GRIEP! PeekiCloppenburg „Als Indonesië niet mee werkt, ga ik slapen'' Amerika zoekt oplossing voor de dollarcrisis hi ecu fcoafce Eisenhowers nalatenschap Wat gebeurt er dan? MEER ONTUCHT iINDER ONTVLUCHTINGEN VEEL SPIJTOPTANTEN MEER BEKEURINGEN LOONGRENS NAAR 8000 TOTOPRIJZEN NIET IN GELD OOK BROMFIETSEN ONDER W.A.-WET STRENGERE VERKEERSSTRAFFEN TEKENING IN SCHROOTFRAUDE DERTIG DELINQUENTEN VRIJ Op Cuba een Spaans bevrijdingsleger President roept leger te hulp Sneeuwstorm teistert de Ver. Staten Abdoel Rachman thuis van bemiddelingsreis: Chefarine 4 Pessimisme over auto-industrie Marihuana-smokkel TOCH IS HET ZO! Verkiezingscampagne begonnen s Ook dit jaar is. voor zover bij de politie bekend, het aantal zedenmis drijven weer toegenomen. Daartegenover staat, dat door de justitiële auto riteiten een scherpere vervolging wordt ingesteld. Hetzelfde geldt voor de bestrijding van de pornografie. Wat dit laatste betreft, de indruk bestaat, dat dit jaar meer processen verbaal zijn opgemaakt dan in 1959. De moeilijkheid is, dat er vaak ver schil van mening bestaat of iets al dan niet als pornografisch kan worden be titeld. Het openbaar ministerie tracht momenteel tot een juistere omschrij ving te komen. Tot nu toe moest in enkele gevallen wegens het ontbreken van een juiste omschrijving strafvervolging achterwege blijven, om geen gratis reclame te maken voor de als pornografisch aangemerkte waar. Ook de maatregelen tegen prostituées en gelegenheidgevers" hebben be paalde gevolgen gehad. Enerzijds zijn aanstootgevende uitdagingen der pros titutie onderdrukt, anderzijds ontstond het vermoeden, dat hotel- en straat- prostitutie toeneemt en het euvel zich meer over de stad verspreidt. Dit geldt met name voor Amsterdam. Er wordt momenteel op het departement van justitie een onderzoek in gesteld naar eventuele krachtiger maatregelen. Minister Beerman wenst geen globale bepalingen tegen souteneurs, omdat de consequenties hiervan te ver zouden voeren. Minister Beerman deelt dit alles aan de Tweede Kamer mee. Hij voegt eraan toe, dat blijkens gegevens uit de jaren 1956. 1957 en 1958 ruim ▼ijfltian procent van hen, die aanrandingen en verkrachtingen pleegden min of meer geestelijk onvolwaardig zyn. Tenslotte wordt vermeld, dat ook de jeugdcriminaliteit nog steeds toeneemt. Het aantal ontvluchtingen uit gevangenissen en asielen daalt. Dit blijkt uit cijfers, die minister Beerman de Tweede Kamer heeft overgelegd. Aan de andere kant is komen vast te staan, dat in de 331 gevallen waarin dit jaar aan psychopathen proefverlof werd verleend. 28 ontsporingen voorkwa men, in verreweg de meeste gevallen betrof dit diefstal, verduistering of oplichting; één patient echter pleegde tijdens zijn proefverlof een moord. Het is geen uitzondering, schrijft minister Beerman, dat een terbeschik- king gestelde na enige jaren weer op regelmatige wijze in de vrije maat schappij terugkeert. De minister zal al het mogelijke doen om ontsporin gen te voorkomen. In de Haagse strafgestichten zal een selectie instituut voor gevangenen worden ingericht. Het is de bedoeling, dat hier wordt beslist, in welke straf- instellingen bepaalde moeilijke misdadigers het best kunnen worden ge plaatst. De capaciteit is voorlopig bepaald op vijftig gedetineerden. Minister Beerman kan zich niet aan de indruk onttrekken, dat de meeste spijtoptanten om economische redenen opneming in ons land wensen. Hij schrijft dit de Tweede Kamer in zijn Memorie van Antwoord over begroting van justitie. De bewindsman zegt, dat in ruimere mate met factoren van individuele aard rekening gehouden zal worden. Op de achtergrond spreken daarbij als beleidslijnen mee, dat alleen spijtoptanten in ons land kunnen worden toe gelaten. als ze in nood verkeren, als juist Nederland geroepen is om die nood te lenigen en indien de daaruit voorvloeiende lasten passen in het geheel van de regeringstaak. Ongeveer 50.000 personen kozen indertijd voor het Indonesische staatsbur gerschap. Hiervan vroegen later ongeveer 13.000 toelating tot