christus Kirche in Neuefahr. Voorganger is prof. dr. Hans Ru- dolf Müller-Schwefe. De Bremense voorstad Neuefahr, nog in opbouw, is bedoeld als woonge- meente voor 40.000 zielen. Op het ogen blik zijn er al 25.000 inwoners geves tigd en er zijn al verscheidene scholen, kerken en andere grote gebouwen ver- rezen. Tot besluit van de V AR A-speelgoed actie voor kinderen van alle gezindten die in inrichtingen of tehuizen moeten verblijven wordt,.der traditie getrouw, weer een radiobezoek gebracht aan een van de tehuizen die meedelen in de vele goede gaven die de VARA dank zij medewerking van eveneens alle zijden, kan uitdelen. Ditmaal is daarvoor gekozen het Boe. huis in Nunspeet, waar een gezellig programma wordt uitgevoerd en waar de Sint natuurlijk aanwezig is. Het tevoren opgenomen programma wordt uitgezonden op zondag 4 december :n de vooravond. Actie Toltèn Veel huizen maken een straat „Veel huizen maken een straat dat is de titel van het derde radio klankbeeld voor de actie-Toltèn, dat zaterdag tn de vooravond via het VPRO-programma de ether ingaat. Nadat in enkele dagen tijds de eerste ton voor de hulpactie binnen was is het geld blijven aanvloeien: grote en klei ne giften doen gestadig het bedrag groeien. Dikwijls vermelden de girostrookjes spontane wensen voor het welslagen van de actie en eens temeer wordt be wezen, dat er heus niet altijd dikke prijzen nodig zijn om het Nederlandse volk tot financiële hulp te brengen. Maar dat er véél huizen ze kosten ƒ5 000 per stuk! nodig zijn om alvast één straat in het te herbouwen Toltèn in verwoest Chili op te trekken, blijft een feit. Daarover hoort u in het klankbeeld van zaterdag meer! De Evangelische Christus Kirche past geheel in de moderne opzet van de kleine voorstad, die een specimen is van de hedendaagse stadsplanning in West-Duitsland. De kerk, gebouwd onder architectuur van Enno Hucht en Heinz Lehmhoff. is nauwelijks klaar en werd in oktober jl. in gebruik genomen. Om de kijkers die in de ochtend van de Eerste Kerstdag ndet ter kerke kunnen gaan een indruk te geven van Neuefahr en van de kerk zelf, zal voor de dienst een korte film worden vertoond met recente opnamen. De betekenis van de gevolgde archi tectuur zal daarin worden toegejuicht, waarschijnlijk door ds. C. M. de Vries. De dienst omvat behalve de predika tie een korte liturgie en zal opgeluis terd worden door koorzang en orgel spel. Op Sinterklaasdag extra televisie Ter gelegenheid van het feest van St Nicolaas, op maandag 5 december a.s., zal de NTS *s middags een extra televisieprogramma voor de kinderen (en voor allen die van kinderen hou den) uitzenden. De goede Simt is zelf uitgenodigd en naar het zich laat aanzien zal hij ook wel verschijnen. Hopelijk zal hij er nu een echt kinderfestijn van maken en zullen officiële toespraken van „grote mensen" achterwege blijven, zodat er niet weer teleurgestelde kleintjes zijn, die niet veel begrijpen van alles wat er gezegd wordt als de Sinit in Neder land voet aan wal zet „Sint" heeft hierover nl. uit de kring van kijkers en luisteraars nogal wat briefjes gekregen van vaders en moe ders die het voor hun kroost opnamen. Als Sint verschenen is in de studio wordt het muzikale spelletje dat Annie M. G. Sahmidt geschreven heeft voor Pro Juventute en dat op een grammo foonplaatje in de handel is