).3s Ministerraad van EGKS boekte geen resultaat anklets Peek&Cloppenburg Nieuwe protesten tegen Duitsers in Frankrijk Sciiolen van New Orleans geboycot door blanken Lekasin /ft ee ft tij, Experiment van ontmoeting I Naast de 1400 patenten MELK TE GOEDKOOP EMIGRATIE JOEGOSLAVIË VRAGEN OVER ROOFDIERENNUMMERS V erkiezingsstukken in Chicago gestolen? Japan in opschudding door novelle Dodelijk vaccin Soevanna Phoenia naar China en Nrd.-Vietnam Landbouw binnenkort gecollectiviseerd 1.7S eenskijkenbij WESTDUITSE REGERING VERWACHT: Cevlon kondigt noodtoestand af ohó te gaót TOCH IS HET ZO! China krijgt hulp in „strijd" tegen Tito f Wanneer men weet. dat de boeren voor hun melk een hoger bedrag ont vangen dan de consument betaalt, en dat de regering laat berekenen, hoe hoog eigenlijk de kostprijs voor de boeren is en hoeveel geld er dus boven de consumentenprijs bij moet, zal men begrijpen, dat de boeren het meest gebaat zijn bij de berekening van een hoge kostprijs. Immers, hoe hoger de kostprijs des te groter de garantiebijdrage, die het nadelige verschil tussen kostprijs en consumentenprijs moet overbruggen. Nu is het bijzonder moeilijk, te berekenen, welke kosten een boer maakt voor de liters melk, die zijn koeien afleveren. Op de verschillende soorten boerderijen in ons land lopen die kosten uiteen. Ook dit jaar wordt door de boerenorganisaties de juistheid van de kostprijsberekening door de rege ring weer aangevochten. Naar aanleiding hiervan vraagt de vaste commis sie voor landbouw en visserij uit de Tweede Kamer thans aan minister Marijnen. of inderdaad de berekeningsmethode zo gewijzigd is, dat de fei telijke opbrengst van de melk ongeveer een halve cent per kilogram lager zal zijn dan het vorige jaar. Het is immers zo dat voor de vijf miljard kilo melk, waarvoor dit jaar een garantiebijdrage is toegezegd, een verschil van een halve cent per kilo bijzonder veel uitmaakt. Minister Marijnen zal hierover vandaag meer te horen krijgen. De Ka mer begon vanmiddag namelijk met de behandeling van de landbouwbegro ting voor 1961 en na de discussies, die de afgelopen weken zijn gevoerd, is wel duidelijk geworden, dat het garantieprijsbeleid het hoofdbestanddeel van de debatten zal vormen. De minister van sociale zaken en volksgezondheid mr. dr. C. J. M van Rooy, die op 18 november als gast van de K.L.M. met de openingsvlucht van de DC-8 naar Sydney vertrok, is gistermiddag op Schiphol terugge keerd. Gedurende de acht dagen die hij in Australië heeft doorgebracht bezocht de minister o.a. de steden Canberra, Adelaide en Melbourne. Overal sprak hij met Nederlandse immigranten, die het volgens hem over het algemeen gesproken goed maken. Of de Nederlandse regering in de toekomst de emigratie naar Australië weer zoveel mogelijk zal gaan bevorderen, dan wel deze zal pogen af te remmen kon minister Van Rooy nog niet zeggen. Naar bekend is de raad voor emigratie bezig met het opstellen van een rapport. ..Ik heb gevraagd of deze raad zich opnieuw wil beraden over de hele situatie", zei de mi ter, ,,en ik wacht dus eerst het rapport af". Ter gelegenheid van de jaarlijkse herdenking van de stichting van de Joegoslavische volksrepubliek heeft de ambassadeur van Joegoslavië, de heer Draskovic, gisteravond een receptie gegeven op kasteel Oud-Wassenaar. Onder de vele gasten waren leden van de koninklijke hofhouding, de minis ter van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns. vertegenwoordigers van andere departementen, leden van het internationale gerechtshof en verte genwoordigers van handel, industrie en het Nederlandse culturele leven. Het Tweede-Kamerlid de heer Van Meel (kath.v.) heeft minister Toxopeus gevraagd of het waar is, dat in sommige gemeenten roofdierennummers in circussen zijn verboden (het gaat om Zandvoort en Amersfoort). Indien dit is, kan de minister dan meedelen op grond van welke resp. van wiens besluiten de verboden zijn uitgevaardigd, op grond