Nederland In bijna 6000 gevallen werd een visummachtiging verleend, in 7800 geval len is de aanvraag afgewezen. Dit jaar zullen voor ongeveer 2400 personen machtigingen worden verleend, hetgeen een stijging ten opzichte van vorige jaren betekent. Minister Beerman overweegt, een commissie van advies in te stellen, dit de gevallen, waarin in eerste instantie een afwijzend standpunt is ingeno men. nog eens zal bestuderen. Het is niet zo. schrijft hij, dat door het ver breken van de diplomatieke "betrekkingen met Indonesië vertraging is ont staan in het verstrekken van visa. De politie int graag veel geld, niet alleen ter opheffing van de salaris- achterstand maar ook in het kader van de eigen opsporende taak. Het is namelijk gebleken, dat in de plaatsen waar het publiek zijn be keuringen contant kan voldoen, het aantal processen-verbaal sinds 1958 met ongeveer 15.000 daalde, maar het aantal gevallen, waarin contant werd betaald, 57.276 beliep. Minister Beerman concludeert-hieruit, dat de moge lijkheid, contant te betalen, kennelijk ook een stimulerende werking heeft gehad op de opsporingsactiviteiten van de politie, hetgeen op zijn beurt weer de verkeersveiligheid vergroot. Mag men dit ministeriële woord met alle respect voor de politie ook anders formuleren en concluderen dat, nu niet meer voor alle gevallen een proces verbaal geschreven moet worden, de tegenzin tegen bekeuren is af genomen? De loongrens voor de heffing van inkomstenbelasting zal worden verhoogd tot 8000. Een wetsontwerp van deze strekking heeft de staatssecretaris van financiën bij de Tweede Kamer ingediend. De maatregel moet op 1 januari aanstaande ingaan. Zoals men weet, is onlangs ook de loongrens voor de sociale verzekerig verhoogd tot achtduizend gulden. Sinds 1 ja nuari van dit jaar kreeg men geen aanslag voor de inkomstenbelasting als het inkomen beneden 7450 bleef. Het is niet te verwachten, dat binnenkort de mogelijkheid wordt geopend, de totoprijzen in de vorm van een geldbedrag te incasseren. Dit deelt mfnister Beerman de Tweede Kamer mee. Hij acht het niet de moeite waard, de loterijwet alleen hiervoor te wijzigen. Wel vindt hij het nodig, dat de voetbaltoto uiteindelijk toch beter wordt geregeld dan thans het geval is. Want eigenlijk is het niet de bedoeling van de loterijwet, dat gedurende lange tijd de mogelijkheid van een voetbal pool bestaat. Nu de Eerste Kamer een definitieve wettelijke regeling heeft verworpen, acht de minister het gewenst, te streven naar een wijziging van de loterijwet, die een meer voorlopig karakter draagt. Ook bromfietsers zullen vallen onder de wet, die de verzekering tegen wettelijke aansprakelijkheid verplicht stelt. Dit schrijft minister Beerman van justitie de Tweede Kamer. Het betreffende wetsontwerp zal over enkele maanden, dus later dan de bedoeling was, worden ingediend. Doelend op het in te stellen waarborgfonds schrijft de minister, dat zij, die tegen verzekering gemoedsbezwaren hebben, vrijstelling kunnen krijgen tegen het storten van een redelijk bedrag. Deze vrijstelling houdt niet in, dat men niet aangesproken kan worden voor vergoeding van schade, waar voor men aansprakelijk is. De hieruit voortvloeiende financiële lasten zouden wel, ondraaglijk kunnen zijn, meent de minister. Er zal een tijd komen, dat men, wanneer men dronken of aangescho ten achter het stuur wordt aangetroffen, op een zwaardere straf kans heeft dan nu het geval is. Minister Beerman overweegt namelijk, een wets ontwerp in te dienen, waardoor de strafmaxima bij het rijden onder in vloed worden verhoogd. Ook zal in bepaalde gevallen de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor het hele verdere leven afgenomen kun nen worden. Binnenkort zal een gerechtelijk vooronderzoek worden begonnen om vast te stellen, in hoeverre de onregelmatigheden, die met het Europese schroot zijn gepleegd, strafbaar zijn. Minister Beerman schrijft de Tweede Kamer dat het politiële onderzoek in deze affaire zeer ingewikkeld en tijdrovend is. De gang van zaken bij de sloopbedrijven