Uw probleem is het onze KRONIEK mwmiw Studenten geref. gezindte wensen kanselruil Don Camillo" wiU niet uit parochie wegl Studenten demonstreren tegen prof. Kistemaker Enkele kanttekeningen Prot. ziekenhuis in Brussel 50 jaar oud PRISMA GEEF Een woord voor vandaag Zuidafrikaanse kerk valt leider Wereldraad aan Voorlichtingsmiddag van „De Horst" 18 LANDBOUW WEER IN DISCUSSIE QP het ogenblik wordt in de Tweede Kamer de begroting van landbouw behandeld en zoals reeds enkele jaren achtereen het geval geweest is zal zich ook nu de discussie wel weer toespitsen op de hoogte van de garantie prijzen. Ongeveer een maand geleden heeft minister Marijnen zijn garantieprijzen bekend gemaakt, en de kleine storm van kritiek, welke sindsdien in de kringen van de Nederlandse landbouw opstak, is er een garantie voor, dat de agrarische specialisten in onze Tweede Kamer zich ook dit jaar wel weer geducht zullen weren. Bij deze kleine storm van kritiek gaat het voornamelijk om de hoogte van de garantieprijs voor de melk. Minister Marijnen heeft deze namelijk op het niveau vastgesteld van de verscherpte nieuwe kostprijs voor de melk. Met een marge uit hoofde van de produktiviteitsstijging ten behoeve van een eventuele loonsverhoging voor de landarbeiders zou geen rekening zijn ge houden. Zoals wij reeds memoreerden laat de landbouw jaar op jaar ernstige kritiek aan de regering horen met betrekking tot de hoogte van de vastgestelde garantieprijzen. De minister van landbouw houdt daarbij dan over het alge meen voet bij stuk, en vervolgens keert de rust in de landbouw weer en hoort men in de loop van het nieuwe landbouwjaar maar weinig over de grote economische moeilijkheden, welke op de landbouwbedrijven zouden ontstaan tengevolge van de nieuwe garantieprijzen. In dit regelmatig fel opponeren tegen de garantieprijzen, welke de regering vaststelt, schuilt het gevaar, dat de klachten van het agrarisch deel van onze bevolking op den duur niet erg serieus meer genomen worden. Bovendien is deze houding riskant, omdat wanneer er op een gegeven ogenblik inder daad zeer ernstige dingen aan de orde zijn, men dit als buitenstaander niet meer onderscheiden kan. BEGRIP VOOR DE REGERING TAIT jaar is er met name over de garantieprijs voor de melk nogal wat ont stemming, deze prijs is inderdaad lager vastgesteld dan vorig jaar. De normen volgens welke de kostprijs berekend werd zijn aanzienlijk verscherpt. Maar deze kostprijs wordt dan toch maar door de regering gegarandeerd. Krijgt de boer gemiddeld minder voor zijn melk dan deze gegarandeerde kostprijs, dan zal de rest uit de schatkist worden bijgepast. Wij kennen de bezwaren welke hiertegen van landbouwzijde zijn ingebracht, en in historisch verband gezien zijn deze bezwaren ook zeer begrijpelijk. Maar is het anderzijds zo vreemd, dat de boer de volledige kostprijs gega randeerd krijgt, zij het dan ook (slechts) tot en met een produktie van vijf miljard kilo? In bepaalde gebieden ligt deze kostprijs veel hoger, vooral op het gemengde bedrijf, maar bij andere produkten is daarmee dan ook wel rekening gehouden. Er zijn immers ook wel veehouderijbedrijven, welke tegen-een lagere kostprijs melk produceren? Het is toch een feit, dat voor de vaststelling van de garantieprijs voor de melk uitgegaan wordt van een aantal bedrijven, waarin toch ook nog wel ondernemingen begrepen zijn, die naar moderne maatstaven gerekend, slechts tot een geringe jaarproduktie komen. Objectief beschouwd, zal men er toch begrip voor moeten hebben, dat de regering elk jaar weer er naar streeft, de landbouwsubsidie uit de schatkist zoveel mogelijk te beperken. Voor de landbouw is dit immers ook een gezonde prikkel om er elk jaar op nieuw naar te streven zijn produktie bedrijfseconomisch zo verantwoord moge lijk in te stellen. Het is immers de eer van de landbouw te na, dat zijn pro dukten meer gesubsidieerd zouden moeten worden dan, nationaal economisch gezien, dringend noodzakelijk is. Tot eer van de Nederlandse tuinbouw en pluimveehouderij kan immers gezegd worden, dat deze sectoren het zonder subsidie doen. In