Politie ontrafelt mislukte overval Ook 't overheidspersoneel onder de nieuwe A.O.Y.? Katten zongen in de buurt van het donkere kerkhof Ambtenaren voelen er niets voor VEEL VERANDERINGEN IN NIEUW RIJTIJDENBESLUIT Twee Engelse moeders doodden hun baby Werkende jeugd wil clubwerk uitbreiden F Amerikaans blad vol lof over prins Bernhard Effectievere con trole Oud-Leiden naar oud-Den Haag Grootste klokken voor Laurens aangekomen Straaljager tegen boerderij Brand in boerderij - schade f 100.000 Prins opent nieuw RAI-gebouw Rotterdamse stakers weer aan het werk KATWIJK in sage en legende (1) Later riepen se klapperman toe: moordenaar Meerpoe|_ Leidse politieman ter aarde besteld ISTEITWE LETOSCHE COURANT 11 DINSDAG 29 NOVEMBER 1960 raa onze soolaal-eoonomlsche redactie.) Het advies van de Sociale Verxeke- ngsraad aan de regering, om alle erknemers ongeacht de hoogte m hun inkomen wettelijk te ver deren tegen arbeidsongeschiktheid Is gevolg van invaliditeit, ongeval langdurige ziekte, is over het al- Bmeen gunstig ontvangen, behalve oor de ambtenaren. Zij hebben grote bezwaren. Niet tegen i Arbeidsongeschiktheidsverzekering JlOV) als zodanig, maar wel tegen hun hderbrenging daarin. Verwacht mag irden dat de ambtenarencentrales zich achtig zullën verzetten tegen een even- leel wetsontwerp in die richting. De ambtenaren zijn van mening dat fct bepaald in strijd met hun bijzondere (atus en daarmede feitelijk in strijd |et de Grondwet moet worden ge- pht om ondergebracht te worden in algemene werknemersverzekering, pais de voorgestelde verplichte AOV j een zal moeten worden. Met die bij- ondere status bedoelen zij niet zich erheven te voelen boven de particuliere |erknemer, doch willen zij alleen maar kggen dat hun rechtspositie van een £heel ander karakter is en moet blijven. Die opvatting wordt niet algemeen (edeeld. Men kan in het particuliere be- (rijfsleven steeds meer stemmen horen pgaan om de rechtspositie van de amb- jnaar overeenkomstig die van de werk- lemer in het vrije bedrijf te regelen. Dat iu betekenen dat de ambtenarenorgani- ities collectieve arbeidsovereenkomsten de overheid zouden moeten aan- Hoe men daar ook over wil den- vast staat dat er een heleboel over- sou moeten worden gehaald, voor zover zou komen. Terecht stellen de ambtenaren dat zij het ogenblik nog altijd in een andere •houding staan met de overheid als werknemer in het particuliere bedrijf zijn werkgever. De ambtenaarSVer- ding is van publiekrechtelijke aard, is altijd het uitgangspunt geweest. De ibtenaar heeft zich geheel vrijwillig iderworpen aan het gezag van de over- wier beleidstaak hij uitvoert. Hij onpartijdig en onkreukbaar zijn, itand tegen politieke beïnvloeding, de eed van trouw en gehoorzaam- afleggen, mag niet staken en is iderworpen aan een speciale erecode rechtspraak. rechtspositie van de ambtenaar daarom eenzijdig door de overheid tregeld. Bij de Grondwet is bepaald t de overheid de plicht heeft haar ibtenaren te onderhouden. De bezol- ing, waarin de sociale zekerheid ligt :e6loten, heeft daarom meer het karak- van een onderhoudsrente, over de itstelling waarvan de ambtenaar geen pedezeggenschap heeft. Wel wordt hem <- via zijn bond om advies gevraagd (ver de te nemen maatregelen (georgani- leerd overleg), maar de overheid is niet «bonden dit advies op te volgen. Aan de overheid Is dos ook de plicht |e ambtenaar sociale zekerheid te ver- TTET AMERIKAANSE maandblad Fortune becahrijft prins Bernhard als „de meest invloerdijke Prins van zijn tijd", ervaren in diplomatieke en militaire aangelegenheden en in het zakenleven. Het blad schrijft, dat prins Bernhard „een machtige factor" is geworden in verschillende onder nemingen die ten doel hebben de een wording van West-Europa te bevor deren. „Geen andere persoon van konink lijken bloede is in zijn eigen land meer populair dan prins Bernhard in Nederland, ondanks het feit. dat hij van geboorte een Duitser is", al dus het blad. I Het artikel, dat geschreven werd door Charles J. V. Murphy, herin nert eraan, hoe de Prins persoonlijk een bezoek bracht aan Argentinië en na een groot officieel diner van de toenmalige dictator Peron een order van 200 miljoen dollar voor spoor wegmateriaal afsloot. De Prins tele- graieeerde toen naar Nederland: „Jon gens, ik heb de contracten." Na de oorlog werd prins Bernhard „reizend ambassadeur van handel en goodwill" en heeft als zodanig vooral Latijns-Amerikaanse