Uw probleem is het onze Italiaans theoloog verlaat R.K. Kerk KRONIEK SURINAMEZENDING Oecumenische Raad sprak over Nieuw-Guinea Verantwoordelijkheid bij de gezinsvorming Een kanttekening Na 225 jaar: volhouden en uitbreiden In de Rechte Straat ontfermt zich over prof. dr. Salvato Een woord voor vandaag Ceylonees predikant 2 ONDERNEMINGSRADEN TAE wet waarbij aan de ondernemingen met 25 of meer kiesgerechtigde werk nemers de verplichting werd opgelegd om een ondernemingsraad te vor men is na reeds tien jaar oud. Thans moet helaas worden geconstateerd, dat bij lange na aan het wettelijk voorschrift niet is voldaan. Meer dan zestig procent van de ondernemingen liet verstek gaan, 37% riep een raad in het leven. Dat ziet er dus niet zo mooi uit. Nu moet men in aanmerking nemen, dat het vooral de grotere ondernemingen zijn, die in de geest van de wetgever hebben gehandeld. Men kan dan ook zeggen, dat omstreeks 70 a 75% van de werknemers die onder een onder nemingsraad behoren te vallen, dat ook inderdaad doen. Dit maakt de toe stand wel wat gunstiger. Toch blijft het onbevredigend, dat zovele ondernemingen, waaronder ook nog wel zijn die het aantal van 25 werknemers belangrijk overschrijden, doen als of er geen wettelijk voorschrift bestaat. Welke bezwaren hebben de onder nemingen die in gebreke zijn gebleven? Hoe functioneren de bestaande raden? Zijn zij werkelijk organen van over leg en advies geworden? Wij hebben meermalen van tot tevredenheid stemmende resultaten gehoord. Stemmen, die wijzen op een verbeterde sfeer, die aan de arbeidsvreugde ten goede kwam en het besef van verantwoordelijkheid bij leiding en personeel heeft versterkt. Maar dat waren sporadische mededelingen. Om tot een gefundeerd oordeel te komen, moet over meer gegevens worden beschikt dan thans aanwezig zijn. Ook het jaarlijks overzicht der commissie-ondernemingsraden van de Sociaal-Economische Raad is daarvoor onvoldoende. Er wordt nu overwogen om een sociologisch onderzoek in te stellen, dat ons meer inzicht zal kunnen verschaffen. Wij zouden een dergelijk onderzoek zeer toejuichen. In de ondernemingsraden zien wij Instituten, die voor de interne bedrijfsver- houdingen van niet te onderschatten betekenis kunnen zijn. Ook wel voor minder grote ondernemingen. Maar veel hangt hier af van de personen die een raad vormen. En van de leiding zeer in het bijzonder. (Van een onzer verslaggevers) „Ons Lam heeft overwonnen." Met die boodschap gingen 225 jaar geleden de eerste zendelingen van de Evangelische Broedergemeente (Hernhutters) naar Suriname.' Daarom is de afbeelding van het Lam met de vaan der overwinning het embleem geworden van de Broedergemeente te Zeist, welke gemeente zaterdag de herdenking van 225 jaar zendingsarbeid vierde. Interkerkelijk Ds. H. J. Bintz, predikant van de Zeis ter gemeente, herinnerde er aan dat de Surinamczcnding steeds een internatio naal karakter droeg. Predikers uit aller lei landen gingen erheen. Maar deze zending was ook interkerkelijk; ook van daag wordt de Surlnamezending door ve le kerken in Nederland mede mogelijk gemaant. Ds. S. O. Meeuwes, secretaris van het ZIJLSTRA Vriend en (politieke) tegenstander mogen het erover eens sijn, dat prof. Zijlstra niet sijn bcUsliiigonlwcrpcn een overwinning heeft geboekt in de Tweede Kamer, de ma nier, waurop het optreden van deze minis ter wordt beoordeeld, verschilt nogal wat na.ir gelang van de politieke opvatting, die «Ie beschouwer huldigt. In Elseviers Weekblad is Extra Parlemcntarius aan het woord. Hij schrijft o.m. het vol gende: „De alleen maar homo academicus met een bijkans weergaloos talent tot het