Er werd onder meer aandacht geschonken bouw van woningen, ziekenhuis aan en een bejaardencentrum Alphens raad besprak vandaag begrotingen Over de sluitingstijden van cafés op zondag Wat Bentliuizer raad morgen krijgt te bespreken Y eilingoverzicht MEL WE LEIDSCHE COURANT 4 MAANDAG 28 NOVEMBER 19^ GEVRAAGD PARTS-BOY Werkzaamheden bestaan uit hulp voor magazijnmeester en het uitreiken van •onderdelen aan monteurs, en een Leerling-Monteur om opgeleid te worden in het autovak. BINK'S AUTOBEDRIJF Thorbeckestraat, Tel. 2464. Alphen a. d. R. 1VE GEMEENTERAAD van Alphen aan den Rijn is vandaag bijeen ge- weest voor de behandeling van de begrotingen 1961. De vergadering begon hedenmorgen negen uur, de verwachting was. dat de voorzitter ongeveer 5 uur hedenmiddag de hamer voor het laatst zou laten vallen. Eerst is de gebruikelijke maandelijkse agenda afgewerkt, waarover elders meer. Aan de vaststelling van de bedriifsbegrotingen en de gemeente begroting in onderdelen, gingen algemene beschouwingen vooraf, waarin het plaatselijke leven werd bezien. Voor de Chr Historische raadstnct.e j„an hun medelid delen, dan kunnen ziekte verhinderd was. Voor de samen-1 houden. stelling der begroting, ongetwijfeld een- Na deze pittige tirade besloot spr.: Ik werk dat veel hoofdbrekens kost. bracht hoop dat 1961 een goed jaar moge wor- spreker B. en W de secretaris en amb-|den. grote toewijzing van woningen geen tenaren dank. Hij constateerde, dat de over«>par-*n a-be dsmarkt cn dat het ons belangstelling voor de steeds groeiende allen onder Gods zegen gegeven moge gemeentezaken bij de burgerij niet groot is, maar men wordt er toch mee in kennis gesteld door steeds groter v. or dende totaalcijfers en de uitbouw der gemeente. Grote sommen gelds zijn hier voor nodig en in dit verband noemde de heer Gesman de financiële verhouding rijk en gemeente. Het voor 1961 geraamde nadelige saldo op de gemeentebegroting f 237.000, kon door een iets verhoog de uitkering van het rijk en een aanspreken van de reserve-saldf (tot een bedraa van f 37 eoo» worden ;e- ruggebracht tot f 98 000. Door de mededeling van het departement kre gen wij. aldus de heer Gesman. een. wat duidelijker beeld van onze fi nanciën en zijn wij van het tekort niet geschrokken. De tekorten gaan overigens in dalende lijn en als wij bedenken, wat allemaal tot stand is gekomen, waarvoor, door de grote Investeringen ook hogere afschrij vingen plaats moeten hebben, spreekt de daling pas goed aan. Na aandacht geschonken te hebben aan de nieuwe regeling voor de finan ciële verhouding rijk en gemeenten, die voor Alphen aan den Rijn niet voordelig is en waarin wordt gevraagd, dat de ge meenten zelf ook de bronnen diep aan boren. zei spreker dat Alphen hieraan reeds tegemoetkomt door de verhogin gen van de straat- en rioolbelasting, die f 133.000 meer zullen geven worden hieraan mede te werken. Teleurgesteld De Anti-Revolutionaire woordvoerder, de heer W. Geerlof, had. met alle waar dering voor de vroegtijdige toezending der begrotingen, graag wat meer ruimte gezien tussen de toezending van de ant woorden op vragen bij het afdelingson- derzoek en deze vergadering. Waarde ring had hij ook voor de voortvarend heid van het college bij de ontwikkeling der gemeente, met name ten opzichte van de industriële uitbreiding. Uiteraard kunnen personeelspro blemen ontstaan, en ln nauw ver band daarmee woningperikelen. Kan een ruimere woningtoewijzing hier mee in verband tegemoet worden gezien? Doen de Industrlën zelf Iets op dit gebied? Het antwoord van het gemeentebestuur, dat er op dit punt 6een contuci i» mei ue industrieën, heeft spreker teleurgesteld. Uitvoerig stond spreker sfil bij het wo ningvraagstuk. Van de 500 ingeschreven woningzoekenden zijn er 120 boven de Ieeiujn van 30 jaar. leieuroieumg wer., uitgesproken over de trage toewijzing van qc redering bij oe pic.niebouw al if' op dit moment voor 354 woningen pre mie toegezegd. Daar er grote animo be staal voor het eigen-wonmgbezit (een voorbeeld van bezitsvorming;kan, al dus de heer Geerlof, hieruit de conclusie Spreker noemde het een verheugend Betrokken worden, dat een groot aantal feit. dat de water- en Uchtberirijven in mensen net ge»o m©i zorg weet ataat zijn van de winst een deel af te1 'e besteden staan aan de algemene middelen, om af 1'et 's 0011 in dit afgelopen jaar opge te schrijven op investeringen. Het is ver- vall,en- dat er- naas» verkwistende, ook heugend dat deze bedrijven thans be- *'ee| Jongeren, met name onder de ar- hoorlijk lopen en een woord van lof be'dende stand, zyn. die letten op de toe voor het personeel is hier zeker op zijn komst- Spr. had hier grote waardering plaats. De heer Gesman wees er echter VOQl cn aJs men dan de bouw van wo- op, dat nieuwe investeringen nodig zul-"mgwetwoningcn terug wil dringen, waar len zijn. in verband met de drinkwater- veel voor te zeggen is. had hij toch gro- tere