Veel snoepen en slecht kauwen zijn funest iLi Barendregt won op zeer verrassende wijze 2 Jonge staten wijzen Sowjetresolutie af K.V.C. won van mede titelkandidaat H.Y .L. 2 Goede resultaten van dames-overgangsklassers Mauretanië feest bij onafhankelijkheid Een procent nationale inkomen voor lm lp Goed gebit geen onbereikbaar ideaal Groei bij Grasso Emissie Marynen goedgekeurd Karei v. d. Meer sprak over de moderne scheidsrechter Herkamp in Madrid Jlir.D.J.de Geer overleden Ï1EUWE LEIDSCHE COURANT 13 DINSDAG 29 NOVEMBER 1960 (Van een onzer redacteuren) ,o liggen in Nederland de feiten: Van de totale bevolking heeft ongeveer 93 °/o een aangetast gebit, een gebit dus, dat mankementen vertoont of heeft vertoond. Bij de grote groep van vijftienjarigen ligt dit percentage nog hoger en bedraagt het zelfs 98 Van het aantal jongemannen, dat jaarlijks onder de wapenen komt, heeft slechts 30 °/o een gesaneerd een in orde gemaakt gebit, en 70 dient zich terstond onder de behandeling van een tandarts te stéllen^ Als een militaire tandarts bij een dienstplichtige, dat is een twintig jarige, een totaal gaaf gebit constateert, is dit een unicum en maakt hij er in zijn rapporten melding van. Gave gebitten komen op die leef tijd praktisch niet voor. fc Nog steeds is het tandbederf de meest I erspreide ziekte onder de beschaafde E pjken, wijzen de cijfers uit. Een 90 pet »t 95 pet van de gebitten is er door angetast, en er is geen ziekte, die dit percentage haalt. Omstreeks de eeuw- risseling baarde het tandbederf reeds rote zong en dit was de oorzaak, dat 1910 op Rotterdams initiatief enkele andartsen de hoofden bij elkaar staken n besloten tot oprichting van de Neder- indsóhe Vereeniging tot bestrijding van et tandbederf, een naam, die later is eranderd in Het Ivoren Kruis Neder- indse vereniging voor mond- en tand- ygiëne. Het Ivoren Kruis bestaat dus dit jaar cn halve eeuw en naar aanleiding van jubileum hebben we dezer dagen gesprek gevoerd met de voorzitter, heer J. T. Stuy, en hem gevraagd »r de resultaten van vijftig jaar wer- Het angstwekkende in zijh ant- >rd was. dat ondanks alle propaganda voorlichting, in de voorbije periode liet is bereikt wat de oprichters van et Ivoren Kruis hadden gehoopt te zul- bereiken. Het tandbederf is toegenomen en eemt nog steeds toe. De vereniging zal rlopig haar werkzaamheden nog die- voort te zetten. Doel Het doel van Het Ivoren Kruis was, ;n is nog steeds, het geven van voor- iohtinig en ihet stimuleren van acties, die •Jhet bestrijden van het tandbederf ten goede komen. De vereniging heeft dit gedaan door het uitgeven van mil- oenen gesohriftjes en folders, door iet houden van voordrachten op ouder avonden en bijeenkomsten van perso neelsverenigingen, door de stoot te ge ven tot de instelling van de schooltand- -lverzorging, door het vertonen van films en door middel van een rijdende ten- nftoonstelling. (Die rijdende tentoonstelling heeft (Advertentie) SPORT-CADEAUX U SLAAGT BETER EN VOORDELIGER BIJ SPORTHÜIS WOUT BERGERS ,EIDEN TELF. 24681 HAARLEMMERSTRAAT 232 Rilton eerste in serie «inl. mil. kampioenschap In het sportcentrum van het West- duitse leger in Sonthofen zijn maandag de internationale militaire zwem waterpolo-kampioenschappen begonnen. Op de 400 meeter vrije slag plaatste 1 onze landgenoot Charles Ritton zich Ivoor de finale met een tijd van 4.48. Ritton werd eerste in zijn serie voor de Zweed Fryberg, die 4.54.2 maakte. De twee overige Nederlandse deelne mers werden uitgeschakeld. Het waren Ter Poorten en Ehrligh, die in hun se ries resp. zesde en vierde werden in 5.17.6 en 5.05.8. De uitslagen waren: lste serie: 1 Bonfos (Frankrijk) 4.47.1; 2 Bleeker (W.Dld) 4 51.0; 3 D'Orio (It.) 4.51.3; 4 Morriss (V.S.) 5.00.1; 6 Ter Poorten (Ned.) 5.17.6. 2e serie: 1 Weber (W.Dld) 5.00.7; 4 Ehrligh (Ned.) 5.05.8. 