Jlieuwc £riiiscljc tfourant BEMIDDELING GETORPEDEERD Commentaar door Indonesië Bomaanslagen in Algerije: 9 doden, 60 gewonden K.L.M.-pursers worden hoteleigenaars NIEUWS irt één oogopslag- BON Ghana is druk bezig Mali in te palmen Staatsfabrieken voor woningbouw? Kometen en meningen Drentse landerijen onder water Vier soldaten bij straf exercitie in ravijn gestort Jhr. De Geer overleden Buitenlandse gasten naar huwelijk Boudewijn MAANDAG 28 NOVEMBER 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling TeL 31441 ABONNEMENTEN ƒ7,50 per kwartaal; 2.55 per maand; ƒ0,59 per week ADVERTENTIES: ƒ0.20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Directie: F. D1EMER Hoofdredacteur: Dr. E. Dl EMIR CHRIST ELIJK-!\A TIONAAL DAGBLAD ,$taat«a*ticlt it ahtbltoen 0190 hert ia ttgbtaspotT Eenenveertigste jaargang no. 12034 Zie pag. 5 De ambitieuze president Kwame Nkroemah van Ghana heeft een nieuwe overwinning geboekt: hij heeft bekendgemaakt, dat zijn land en Mali een gemeenschappelijk parlement krijgen. Voorts heeft hij de Ver. Naties voorgesteld een Afrikaans op perbevel te vormen. Negen staten in Afrika is dit plan voorge legd. President Kasavoeboe is bij zijn terugkeer in Leopoldstad als een overwinnaar gehuldigd. Uit Stanleystad komen berichten, volgens welke druk wordt gewerkt aan de voorbereidingen tot terugkeer van ex-premier Loemoemba in de Kongolese po litiek. De Navo-parlementariërs in Parijs steunen het plan van ge neraal Norstad om van de Navo een atoommacht te maken volledig. Als de Navo-Taad ermee akkoord gaat, zal er een „vliegende brigade" worden gevormd van de Navo-strijdmacht. Een aantal pursers en hofmeesters van de KLM heeft het plan opgevat ergens in Nederland een hotel en of een recreatie centrum te exploiteren. Daarmee willen zij hun steentje bij dragen aan de eigen bezitsvorming. De Iitaliaanse hoogleraar in de exegese aan een pauselijk regional seminarie prof. dr. Dominico Salvato heeft de R.-K. kerk verlaten De organisatie van ex-rooms-katholieken ..In de rechte straat" zal hem in staat stellen aan een theologische faculteit de Bijbel te bestuderen. In Algerije zijn dit weekeinde bij twee bomaanslagen minstens negen mensen om het leven gekomen. In Frankrijk zelf zijn weer versohillende arrestaties verricht van leden van het Algerijnse bevrijdingsfront. A NTONIN MRKOS, een Tsjechische astro noom, mag zich erop be roemen de wereldrecord houder op het gebied van kometen-ontdekken te zijn. Hij zal"*ftert waar schijnlijk niet doen. want wetenschapsmensen hou den er doorgaans niet van zich op de borst te slaan over hun prestaties. De sterrenkundige Mrkos, die zijn werk verricht in een observatorium, dat tegen een 2637 meter hoge berg is ge bouwd, heeft namelijk sedert 1948 vijftien kometen onit- dekt aan het nachtelijke uit spansel. Daarvan waren er elf, die nog nooit eerder door astronomen werden waarge nomen en in de wetenschap pelijke wereld wordt de pres tatie van deze Tsjech dan ook zeer hoog aangeslagen. De foto bij dit kolommetje laat Mrkos zien, terwijl hij op de regenmeter van het obser vatorium bezig is met het meten van de dagelijkse hoe veelheid neerslag. Het meten van de dage lijkse neerslag van dit ko lommetje (en van onze ge hele propaganda-actie) is een heel wat prettiger werkje dan de metingen, die Mrkos op die besneeuwde bergtop moet verrichten. En dank zij u stijgt de me ter iedere dag opnieuw. Daarvoor zijn we erkente lijk, maar een verdere ver sterking van de positie van de christelijke pers blijft