van een besluit van de burgemeester, van B. en W. of van de gemeenteraad, zo vraagt de heer Van Meel. Op grond van een besluit van welke instantie kan naar het oordeel van de minister een verbod worden gegeven en kan de minister meedelen op grond van welke overwegingen de veldboden zijn uitgevaardigd?, aldus andere vragen. De ministerraad van de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft in Luxemburg over de belangrijkste agendapunten geen enkel resultaat bereikt. Volgens de advocaat van het republi keinse partijbestuur, Mead Alcorn, is de verdwijning van officiële verkiezingsdo cumenten uit het stadhuis van Chicago een dramatisch bewijs van een steeds groter wordend schandaal bij de ver kiezingen in Illinois. Alcom zei, dat de documenten blijk baar gestolen zijn en dat dit waarschijn lijk in het hele land ernstige reacties zal opwekken. Hij wees erop. dat Kenne dy gezegd heeft, dat de telling volgens de hem verstrekte inlichtingen juist is geweest. „Het wordt echter hoe langer hoe duidelijker, dat een onpartijdig on derzoek naar de vreemde gang van za ken in de provincie Cook wel eens wat andefs zou kunnen uitwijzen," aldus Al com. De documenten verdwenen uit een doos. waarvan het officiële zegel ver broken was, zo zei Alcorn. Zij bevatten de namen van de kiezers in het 50ste kiesdistrict van de provincie Cook. In dit districht hebben 22 mensen kiesrecht- maar er waren 77 stemmen uitgebracht. Hiervan waren er 74 voor Kennedy en drie voor Nixon. Een novelle, waarin revolutionairen alle leden van de Japanse keizerlijke familie onthoofden, heeft grote beroering gewekt aan het hof en in rechtse kringen in Japan. De schrijver, Sjitsjiro Foekazawa, heeft zijn woning met onbekende bestemming verlaten, uit vrees voor de woede van nationalistische groepen. Kijosji Takemori, de uitgever van het tijdschrift Sjoe Koron. waarin de novelle is verschenen, heeft verklaard, dat het de bedoeling van Foe kazawa was het publiek een diepe af schuw voor elke revolutie in te boezemen. Tachtig leden van rechtse groepen hebben het gebouw van het tijdschrift belegerd om gedaan te krijgen, dat het blad in zijn volgende nummer veront schuldigingen aanbiedt. Het is de derde maal, dat het prestige van de keizerlijke familie in het geding is sinds de oorlog. Een communistisch tijdschrift heeft de keizer eens „een stuk afval dat op de vuilnisbelt thuishoort", genoemd. Later werd bij een 1 mei herdenking een bord meegedragen, waar op te lezen was: „Ik, de keizer, heb een volle maag. U, mijn onderdanen, kimt van honger sterven". Een klacht wegens majesteitsschennis werd toen door een rechtbank afgewezen. Mendelssohn herontdekt De Berlijnse muziekcritici hebben een- tholdy. Het Mozart Orkest bracht onder lei ding van Matheu Lange maandagavond de vijfde symphonie ten gehore, een werk, dat Mendelssohn op twaalfjarige leeftijd schreef, en waarvan het ma nuscript zich in de Berlijnse Staatsbi bliotheek bevond. Ook het pianoconcert in a kl.t., dat Mendelssohn componeerde toen hij veer tien was, kwam tot uitvoering. Solist hierin was Rolf Kuhnert. Wat de in verband met de kolencrisis in België te nemen maatregelen betreft wilden de ministers wel de sedert het begin van dit jaar geldende maatregelen verlengen, mits de Belgische regering zich zou houden aan haar verplichtingen, met name ten aanzien van de indiening voor de komende zomer van een plan voor het sluiten van kolenmijnen met een produktiecapaciteit van 2 miljoen ton. De Hoge Autoriteit stelde als limiet 30 juni 1961, enkele delegaties echter 1 juni. De Hoge Autoriteit zal nu aan de hand van de opmerkingen van de leden van de ministerraad een besluit moeten ne men, daar de ministerraad alleen ge raadpleegd werd. Hetzelfde gold ten aanzien van een eventuele verlichting van de beperkingen, lie er op het ogenblik in België bestaan oor de invoer van kolen uit andere landen van de Gemeenschap en waarvoor diverse mogelijkheden