Johnson sprak MacMillan over Kennedy's program Woningnood kan in ons land worden opgeheven Jjh eett Ivotite, hij, „Vliegende brigade"" van de Navo op komst? Sun-tzu Schi-i Chia choe Dollar-reis bracht maar weinig op Marokko rouwt om Mauretanië Een geschenk om mee te geuren PRISMA GEEF iets voor de FIETS TOCH IS HET ZO! BOEKENHOEK s EMIGRATIE-PROPAGANDA De Kamers van Koophandel in Noord-Brabant wensen dat het misschien ongewilde, stimulerende en propagandistische karakter" aan de emigratiepo- litiek wordt ontnomen. In een adres aan de tweede Kamer wordt gesteld, dat de overheid zich voor dit moment dient te beperken tot objectieve voorlich ting aan hen die daar om vragen. Dus geen radiopraatjes, periodieken, pers- publikaties en ook geen algemene voorlichtingsavonden. Deze noodkreet van de Kamers van Koophandel ontstond door de situatie op de arbeidsmarkt. Het tekort aan arbeidskrachten in Noord-Brabant wordt voor 1960 geraamd op 3500 mannen en 2900 vrouwen in de nijverheids sector, en op 350 mannen en 1050 vrouwen in de dienstensector. In de jaren 1953 tot en met 1958 zijn uit Noord-Brabant geëmigreerd 3500 personen uit de sector industrie en bouwnijverheid en 3400 uit de dienstensector. EUROPEES PARLEMENT Prof. H. Furler, de Duitse voorzitter van het Europees parlement komt woensdag in Nederland. Voor zijn vertrek vrijdag zal hij door H.M. de Koningin op paleis Soestdijk worden ontvangen. Prof. Furler, die in maart Robert Schuman als voorzitter opvolgde, heeft de afgelopen weken bezoeken gebracht aan Parijs, Rome en Brussel. In Ne derland bezoekt Furler allereerst de voorzifters van Eerste en Tweede Ka mer. Donderdag gaat hij op bezoek bij premier De Quay en minister Luns. Vrijdag, na de ontvangst op paleis Soestdijk, zal hij in Den Dolder de lunch gebruiken met de heer C P. Hazenbosch, de Nederlandse vice- voorzitter van het Europees parlement. De verkozen vice-president van de Verenigde Staten Lyndon B. Johnson is in zijn land terugge keerd om Kennedy verslag uit te brengen van zyn gesprek met de Engelse premier MacMillan. Hy heeft hem verzekerd dat hy kan rekenen „op een nieuwe uitbar sting van Amerikaanse energie" als Kennedy op 20 jan. a.s. het Witte Huis zal binnentrekken. In dit ge sprek is tevens het programma van Kennedy aan de orde gekomen. Volgens welingelichte bronnen heeft Kennedy het volgende regeringspro gramma opgesteld: „Fiscale verantwoordelijkheid" in de Verenigde Staten om verplichtingen in het buitenland na te komen. Een wereldwijde campagne om te bewijzen dat het Amerikaansè of wes terse systeem de arbeiders meer ze kerheid kan verschaffen dan het com munisme. -g- Een uitbreiding van de sociale ze kerheden in de Verenigde Staten om als voorbeeld te dienen voor de rest van de wereld. Ondanks alle tegenstand van Marok ko is vannacht, om twaalf uur precies, de onafhankelijkheid van Mauretanië afgekondigd. Marokko had gesteld, dat Mauretanië tot gisteren Frans ge bied eens tot Marokko had behoord en had getracht door onderhandelingen met Frankrijk toestemming tot annex atie te verkrijgen. Marokko kreeg steun van Indonesië, Jordanië en Lybië, die in een resolutie do Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties verzochten aan te dringen op de door Marokko voorgestelde onder- handelingen met Frankrijk. De resolu tie werd door een amendement van India, overgenomen door Irak, tot min der krasse termen teruggebracht. Des ondanks bleek er tijdens een proefstem- ming in de politieke commissie geen meerderheid voor de resolutie te be staan. (39 stemmen tegen, 31 voor, 25 onthoudingen). Vandaag vierde Mauretanië feest en was er rouw in Marokko. In Nouak chott, de hoofdstad van Mauretanië, droeg de Franse premier Debré de sou- vereiniteit over en werd op alle gebou wen de nieuwe vlag gehesen; in Ma rokko gaf de regering opdracht tot