het kader van de moderne ontwikkeling van het bedrijfsleven geldt nu een maal ook voor het veehouderijbedrijf, dat men steeds meer zal moeten naar grotere bedrijfseenheden. Niet dat ieder hiertoe individueel verplicht zal worden, ieder kan hierin zijn eigen verantwoordelijkheid blijven dragen, maar wat be treft bedrijfseconomische uitkomsten zal men de consekwenties moeten aan vaarden. TERECHT KRITIEK OP ANDEREN A NDERZIJDS willen wij ook niet alleen kritisch kijken naar de zijde van de veehouderij, want ook wij weten, dat er meer geledingen bestaan in het bedrijfsleven, welke betrokken zijn bij de zuivel en welke een belangrijke invloed op de prijs en de omvang van de afzet van het produkt hebben. Het is een feit, dat de prijs die de boer voor zijn melk krijgt inderdaad wel een heel stuk lager is dan de prijs welke de consument moet betalen, en terecht vraagt de veehouder zich wel eens af, of dit wel een eerlijke verdeling is. Moet er zoveel blijven hangen aan de strijkstok, vóórdat de melk van de veehouder eindelijk bij de consument terecht komt? Er zijn de laatste tijd al geluiden gehoord, dat de landbouw ook de afzet van de melk maar meer in handen moet gaan nemen om zo meer te kunnen profiteren van de opbrengst van het produkt. Een andere vraag is nog, of niet meer nadruk gelegd zou moeten worden bij het eiwit- in plaats van bij het vetgehalte van de melk. Zou uitbetaling naar eiwitgehalte niet een kwalitatief beter produkt opleveren, dat ook de consument liever drinkt? Het vet is nu eenmaal een beetje in discrediet gekomen. Zou zo de eigen binnenlandse omzet van melk nog niet aanzienlijk opgevoerd kunnen worden, wat voor onze schatkist een behoorlijke verlichting van lasten zou betekenen? Met dit al willen wij echter niets afdoen van de principiële noodzaak, dat op het ogenblik de Nederlandse landbouw financieel gesteund dient te worden. Daar heeft deze bedrijfstak zonder meer recht op. De economische afweermaat- regelen, welke het buitenland heeft getroffen om zijn eigen landbouw in het zadel te houden, maken het nu eenmaal noodzakelijk, dat ook Nederland op zijn beurt deze bedrijfstak de helpende hand biedt. Wanneer alle E.E.G.-landen hun beschermende maatregelen eens zouden laten varen, zouden we in Nederland misschien in één slag af zijn van alle subsidie moeilijkheden. Maar nu dit nog geen feit is, zal men bij de subsidieverlening kritisch hebben toe te zien, want het gaat immers om gelden door de gemeen schap bijeengebracht. Kritisch naar twee kanten: naar de kant van de landbouw, welke het geld uitbetaald krijgt, maar ook naar de kant van de overige geledingen van het bedrijfsleven, welke aan de boer maar een karige prijs betalen voor zijn pro dukt en welke ook de samenstelling, de kwaliteit en dus de verkoopbaarheid van het produkt mede bepalen. Zondag is in Brussel de dag herdacht, waarop SO jaar geleden een predikant van de Nederlandse Evangelische Kerk in de Belgische hoofdstad, ds. W. Hoek, net initiatief heeft genomen tot de stich ting van de ..Vereniging voor Protes- tantsch-christelijke Ziekenverpleging", waaruit in 1914 de oprichting van het protestants-christelijk ziekenhuis'in Uk- kei is voortgevloeid. Naar de voorzitter van de vereniging, ds. P. Fagel. op een persconferentie mededeelde, ziet het ziekenhuis zich ondanks het groeiendp aantal patiënten geplaatst voor financiële moeilijkheden. Dit wordt niet alleen veroorzaakt door de kostbare consequenties van de voor uitgang in de geneeskunde en de specia lisatie, maar ook door de uit de Bel gische wetgeving voortvloeiende nood-1 zaak tot uitbreiding van het thans 241 bedden tellende ziekenhuis. Wijzend op de minderheid, die het pro testantse bevolkingsdeel in België vormt en de noodzaak tot het instandhouden van een protestants ziekenhuis onder strepend. deelde hij voorts nog mede. dat het aantal patiënten in het afgelopen jaar de 500 overschreed en in 1960 waar schijnlijk de "00 zal bereiken. De Neder landse patiënten maken overigens hier van slechts een bescheiden deel uit en verreweg de meesten hebben de Bel gische