en Afrikaanse landen bezocht. „Hij is Nederlands handels-ambassadeur" zo besluit For tune het artikel over prins Bernhard schaffen. Daartoe bestaan speciale rege. llngen, die bU ziekte en ongeval zUn ge baseerd op doorbetaling van de bezol diging en by invaliditeit op de Pensioen wet. Misschien valt er ten aanzien van de Invaliditeit nog wel iets te verbeteren (afschaffing wachttijden, regeling van de revalidatie en een betere uitkering bij vroege invaliditeit), maar voor de rest ztfn de ambtenaren best tevreden met de regelingen. Zy willen ze dan ook helemaal niet rullen voor de thans voorgestelde AOV, die naar bekend ongevallenverzekering, de invalidi teitsverzekering en (gedeelteiyk) de ziekteverzekering in zich zal moeten verenigen. Unificatie De Sociale Verzekeringsraad is echter een andere mening toegedaan. De raad is van mening dat het geen aanbeveling verdient uitzonderingen op de verzeke ringsplicht ingevolge de AOV te maken en dat dus met name ook het overheids- personeel onder de verzekeringsplicht dient te vallen, zo staat te lezen in het advies aan de regering. Daarbij wordt aangetekend dat één lid deze opvatting niet kan delen. Naar verluidt is dat een C.N.V.-er. In het advies wordt geen nadere moti vering van dit standpunt genoemd. Wel wordt verwezen naar de motieven die hieromtrent zijn opgenomen in het ad vies, dat de S.E.R. in 1957 uitbracht over een herziening van de invaliditeitsver zekering. In dat advies werd het maken van een uitzondering voor het overheids personeel niet opportuun geacht om redenen van a) unificatie, b) overgang conform Idienst en c) de bestaande wachttijden in de huidige Pensioenwet. Uit een toelichting op het advies over de AOV, onlangs door de secretaris van de Sociale Verzekeringsraad, mr. C. Swiebel. gegeven, bleek voorts dat raad met name die unificatie van groot belang acht en voor een goede uitvoering van de verzekering het overheidsperso neel niet wil uitsluiten. By die gelegen heid is ook opgemerkt dat de ambtena ren nooit enig verweer tegen de voorstel len van de raad hebben aangevoerd, doch feit is, dat de ambtenarenorganisaties wel degelijk hebben verwezen naar het rap port van de staatscommissie Kranenburg, waarin werd geconcludeerd dat de rege ling van de ambtenarenrechtspositie moet zijn gebaseerd op de aparte status van het overheidspersoneel. De ambtenarencentrales zien naast hun principiële bezwaren ook niet goed in hoe de AOV ten aanzien van het overheids personeel in de praktijk moet worden uit gevoerd. De Sociale Verzekeringsraad heeft de regering geadviseerd de uitvoe ring van de AOV in handen te leggen van bedrijfsverenigingen. Zou er dus ook een bedrijfsvereniging voor ambtenaren moe ten komen? Dat lijkt de ambtenaren niet mogelijk. Want de bedrijfsvereniging is een lichaam dat zowel door werkgevers als werknemers wordt bestuurd. Maar de ambtenaren hebben geen medezeggen schap over de regeling van hun rechts positie en een bedrijfsvereniging voor het overheidspersoneel zou dus in feite in strijd zijn met de wet. Van de zijde van de Sociale Verzeke ringsraad wordt weliswaar aangevoerd dat reeds een bedrijfsvereniging voor overheidsdiensten bestaat, doch deze is uitsluitend opgezet ter uitvoering van de sociale verzekeringswetten voor arbeids contractanten in overheidsdienst, aldus het commentaar van ambtenaarszijde. Men mag verwachten dat het advies van de Sociale Verzekeringsraad nog heel wat polemieken over de status van de ambtenaar zal opwerpen. Verwacht mag ook worden dat een en ander nog wel ter sprake zal komen in de Centrale Com missie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken, als blijkt dat de rege ring van plan is het overheidspersoneel het advies onder de AOV te van overheidsdienst naar particuliere brengen. Doch zover is het nog niet. /~\P 1 JANUARI zal een nieuw rijtijdenbesluit in werking treden. Over een aantal beginselen ervan heeft de Sociaal-Economische Raad enige jaren geleden advies uitgebracht. Ook is er overleg gepleegd met de orga nisaties van werkgevers en werknemers in de vervoerssector. In aansluiting op de lezing over Den Haag en enkele van zUn oude gebouwen brachten vele leden van Oud-Leiden za terdagmiddag een door het bestuur van de vereniging Die Haghe verzorgd bezoek aan de tydens de lezing besproken ge bouwen. De eerste schreden werden gericht naar het gebouw van de Eerste Kamer der Staten-Generaal waar de voorzitter