slui ting van alle café'r en bioscopen. Er werden speciale gebeden gezegd voor de „terugkeer" van Mauretanië naar Marokko. Zeelieden verbrand in Suez-kanaal Zes Arabische zeelieden zijn levend verbrand, toen ruwe olie dat uit een onbekende tanker in het Suez-Kanaal was terechtgekomen, in brand vloog. Zij voeren rustig in een vissersbootje, toen ze werden overvallen door de vlammen en snel daarna hadden de vlammen het bootje al gegrepen. De olie, die zich over een afstand van 700 meter verspreidde, is volgens autoriteiten misschien afkomstig van een der tankers uit het convooi dat vandaag noordwaarts door het kanaal gevaren is. Het 21.121 ton metende Franse tankschip „Berenice" liep aan de grond toen het plotseling moest stoppen om het vuur te vermijden en na haar moesten er nog zes andere schepen blijven liggen. Twaalf vaartui gen van de brandweer hadden vier uur nodig om het vuur te doven. Zodra de „Berenice" vlot was, zou het verkeer door het kanaal weer nor maal kunnen, worden hervat. Socialistische partij verliest verkiezing De socialistische partij van premier Walter Nash, die nu drie jaar inNieuw- Zeeland aan de maoht is. heeft zaterdag bij de algemene verkiezingen een ne derlaag moeten incasseren. De socialis ten verloren zes van hun 41 zetels in het Huis van Afgevaardigden (totaal 80 ze. tels). De conservatieve Nationale Partij, die van 1949 tot 1957 aan de macht was. heeft nu weer met 45 zetels een meer derheid. Volledige steun aan de westerse bondgenoten, waar dit maar nodig is en in welke vorm dit maar wense lijk is. Senator Johnson heeft in grote lijnen Kennedy's toekomstige politiek uiteen gezet. Deze zou in het algemeen draaien om de spil van het anglo-amerikaanse bondgenootschap dat er op gericht moet zijn economische en politieke kracht te ontwikkelen, om grotere aantrekkings kracht te kunnen uitoefenen op de neu trale volkeren. Dollar-reis Tevens zijn in Washington de ver tegenwoordigers van de regering van Eisenhower teruggekeerd, die zeven hoofdsteden in Europa hebben bezocht om nieuwe wegen te vinden om de dollar een nieuwe injectie te geven. De Amerikaanse minister van finan ciën, Anderson, en de onderminister van buitenlandse zaken Dillon ver klaarden bij hun terugkeer naar aan leiding van hun besprekingen in Bonn dat „aan beide zijden de wil is getoond een hecht internationaal financieel sys teem te handhaven." Zoals bekend vroegen zij de Westduitse regering om 600 miljoen dollar ter be schikking te stellen voor onderhoud en legering van de Amerikaanse troepfen in Duitsland, om het dreigende Amerikaan se begrotingstekort te verlichten. De Westduitse regering heeft dit voor stel echter afgewezen omdat een bij drage, zoals Von Brentano, de Duitse minister van buitenlandse zaken, zater dagavond aan journalisten verklaarde, aan de legeringskosten herinnering zou oproepen aan de bezetting en daarom „psychologisch onverdraaglijk" is. Volgens de beide Amerikaanse rege ringsleiders hebben zij echter in Europa een voortreffelijke medewerking verkre gen en „het enige verschil van mening, waar wij van hoorden, lazen wfj in de kranten", zo deelden zij de pers mede. „Cubaanse opstand" in Caracas In de straten van Caracas werden za terdag en zondag tijdens heftige de monstraties tegen de Venezolaanse re gering van premier Betancourt twee personen door de politie neergeschoten. Ongeveer zeventig mensen werden ge wond. Volgens een verklaring van premier Betancourt werden de acties geleid door mensen, die in Venezuela 'een regiem wensen dat gelijk is aan dat van Castro op Cuba. De betoging begon zaterdag nogal onschuldig, maar zondag werd de politie genoodzaakt in te grijpen. Ge tracht werd het radiostation te bezet ten. De demonstranten beschikten over vuurwapens. In de straten werden grote, vuren ontstoken en werd het verkeer geheel gestremd. 