3e serie: 1 Ritton (Ned.) 4.48.8; 2 Frey- berg (Zweden) 4 54.2. vooral onder de militairen veel en goed effect gesorteerd. Na afloop werden de militair-tandheelkundige centra over stroomd door militairen, die iets aan hun gebit wilden laten ,,doen". De spreek uren stonden voor maanden volgeboekt In al onze propaganda, vertelde tand arts Stuy. proberen wij duidelijk te ma ken waarom het bezit van een goed ge bit noodzakelijk is. We wijzen erop. dat het belangrijk is voor het spraakvermo gen, dat het om estetische redenen ge wenst is er wordt op het gebit gelet bij sollicitaties en dat een slecht gebit een gevaar betekent voor de algehele gezondheidstoestand van de mens. Om de ziekte het tandbederf goed te kunnen bestrijden, dienen we in de eerste plaats te weten hoe zij ont staat en dat is geen probleem. Ontstaan Tandbederf ontstaat door gisting van in de mond achtergebleven etensresten. Het ivoor wordt aangetast en zodra zich een gaatje, hoe klein ook, heeft ge vormd, begint het verderf zijn vernieti gend werk. Zeer primitieve volken heb ben van tandbederf geen weet. Dat komt in de eerste plaats omdat zij hun voedsel goed kauwen en in de tweede plaats, dat zij zo goed als geen tandbederf verwek kend voedsel tot zich nemen. Merkwaar dig is, dat het tandbederf parallel loopt met het stijgende gebruik van suiker. Na de oorlog een van de nare kanten van de welvaart is het snoepen be langrijk toegenomen en ook het aantal slechte gebitten. De Eskimo's behoorden tot de volken, aie van tandbederf geen last hadden. In hun woordenschat is het zelfs het woord „kiespijn" onbekend. Maar naarmate de verbindingen met de overige delen van de wereld verbeterden en onze produk- ten ook, hen bereikten, ging bij hen eveneens het tandbederf optreden. Middel En hoe Is tandbederf tegen te gaan? In de eerste plaats door het voedsel goed te kauwen, in de tweede plaats door de mond geregeld te reinigen en In de derde plaats door een paar maal per jaar de tandarts het gebit te laten con troleren. Tegen tandbederf, vertielde tandarts Stuy, bestaat geen volledige preventie, maar er zijn wegen aan te geven, waar langs het beperkt kan worden. Wil de strijd goed worden aangepakt, dan dient begonnen te worden met de voeding van de a.s. moeder, want door die voeding wordt de basis gelegd voor een stevig gebit van de a.s. baby. Die voeding moet alle stoffen bevatten, die noodzakelijk zijn voor de opbouw van het gebit en voor het behoud ervan De moeilijkheid is vooral de baby on der controle te houden. Tussen de baby- tijd en de sohooltijd ligt een periode van een paar jaar. Op de scholen worden de kinderen opgevangen door de sohool- tandverzorging, maar dan blijkt veelal het kwaad reeds geschied. Door de schooltandverzorging wordt de mond weer in orde gemaakt, en dan komt het er na de schooltijd op aan de binding tussen kind (volwassen mens) en tand arts te continueren. In de toekomst zal vooral aandacht worden besteed aan de vraag hoe de kleuter nog voor zijn schooljaren kan worden opgevangen. Hoe eerder het tandbederf wordt bestreden immers, hoe beter het Is. Maar voor leder mens blijven eisen: kauw het eten goed, want door goed kauwen wordt èn het gebit geoe fend en tevens gereinigd, gebruik voe ding met bouwstoffen voor het gebit, snoep niet te veel, reinig de mond regel-' matig en laat het gebit periodiek contro leren. Een goed gebit Is beslist geen on bereikbaar ideaal. Zoneschaaktoernooi Berg en Dal Hoe rustig en bedachtzaam het wedstrijd-schaken op het eerste gezicht ook HJkt, het spel op de 64 velden kan spanningen oproepen, die tot een dramatische climax kunnen leiden. 10, 20 minuten of meer denken de meesters achter de borden alvorens een zet te doen. Onrustige blikken worden op de klok geworpen cn dan plotseling, onverwacht komt het moment, dat er in een razende haast moet worden gerekend, gedacht en gezet. In dat stadium van de strijd kunnen gewonnen partijen worden verloren. Dat bemerkte de Spanjaard Lopez Garcia maandagavond tegen onze landgenoot dr. Barendregt. In een moderne opening met wederzijd se activiteiten op de damevleugel, kwam wit (Barendregt) in het bezit van het loperpaar, doch de pionnen-structuur en een beweeglijke zwarte toren maakte het gebruik ervan niet eenvoudig. Zwart voerde bij herhaling verontrustingsacties uit, doch het vinden daarvan kostte enorm veel tijd. Toen de Spanjaard nog vijftien zetten in