gebracht, opgevoerd. Cor Lemaire schreef hier voor de muziek en het is het verhaal van de schiUemam, die „mieze-mauzen" meeneemt om 2e vrolijkheid te leren. Henk Barnard voert de regie. De uitzending duurt van 5530 uur. Zaterdag 10 december interland-voetbal Op zaterdag 10 december a s. wordt in de vooravond, van 625—8.15 uur, de In Napels te spelen interland-voetbal wedstrijd Italië—Oostenrijk in Eurj- visie uitgezonden. De NTS neemt de uitzending pver en daarom zal op die dag het televisie avondprogramma in zijn geheel een kwartier later komen. NA BESLUIT RECHTBANK IN REUTTE (Telefonisch van een speciale verslaggever) REUTTE, dinsdagmorgen. Het beslag dat sinds september van dit jaar in Oostenrijk op een autobus van het Haagse reisbureau Hofstad Tours was gelegd, is vanmorgen op bevel van de rechtbank in Reutte opgeheven. De geruchtmakende zaak over schulden die Hofstad Tours in Oostenrijk zal hebben als gevolg van de exploitatie van hotel Drei Mohren in Lermoos bij Reutte is vanmorgen door het gerecht in Reutte gedeeltelijk behandeld. Nog lang niet alles is uit de doeken gekomen, doch wel is duidelijk ge worden dat deze aangelegenheid dikwijls schromelijk is overdreven. Hoewel nog geen slotconclusie Is te trekken heeft de rechtbank blijkbaar thans reeds de Indruk gekregen dat het niet nodig is nog langer beslag te blij ven leggen op de autobus. Overigens hebben de rechters ook bepaald dat de Innsbriickner advocaat dr. Hüttner die de aanklacht heeft Ingediend moet be wijzen dat het doel van de aanklacht, die de affaire met de autobus ten gevolge heeft gehad, noodzakelijk was om schuldeisers tevreden te stellen. Dit na melijk had de advocaat van Hofstad Tours die eveneens uit Innsbrück kwam vanmorgen gevraagd. iln feite zijn de moeilijkheden op 22 50 Dertig jaar". ,U bent in een vergevorderd stadium, is het niet?" Wat het spreken over zijn ziekte betrof, had ik weinig tijd voor de professionele terughoudend heid van velen van mijn collega's. Bovendien kon den oudere suikerpatiënten alleen maar hun leef tijd bereikt hebben door het feit dat ze volkomen op de hoogte waren van hum dieet en medische behandeling en gewoonlijk wisten ze alles van hun ziekte af. ,Mijn dokter zou het geheel met u eens zijn." Mahler schoof zijn sneeuwmasker weer omhoog. Ik zag nog net even een vage glimlach om zijn lippen, maar veel humor viel er niet in te be speuren. „Ik trouwens ook." „Tweemaal per dag injecties?" „Tweemaal", knikte hij. „Voor het ontbijt en 's avonds." „Maar u hebt geen spuit bij u en...." „Normaal wel", onderbrak hij me, „maar nu niet. Ik kreeg een injectie van de dokter in Gan der en daar ik over het algemeen geen last heb wanneer de volgende prik eventueel iets te lang uitblijft, besloot ik te wachten tot ik in Londen zou zijn." Hij klopte op zijn borstzak. „Met deze kaart kan ik overal terecht." „Behalve op de ijskap van Groenland," merkte ik echter op, „maar natuurlijk was u riiet van plan hier eens rond te kijken. Welk dieet heeft u?" „Veel eiwitten, veel zetmeel." „Vandaar de suiker?" Ik keek opnieuw naar de witte kristallen in de want van mijn lirikerhand. „Nee." Theodoor Mahler haalde de schouders op. Het is me echter bekend dat suiker vaak ge bruikt wordt bij de behandeling van een coma. Ikik dacht dat als ik nu maar genoeg suiker binnen had.... wel, nu weet u waarom