is niet altijd nauwkeurig na te gaan. Sommige verdenkingen bleken niet ongegrond te zijn. Bepaalde vermoedens zijn versterkt. Tot november van dit jaar zijn dertig politieke delinquenten voorwaarde lijk in vrijheid gesteld. Hiervan waren er veertien oorspronkelijk tot de doodstraf en dertien tot levenslang veroordeeld. In geen enkel geval werd de voorwaardelijke invrijheidstelling geweigerd. Er zitten nu nog vier Duitse oorlogsmisdadigers en 24 Nederlandse politieke delinquenten Twintig ervan zullen voor het eind van het volgend jaar voorwaardelijk vrij zijn. (Advertentie) In Havanna wordt vernomen, dat er een „bevrijdingsleger" voor Spanje is gevormd. Het staat onder bevel van dfc in Spanje geboren Cubaanse majoor Eloy Gutierrez Menoyo. Het leger zou be staan uit verbannen Spanjaarden. Het Cubaanse regeringsblad Avance heeft een beroep op de Cubanen ggedaan om steun te verlenen aan de „titanische worsteling, die binnenkort op het Iberi sche schiereiland zal beginnen". Het blad schrijft, dat er geen leger in Spanje is, dat in staat is weerstand te bieden aan de „nieuwe generatie" van het land en vraagt alle Cubaanse fabrie ken en kantoren om comité's Ie vormen voor steun aan de bevrijdingscampagne. Majoor Gutierrez Menoyo heeft een be langrijke rol gespeeld in de strijd ven Castro tegen Batista, de ex-dictator van Cuba. In Venezuela, waar de onrust van het weekeinde nog altijd voortsuddert en herhaaldelijk uitbarst in vechtpartijen tussen politie en' betogers, heeft presi dent Betancourt zijn leger in het geweer geroepen om een volksopstand te ver ijdelen. Die volksopstand zou ten doel hebben in Venezuela „een soortgelijk regiem te vestigen als dat van Cuba". Dit zei da Venezolaanse president gis teren in een toespraak voor radio en t.v. Tijdens zijn toespraak was Betan court omgeven door een honderdtal be kende figuren uit het Venezolaanse za kenleven. Dit moest waarschijnlijk illus treren, dat 3etancourt nog altijd kan re kenen op de belangrijkste figuren in het land. Hij kan overigens ook reke nen op het leger, want kort na zijn op roep arriveerden de eerste troepenver- sterkingen in Caracas. Ook kreeg de president steun van de arbeiders toe gezegd door José Gonzalez, leider van het centrale vakverbond. Om leger en politie in staat te stellen om orde in de chaos te scheppen heeft Betancourt een reeks beperkende maatregelen uitgevaardigd. Zo werden voor de tweede maal deze maand de scholen gesloten. De agitatoren, die volgens de autoriteiten tot hun acties worden geïnspireerd door het Cubaanse communisme, gebruiken scholieren en studenten om hun wensen de nodige ruchtbaarheid te geven. Een school, waar studenten zich hadden gebarrica deerd, werd omsingeld door de nationa le garde. Een sneeuwstorm, die door grote ge deelten van de Ver. Staten is getrokken, heeft in het Midden-Westen grote moei lijkheden veroorzaakt Van Nebraska tot de Dakota's en het Noordwesten van Minnesota waaide een ijskoude wind en ontstonden op tal van plaatsen sneeuw- banken Door de storm zijn in North Dakota twee personen om het leven gekomen en in Minnesota een. Zondag waren op de spiegelgladde verkeerswegen al twee mensen omgekomen. Ik ben ontmoedigd, teleurgesteld en zeer, zeer treurig gestemd. Dit zei gisteren de Maleise premier, toenkoe Abdoel Rachman, bij zijn terugkeer in Koeala Loempoer. Hij doelde daarbij op de reactie van de Indonesische minister van buitenlandse zaken Soebandrio, die zich had uitgesproken tegen een missie van de Ver. Naties naar Nieuw- Guinea. Zaterdag had de toenkoe. na het over leg in Den Haag. meegedeeld dat de Nederlandse regering geen bezwaar had tegen het zenden van een V.N.