maximaal twee minuten moest doen, verwachtte iedereen dat dr. Barendregt op de zwarte tijdnood zou gaan spelen. Inplaats daarvan bood hij remise aan. Tot nog grotere verbazing weigerde de Spanjaard dit aanbod, com pliceerde de stelling en kwam op winst te staan. De Spanjaard, wiens „schaak leven" aan een draadje van seconden hing. gaf toen zijn dame weg. De spelers hadden niet meer genoteerd. Bij controle bleek het niet de 40e. doch de 42ste zet van de Spanjaard te zijn geweest, zodat Lopez zelfs nog twee zetten „over had".... Trieste nul Schuster moest ook een trieste nul in casseren. Tegen Larsens Leningrader-op stelling van het Hollands had hij goed partij gegeven, hoewel het hem tijd had gekost De stelling zag er niet ongunstig De drie blokken in de Verenigde Naties proberen om het hardst te bewijzen dat zij tegen het kolonia lisme zijn. Gisteren is het grote debat in de Algemene Vergadering begon- nen, waarbij oost en west proberen het neutrale blok voor zich te win nen. Zowel de Afro-Aziatische staten als de Sowjetunie hebben een reso- 0( lutie ingediend. De laatste is echter gj dermate fel antikolonialistisch dat zelfs de neutrale landen haar niet willen steunen en de Sowjetunie t reeds verzocht hebben om haar in te trekken. Dit debat is nog een vrucht van de reis van Chroesjtsjof naar New York. De Russische premier verzocht op 23 j september de V.N. om te streven naar onmiddellijke onafhankelijkheid van al- 0 le koloniën. H De Russische gedelegeerde Zorin was de eerste spreker. Hij maakte van de gele- genheid gebruik om een felle aanval te j doen op het Westen. Honderd miljoen mensen in Afrika, Azië, Oceanië en het I Caraibische gebied zuchten nog onder een koloniaal juk, verklaarde hij. Hij ge waagde van uitplundering, rassendiscri- minatie, slechte medische verzorging en 1 slecht onderwijs in deze gebieden. Hij slaagde er echter niet in de neu trale landen op dit punt voor zich te win nen. Ondanks pogingen om door overleg voor de vergadering tot overeenstemming te komen, dienden zU een eigen resolutie In, die heel wat gematigder Is. I De voornaamste punten van dit voor stel dat door 28 landen werd ingediend zijn: 9 Het verlenen van onafhankelijkheid mag niet worden uitgesteld omdat het volk politiek, economisch sociaal of we tenschappelijk nog niet genoeg ontwik keld is. 0 Tegen afhankelijke volken mogen geen onderdrukkende maatregelen wor den genomen. Zij moeten in vrede hun recht op volledige onafhankelijkheid kun nen ontvangen. De integriteit van het grondgebied moet worden geëerbiedigd. 0 Er moeten in afhankelijke gebieden onverwijld maatregelen worden genomen om alle macht onvoorwaardelijk in han den van de bevolking te leggen in over eenstemming met haar wens. zonder te letten op ras. geloof of huidskleur. De Russische resolutie vraagt onmid dellijke onafhankelijkheid. Deze Afro-Aziatische resolutie wil dus onmiddellijke stappen om in de toekomst te komen tot onafhankelijkheid. Conflict uit. Hij kwam in tijdnood en verloor, doordat plotseling zijn vlag viel (01). Teschner had het tegen Skoeld niet al te moeilijk. Het was een Konings-Indiër met vrij spoedig een overwicht van wits zijde. Toen de Duitser ook nog tot een koningsaanval kwam, was het einde na bij. Met een schijnoffer van de dame ver overde Teschner twee pionnen en kwam in een gewonnen toren-eindspel. De Zweed capituleerde toen de pion-promo tie dreigde. Johannesen tegen Duckstein was een vrij rustige Hollandse partij. Beide poog den wel tot aanval te komen, doch er ontbraken finesses die dit kansrijk had den moeten maken. Remise was dan ook het verstandigste besluit Olafsson nam alleen de leiding door een vlotte zege op Ojanen. Het was een Siciliaan. Het geheel was niet gemakke lijk te spelen. Wit kon zijn officieren ac tief op de koningsstelling richten. Toen zwart een onnauwkeurigheid beging sloeg de aanval van de IJslander snel door. Een goede partij van Olafsson. In de zevende ronde, die morgen wordt gespeeld, heeft Barendregt zwart tegen Duckstein. Voor de eindrangschikking kan deze ontmoeting van doorslaggevend belang zijn. Resultaten De uitslagen van de partijen van de zesde ronde: Barendregt (Ned.)