verwachtingen ten opzichte van de premiebouw, voornamelijk wel voor de in-s.oraagkrachtige meniën; voor nen is de bouw in de vrije sector een totale voorziening. Woningbouw Wat de woningbouw betreft, zeer teleurstellend noemde spreker dc toewijzing van woningwetwoningen. Zestig in een jaar, met 500 woning zoekenden, is een druppel op een gloeiende plaat. De regering dringt wel aan op eigen woningbezit en dat wordt voor velen al mogelijk ge maakt door de particuliere bouw ondernemingen, maar er komen hier nieuwe ondernemingen, die werkne mers moeten hebben en het aantal woningzoekenden zal wellicht spoe dig hoger worden. Wij zijn overtuigd, dat het college doet wat het kan. Er is terecht opgemerkt, dat. als er wordt aangedrongen op goedkope re woningen, dit minder gerief zal betekenen. Wat de afkeuring van woningen be treft. waarschuwde de heer Gesman dit zeer spaarzaam te doen en in overleg met de eigenaar. Het is zo gemakkeliik een woning af te keuren, maar het on derbrengen van de be«-"- meeste gevallen zeer moeilijk, ook om dat de huurprijs vaak een bezwaar i«. De heer Gesman sprak de wens uit dat het college met kracht zal doorwer ken aan de mogelijkheden tot industria lisatie De verdere voorbereiding van het uitbreidingsplan-Noord moet door gaan opdat er voldoende grond i« dit wordt aangevraagd. Als spreker de Ka merverslagen goed heeft begrepen, is re gering noch volksvertegenwoordiging enthousiast voor het plan-Wilsveen ter vaststellen, wat een gemeentebelang is. Een sluitende begroting moet het streven zijn en wie weet' Van de verschillende vraagstukken, die de aandacht vragen, noemde spreker de volkshuisvesting het zwarte teken aan de wand. Spr. onderschreef de mening van het college, dat het huidige tempo, waarmee de nrem'«toew"Tln<ren afkomen, teleurstellend Is. Het college, daarvan is spreker overtuigd, doet wat het kan. De heer Ruyssenaars constateerde ook met voldoening een gunstiger begro- tingsbeeld. Maar hij becijferde een schuld van 34.768.400 of 1400 per in woner. Dat het noodzakelijk zal zijn om een verdere verstoring van het even wicht op de gewone dienst van de be groting te voorkomen, stond voor spre ker vast; hij verwacht niet. dat Alphen aan den Rijn. dat zich vele, zeer vele uit gaven moet getroosten voor industriaii- maar hier .taai men mei de rue lr,rn de! 'a'ie gfcal 6 een bijzondere uitkering uit het ge- i meentefonds. B. en W. zullen, zodra dit Spr. vroeg er. hoewel hij stellig geen j mogelijk is. de nodige stappen moeten oorstander is van krotwoningen, aan dacht voor. nauwlettend toe te zien. datj woningen, die niet meer aan alle eisen voldoen, voorlopig bewaard worden voor gehele ondergang. Tal van gezinnen zou den tevreden zijn. als zij slechts iets had den om te bewonen. De heer v. d. Lee noemde het beslist zorgelijk, dat zoveel doen. Wat de woningbouw betreft zei de KVP-afgevaardigde. dat hy overtuigd is, dat een huurprijs van 14 tot 17 per week voor de tegenwoordige bouw niet te hoog ls. Het bouwen van goedkope woningen met verminderd woongerlef moet toch ernstig bezien worden, want jonge levens, waaruit toch weer. naar dehet loon van de meeste arbeiders Scheppingsorde. I-.er'" cn mar"" an-iii; Alphen blijft aan schoon geld gemiddeld gebouwd moeten worden, niet zelfstandig*! beneden de 85 per weck. kunnen wonen zodat velen soms moede loos door het leven gaan. Wij. die nog een goede woning hebben, verstaan niet half de ellende, die er heerst op dit ge bied. Spreker stond vervolgens stil bij de omvangrijke taak voor de dienst van ge meentewerken (rioolwaterzuivering ha venplan enz.) en waarschuwde tegen overbelasting. Hij betreurde het dat niet een meer concrete toezegging kon worden gedaan over de verbetering van de Ouds- hoornseweg. en dat het centrum 'noord zijde P. Doelmanstraat) nog steeds een aanfluiting is Wat het bejaardencentrum betreft, er zijn weer nieuwe moeilijkheden. Overal kan men tot deze bouw komen, in onze gemeente niet. terwijl de behoefte er aan voor de bejaarden zo groot is. Zedeloosheid Rijnhaven De overweging om de Rijnhaven uit te breiden, ici^.ij^i spieiteia belangstelling voor deze omgeving geeft er bljjk van, dat de aanleg een goed raadsbesluit was. De bebouwing van ue Pieter Doelmanstraat tworot de nog openliggende zijde bebouwd of wordt dit parkeer terrein.' vroeg spr.). ue bouw (die vooral wat kleuterscholen en gymnastieklokalen betreft langzaam gaal) kunnen voor kleuterloxalen geen houten directieketen worden aan gekocht? en de aanleg van de sport velden, mede in verband met de ruimte nood van de chr. technische scnooi, naa- den de aandacht van de heer Gesman. Ook de verkeersperikelen in de Van Mandersloostraat en Hooltstraat en de oplossin-g aaarvan roerae n.j «„n. Dat de plannen voor hel zieken huis in zo ver gevorderd stadium zgn. verheugde spreker en aan ae voorzitter werd dank gebracht voor zyn bemoeiingen ais bcsiuursud aer vereniging. Met