onder ogen wer den gezien. Voor de invoer uit derde landen waren de ministers voorstander van de status quo. Doordat geen overeenstemming be reikt kon worden over de hoeveelheden, die de Belgische regering in 1961 zou mogen subsidiëren, werd geen enkel be sluit genomen. Dit vraagstuk zal in de volgende zitting van de ministerraad weer aan de orde komen, nadat de Hoge Autoriteit met de Belgische regering be sprekingen gevoerd zal hebben. Ook zal men nog spreken over de hulpverlening aan Belgische mijnwerkers, die getroffen worden door verplichte verzuimdiensten. Zonder nadrukkelijk de Hoge Autoriteit toestemming te verlenen heeft de minis terraad in feite de Hoge Autoriteit de vrije hand gelaten om dienaangaande nieuwe voorstellen te doen. De ministerraad heeft ie commissie voor de herziening van het E.G.K.S.-ver- drag opdracht gegeven met haar werk zaamheden te beginnen, hoewel men het binnen deze commissie, die bestaat uit, vertegenwoordigers van de regeringen en van de Hoge Autoriteit, niet eens is kun- worden over de omvang van het mandaat. Besloten werd, dat een waar nemer van de Europese Commissie aan de werkzaamheden zal deelnemen. De volgende zitting van de minister raad zal op 10 januari te Luxemburg worden gehouden. Twaalf personen zijn in Brazilië, over leden aan de gevolgen van een imenting tegen hondsdolheid met een ondeugde lijk vaccin. Minstens 123 andere men sen die zijn ingeënt, verkeren in levens gevaar. Het vaccin is samengesteld (Soor het departement van volksgezondheid van de staat Ceara. De resterende "hoeveel heid vaccin is voor onderzoek maar Rio de Janeiro gezonden. De zieken zijn later ingeënt met goed vaccin dat per vliegtuig uit Sao Paulo is aangevoerd. Een Laotische vrieridschapsmissie onó'er leiding van premier Soevanna Phoema zal binnenkort een bezoek brengen aan communistisch China en Noord-Vietnam, aldus meddt het persbu reau „Nieuw China". Volgens het peraburearu heeft raddo- Vientiane gemeld, dat ;prins Soevanna op een kabinetsvergadering heeft gezegd, dat de eerste ministens van China en Noord-Vietnam het Lrrotische voorstel, een vrienoSchapsmissie te zenden om de vriendschappelijke betrekkingen met China en Noord-Vietnjffn te herstellen, met genoegen hadden aanvaard. Op de kabinetsvergadering was ook besloten begin decemfber een delegatie naar Rangoon te zenden om een over eenkomst met dë Birmese regering over handel en betalingen te tekenen. Zij zou ook met Birma ondctrfiandelen over het ontwerp voor een niet;-aanvals- en vriend schapsverdrag. De Hongaarse cfommunistische partij heeft laten weten' dat deze winter de collectivisering vatn de landbouw haar beslag zal krijgen. Rekening houdend met de politieke en economische toestand in het land acht het centrale comité van de partij het mogelijk dat de.% winter de socialisti sche reorganisatie van de landbouw vol tooid kan wordtin. Nog meer daia een kwart van het in cultuur gebrachte land is nog steeds in particuliere hanöen en de meeste waar nemers waren van mening dat gezien de organisatorische moeilijkheden in een deel van de reeds gesocialiseerde sector van de landbouw, de communis ten voorlopig "kalm aan zouden doen. Bij het overhalen van de resterende eigen boeren naar de collectieve bedrij ven zal het jprincipe van de vrijwillig heid „gerespecteerd dienen te worden", aldus het communistische blad Tarsadal- mi Szemle. (Advertentie) «.Torino* WO,-L "/'on versterkt Stretch nylon 'u/ci-colours (Van onze correspondent in Bonn) Nu de eerste grotere oefeningen van pantsereenheden der „Bundeswehr" op de Franse manoeuvreterreinen van Sissone en Mourmelon-le-Grand zonder enig incident zijn verlopen de West- duitse soldaten zijn intussen weer in de Bondsrepubliek terugge keerd wordt een tweede „protest-golf" tegen verdere tijdelijke detachering van Bundeswehr-troepen voorbereid. Tijdens de recente Melon le grand paradeerden vroegere Franse verzetsstrijders in de gestreepte