—Lopez Garcia (Sp.) 1—0: Teschner (Did.)—Skoeld (Zweden) 1—0: Olafsson (IJsland)—Ojanen (Fin land) 1—0; Schuster (Did.)—Larsen (De nemarken) 01: Johannesen (Noorw.) Duckstein (Oostenrijk) 'A De stand na de zesde ronde Is: 1. Olafsson 5 pt; 2. Teschner 4pt. 1 afg.; 3. Duckstein 4"J pt; 4. Barendregt 4 pt.; 5. Larsen 3'£ pt.: 6. Johannesen 2 pt 1 afg.: 7. Skoeld 1 pt. 1 afg.; 8-9. Ojanen en Lopez Garcia belden Ï4 pt. 2 afg.; 10. Schuster \'t pt. 1 afg. Leidse schaakbond Twee uitslagen in de derde klasse van de LSB3AVTL II—Aarlandcrveen 4%_5Vfe; 3B: Roelofarendsvecn—Valken burg 8'/?— H4. Eng. voetbalbeker Gisteravond is de replay tussen Hull City en Darlington voor de tweede ronde van het toernooi om de F.A -cup gespeeld. De ontmoe ting eindigde na verlenging opnieuw in een gelijkspel: 1—1. Converteerbare lening van Spaarnestad Op 9 december opent de Nederlandsclïe Handelmij. de inschrijving op de aan gekondigde uitgifte van f 2 miljoen 4%% 15-jarige converteerbare obligaties N.V. Vereenigd Bezit van Aandelen N.V. Drukkerij de Spaarnestad te Haarlem pari. met inschrijvingsrecht voor f 1500 aandelen op 1 obligatie van f 1000. stor ting 2 januari, begin claimhandel 30 no vember. Beursnotering wordt gevraagd. De aflossing begint 2 januari 1968 in 5 jaarlijkse termiinen van f 220.000. en van f 225.000. Vervroegde aflossing pas toegestaan op 15 januari 1963 Van 2 januari 1963 t/m 31 december 1967 kan men een obligatie onder bijbetaling van f 750 verwisselen tegen f 500 gewone aandelen, dus tegen een conversiekoers van 350%. Het aantal abonnee's op tijd schriften is thans 1.650.000. Uitgebreide voorzieningen zijn nodig doordat de advertenties toenemen en de omvang van de tijdschriften vermeerde ren, waarbij steeds meer kleurendruk wordt verlangd. Binnenkort moet men twee nieuwe koperdrukrotatjepersen aan schaffen, en daarvoor bouwkundige voor zieningen treffen. Hiervoor is in 5 jaren f 8.5 miljoen extra nodig. De resultaten van 1960 overtreffen die van 1959, zodat er minstens evenveel be schikbaar is voor dividend (in 1959 18%). De televisie doet de abonnementen niet achteruitgaan. Dc invloed van reclame- televisie op de advertenties is moeilijk te peilen, doch gezien de ervaringen in het buitenland is tijdelijk enige daling mo gelijk, doch dit kan royaal wórden goed gemaakt door toenemende bedrijvigheid in de reclame. De omzet van Grasso's Koninklijke Machinefabrieken is gestegen, doch de kosten bleven hierbij niet achter, zodat men slechts door mechanisatie cn verbe tering van organisatie kon voorkomen, dat de rentabiliteit ernstig werd ge schaad. De basis werd- verbreed cloor fusies met S. A. Francois te Luik voor betere bewerking der Belgische markt en de basis voor de uitvoer, alsmede met Kobach, die zich gaat specialiseren freon-installaties. Wegens stijgende om zet van pneumatische apparatuur werd begonnen met een belangrijke uitbrei ding van N.A.M.I. Het 'speurwerk is uit gebreid. De verkoop van nieuwe typen luchtcompressoren stijgt snel. De uitvoer werd meer gespreid. Dit ,ging gepaard met grotere en veelzijdigere zorgen doch tevens met vastere en veiliger omzet De Euromarkt zal een ruimere markt bren gen met grotere inspanning. Soheeps- koelinstallaties werden in een afzonder lijke afdeling ondergebracht. Gezien het verschil tussen de stijging van omzet en kosten is het nauwelijks te verwachten dat de verhoogde omzet zal blijven bijdragen tot verbetering van het resultaat en de moeilijke verwerving van personeel hindert dc stijging van de pro- duktiviteit. De directie heeft vertrouwen. Oost-Duitsland cn de Verenigde Aral bische republiek hebben een handelspro tocol getekend over een uitwisseling van 650 miljoen aan goederen tegen 245 min. in i960 en 210 min in 1059. Tanden borstelen is een belang rijk middel in de strijd tegen het tandbederf. Bij de schooltand verzorging in Enschede ivordt zelfs de .