van de Kamer, mr. J. A. Jonkman, het gezel schap verwelkomde. De heer Jonkman gaf een belangwekkende en uitvoerige beschrijving van de in 1651 gebouwde zaal, van de daaraan verbonden geschie denis en van de aangebrachte versierin gen. Hij besprak vervolgens de op de Eerste Kamer der Staten-Generaal rus tende taak in ons staatsbestel. Tijdens het bezoek aan de thans voor vergaderingen van de ministerraad bruikte Trèves-zaal en van de daaraan grenzende oude vergaderzaal der Staten- Generaal beschreef de heer Roosegaarde Bisschop, wetenschappelijk ambtenaar bij de Ryksdienst voor de Monumentenzorg, de geschiedenis van de zalen en van de aangebrachte versieringen. De griffier van de Tweede Kamer, mr. A. F. Schepel, ontving de leden in de vergaderzaal van de Kamer. Hij besprak de verschillende verbouwingen en ge daanteverwisselingen die de zaal, oor spronkelijk een balzaal, in de loop der tijden heeft ondergaan om te kunnen blijven voldoen aan de zich steeds wis selende behoeften en vestigde de aan dacht op de verschillende aangebrachte hulpmiddelen die woraen aangewend om aan een goed verloop van de vergaderin gen mede te werken. Onder leiding van de pastoor, prof. M. Kok, van de aan de Juffrouw Idastraat gelegen oud-Katholieke kerk, bezichtigde men het geheel door andere gebouwen omsloten fraaie kerkgebouw alsmede de nog in de oorspronkelijke staat aanwezige, uit de tijd van kort na de reformatie da terende, op een zolder gelegen vluchtka- pel- Aan het slot van de excursie betraden de leden het aan de Groenmarkt gelegen oude stadhuis, waar de ontvangst namens het gemeentebestuur van 's-Gravenhage plaats had door de heer H. M. Menso- nides, gemeente-archivaris van 's-Graven- hage. Onder zijn leiding en onder die van de heer -J. Fox, secretaris van Die Haghe, werd het oudste gedeelte van het stadhuis bezichtigd, waarbij een uitvoerige toe lichting werd gegeven. De voorzitter van Oud-Leiden, dr. W. Braat, sprak een woord van welge meende dank tot allen die zo vriendelijk waren het gezelschap te ontvangen en een aangename, maar bovenal leerzame middag te bezorgen. De werk- en rusttijdbepalingen zijn van toepassing op de bemanningen van autobussen, huurauto's en vrachtauto's. Het nieuwe besluit geldt in tegen stelling tot het oude niet voor be stuurders die uitsluitend personenauto's besturen, voor zover deze ten minste geen huurauto zijn. Ook niet voor be stuurders van kleine vrachtauto's (van 400 kilo of minder, byv. motorcarriers en lichte bestelwagentjes) en eveneens niet voor bestuurders van motorrijtuigen waarvoor geen rijbewijs nodig is. Niet alleen chauffeurs Het oude besluit was uitsluitend va a toepassing op chauffeurs. Het nieuwe rijtijdenbesluit geldt bovendien voor personen, die in dienstbetrekking als conducteur!-trice) of bijrijder op een autobus of vraohtauto dienst doen. Voorts is het herziene rijtijdenbesluit (Van een onzer verslaggevers). Gisteren zijn de drie grootste klokken taor de Laurenstoren in Rotterdam uit taten aangekomen, heel simpel op 'n zwa- (e vrachtauto met een zware aanhanger. Het zijn de 4.000 kg wegende Bourdon, ten in c gestemde klok van 2.500 kg en ten in de gestemde klok van 1.600 kg. Vorige week zijn alle andere gerestau reerde en nieuw gegoten klokken en klokjes in Rotterdam gekomen en nu tooeten carillon en luidklokken nog hrorden gemonteerd. Dan beschikt de Laurenstoren over niet minder dan vijftig klokken, dus zes meer dan voor le oorlog. In overleg met stadsbeiaardier Leen •t Hart zullen de Bourdon en de d-klok tvorden ingeschakeld in het carillon be c-klok past niet in de beiaard en zal lus uitsluitend luidklok zijn. Deze drie tware luidklokken zullen niet worden emonteerd in de carillonkamer boven n de toren, maar vijftien tot twintig netcr lager op de luidzolder, dus op de weede torenetage, waar ook vroeger le luidklokken hingen. Van buiten is leze luidzolder te herkennen aan de [almgaten. Die luidzolder ligt 45 meter loven straatniveau. Het monteren van de drie klokken tal een dag of drie in beslag nemen. Zij moeten binnendoor worden opgeta keld, een werk, waarvoor de klokken gieter, de firma B. Eysbouts te Asten verantwoordelijk is. Gistermiddag is 'n f84-f Thunderstreak van de vliegbasis Volkel, bestuurd door een leerling-vlieger, bij een oefenlandimg ongeveer 300 meter vóór de baan aan de grond gekomen. In de uitloop raakte het toestel uit de koers en botste ten slotte met de neus