concen- tratiekampkleding door de straten van de twee dorpen. De protestactie tegen de Bundeswehr- eenheden op Franse bodem zal niet meer worden geleid door de Franse communistische partij, doch door link se organisaties, daaronder de (commu nistische) vakbond C.G.T., dë Franse sectie van de „beweging voor de we reldvrede" (een communistische mantel- Advertentiën Dfi strijd tegen de rassenintegra tie «op de scholen in de zuidelijke staten van Amerika duurt nog steejds voort. In New Orleans heb ben: de ouders vrijwel al hun kin denen van school genomen, omdat er negerkinderen zijn toegelaten. Gisteren moest de politie zelfs een weg banen door een horde van krijsende vrouwen om een blank m»eisje van vijf jaar naar school te brengen. Toen de vader het kind 's middags kwam halen, barricadeerden de vrou wen nog altijd de school. Zij jouwden de vader, een methodisten-predikant, uit en scholden de rooms-katholieke pastoor die hem vergezelde uit voor communist. Nog maar een handjevol leerlingen verschijnen in dc scholen die negerkin deren hebben moeten toelaten- Op de William Frantz-school waren uit vrees 'Ivoor één negermeisje nog maar vijf blanke leerlingen over, op een naburige school, waar drie negermeisjes zijn toe gelaten nog geen tien. Twee blanke moeders, die daar hun kinderen heen brachten, werden be dreigd door een horde schreeuwende vrouwen. Na een heftig twistgesprek zagen zij kans in hun auto te springen, die toen met handen en voeten werd bewerkt De meeste blanke kinderen zijn nu officieel van school genomen. De kin deren uit de hoogste klassen zijn over gegaan naar een school waar nog geen negerkinderen zijn toegelaten. Voor de jongere kinderen worden gelden inge zameld om een bijzondere school te stichten „alleen voor blanken". Inmiddels heeft zich in de wetge vende macht van de staat Louisiana een blok van 21 afgevaardigden ge vormd, die besloten hebben de strijd tegen de integratie te gaan organise ren. Het voornaamste machtsmiddel is schoolboycot. Volgens een wet van 1922 mag een school met minder dan elf leerlingen niet open blijven. Zo wil men alle geïntegreerde scholen dwin gen te sluiten. een (Ctéury) pro Jukt I De Britse arts, dr. Des- mond Mulvany, heeft ver klaard, dat er wel degelijk verband bestaat tussen te veel eten en kanker. „Hoe hoger het jaarlijks bestc- dingspeil per hoofd van de bevolking des te groter zijn de indexcijfers voor kanker", zo schrijft hij in de medische pers. „Alles wijst er op dat het aantal tumors bij dieren groter wordt naarmate zij op een vrij dieet zijn gesteld, vergeleken met dc dieren die op een toereikend dieet maar met minder calorie- en staan." Een jongere broer van koning Saoed van Arabië, prins Moshari is gister avond met een lijntoestel van de K.L.M. uit Rome op Schiphol aangekomen. Over het doel van het be zoek liet hij zich niet uit, doch verklaarde bij zijn aankomst, dat hij woens dagmorgen naar Kopenha gen zou vertrekken. I De burgemeester van Brussel, Lucien Coore- mans. heeft zijn ontslag ingediend als liberaal lid van de Kamer van Volks vertegenwoordigers. Hij schrijft, dat het „moeilijk" voor hem is deze twee functies te bekleden en dat het ontslag daarom onmid dellijk van kracht wordt. Het conservatieve blad .Paris-Presse" schrijft dat de derde Franse kern- ontploffing nog voor Kerst mis teweeggebracht zal 'vorden. Volgens het blad kan het een ondergrondse explosie zijn. til Geleerden van het Brit se atoomcentrum Harwell hebben gerapporteerd dat sinds het piekjaar 1959 de radio-activiteit in de at mosfeer aanzienlijk is af genomen. II In Pittsburgh (Pennsyl vania) is de uitvinder van het gasmasker, dr. James Bert Garner op 90-jarige leeftijd overleden. Het gas masker dat hij ontworpen heeft is vooral in de Eer ste wereldoorlog veelvul dig gebruikt. Door een komende reor ganisatie zullen in 1961 en 1962 drie grote luchtbases van de Amerikaanse lucht macht in het land zelf worden gesloten, terwijl