het mnlwooru op ue vraag betreffende de verhouding dienst van sociale zakengemeente zei de heer Gesman zich wel te kun nen verenigen. Maar het doet ons leed als men zijn mond open doet om iets van cieze uieusi te zeggen, als men soms hel antwoorn hoort: wij zijn autonoom, cn het komt er op neer: waar bemoeit ae raad zich mee. Dit heeft vorig jaar een lid van onze fractie ondervonden en in de laatst gehouden raadsvergadering werd spre- *er net slacfttoiicr ik Kan nu wei uri- gen. dat ik mij hierdoor zeer gegriefd fcovoel. alous ae heer Uisinu... het tegenover de publieke opinie zo ge steld is, dat ik niets voor de werknemers van de sociale werkplaats voet. Wij zouden hier klare wijn ge- te honken willen hebben. Wij zouden het zeer op priji stellen van de leden van de Commissie van Sociale Za ken te vernemen of z\j de zienswijze mogelijkheid. Onbewoonbaar Ten opzichte van het onbewoonbaar verklaren, wilde de heer Geerlof nog maals de opmerking maken, dat er huis eigenaren zijn, die daar bewust of onbe wust aan meewerken. Wat zouden vele woningen in onderling overleg gerieflij ker te bewonen zijn en nog vele jaren meegaan, temeer daar het veelal mensen met lagere inkomens zijn, die hier nog verantwoord wonen. De heer Geerlof, die ook aandacht had geschonken aan het financiële aspect der gemeente, sprak ook over de moeilijkheden voor de wethouder van onderwijs, inzake scholenbouw, met name kleuterscholen. De Chr. technische school had de aandacht, waarbij spreker terloops aanroerde, dat het stichtingsbestuur een tijde lijke oplossing zoekt. Over de bouw van het bejaardencen trum en de gang van zaken daaromheen, was spreker zeer teleurgesteld Alphen heeft hier een grote achterstand. De be staande gelegenheden beantwoorden niet meer aan de eisen. Men schikt zich. maar ze zijn zeer primitief! Wel vragen velen zich af of men de pensionprys zal kunnen betalen. Maar als men zelf zorg zaam is geweest, mag men aangeboden hulp dankbaar aanvaarden. Tot oordelen bevoegd Dat in het komende jaar de bouw van een nieuwe werkplaats voor minder-valide arbeiders zal plaats vinden, heeft de A.R. raadsfractie verheugd. Dat hierover in de laatste raadsvergadering een minder ge wenste discussie ontstond tussen de heren Gesman en Ruijssenaars, vond spr. minder juist. Hij stelde er prijs op te verklaren, dat de vragen van de heer Gesman door hem objectief waren, waarbij hij in het midden wilde laten of versobering zoals de heer Gesman toen noemde) mogelijk was. Maar wij moeten van elkaar kunnen verdragen dat dit gevraagd wordt, vooral als men persoonlijk tot oordelen bevoegd is. Niet in het minst heeft spreker kunnen bemer ken, dat de heer Gesman een aanval pleegde op dit gebouw, omdat het een werkplaats betrof voor minder- valide mensen. Anders had spreker ook stellig de heer Gesman van re pliek gediend. Hij meende, dat de heer Ruyssenaars zijn opmerking beter achterwege had kunnen laten. "Spreker wierp ten slotte nog een blik op allerlei zaken die in de toekomst aan dacht vragen Wij weten, aldus spr. tol het college, dat u uw werk ziet als door God u opgedragen. Deze wetenschap kan Spr. hoopt van harte, dat 1961 meer duidelijkheid zal brengen over de bouw van een ziekenhuis. We kunnen alleen maar ae wens uitspreken dat in 1961 zulk een kostelijke inrichting tot stand zal komen. De neer Van der Lee besloot met een vriendelijk verzoek, rakende het zwem men in openbaar water, wat toch veroo- den is. Bij mooi zomerweer is het soms niet te doen een zekere openbare weg te passeren. De zedeloosheid wordt in de hand gewerkt en ook de dag des Heren wordt dan iri dubbele mate ontheiiiga. Hier ligt naar sprekers beginsel, een taak voor de overheid als dienaresse Gods. gedachtig aan het Schriftwoord: Gerech- ugheid vernoogt een volk, maar de zonde is een schandvlek der natiën. Ook de heer J. C. Duin, woordvoer der van de fractie van de Partij van de Arbeid, betrok eerst de financiële aspecten in zijn beschouwing. Aangezien landsregering en wetgever er bij herhaling blijk van geven onmach- tig te zijn, aldus spreker, een bëvredi-i gende regeling te vinden voor een bestel, waarin de gemeenten, met behoud van de gewenste zelfstandigheid zodanige financiële armslag hebben, dat zij haar 20e eeuwse verzorgingstaak zonder al te veel inmenging van Hogerhand kunnen uitvoeren, is het niet te verwonderen, dat in gemeentelijke kring meer de resul taten dan de financiële consequenties tel len. •Jie resultaten, waarvan spreker een opsomming gaf, geven in velerlei op zicht reden tot voldoening, meent de P. v. d. A.