-commis- sie en dat nu het woord aan Indonesië was. Indonesië heeft, bij monde van Soebandrio, het woord genomen Rachman's bemiddelingspogingen bruusk geblokkeerd met de verklaring, dat alleen overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië, het doel van bemiddelin gen en onderhandelingen kan zijn. Hierover zei Rachman gisteren: Als minister Soebandrio hiermee de officiële mening van de Indonesische regering heeft weergegeven, dan zal mijn volgen de stap dit zijn: eens lekker gaan sla pen. Toen ik uit Malakka vertrok, aldus Rachman. was mij van bevoegde zijde meegedeeld dat de Indonesische rege ring bereid zou zijn, het geschil onder bepaalde voorwaarden te onderwerpen aan het oordeel iari de V.N. Dit was Nu West-Duitsland weigert om 600 miljoen dollar te betalen voor de Amerikaanse legeringskosten om zo de dollar, een stevige injec tie te geven, zal Amerika naar an dere mogelijkheden moeten zoe ken. Eisenhower verklaarde op een persconferentie dat hjj „vast' besloten is alle besluiten te nemen die nodig en geschikt zjjn en ver enigbaar zijn met de gehechtheid van de V.S. aan een vrije econo mie." Om dit te bereiken zullen er opnieuw besprekingen worden gevoerd in Bonn en Washington over een aantal punten, die tijdens de korte conferentie van de twee Amerikaanse vertegenwoordigers die enige dagen geleden in Bonn waren, niet volledig onderzocht konden worden. Als mogelijke manieren om de dollar uit zijn moeilijke positie te helpen, wil men proberen te komen tot: de afschaffing van de resterende be perkingen op de invoer van landbouw producten uit de Verenigde Staten. Uitbreiding van de Westduitse aan kopen. De mogelijkheid onderzoeken van Westduitse militaire aankopen ten be hoeve van andere NAVO-landen. 4. Bonn stelde voor om over te gaan tot een versnelde afbetaling van Amerikaanse schuld. Ook in Engeland houdt men zich ern stig bezig met de tekorten op de Ame rikaanse betalingsbalans. Zo komt het Engelse blad ..The Guardian" met het voorstel om het Engelse bank-disconto te verlagen. Het ziet echter de noodzaak dat vooral West-Duitsland moet zorgen dat de huidige internationale deviezen- crisis niet zal leiden tot een ineenstor ting van de wereldhandel. Ook de „Financial Times" geeft West-Duitsland de schuld van het ge brek aan evenwicht. Het blad hoopt maar dat Amerika niet zal overgaan tot paniekmaatregelen, maar verwacht deze niet totdat de verkozen president Kennedy de gelegenheid zal krijgen om meer constructieve oplossingen te vinden. Inmiddels is Kennedy druk bezig om zich een weg te banen in de politieke moeilijkheden Vandaag heeft hjj een gesprek met de vroegere minister van buitenlandse zaken Dean Aeheson, waarschijnlijk om zich te oriënteren. Morgen hoopt hij een gesprek te heb ben met Chester Bowles, die ambassa deur van India en goeverneur van Con necticut is geweest en genoemd wordt als een van de kandidaten voor bui tenlandse zaken. Volgens Kennedy's perschef zou in de loop van vandaag belangrijk nieuws bekend worden. V/er werkelijk betrouwbare middelen helpen eikeer en doen wonderen I 4 geneesmiddelen, elk afzonderlijk al wereldberoemd. Tezamen in één labiel verenigd, ondersteunen zij bovendien el- laars werking, waardoor deze nóg krach tiger is dan kon worden verwacht. De combinatie Chefarine „4" doet werkelijk wonderen en brengt vaak baat waar andere middelen falen! n l#g.n pijnen in griep. Guchiki voor d< gevoeligste mug, etnt di« wordt btschtrmd door h«t bestanddul Chefarei. MMH. 10.80. Voordelig# ouiniiirpikking 100 I*b4.13.60 De voorzitter van de Westduitse vak vereniging van metaalarbeiders, O. Brenner, heeft in Parijs verklaard, dat de situatie in de Westduitse autoindus- trie op het ogenblik weliswaar niet on gunstig is, maar dat deze situatie heel ■nel kan omslaan. Als geen nieuwe afzetmarkten worden gevonden, dan ver wacht Brenner heel gauw moeilijkheden. Aan de conferentie in Parijs wordt deel genomen door vakverenigingsvertegen woordigers uit de V.S., Azië, Afrika en Europa. In Manno, Noord-Italië. stak een hongerig paard het hoofd door een ge- oPend venster van het stadhuis en at achtereen volgens: de nieuwe kie zerslijst, notulen van een raadsvergadering en de jongste huwelijksafkondi gingen. Een aardappelteler Guadalajara, Spanje, heeft een aardappel met een gewicht van meer dan twee kilogram geOogst. Zaterdag hebben opspo ringsambtenaren van de P.T.T. in