9 Bij Recife in het oosten van Brazilië is een autobus op een godsdienstige processie ingereden. Er zouden min stens twintig doden en vele gewon den zijn. Professor Pen in Amsterdam Als het niet lukt de woningbouw vanuit het marktmechanisme over te hevelen naar het budgetmechanisme en men dus blijkbaar niet bereid is een offer te bren gen, laat men zich dan ook niet schuldig maken aan schijnheiligheid door steeds te praten over de woningnood als volks vijand nr. 1. Dit verwijt richtte de Groninger hoog leraar dr. J. Pen tot degenen die weige ren de woningbouw de noodzakelijke prioriteit te verlenen en toch, zoals hij zei, vooral in de verkiezingstijd de wo ningbouw te moeten bestrijden. Hij deed dit tijdens een zaterdagmiddag in het stedelijk museum te Amsterdam ge houden bijeenkomst van de stichting „Wonen". „De woningnood kan worden opgehe ven", zo meende prof. Pen, „als we maar willen, maar we geven blijkbaar de voorkeur aan auto's, sherry, voet balpool en belastingverlaging." Prof. Pen schonk uitvoerig aandacht aan de huidige behoeftevoorziening in onze maatschappij en hij somde enkele factoren op buiten de bouwnijverheid, die het woningtekort z.i. veroorzaken. De heersende ongelijke inkomensver deling rekende hij daar boe, hoewel be perkte inkomens volgens spreker econo misch onvermijdelijk zijn. „Als het ons ernst is met het woningprobleem, dan zullen we ook iets moeten doen", zo meende prof. Pen, die onder meer als mogelijkheden noemde een betere inko mensverdeling, de woningbouw aanpas sen aan het budgetmechanisme en, door subsidiëring, prioriteit verlenen aan de woningbouw. Aan de beweerde geringe elasticiteit van de bouwcapaciteit wegens het tekort aan arbeidskrachten geloofde prof. Pen niet. „Als we hiet onderhouden van woningen door premiëring stimu leren, belemmeren we de nieuwbouw."i „En als er geen arbeiders zijn te vin den, dan zullen we de huizen in de Een Russische ingenieur is van oordeel, dat een woud in Siberië waar in 1908 een meteoriet is te rechtgekomen, thans bo men heeft die ongeveer acht maal sneller gegroeid zijn dan andere bomen. Hij schrijft dit toe aan de ontploffing, waarmee de val van een meteoriet ge paard ging en die volgens hem ongeveer de kracht moet hebben gehad van de gelijktijdige explosie van duizend kernbommen. John Rankin, voorma lig lid van het Amerikaan se congres die tot 1952 ge durende zestien achtereen volgende ambtstermijnen van twee jaar zitting had in het Huis van Afgevaar digden, is zondag op 78- jarige leeftijd in Tunpeio (Mississippi) overleden. Hij was een felle tegenstander van rassenintegratie en een vijand van negers, jo den, vakbonden en commu nisten en Hollywood noem de hij: „Het grootste broei nest voor ondermijnende activiteit in de V.S." De Italiaanse plaats Via Rcgglo wordt geteisterd door een vliegenplaag. In sommige straten, waar dc winkeliers hun winkels hebben moeten sluiten, wordt dc zon letterlijk ver duisterd door dichte zwer men. Zaterdag zijn in Enge land opnieuw gevallen van mond- en klauwzeer gesig naleerd. Sinds het uitbre ken van de epidemie drie weken geleden, zijn reeds 35.000 stuks vee geslacht om te trachten uitbreiding van de ziekte te voorko men. In de Westduitse zieken huizen zijn meer dan twee duizend assistent-dokters tekort, aldus heeft de or ganisatie der Duitse zie kenhuizen vastgesteld. Hiermede reageerde ze op een verklaring, die onlangs door de Westduitse artsen kamer is uitgegeven en waarin de studie in de medicijnen werd ontraden. De gemeenteraad van de Engelse plaats Bedford heeft zich uitgesproken tegen de komst van 200 Italiaanse ar beiders, die door een plaat selijke steenfabriek waren aangetrokken. Ter verkla ring van dit besluit zei bur gemeester Randall, dat „een redelijke Brit het niet kan waarderen, dat een Italiaan op straat zingt als hij om half zeven 's