ik mis dadiger werd, dokter." „Ik begrijp het. Neem me dat gezwaai met die revolver niet kwalijk, mijnheer Mahler, maar de omstandigheden waren er nu eenmaal naar. Waar om hebt u me eigenlijk niet eerder ingelicht? Per slot van rekening ben ik dokter, is het niet?" „Natuurlijk had ik het u vandaag of morgen moeten vertellen, maar ik wilde uw moeilijkheden en problemen niet nog groter maken. Bovendien Tonder einde door ALLISTAIR MACLEAN nam ik aan dat er weinig kans zou bestaan op in suline in uw apotheek." „Dat hebben we inderdaad niet het is ook niet nodig. Voor we naar Groenland gingen, moes ten we een zware keuring ondergaan en suiker ziekte is geen kwestie van één nacht. Ehu neemt het nogal kalm op, mijnheer Mahler, dat moet ik toegeven. Kom we gaan terug". Binnen de minuut waTen we weer bij de tractor. Ik schoof het achterzeil opzij en toen de betrek kelijk warme lucht van de cabine met de vries lucht in aanraking kwam, dreef ons een dikke, witte en ondoorzichtige wolk tegemoet. Ik sloeg hem met mijn hand uit elkaar en keek naar bin nen. De passagiers waren nog steeds aan de koffie bezig, want dat was het enige waarvan we vol doende voorraad hadden. Overigens kon ik nau welijks begrijpen dat Mahler en ik niet langer dan vijf minuten waren weggeweest. „Gauw opdrinken", zei ik kortaf. „Binnen een paar minuten vertrekken we en wil jij de motor alvast starten, Jackstraw, voordat hij misschien bevroren is?" „Vertrekken?" Natuurlijk was het protest van mevrouw Dansby-Gregg afkomstig. „Maar mijn beste man, we staan hier nog maar net. Enkele minuten geleden beloofde u ons dat we drie uur zouden kunnen slapen!" „Dat was enkele minuten geleden! Voordat ik iets over mijnheer Mahler te weten kwam". Vlug vertelde ik hun wat ze naar mijn mening in ieder geval moesten weten. „Het lijkt misschien on menselijk'. vervolgde ik, „om het te zeggen waar de heer Mahler persoonlijk bij is maar de feiten zelf zijn onmenselijk. Wie ook het vliegtuig tot die noodlanding gedwongen mocht hebben, heeft het leven van mijnheer Mahler in 'het grootst mogelijke gevaar gebracht. In mindere mate geldt dit ook voor de dief vam de zak met suiker. Nor maal gesproken zouden sleahts twee dingen de heer Mahler kunnen redden: voor een korte pe riode een zorgvuldig uitgebalanceerd dieet en voor langere tijd natuurlijk het inspuiten met insuline. Over beide kunnen we onder de huidige omstandigheden niet beschikken. Het enige dat we voor mijnheer Mahler kunnen doen, is hem de kans te geven zo vlug mogelijk de kust en dus de bewoonde wereld te bereiken waar hij geholpen kan worden. Daarom zullen we voortaan alleen nog stoppen als de tractor vastgelopen is, bij een sneeuwstorm die ons doorrijden belet of als de laatste van onze chauffeurs over het stuur in' elkaar zakt. Zijn er misschien bezwaren?" Het was een domme, onnodige, klakkeloos ge stelde en agressieve vraag, maar zo was mijn stemming op dat moment. Ik geloof werkelijk dat ik op een protest hoopte, zodat ik tenminste een slachtoffer had om mijn woede op te koelen. Razend was ik op de man of vrouw die verant woordelijk moest zijn voor dit nieuwe lijden. Ik wist immers zo goed als zeker dat, welke pogin gen we ook in het werk stelden om Theodoor Mahler te redden, het allemaal tevergeefs zou zijn als de moordenaars het noodzakelijk vonden tot handelen