no dig. Ons blad hoort in nog veel meer gezinnen thuis. En uw hulp (via onderstaande bon) kunnen wij daarbij niet ontberen. O kunt noteren als nteowe abonnee: (naam) (straat) (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorbalen wat niet van toepassing la). Als bewys van dankbaar heid uwerzijds, ontvang Ik graag bet boek „lip-Parade" op onderstaand adres: (naam) (straat) (woonplaats) In Zuidoost-Drente heeft de overvloe dige regenval van de laatste weken e- leid tot een grote wateroverlast. De ka nalen, de zijlkanalen en de afwaterings- sloten kunnen het steeds stijgende wa ter vaak naet verweriren, waardoor vele landerijen gelheel of gedeeltelijk onder water komen te staan of dreigen orvder water te lopen. In het gebied langs het Domimerskanaal in Amstendamscheveld werkten gisteren landbouwers om hei verder onderwaterlopen van de lande- rijen te voorkomen. Indonesië heeft kortweg alle bemiddelingspogingen van Malaya inzake Nederlands Nieuw-Guinea getorpedeerd. De Indonesische minister van buitenlandse zaken, Subandrio, heeft namelijk verklaard dat Indonesië nooit zal instemmen met een oplossing van het geschil door middel van een onderzoek en een oordeel van de Verenigde Naties. De enige rol die de Verenigde Na ties zouden kunnen spelen, zou volgens Subandrio zijn. toezicht houden over de overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië. Elke andere bemoeienis der wereldorganisatie zou Indonesië ver werpen. Indonesië zou niet voorne mens zijn zich neer te leggen bij iedere uispraak van de V.N. Subandrio voelde niets voor het voogdijschapsplan van premier teug- koe Abdoel Rahman van Malaya, en evenmin voor diens voorstel een mis- T^RF.SIDENT Kwame Nkroemah van Ghana heeft opnieuw een onder- J- deel van zijn ideaal, een verenigd Afrika, verwezenlijkt: gisteravond maakte hij in Ghana's hoofdstad bekend, dat Ghana en Mali „een gemeen schappelijk parlement" krijgen. Dit niet geheel onverwachte besluit werd eerder op de dag voor afgegaan door een telegram van Nkroemah aan V.N.-secretaris-gene raal Hammarskjoeld, waarin de Gha- nese president voorstelde een Afri kaans opperbevel met „een hoofd kwartier op een geschikte plaats in Afrika" te vormen. Nkroemah heeft zijn plan voox-gelegd aan de hoofden van negen Afrikaanse staten: V.A.R.. Ethiopië, Liberië, Guinea, Tunesië, Soedan, Marokko. Libië en Mali. Het gemeenschappelijke parlement voor Ghana en Mali werd bekendge. maakt na een bezoek van Nkroemah aan president Modibo Keita yan de re publiek Mali. Volgens het communiqué van de twee staatslieden demonstreerden de besprekingen „een volkomen gelijke mening en een gemeenschappelijke vast beslotenheid oplossingen te vinden voor de problemen, waarvoor Afrika zich ge plaatst ziet." Nkroemah verklaarde, dat zijn bezoek aan Mali hem er meer dan ooit van overtuigd had, dat de eenheid van Afrika niet louter theorie is. De federatie Mali werd dit jaar ge vormd door de twee voormalige Franse gebiedsdelen Senegal en Soedan. Kort na do soevereiniteitsoverdracht ont stond er een strijd om de macht en maakte Senegal zich los uit de federatie. Frankrijk, dat Senegal na de scheu ring als onafhankelijke staat erkende, verwacht moeilijkheden door het sa mengaan van Ghana en Mali. De presi dent van Mali, Keita, sympathiseert met de Algerijnse rebellen en hij kan het bovendien moeilijk verkroppen, dat Se negal door Frankrijk werd erkend. Ook in Engeland ontving men de berichten uit Ghana met bezorgdheid. Als lid van het Gemenebest heeft Ghana niet