nationaliteit Op de herdenkingsbijeenkomst werd nog medegedeeld, dat de in Den Haag gevestigde stichting voor het protestants ziekenhuis in Brussel als Jubileum geschenk een bedrag heeft ingezameld van 45 000 gulden. De actie is echter nog met afgelopen en gehoopt wordt, dat het einddoel van 100.000 alsnog zal worden bereikt Koop niet „zo maar" een horloge! Bepaal uw keus niet blinde lings - want er zijn horloges en „horloges". Voorkom te leurstelling-laat u adviseren door de vakman...uw eigen horloger. Hij wil u als klant behouden, dat is uw zekerheid I het goede Ankerhorloge Conferentie van CSB en CSFR over eenheid (Van een onzer medewerkers) Op de gemeenschappelijke na jaarsconferentie van de Calvinis tische Studenten Beweging, de C.S.B. en de Civitas Studiosorum in Fundamento Reformato, de C.S.F.R. heeft prof. dr. H. Jonker, hoog leraar te Utrecht, een boeiende rede gehouden over „Verbond en Kerk". Hij bezag dit onderwerp allereerst in het licht van het volk Israël. Het feit dat het Verbond gefundeerd is in de uit verkiezing. geeft ons grote zekerheid, het is niét iets van voorbijgaande aard. Het initiatief ligt bij God: Hij bindt zich aan de mensen. Het is ondoorgrondelijk dat de mens als partner in het Verbond aanvaard wordt, waardoor hij uiter aard wordt opgeroepen tot gehoorzaam heid en trouw. De Reformatie heeft weer een koene greep terug gedaan naar dit verbond met Abraham. Izak en Jacob. De hoogleraar achtte vragen als „ben ik wel uitverkoren?" niet bijbels. We moeten verbondsmatig denken, uitgaan van Gods verbondsbelofte: „Ik ben de Here, uw God". Paulus 'schrijft er gens: „Het is God, die in u werkt", Beroepingsiverk GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Enschede. 4de pred.pl.: G. Veeneman te Amersfoort CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Huizen N.H.: G. Blom te Meerkerk; te Sneek: Joh. Prins te Gro ningen: te Zeist: P. N. Ribbers te Noord- scheschut; te Zwolle: L. Floor jr. te Almelo. Tweetal te Nunspeet: W. Heerma te Veenendaal en P. Op den Velde te Hil versum. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen tc Dordrecht: A Vergunst te Rotterdam-Centrum. DE LANDBOUW Vandaag zou in de Tweode Kamer het landbouwdebat beginnen. Men kon van te voren veronderstellen, dat de lundbouwver- tegenwoordigers het minister Marijnen niet gemakkelijk zullen maken. Heeft na de oorlog een minister van landbouw het wel een.< ooit gemakkelijk gehad, als hij zijn be leid in de volksvertegenwoordiging moest verdedigen? Een medewerker van het Al gemeen Handelsblad is het met de wensen van de landbouw niet eens. Hij schrijft: „Zomer 1960 legde landbouwminis ter Marijnen de vinger op de wonde plek door de realisering te verlangen van het predicaat „goed geleid, sociaal en econo misch verantwoord landbouwbedrijf (de Mansbolt-slogan 1 als grondslag voor een laatste fase van beschermende politiek. Ue vraagstukken van het beveiligd boereninko- men en de ontsluiting van het platteland in materiële zin (ruilverkaveling) en in ideële zin (voorlichting en onderwijs) stel de de minister voorop. Maar zijn motief daarvoor was de belangrijke werkverschaf fende functie van de landbouw. Bevordering van een maximaal nationaal produkt en be vordering van een redelijk bestaan in de landbouw als de synthese van die twee formuleert mr. Marijnen zijn doel en taak in zijn memorie van antwoord. Ruilverka veling staat voor drie jaar achtereen op de begroting met een hoger bedrag dan ooit (75 miljoen per jaar). Tegenover de uit de hand gelopen produktie van melk, tarwe en suikerbieten zijn compensatiekansen ge creëerd in het garantiebelcid, terwijl als nog een o.i. tc zwaar beschermend accent i. gelaten op de onzakelijke garantie van loon voor de boer in zijn eigen dienst. >la»r de boeren blijven te hoop lopen; hun voor- .in Zwoll, 'r. d. *«1 Ley) blijven fulmineren: „W ij vragen de middelen om onze bedrijven te kunnen in richten zodat zij mee kunnen komen .Dat zijn juist de dingen, waarin de landbouw als waardig partner in de nationale econo mie zelf de weg moet vinden of elke boer al. zakenman. Zolang