over te gaan. Heel even kreeg ik de opwelling alle pasagiers aan handen en voeten te binden, zodat ze niet meer in staat zouden zijn zicih te bewegen en als de omstandigheden beter waren geweest, had ik het gedaan. De omstandig heden waren echter meer dan hopeloos: iemand die gebonden was, had het niet langer dan hoog stens een paar uur in die bittere kou uitgehouden Et waren geen bezwaren. De meesten van de passagiers voelden zich, naar ik veronderstelde, te koud. te vermoeid en te hongerig om bezwaren te maken. Te dorstig ook trouwens want het snelle verdampen van lichaamsvocht vormde altijd een groot probleem in droge en hevig koude lucht Voor mensen die niet aan een verblijf in het pool gebied gewend waren, moest het er wel op lijken dat het dieptepunt van hun ellende bereikt was en het niet erger kon worden ik hoopte dat he' nog heel lang zou duren, voordat ze zouden ont dekken hoe verkeerd ze het hadden. Er waren dus geen bezwaren, maar wel twee voorstellen en beide bleken afkomstig te zijn van Nick Corazzini (Wordt vervolgd) september 1960 begonnen. Op die dag is de zaakwaarnemer van Hofstad Tours in hotel Drei Mohren in Lermoos plotseling verdwenen. Volgens eerdere berichten zou hij ziek naar Nederland zijn vertrokken. Dat wisten de leveran ciers in Lermoos evenwel niet. Zij bere kenden dat Hofstad Tours aan hen ge zamenlijk een bedrag van ongeveer Oostenrijkse schilling 40 000 6 000) schuldig was. De middenstand van Ler moos nam toen dr. Hüttner uit Inns brück in de arm en deze diende een aanklacht in die mede beslag op de autobus impliceerde. Het kantoor van Hofstad Tours in Den Haag dat uiteraard niet wist welke re keningen wel en welke niet waren be taald heeft onmiddellijk een bedrag van Oostenrijkse schilling 40-000 naar Oos tenrijk overgemaakt en ter beschikking van de rechtbank in Reute gesteld. Tweede aanklacht Dit bedrag schijnt inderdaad voldoen de te zijn en waarschijnlijk zou de ge hele affaire hiermee afgedaan zijn in dien niet een tweede aanklacht zou zijn gevolgd waarbij de douane en de be lastingdienst nog gelden van Hofstad Tours eisten. Deze aangelegenheid staat evenwel geheel buiten de zaak die in opdracht van de middenstanders van Lermoos aanhangig hadden gemaakt en die vanmorgen werden behandeld. Volgens niet te controleren berichten zouden de douane en de belastingen een bedrag van ruim 300.000 shillingen (f 45.000) van Hofstad Tours eisen. Dit bedrag noch de wettigheid van deze eis zijn evenwel vanmorgen tydens de rechtzitting ter sprake gekomen. Het ging daarbij niet alleen om de Oosten rijkse schilling 40.000 die vanuit Ler moos was geëist en welk bedrag door Hofstad Tours inderdaad is overge maakt. De Oostenrijkse advocaat van Hof stad Tours trok dan ook ten sterkste in twijfel of het wel noodzakelijk was geweest de aanklacht in te dienen te meer omdat was gebleken dat er op het ogenblik dat de aanklacht Ingediend werd in feite geen noch te betalen re keningen aanwezig waren Deze werden pas daarna ingediend. De rechtbank ging blijkbaar met deze advocaat mee en vroeg de aanklager dr. Hüttner met bewijzen te komen dat de aanklacht in derdaad noodzakelijk was. Een termijn waarbinnen deze bewijzen moeten wor den ingediend is niet genoemd doch verwacht wordt dat de rechtbank bin nen drie weken zich opnieuw in open bare zitting met deze