morgens naar zijn werk gaat". In Bedford wonen al 5.000 Italianen, dat wil zeggen dat een van de vijftien inwoners een Ita liaan is. Mevrouw Gloria Pereira moet vijf dagen naar de ge vangenis omdat haar auto het zitvlak uit de broek van een politieman gescheurd had; bovendien moet ze voor hem een nieuwe broek ko pen. De politieman,. Edward Neville, vertelde dat hij be zig was een automobilist aan- wijzigingen te geven, toen mevrouw Pereira in haar sportwagen voorbijraasde en een portierhandle hem in zijn broek greep. Een colle ga wist haar te arresteren. Een jury heeft haar op 1 no vember veroordeeld wegens dronkenschap en doldriest rijden. Zaterdag veroordeel de de rechter haar tot ge noemde gevangenisstraf en 250 dollar boete. Het Franse ministerie van volksgezondheid is, naar aanleiding van de constate ring dat jaarlijks twee mil joen ton as op Parijs neer daalt, van plan een' campag ne tegen de verontreiniging van de lucht te beginnen. Men wil onder andere rook- loze zones instellen, terwijl er ook wordt gedacht aan een wijziging in de wegen verkeerswet in die zin, dat motorrijtuigen worden uitge rust met apparaten om de verspreiding van schadelijke gassen tegen te gaan. Op de poort van de sy nagoge te Germiston, bij Jo hannesburg, hebben onbe kenden in de nacht van vrij dag op zaterdag vijf haken kruisen gekladderd. Het Russische blad „Prawda" meldt dat nabij Moskou een nieuw vliegveld wordt aangelegd dat een der modernste ter wereld zal worden. Er zullen veer tien toestellen van de typen ..TU-104" en „TU-114" tege lijk kunnen opstijgen of lan den. Radio Moskou heeft be kend gemaakt, dat Russi sche geleerden met behulp van een zender van 265 Ki lowatt radarseinen naar de planeet Venus hebben ge zonden en deze seinen met een hypergevoelige ontvan ger hebben terugontvangen. In een voorstad van Moskou zijn de werkzaam heden begonnen voor een krachtstation dat een der grootste ter wereld zal wor den, aldus meldt het Sow- jetpersagentschap Tass. De bouw zal ongeveer 26 maan den duren. Door de opbrengst van speciale postzegels. de vluchtelingenserie, kan Suri name ruim 30.000 storten in het fonds van de Verenig de Naties voor de vluchte lingen. In Suriname werden 45.800 series, bestaande uit twee zegels met toeslagen van 4 en 5 cent, verkocht. In het buitenland kochten verzamelaars meer dan 126.000 series van deze Su rinaamse zegels. In Esch (N.B.) is weer een groot Romeins graf ont dekt. Het graf is 3 x 3Vz me ter en men veronderstelt dat het rijke vondsten zal opleveren, die in hun geheel naar het laboratorium van de rijksdienst voor het oud heidkundig bodemonderzoek in Amersfoort zullen worden gebracht. Het is in Esch de zevende maal dat resten van een dergelijk graf zijn ont dekt. Aan het Groninger mu seum vervoegde zich zater dag een groep plechtstatig uitziende leden van de eer stejaarsclub „De blauwe kater" van een Groninger studentencorps. Hun woord voerder bood de directeur van het museum, de heer W. J. de Gruyter, een mummie aan, „een vondst van de bekende hoogleraar prof. V. A. P. de Cat, ge daan tijdens door hem ver richte opgravingswerkzaam heden bij het Assoeanpro- ject in het Niildal in Egyp te". De mummie leek be- driegelijk echt. Dc direc teur dankte voor deze unie ke schenking en bood de he ren een glaasje geestrijk vocht aan. Toen de glazen werden geheven, sprak, tot onsteltenis van de heer de Gruyter de mummie. en vroeg eveneens om een glas sherry. fabriek moeten gaan produceren", zo meende spreker. In de fabriek De hoogleraar voorspelde de Industriële bouw een grote toekomst. Naar zyn me ning kan pre-fabricage van nog grotere eenheden de oplossing van het woning probleem naderbij brengen. Prof. Pen, die zich afvroeg waarom de rationalisatie in de bouwnijverheid zo traag verloopt, meende dat een oplossing van het pro bleem niet mogelijk