de klacht wordt uit gesproken. maar niet onderzocht, dat me nig bedrijf niet voldoet aan het predicaat „sociaal en economisch verantwoord zo lang is al het betogen louter gescherm met woorden. Wij verwachten dat de behande ling van de landbouwbegroting een laai ge vecht zal worden. Maar wanneer de mis moedige agrariërs geen steekhoudende argu menten weten aan te voeren, zal het met meer dan een spiegelgevecht zijn. Aanmerkelijk feller reageert Het Pa rool op de kritiek van de landbouw. Het blad schrijft: „Zoals te doen gebruikelijk hebben hel Landbouwschap en de landbouw organisatie. ook dit jaar weer stormgelopen tegen de door de regering vastgestelde ga- rantieprijiea. "I InJ"* dit niet tirbbrn j.ni.ikttn..r d.t bun n„n .'huid. Zij hebbm lol >™r of drie, toen de situatie voor de landbouw nog aanmerkelijk gunstiger was dan nu. reeds zoveel kruit verschoten en zoveel „on aanvaardbaars" uitgesproken, dat er bij de buitenstaander een zekere verdoving voor bun protesten is ontstaan. Het gebrek aan maatgevoel voor wat in een tualie tactisch wél en wat met geoorloofd moet worden „e.chl i. „«erwejeetd J'l Undbouwnr,,ni„tiee ,d*' „i, de hoeerelbeid en h,v,,l.,.d v,n hu. p,„l„|rn niet val. op I' "I bel he'l er, al .leel.li een beetje knijpt- Door een ov'rvlord v.n "iel von- bun taak bereken- de be.Inurder- hebben rij aich ..n,entend voor een muis hetzelfde geweer te gebrui ken als voor een olifant. Voor de vraag in welke mate liet knijpt kan men zich daar om beter dan op bun protestgeschreeuw verlaten op eet» vergelijking tussen de kost prijsberekeningen van het Landbouw-Econo- raisch Instituut en de op grond daarvan vastgestelde garantieprijzen van de rege ring. Daarbij moet dan mei twee rekening worden gehoudenbet ene de landbouw reeds verscheidene jaren in een structureel economische crisis verkeert, waarvan bet einde zich nog niet laat voor zien: bet tweede, dat de economische «truc- tuur van de meerderheid van onie bouwbedrijven verouderd is en onder de hui dige omstandigheden ook niet meer aan de ontwikkeling kan worden aangepast Als derde feit kan hier nog aan toe worden ge- 1 voegd. dat, met uitzondering van Dene marken. de situatie van de landbouw in al le andere ontwikkelde landen nog ongunsti ger is dan in Nederland". „Bewerk uw zaligheid met vrees en beven". Zo moeten wij dit ook on problematisch naast elkaar laten staan. Voorts belichtte prof. Jonker het on derwerp vanuit de visie op de wereld, de plaats waar God zich in Christus heeft geopenbaard. Ook nu nog is God door Zijn Kerk in de wereld bezig. Wij heb ben een apostolaire taak; we moeten als een man opstaan om de verzoening door Christus aan de wereld te verkon digen. In Joh. 17 bidt Jezus om de eenheid der gelovigen „opdat de wereld gelove. dat Gij Mij gezonden hebt". Ten slotte stelde de spreker vast dat wij zelf ook uit de rijkdom van Ver bond en Verlossing moeten leven. Een dogmatische doordenking ervan is nood zakelijk en het getuigen ervan is ons op gedragen, maar we moeten het vooral ook zelf beleven. In de geanimeerde discussie, waarin ook het referaat van ds. D. K. Wielen- ga, waarvan wij zaterdag reeds melding maakten, betrokken werd. werd o.a. over de grondslagen van de Kerk ge sproken. Wanneer het bijv. om de God heid Van Christus Jezus gaat, is het dui delijk, dat men met mensen die dit loo chenen geen waarachtige eenheid kan vormen. In kleinere dingen ligt dit niet zo gemakkelijk meer. waardoor scheu ringen zo betreurenswaardig zijn. Ook is er gediscussieerd over het feit. dat er door de verdeeldheid der kerken grote afbraak gedaan wordt aan de evan gelieverkondiging. Bij het streven naar eenheid zal echter de nadruk moeten lig gen op de plaatselijke kerk. Daar moet men trachten te komen tot kanselruil en gemeenschappelijke avondmaalsvie ring. Als de Waarheid hierdoor niet in het gedrang komt, zal het getuigenis naar buiten er des te sterker door kun nen klinken. Utrechtse scholen willenJeugdland" De Stichting Utrechtse Buitencen trum „Jeugdland", waarin is opgeno men het comité vakantieontspanning van het opepbpar, hgt