helder uiteenzetten van moeilijke economi sche ril financiële problemen groeide in de loop der jaren uit tot een poiiticua van for maat. Zijn grote ervaring en kennis van zaken zouden hem in elk ministerie eevi do minerende plaats verschaffen. Hoeveel te eerder in een kabinet waarin de premier ervaring en kracht mist en waarvan de overige ministers, hetzij door het ministe rie dat z\j beheren hetzij door het feit dat zij nog maar kort portefeuilledragers zijn, minder gewirht in de schaal van het al gemeen beleid leggen en wensen te leggen. Tijdens de debatten der algemene finan ciële besrhouwingen, gevolgd door die over de belastingverlagingen, heeft de minister weer bewezen een uitnemend tacticus te sun. Een machtswoord een „onaanvaard baar" heeft hij niet uitgesproken. Gezien sijn positie in het kabinet, maar ook de po sitie van het kabinet tegenover dc Kamer, had hij hel erop kunnen wagen om het par lement voor een alternatief te stellen. Zelfs een Icrelige Kamer zou hem met het oog op de consequenties gevolgd xgn". Hiertegenover klinkt het geluid, dat de „onparlementaire medewerker" in Vrij Nederland laat horen, wel heel an ders! Hij zegt o. Zeister Zendingsbestuur. vertelde dat de Broedergemeente over de hele wereld gerekend in 17 provincies onderverdeeld is. De oudste provincie, Tsjecho-Slowa- kije. dateert al van 1457, dus van vóór de reformatie. Van deze 17 provincies waren verschil lende afgevaardigen naar Zeist geko men. Vijf hunner brachten groeten en gelukwensen over, te weten mevr. F. N. M. Vrede-Kok uit Suriname; dr. H. Mo tel, director van d"e provincie Europa westelijk deel te Bad Boll; rev. Teofüo Kisanji, vice-superintendent uit Tangan yika; Chr. Wessels, jeugleider uit Zuid-Afrika, Westelijke Kaapprovincie, en rev. Robert Woosley jr. uit de zuide lijke provincie van Noord-Amerika. Mevr. Vrede zei In haar groet, dat Suriname aan de zending het peil van zijn tegenwoordige ontwikkeling te dan ken heeft. Verschillende sprekers lieten niet na een persoonlijk geloofsgetuigenis te doen horen, een woord van hulde voor het Lam dat overwonnen heeft. De intimiteit van het samenzijn in de fraaie witte kerk werd verhoogd door het liefdemaal en nog feestelijker ge maakt door zang van het koor der Broe dergemeente en van The Surinam Gos pel Singers. De Broedergemeente is steeds een zingende gemeente geweest. Posthuis des Heren Wat bewoog de Broedergemeente in de 18e eeuw uit te gaan? Niet de bood schap dat God alle volken geschapen heeft. Dat weten de volken wel. zij het vaak dat zij er niet meer dan een schemerachtig denkbeeld van hebben. Het was de boodschap Wie de volken verlost heeft, die de broeders deed uit gaan. En dat beweegt hen vandaag nog. Aldus prof. dr. J. M. van der Linde, voorzitter van het Zeister Zendingsbe stuur in zijn herdenkingstoespraak. De drang tot verkondiging van het evangelie bleef bij al wat in Suriname veranderde in meer dan twee eeuwen. Het parool luidt thans; volhouden en uitbreiden. Want terwijl men wel eens zegt dat Paramaribo al aan het evan gelie voorbij is. moet de zending ver schillende gedeelten van het binnenland vandaag nog bereiken. De oude „firma" de oudste op mis sionair gebied in Nederland is aller minst aan het eind van haar krachten. Daarom wil ook de gemeente van Zeist blijven wat zij al eeuwen is: „posthuis van de Heer, gelegen aan de grote weg naar Suriname". De gemeente rekent daarbij op haar medechristenen in Ne derland. Prof. Van der Linde wees naar de grote adventsster. die in de kerk was op gehangen. De Heer komt! Het Lam dat overwonnen heeft, is de Heer der we reld. die eens de grote oogst zal