is, zolang kosten en opbrengst blijven regeren.. Het offer om het plafond van honderd duizend woningen per jaar met dertigdui zend te doorbreken, wanneer de woning bouw in het budget-mechanisme wordt ondergebracht, becijferde hij op een miljard gulden, oftewel twee en een half procent van ons huidige nationale inko men. „Dat bfetekent dat we de groei van ons nationale inkomen voor een half jaar moeten prijsgeven. Er zullen dan Parlementariërs aanvaardden resoluties F\E parlementsleden van de Na- vo-landen, die in Parijs bijeen zijn geweest, hebben in een slot- resolutie het plan van generaal Norstad, de Navo-opperbevelheb- ber in Europa, om de verdragsor ganisatie politieke zeggenschap te geven over het gebruik van atoom wapens, volledig gesteund. Zij ad viseerden een „vliegende brigade" in het leven te roepen, welke be schikken moet over kernwapens om elke bedreiging het hoofd te kunnen bieden. In andere resoluties is aangedrongen op grotere samenwerking bij de ontwik keling en produktie van wapens en op grotere economische samenwerking tus sen de Navo-landen. De resoluties zijn de Navo-raad, die binnenkort bijeen komt, voorgelegd. Men mag aannemen, dat ze daarna door de regeringen der vijftien Navo-mogendheden bestudeerd zullen worden. De secretaris-generaal van de Navo, Spaak, zal zich persoonlijk inzetten zo werd vernomen voor de realisering van de plannen, waarbij de kernwapens onder gezamenlijk beheer van de Navo- landen zouden komen te staan, die over het gebruik ervan een gezamenlijke be- slissing zouden moeten nemen inplaat* van de Ver. Staten alleen. De Navo zou geen bevoegdheid krijgen ten aanzien van de Amerikaanse kernwapens, welke niet onder de Navo als zodanig vallen. Spaak zou In Washington de steun heb ben gekregen van de Amerikaanse mi nisteries van defensie en buitenlandse zaken. Verkiezingsuitslag van Texas betwist Thed Hutcheson, voorzitter van de republikeinse partij, afdeling Texas, heeft meegedeeld dat zijn partij de uitslag van de presidentsverkiezing in Texas zal betwisten. De republikeinen in Texas hebben beweerd dat men inconsequent is ge weest bij de beoordeling van het al of niet geldig zijn van bepaalde stemmen. Verleden week heeft men tevergeefs gepoogd de kiesraad van hun staat en de procureur-generaal te bewegen een onderzoek in te stellen naar hun aan klacht dat in Texas 100.000 stemmen niet geteld zijn. Vrijdag heeft de kiesraad de demo craten officieel tot overwinnaars uit geroepen met een verschil van 46.233 stemmen waardoor Kennedy de 24 kiesmannen van Texas krijgt toege wezen. Hoewel in enkele staten de defini tieve uitslag nog niet bekend is, heeft de perschef van John Kennedy mee gedeeld, dat deze zich niet in het minst bezorgd maakt Problemen Inmiddels heeft Senator Fullbright, voorzitter van de Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, die met de nieuwe Amerikaanse vice-president Johnson uit Londen in Washington is teruggekeerd, verklaard te betwijfelen, of de problemen, welke verbonden zijn aan de omvorming van de Navo tot een atoommacht, snel opgelost zullen wor den. Het gaat hier z.i. om een zeer in gewikkeld stuk wetgeving, dat door de nieuwe Amerikaanse regering zal moeten worden bekeken. Volgens een bericht In het Britse blad Daily Express heeft de Engelse regering plannen voor een fusie van de hoofd macht der Britse gevechtsvliegtuigen met Westduitse. Nederlandse, Belglsehe en andere Europese eenheden. Waarschijnlijk wordt hiermee gedoeld op een nadere uitwerking van een deel van het plan- Nors tad. Het blad voegt aan zijn mededelingen toe, dat, wanneer de zaak doorgaat, hon derden Britse toestellen alsmede batte rijen van Britse Bloodhoundraketten onder toezicht zullen komen te staan van Norstad. De eerste fase (opneming van Britse jagers in een gemeenschappe lijk Navo-systeem van controle