-fractie. Als er geen al te grote onverwachte tegenslagen komen. Jijkt niets de ontwikkeling van Alphen aan den Rijn tot een krachtig centrum m dit gewest meer te kunnen tegenhouden. Voor de velerlei bemoeiingen van het college in dit verband, heeft de fractie veel waardering. Spr. bepleitte voorts de bouw van wo ningen voor grote gezinnen. Het is wen- seüjk. dat B. en W. de woningbouwver enigingen stimuleren, bij het opstellen der plannen 10 pet voor grote woningen te reserveren. Vooral met de slaapgele genheid is het vaak droevig gesteld. Spreker vroeg bij voorbaat medewerking voor een bouwplan van een instelling t. Aarlanderveen. Niet voldaan Over de. gang van zaken bij het onder wijs zei spreker, dat zijn fractie tevre den, doch niet voldaan is. De vergoe dingsbedragen zijn redelijk te noemen, hoewel de vergoeding voor administra tiekosten te laag is. Aankoop van nood- lokalen voor kleuteronderwijs wordt no dig geacht. Voorts schonk spreker nog speciaal aandacht aan enkele vraagstuk ken rondom nk. scholen. De fractie zag gaarne, dat het sport veldencomplex nu eindelijk een vastere vorm zal krijgen. De verlenging van de Prins Bernlhardlaan als hoofdweg werd urgent genoemd, evenals de doortrekking van de Van Boetzelaerstraat naar de Oranje-Nassausingel. Ten slotte vroeg spreker de mening van het college over subsidie kerkenbouw. Onsympathiek De heer Van de Meent (V.V.D.) was ditmaal over enkele zaken vrij uitvoe- rig. Een tekort van nog geen 100.000 noemde hij inderdaad niet verontrus tend. Maar spreker meende dat het goed is. dat de raad zich bewust is, dat dit betrekkelijk geringe tekort eerst bereikt kon worden, na invoering van een aan tal van hogerhand opgelegde maatrege len. t.w. verhoging straat- en rioolbe lasting, opvoering hondenbelasting serveerd dienen te worden voor ev tuele vervanging van verouderde appa ratuur en bedrijfsmiddelen, óf wat ook mogelijk is. men zou kunnen nagaan of de tarieven hier of daar in gunstige zin gewijzigd kunnen worden, zoals bijv. één dezer dagen in één der noordelijke pro vincies is gebeurd. De heer Van de Meent vestigde op een en ander de aandacht, omdat hij het een lapmiddel vindt op deze wijze een tekort op de begroting weg te werken. De heer Van de Meent vroeg voorts een enquête naar de woningvoorraad opdat men eens een overzicht krijgt van de krotwoningen. Men kan dan wel eens voor onaangename verras singen komen te staan. Voor de ac tiviteiten van het college ten opzich te van de openbare scholen had spreker weinig lof. Heel veel waardering daarentegen voor de grondaankopen en de gestadige stroom van grondverkopen. De bouw activiteiten die inharent zijn aan deze grondverkopen dwingen ieders bewon dering af. Grote zaal Door de vestiging van een nieuwe dustrie aan de Hooftstraat achtte spre ker het aanzien van de gemeente er niet op vooruitgegaan. Hij vroeg voorts in lichtingen over het pLan tot silobouw van de N.V. De Leerhoeve aan genoem de straat, en zou het op prijs stellen, dat het college naar een oplossing streeft in deze affaire. Door de opmerking van één der leden by het afdelingsonderzoek met betrek king tot de wenselijkheid tot het bouwen van een grote zaal ls de vraag nog weer eens actueel geworden in hoeverre hier- aan behoefte bestaat, nu de zaal Avifauna waarschjjniyk niet meer be schikbaar zal zjjn. Het ls stellig dat bü velen in de burgery op gezette tyden de behoefte aan een dergelijke zaal aanwezig is. Maar de vraag is of in een gemeente van 25.000 inwoners een dergelyk groots opgezet object realiseer baar is. Hoe liggen deze zaken in steden met rond 100.000 inwoners, zoals byv Leiden? Zelfs daar heeft men tot nu toe geen kans gezien om een behooriyke ac commodatie voor het houden van mas sale byeenkonrtten en dergeiyke stichten. En we zullen ons de vraag moeten stellen, hoeveel maal per jaar er nu werkelijk behoefte is aan een zaal met bijv. 1000 zitplaatsen. Ik geloof, dat ik niet te pessimistisch ben met te stellen dat het voorlopig nog beneden de 1 x per week zal blijven. Een tweede punt is of het bedrag van de stichtingskosten, die toch zeker minstens 1*6 a 2 miljoen gulden zullen bedragen, bijeen te bren gen zijn. B. en W. zeggen hierover: Het particulier initiatief zal in de eerste plaats actief moeten zijn. Voor het doel van een concertzaal zal andere gemeentelijke heffingen. Voorts het bedrag, dat uit particulier initiatief IIAZERSWOUDE mejuffrouw J. Natzijl heeft is. hetgeen ook zeer duidelük naar vorei N uir. M. J. Broekhuijsen jr. zich tot de gemeenteraad gewend met het verzoek de speciale sluitingstyden voor de cafés op de zondagavonden te laten vervallen. Zoals bekend is. heeft de gemeenteraad op 27 oktober jl. besloten dit verzoek schrift In handen van het college van B. en W. te stellen, teneinde de raad van advies te kunnen dienen. „Het wil ons juist voorkomen", aldus B. en W. in een pre-advies aan de raad. korte samenvatting te geven van hetgeen zich rondom deze sluitingstijd heeft afgespeeld. In de openbare verga dering van de gemeenteraad van 4 de cember 195S werd de Algemene Politie verordening in dien zin gewijzigd, dat het sluitingstydstip voor de zondagen voor Hazerswoude-dorp werd vastgeste'ri op 6 uur n.m. en voor de Rijndyk alsmede voor het Rietveld