Inza melen. Na het gemeenschappelijk zingen van het adventslied „Slaat d'ogen naar 't ge bergte henen" ging de samenkomst uit- (Van onze kerkredacteur) ZATERDAGMORGEN bracht de Italiaan, prof. dr. Domenico Salvato, een bezoek aan de Leidse hoogleraar prof. dr. H. Berkhof, om zich over zijn toekomst te beraden. De 33-jarige theoloog is zojuist uit de Rooms Katholieke Kerk getre den. Hij was hoogleraar in de exe gese aan het pauselijk regionaal seminarie in Molefetta-Bari. Voor lopig heeft de organisatie van ex- rooms-katholieken „In de Rechte Straat" zich over hem ontfermd om hem in staat te stellen een theolo gische opleiding te volgen aan een protestantse theologische faculteit. Prof. dr. Salvato studeerde zes jaar theologie en filosofie aan het pauselijk seminarie van Salerno, en behaalde vervolgens een graad in de theologie aan het Gregoriana te Rome. Tevens volgde hij nog een studie van twee jaar aan het college van het pauselijk bijbelinstituut te Rome. waar hij een graad behaalde in de bijbelse weten schappen. waaronder de studie van de oosterse talen valt. Hij heeft daar He breeuws, Aramees en Arabisch ge volgd. Na nog twee jaar gestudeerd te hebben aan de universiteit van Wenen, waar hij tot doctor in de theologie promoveerde, werd hij benoemd tot hoogleraar in de exegese. Bijna zes jaar doceerde hij daar de bijbelse vak ken. Conflict Door zijn persoonlijke studie van de bijbel kwam deze hoogleraar in con flict met de leer van de Rooms Ka tholieke Kerk. Vooral met het wetti sche karakter van dc Roomse dogma tiek kon hij zich op de duur niet meer vinden. Hij kon deze wetskerk niet vereenzelvigen met het evangelie van de Heiland. Langzaam maar zeker rijpte het ilan om zijn functie op te geven en de ;erk te verlaten. Omdat hij meende geestelijk hulp te kunnen vinden bij een protestant zocht hij in Duitsland contact en vroeg een predikant of het niet mogelijk was om geholpen te wor den, om een weg in het gewone maat schappelijke leven te kunnen vinden. De eis was echter: „Alleen als u zich bij de Lutherse Kerk aansluit." Daar hij voor die stap nog niet rijp was, ging hij teleurgesteld terug naar zijn seminarie en zette daar zijn werk zaamheden voort. Het lukte hem echter niet de rust te vinden die hij zocht. Begin van dit jaar bracht hij in de kerstvacantie opnieuw een bezoek aan Duitsland en kwam daar in contact met een inter kerkelijke bijbelschool Klostermühle in Oberndorf bij Koblenz. Tijdens een kort verblijf hier leerde hij de grond- Geef het heilige niet aan de honden", zegt Christus en eigen lijk verwachten we zo'n woord niet uit Zijn mond. Er is een tijd geweest dat wij over slaven, zelfs een tijd geweest dat werkgevers over arbeiders spraken als die stomme honden", maar dat is hopen wij toch wel geheel voorbij. Ziet Christus mensen aan als honden? Heeft Hij, die de Hoop van de wereld is, de hoop voor hen opgegeven? Neen, maar Christus is wel realistisch. Hij weet dat sommigen onbekeerlijk zijn. Hij waarschuwt Zijn discipelen om hun krachten niet te verspillen aan mensen die toch niet willen horen, zolang er nog „velden wit zijn om te oogsten". Maar dan mogen wij niet bepalen, wie onbekeerlijk zijn, en dat wordt maar al te spoedig gedaan. Daarom heeft Hij ons, zoals wij zaterdag zagen, eerst gewaarschuwd tegen het oor delen van mensen. Onbekeerlijkheid wordt pas openbaar als wij eerst alles in een geest van liefde gedaan hebben om de harten te bereiken. Het stof mag pas van de voeten geschud worden, als de mens eerst geweigerd heeft te horen. En niet voordien. Daarom mogen wij ons niet op deze uitspraak van de Heiland beroepen als het