het recht zijn grondwet te wijzigen en nieu we verbintenissen aan te gaan ronder zijn mede-lidmaten te raadplegen. De andere lidstaten zullen vragen of zij Mali nu dezelfde voorrechten moeten geven als Ghana. Nkroemah's voorstel, over te gaan tot Bij een nachtelijke srtrafexercitie zijn naar eerst thans bekend is geworden, vrijdagavond twee manschappen van het in Bad Reicheuhall fDld.) gelegerde ba taljon bergartillerie der Bundeswehr op bevel de dood in gesprongen. Het schijnt, dat de 24-jarige sergeant Josef Huber niet tevreden was over de manier, waarop zijn veertig manschap pen aantraden. Hij gelastte daarop een «tr af exercitie in het duister. Het ongeluk gebeurde op een brug over het Schwarz- bach-ravijn. toen sergeant Huber het bevel gaf in dekking te gaan. Drie sol daten en een korporaal sprongen over wat zij meenden dat een hek langs d» weg was. In werkelijkheid was het d? leuning van een brug over het dertig meter diepe ravijn. De soldaten G. Anmer uit Wildenwart en M. Wenzel uit Düssel- dorf waren onmiddellijk dood, de twee anderen werden zwaar gewond. De sol daten waren pas 3 oktober in dienst gekomen. De commandant van de com pagnie, die zijn troep verlaten had en het bevél aan sergeant Huber overdroeg, ls voorlopig uit zijn functie ontheven. instelling van een Afrikaans opperbevel, wordt opgediend als een protest tegen de onmacht van de V.N. in Kongo. Hij besohuldigt de V.S., Engeland en Frank rijk ervan „België te steunen in zijn pogingen om de heerschappij over Kon go terug te krijgen." Een Afrikaans op perbevel zou aldus Nkroemah af hankelijk kunnen optreden of ter be schikking van de V.N. kunnen worden gesteld voor elk Afrikaans land, dat getroffen wordt door gebeurtenissen als die welke thans in Kongo heersen. Nkroemah zegt: „De regeringen van de onafhankelijke staten van Afrika en Azië zijn vastbesloten er voor te zorgen dat Kongo niet terugkeert tot een koloniale status en dat zijn onafhankelijkheid voor altijd zal wor den gehandhaafd. sie van de V.N. naar Nederlands Nieuw-Guinea te zenden. „Wat moet een commissie van de V.N. daar doen?" vroeg hij. Het gebied be hoort aan Indonesië en wij moeten het terug krijgen. Dat is de enige grondslag, waarop Indonesië ooit besprekingen willen voeren. Daarom zou Indonesië alle bemiddelingspogingen, die hiermede niet rekening houden, afwijzen. „Vroeg of laat krijgen wij West-Irian toch terug", zeide Subandrio. „De overdracht zou moeten worden voltooid binnen twee jaar. Wji kunnen niet altijd blijven wachten. Nederland zal verstandig doen door aan het ko lonialisme in West-Irian een einde te maken. Anders zal het Nederland duur te staan komen". Subandrio vertelde nog dat zijn re gering een „speciale instructie" aan de tengkoe had gegeven over de voorwaar den. die Indonesië stelt voor een oplos sing betreffende Nieuw-Guinea voordat deze zijn poging ondernam. „Wij letten nu op zijn daden. Als hij slaagt, vinden wij het best Als het niet slaagt, doet het er niet toe". Voorts zeide Subandrio, dat hij niet naar Koeala Loempoer gaat. om daar de tengkoe te ontmoeten. Deze wordt daar maandag terugverwacht. Hij voegde er echter aan toe dat de tengkoe na zijn voorgenomen reis naar Australië in Dja karta welkom zou zijn. In Soest is op 89-jarige leeftijd overleden jhr. mr. D. J. de Geer, voormalig minister-president. Toen prinses Paola na een bezoek aan Parijs met haar kleine prins Philippe per trein in Brussel te rugkeerde, stond op het Gare du Midi prins Albert, zichtbaar ge lukkig vrouw