„poetsles" bij het onder zoek opgenomen. Volleybal afdeling Leiden Eén van de hoogtepunten van de af gelopen week was het duel tussen dc twee titelkandidaten in de heren eerste klas HVL 2 en het Katw(jkse KVC I. De Katw(jkers die dit jaar een bijzon der goed team hebben, maar nog steeds niet kunnen afleren zich bulten het spel nergens mee te bemoeien, zullen na deze wedstrijd wel wat ruimer adem halen. Het is een bijzonder spannende strijd geworden waarbij om elk puntje werd gestreden. De setstanden liegen er dan ook niet om: KVC won n.l. met 15—13, 16-14. 9-15 en 16-14. Prof.wijk 2 heeft nog steeds de leiding maar tot nu toe kwam het slechts tegen de zwakke broeders in het veld. Zo ook vrijdagavond tegen het teleurstellende Or. Groen 1. dat slechts in één set 7 punten kon scoren cn ver der met 150! en 154 naar een 3U nederlaag werd geleid. De strijd tussen twee degradatie-kandidaten LUSV 1 en KVC 2 werd ten gunste van de studen ten beslist. GGV 1 liet in de heren twee de klas een lelijke veer, want het kreeg met 30 klop van L D. 1, dat nu alleen lop kop is gekomen. Het had daarbij de medewerking nodig van SIOS, dat tegen VOLLEYBAL Het was zaterdagavond voor de Lcldse dames, die in de overgangsklasse spelen, verheugend dat zü hun wedstrijden met goede resultaten afsloten. De Kangeroes trokken naar Rotterdam en zij stelden duidelijk hun kandidatuur voor de titel door AMVJ-Smash In eigen huls te ver slaan. Om In Den Haag tegen het sterke Blokkeer tot een goed resultaat te komen moet men van goede huize komen. Prof. Wijk 1 presteerde het om een gelijk spel te behalen en dat is beslist een woord van lof waard. Kangeroes oppermachtig De wat lage zaal en het lage aanvangs- tempo heeft de Kangeroes in de strijd tegen het Rotterdamse AMVJ-Smash bij- de overwinning gekost. Met wat ge- luk wonnen de Leidse meisjes de eerste set met 1614 en dat was nou beslist niet verdiend. De Leidse combinatie was ge handicapt door het niet meespelen van Suze Verhoekx, maar Selma v. d. Broek bleek uit het goede volleybalhout gesne den te zijn en was een goede plaatsver vangster. In de tweede set leek het of Kangeroes volkomen van de kaart zou den gespeeld worden. De Rotterdamse dames waren oppermachtig en maakten de stand gelijk door een duidelijke 156 setzege. Maar deze set was tevens het sein voor de Kangeroes om met hun betere techniek het tempo te verhogen. Nu bleek dat de Rotterdamse dames bij de eerste twee sets teveel-van hun krachten ha< zaam maar zeker zakte dit team af naar een bedenkelijke middelmaat. Met 154 werd een Leidse voorsprong gemaakt en in de vierde set werd de Leidse winst de finitief. Goed serveren en uitstekend ver dedigen in het achterveld bracht de AMVJ-Smash combinatie op de knieën. Wel trachtten coach en publiek het gevaar te keren, maar een Kangeroes- team in een „winning mood" was niet te kloppen. Wel was er nog even span ning. toen de stand op 108 vrijwel in evenwicht was, maar de eindsprint van Leidse meisjes won het met 1510 en daarmee werd een 3—1 zege mee naar Leiden genomen. Prof.-wijk-dam es Bijna was een scheidsrechterlijke blun der de Prof. Wijk-dames noodlottig ge worden in de laatste set. Op de stand 10—9 voor P.W. met de Leidse meisjes aan serve floot de scheidsrechter voor de opslag. De serve ging de lucht in en op dat moment vroeg de Blokkeer-coach time out aan de tweede scheidsrechter. Deze floot volkomen ten onrechte. de Blokkeer-dames vingen de bal rustig op. Punt voor P.W. dus. Maar zo niet vol- Lddjn gevergd. M?t goede aanvallen êrden de gastvrouwen bestookt en lang- ONDER groots vuurwerk en met luide juichkreten is de Islami tische republiek Mauretanië onaf hankelijk geworden. President Mok- tar Ould Daddah kondigde dit heuge lijke moment aan in een enorme hangar, waarin zich 2000 genodigden bevonden. Een boodschap van de Franse president De Gaulle werd onder luide toejuichingen voorgelezen door premier Debré. die voor deze gelegenheid zijn Europese kledij had verwisseld voor de traditionele dracht van Mauretanië. een wijde zwarte broek die aan de enkels is dichtgebonden. Dit voorbeeld werd door de andere gasten gevolgd. Hoewel 44 landen, waaronder de V~S., Engeland en Frankrijk, de nieuwe rubriek hebben erkend, ontbraken er nok op opvallende wijze enige