vanuit de lucht) zou al in een gevorderd stadium zjjn. Advertentie Speelgoed dat aardig tikt is goed voor de kinderkamer. Maar u bent uitsluitend gediend met een absoluut betrouwbaar advies van een betrouwbaar vakman... uw eigen horloger! het goede Anker-horloge i In haar woning in Hancock (New Hampshire) is gisteren in de leeftijd van 88 jaar overleden mevrouw Lilla Upton. Men vermoedt dat deze vrouw die sinds lange tijd weduwe is. een breirecord heeft gevestigd. In de tweede wereldoorlog breide zij per week een sweater voor het oorlogs hulpwerk en sinds de oorlog heeft zij via een hulporganisatie 450 zelfgebrei de halsdoeken naar behoeftigen in En geland gezonden. onder meer staatsfabrieken moeten ko men, waarin de huizen worden vervaar digd en de industriële bouw mag natuur lijk niet door patenten worden gestuit". Prof. Pen was ervan overtuigd, dat er bezwaren zullen zijn tegen dergelijke staatsfabrieken, maar die bezwaren zijn er volgens hem ook tegen de woning nood. Een staatssocialistisch plan? „Misschien wel", zei Prof. Pen, „maar dat kan men ook zeggen van ir. Maris en zijn Delta werken-plan". 457) B\j het beschouwen van de uitvinding van de boekdrukkunst hebben we ons de opmerking ver oorloofd, dat de boekdrukkunst eigenlijk is aangevangen by het blok boek en dat ieder doelmatig wer kend man de volgende stap naar de losse letter, dus naar de typografie, had kunnen zetten. Een treffend be- wÜ8 voor deze bewering werd ge leverd door Yoeng-lo, keizer van de Li dynastie, die in 1402 de Koreaanse troon beklom. Het moet een monarch geweest zyn met een grote belang stelling voor wetenschap en cultuur, want hy wilde alle handschriften welke reeds verschenen waren, in druk doen verschynen opdat een leder daarvan in brede kring zou kunnen kennis nemen. „Aangezien zo redeneerde de kei zer de blokboe ken meestal verre van volmaakt zyn en het bovendien onmogeiyk is met het het blok-pro- cédé alle bestaande geschriften te druk ken. zo dienen alle (toen nog: Chinese) schrifttekens in koper te worden vervaardigd, zodat alle teksten waarop ik de hand kan leggen, kunnen worden gedrukt en vermenigvuldigd". U ziet. toen Zyne Majesteit tol de ontdekking kwam hoe tydrovend het was cén pagina tekst in hout uit te snijden en dat hy zich realiseerde welk een enorme tyd het zou vergen al die miljoenen bladzyden, welke nog ongedrukt waren, op deze wijze te vermenigvuldigen, gaf hy géén order om de boekdrukkunst uit te vinden, doch hy dééd die uitvinding op hetzelfde moment dat hy haar uitsprak gciyk wij van een practisch mens verwacht hadden. Nu moet hierby wel worden op gemerkt, dat het veel logischer schynt om op het idee te komen met losse Chinese tekens te drukken welke tekens immers een gehéél woord of begrip omvatten, dan om dezelfde inval te krygen met betrek king tot onze lettertekens. Hoe dit ook zy, in korte tyd wer den op last van Yoeng-lo enige hon derdduizenden tekens in koper ge goten, zodat het drukken op grote schaal een aanvang kon nemen. Op deze wyze kwam ais eerste tot stand het werk „Sun-tzu Schi-i Chia choe". In welk voorwoord het verhaal van de uitvinding van het gebruik van losse tekens staat opgetekend. Dat was in het jaar 1409. dus een halve eeuw vóór het Westen deze werkwyze ging toepassen. Eeriykheidshalve mogen we niet on vermeld laten, dat sommige onderzoe kers het niet uitge sloten achten dat in Korea reeds geruime tyd vóór de regering van Yoeng-lo met losse tekens werd gedrukt. Verschillende gegevens zouden in die richting wy- zen, doch zekerheid bestaat hierom trent niet en het zou ons te veel in finesses voeren hierop dieper in te gaan. Vóór we nu gaan spreken over een succesvol uitvinder, moeten we u eens laten kennismaken met metaal dat de vreemdsoortige eigenschap vertoont te kunnen zweven geiyk een ballonnetje uit de bazaar. Daarover