aangelegenheid zal bezighouden. Daarnaast schijnt dan het onderzoek over de belasting vanavond De VARA verzorgt het televisie programma na het NTS-journaal dat om 8 uur begint. Eerst de rubriek „Achter het nieuws" en dan weer een reisje in eigen land met dr. L. van Egeraat. Om 9 uur optreden van het Groningse studentencabaret en om half tien het forum „Wel beschouwd". vanavond Tussen 7.50 en 9.15 uur zendt de NCRV een selectie uit van de pro gramma's van de „Woche der Leich- ten Musik" van de Zuidduitse om roep, waarbij de heer A. Hercken- rath toelichting geeft. Om 9.35 be gint zang door De Canitorij van de Nieuwe kerk te Groningen onder leiding van Evert Westra en om 10.15 uur hoort u gedeelten van de herdenkingsdienst die vanavond n Utrecht werd gehouden ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van de Ned. Herv. Bond voor inwendige zending op geref. grondslag in Ne derland. Na enkele gedeelten uit de operette „De graaf van Luxemburg" van Léhar (tusren 8 05 en 840 uur) is er in het VARAprogramma een hoor spel van G. C. Brown: „De lafaard" Om 10.20 uur zet dr. W. Drees zijn memoires voort en om 10.40 uur speelt Erling Bengstsson de vyfde suite voor violoncel van Bach. Programma voor morgen DONDERDAG 1 DECEMBER I9S0 Hilversum I. 402 m. 746 kc/s. KRO 7 Oo Nwé 7 ;5 Gram 7 .10 V d Jeugd 7 40 Gram 7 45 Morgengebed en overweging 8.0o NWa 8.16 Gram 8 50 V d vrouw 0 35 Wateret 9.40 Schoolradio. NCRV' j0 00 Gram 10.15 Morgendienst 10.45 Gram KRO 11.00 V d Trieken 11.45 Gewijde muz 12 00 Mlddagklok-noodkflolc I2.O3 Pianoepel 12.25 WIJ van het land. praatje 12.35 Land- en tuinbouwmeded i2.38 Gram 12.50 Act 13.00 Nw« 13.15 Zonnewijzer 13.2o Promenadi - ork en «ol. NCRV 14.00 Amus muz 14.30 Omr opk en solist 15.15 Gram 15,30 Vo caal ens en orgel 16 Oo Verkenningen ln de Bijbel 16.20 Pianorecital 16.5o Gram 17 00 V d Jeugd 17.30 Gram 17 lo Beur»b«r 17.45 lichte muz 18.15 Sport rubriek 18.60 Koorzang 18.50 Sociaal perspectief 19.00 Nws en weerber 19.10 Op de man af. praatje 19.30 Radio krant 19.50 Pollt lezing 20.00 Gcvar progr 31.30 Gram 21.50 Periodieken parade 22 00 Orgelconcert 22 30 Nwe 22 40 Avondover- denking 22.55 Boekbespr 23.00 Zangrecital 23 25 Gram 23.3o De Australische Inboor ling: Ovcrbl-tjfael uit het verleden en pro. bleem voor de toekomat, lezing 23 55— 34 00 Nws Hilversum II, 29g m. 1007 kc/s. AVRO: 7.00 Nw» 7.10 Gym 7.20 Gram. VPRO. 7.50 Dagopening AVRO: 8.00 Nw» B 15 Gram 9.00 Gym v d vrouw 9 10 De groen teman 9 15 Gram 9 40 Morgenwijding 10 Oo Gram 10 So V d kleuter* 1100 Tus sen de wal en het schip, lezing 1115 Gram 11.45 less kolosssaals, lezing 12 Oo Orgelspel 12.30 Land- en tulnbouwmcded '.2.33 Zang •n plano 13.00 Nw. 13 13 Meded «1 gram 13 25 Lichte muz 13.55 Beureber 14 00 Lie. deren 14 30 V A vrouw :S03 Lichte muz 15.30 Voordracht 15 43 Knmomrk 18 !5 Mélange act 16.45 Gram 17.00 V d Jeugd 17.30 Jazzmuz 13 00 Nws 16.15 Voordracht 16 30 Lichte muz 18.45 Sportpraatje 18 55 Gesproken brief 19.00 V d kind 19 os Gevar progr 20 00 Nw* 20.05 Radlofliharm nrk ^21 20 Zoetwaterkout. het MS Ondlna. hoor spel 22.30 Nws. beumber van New York en meded 22 45 Journ 23 Oo Sportact 23 :0 Nwe gram 23.55—34.Oo Nw». Televlsleprngr. NTS 20 00 Journ KRO. douaneschulden eveneens doorlan. te rv"? vinden. «pel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7