en kind weer te zien. Het werd een vrolijke begroeting. De Sjah van Perzië en zijn gemalin zullen bij het huwelijk van koning Boudewijn van België en prinses dona Fabiola op 15 december vertegenwoor digd worden door prins Gholam Reza Pahlevi, een broer van de Sjah en een oom van Farah Diba, alsmede door de militaire adjudant van de Sjah, generaal Khazaei. De Prins zal bruidsgeschenken van de Sjah en koniingin Farah voor het Belgische koninklijke paar meenemen. De Westduitse minister van buiten landse zaken, dr. Heinrich von Brenta- no, zal de President van dc Bondsrepu bliek, Heinrich Lübke op het huwelijks feest vertegenwoordigen. Hij zal ver gezeld worden door de Westduitse am bassadeur in België dr. Kurt Oppler Een woordvoerder deelde mede dat zij namens West-Duitslantd een vleugel zul len aanbieden. Uruguay zal vertegenwoordigd wor den door zijn ambassadeur in Neder land. Alfredo Pacheco. Volgens een be kendmaking van het ministerie van bui tenlandse zaken heeft de regering van dit Zuidamerikaanse land nog geen be slissing genomen betreffende het huwe lijksgeschenk. Nu mevrouw Jacqueline Kennedy in het ziekenhuis verblijft na de geboorte van haar zoon John F., is het een van de voornaamste ta ken van Amerika's toekomstige presidentJohn F. senior, met zijn dochtertje Caroline te wandelen. Hij kwijt zich opgewekt van die vertederende taak. rtE MALEISE MINISTER-PRESIDENT. wiens goede gezindheid zich zozeer gedrongen voelde tot het zoeken naar een oplossing voor Nieuw-Guinea, mag zijn bemoeiingen wel als geëindigd beschou wen. Bij monde immers van haar minister Subandrio heeft de Indonesische regering bot en onheus iedere oplossing afgewe zen. die ook maar iets zou afwijken van de onvoorwaardelijke overdracht van dat gebied aan Indonesië. Daarmede komt de aanvankelijke uit spraak van de Maleise minister-president, dat hij de Indonesische regering tot con cessie bereid gevonden had, in een vreemd daglicht te staan. In feite toch Is er in het geheel geen offerbereidheid. Integendeel, de Indonesische regering heeft thans aan haar aanspraken op Nieuw-Guinea zelfs het karakter gegeven van een ultimatum: binnen twee jaar zal de overdracht moeten zijn geschiet!. Waarmede dus de onrust, die ïndonesic kunstmatig om Nieuw-Guinea schept, be stendigd blijft. Is de Indonesische regering werkelijk niet tot concessie bereid geweest? De in tegriteit van de Maleise minister-presi dent kan nauwelijks doen veronderstellen, dat hij iets heeft gefantaseerd. Niet uit gesloten lijkt het ons, dat er aanvanke lijk wel enige bereidheid tot concessie is geweest, maar dat de Indonesische rege ring ijlings op haar schreden is terug gekeerd. Zij zal zich bijvoorbeeld hebben gerea liseerd. dat ieder onderzoek door de Ver enigde Naties in Nieuw-Guinea slechts zal kunnen leiden tot de conclusie, dat dit gebied met Indonesië niets uitstaande heeft. Nederland staat in dit opzicht veel sterker dan Indonesië. Het kan de Ver enigde Naties met een rustig gemoed toestaan, zich in Nieuw-Guinea zelf een mening te vormen over dat gebied en over dc wensen van zijn bevolking. Bij dat onderzoek zou spoedig blijken, dat het standpunt van Indonesië uiterst zwak is. Vandaar dat het voor de Indo nesische regering nog altijd de veiligste weg is om, onverkort en onder afwijzing van elke bemiddeling die maar enigszins het karakter van eoncessle draagt, vast te houden aan de onvoorwaardelijke overdraeht. Dit staan op de overdracht lijkt te wijzen op kracht, in feite wijst het op zwakheid. In