rooms-katholiek en protestants-christelijk onderwijs, wil in Oldebroek een buitencentrum op richten voor de schooljeugd. Wanneer de gemeente Utrecht de gevraagde geld lening a 300.000,vertsrekt zal de stichting aan de Nieuwe Rijksweg te Oldebroek een stuk bos en heidegrond van bijna 18 hectare kopen. Daarop zal een gebouw worden neergezet, dat ge schikt is voor het verblijf van 120 kin deren. Het zal ook als conferentieoord gebruikt kunnen worden. Grond, ge bouw en inrióhting zullen - tezamen on geveer 325.000 kosten. „Jeugdland"- is onder meer bestemd als einddoel van schoolreisjes voor de jeugd uit de vijfde en zesde klas van de lagere school en als mogelijkheid voor het geven van buitenonderwijs aan middelbare scholieren tijdens zoge naamde werkweken. Het gebouw zal ook verhuurd worden aan niet-Utrecht- se scholen. De jaarlijkse exploitatie kosten worden geraamd op ongeveer 65.000,Hieruit vjoeit ,een dagver- blijfprijs van 4.50'per kihd Vóórt. Spaanse Ev. Zending tot aartsbisschop Anglicaanse Kerk De Spaanse Evangelische Zending (waaraan voor zijn overlijden de naam van prof. Wisse was verbonden) heeft zich in een schrijven gericht tot de pri maat van de Anglicaanse Kerk. aarts bisschop dr. Fisher in verband met zijn bezoek aan de paus: „Volgens vele berichten uit verschil lende bronnen heeft uwe genade voornemen de paus te bezoeken. Men geeft ons te verstaan dat dit bezoek be doeld is te zijn in het belang van ons Èrotestants geloof en leven, dat u in ngeland gezworen heeft te zullen ver dedigen. Daarom verzoeken wij uwe ge nade eerbiedig deze gelegenheid aan te grijpen om de .omstandigheden van onze onderdrukte medechristenen in Spanje naar voren te brengen in de hoop dat er enige verbetering moge ko men in hun droeve toestand." Anglicaans primaat morgen naar paus Voor het eerst in de geschiedenis van de Anglicaanse Kerk heeft de pri maat van deze kerk. dr. Geoffrey Fisher, het geestelijk hoofd van de Orthodoxe Kerken officieel ontmoet. De ontvangst bij Athenagoras van dr. Fisher geschiedde met oosterse hartelijkheid met een baardige kus op beide wangen. Er bestaat reeds enige tijd avondmaals- gemeenschap tussen de beide kerken. Gisteren had de Engelse aartsbisschop een lang persoonlijk onderhoud binnens kamers met de patriarch van Constan- tinopel. Vrij kort na dit gesprek vloog dr. Fisher naar Rome waar hij even eens voor het eerst een bezoek brengt aan de paus. Deze zal hem in zijn particuliere bibliotheek ontvangen. Er zal geen formeel protocol (de kus van de pauselijke ring e.d.) gelden, omdat dit bezoek slechts een „beleefdheids visite" is. Van Nederlandse zijde is door de Spaanse Evangelische Zending, waar voor prof. Wisse tijdens zijn leven steeds actief was, bij dr. Fisher op aange drongen om het gesprek ook te bren gen op de positie van de onderdrukte protestanten in Spanje. Het is echter niet waarschijnlijk dat .dit onderwerp ter sprake zal komen. Felle campagne tegen godsdienst op Poolse openbare scholen Het blad van de Poolse vakbeweging, „Gols Pracy" is een hevige campagne begonnen tegen het godsdienstonderwijs op de openbare scholert, dat daar dus nog altijd gegeven kan worden. Het blad verwijt de kerkelijke auto riteiten schending van de bestaande overeenkomsten tussen de kerk en de staat op het gebied van het godsdienst onderwijs op de scholen. „De kerk", aldus he( blad, „maakt gebruik van deze overeenkomsten om het godsdienstige fanatisme te propageren en de geest van verdraagzaamheid te ondermijnen". De schrijver van het artikel eist, dat het godsdienstonderwijs buiten het sohoolprogram gegeven wordt. Aaverten ue iets voor de FIETS IE1 Soms hebben tmj het gevoel dat God ons heeft vergeten. Dt*2 is het goed om de brief van Paulus aan de Efeziërs te lez&M „Hij heeft ons immers in Hem (Christus) uitverkoren voujr de grondlegging der wereld." Nog voor wij waren geboren&j lang voor de aarde werd geschapen, dacht God aan ons. Irt^ dacht niet aan ons, als aan zondeloze wezens, als zangers voï Zijn troon. Integendeel, dan hadden die woorden „in ChristvL^ er niet bij gestaan. Neen, Hij