gaat om de prediking van het evangelie aan mensen, die nog niet in de gelegenheid zijn geweest het evangelie te horen, of zij nu communisten of kapitalisten, negers of blanken, armen of miljonairs zijn. Advertentie slagen van het werkelijke evangelie kennen. Het betekende een totale om keer voor hem en een volkomen over gave aan Christus. Contacten Deze Duitse school heeft contact met het conferentieoord Capernway Hall in Engeland, waar 's zomers evangelische conferenties worden belegd en 's win ters de mogelijkheid bestaat dat men sen die graag meer in hun kerken worden gebruikt als jeugdwerker of catecheet een opleiding van enkele maanden volgen. Het is dus een school voor lekentraining. Op uitnodiging van de leider van dit instituut, major lam Thomas, ging Salvato naar Engeland en volgde deze cursus. Na de opleiding wist hij nog niet goed wat hij graag wilde doen. Sommi gen drongen er bij hem op aan dat hij als evangelist onmiddellijk aan het di recte evangelisatiewerk zou gaan deel nemen (een Engelse evangelist is een rondreizend prediker), maar anderen meenden dat het beter was om voor lopig enige ervaring op te doen in de maatschappij. Zodoende kreeg tiij werk als vertaler op het kantoor van een grote fabriek. Enige tijd geleden kreeg hij contact met de zogenaamde Irish Mission die hem In staat wilde stellen om theologie te studeren, maar weer was de eis: Maar dan moet u anglicaan worden". Ook hiertoe voelde dr. Salvato zich nog niet geroepen. Hulp Via een Engelse die de boeken van 5. Hegger, de ex-rooms-katholiek, nu gereformeerde predikant, had gelezen werd de hulp ingeroepen van dc orga nisatie „In de Rechte Straat". Onmid dellijk werd dr. Salvato geschreven om zo spoedig mogelijk naar Nederland over te komen om kennis te maken. Zonder enige eis te stellen heeft het fonds tot hulp aan ex-rooms-katholic- ken die willen uittreden besloten om dr. Salvato in staat te stellen nog min- Prof. dr. D. Salvato (midden) de zojuist uit de Rooms Katho lieke Kerk getreden theoloog in gesprek met prof. dr. H. Berkhof (links) en ds. H. J. Hegger (rechts). stens een jaar te gaan studeren. Deze ex-priester (hij werd in 1949 gewijd) had zaterdag een gesprek met prof. Berkhof, hij bracht een be zoek aan de Theologische Faculteit en aan de Bijbelschool van de Belgische Evangelische Zending te Brussel. In de komende dagen zal hij nog een gesprek hebben met prof. Berkouwer van de Vrije Universiteit. Het is niet waarschijnlijk dat hij in Nederland zal gaan studeren, in verband met de taalmoeilijkhedendr. Salvato kent naast de oosterse talen en zijn eigen Italiaans nog DuitsEngels en Frans. Toch heeft het Nederlandse fonds ge meend om deze verantwoordelijkheid te moeten aanvaarden. In het afgelo pen jaar heeft dit nog betrekkelijk jonge fonds reeds hulp geschonken aan de priester-arbeider Verlot in Brussel en aan de ex-missionaris, die weer als protestants zendeling naar Japan hoopt te gaan, M. de Berdt. Het fonds is meer dan uitgeput, maar ds. Hegger hoopt, vertelde hij ons, dat via het gi ronummer 284 van de penningmeester van „In de Rechte Straat" voldoende geld zal binnenkomen om de belofte aan prof. dr. Salvato gestand te doen. Op uitnodiging van prinses Wilhelmina vertoefde 25 en 26 november on paleis Het Lon ds. S. Selvaretnam, leider van een christengemeenschap op Ceylon, een belangrijk figuur uit de wereld der jonge kerken. Ds. Selvaretnam hield zaterdag middag voor vele genodigden waaronder een aantal vooraanstaande personen en talrijke jongeren, ccn voordracht over de situatie van de kerken in het moderne Azië. In de maandelijkse vergade ring van