samenwerking met de rijkspolitie te Bar- singerhorn de klandestiene zender „U-2" opgespoord en in beslag genomen. Een proces-verbaal werd opgemaakt tegen de 35- jarige radiohandelaar C.A. W. te Callantsoog. Opnieuw heeft het mon ster van Loch Ness zijn kop opgestoken. Bezoekers van een begrafenis in het Schotse hoogland hebben verklaard een groot beest te hebben waargenomen op ongeveer 400 meter van de oever van het meer. Door gebruik te maken van een soort peri scoop was het geheimzin nige waterdier aan de op pervlakte gekomen. Vol gens een der ooggetuigen, da 66-jarig* Alexander Maclean, had het monster een drietal kilometers in minder dan vijf minuten tijd afgelegd, waarbij een golf werd gemaakt als van een schip. Tijdens de in Parijs van 21 tot 27 november gehou den 34e journées dentaires internationales. waaraan door 1500 tandartsen uit talrijke landen werd deel genomen, is aan prof. M. Hut, hoogleraar in de mondheelkunde aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam, tijdens een ontvangst van de con gressisten door het ge meentebestuur van Parijs de zilveren penning van die stad uitgereikt. De heer J. Stork, tandarts en secretaris-penningmees ter van de Nederlandse maatschappij tot bevorde ring der tandheelkunde, wonende te Aerdenhout, is benoemd tot erelid van de Franse beroepsorganisatie van tandartsen. Het Parket te Brugge heeft te Hoeke de 22-jarige Omer de Brouwer uit Mal- degem aangehouden. Hij werd op heterdaad betrapt, toen hij een hoeveelheid van 700 kilogram Neder landse boter België tracht te binnen te smokkelen, i In Madrid is maandag het elfde congres van de Europese Unie voor Radio- omroep en televisie geslo ten. Vertegenwoordigers van 27 landen hebben aan de besprekingen deelgeno men. Voor de eerste maal is een Afrikaan benoemd tot hoogleraar in de pedagogie aan een Zuidafrikaanse universiteit. Het is prof. W. M. Kwari, hoogleraar aan de Turfloop universi teit te Transvaal. Het Zuidkoreaanse Ho gerhuis heeft maandag met 44 tegen 3 stemmen een grondwetswijziging goedgekeurd, die het mo gelijk maakt achteraf functionarissen van het be- wftid van Syngman Rhee le straffen. 1 Een groep Westduitse za kenlieden heeft het eiland Moresby in de Straat van Georgia, anderhalve mijl ten noorden van de Amc- rlkaans-Canadcsc grens verkocht. Voor het 575 ha grote eiland, dat voor het grootste deel met bossen is bedekt, werd bijna 200.000 dollar betaald door een groep personen, die grote belangen hebben in de houtindustrie. President Soekarno heeft Indonesië heeft een vrouw benoemd tot „zwervend ambassadeur". Volgens het persbureau „Antara" heeft deze dame, mevrouw Supeni N'atakusumah, als opdracht het onderhouden van de goede betrekkingen tussen Indonesië en ande>- rc Aziatische, alsmede A- frikaanse staten. De Belgische minister van openbare werken Van- audenhove heeft medege deeld dat schikkingen met West-Duitsland zijn getrof fen voor werken aan de nieuwe autoverbinding Antwerpen-Duitsland, be gin zomer 1963. De Joegoslavische rege ring heeft amnestie afge kondigd ter gelegenheid van de vijftiende nationale feestdag, de dag van de republiek, die vandaag wordt gehouden. Hierdoor werden 112 gevangenen in vrijheid gesteld, terwijl van 537 personen de straf tijd werd bekort. De enige belangrijke politieke ge vangene, de vroegere vice- president Milovan Djllas, zal hiervan niet profiteren. Hij is wegens staatsvljan- dlge propaganda tot negen jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Dr. Paul Singer, voor malig directeur van Sha- hanan's postzegelveillngen in Dublin, is maandag ver oordeeld tot een gevange nisstraf van veertien jaar wegens fraude tot een be drag van bijna tien mil joen gulden. iets waarop ik verder kon gaan. Had men m Indonesië een andere mening uitgesproken, dan zou ik mijn bemidde lingspoging niet ondernomen hebben. De opvoeding van de Papoea's tot zelfbestuur zal tijd vergen en kan alleen tot een goed einde worden gebracht door Nederland en Indonesië. Zij moeten met een bijlegging der geschillen en het her