op 10 uur n.m. Aanlei ding tot dit besluit, hetwelk op voorstel van B. en W. werd aangenomen, was een steeds verdergaande verstoring van de openbare orde. verband houdende met en tengevolge van cafébezoek op zondag avond. Het aldus gewyzigde artikel van de Algem. Politieverordening dezer ge meente is het onderwerp geweest van strafproces, hetwelk werd beëindigd met een arrest van de Hoge Raad van 22 juli 1960. waarbij de betrokken bepa ling van de Algem. Politieverordening bindend werd verklaard. Vooropgesteld dient te worden, dat het hier uitsluitend betreft een voorschrift tot handhaving van de openbare orde. zodat de principiële zijde van deze kwes tie in geen enkel opzicht in het geding RIJ1SSATERWOVDE Correspondent N.L.Crt. Met ingang van j december a.s. wordt de heer G. van Heynlngen, Dorpsstraat 13, tel. 01721351 te Leimuiden, corres pondent van ons blad te Leimuiden, vens belast met de verzorging van het plaatseiyke nieuws van Rynsaterwoude als opvolger van de heer G, van Bruggen. Verenigingsbesturen en andere belang hebbenden wordt verzocht voortaan dus contact op te nemen met de heer Van Heünlngen is op een winstuitkering van de water- 7 liohtibedrijven van 107.000 gerekend. De van hogerhan<f opgelegde verplich ting tot opvoering van de gemeentelijke belastingen doet daarom vooral onsym pathiek aan. omdat de overheid zelf en naar sprekers mening lereoht, zich steeds beijvert om de stabilisatie van het prijspeil zo goed mogelijk in de hand te houden. Een winstuitkering van de openbare nutsbedrijven te gebruiken om de gemeentebegroting sluitend te ma ken, is al evenmin een populaire oplos sing. omdat dergelijke winsten óf gere- zal moeten komen, een veelvoud bedra gen van de kosten van een klokkenspel, want "anders zullen de jaarlijkse tekor ten met geen mogeiykheid te dragen zijn. Met alle waardering voor eventuele initiatiefnemers, geloof ik, dat hel een lange, moeizame weg zal worden om dit omvangrijke object tot stand te brengen. Maar verheugend is in eLk geval de toe zegging van B. en W. dat eventuele plan nen zo veel mogeiyk steun zullen vin den bij uw college. (De vergadering duurt voort.) Uitbreidingsplan De heer Duin schonk aandach* aan het uitbreidingsplan-Noord, dat hoge eisen zal stellen aan het technisch apparaat en met name ook aan de hoofden van dienst. Daarom werd aangedrongen op tijdige uitbreiding van oe lopbezeaing. Noodza kelijke voorzieningen in de oudere ge- meentedelen mogen niet in dc knel ko men door al of niet spectaculaire uit breidingen. of met een beroep op de ge meentelijke financiën. In dit verband noemde spreker enkele wensen zoals subsidieverhogingen voor sommige instellingen. De kwalijk rieken de sloten rondom de tuin van Lemkes en Zonen hadden weer de aandacht. De conclusie ligt nu wel voor de hand dat het gemeentebestuur momenteel on machtig is aan deze nare toestand wat te doen. De verkeersperikelen in het cen trum aan de Lage Zijde hadden ook de aandacht van de spreker. Voorts de stand van zaken met betrekking tot het sportveldencomplex. Het is ieder wel duidelijk, dat dit allemaal uiterst traag verloopt. Het voorne men bestaat nu al tien jaar en we zullen ons er mee moeten troosten, dat, wanneer wij een decennium ver der zijn, er dan een redelijke kans bestaat, dat een gedeelte van het complex gereed zal zijn. Met betrek king tot het bejaardentehuis is spre kers fractie iets meer optimistisch, maar ook hier wilde men zich niet wagen aan het voorspellen van het juiste tijdstip van de stichting van deze voor de gemeente belangrijke instelling. Ten slotte heeft spr. uitvoerig aandacht geschonken aan het openbaar onderwijs. Het beleid met betrekking tot dit on derweg noemde hy verre van duidelijk. Met betrekking tot de scholen Ouds- hoornseweg en Thorbeckestraat bracht de heer Duin enkele wensen naar voren. ons werk niet alleen vergemakkelijken maar stimuleert tot de grootst mogelyke krachtsinspanning in afhankelijkheid van Hem Die daarvoor kracht cn wis heid geeft. Deze wenste spreker het col lege van harte toe. Rug tegen muur Ook de heer Joh. v. d. Lee. vertegen woordiger van de Staatkundig Geref. Party, had waardering voor de keurige opstelling der begroting en de gunstiger cijfers. Wel geven die niet altyd een juist beeld, maar men kan hiermee vlot- Gunstiger De heer A. F. Ruyssenaars. sprekende namens de fractie van de KVP. was van oordeel dat over de begrotingen 1961 wei nig te zeggen valt, wat ook wel gebleken is by het afdelingsonderzoek. Was spre ker dankbaar voor de tijdige toezending der begrotingen, dat de antwoorden van het college zo lang uitgebleven zyn, had hem teleurgesteld. Voor lezen en her lezen en daarna nog een fractie-vergade ring, had men nauwelijks drie dagen fijd. Spreker vroeg ook in dit opzicht verbetering. De heren A. Qualm, A. van Noort, C. Voorwinden en A. Bregman Czn hebben het dagelijks bestuur van de gemeente Benthuizen