een vierde basis tot reser ve-basis zal worden be stemd. Hierdoor zullen on geveer 2.300 man burger personeel werkioos wor den. Dc Thailandse politic heeft in het noorden van het land twee ton ruwe opium ter waarde van on geveer 3.75 miljoen gulden in beslag genomen. De po litie onderschepte een transport uit de provincie Chleng Rai, welke aan Birma en Laos grenst. De vier chauffeurs zijn gear resteerd. Met het oog op de situ atie In Spanje heeft het bestuur van het Interna tionaal Verbond van Vrije Vakverenigingen (I.V.V.V.) voor dc eerste maal besloten op interna tionaal niveau een geza menlijke actie met de in ternationale federatie van Christelijke vakbonden ondernemen. Zo zullen ten behoeve van Spaanse vak bondleiders voorlichtings bijeenkomsten en rondrei zen door West-Europa en Noord-Amerika worden ge organiseerd. Bij Sotheby in Londen zijn enkele bijzonder waar devolle boeken onder de hamer gekomen. Een psalmboek uit dc dertien de eeuw bracht 62.000 pond sterling (Ongeveer 620.000 gulden) op. Een collectie gedichten en op stellen van Gilles li Mui- slt, de abt van het kloos ter Saint Martin bij Door nik, eveneens uit de der tiende eeuw, bracht 25.000 pond sterling (een kwart miljoen gulden) op. Sinds negen dagen wor den op de hellingen van de Asahldake, een 1.870 meter hoge berg in het noorden van Japan, negen acudenten vermist. Naspo ringen hebben tot nu toe geen resultaat opgeleverd. organisatie), de „Internationale der ver zetsstrijders" en diverse organisaties van oud-gedeporteerden. De protestactie zal thans op veel gro tere schaal worden ondernomen, o.m. door vlugschriften, affiches, ingezonden stukken aan de Franse kranten, protest- vergaderingen en petities aan staatspre sident De Gaulle en aan het Franse parlement. De actie zal worden uitgebreid tot een anti-Westduitse politiek. Aangedrongen zal worden op Franse erkenning van de Oder-Neisselijn als permanente Duitse oostgrens, het sluiten van een vredes verdrag met de beide Duitse staten, wij ziging van Berlijns status in een „vrij stad" en hereniging van Duitsland bij gelijktijdige ontwapening van de bonds republiek en de aftocht van „vreemde bezettingstroepen", d.w.z. in N.A.T.O.- verband in Westduitsland gestationeerde troepen. Al deze eisen behoren tot de Sovjetrussische Duitslandpolitiek. De Ceylonese regering van mevr. Siri- mavo Bandaranaike overweegt de afkon diging van de noodtoestand in de weste lijke kuststrook van Ceylon waar het grootste deel woont van de 800.000 katho lieken die het eiland telt. Volgens zeer betrouwbare zegslieden wordt dit overwogen als voorzorgsmaat regel tegen botsingen of demonstraties van rooms-katholieken die scherp gekant zijn tegen een nieuwe onderwijswet waarbij bijzondere scholen onder staats beheer worden geplaatst. De nieuwe wet wordt donderdag van kracht en de noodtoestand zal waar schijnlijk vanavond ingaan. In deze streek zijn rooms-katholieke scholen door ouders van leerlingen bezet uit protest ?n het overheidsbeleid. ie regering vreest bovendien dat de boedisten, die zich tot dusver rustig hebben gehouden, een tegendemonstratie zouden kunnen organiseren om te togen voor staatsonderwijs. PATER S. P. A. JELSMA M.S.C J?NKELE jonge rooms-katholieken hadden elkaar gevonden in een gemeenschappelijke onrust over de groeiende scheiding tussen kerkdij ken ën buitenkerkelijken èn over de verdeeldheid der christenen. Hoe wel werd beseft, dat er een ver band moest zijn tussen beide ver schijnselen, wierp het groepje zich slechts op de bestudering en bespre king van de buitenkerkelijkheid. Ve le vragen doemden daarbij op. Allereerst vragen omtrent de om vang en de groei van het verschijn sel. Documentatie ter zake kon de ge noemde ongerustheid slechts aanzien lijk doen toenemen en daarmee dieper liggende vragen scherp en urgent te voorschijn brengen. Hoe komt het toch dat zovelen hun vertrouwen in de kerk opzeggen, dat door vele anderen nog slechts