tegen een op vijftig meter uit de hartlijn van de landings baan gelegen boerderij. Van de boerderij werd een hoek schadigd en van het vliegtuig brak een gedeelte van een vleugel af. Er deden z-ich geen persoonlijke ongevallen v- Ambassadeur. Binnenkort wordt de be roeming verwacht van de heer J. M -van Schreven, laatstelijk ambassadeur te Addis Abeba, tot ambassadeur Montevideo. Zaterdagavond is tengevolge van kort sluiting brand ontstaan in de aan de Staat der Nederlanden toebehorende boerderij, bewoond door de pachter J Driesen in de polder Giethoorn. Het be- drijfsgedeelte van de boerderij, waarin zich 75 ton hooi bevond, benevens een auto en landbouwwerktuigen, brandde geheel uit. Het vee kon worden gered. Het woongedeelte van de boerderij bleef behouden. De brandweren van Giethoorn, Blokzijl en Steenwijk verleenden bij het blussingswerk assistentie. De pachter, van wie reeds driemaal eerder een boerderij is verbrand, is tegen brandschade verzekerd. De schade wordt geraamd op ongeveer 100.000. Het ligt in het voornemen van prins Bernhard op 2 februari 1961 het nieuwe RAI-gebouw aan het Europaplein in Am sterdam te openen. Ter gelegenheid van deze officiële opening zal dan een extra tentoonstelling van personenautomobielen, caravans, onderdelen, toebehoren enz. worden gehouden. De Rotterdamse metaalarbeiders heb ben gisteren het werk normaal hervat. Op de werf van de Rotterdamse Droog, dok Mij. en bij Wilton-Fijienoord was het „volmaakt rustig". Onder de arbei ders heerst nochtans spanning over hf resultaat van de bespreking van het College van rijksbemiddelaars, die van daag in Den Haag wordt gehouden. in tegenstelling tot het oude niet al leen van toepassing op nationaal maar ook op internationaal vervoer. Voor be manningsleden van een autobus of vraohtauto niet voor chauffeurs van huurauto's die een rit naar het bui tenland maken, zijn speciale op het in ternationale vervoer afgestemde voor schriften van toepassing. De wekelykse werktijd voor beman ningsleden van autobussen en vracht auto's is van 55 uren verlaagd tot, middeld over drie weken, 51 uren. Voor bestuurders van huurauto's mag de som van werktyd en wachttijd, gemiddeld over drie weken, 54 uren bedragen. De dagelijkse Werktijd van beman ningsleden van autobussen en vracht auto's bedraagt in het algemeen 10 uren. Om technische redenen ontbreekt een be paling over de dagelijkse werktyd voor huurautobestuurders, hun diensttijd mag in het algemeen niet meer dan 12 uren bedragen. Ook voor bemanningsleden van autobussen en vrachtauto's zijn diensttijdvoorschriften gegeven. Langer rusten De wekelykse rusttijd is in het alge meen verhoogd van 30 tot 36 uren. Gestreefd is naar een effectievere con trole dan tot dusver. De aantekening van werk- en rusttyden wordt nl. geheel veranderd. Tot dusver was de chauffeur vorpllcht het begin en einde van zyn werk- en rusttyden In cyfers in zyn werkboekje te noteren, voortaan zal hy en de eventuele byryder en conducteur, deze gegevens op grafische wyze moeten aangeven. De dagresultaten worden ge totaliseerd op een weekstaat, waarvan een afschrift op het kantoor van de on derneming moet worden bewaard. Als het werkboekje vol is het kan acht weken worden gebruikt zal ook dit door de werkgever worden bewaard. Het in gebruik zynde werkboekje wordt een onderdeel van de vijf jaar geldige werkmap, welke daarnaast nog verschillende ten dienste van de con trole staande gegevens bevat Het bemanningslid moet eventueel via zijn werkgever de werkmap in het algemeen aanvragen by de gemeente waar hy woont. De gemeente reikt een complete werkmap uit, inclusief een werkboekje. Volgende, losse werkboek jes verstrekt de werkgever. Baba Sy damde in Leiden Een buitengewone avond beleefden gis teren de Leidse dammers door de aan wezigheid van de beroemde Senegalese dammer Baba Sy. Deze speelde een 46-tal partijen zó serieus, dat het "bijna onmo gelijk was hem op een onregelmatigheid te betrappen. Baba Sy won niet minder dan 43 partijen, en speelde twee keer re mise. nl. tegen de heren J. Kromhout en A. Huitman, een derde gedeelde remise ontstond door de samenwerking tussen de heren Leeuwenburg en Slingerland. Bij de opening van de bijeenkomst werd Baba Sy toegesproken doop de he ren L. K. van der Vfi-ST;4vborzittei' van de L.D.D.B. en J. Martijn, die als tolk op trad. De Leidse dammers dankten met een hartelyk applaus de kleine Senega- lees voor zijn knappe