hert Hoornse ziekenhuis is zaterdag het 3-jarig jongetje Jacobus van Hoorn overleden. Vorige week maandag had hij een wasmachine met heet zeepsop over zich heen getrokken. Het kind werd met ernstige brand- wormen overdekt in het ziekenhuis op genomen. doch toen werd reeds voor zijn leven gevreesd. Tendens stijgend Barometerstand zaterdag 750 mm JN HET WEEKEINDE verplaatste het zwaartepunt van liet depressiegebied bij Ierland zich naar Scandinavië. Te gelijkertijd trok een krachtige rug van hogedruk van het westelijk deel van de Oceaan naar het oosten. Hij bereikte in de afgelopen nacht Ierland. Vannacht draaide de wind naar noord en begon koudere lucht ons land binnen te stro. men. De invloed van de rug had tot gevolg dat de bewolking a/nam, zodat de temperatuur vanmorgen vroeg in het binnenland tot dicht bü het vriespunt daalde. De rug van hoge druk zal de komende 24 uur ons land passeren, waarbij ook in de komende nacht weer temperaturen om het vriespunt zullen voorkomen. Over dc Oceaan beweegt kustprovincies. Zwakke tot matige, In een volgend front behorende bij een het noorden van het land tüdelUk krach- diepe depressie bii de zuidpunt pan wlnd richltaten. Van- Groenland naar de Britse eilanden. Het bijbehorende regengebied zal waar- nacht In het binnenland bier en daar schijnlijk echter niet voor morgenavond mist en lichte vorst, morgen overdag ons land kunnen bereiken. Ons land ongeveer dezelfde temperaturen als van- bl«/t nop in de koude Ineht, waaHe d (0p,en.^kt om 11.15 uur). opklaringen voorkomen maar waarin zich voornamelijk in de kustprovincies hier en daar een bui kan ontwikkelen. De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Dinsdag: Zon op 8.22, onder 16.34 uur; Wisselende bewolklnj en slechts hier "aan op 15,14. onder 3.50 uur. 3 decern- en daar een bul. voornamelijk in de °er v0'16 maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen seven uur ZON EN MAAN DE ONRUST in Algerfjc culmineerde dit weekeind in twee bomaanslagen, die minstens negen mensen het leven kostten en bijna zestig zwaar verwond den. Onder dc gedoden bevonden zich twee kinderen, een van een en een van acht jaar en een rooms-katholiek priester. In Oran werd de man die de aanslag pleegde, door het publiek bijna gelyncht. De eerste bomaanslag vond plaats in Boufarik. Met een tussenpoos van vijf minuten ontploften voor een druk bezocht café in een van de drukste straten twee bommen die aan fietsen waren bevestigd. Toen de eerste bom ontplofte, stroom den van alle kanten mensen uit nieuws gierigheid samen. Enkele minuten later ontplofte toen de tweede bom, die tien tallen slachtoffers maakte. In Oran wierp een nationalist een handgranaat in een café waardoor een Franse soldaat werd gedood en verschil lende mensen werden gewond. Voorbij gangers slaagden erin dc man gevangen te nemen. Ook het Franse nieuws stond in het teken van Algerije. In Noord-Frankrijk heeft de politie namelijk 35 leden van het zogenaamde Algerijnse bevrijdingsfronl (F.L.N.) gearresteerd, die allen belast waren met het inzamelen van bijdragen van Algerijnen die in Frankrijk werken. De aandeelhoudersvergadering van de N.V. Koudijs' Vocderfabrieken heeft ir. C. Staf tot commissaris benoemd in plaats van de heer W. J. A. de Wolf. De gang van zaken is bevredigend. Temper. Station Weer*, gestel dh V J f S it E •- la i u i r «5 B EU s: t- z% D Helder onbew 10 10 7 2 Ypenburg I. bew. nnw 2 10 5 6 Vlass. onbew. nw 2 10 5 3 Eelde 4 10 1 2 De Bilt 1. bew. windstil 10 1 11 Twen the onbew. 