menselijk opzicht en ingewor teld gedrag een laatste barrière vor men voor de definitieve bevestiging van een reeds bestaande werkelijk heid: de afwezigheid van elke band of interesse t.a.v. de kerk? Vormen religie en moderne wereld onverzoenlijkhe den? Staat de kerk buiten het gistings proces van de mo derne wereld? Is het werkelijk ge brek aan belang stelling of juist hunkering naar waarachtige ge meenschap, die ve len doet besluiten een naar hun in zicht falende kerk de rug toe te ke ren? Is de kerk te versteend om de moderne mens te kunnen bpvangen en omzetten in mo torische kracht voor het Rijk Gods? Of willen de „de serteurs" helemaal geen Rijk Gods, doch alleen hun eigen paradijsje met carrière, koel kast en alle andere attributen van de welvaartsstaat? Het waren deze en soortgelijke vra gen, die zich steeds duidelijker opdron gen. De „Pleinbeweging" ontstond, toen het groepje inmiddels een groep van twaalf, waaronder één priester besloot elke speculatie van „belang hebbenden" te ontwijken door de vra gen in te brengen in het gesprek met alle betrokkenen, buitenkerkelijken en kerkdijken. En zo groeide het initia tief (voor het eerst openbaar aange- 'mm' 1 *153) kondigd in de kerstnacht van 19! tot de GESPREKSAVONDEN ge start op 14 februari 1954 in café-res taurant Boschlust te Den Haag. In het winterseizoen van 1954 wa ren elke maandagavond 50 tot 100 mensen van velschillende levensbe schouwelijke en politieke overtuiging zoals dat heet bijeen voor een vrij gesprek, een dispuut geleid door een forum, een gesprek n.a.v. een film of rond een cabaret. Als orgaan voor convocatie en verslag van de gesprek ken werd in april 1954, met het maand blad PLEIN 1954 begonnen. De naam „Plein" werd een symbool en een motto voor openheid en wil tot ont moeting. De initiatief-groep heette al spoedig „Pleingroep" en heel de beweging werd als „Plein-beweging" of „het Plein" aangeduid. In de pers versche nen artikelen over en discussies naar aanleiding van het „Pleinwerk". In de praktijk van de ontmoeting blijken pas ten volle de fouten van het cate goriale denken: groepsindelingen zijn onhoudbaar of op zijn minst veel ge nuanceerder dan in het isolement ge dacht; grenzen en tegenstellingen ver vagen, terwijl nieuwe ervoor in de plaats treden, hoewel minder defini tief. Over allerlei onderwerpen van vrij fundamentele aard zijn de meningen en gevoelens beslist niet per groep uniform. Veeleer blijken elkaar te gengestelde levenshoudingen in alle groepen voor te komen. In ontmoeting en gesprek moest de conclusie wor den getrokken, dat de grenzen tussen geloof en ongeloof niet samenvallen met de grens tussen kerkdijken en buitenkerkelijken en dat de kerk van Christus mogelijkerwijs groeiende is in en door buitenkerkelijken. Wij leer den in ieder geval, dat het benoemen van iemand tot „ongelovige" een on gelukkige bezigheid is, die vooral ook uit christelijk oogpunt „oordeelt niet" moest worden nagelaten- De kritiek op de kerk en de chris tenheid gaf ons enig inzicht in wat men van kerk en christenheid ver wacht en er blijkbaar veelal niet in vindt: de daadwerkelijke en actuele beantwoording aan de allesoverheer sende wet van de liefde. Of nu het the ma „de zin van het leven", „het mandement", „de internationale ge rechtigheid" of „oorlog en evangelie" aan de orde was, steeds weer was de ze ene grote verwachting het grondmo tief: de kerk heeft een boodschap van liefde, gerechtigheid en solidariteit te verwerkelijken in deze concrete we reld. Kern van de „pleinopvatting" werd, dat er slechts één grens definitief is de uiteindelijke, bij het Laatste Oordeel te trekken grens tussen hen die hebben gepoogd lief te hebben, een heid te scheppen, solidair te zijn, en hen die dit godde lijk streven heb ben geboycot en dat alle overige grenzen, die zich in onze menselijk» werkelijkheid voor doen. niet definitief en normerend voor ons handelen zfin, maar dat zij moe ten worden door broken