prestatie. Baba Sy werd ontdekt toen hij op het vliegveld van Dakar een paptytje speelde met een douanebeambte. Deze stuurde hem naar Parijs, waar hij direct het Franse kampioenschap behaalde. Bij de Wereldkampioenschappen 1960 bleef hij net één punt achter op de nieuwe we reldkampioen Tsjecholew; hij kwam één punt boven de ex-wereldkampioen Koe- perman. Inbrekers in textiel In de nacht van zondag op maandag hebben inbrekers ingebroken by een tex tielwinkel aan de Lage Morsweg. De deur was niet op het nachtslot zodat de on genode gasten zich met een loper toe gang konden verschaffen. Er werd onge veer 90 aan kleingeld meegenomen be nevens twee stropdassen en een paar bruine Nappa herenhandschoenen van de toonbank. HET IS opmerkelijk hoe alle mogelijke streken en plaptsen over de ge hele wereld gemarkeerd zijn door sagen en legenden, oude oncon troleerbare verhalen, waarin echter meestal een wezenlijke of zinnebeel dige kern van waarheid schuilt. Ze zijn niet alleen belangwekkend, maar vaak ook belangrijk om iets te weten te komen betreffende het gedachte leven, soms ook het geestelijk leven van vroegere generaties. Ook Katwijk is niet aan de greep van sage en legende ontsnapt; er is een klein aantal oude volksverhalen en overleveringen, die betrekking hebben op zeedorp en binnendorp van die naam. Ze mogen dan ook niet ontbreken in de lange reeks artikelen, in dit blad in de loop der jaren gepubliceerd met betrek king tot Katwijks verleden. Daar is dan allereerst die wonderlijke geschiedenis over de belevenissen van de nachtwaker-klapperman Pauwel Pietersz. Uit een instructie uit het midden der 18de eeuw weten we, dat de klapper- luiden „ider in hun wyk de ronden moe ten doen van uur tot uur. zonder eenig of uren te laten voorbygaan dat de Ronden niet behoorlyk zijn volbragt, en dat wel geduerende de maanden January February mitsgaders November en De cember te beginnen van 's avonds ten tien. tot 's morgens ten vier uren en ge duerende de overige maanden van 's avonds ten Elf, tot 's morgens ten drie uren. Voorts zullen zij gehouden zyn als de schuiten in zee zijn specialijk gedueren de de haringteelt bij donkere nagten van tijd tot tijd uit te zien of eenige schuit of schuiten voor de wal zijn, en in zo danige gevallen zo met stakelvuren als andersints de zeeluiden aan te wyzen op wat plaatsen zij moeten aan de wal zet ten. als mede als er bequame gelegen heid is om voor de aan de wal zijnde af te varen de stuerlieden ider in zyn wyk met roepen of kloppen daar van te ver wittigen." Bovendien was het een strikt aan de persoon gebonden dienst. Zo'n verantwoordelijk man was ook Pauwel Pietersz. Bovendien was hij een serieus en gelovig man, immers hy ging er prat op lidmaat te zijn van de gerefor meerde toentertyd: hervormde) christelijke kerk. Het laatste bedoelde te vens de nachtwaker te vrijwaren tegen enigerlei beschuldiging van bijgeloof. Hetgeen, gezien het wonderlyke weder varen dat hij voor Schout en Schepenen van Katwijk in een akte liet vastleggen en met een eed bevestigde, geen over bodige voorzorg of luxe was! Natuuriyk schuwde Pauwel Pie tersz op zyn nachteiyke ronden het kerkhof niet, al gruwde hy er mis schien wel van Dat kerkhof lag toentertyd aan de westkant van het dorp, daar waar in die dagen nog Advertentie! Hooiprachl doet ook mee Naar ons van de zyde van de winke liersvereniging Hooigracht wordt meege deeld, doet ook zy aan de Leidse Licht- week mee. Drie personen die in de nacht van donderdag op vrijdag door de Am sterdamse recherche werden gear resteerd, hebben bekend de mislukte roofoverval in een kantoor aan de Amsterdamse Plantage Middenlaan te hebben voorbereid. Het drietal, een reclameschilder (34), een boekhande laar (46) en een typiste van 25 jaar, zal morgen voor de officier van jus titie worden geleid. J^E BABY LINDA JEFFS van drie we ken oud, die vorige week levenloos in haar kinderwagen werd gevonden in een park te Eastbourne, blijkt door haar eigen moeder, de 24-jarige Doreen Jeffs te zijn gedood. Op het jasje van de zuigeling had de politie sporen van lipstick aangetroffen, men vermoedde daarom dat de wandaad door een vrouw gepleegd was. Niemand dacht echter aan de mogelijkheid dat de moeder het zelf gedaan kon hebben. Me vrouw Jeffs meldde zich bij de politie en legde een volledige bekentenis af. Zij is thans in verzekerde bewaring gesteld in een vrouwengevangenis in Noord- Londen. Gisteren