stel van de goede betrekkingen begin nen. Wensen zij dit niet, dan kan nie mand hier iets uitrichten, aldus de pre mier van Malakka. Afgevaardigden uit tien Europese lan den zijn in Geneve bijeengekomen om te spreken over de oprichting van een Europese organisatie voor niet-militair ruimte-onderzoek. De conferentie duurt vijf dagen. „Miniemen" besehermen Amerikaanse westkust Op de Amerikaanse raketbasis Ca pe Carnaveral verwacht men binnen en kele weken de lancering van een slanke 18 meter lange raket van het type Mi- nuteman. Daarmee wordt een begin ge maakt met het ontwikkelingsprogram, dat de V.S. binnen enkele jaren een om vangrijk, beweeglijk en vrijwel kwetsbaar raket-afweerstelsel moet ge ven. Zeshonderd Minutemanraketten zullen eind 1964 gereed staan om hun kern- lading met een snelheid van 24000 kmu naar een mogelijke vijand te brengen. Van de 600 zullen 450 raketten geplaatst worden in een lange reeks ondergrondse afvuurkelders langs de gehele Ameri kaanse westkust. De overigen zullen op treinstellen worden opgesteld. Deze kun nen naar de gewenste plaatsen worden gedirigeerd. Binnen enkele minuten kan de hele serie worden gelanceerd. Twee man zijn in staat vijftig raketten tege lijk in de lucht te brengen. WASHINGTON. Wij schrijnen de ze woorden terwijl wij onze koffers pakken voor een tocht naar Berlijn, de stad waar de vlag van de weste lijke vrijheid nog wappert, maar te vens de stad die nog altijd wordt be dreigd door het Sowjet-communisme en zijn Oostduitse marionetten. Wanneer wij terugkeren zal de piaats in de rij van westelijke gealli- JOSEPH ALS0P nieuwe Amerikaanse regering groten deels zijn gevormd en zullen de aftre dende leiders met stijgend ongeduld uitzien naar het moment, dut zij Wash ington kunnen verlaten. Dit nu lijkt ons het juiste moment om de boedel, die Dwight D. Eisenhower overdraagt aan John F. Kennedy, te inventarise ren. Hoe Eisenhower zelf zijn nalaten schap taxeert is bekend van mensen die hem de laatste tijd hebben ont moet: Hij is ontstemd. Zo zeer zelfs, dat hij zich soms laat verleiden tot een scheldpartij over de uitslag van de verkiezingen. Hij is van mening, dat het resultaat van zijn werk vice- president Nixon een groot aantal stemmen had moeten opleveren. Hij gelooft oprecht, dat hij veel aan de si tuatie heeft verbeterd. JJET is duidelijk, dat het Amerikaan- se volk de optimistische visie van de president niet deelt. Bij zeer velen is er een groeiende onrust; ook bij de Rockefeller-republikeinen. Die onrust begon met de desillusie, die ontstond toen de Russen hun eerste satelliet in een baan om de aarde brachten. Het gevoel, dat alles geen rozengeur maneschijn is, is nu wel in alle krin gen doorgedrongen, behalve misschien in de omgeving van de president zelf. De harde feiten bewijzen intussen dat de nationale situatie veel slechter is dan de grootste zwartkijkers on der ons wel meenden. De bedreiging van Berlijn is slechts het symbool van wat er gebeurd is met de Amerikaan se en westelijke positie in de wereld sedert november 1952. In de jaren, waarin de Amerikanen op rozen dachten te lopen, slaagde de Sowjet-Unie er in voet aan wal te krijgen in het Midden-Oosten. Zij vergrootte haar invloed in chaotisch Afrika. Zij oefende een voortdurende druk uit op Zuid-Oost Azië en zelfs in Zuid- en Midden-Amerika heeft zij een belangrijke politieke basis kunnen vestigen in Fidel Castro's Cuba. ACHT jaar geleden zou iemand, die deze gang van zaken had voor speld, naar een psychiater zijn ge bracht. Vandaag voelen we de invloed van het Kremlin niet slechts zoals in 1952 aan de grenzevan het communistische imperium, maar wi merken deze invloed tot op 130 kilo meter van de kust van de Verenigde Staten en ook op ieder strategisch punt van vitaal belang dezer aarde. Dit is nog niet alles: in de boezem van de westelijke bondgenoten groeit het neutralisme, in Engeland vooral. En dit land bezet toch de tweede Het intensieve onderzoek naar smok kel en handel van verdovende midde len in Westeuropese landen heeft in