omwille van de eenheid. Wat volgt er dui delijker uit een dergelijke ontwik keling dan dat men overgaat tot acti viteiten, waaraan alle gesprekspart ners deelnemen dia willen trachten een tegenstelling te elimineren, een grens te doorbreken, een afgrond té overbruggen? Door een gespreksavond over het thema oorlog-vrede kwamen wc bij één van de voornaamste oorzaken van de spanningen in de wereld te recht: de gigantische nood van de meerderheid der wereldbevolking, het sociale onrecht in volkerenverhoudin- gen, de tegenstelling tussen het steeds welvarender wordende westen en het steeds armer wordende Azië,' Afrika en Zuid-Amerika. Een actie werd ge lanceerd, die 25.000 gulden opbracht, brede adhaesie, nieuwe contacten en een bundeling met soortgelijke andere initiatieven tot gevolg had. Dit leidde tot de oprichting van de NOVIB: de Nederlandse Organisatie voor Internationale Bijstand. In een van de afleveringen van ons maand blad schreven we, dat we in het wes- DE SCHRIJVER Simon Petrus Antoniu» Jels- ma werd 21 augustus 1918 in Groningen geboren. In 1939 is hij ingetreden in de orde van missionarissen van het Heilig Hart; vandaar de toevoeging achter zijn naam M.S.C. In 1944 werd hij priester gewijd in de rooms-katholieke kerk. Pater Jrlsma heeft zowel aan de rijks universiteit te Utrecht als aan de r.k. universiteit te Nijmegen gestudeerd. Hij is lid van de zg. „Pleingroep 1960", waarover hij voor ons in bijgaand artikel schrijft, een artikel, dot hinneiv kort door een tweede zal wor den gevolgd. Van hem zijn enige sociaal religieuze werkjes verschenen, te weten: „Tussen vrees en hoop", „Bezit en vrij heid" en: „Profeten in Parijs". Sprekend over een succesrijk uitvinder, moeten we onwillekeurig denken aan Edison, die in totaal een 1400 patenten op zijn naam had staan. Dat is een record, dat de ge middelde mens die op geen enkele uitvinding aanspraak kan maken, tot stomme verbazing brengt. Een record ook, dat moeilijk door enig genie zal worden geëvenaard laat staan over troffen. Toch is Carleton Ellis, die plm. 15 jaar geleden stierf, een goede tweede in de rij der kampioenen, want hij was houder van 810 patenten en er zijn weinig Amerikanen die niet dagelijks met de resultaten van zijn vernuft in aanraking komen. Evenals Edison, was Ellis een noeste werker, die dagelijks met slechts weinig uren slaap kon volstaan en de rest van de tijd rusteloos zocht naar de problemen die hij zichzelf ge- steld had. In tegen stelling tot Edison wiens schoolopleiding wel zeer sum mier was geweest, had Ellis echter een wetenschappelijke opleiding ach ter de rug en als zodanig had hij dus een geweldige voorsprong. Voorals nog bleek echter uit niets, dat in hem een uitvindersgeest school, want hij kwam na voltooiing van zjjn stu dies voor de klas van een technisch instituut in Massachusetts te staan en alles scheen er op te wijzen dat hij daar zijn pensioen wel zou ver dienen. Maar op een dag zag Ellis hoe een meubelmaker de verf van een meubelstuk verwijderde. Eerst werd de verf met alcohol week ge maakt, waarna zij door moeizaam en langdurig krabben van het hout kon worden verwijderd. Het hout verkreeg dan een vull-bruine kleur en moest met zuur worden opge bleekt. De meeste toeschouwers zou den geen crltlek op de werkmethode van de meubelmaker hebben gehad, maar Ellis ergerde zich groen en geel over de tijd die met dit werk verloren ging en hij overwoog dat er toch chemische oplosmiddelen moesten bestaan die dergelijke werk zaamheden aanzienlijk moesten kun nen bespoedigen. Dus toog Ellis naar zijn laboratorium en nam daar on ophoudelijk proeven met de vreemd- soortlgste mengsels, tot hjj tenslotte zijn eerste patent vond, dat hem reeds na korte tijd voldoende inkom sten verschafte om zijn leraarsbaan er aan te geven en zich geheel aan het oplossen van practische proble men te wijden. Hier dus geen flitsende invallen en geen zolderkamer- tjeswerk, maar sys tematische