bericht, dat zy hun herbe noeming als lid van de commissie van advies woonruimtewet 1947) aannemen. De Kroon heeft de verordening tot wij ziging van de verordening op de heffing van een straatbelasting, die was vastge steld bij raadsbesluit van 25 juli 1960. goedgekeurd. Het bestuur van de Hen drik Piersonvereniging heeft verzocht om aan haar vereniging een jaarlijkse subsidie te willen verlenen. De heren M. M. van de Ruit (hoofd openbare lagere school) en D. G. van Hoeven (hoofd bij zondere lagere halschool) hebben hun benoeming tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim aangenomen. De heer J. Roggeveen (secretaris van de oudercommissie openbare lagere school) heeft kennis gegeven, dat hy zijn benoe ming tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim wegens drukke werk zaamheden niet aanvaardt. Ten aanzien van de eerstkomende ver gadering van de gemeenteraad, die dins dagavond om half 8 zal worden gehou den, stellen burgemeester en wethouders voor, het bovenstaande voor kennisge ving aan te nemen en op het verzoek van de Hendrik Piersonvereniging gunstig te beschikken door aan deze vereniging een jaarlijkse subsidie van f 25 toe te kennen. Het werk van deze vereniging bestaat o m. uit het verlenen van maat schappelijke zorg aan protestantse niet gehuwde moeders en haar kind (eren). Voorlopige becijferingen hebben aan getoond. dat de nieuwe rijks-uitkerings regeling voor de gemeente Benthuizen nadelig zal zijn. Dit nadeel zal worden opgevangen door een eventuele garantie uitkering ad f 21.874.60. B. en W. zijn voornemens om de ge meente-begroting voor de dienst 1961 in de eerstkomende vergadering van de ge meenteraad ter vaststelling aan te bie den. De algemene verwachting is, dat de gemeente-begroting voor de dienst 1961 een gunstiger beeld zal geven dan haar voorgangster, die een tekort van ruim acht duizend gulden gaf te zien. Verscheidene bewoners van percelen aan de Van Leeuwenhoekweg zouden de voor hun liggende panden voor het ko mende jaar weer als moestuin willen bezigen Burgemeester en wethouders geven dit punt gaarne in discussie. Wij willen hierbij opmerky, dat andere be woners van de Leeuwenhoekweg hun afkeuring hieromtrent niet onder stoelen of banken steken. Bouiwolume Nog is het laatste woord over het be ruchte gat van Benthuizen niet gespro ken. De gemeente Benthuizen kreeg voor 1960 een contingent van vier woningwet woningen welke nu om het plan Noord af te maken, moeten worden gebouwd op het inmiddels grotendeels gedempte gat, dat is gelegen achter de percelen Graaf van Bloisstraat 3 tot en met 5. De woningbouwcorporatie „Algemeen Belang" heeft een prijsopgave aan de plaatselijke aannemers gevraagd voor de bouw van deze vier woningwetwoningen (plan VIII aan de Van Leeuwenhoekweg). zo deelt het college van B. en W. thans Het bleek niet mogelijk te zijn de laagste aanbieding, welke aanvankelijk 880 bedroeg en die werd verlaagd tot f66.775; terug te brengen tot de zoge naamde curve-prijs, welke voor deze woningen werd gesteld op f 64.380. In middels heeft een aannemer van buiten de gemeente zich bereid verklaard de woningen te bouwen voor f 64.950. De provinciale directie van de volkshuis vesting en de bouwnijverheid in Zuid- Holland heeft zich met deze prijs ver enigd. Mocht de minister van volkshuls- vesting en bouwnyverheid deze prijs ook goedkeuren, dan mag worden verwacht, dat de vier huizen spoedig zullen ver rijzen. B. en W. bieden de raad ter voorlopige vaststelling aan de gemeenterekening, dienst 1959, welke dienst op 30 juni 1960 moest worden afgesloten. Op de gewone dienst geeft deze rekening aan inkom sten en uitgaven het bedrag van f332.811,18 te zien. deze dienst is dus sluitend. De kapitaaldienst geeft de vol gende eindcijfers aan: inkomsten f 1.000.910.66. uitgaven f 1.004.031.18. na delig saldo f 3.120.52 P.T.T. te duur Tot nu toe werden de poststukken, uit gaande van de gemeente Benthuizen als „dienststukken" verzonden. De verzen ding geschiedt portvrij, met dien ver stande, dat jaarlijks het staatsbedrijf der P.T.T. aan de gemeente een bedrag rekening brengt, welk bedrag voor 1959 was gebaseerd op de zo nauwkeurig mo gelijk geschatte aantallen verzonden diverse soorten poststukken, en op daar voor vastgestelde tarieven. Met ingang van 1959 evenwel wordt niet langer uitgegaan van het aantal ver zonden stukken, doch wordt de aan dt aan de P.T.T. te betalen vergoeding vast gesteld op een bedrag per inwoner. Over dat jaar werd door deze gemeente voor verzending van dienststukken een bedrag van f. 733.86 betaald. Voor de jaren 1955 tot en met 1958 werd achtereenvolgens betaald f 188.42. f 188.42: f 213.50 en f 251.54. Gezien het vorenstaande rijst bij bur gemeester en wethouders de vraag of het voor de gemeente niet voordeliger is over te gaan tot het frankeren van de post stukken. Het college meent deze vraag bevestigend te moeten beantwoorden, en tot