2 10 2 10 Eindh I. bew windstil 10 1 15 Zd.-Umb l. bew winds UI 11 2 20 Helsinki miat O 2 3 1 0.4 Stockh. gh. bew. zw 2 5 1 0 Oslo onbew. n I 2 2 0 Kopcnh onbew. 6 8 1 Aberdeen onbew. wnw 8 5 1 0 Londen zw. bew. w 2 10 0 2 A'dam regenb wow 4 10 2 7 Bnueel onbew. windstil 11 3 13 Luxomb gh. bew. nno 4 10 4 18 Parijs gli. bew. 7 14 7 9 Bordeaux 1. bew zzv. 3 16 7 5 Grenoble regen windstil 13 8 3 Nice regen raio 16 10 3 Berlijn gh. bew. WIM 12 5 5 Frankfort h. bew n 2 11 6 9 MUnchen zw. bew wsv 4 15 7 0 Zttrlcb zw. bew windstl. 13 4 1 Gcnève regen windstil 14 6 12 Locarno gh. bew windstl, 3 1 0 Wenen 1. bew. 4 8 2 0 Innsbruck i. bew 2 -3 0 Belgrado wzw i 12 8 2 A(hene bew. 2 12 1 1 Rome zw. bew. windstil 17 0 0 AJacelo zw. bew O 3 17 14 1 Madrid Mallorca zw. bew. nw 9 21 B 0 Lissabon onbew nnw 5 17 10 1 pURSERS en hofmeesters van <ic K L M. staan kennelijk enigszins argwa nend tegenover de overheids maatregelen op het gebied van de bezitsvorming zijn er in ieder geval van over tuigd dat die maatregelen particulier initiatief niet uit sluiten en hebben derhalve met bekwame spoed zelf een plan ontwikkeld om hun be zit uit te breiden. Met plan, dat nu op het punt staat werkelijkheid te worden, voorziet in de op richting van een particuliere naamloze vennootschap, die ergens in Nederland een ho tel en/of een recreatiecen trum zal gaan exploiteren. Iedere purser of hofmees ter kan maandelijks 25 van zijn salaris laten afhouden. Na vier maanden ontvangt hij dan een aandeel van 100 in de nieuwe N.V. Hij verbindt zich voor minstens een jaar dus voor drie aandelen. Vijftig van de cir ca 600 hofmeesters en pur sers zullen een aandeel van 1000 kopen. Ongeveer 200 hebben zich opgegeven voor de spaarregeling. Een simpel rekensomme tje wijst uit, dat 20 man die ieder in een jaar 300 spa ren, samen 60.000 bijeen brengen. Daarbij komen dan nog de 50 aandelen van 1000, zodat de op te rich ten N.V. reeds nu over ruim een ton kan beschikken. Overigens heeft de offi ciële vereniging van K.L.M.- pursers en hofmeesters niets met het plan te maken: als het allemaal op een fiasco uitdraait, dan zitten de deel nemers zelf met de finan ciële strop. Zij verwachten een dergelijke strop aller minst; integendeel, zij reke nen op een behoorlijk divi dend. Een der organisatoren zei: Wij hopen, dat het bedrijfs leven op den duur belang stelling al tonen en wij ge loven. dat wij met dit ini tiatief een primeur hebben. Verwacht wordt, dat de N.V. binnen enkele weken zal worden opgericht en dat het bedrijf, waarvoor men een staf van personeel zal aanstellen, de komende zo mer in actie komt. Uiter aard blijven de pursers en hofmeesters zelf gewoon voor de K.L.M. werken. Bij een aardverschuiving te Shrirampur op 360 km van Bombay zijn acht personen om het leven gekomen. De ramp gebeurde in het dal van dc Godavari-rivier. Bij Springe in Neder-Saksen is zaterdag een goederentrein ingereden op een trein met spoorwegmaterieel. Hierbij zijn zes Italianen en vier Duitsers om het leven gekomen. Deze mannen bevonden zich in de kabinc van de lokomottef van deze trein, die stilstond en op een daaraan ge koppelde wagon. Door de botsing werd de kabine ingedrukt en kwamen de stuk ken beton in beweging, waardoor dc tien mannen werden verpletterd. Te Arrigarriga. ongeveer acht kilometer van Bilbao in Noord-West Spanje, is za terdag een bus door een trein gegrepen. Vijf mensen verloren het leven en elf werden gewond, van wie negen zwaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1