dacht aan ons als mensen die hulp nodig JuwMeflT als aan mensen in nood, als aan mensen die alleen geröS konden worden door de komst van Christus op aarde, do UB Zijn verzoenend sterven. Hij heeft ons uitverkoren, „opdat wij heilig en onberispelijk zouden zijn voor Zijn aangezicht", zegt Paulus. Dat kan allee- van mensen gezegd worden, die dat nog niet zijn en die wet&s dat zij het niet zijn. In die verre eeuwigheid, eer het eer&% grassprietje uitbotte, was God er mee bezig hoe Hij ons zo kunnen helpen. Het beste bewijs dat God met ons bezig is, is een afkeer va de zonde, het besef dat wij niet rein, niet heilig genoeg zij* en hulp nodig hebben. Het beste bewijs dat wij uitverkore&y zijn is een afkeren van de zonde, een nieuw leven, dat alleei door God geschonken kan worden. y y lla Italië heeft eindelijk een Don laten kennen en er volgde een stevi Si Camillo in levenden lijve en de Rooms-Katholieke Kerk heeft evenveel last met deze echte pas toor als met zijn literaire even beeld. De aartsbisschop van Milaan heeft geprobeerd om de parochie priester van Sesto Ulteriano, die beschuldigd wordt van smokkelen en vechtpartijen, over te plaatsen, maar Don Carlo Riva heeft zich met succes tegen deze pogingen verzet. Deze priester werd onlangs tot zes tien dagen voorwaardelijk en 700.000 li re boete veroordeeld wegens het smok kelen van sigaretten. Volgens zijn zeg gen had hij dit echter gedaan om geld bijeen te brengen voor een kindertehuis. De aartsbisschop weigerde echter zijn goedkeuring aan dit motief te hechten en gelastte hem vorige week om zich bij het Truggioklooster in Milaan te melden. Don Riva weigerde zijn pasto rie te verlaten. De nieuwe priester die zijn werk moest overnemen preekte voor een vrijwel geheel lege kerk. Er waren slechts vijf vrouwen aanwezig. Inmiddels hebben de parochianen een delegatie naar Milaan gestuurd om de aartsbisschop te smeken Don Carlo te handhaven. Ook de plaatselijke rooms katholieke Actie is eveneens tegen zijn vertrek gekant omdat hij in deze overwegend communistische streek hun vurige tegenstander is. Enige tijd geleden daagde Don Car lo een plaatselijk communist uit „naar buiten te komen." Deze wilde zich niet In de omgeving van het natuur- curatoren van de gemeente universiteit van Amsterdam weigerden de studenten de zaal te verlaten. Toen even daarna de agenten van de radio-autodienst het gebouw binnenkwa men sloeg een van de studenten een hoofdagent dusdanig hard op het gezicht, dat het gebit van de agent in tweeën brak en hij zich voor behandeling naar het Weesperpleinziekenhuis moest laten brengen. kundig laboratorium op de Plan tage Muidergraeht in Amsterdam hield een aantal studenten gister middag betogingen tegen de direc teur van het laboratorium voor massaspectografie, prof. dr. J .Kis temaker. Door middel van span doeken, aanplakbiljetten en muur schilderingen, met teksten als „Kistemaker verdwijn" en „Kiste maker nicht erwünscht" trachtten ze hun bedoelingen duidelijk te maken. Toen ze daarna een groot spandoek aan de tramdraden be vestigden en het verkeer ernstig belemmerden greep de politie in. De studenten wisten zich in het labora torium te verschansen, en wel in de zaal, waar prof. Kistemaker later op de mid dag een openbare lezing zou, houden. Ondanks herhaalde bevelen van een der De dader, de 22-jarige 3de-jaars student economie van de gemeente universiteit F. de N. is door de politie opgebracht, evenals een andere student, die zich schuldig had gemaakt aan het opplakken van pamfletten. Studenten en opgeschoten jongelui bleven ook gisteravond nog enige tijd voor dc ingang van dit laboratorium samengeschoold. Tot ongeregeldheden is het echter niet meer gekomen. Nadat prof. Kistemaker zijn lezing, die tot onderwerp had „Het Nederlandse fusieprogramma", had beëindigd, verliet hij het gebouw, onder bescherming van enige politie-agenten, via een zijdeur, zonder opgemerkt te worden door de aanwezige jongelui. Reeds nu vallen er sombere scha duwen op de komende conferentie van Zuidafrikaanse kerken die bij de Wereldraad zijn aangesloten en