werd er in Londen melding gemaakt van een tweede kindermoord. De 25 jaar oude mevrouw Muriel Pillin- ger wordt ervan beschuldigd haar twee jarig zoontje gisteren van een brug in de Theems te hebben geworpen. Politieboten waren enkele tellen te laat om het iongetje te redden. Kunstmatige ademhaling had geen resultaat meer en enkele minuten na de aankomst in he* Ti"kenhuis overleed hij. Mevrouw Pillinger had zelf alarm ge slagen. Zij rende naar een politde-egent, die op de brug dienst deed en vertelde hem. dat haar zoontje in het water ge vallen was. Zij en haar echtgenoot brachten na derhand drie uur door op een Londens politiebureau. Daarna werd bekend ge maakt, dat zij in staat van beschuldiging gesteld was. NAVO-beurzen 1960 voor wetenschappelijke werkers Door bemiddeling van de Ned. Or ganisatie voor Z.W.O. zijn aan onder staande wetenschappelijke werkers NAVO-beurzen verleend: dr. ir. Beukers, Delft; dr. O. Broca des Zaalberg.RVO-TNO; J. A. J. Brou wers, Kankerinstituut; dr. G. A. Char- bon. Utrecht; dr. R Th. van Dam, Am sterdam; dr. E. Dekker, Amsterdam; dr. G. J. Hooyman, Utrecht; ir. J. A, Huys- kens, Wageningen; P. L. Latour, RVO- TNO; mej. W. de Ligny, IJmuiden; prof. dr. H. Linskens, Nijmegen; F. Oort, Pisa; dr. G, J. Saaltink, Wageningen; dr P. Y. Sondaar, J. R. Strooker, Leiden; dr. P. L. Walraven, RVO-TNO; dr. L. N. Went, Leiden en H. F. van Woerden, RVO-TNO. Zoals bekend, werd de boekhouder, die vorige week donderdagavond om tien uur nog zat te werken, verrast door een man met een revolver. De boekhouder dacht aanvankelijk aan een grapje van zyn collega's. Toen hem duidelijk werd, dat het allemaal bittere ernst was, wist hy de indringer op de vlucht te jagen. Het plan was georganiseerd door de reclameschilder, een kennis van de ty piste bij het ingenieursbureau aan d« Plantage Middenlaan. De typiste wist dat donderdagavond zou worden overgewerkt. Die avond wist zij twee mannelyke col lega's uit het kantoor te krijgen, nadat zij de reclameschilder had binnen gelaten. Hij was gebracht door de derde verdach te, de bockhandelaar, die in zUn auto op de afloop bleef wachten. De reclameschilder verkleedde zich in het damestoilet en ging nadat de ty piste met haar collega's naar een café was vertrokken even „afrekenen" met een achtergebleven boekhouder, de jarige W. B. Heerspink. Deze een man van klein postuur zou volgens de ver wachtingen weinig weerstand bieden aan de atletisch gebouwde reclameschilder en ongetwijfeld de sleutel van de brandkast overhandigen. Het liep anders. Toen de reclameschil der gemaskerd binnenkwam keek de heer Heerspink slechts even op en mom pelde, dat „hij nu geen tyd voor grapjes )iad". De reclameschilder reageerde met ccn aanval, die door de tengere boekhou der met onverwachte felheid beantwoord werd. De reclameschilder nam toen het zekere voor het onzekere en koos het hazenpad. Nog dezelfde avond werden de schil der en de boekhandelaar aangehouden. Een speurhond wees de schilder aan als de eigenaar van dc pet, die door de ge maskerde overvaller ln het kantoor werd achtergelaten. Toen de hond bo vendien zyn geleiders een pak kleren in de wagen van de boekhandelaar aan wees, had men binnen kort tijd een volledige bekentenis van de beide ver dachten Ook de typiste die vrijdagmor gen werd aangehouden, liet niet lang op haar bekentenis wachten. Masker en pistool (volgens de schilder een alarm pistool) werden nog niet achterhaald. hoe hij ook zocht, de kat was weg en bleef weg. Op 2 november van hetzelfde jaar even wel. toen hij tussen 12 en 1 uur 's nachts andermaal op zyn ronde langs het kerk hof kwam, werd zyn oor getroffen door een geluid als van zingende mensen. Hij stond stil om beter te kunnen luisteren. En jawel, het was geen verbeelding» mensenstemmen zongen het lied van de Goede Bastiaan. Denkende te doen te hebben met enkele boven hun theewater geraakte KatwiJ- kers. stevende Pauwel Pietersz in de richting, vanwaar het geluid kwam. Wie beschrijft echter zijn verbazing en ont zetting. wanneer hij op de Spanjaards- berg een grote menigte katten ontdekt, op hun achterpoten dansend in een kring, terwijl ze met de voorpoten elkander vasthouden en luidkeels het lied van onze Goede Bastiaan zingen. En te midden van hun kring, bovenop de heu vel, ïykt een groot beest te staan, zoiets als een grote hond. Kenneiyk zelf bevreesd, stuurt de nachtwaker zyn hond op de katten af; het gezang verstomt