het frankeren te moeten overgaan met ingang van 1 januari 1961. B. en W. menen, dat het gebruik van een handfrankeermachine de beste oplos sing is. daarom stellen zij voor een kre diet van f 745 te verstrekken voor de aan schaf van een dergelijke machine. WOL'BRIJ OCE Gaande en komende man INGEKOMEN; E. van der Voorst, Fre- derikstraat 99a. Groningen; J. Wester- boud„ Hogewaard 203. Koudekerk a.d. Rijn; E. J, de Vries. Hoorn 31, Alphen a./d. Rijn; M. Rijsbergen. Hooftstraat 216. Alphen a. d. Rijn; G. J Hoogenboom. Groenewoudsekade 10. Alkmaar M. E Waasdorp. Zuidweg 31. Alkmaar. VERTROKKEN; W. de Jonge. a'b. Ganzegors. Spijkenisse; B J. Disseldorp, Drieplassenweg 17, Katwijk; M. Huiskes, Beatrixst-raat 24. Sassenhelm; M. van Delden. Warrenzeestraat 154. Den Hel der; C. Hoogeveen, Cliviastraat ioa, Rot terdam; W. J. van Roosendaal, Vreden- hoeffstraat 9^ Voorschoten W. A. C. Mackaay. a b. Westringdijk. Moordrecht; W, F. van Heemskerk-Düker, Kerkbrink Hilversum; A. M. Disseldorp. Drie- d lassen weg 17. Katwijk; A. Roosemalen, Baarsweg 587, Rotterdam-Hoogvliet. Burgeriyke stand GEBOREN; Paulus A, zn v G P van der Voorn en G W van Geest; Astrid A M, dr v W G Deckers en J W van der Pouw-Kraan; Johanna M M, dr v J B Hoogeveen en A W van der Meer Paulus Th M. zn v Th van Rijn en H A Hille- naar-, Martinus W M. zn v M Baak en Th E M Nederstigt; Gerrit. zn v B van Wijk en G C Schot; Paula M J. dr v J G Hoogeveen en P J van den Akker. is gekomen in het arrest van de Hog< Raad. Het is de raad geweest, die de bestree den maatregel heeft genomen, daarmed^ het beleid uitstippelende, dat in de onj derhavige kwestie diende te worden gei voerd. Dit beleid moet. wil het werkelijli bestuursbeleid blUven. een vaste lijij 'ertonen, waaronder niet kan wordci verstaan het terugkomen op een een maal, door een in samenstelling praktiscl ongewijzigd gebleven college, genomei beslissing, ten gunste van hen, die even tueel door deze beslissing zouden kun nen zyn getroffen. De meerderheid van het college vai en W. is dan ook niet bereid om aai de raad voor te stellen aan het verzoel an adressant gevolg te geven. Een minderheid van het college is hier oe wel bereid. Deze minderheid hand haaft het éénmaal in de vergadering vai 4 december 1958 ingenomen standpunt hetgeen uiteraard door de wisseling, dn inmiddels in het college van B. en W heelt plaats gehad, kan worden ver klaard." Ten slotte delen B. en W. de raad mede dat met betrekking tot de Rijndijk in he afgelopen zomerseizoen ontheffing is ver leend van het sluitingsuur tot 23 uur De voorzitter van het college van B. ei W. heeft het voornemen om in het a.s zomerseizoen een zelfde gedragslijn ti volgen. Agendanieuws Maandag; 7-30 u. M. V. „Ora et Labora', achter Geref. kerk; 8.u. Schaakclub ..H.S.C.", bovenzaal „Oude Raadhuis' 7.30 u. zendingskrans „Dorcas", Veren gebouw. Dinsdag: 7.16 u. Herv. meisjesclu-b Herv. school; 7.30 u. Herv. M.V. op G.G „Lydia" in Veren, gebouw; 8u. Man nenkoor „Excelsior", lokaal school m.i Bijbel. Woensdag; 7.30 u. Geref. manrienvet „Onderzoekt de Schriften", achter Gei kerk, spreker de heer Span van Hui ter Heide. Donderdag: 7.30 u. Dameskirans „Wee een zegen", Herv. school 7.30 u. Her\ mannen veren. „Onderzoekt de Schrif ten", bovenzaal „Oude Raadhuis' Vrijdag; 7 u. C.K.V. ,,'t Mosterdzaad je" in Veren, gebouw. KOUDEKERK A. D. RW Schoorsteenbrandje Zaterdagavond ontstond ten huize vaf de familie Van Driel een schoorstet brand. Door tijdig ingrijpen van de 1 woners kon deze door hen zelf word* geblust. Woonruimtecommissie De woonruimte-commissie te Koude] kerk aan den Rijn, zal op 5 decern aanstaande geen zitting houden. Film voor de jeugd Op dinsdag 29 december i960 zal mens de Gereformeerde Jeugdcentralj in het Verenigingsgebouw de kleui film „Dertien ezels", worden vertoon* De toegang is vrij voor alle leeftijden! BENTHUIZEN Onderlinge wedstrijden van N.A.S. In de gymnastiekzaal van het vereni gingsgebouw hield de gymnastiekvereni ging „Na Arbeid Sport" onderlinge wed- stryden. Er werd weer fel, doch op uiterst sportieve wyze gestreden om be kers, medailles en diploma's van het Kon. Ned. Gymnastiekverbond. Omdat zij geen actief lid meer is. kon de bekerhoudster van de dames van vorig iaar. mej. Nel Steenwijk, haar beker niet meer verdedigen. Marie de Kruyff be hield haar tweede plaats en Annie Priem werkte zich op sublieme wijze op naar het kampioenschap damesgroep. Van de adspirant-dames werd kam pioene Janneke Visser met 39.1 punten; zij verkreeg hierdoor de medaille en het K.N.G.V.-diploma. Op de tweede plaats kwam Rina Vermeulen met 38.5 pnt. Annemieke Diephout werd derde met 36.9 pnt. De verdere gedetailleerde .uitslagen zijn: Adspirant-heren: 1. (kampioen) Bert Bakker 35.9 pnt. 