hoofden van buurlanden, uiteraard Marokko (dat aanspraken op Mauretanië meent te hebben), maar ook vertegenwoordigers van landen die tot de Arabische liga be horen en van de links georiënteerde sta ten Guinee cn Mali. Een der hoogtepunten van het feest Tijdens dc rede van de Brit, David Ormsby-Gorc, kwam het tot een conflict met de Russische vertegenwoordiger Zo rin. De Brit herinnerde zijn gehoor eraan dat sinds 1939 ongever 500 miljoen men sen die vroeger onder Brits bestuur ston den, onafhankelijk waren geworden. „In diezelfde periode zijn zes landen bij de Sowjetunie ingelijfd", riep hij uit. Op dit moment sprong Zorin op en riep dat hij Engeland niet met name be schuldigd had en dat het tegen de regels van de Assemblée was om te spreken over „Russische binnenlandse aangelegen heden". De afgevaardigde van Perzië kreeg nog gelegenheid om de Sowjetunie te vragen haar voorstel in te trekken, opdat de ontwerp-resolutie van de Afro-Aziatische landen met algemene stemmen zou kunnen worden aange nomen. Het debat zou vanavond wor den voortgezet. De vertegenwoordiger van India, B. K. Nehroe, heeft in de econo mische commissie van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties een resolutie voorgesteld, waarin aan de economisch ontwikkelde landen wordt verzocht te waarborgen dat hun netto-kapitaalhulp aan de on derontwikkelde landen minstens on geveer één procent van hun natio nale inkomen bedraagt. Deze kapitaalhulp zou dan zoveel mogelijk via de Verenigde Naties en hun speciale organen moeten lopen. Wanneer dit verzoek wordt ingewil ligd, zal de totale kapitaalhulp voor de onderontwikkelde landen ongeveer zeven miljard dollar per jaar gaan bedragen of bijna het dubbele van de huidige kapitaalhulp, aldus de verte genwoordiger van India. was een officiële lunch, waarvoor 500 schapen aan het spit waren geroosterd. De gasten kregen het vlees opgediend in de tenten van kameelhuiden, waarin de maaltijd werd gehouden. De regering van Mauretanië heeft gis teren de Verenigde Naties In New York telegrafisch verzocht om toegelaten worden tot de volkerenorganisatie. Deze aanvrage wordt gesteund door Frankrjjk en Tunesië. De buitengewone aandeelhoudersver gadering van N.V Technisch Bureau Marynen te 's-Gravenhage heeft de uit gifte van f 700.000 aandelen a pari. stor ting 2 januari goedgekeurd. De prospectus verschijnt binnenkort. Doel is bouw van een fabriek van be- drijfskoelkasten te Gulemborg, waar voor men op gunstige voorwaarden 4 ha terrein zal kopen. De architect Postma te Rotterdam ontwierp een eerste fa briek van 3000 vierkante meter, die in 1961 gereed moet komen en in 19('-2 de produktic kan beginnen: De totale kos ten zullen f 2 miljoen bedragen, waar van 1 min. geleend wordt met garantie van de gemeente. De N.V. wil zich onafhankelijk maken van invoer. Thans blijft de produktic achter bij de orders zodat men leverings- tijden moet vragen. Hoger omzet Gruj ter Het jaar belooft voor De Gruyter zeer bevredigend te worden. De geldomzetten zijn weer hoger, hoewel de prijsindex 4*/« lager is, zodat de goederenomzet nog meer toenam. De concurrentie is fel in prijzen en reclame zodat de marges klein zijn, doch de resultaten zullen zeker niet minder zijn dan vorig jaar. Over ht dividend op gewone aandelen valt nog niets te zeggen doch dat op de preferente kan het maximum van 8*/» bedragen. Het aantal winkels Is 465, waarvan de helft! zelfbediening. gens de scheidsrechter, die besliste dat de time-out aan Blokkeer moest worden toegekend! In deze fase van de strijd had deze deprimerende beslissing voor P.W. de genadeslag kunnen betekenen. Maar gelukkig herstelde het zich en wist met 1513 nog net het verdiende gelijk spel uit het vuur te slepen. Een goed slot dus voor de P.W.