Maar het lijkt, of een tovermacht misschien is het beter te spreken van een boze macht de hond in zyn ban heeft: de hond durft de katten niet te naderen, en keert met de staart tussen de benen bij zyn baas terug. Dót kan Pauwel Pietersz niet ne men; hij jaagt zijn hond weerom} maar hij komt van een kouwe ker mis terug, want zes of acht katten gaan hem onverdroten te lijf; en het vreemde is, dat de zwarte ondieren telkens weer de hond van de nacht waker te vlug, te glad af zijn. Dan schiet de klapman zijn hond te hulp, slaat met zijn piek tot zeven malen toe op één der katten, waarna deze meer dood dan levend liggen blijft, kermend als een mens, terwijl het grote beest op de heuvel nog steeds onbeweeglijk toekijkt. Het angstzweet breekt Pauwel Pietersz uit; yiings keert hy het kerkhof de rug toe. Maar omstreeks één uur later ontwaart hy, by de molen komend, hoe wieken en kap van de molen zijn bezet door een menigte katten. Hy klapt by het mole naarshuis, roept het uur, maar op het moment, dat hij de molen de rug toekeert, hoe 'pauwrl "piete"r,z 'iok'mM z'ynV^ d« kMtenkolonl, de bekken wijd. de duinen begonnen. Middenop het kerkhof troonde de hallekerk, met het bescheiden torentje, en aan de oostzyde, dus achter het koor en het zykoor, waar toen nog geen wit marmeren praalgraf van Willem van Lyere en Maria van Rcygersberg prykte, lag een heuvel, die de Span- jaardsberg werd genoemd. Intussen mogen we niet vergeten, dat minder dappere of zich minder dapper voordoende mensen dan klapman Pietersz in die dagen toch by voorkeur bU nacht onty uit de buurt van een kerkhof bleven: want een diepgeworteld volks geloof vereenzelvigde een kerkhof altyd nog met een verblyfplaats van geesten of spoken. Niet alzo Pauwel Pietersz. En daarom zag hy dan ook in het spookuur by uit stek het eerste uur van een nieuw et maal in een nacht omstreeks St Jacob van het jaar 1655 aan de kant van de Spanjaardsberg, onder de grote linde boom aldaar, geen spoken zweven, maar alleen twaalf zwarte katten. Zo zwart als de nacht zelf. Alleen hun vierentwintig ogen schitterden groenig op een rijtje. Het waren nu niet bepaald katjes om zonder handschoenen aan te pakken en daarom bleven ze dan ook roerloos sprakeloos zitten waar ze zaten bij de nadering van de klapperman. Toen hy wat dichterbij gekomen was. ontwaarde de waker echter op de kerkhofmuur een dertiende kat: met een bliksemsnelle beweging stootte hy zyn piek naar het dier, zodat het van de muur vieL Maar stak, het dier scheen immuun voor de piek-prikken. Zoiets vreemds had de nachtwaker nog nooit meegemaakt, en al was-tie dan niet bijgelovig, toch wachtte hij liever het daglicht af, alvorens een nader onderzoek in te stellen naar zUn slachtoffer. Edoch. open, en inplaats van te miauwen jouwen ze de nachtwaker uit met mensemond: Moordenaar, moordenaar!! Een vreemd verhaal, inderdaad. Toch... een verhaal met elementen, die te den ken geven. Daarover meer in een vol gend legenden-artikeL W. A. Poort. (Van onze soc.-econ. redactie) /~W sobere wijze heeft zaterdag de Y-' jongerenorganisatie van de christelijke vakbeweging „Werkende Jeugd" het eerste lustrum gevierd tijdens een algemene vergadering in Hilversum. Omdat er in plaatselijk clubverband al festiviteiten zijn ge organiseerd, stond men zaterdag vooral stil bij de taak en de plaats, die de christelijk-soci&Ie jeugdorga nisatie in de komende tijd zal heb ben in te nemen in de samenleving. Hierover zei voorzitter Tj. Pel: In de huidige samenleving voert de zakelijk heid de boventoon. Het materialisme neemt hand over hand toe, omdat maar weinigen meer in het dagelijks werk hun emotionele en geestelijke behoeften kun nen bevredigen. Alleen prestaties zijn nog maar belangrijk. De mens en het menselyk geluk tellen niet mee. Zyn deze veranderingen voor vele ouderen moeilyk te verwerken, bij de jongeren ontstaat vaak onzekerheid. Zy weten wel wat ze niét willen, maar niet wat ze wél willen. Deze onmacht aan beide zijden geeft allerlei botsingen. Men ervaart by zichzelf en in de samenleving dat alles zo onduidelijk en vaag is ge worden. In deze wereld wil „Werkende Jeugd" komen met de chrlsteiyk-soclale ge dachte en die in woord en daad In de praktyk brengen, aldus de heer Pel. Zy zoekt daartoe naar vormen, waarbinnen Jonge mensen zichzelf kunnen ontplooien en hun verantwoordeiykheid ontdekken voor de medemens en de samenleving, met name In het arbeidsleven. Volgens