de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland te Utrecht heeft prof. dr. C. L. Pa- tijn, voorzitter van de commis sie voor internationale zaken, op verzoek van de raad de mening van de commissie over de ver houding Nederland-Nieuw-Gui- nea toegelicht. Hèt gaat om twee zaken aldus dr. Patijn om de vraag of wij in de kerken dit probleem opnieuw moeten aansnijden en ten tweede om de verklaring van de Raad van Kerken in Indonesië waarover zich een aantal ge reformeerden hebben geuit. Wat het eerste betreft: Het probleem is aan alle kanten aan de orde. Als men aan werkelijk definitieve oplossin gen denkt komt men in technische vra gen terecht, die de kerken niet kun nen beantwoorden. Wel mag door de kerken gevraagd worden, wat het woord zelfbeschikking betekent, welke maatstaven men aanlegt bij het oordeel over het tijdstip van zelfbe- schikking, alsmede welke vorm van zelfbeschikking men zich in internatio naal verband denkt. Een eigen standpunt van de ker ken Is niet erg goed mogelijk, al dus Patijn. Maar de kerken kun nen regering en volk door het stel len van vragen helpen. Een hand leiding, uitgaande van de Oecume nische Raad hierover, zou dienstig zijn. Het stuk van de Raad van Kerken in Indonesië, waarin de roep om vre de ook tussen Nederland en Indonesië klonk, is aangeboden aan de Indonesi sche regering; wat er mee gebeurd is, is niet bekend, aldus prof. Patijn. Opdracht Uit de bespreking van deze zaken resulteerden twee verzoeken van de Oecumenische Raad aan de commis sie voor internationale zaken. Ten eerste vroeg de raad om een stuk ter Advertentie een, die mede bijgewoond was door tal rijke autoriteiten en vertegenwoordigers van diverse kerken en zendingscoöpera ties. (Van een onzer verslaggevers) Verantwoorde gezinsvorming. Dit was het onderwerp dat ditmaal op de jaarvergadering van de Vereni ging tot bevordering der geestelijke volksgezondheid op geref. grondslag „Het gemak waarmee) in discussie kwam. Talrijk was de mini«tcr van financiën, prof. Zijlsira, de het aantal van hen, die zaterdag naar verschuiving van dr belastingverlaging van utrecht waren gekomen, om drie de eerste januari naar op zijn vroegst He sprekers over dit onderwerp te ho- rrrsle juli in de Tweede Kamer aanvaard j ren_ r'f'. Niddijk b«ld i Dr J v,n de„ Btrg lector aan d. 1 het nieuw politiek bestand, door Rom- nir in september met meesterschap be werkstelligd. Het is een bestand dat op een zo labiele basis berust, dat voorlopig niemand van de erbij betrokkenen zirh een wat grotere vrijheid kan veroorloven, en men mort de regeringspartijen nageven dat zij het deze keer allemaal hebben begre pen. Zo slaagde minister Zijlstra er vrij wel moeiteloos in een stuk belastingverla ging ter wasrde van naar schatting 200 miljoen te onthouden aan de heren die in het verleden toen de portefeuille van Fi nanciën nog in de handen van P.v.d.Admi nister* berustte zich graag bereid loon den desnoods om 25 miljoen een complete erisissfeer in het leven te roepen. Het is inderdaad niet waarschijnlijk dat zich op korte termijn weer ontbindende krachten tollen ontplooien die de be«taande politieke constellatie en het daarop rustende kabinet rullen bedreigen. De vraag is eehter, of dsirmee alle gevaren voor het kabinet lijn afgewend. De politiek heeft met het weer gemeen, dat vele depreasiekernen zich wel in verwijderde delevi van de wereld ontwik kelen, maar dat ie onweerstaanbaar onze richting uitdrijven om hier het klimaat on genietbaar te maken". Vrije Universiteit te Amsterdam zou het theologisch-ethisch aspect behandelen, dr. B Ch. Hame- te Arnhem het gees telijk-hygiënisch aspect, en