weten schappelijke proef nemingen, gepaard aan nuchter koop manschap. Hfj vond een soldeermlddel voor aluminium, een procédé voor het winnen van benzine uit petroleum, een methode om harde vetten uit plantaardige oliën te ver vaardigen, enz. enz. In zjjn laborato rium werden meer dan 100.000 kunst harsen vervaardigd, waarvan ten minste 12 soorten grote successen werden. Maar daarnaast bemoeide hij zich eveneens met hondenvoer uit slacht huisafvalstoffen en met goedkope harsen voor minderwaardige kauw gums. Hij werd „de man met een miljoen ideeën" genoemd, maar naar onze smaak was zyn werkzaamheid, hoe geniaal ook, wel erg nuchter en volkomen gespeend van iedere ro/- mantische noot. Toch ontbreekt de romantiek oojc in de moderne wetenschap niet. Vooral niet als zU gaat bewijzen welke waarheden er verscholen lagjen In eeuwenoude legenden. Daarover een volgende keer! diken (en waarvan ook Aziaten en i kanen niet onkundig zijn) geen nieu we welvaartsvermeerdering zouden mogen accepteren, zolang niet aan de enorme onrechtvaaedige tegenstelling een einde zou zijn gemaakt. De minister van Financiën was het die ons dwong deae uitspraak te hono reren: in september 1955 kwam cr een flinke persoonlijke welvaarts-ver- meerdering in d.<e vorm van een be lastingverlaging van bijna 600 miljoen gulden (destijds bijna 214 pet. van het totale nationale inkomen). Er wa ren genoeg gesprekspartners die vroe gen: „En....?" Na enige aarzeling zonden een 35 mensen, waaronder de leden van de pleingroep, de minister van Financiën een brief, waarin zij aankondigden dat hij per postwissel het bedrag waar mee onze belasting werd verlaagd te rug zou ontvangen onder het motto: „Eerst daadwerkelijke gerechtigheid." Het aantal deelnemers aan deze ac tie groeide en onder de naam „1 pct.- actie Daadwerkelijke Gerechtigheid" werd dit initiatief later losgemaakt van de (toevallige) belastingverlaging en via een zelfstandig secretariaat ont wikkeld Kot een beweging waaraan nu ruim 3000 Nederlanders deelnemen. Vanze'dsprekend: gemeenschap komt niet tot stand door een proces van verwatering en vervaging van eigen inspiratie en geloofswereld, doch door een bewuste en eerlijke inbreng van Inspiratie, levenshouding, verwach ting e/n geloof. In het pleinwerk heeft daarom ook altijd het getuigenis zijn plaats gekregen, o.a. in dc zogenaam de „pleinpreken", waarmee in de zo mer van 1954 werd gestart en die re gelmatig in Den Haag en Zwolle, inci denteel in andere plaatsen, tijdens de zomermaanden worden gehouden. In de open lucht, op een plein, meestal op zaterdagmiddag, te midden van het wa'adelcnd en winkelend publiek, kan mcsi deze pleinpreken aanhoren. De leiders van communistisch China, onder wie partijleider Mao Tse Toeng e*i premier Tsjou En-Lai, hebben gis teravond in groten getale een ontvangst in Peking ter gelegenheid van de Al banese nationale feestdag bijgewoond. Een Zuidslavische ontvangst daarente gen werd door Chinese functionarissen van lagere rang bijgewoond. Diplomatieke waarnemers in Peking zijn van oordeel, dat de aanwezigheid van vele hoge Chinese leiders op dc Al banese receptie de berichten uit Mos- kou, dat vooral dc Albanezen het Chi nese standpunt op de conferentie van communistische leiders in Moskou heb ben gesteund, schijnt te bevestigen. Tsjou prees Albanië om zijn „volko- men onverzoenlijke strijd" tegen „het moderne revisionisme, dLi vertegen woordigd wordt door de Zuidslavische Tito-kliek De Albanese ambassadeur in Peking, Pnfti, zei, dat Albanië alles zal doen om de zuiverheid van het marxisme en het Leninisme te verdedigen en zich te verzetten tegen alle neigingen tegen het marxisme en het leninisme, „in het bijzonder tegen het moderne revisionis me, dat volgens de Moskouse verklaring van 1957 het voornaamste gevaar is voor het marxisme en het leninisme en de communistische internationale arbei dersbeweging".

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5