de commissie van de Wereldraad naar aanleiding van de scherpe tegenstel-, lingen tussen deze kerken over apart heid. Een commissie van de Nederduits Hervormde Kerk heeft gisteren een felle aanval gedaan op de man die de kerken bijeen heeft gebracht, dr. Robert Bilheimer, de plaatsvervan gend secretaris-generaal van de We reldraad in Genève. Aanleiding tot de felle kritiek is een rede die dr. Bilheimer vandaag zou houden over „De Wereldraad van Ker ken en de verhouding tussen de ras- en". De commissie meent dat hij daarmede vooruitloopt op de besprekin gen die 7 december in Johannesburg zul len beginnen. De kritiek richtte zich tevens tegen een groot aantal eigen predikanten, die er van werden beticht dat zij „de kud de misleiden." De commissie uit de ze Zuidafrikaanse kerk nam vooral stelling tegen een groep predikanten in eigen kring die zich niet kunnen vere nigen met de apartheidspolitiek van hun eigen kerk. „Wij spreken nadrukkelijk onze af keuring uit over de houding van deze groep." zei de commissie in een officië le uitspraak," en verwerpen hun stand punt." De commissie meent dat de ac tiviteiten van deze predikanten onher roepelijk zullen leiden tot de aanvaar-1 ding van integratie en vermenging van rassen. Dit wordt immqreel en onchris telijk genoemd en moet „onvermijdelijk) leiden tot prostitutie van de menselij ke waardigheid en van het Bantoe ras" aldus deze hervormde Zuidafrika-| vuistgevecht waarbij de communitist werd verslagen. De superieuren van c p, pastoor waren echter niet erg met di:i ze overwinning ingenomen. Een ander grief van de aartsbisschifxp is dat hij vaak gezelligheid bij zijn do L pelingen zoekt in de plaatselijke café'üaa Italiaanse priesters mogen namelijk i het openbaar geen alcoholische dra: ken gebruiken. Don Carlo spiegelt zie w nog altijd aan het voorbeeld van Dcjg, Camillo en wacht rustig af in Sesto Tfeu| teriano wat er uiteindelijk zal gebe: z ren" jur Eerste doctoraal examen' ran toegepaste wiskunde "1 te Groningen Gisteren is aan de Rijksuniversiteit te Groningen de heer H. G. Kaper u. Alkmaar geslaagd voor het doctorafei examen in de toegepaste wiskundf3^ Hiermede is voor het eerst het einé diploma in een van de nieuwe toegF paste studierichtingen, die sinds 19Ï aan de universiteit te Groningen b( staan en die na het kandidaatsexame kunnen worden gekozen, uitgereikjer Vooral voor de studieriohitng van d< toegepaste wiskunde, welke beooj mathematici voor de industrie en d 1 grote bedrijven op te leiden, bestajgel grote belangstelling. -pat Dp Advertentie Zaterdag 17 december zal er in- Drie bergen in de Boerderij op het terreiire van Kerk en Wereld een voorlichtingsbij eenkomst worden gehouden door did, Academie „De Horst". Deze Academie leidt op tot velerlei functies, onder meer voor het jeugd werk en het maatschappelijk werk. De bijeenkomst is bedoeld voor al le jonge mensen uit Zuid-Holland ec westelijk Noord-Brabant die overweger om een opleiding aan de Academie te gaan volgen of die zich willen oriënte ren over de mogelijkheden, die deze opleiding voor hen biedt. Er zullen door docenten en stafleder uitvoerig inlichtingen gegeven worder over de studie en de kosten die er aan zijn verbonden, terwijl ook enkele leer- lingen aanwezig zullen zijn om iets var 2 het internaatsleven te vertellen. Ten slotte zal er een eenvoudige broodmaal- d tijd worden aangeboden. v Advertentie «•fknjjbeer by de erkend* boloormechtncWtl Antwoord: Inderdaad wordt de naam Ur der Chaldeeën in het Hebreeuws, de taal van het Oude Testament, uit gesproken als Oer. De r.k. Canisiusver- taling houdt zich ook aan deze uit spraak. Vraag: Hoe verzorg ik mijn fuchsia trichophylla, daar mijn plant bloe men en blad verliest? Antwoord: De fuchsia trichophylla heeft zeer weinig water nodig en mag volstrekt niet gekeerd worden. De voor zijde moet voorzijde blijven. Het beste is dus de voorzijde van de pot te mer ken. Voortdurend verplaatsen van de pot en te veel aan water zijn oorza- fëiten ken V3n het verlies. Mest geven is af J«. te raden. Vraag: Hoe bewaar ik het beste mispels tot zij