prof. dr. R. van Dijk het sociaal-ethisch aspect. De laatste was door ziekte echter verhin derd. Aan de referaten van de twee eerstgenoemde heren had men echter voldoende houvast voor een uitgebreide discussie. Wanneer wij ons beperken tot enige opmerkingen van dr. Van den Berg (het referaat van dr Hamer leende zich minder voor publicatie), dan zij eerst gewezen op de merkwaardige relatie tussen Gods voorzienigheid en de souve- reiniteit van de mens. waarop dr. Van den Berg de aandacht vestigde. Bij de vragen over een verantwoorde gezinsvorming komt die relatie duidelijk naar voren. Men mag deze relaties niet op één lijn brengen, maar men mag ze ook niet tegen elkaar uitspelen. God vormt het gezin, maar Hij laat tevens de mens aan de gezinsvorming In eigen verantwoordelijkheid deelnemen. De huwelijkspartners hebben verant- woordelijkheid tegenover elkaar, tegen over hun kinderen en tegenover de sa menleving. Juist omdat de verantwoor delijkheid tegenover elkaar zulk een persoonlijke zaak is. dient men voor zichtig te zijn met de beoordeling run de wijze waarop die verantwoordelijk heid wordt beleefd. Er is ook verantwoordelijkheid Jegens de kerk, die immers gebouwd wordt door de gezinnen. Een groot gezin kan een zegen zijn, ook voor de kerk. Maar wanneer een groot kindertal het gevolg is van onverantwoorde gezinsuitbreiding wordt daardoor de kerk niet gebouwd; hoogstens getalmatig, maar zeker niet geestelijk. Men hoede zich voor roman tisering van het grote gezin. Dr. Van den Berg vroeg zich af of de kerk in sommige gevallen niet verplicht is collectieve voorlichting te geven. Hij dacht dan aan gebieder» van grote be volkingsaanwas. Christenen kunnen daar door een niet-omvangrijk gezin laten zien dat verantwoordelijkheid soms tot beperking leiden moet. Die beperking is er trouwens altijd. Niemand streeft naar het biologisch maximum wat het kindertal betreft. Sommigen schrikken terug van de ge- Beschuit als ontbijt Beschuit bij de lunch Beschuit als toetje na de warme maaltijd kennisneming van de kerken te ont werpen over de verhouding Neder land-N ieuw-Guinea, met het verzoek aan de kerken zich op dit punt voor al gemeenschappelijk te uiten. Ten tweede verzocht de raad de commis sie een stuk te maken, dat de me ningsvorming over het zelfbeschik kingsrecht helpt en stimuleert. Over het rapport 1958 van de We reldraad van Kerken over de atoom bewapening, kon prof. Patijn meede len, dat in Genève een nieuw rapport wordt voorbereid, waarin de zeer vele reacties uit de kerken verwerkt wor den. 1 Nieuwe redactie De raad besloot voorts in deze ver gadering aah de participerende kerken te vragen opnieuw opdracht te willen geven aan ds. W. Metting van Rijn (op volger van ds. M. J. Top), de geeste lijke verzorging van het Nederlands sa natorium te Davos namens hen op zich te nemen. Tot leden van de redactie van het of ficiële orgaan van de raad, „Gemeen schap der Kerken" werden benoemd ds. E. Beker, ds. A. van Andel en wlka J. Roos, allen te Utrecht. Advertentie HOND ZIEK?) geef STAUPECID BEAPHAR - RAALTE Beroepingsiverk BEROEPINGSWERK Ned. Herv. Kerk Beroepen te Haarlem (wijkgemeente 1): J. Streefland te Almen; te Nieuw- Lekkerland: P. J. F. Lamens te Kame- rik; te Waddinxveen vac. J. v. d. Haar: C, Vos te Bennekom. Aangenomen naar Fijnaart: J. Dol te Medemblik. GEREFORMEERDE KERKEN Tweetal te Zeist: vijfde predikants plaats: R. J. Beukema te Ermelo en T. J. Hagen te Deventer. Beroepen te Delfzijl, vac. J. W. Vlaan deren: R v. Reenen te Klundert. Benoemd tot hulpprediker te Onnen (Gr.): F. A. den Boeft beroepbaar-pre dikant te Groningen: tot hulpprediker te s-Gravenhage-O. (wijk 1): P. de Jong, emeritus predikant aldaar. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Murmerwoude: G. J. Buys te Papendrecht en Joh. Prins te Gronin gen; te Sneek: M. Drayer te Drachten en Joh. Prins te Groningen. REM. BROEDERSCHAP Aangenomen naar Rotterdam, vac. F. E. v. Leeuwen: J. M. Lindemans te Dor drecht. Najaarsvergadering Emigratie Centrale De Christelijke Emigratie Centrale houdt op zaterdag 10 december a.s. in het gebouw van Kunsten en Weten schappen (Mariaplaats 27) te Utrecht haar algemene najaarsledenvergadering. De heer Robert E. Wilson, consul-gene raal van de Verenigde Staten van Noord- Amerika in Nederland zal enkele aspec ten met betrekking tot de emigratie naar de Verenigde Staten, onder de zoge naamde Pastore-Walter Act, bespreken. De vergadering, welke om twee uur 's middags begint, zal worden besloten met de vertoning van een interessante kleurenfilm over de V.S. Vraag: Wat is het recept voor haaie- vinnesoep? Antwoord: Nodig zijn een haaievin, 1 kip, 300 gram ham, sherry, twee stukjes verse gember, water en soja. De haaievin drie dagen weken. De vin vervolgens in 4 tot 5 uur tegen de kook gaar maken. Teneinde onaangename geur te verwijderen een uur lang om het kwartier vers water geven, vervol gens om het half uur. Het vinvlees is gaar als het doorzichtig is geworden. Nu vel en graten verwijderen. Alleen het witte vlees is bruikbaar. Dit vlees drie kwartier koken met twee stukjes verse gember en een ingekerfde ui, een glas sherry en iets water. De yin een bouillonpan samen met "",v~ dachte aan beperking omdat zij denken gram ham en het vlees van een kip. aan het goddelijk bevel in Genesis tot - de eerste mensen gericht, die zich moes ten vermenigvuldigen om de ganse aar de te vervullen. Het woord dat tot de mens in een lege en woeste aarde ge sproken werd. behoeft niet zómaar voor de mens van deze tijd te gelden. Wie dat denkt maakt een fundamentalistisch gebruik van de heilige schrift Bij de behandeling van de huishoude lijke stukken hebben de voorzitter mr. dr. J. Donner en de secretaris de heer K. A. Warmenhoven gewezen op de or ganisatorische zaken waarin de vereni ging het afgelopen jaar gemoeid is ge weest Niet alleen ontstond een gerefor meerde landelijke organisatie van orga nisaties die on het gebied van de gees- teliike gezondheidszorg werkzaam ziin. maar ook is een verband In oprichting, waarin ook andere christelijke organisa ties op dit gebied elkaar ontmoeten. alsmede een glas sherry in ongeveer een liter water doen. Op ccn matig vuur nog ongeveer 3 uur koken. De vin uit de pan nemen en overdoen in een andere pan. Hierover iets van de geconcentreerde bouillon gieten. De ham mot de kip nog ongeveer drie uur laten koken. Alles bij de haaievin voe gen en het nog ongeveer 10 minuten sa men koken zodat de saus in de vin trekt. Een theelepel soja toevoegen en indien nodig iets zout. Wanneer men geen haaievin heeft, neme men poulet van een soepkip. 300 gram ham. sherry. 2 stukjes verse gember, uien, water, aardappelmeel. Men zette het poulet op met de ham. uien. gember, sherry en circa 1 dl wa ter en late de inhoud van de pan zo lang koken totdat de kip en ham gaar zijn. ongeveer 2% uur. Vervolgens snij- de men het vlees klein, zeeft de bouil lon en laat alles samen nog tien mi nuten koken. Vraag: Vorig jaar december heb ik mijn cyclamen in bloei gehad, maar thans komen er knoppen zo klein als spelden aan. Hoe kan ik zorgen dat de cyclamen geregeld bloeien? Antwoord: U moet de plant langza merhand aan hogere temperatuur wen nen om verdroging van de bloemknop pen tegen te gaan. Licht en