Zweden geleid tot de arrestatie van 21 merendeels jonge mensen. Giste ren werd in Stockholm tijdens een pro ces achter gesloten deuren twee Ameri kaanse „beroepssmokkelaars" het be zit van verdovende middelen ten laste gelegd. Het proces is niet openbaar om de gegevens geheim te houden tot het onderzoek in geheel Europa achter de rug is. De twee Amerikanen, Clifford Jack son en William Rusnick beiden der tig jaar, werden gearresteerd op 20 no vember bij een overval op een apparte ment in Stockholm. De aanwijzingen waren afkomstig uit Kopenhagen. Re chercheurs hadden de Amerikanen ge volgd nadat zij te Helsingborg met de veerdienst uit Denemarken waren aan gekomen. Verteld wordt, dat zij 3 kilo marihuana onder de kap van hun auto meevoerden. Volgens de Zweedse openbare aankla ger zijn tot dusver meer dan honderd mensen in hechtenis genomen om ver hoord te worden. Een van de arrestan ten, een vrouw, had doktoren in drie Zweedse steden Stockholm. Hudiks- vall en Gavle weten te bewegen 101 recepten voor 15.000 narcotische pillen uit te schrijven. 458) Wanneer ons gevraagd zou worden van liggende palen een muur of schutting te bouwen, zouden we ter weerszijden van de beide uitein den van de toekomstige schutting twee staken in de grond slaan dus in totaal vier waarbinnen we de palen dan slechts op elkaar behoeven te stapelen. De los op elkaar liggende palen kunnen dan niet van elkaar rollen en vormen op deze wijze een afscheiding die aan het gestelde doel beantwoordt. Naar alle waarschijn lijkheid zijn er veel betere construc ties. doch het bovengenoemde beeld hebben we nodig, niet vanwege de schutting, maar ter verduidelijking van de sier in de grond geplaatste staken, waarbinnen de palen in een ver ticaal vlak op en neer bewogen kun nen worden, zonder de kans te krijgen zijwaarts te vallen. Als we vier pen nen opstellen op precies dezelfde wij ze als bU vorenge noemde staken is geschied en we leg gen tussen deze pennen een staaf metaal van een legering, die oerstiet wordt genoemd, kunnen we iets heel merkwaardigs beleven. Mits we al thans nog over een tweede staaf oerstiet beschikken. Want wat zien we gebeuren, zodra we de tweede staaf, binnen de pennen op de eerste leggen? „Niets!" Neen, dit Is werkelijk geen flauw aardigheidje, maar bittere ernst. Dat er niets gebeurt ligt aan ondergete kende. die de staaf verkeerd heeft gelegd. We draalen hem om en be leven nu Inderdaad iets heel merk waardigs. Want de tweede staaf gaat de hoogte in en blijft op een be paalde afstand in de lucht zweven! Het lijkt werkelijk toverij en het is aanzienlijk interessanter dan het touw van de fakir dat volgens verhalen althans rechtop In de lucht blijft staan. Maar goed, laten we tot de zwe vende oerstiet-staaf terug keren. Uit het feit dat we hem aanvankelijk verkeerd op de onderste staaf plaats ten, zult u wel begrepen hebben dat het verschijnsel op magnetisme be rust. De noord- en zuidpolen der sta ven dienen in dezelfde richting te liggen, want anders vindt geen af stotende, maar een aantrekkende werking plaats en dan kost het bij zonder veel moeite de staven van elkaar te scheiden. Want een stuk staal van een dergelijke samenstel ling kan enige duizenden malen zijn eigen gewicht dragen. Het is een merkwaardige geschie denis met het mag netisme der meta len. Want mangaan, koper, noch alumi nium bezitten mag netische eigenschap pen, doch niet zodra worden deze ele menten in de juiste verhouding samen gesmolten of zij geven een legering die aanzienlijke magnetische krachten In zich bergt. Hetzelfde werd waargenomen bij een vroeger gebruikte magneetstaaf. Toe voeging van wolfram en chroom deed het magnetisme met de helft toene men. kobalt met het vijfvoudige! En een bepaald hardingsproces verme nigvuldigt dit nogmaals met vier. Uit ijzer, nikkel en koper. e.a. toevoe gingen ontstonden ten slotte de sterke permanente magneetlegeringen die aan het oerstiet vooraf gingen. Van daar dat er tegenwoordig kleine magneten zijn, waaraan u rustig In uw hangmat In de tuin kunt schom