-ers die na een uitste kend begin in de derde set een grote In zinking kregen. In de eerste set was P.W. oppermachtig. Met 154 werd het 10 en ook in de tweede set hadden de Leidse meisjes be slist het betere van het spel. Maar Blok keer vocht voor wat het waard was om een debacle te voorkomen. Time-outs en speelsterswisseling bracht P.W. een beetje uit zijn balans en toen enkele keiharde serves midden in de Leidse gelederen neerploften, zag Prof. Wijk een 20 voorsprong verloren gaan, want met 15-13 won Blokkeer tegen alle verwachtingen in. Dit resultaat had een sterke inzinking bij P.W. tot gevolg. Gewone serveerballen werden gemist, het ploegverband was nergens, met 153 werd het ingemaakt Gelukkig wist mevr. Klinkhamer haar medespeelsters te inspireren om de boven omschreven laatste set in winst om te zetten. HVL 3 niet in zijn gewone spel kon komen en met een gelijk spel genoegen moest nemen. DES 1 blijft het goed doen in de heren derde klas cn WS 4 moest dit aan den lijve ondervinden, terwijl De Vlam weer op het rechte pad terugkeerde door met 3—0 van PSVA te winnen. Dames In de dames eerste klas schijnt het verschil in sterkte van de verschillende teams weer uiterst miniem te zijn. Mis schien dat Kangeroes 2 en Or. Groen 1 dit jaar wat uit de toon vallen, maar verder is er weinig krachtsverschil. De uitslagen tonen het duidelijk aan. Twee gelijke spelen en de teams die tegen Kangeroes cn Or. Groen speelden kwa men met de volle winst uit de bus. In Katwijk is het moeilijk te winnen. Deze ervaring deden GGV 1 en Teylingen op tegen KVC 2 en 3, welke ontmoetingen voor de bezoeksters in nederlagen ein digden. Nw. Brunh. 3 en P.W. 3 deelden bier zusterlijk de puntjes. In de dames derde klas alleen duidelijke overwinnin gen. zodat er hier van krachtsverschil kan worden gesproken, waarbij vooral de overwinning van Meerburg opvalt in de strijd tegen Raaphorst in Wasse naar. Het nieuwe team van Alvo's kon in eigen huis Or. Groen 2 een gelijk spel afdwingen in de vierde klas. Het reser veteam van de damesstudenten schijnt in deze klas wel een beetje te sterk te zijn. Ook nu weer een duidelijke zege, waarvan Raaphorst 2 de dupe werd. Uitslagen afd. Leiden Dames eerste klas: Teylingen 1KVC 1 2—2; Nw. Brunh. 1—Prof.wijk 2 2—2; Nw. Brunh. 2—Kangeroes 2 3—0; Or. Groen 1—LUSV 1 0—3. Dames tweede klas: KVC 2GGV 1 3—0; KVC 3—Teylingen 2 3—1; Nw. Brunh. 3Prof.wijk 3 22. Dames derde klas: KVC 4ODD 1 3—0; HVL 1SKR 1 3—0; Raaphorst 1Meerburg 1 03. Dames vierde klas: DES 2Raaphorst 3 0—3; Raaphorst 2—LUSV 2 0—3: HVL 2DES 3 13; De Alvo'sOr. Groeen 2 2—2. Heren eerste klas: HVL 2KVC 1 1—3; Donar 1—WS 2 0—3: KVC 2— LUSV 1 1—3; Prof.wijk 2—Or. Groen 1 3—0. Heren tweede klas: (XrV 2LUSV 2 1—3; Donar 2—WS 3 1—3; L.D. 1—GGV 1 3—0; HVL 3—SIOS 1 2—2; Prof.wijk 3—Meerburg 1 3—0. Heren derde klas: Donar 3ODD 2 2—2; VVS 4—DES 1 1—3; PSVA 2—De Vlam 1 0—3. Heren vierde klas: DES 2ODD 2 03; Raaphorst 1Prof.wijk 6 30; VVS 5Kangeroes 3 22; L.D. 2Raaphorst 2 3—0; De Alvo's 1—DSS 1 0—3. Overgangsklasse dames: Blokkeer 1— Prof.wijk 1 2—2; AMVJ-Smash—Kan geroes 1 13; Argos 1OVC 1 13. Overgangsklasse heren: Prof.wijk 1 Kangeroes 3—0; HVL 1—WS 1 3—1. In een goed bezette zaal van De Kleine Burcht hield de heer K. v. d. Meer gisteravond voor de C.O.V.S., afdeling Leiden en omstreken, een interessante lezing, die zich hoofdzakelijk om het optreden en de gehele persoon van de hedendaagse scheidsrechter bewoog. Alvorens de heer v. d. Meer het woord te geven verwelkomde voorzitter Th. v. d. Klugt de vele aanwezigen. Hij naf in zijn openingswoord gelijk afscheid van de heer Kerkvliet, die de scheidsrechtersgroep wegens emigratie gaat verlaten. Hierna begon de heer V. d. Veer op de hem zo eigen populaire wijze het onderwerp toe te lichten. De eigenlijke arbitrage begon zich eerst in 1891 af te tekenen toen dan ook de basis tot de huidige situatie werd gelegd. Nu, in de moderne tijd, wordt er van een scheidsrechter meer verlangd, hij moet heel klein beginnen en zal pas. enkele uitzonderingen daargelaten, heel lang zaam tot de top doordringen. Zo moet hij vele rapporten hebben, die even zovele commissies moeten passeren, en na dit alles zal hij dan nog lichamelijk en fysiek heel geschikt moeten zijn. De moderne speltechniek, met zijn snel heid, verlangt nu eenmaal een groot aanpassingsvermogen. Ook ln persoon zal de scheidsrechter in zijn dagelijkse doen en laten be scheiden moeten zijn, en niet opvallen, want ook dan is hij vaak