voor verbruik geschikt zijn? Antwoord: De pluktijd ia eind no vember. Na het plukken worden de mispels in kistjes in de kelder ge plaatst tot zij zacht beginnen te wor den. Zij zijn dan voor verbruik geschikt. Vraag: In het weerbericht leest of hoort men bij een waarschuwing voor harde wind of storm: District Noord. Midden, Zuid of IJsselmeer. Wat be tekenen deze termen? Antwoord: Met district Noord be doelt men de zee van Den Helder tot Borkum en dan 40 mijl zeewaarts in, met Midden de zee van Den Helder tot Hoek van Holland, eveneens 40 mijl zeewaarts in, Zuid de zee van Hoek van Holland tot de Belgische grens 40 mijl zeewaarts in. IJsselmeer spreekt voor zichzelf. Vraag: In het door mij gehuurde huis werkt het lips-slot niet meer. Het is volkomen versleten. Kranen en stop contacten zijn 30 jaar oud en onherstel baar. De kolenschuur is verzakt en on bruikbaar. Het hek is geheel verteerd, en men kan niet meer van een afschei ding spreken. De buitenkant van het huis is verveloos en op vele plaatsen verrot. Een grote voorruit is gebarsten, vermoedelijk door opspattende ste nen. Wie moet dit alles betalen? Antwoord: Wanneer de herstellingen noodzakelijk zijn geworden door de verouderde en vervallen staat van het gehuurde, komen zij in elk geval voor rekening van de verlyiurder. Wat de voorruit betreft, deze is voor uw risico. U zult deze moeten herstellen, daar de schuldige niet meer te vinden is. Er is een eenvoudige procedure om de verhuurder tot de nodige repara ties te dwingen, maar voor ieder die geen ervaring heeft in proceszaken, is het raadzaam desniettemin een goede rechtskundige te hulp te roepen. Vraag: Sedert enkele maanden be gint er mos te groeien in mijn gazon. Wat is het beste bestrijdingsmiddel? Antwoord: Het voorkomen van mos in het gazon is een teken van armoe de, zodat een flinke bemesting resultaat zal opleveren. Ook is mogelijk kalk- gebrek de oorzaak. In dat geval kan men in de derde week van december kalkbemesting geven. Strooi per hon derd vierkante meter tien kg kalkmer- gel uit. Dit kan gewoon over het gras geschieden. Vraag: Hoe herkent en bestrijdt men dopluis? Antwoord: Dopluis, ook schildluis ge noemd. is herkenbaar aan de bruine, ovale schildjes, bol of plat. Bestrijding kan geschieden door te spuiten met 25 pet. DDT-oplossing op 50 pet mala- thionemulsie. Een zeer giftig middel is minerale olie en een gram nicotine op 1 liter water. Na tien dagen herhalen. Vraag: Waarom wordt een Neder landse vorst(in) niet gekroond en wel ingehuldigd? Heeft ï'ederland attribu ten die bij een vorst behoren, zoals scepter, rijksappel en kroon? Zo ja, waar worden deze bewaard? Antwoord: De Grondwet spreekt niet van kroning, maar van inhuldi ging. De artikelen 52 t.m. 54 regelen deze. Daarin wordt bepaald, dat de Ko ning. de regering aanvaard hebbende, zo spoedig mogelijk wordt beëdigd en ingehuldigd binnen de stad Amsterdam,] in een openbare en verenigde verga dering van de Staten Generaal. Ook al spreekt de Grondwet niet van een kro ning, toch behoort de Kroon der Ne derlanden tot de kroonsieraden. Een af beelding is te vinden op pagina 393, deel 12. van de Winkler Prins Encyclopedie. Deze sieraden, ook wel regalia ge noemd. zijn. behalve de kroon: de scepter, de rijksappel, het rijkszwaard en de rijksstandaard. De plaats, waar deze zich bevinden, wordt geheim ge houden. Vraag: Aan cyclonen worden blijk baar steeds vrouwelijke namen gege ven. Wie doet dit? Antwoord: Volgens het Meteorolo gisch Instituut in De Bilt bestaat er voor het cycloongebied aan de oostkust van Noord-Amerika. Canada en de Ca raïben een vaste commissie van mete orologen, die aan de opstekende cyclo nen namen toekent, teneinde deze ge makkelijker te kunnen aanduiden op hun verdere route. De eerste cvcloon, die in een bepaald jaar opgemerkt wordt, ontvangt een vrouwennaam, be ginnend met de letter A. de tweede met de letter B, enz. Als de vrouwennamen zijn uitgeput, begint de commissie misschien ook aan mannennamen, maar voorlopig is het nog niet zo ver, gelukkig 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2