een volgende keer. Vloeistof, door André Kuyten. Uitga ve Ad. Donker, Rotterdam. De jonge schrijver geeft in dit debuut een beeld van jonge mensen in de grote stad. Anks tweede jaar, door H. Henszen Veenland. Uitgave W. D. Meinema N.V., Delft. Dit meisjesboek werd door de uitgever opgenomen in zijn se rie Mei-pockets. Illustraties Adri Alin- do. Het oog van Horus, door P. de Zeeuw JGzn. Uitgave VV. D. Meinema N.V., Delft. Een detectiveverhaal, spelend in het Egypte van de eerste eeuw. Geïl lustreerd door Menno. Serie Mei pockets. Rots der zeven winden, door Gerri- van Heerde. Uitgave W. D. Meinem? N.V., Delft. De avontuurlijke geschie denis van Portugese jongens, die voor de Algerijnse koopvaardij werden ge ronseld. Meipocket. Illustraties Joes»* Dekker. De pelgrimstocht der mensheid. Uit gave W. de Haan, Zeist. In deze geïl lustreerde wereldgeschiedenis ontvin gen de vijfde druk van deel III (bloc - tijd van het absolutisme^, .bewerl t door dr. H. A. Enno van Gelder, prr dr. P. Geyl en dr. J. S. Bartstra, ide-1 van deel IV (revolutie, restauratie, beralisme), bewerkt door dr. J. Bartstra en dr. J. W. Berkelbach van der Sprenkel, en idem van deel V (de moderne tijd), bewerkt door prof. dr. C. D. J. Brandt. Het ene nodige, een woord voor Ka tholiek Nederland, door Gerard Brom, derde druk. Uitgave N.V. De Tijd. Am sterdam. Een uiterst gevoelig geschre ven boekje, waaruit wij reeds iets heb ben overgenomen en dat de herinnering levend houdt aan een groot man. De mens, door dr. K. J. Kraan, ds. E. Pijlman, dr. B. Rietveld, drs. G. N. Lammens en ds. H. J. Kouwenhoven. Uitgave J. H. Kok N.V.. Kampen. Dit boekje bevat de tekst van lezingen, ge houden voor het Comité Levensvragen te Rotterdam. Zeer lezenswaard. Kerk en Muze, door Frits Mehrtens. Uitgave Boekencentrum N.V., 's-Gra- venhage. Onze lezers kennen de schrij ver reeds door zijn medewerking aan onze gastenrubriek. Lezing van dit mooie boekje zij alle belangstellenden hartelijk aanbevolen. James Dean en onze jeugd, door Xa- vier Grall. Uitgave Lannoo, Tielt/Dcn Haag. Van dit boekje, in vertaling van M. J. L. van Nierop, is hiermede de tweede druk verschenen. De mythe van Marlon Brando, door Jos Welis. Uitgave Lannoo. Tielt-Den Haag. Documentatie over de bekende filmster. Aimé Duval en het religieuze chan son, door Johan de Roey. Uitgave Lan noo, Tielt/Den Haag. Het religieuze chanson staat in dc belangstelling. Reeds daarom is dit boekje, waarvoor Jules de Corte een voorwoord schreef, de aandacht waard. Nikita Kroesjtsjev, de tweede revolu tie, door Mark Grammens. Uitgave Lannoo. Tielt/Den Haag. Het is nuttig, zich een beeld te vormen van de nieu we Russische leider. Dit boekje kan daarbij helpen. Avontuur in Noord en Zuid. door Ronald Ross. Uitgave Lannoo, Tielt/Den Haag. Hier zijn. in vertaling uit het Duits van Jean H. P. Jacobs, „verha len uit alle windstreken" bijeenge bracht. Open kaart met de dokter, door Jan Andriessen. Uitgave Bigot Sc Van Ros- sum N.V.. Blaricum. Grappige en luch tige opmerkingen over een toch wel ern stig onderwerp. Geestige illustraties van Hans Lambregts. Waarom nu juist het Christendom? door prof. dr. H. Kraemer. Uitgave G. F. Callenbach N.V.. Nijkcrk. Weinigen zullen beter dan deze schrijver bekiwaam zijn tot voorlichting over de verhouding van het christendom tot dc andere gods diensten. Deze publicatie betekent een waardevolle aanvulling van al hetgeen Kraemer ons rpeds heeft gegeven. Nacht op de fjord, door Frits Huël. Uitgave H. P. Leopold N.V., Den Haag. Dit boek is een nieuw bewijs, dat Huël zich heeft ontwikkeld tot een onzer bes te eigentijdse auteurs, even knap als sober. De tafel van twee. door Victor Spoor. Uitgave N.V. De Tijdstroom. Lochcm. Merkwaardige en sterke proeve van het kunnen van deze schrijver.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5