de heer Pel gaat dat het beste in het kader van de kleine groep. Want binnen de groep kent men elkaar, komt men tot een gesprek en kan men de consequenties van zijn daden overzien. Daarom wil „Werkende Jeugd" het club werk nog verder uitbreiden en verdie pen. Thans bestaan in 93 plaatsen 133 clubs. Om een en ander te stimuleren zullen kaderweken worden georgani seerd en de opleiding van leiders en leidsters verder ter hand worden geno men, Een andere opmerkelyke activiteit van „Werkende Jeugd", namelijk het werk onder de schoolverlaters, vindt eveneens gestadig voortgang Naar be kend brengt de jeugdorganisatie door middel van werkkampen en lesuren op technische scholen vele scholieren in aanraking met de vraagstukken, die zij bij het betreden van het bedrijfsleven zullen ontmoeten. In het afgelopen jaar werden aan 28 scholen bijna 2500 jonge mensen bereikt Daartoe had „Werkende Jeugd" de me dewerking van een dertigtal bestuur ders van christelijke vakorganisaties. Naar de heer Pel mededeelde, ligt het in de bedoeling de schoolverlatersactie uit te breiden tot alle eindopleidingen.' ook de niet-christelUke scholen. Op kor te termijn wil men de christelijke huis houdscholen en detailhandelsscholen in schakelen en op langere termyn ook het voortgezet lager onderwys. Ter algemene vergadering bleek dat „Werkende Jeugd" nog steeds groeit. Met name de jeugd van boven de 16 Jaar waarvan men altyd zegt dat zij moeilijk te vangen is. toont steeds meer interesse. In totaal werden thans ongeveer 3500 jongeren via de plaatselijke clubs be reikt. waarvan de meeste in de leeftijd tussen de 16 en 20 j; grootte de groep 20—25 jarigen en daar na de jongsten van 1416 jaar. De afgevaardigden naar de algemene vergadering regelden zaterdag verschil lende huishoudelijke zaken. Zo besloot men by statutenwijziging voortaan maar eens in de twee jaar in algemene verga dering byeen te komen en om het andere jaar studiebyeenkomsten te organiseren. Voorts werd door de heer H. J. Mees een causerie gehouden over Nleuw-Gui- nea en voerde de heer C. J. van Mastrlgt voorzitter van het C.N.V. als gast het woord. Verschillende vertegenwoordigers van by het C.N.V. aangesloten bonden en van de jeugdbeweging ln Nederland woonden de vergadering in Hilversum bU. Hedenmorgen is op de begraafplaat» „Rhymhof" het stoffelyk oversohot van de opperwachtmeester G. Oosterbeek ter aarde besteld, die vrydag is omgekomen op de rijksweg tussen Leiden en Bode graven. Namens het korps werd er ge sproken door de districtscommandant L. J. Van der Meulen en namens de collega» de opperwachtmeester L. Goossen. Deputaties van de rykspolitie en ge meentepolitie bewezen de heer Ooster beek de laatste eer. Emissie J. Heybrock Op 8 december opent de Twentache Bank de inschrijving op f 600.000 5 in gewone aandelen converteerbare obli gaties Jean Heybroek k 100 met In- schrijvingsrecht op 1 obligatie voor 2 aandelen. Begin claimhandcl 1 december. Beursnotering wordt gevraagd. Aflossing geschiedt k pari ln 10 Jaarlijkse termijnen, 't eerst op 1 december 1067. Vervroegde af lossing is pas toegestaan op >1 januari 1963, van 1963/67 k 102 1968/72 k 101 vervolgens k 100 De obligaties zijn van 1 december 1962 t/m 30 november 1966 verwisselbaar. Voor 1 obligatie van f 1000 en f 500 contanten kan men een gewoon aandeel van f 1000 krijgen, dus tegen een conversiekoers van 150 wel ke door de directie tijdelijk of duurzaam kan worden verlaagd. Doel is vergroting en modernisering van do outillage orn d omzet te vermeerderen. Hiermede ts f 500.000 gemoeid. Van 1 december 1959 t/m 31 augustus 1960 is de omzet ruim 9 toegenomen, doch ook dc bedrijf», kosten stegen. Bedrijfsresultaten en di vidend (v.J. ll zullen vermoedelijk niet veranderen. Air Norit: SlatutcnwUziging met op algemene stemmen aangenomen, doch de heer G. E. van der Werff Sr. handhaafde zyn bezwaren tegen verho ging van het aandeel van directie en commissarissen in de overwinst en hij deed aantekenen dat hy geacht wenste te worden te hebben tegengestemd. Ontwerp Amsterdams stadhuis definitief De Amsterdamse wethouder voor da publieke werken, mr. G van 't Huil heeft dag meegedeeld, dat de ar- chïtecten prof. ir. J. F Berghoef en ir. J. J. M. Vegter op 1 mei 1961 het defini tieve onderwerp voor het nieuwe stadhui* 1 WatJerlo°P1«'n aan het gemeente- Hierna volgt in bestuur zullen aanbieden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 11