'medaille en diploma); 2. Jaap van der Heyden 35,8 pnt; 3. Dajo Spruitenburg 34.8 pnt. Jongens: 1. Henri Alberts 36.4 pnt. (kampioen): 2. Nico van der Heijden 35.4 pnt; 3. Nico Schellingcrhout 33,8 pnt. Heren: 1. A. van Noort 47.6 pnt( beker, medaille en diploma); 2. A. Verweij 47,6 pnt: 3 Joh. de Vrij 45.3 pnt. De laatste is al bijna 25 jaar als actief lid aan de vereniging verbonden!' Dames: 1. Annie Priem (beker, me daille en diploma) 40,6 pnt: 2. Marietje de Kruyff 39.4 pnt; 3. Houkje Korbyn 35,7 pnt. Senioren-dames: 1. Kampioene (beker) mevr. M. J. van Noort-Van der Heijden 37.2 pnt; 2. mevr. R. Groen-Verhoeff 36,9 pnt; 3. mevr. I. Bakker-Rensink 36.9 pnt. De heer J. P. Voshol, die de algemene leiding van de avond had. werd hulde gebracht voor de mooie resultaten, welke de groepen onder zijn leiding hadden ge boekt. Ook de jury. welke bestond uit de heren Nic. de Hertogh te Zoetermeer, Chr. Ravenhorst en J. de Groot te Bos koop, werd dank gebracht. Tydrede Donderdagavond 7 uur zal ds. Haver kamp, Hervormd predikant te Blauw kapel. ee"n tydrede uitspreken voor de vereniging „Een school met den Bijbel". De bijeenkomst die gehouden zal worden in het Herv. kerkgebouw, is voor ieder een toegankelijk. Nieuwe directeur voor „Hosanna" De heer Siem Cok te Hazerswoude heeft bedankt als directeur van de christelijke gemengde zangvereniging „Hosanna" in verband met het accepteren van het directeurschap van het mannenkoor „Ex celsior" te Alphen aan den Rijn. De heer J. de Jong te Zoetermeer is in zijn plaats benoemd. Spreekbeurt Morgenavond kwart over zeven spreekt voor de Geref. Gemeente ris Zyderveld van Kapelle a. d. IJssel. LEIMUIDEN De christelijke gemengde zangverenil ging „Advendo" te Bu-rgerveen (dirigenl de heer S. P. Visser) behaalde voor tiende maal de eerste prijs in de afdelini superieuren. Dit keer werd de prijs gej wonnen op een zaterdag in Maasland g« houden concours. Het organiserende co| mité Rozanco had drie avonden belegq respectievelijk te Slikkerveer, Rotter, dam en Maasland. De heer Visser behaal de ook in Slikkerveer een eerste priji met een jeugdkoor uit Heemstede en mei een jeugdkoor uit Nieuw-Vennep. Mej het Vicon-mannenkoor won hij een eer ste prijs in Rotterdam. Wat verandert en blyft De heer A. Warnaar spreekt morgen! avond om half 8 in de ohristelyke schoq! voor de A.R. kiesvereniging over he| onderwerp „Wat verandert en wat blijft"! Tafeltennisnieuws Play-Fair 1 slaagde er na een spannen de strijd in de uitwedstrijd tegen Tonid 1 uit Leiden met 64 te winnen. M. d Rijk had hierin een groot aandeel doo al zijn partijen te winnen. De dames kon den het tegen Baronie 1 uit Alphen nie bolwerken en verloren met 73. Hie trok het goede spel van Ida Heuzen weel de aandacht, die voor de 3 punten zorgdr door al haar enkelspelen te winnen Play-Fair 2 verloor kansloos met 82 vat T.S.C. uit Sassenheim. Been gebroken Zaterdagmiddag kwam de heer P. v. d Hoek uit Leimuiden met zijn motorrijwiel botsing met een personenauto. Het oni geluk gebeurde op de Leimuiderdijk bj de provinciale brug over de ringvaart De heer Van der Hoek. die met zijn moj torrijwiel het erf van de heer Baak aft reed. verleende geen voorrang aan ee» uit de richting Aalsmeer komende perl sonenauto, die een botsing niet meer koi vermyden. Dokter Brinkhorst, die sna ter plaatse was. constateerde een linker! beenbreuk en achtte overbrenging naai het ziekenhuis noodzakelijk. Zowel autt als motor liepen betrekkelijk gering) schade op. TER AAR De aanvoer van witlof wordt no steeds groter en de kwaliteit is bete dan voorheen, doordat wegens de goed prijzen de kwekers nu op tijd tot d oogst overgaan De veiling heeft nieuw bakjes van vijf kilo aangeschaft, waari de beste kwaliteit een goede beurt maak De prijs is in de loop van de week wa gezakt, maar ze is nog goed en loneni Ook de tweede sortering gaat vlot va de hand. De teelt is nu vlugger lonen omdat het rooipercentage hoger is da enige weken terug. Boerenkool is de hele week goedkoo geweest, de kwaliteit was goed. Rode en savoye kool zijn matig in prij geweest, de aanvoer is veel groter da vorig jaar. Andyvie heeft weer een he< beste week gehad, hoge prijzen en vlott handel. Dit produkt van onder het gla is van goede kwaliteit en het zaoht weer bevordert een vlotte oogst. Oo andy-vie van de koude grond, hoewel e zand cn smet in voorkomen, bracht ee goede prijs op. Dit artikel raakt op zij eind en de teelt is heel goed gewees Spruiten zijn gedaald in prijs, de aan voer was groter dan voorheen, de kwa liteit is goed. Resten bloemkool, van nie al te beste kwaliteit, gingen toch no weer weg. En een enkel goed partijtj was nog weer duur. Er zijn nog steeds tomaten die export geschikt zyn, al is de hoeveelheil niet groot meer. De meeste zijn zaol en bleek van kleur en moeten door h< binnenland worden opgenomen. Van laatste is de prijs niet hoog, maar v de eerste wilde men nog een go prijs betalen. Toch loopt het naar hi eind en de aanvoer wordt te klein nog van betekenis te zijn voor de voer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 4