lucht zijn de voornaamste factoren. Plaats de plant zo dicht mogelijk bij een venster en vooral niet nabij een kachel in een bakje zodat zij van onderen water kan krijgen. Het water moet aan de war me kant zijn en als het na een uur niet geheel opgenomen is, moet men de rest weggooien. De pot mag niet voortdurend in water staan, want dan worden de bladeren geel. Als men van boven water geeft, is er eerder kans op rotting. Dit kan men alleen doen bij centrale verwarming en liefst niet op de knol maar op de aarde gieten Slap hangende bl: .leren wijzen op wa tergebrek. In dat geval kan men de fiot in een emmer lauw water dompe en tot het water niet meer borrelt. Uitgebloeide bloemen moet men met steel en al uit de knol trekken om uit putting te voorkomen. De plant heeft wekelijks kunstmest nodig. Vraag: Is het mogelijk, dat tapijtke vers in een nieuw tapijt komen? Hoe komen zij daarin? Woekeren zij voort als biJv. motten? Wat kan men er te gen doen? Antwoord: Tapijtkevers komen in de natuur vrij veel voor. In het najaar zoeken zij een schuilplaats voor de winter, in het voorjaar keren zij naar de natuur terug. Als men in het voor jaar de met tapijtkevers besmette kleden lucht, vliegen zij naar buiten. Als men in het najaar de tapijten op nieuw lucht, komen zij erin. Het beste is dus de tapijten in het najaar als het kouder wordt, niet buiten te han gen. en tapijten, kleding en vloerna den steeds te inspecteren en zonodig door deskundigen te laten onderzoeken. Het kevertje gelijkt op een lieveheers beestje, maar heeft in plaats van stip- oen meer dwarse strepen en vlekken op de schilden. Het is beigebruin van kleur. De larven zijn 8 tot 9 mm lang cn ter weerszijden bezet met stekelige haren in kleine bundeltjes. De kever is in de natuur onschadelijk en leeft op bloemen, maar de larve is zeer schadelijk en men moet alles in het werk stellen om deze te bestrijden. gehuurde huis zijn buiten mijn schuld ingegooid. Wie draagt de schade? Antwoord: In de eerste plaats de schuldige, maar die zal wel niet te vinden zijn. Volgens het Burgerlijk Wetboek komen beschadigde ruiten voor rekening van de huurder en niet voor die van de verhuurder. Vraag: Ik ben dezer dagen in het bezit gekomen van een collie en wil graag wat weten over de eigenschap pen van een dergelijke hond. Antwoord: Deze hond dankt zijn naam aan de zwarte bergschapen in de Schotse Hooglanden, die vroeger colley (in het gaelic: zwart) genoemd werden. Het werk van de collie was zwaar: snelheid en uithoudingsvermo gen waren een eerste vereiste. De dikke vacht moest hem beschermen tegen het zeer ruwe Schotse klimaat. Ook een zeer scherp gezicht en goed gehoor waren nodig Op grote afstand moest hij elk geluid kunnen opvangen. De hond beschikt over zeer goede eigenschappen. Vraag: Ik ben in bezit van een bandrecorder en wil thans wat platen opnemen, maar deze zijn beschadigd, zodat bij het afdraaien van de plaat en de band telkens storende tikken op treden. Mij is wel eens verteld dat bewerking met schoensmeer zou kun nen helpen, of weet u een andere op lossing? Antwoord: Aan beschadigde platen valt niets meer te doen. Althans is er niet meer een mooie gave geluids weerklank te verwachten. Smeert u de plaat in met schoensmeer of was, dan gaat er veel van de geluidsweer gave verloren en bovendien is er het gevaar, dat u de saffier verknoeit. De geluidsgroeven worden namelijk ver stopt zodat vele tonen verloren zullen gaan. U kunt het wel eens proberen met een zeer oude plaat en een gewo ne naald, maar dan is de weergave -ninder mooi dan met een saffier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2