aan kritiek blootgesteld. Aan de hand van zijn eigen ervaring stak hij vooral de jongeren een hart onder de riem, om zich loch niet te veel van de soms harde kritiek aan zijn en te blijven. „Ik heb zelf vijtien te trekken en te trachten zichzelf te jaar aan de top gestaan", zo memoreerde spreker, „en ik verzeker jullie dat ik het niet gemakkelijk heb gehad". Ver volgens behandelde spreker de verschil lende punten, waar de moderne scheids rechter mee te maken heeft. Achtereen volgens kwamen de theorie, de licha melijke conditie, de mentaliteit, de tak- tiek en de persoonlijke eigenschappen onder de loep. Techniek De techniek die de scheidsrechter toe kan passen werd na de pauze behan deld. waarbij spreker vooral de nadruk legde op het juiste opstellen en het positiekiezen van de scheidsrechter bij bijv. een hoekschop, strafschop enz. meningen lopen hierbij nogal uiteen en (Advertentie) GRAMMOFOONPLATEN Ocgstgeest Gevcrsstraal Leiden Dlefsteeg 17 De partyen, gespeeld voor de zesde cn laatste ronde van de herkamp voor drie plaatsen ln het interzonale toernooi zijn gisteren gespeeld. Donner won van Por- tisch in 47 zetten en Gligoric won van Pomar. Het eindklassement luidt: 1. Gligoric (Zuidslavië) 3'£ pt; 2. Portisch <Hong.) cn Pomar (Spanje) elk 3 pt; 4. Donner (Nederland) 2'/4 pt. Gligoric, Portisch cn Pomar gaan over naar het interzonale toernooi. De beslissing was trouwens reeds gevallen. de heer V. d. Meer herinnerde er nog maals aan dat dit geen voorschriften waren, maar dat hij in zijn hele betoog een zuiver adviserend geluid had laten horen. Nadat nog enkele problemen waren afgehandeld werd zijn lezing be sloten en was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan een gea nimeerd gebruik werd gemaakt. Hierbij werden er somtijds van beide zijden geen doekjes om gewonden. Na deze rondvraag kwam dan het einde van deze interessante en leerzame avond met de sluiting door voorzitter Th. v. d. Klugt, die de heer V. d. Meer hartelijk dankte voor zijn komst naar Leiden, en zijn woorden vergezeld deed gaan van een grote doos bonbons, „opdat uw vrouw er ook wat aan zal hebben", die u al zo vaak heeft moeten missen voor de sport en alles wat daarbij hoort". Zoals wU reeds meldden, Is gisteren In Soest op 89-jarige leeftUd overleden de voormalige minister-president, Jhr. mr. D. J de Geer. Dirk Jan de Geer werd 14 december 1870 te Groningen geboren. Hij studeerde aan dc rijksuniversiteit te Utrecht, waar hij in 1895 cum laude tot doctor in de rechten promoveerde op een proefschrift, getiteld ..De grenslijn tussen opzet en schuld". Reeds vroegtijdig door de poli tiek aangetrokken had hij een grote be wondering voor de staatsman jhr. mr A. F. de Savornin Lohman, aan wiens zijde hij zich bij de splitsing Lohman-Kuyper schaarde. In 1907 deed de heer De Geer ziin in trede in de Tweede Kamer. In 1926 for meerde hij een extra-parlementair ka- b'net. Daarin was hij minister van finan ciën. Daarvoor was hij al driemaal mi nister geweest. In 1933 deed de heer De Geer opnieuw zijn intrede in de Tweede Kamer. Op 10 augustus 1939 formeerde hij zijn tweede ministerie, waarin hij met dc portefeuille van financiën ook die van algemene zaken a.l. beheerde. Het was dit kabinet, dat na de inval van do Duitsers op 10 mei 1940. enkele dagen later met de Koningin naar Londen ver trok om daar de zetel van de regering te vestigen. Intussen was de heer Dc Geer ln 1933 tot minister van staat be noemd. Op 3 september 1940 werd hem te Lon den op zijn verzoek eervol ontslag als minister verleend met dankbetuiging voor de langdurige diensten aan den lan de bewezen cn kort daarop begiftigde dc Koningin hem met het grootkruis in de Oranjc-Nassau-orde. Kort daarop ging een schok door het Nederlandse volk. toen het via radio Londen vernam, dat de heer De Geer zich midden ln de oorlog naar Nederland had begeven Op 6 februari 1941 kwam hij hier aan. In 1942 verscheen van de hand van de heer De Geer de brochure: „Da synthese In de oorlog" De heer De Geer woonde sinds enkele jaren na de oorlog in Soest.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 13