melen, zonder vrees te koesteren met een plof naar beneden te tuimelen. Nu we het toch over technische dingen hebben, kunnen we wel een woordje wijden aan de grootste uit vinder nk Edison. Wellicht is zijn naam u niet bekend: hi) heette Ellls. Daarover een volgende keer. eerden. Terwijl Berlijn bedreigd wordt is de NAVO innerlijk verdeeld. In weerwil van de zelfgenoegzame uit spraken van het Pentagon, i ordt er voortdurend aan het machtsevenwicht getornd. En na acht jaar strijd om een harde dollar, staat diezelfde dol lar vrij zwak genoteerd op de interna tionale markt en is de Amerikaanse economie vastgelopen. De erfenis, die Kennedy meekrijgt, vertoont een nadelig saldo. De fout ligt niet bij ambassadeur A die dwaas heden uithaalde in land B; het saldo is niet nadelig omdat secretaris X. dom genoeg was om vast te houden aan voorschrift Y., nee, de oorzaken van de moeilijkheden liggen veel die per. IJET probleem is, dat de voortdv- rende strijd in de wereld de uiter ste krachtsinspanning en verbeeldings kracht van de Amerikaan vragen. Die strijd kan Amerika evenmin ontwijken als Groot-Britannië dat kon in de der tiger jaren toen Hitier aan de macht was. Wij hebben die strijd niet zelf ge schapen. Zij is onvermijdelijk en de afloop zal eerst uitmaken wie haar overleeft. Wij hebben heel wat ter rein verloren in de afgelopen jaren omdat wij comfort boven actie heb ben verkozen. Omdat we behoudend waren in plaats van onze verbeeldings kracht te gebruiken. En omdat een dergelijke houding ons ertoe bracht te weinig aandacht tc schenken aan het machtsevenwicht in de wereld. f-JET voortdurende terreinverliet heeft nog niet afmetingen van de jaren dertig aangenomen, toen in Miinchen de redding onmogelijk werd. Met een grote krachtsinspanning en veel offers kunnen wij het verloren gegane terrein herwinnen. Het is dui delijk, dat Kennedy voelt dat een dergelijke inspanning noodzakelijk is. Het bleek uit zijn verkiezingscampag ne. Hoe Kennedy de krachttoer denkt uit te voeren is niet bekend. En bo vendien is het de vraag of ons land positief zal reageren als plotseling de ware situatie van de nationale inven taris algemeen bekend wordt. Advertentie Lekkere hoofdzaken 03) De Sint Is wef zijn mijter kwijt. Maar heeft geen ogenblikje spijt. Daar hij met Bros toch blijven kan: Een goedgemutst goedheilig man. lossere, brossere dubbeldikke chocola. Het smelt op j'e tong. 23 ct - melk, puur. hazelnoot President De Gaulle van Frankrijk is gisteren begonnen met de besprekingen over de volksstemming over het Alge- rije-beleid. De stemming, waarbij onge veer dertig miljoen kiezers in Frank rijk en Algerije zich vóór of tegen het „Algerijnse Algerije" van Dc Gaulle zullen verklaren, wordt op 8 of op 15 januari gehouden. In Parijs houdt men het op de laatste datum. Deze week be slist het kabinet over de datum. De Gaulle heeft opdracht gegeven de kiezerslijsten en stembiljetten 7 Januari gereed te hebben. Zijn minister van bin nenlandse zaken had drie weken meer gevraagd. Elke kiezer zal zich van Dc Gaulle's plan voor Algerije op de hoogte kunnen stellen door een afdruk van het wetsont werp zoals dit door het parlement zal worden behandeld, en waarin de oprich ting van nieuwe bestuursorganen en po litieke instellingen wordt omschreven. Tot de volksstemming heeft De Gaul le tijd om zijn drukke programma af te werken. Tot vier december heeft hij be sprekingen met alle politici, de commu nisten uitgezonderd: op 8 december ver trekt hij voor een bezoek van vijf dagen naar Algerije. Ter voorbereiding van dit bezoek is de nieuwe minister voor Algerije. Louis Joxe. gisteren naar Al gerije vertrokken. Voor het einde van dit jaar wordt tenslotte een televisietoe spraak en een korte tournee door de provincie van De Gaulle verwacht De volksstemming heeft nog een in vloed oo de zelfbeschikking van Alge rije Het lijstje: Algerije deel van Frankrijk, verbonden met Frankrijk, of geheel onafhankelijk, zal eerst later In stemming komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5